Zaterdag 22 Januari 1910. BL00KER'8 Eerste Blad. (Z i o x* i Is. zeesoh.© Oouran 1). DE MELK. DAALDERS CACAO; Uit Stad en Provincie. Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAQ en ZATERDAO verschijnt, Is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1.10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8878. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-' Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Verwacht, lezers ol lezeressen, wanneer gij bovenstaand opschrift leest, geen ge leerde verhandeling over de melk en haar voedende kracht, over haar samenstelling en de eischen, waaraan zty uit een hygiënisch oogpunt moet voldoen. Noch het een, noch het ander behoort tot ons terrein. Oaarne laten wij de bespreking hiervan aan deskundigen over, aan hen, die door hun ambt of door hun studie daartoe be voegd zijn. 'i Wij wenschen er ons namelijk niet aan 'bloot te stellen, om zelfs bij de geringste onjuistheid op de vingers te worden getikt, en door den eersten den besten betweter ons te zien toegevoegd: „schoenmaker, houd je bij je leest". Maar al laten wij dit ook, niet het minst om genoemde overwegingen voorzichtig na, wij mogen evenwel de klacht, die sedert geruimen tijd reeds van verschil lende zijden over de kwaliteit der melk .wordt aangeheven, niet langer het stil- wijgen bewaren. i Men weet, dat in het Engelsche Staats- echt de regel geldt, „the King can do not wrong" (de Koning kan geen kwaad doen), wat evenwel niet belette, dat in het laar zooveel na Christus Koning Karei 1 fn naam van dien regel onthoofd werd. Beweerd wordt wel eens, dat door ons diezelfde regel ten opzichte van de heeren landbouwers wordt toegepast. Ja. ja, voegt men ons niet zelden toe, de landbouwers kunnen bij de Redactie der Nieuwsbode geen kwaad doen. Wat ,zij doen, al is dit nog zoo verkeerd, is steeds goed. Wij houden hen In waarde, antwoorden wij dan, want zij zijn de nuttigste menschen ter wereld. Wat zouden wij zonder hen wel kunnen aanvangen? Wij hadden geen brood om ons te voeden, omdat noch rogge, noch tarwe verbouwd zouden wor den, wij hadden geen melk, geen 'boter en kaas, geen aardappelen, geen groenten en geen suiker. Er groeide geen gerst, geen haver, geen maïs, want waar niet gezaaid wordt, daar zal ook niet worden geoogst, zoodat ons vee en ons pluim- gedierte schier van honger zouden om komen. En dan worden wij In onzen woorden vloed gestuit door de opmerking, nu ja, de melk, waarvan u spreekt, Is er dan ook dikwerf melk na. In een groot deel van 't jaar, wanneer de koeien niet In de weide grazen, is zij, behoudens eenige gunstige uitzonderingen, ongenietbaar, 't Is waar, voegt men er spottend nog aan toe, tal van melkverkoopera behandelen de melk heel zindelijk, want zij sparen er geen water aan om haar te wasschen. En ware het dan nog "naar zuiver regenwater, maar niet zelden ardt voor het wasschlngs- proces slootwater gebezigd. Qewoonlljk poetsen wij na zulk een opmerking de plaat, want wij kunnen daarop weinig antwoorden, wat van steek- houdenden aard is. De vraag Is, kan nu in dien toestand, waarover zoo aanhoudend geklaagd wordt, waarop trouwens door de Gezondheids commissie alhier In haar verslagen zoo dikwerf reeds gewezen Is, geen afdoende verandering komen. Op den verkoop van vleesch heeft onze gemeenteraad terecht een verordening ge maakt, en voor de behoorlijke toepassing er van een keurmeester en een assistent keurmeester benoemd. Melk neemt in onze dagelljksche be hoeften zeker geen geringere, bij velen zelfs een gewichtiger plaats In dan vleesch, omdat vleesch In vele gezinnen niet dage- r lijks op tafel voorkomt, hetgeen wel met melk het geval is. Het ligt dus onbetwistbaar op den weg van den gemeenteraad ook hier de hand aan den ploeg te slaan, en in navolging van zoovele andere gemeenten, die zelfs, zooals den Brlel, kleiner dan Zierikzee zijn, niet langer den verkoop van Inferieure, voor de gezondheid soms schadelijke melk te gedoogen. De Gezondheids-Commissie van Zte- MEN MOGE U NAMAAK OPDRINCEN, HOUDT VAST AAN GE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. rlkzee, die hetzelfde standpunt inneemt, heeft na gepleegd overleg met den Inspec teur der Volksgezondheid, den heer M. L. Q van Ledder Hulsebosch, een uit achttien artikelen bestaande concept-verordening betreffende den verkoop van melk reeds In Mei 1906 bij het gemeentebestuur van Zierikzee ingediend. Zou die concept-verordening, die bijkans vier jaren in het archief ligt, en tot dusver nog geen punt van beraadslaging in den gemeenteraad heeft uitgemaakt, niet het uitgangspunt kunnen worden voor een regeling, waardoor de verkoop van zuivere, voor de gezondheid niet schadelijke melk gewaarborgd wordt? Zierikzee, 21 Jan. Omtrent de uitvoering van „De Dollarprinses" door het Operette- Ensemble, lezen wij in de N. Roti. Ct. het volgende: Het Nederlandsch Operette-Ensemble geeft op het oogenblik voorstellingen van „De Dollarprinses". Men had slechter „stuk" kunnen kiezen dan deze aardige operette met de charmante muziek, die den compo nist, Leo Fall, doet kennen als een man van talent, van geest en muzikale eruditie. Die prachtig temperamentvolle wals, men zou ze wel zoo uit de partituur willen lichten en overbrengen bij een tekst van gansch andere hoedanigheden. Het gezelschap van den heer Janmart heeft gisterenavond van het werk een recht ver dienstelijke vertooning gegeven. De aan kleeding was netjes, meer dan voldoende en de artiesten van dit gezelschap zingen bijna allemaal beter dan de, geregeld lederen winter met zooveel ophef aange kondigde „sterren" van Miksa Preger. Jan Grootveld alleen telt als zanger niet mee, maar redt veel door zijn opgewekt, grappig en van overdrijving smaakvol vrij gehouden spel. Heel aardig mevrouw Sameh- tinl (Daisy) hoe lief heeft zij het „Ringelreih'n" duet gezongen en Corry Pinksen een gewiksle Olga. Van de heeren heeft Maurice Vigeveno heel goed voldaan met zijn flink en beschaafd geluid. Bevredigend waren de heeren Van Beem, Van Dijk; trouwens ook de kleinere rollen bleken alle voldoende bezet. Kortom, een aardige voorstelling, bijgewoond door een vrij talrijk publiek en met veel bijval ont vangen. Ellemeet. Op 1 Januari 1909 bedroeg het aantal inwoners 265 mannelijke en 238 vrouwelijke. Totaal 503. In den loop van 1909 vermeerderde dat aantal met 11 manne lijke en 7 vrouwelijke, zoodat op 31 Dec. 1909 het totaal der inwoners was 521. Renesse. Met ingang van 1 Mei e k. is tot jachtopziener te Oosterland aangesteld de heer L. van de Velde alhier. Bij kon. besluit van 15 dezer Is den opzichter bij 's Rijkskustverlichtlng te Scheveningen W. Pieterse, vroeger als zoo danig te Noord-Schouwen, op zijn verzoek, wegens meer dan 55-jarigen ouderdom met Ingang van 1 April e.k. eervol ontslag uit zijn betrekking verleend. Bruinisge. Onze vroegere dorpsgenoot en gemeente-secretaris, de heer mr. G. A. M. Kallenbach, thans burgemeester der ge meente Hemelum-Oldephaert en Noord wolde, voorheen te Uithulzermeede, ii benoemd tot burgemeester der gemeente Lemsterland, ter standplaats Lemmer. Lemsterland is een vrij aanzienlijke gemeente en telt 6400 inwoners. Stavenisse. Door het alhier bestaande ziekenfonds, waaruit alleen op genees kundig advies aan zieken Iets wordt ver strekt, Is in 1909 f 543 96' uitgegeven. Er werden verstrekt 5475 eieren en 3906 liter melk. Dat dit ziekenfonds uitnemende diensten bewijst, vloeit van zelf uit de bovenstaande cijfers voort. Oeen wonder, dat het dan ook de sympathie van bijna alle Ingezetenen heeft; ir.oge het bestuur ook in het vervolg In staat gesteld worden aan zijn verplichtingen te kunnen voldoen. - De Nieuwjaarscollecte voor de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente bracht alhier op het verblijdende bedrag van f 188,25 en 11| HL. tarwe. Scherpenisse, 20 Jan. in den nacht van Dinsdag op Woensdag verschrok het paard van de nachtpostkar nabij deze gemeente zoodanig, dat het tegen een boom terecht kwam. Toen ze alhier aankwamen bleek, dat er zooveel Ie herstellen viel, dat ze een uur moesten werken, voordat de reis kon worden voortgezet. Gedurende den winter zijn door de leden der „Dorcas-Vereeniging" zóóveel kleedingstukken enz. vervaardigd, dat thans de eerste bedeeling aan 10 gezinnen heeft plaats gehad, bestaande uit lakens, hemden, schorten enz. Wanneer weer voldoende voorraad vervaardigd is, zal er een tweede bedeeling volgen. Poortvliet. Door den heer Jacob Ufll Dz. alhier, werd met gunstig gevolg het txamen voor kommies bij de directe belastingen enz. te Arnhem afgelegd. St.-Anoaland, 20 Jan. Als aanvulling van het bericht omtrent de vergadering van den kolenbond „Ons Belang" dlene, dat de heer J. van der Male als secretaris penningmeester werd vervangen door den heer C. Scherpenisse Az. Moge deze blijken een waardig plaatsvervanger te zijn van zijn voorganger, die 'de aan hem toe vertrouwde zaken met nauwgezetheid be hartigde. Naar aanleiding van het feit, dat het laatste kolenschip enkele weken te laat was aangekomen, zal er In 't vervolg in de voorwaarden van aanbesteding een bepaling opgenomen worden, waarbij daarop boete gesteld wordt en dat is zeer noodig, want ware de winter vroeg inge treden, sommige leden zouden zonder voorraad geweest zijn. Het vorige jaar bellepen de prijzen per 85 K.G. o. a. 73, 70 en 68' ct. Wissenkerke, 20 Jan. Het Louis Davids- Ensemble, dat gisteren te Kortgene een voorstelling gaf, trad dezen avond ook op In het hotel „de Kroon" alhier. Ongetwijfeld hebben wij in dit gezelschap een specialiteit op het gebied van kunst aangetroffen, zooals nog nooit te voren. Het programma werd meesterlijkja onverbeterlijk uitgevoerd, wat wel bleek uit het daverend applaus, waarmee elk stuk beloond werd. De avond, die met een geanimeerd bal besloten werd, kan dan ook met recht zeer amusant genoemd worden, doch helaas niet volmaakt. Zooals In het dagelljksch leven meer voorkomt, was ook hier het geval: het goede werd aangeboden, maar niet er van geprofiteerd, want van een talrijke opkomst, die dezen avond wel verdiend had, was geen sprake, integendeel: er was een klein aantal belangstellenden, waaronder ook nog verscheidene burgers van Kortgene. De heer Van Arenthals, mede van Kort gene, bracht het Louis Davlds-Ensemble namens het publiek met een toepasselijk woord, dank toe voor zijn voortreffelijk optreden. Noord-Bevelanders! (inzonderheid Wis- senkerkenaars!) nog eens: Waarom het „goede" niet gewild als het u aangeboden wordt? Kapelle (Z.-Bev.), 21 Jan. Door onbekende oorzaak Is de schuur van den landbouwer M. Willeboer, in deze gemeente, afgebrand. Zoowel het gebouw als de daarin aan wezige roerende 'goederen zijn verzekerd Middelburg. In de Donderdagavond gehouden openbare vergadering der Gezond heidscommissie alhier werd het verslag over 1909 van de bevindingen en hande lingen dier Commissie vastgesteld, waaraan wij het volgende ontlecnen: In de samenstelling der Commissie kwam geen verandering. De gezondheidstoestand was in 't afge- loopen jaar niet bizonder gunstig; er kwamen voor vele gevallen van kinkhoest en roodvonk, meerdere van waterpokken, enkele van dlphterle, de cholera dreigde. Het sterftecijfer was dan ook hooger en wel 281 tegen 238 in 1908. Er werden 433 personen geboren. in het verpleeghuis werden opgenomen 194 patiënten met 2463 verpleegdagenin 't gasthuis 434 zieken met 18617 verpleeg dagen. Terwijl over de reinheid op de scholen niet dan met lof kan worden gesproken, moet de Commissie tot haar leedwezen nog eens de klacht herhalen, dat de ver lichting in verschillende lokalen te wenschen overlaat; 't zou haar aangenaam zijn, wan neer ook daarin verbetering kwam. in het verslag wordt herinnerd aan de maatregelen, die In overleg met de Com missie genomen werden om de uitbreiding der cholera, toen hier een lijder per boot aankwam, te voorkomen. De Commissie vleit zich, dat de genomen maatregelen ertoe hebben medegewerkt, dat geen verdere gevallen voorkwamen. Één der openbare scholen werd met de zomervacantie een week vroeger gesloten, daar vele kinderen aan kinkhoest leden. Uitgezonderd in de maanden Februari en Mei, heerschte er In deze gemeente gedurende het geheele jaar roodvonk; in het geheel kwamen 60 gevallen, waarvan twee met doodelijken afloop, voor. De Voorzitter der Commissie trad toe als lid van de Commissie door de Ver- eeniging het Groene Kruis In het leven geroepen tot bestrijding der tuberculose. Voortgezet werd het systematisch woning- onderzoek In de gemeente, dat reeds in 1908 was aangevangen; de resultaten van dit onderzoek blaken uit een 35-tal aan het verslag toegevoegde tabellen. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Nieuwerkerk, 19 Jan. Ten overstaan van den notaris J. Franse werd heden alhier in het openbaar verkocht het burger-woon huis met pakhuis, erf en tuin, nagelaten door den heer P. Smallegange, voor f 1801. Scherpenisse. Woensdag had alhier de aanbesteding van de kunstmest plaats voor de landbouw-vereeniging „Vooruitgang zij ons Streven" te Scherpenisse en Poortvliet. Aannemers waren: Firma Krijger te Krabbendljke, super- phosphaat, voor f 2,10; Eversdijk te Biezelinge, Chili-salpeter, le levering voor f 10,41, 2e levering voor f 10,28; 1. Hage, St.-Maar lensdljkzwavelzure ammoniak, voor f 13,79; I. J. v. d. Have, Rotterdam, 8uperphosphaat, voor f 6,39, patent-kali, voor f 6,20; W. Boller, Poortvliet, landbouw- kalk, voor f 0,80; P. J. Bergers, Venlo, kaïniet, voor f 2,14. Landbouw en Veeteelt. Stavenisse. Op de weegbrug I alhier werden In 1908 gewogen 5809377 k g. bieten, 2754612 k.g. aardappelen, 1503704 kg. pulp, 898578 k.g. granen, steenkolen enz., 474435 k.g. uien en 136 stuks vee. Aan de aandeelhouders kan een dividend van ruim 30 pCt. worden uitgekeerd. Colljnsplaat, 19 Jan. De aandeelhouders In de nieuwe weegbrug hielden heden de gewone jaarlijksche vergadering In het café „Zeelandia". Besloten werd tot een ultkeerlng van 30 procent per aandeel van het batig saldo, alsmede dat in het vervolg door de eigenaren van genoemde weegbrug geen aandeel mag worden genomen in eene andere fairbank. Gekozen tol voorzitter de heer Anth. Kole Cz., In de plaats van den heer C. van Gilst Jz„ die in dit jaar het voor nemen heeft deze gemeente te verlaten. KERKNIEUWS. Ds. C. L. v. d. Broek J.Jzn., geb. te Brouwershaven, predikant der Ned. Herv. Kerk te Schiedam, hoopt 1 Februari den dag te herdenkenwaarop Z Eerw. vóór 25 jaar het predikambt aanvaardde. Ds. C. L. v. d. Broek diende de gemeente Hello en Is sedert 15 December 1889 te Schiedam werkzaam. Vanwege den Protestantenbond zal op a.s. Maandag 24 dezer, 's avonds ten 7 ure, bij J. Bom te Haamstede, door ds. K. Nobel eene lezing gehouden worden. Onderwerp: „De strijd om recht In de Hervormde Kerk". Benoemd tot diaken bij de Geref. Kerk te Oud-Vossemeer, wegens het be danken voor de benoeming door den heer N. Bierens, de heer M. Koolaard. Dinteloord, 19 Jan. Bij de heden ge houden stemming voor een lid van het kiescollege bij de Ned. Herv. Kerk is ge kozen de heer M. Vogelaar Mz. ONDERWIJS. St.-Filipsland, 21 Jan. Als no. 3 op de voordracht voor onderwijzer te Sprang komt voor de heer J. G. Geluk, werkzaam alhier. - Verleden Zaterdag hielden de afd. Tholen en St.-Philipsland van den Bond N. O. in het café „Havenzicht" haar eerste vergadering In dit jaar. De heer Gebraad van Poortvliet bracht als afge vaardigde verslag uit van de algemeene vergadering te Lelden. Hij vestigde verder de aandacht op het tijdschrift De Nieuwe School, dat volgens hem zeir lezens waardige artikelen bevatte. Post en Telegrafie. Scherpenisse. Met ingang van 16 Jan. Is aangesteld tot adslstent-brievengaarder, de heer J. M. van der Graaff alhier. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 20 Jan. Ruime aanvoer van tarwe, was in puike kwaliteit prijshoudend, doch in de mindere soorten moeilp te plaatsen. Overige artikelen onveranderd. Tarwe f 6 50 4 f 8,75; chevaliergerst f 4,75 4 f 5.20; wintergerst f 4 80 4 f 5,20; rogge f 5,75 4 f 5,90; haver f 3,25 4 f 3,75; erwten (kleine) f 10 a f 12; ktoon- erwten f 10 4 f 13; bruine boonen f 10 4 f 14 Aardappels f 2,25 4 f 2.30. Ajuin f 1,30 4 f 1,85. Middelburg, 20 Jan. Ter graanmarkt van heden was er een ruime aanvoer, die hoofdzakelijk uit tarwe bestond van zeer ulteenloopende kwaliteit. De noteering van een en ander is aan die van de vorige week. De prijzen waren als volgt Nieuwe tarwe f6 4 f 7rogge f 6 4 f 6,50; zomergerst f 4,75 a f 525; haver f 3 4 f 4; paardeboonen f7 4 18; kroon- erwten f 11 25 4 f 15,25; tulnboonen f 6 4 f7; witte boonen f 13 4 f 16; ronde b uine boonen f 15 4 f 18; lange dito f 12 4 f 14, alles per H L. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 21 Jan. Ter openbare terecht zitting der arrond.-rechtbank van heden was gedagvaard A. W., 39 jaar, koopman, geboren te Brielle, wonende op de Nieuwe Haven te Zierikzee, ter zake, dat hij te Zierikzee wonende, aldaar of elders hier te lande: 1°. in of omstreeks de maand December 1906, opzettelijk valschelljk, te kwader trouw en in strijd met de waarheid, heeft opgemaakt en met den naam J. Blok onderteekend, met het oogmerk om het als echt en onvervalscht, Immers, als ware het opgemaakt en onderteekend door Jacob Blok, koopman te Amsterdam, te gebruiken of door anderen te doen ge bruiken, uit welk gebruik eenig nadeel kon ontstaan, een quitantle, dus een ge schrift, waaruit bevrijding van schuld kon ontstaan, althans een geschrift, bestemd om te dienen tot bewijs van gedane be taling, luidende: „Ontvangen van Den Heer A. Weltevreden „de somma van vierhondert gulden voor „gelevert Bontwerken Zierikzee 17 „December 1906 zeege f 400 J. Blok den „17 December 1906"; 2°. in of omstreeks de maand November 1908 opzettelijk van het aldus door hem opgemaakte valsche geschrift, als ware het echt en onvervalscht, immers In werkelijk heid opgemaakt en onderteekend door genoemden Jacob Blok, heeft gebruik gemaakt door het, in de tegen hem door genoemden Blok gevoerde procedure voor de rechtbank te Zierikzee, aan zijn, be- klaagde's, procureur ten gebruike en ter overlegging In rechte af te staan en ter hand te stellen als bewijs van gedane betaling, uit welk gebruik eenig nadeel kon ontstaan. Door het Openbaar Ministerie waren gedagvaard elf getuigen, waaronder twee deskundigen, de heeren P. van der Have

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1