ZIERIKZEESCHE lil NIEUWSBODE. Donderdag 20 Januari 1910. (Z ierikzeesche C o u r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8877. Uligevor-Hoofdredacteup i A. FRANKEL. Redacleupi J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-1 Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur! A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een mes. hondenhalsband. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. amerika. Van de kusten van den Pacific tot aan die van den Atlantischen Oceaan, van de golf van Mex'co tot aan Kanada, van alle plaatsen komen berichten over zware sneeuwstormen en ondraaglijke koude. Een geweldige sneeuwstorm heeft talrijke tele graaf- en telefoonverbindingen gestoord. Verschillende steden zijn van alle verkeer afgesneden. Op vele plaatsen kunnen de menschen niet uit hun huizen, omdat de deuren geheel door de sneeuw versperd zfln. In sommige straten heeft men verkeers- kanalen door de sneeuw moeten graven. New-York zelf wordt of werd Zondag nog steeds geteisterd door een ontzettenden sneeuwstorm. De straten liggen drie deci meter dik onder de sneeuw, het tramverkeer staat bijna geheel stil. De burgemeester van de stad, Qaynor, werd op den terugweg van Long Island door de sneeuw opge houden en besloot, te voet te gaan. HIJ verdwaalde echter en zijn krachten begaven hem. Een reddingsbrigade, uitgezonden om hem te zoeken, trof hem ten slotte In ult- geputten toestand aan. Het groote trans-atlantlsche stoomschip „Lusitanla" Is Zaterdag 26 uren te laat te New-York aangekomen, wegens schade, die het beliep door een buitengewoon hoogen vloedgolf midden op den oceaan. Het voorste loodshuls werd weggeslagen; vier reddingsbooten werden vernield en de officierskwartieren werden zwaar be schadigd. Het schip moest 5 uren lang stil blijven liggen om schade aan de sluur- toestellen te verhelpen. Een hofmeester werd gewond. en8eland. Londen, 18 Jan. Te één uur hedennacht waren gekozen 92 unionisten, 77 liberalen, 16 leden der arbeiderspartij en 13 natio nalisten. De unionisten wonnen 37 zetels, de liberalen 7, de arbeiderspartij één. Vier uitslagen worden eerst morgen bekend. De heer Lambert, die te Portsmouth werd verslagen, was lid van den raad der Admiraliteit. frankrijk. Te Parijs heeft men nu vier jonge mannen gevat als plegers van den moord op eene oude concierge, Mme Caillaud, in de Rue d'Orchampt. De misdadigers, die naar men vermoedt, deel uitmaken van een „chloroformbende", zijnde 22-jarige dameskleedermaker Feldmann, een jonkman van gegoede burgerfamilie, zekere René Bayard, zwager van een hoofdofficier, een jonkman van geringen stand, Lethou, en de 19-jarige Hameiet, ook een verloren zoon van goeden huize. belsiE. Te Eesen, bij Dlxmude (W.-Vlaanderen), verraste Donderdagnamiddag een jacht wachter en zijn twee zonen, op ronde zijnde, twee wildstroopers, Vandervenne en Noel. De eerste werd aangehouden, maar Noel, slaande met zijn geweer, kreeg zijn gezel vrij. Er ontstond een schrikkelijk gevecht tusschen de vijf mannen, en toen Vander venne ook met zijn geweer sloeg, ging daarbij het schot af. De jachtwachter kreeg de volle lading in de borst en was terstond dood. Noel is gevlucht. De deskundigen, die belast waren met 't onderzoek naar de vraag of de kleine Andrea Devergenies, het dochtertje van den gemeente-ontvanger van Thirlmont, levend of dood In den beerput geworpen werd, waar men het lijk ontdekt heeft, hebben hun verslag ingediend. De exper- ten verklaren dat het arme wichtje levend In den put geworpen werd. De verdachte, aangehouden moeder Is en blijft kalm en zegt van haar aanstaande invrijheidstelling zeker te zijn. Daar wonen In de rue du Roton te Fanciennes, nabij Charleroi, aldus schrijft het H. v. A., deur neven deur, de echtgenooten Lambois en de mijnwerker Massart. Eva, vrouw Lambois is 40 jaar. Massart was vroeger bij de Lambois in den kost geweest, en later had hij de woning daar naast gehuurd, waar Eva hem zijne maaltijden bracht. Dit werd haar op den duur door haren man verboden. Vrijdagmorgen dus bracht vrouw Lambois het ontbijt van Massart bij eene buurvrouw. Toen hij van de mijn terugkeerde en de buurvrouw hem het ontbijt overhandigde, was hij woedend, omdat vrouw Lambois zelve hem zijn eten niet bracht. Hij wilde bij Eva binnen, doch, de deur gesloten vindend, sloeg hij bij de buurvrouw eene ruit in, ging dan door de keuken naar boven en vond daar Eva te bed liggen. Na eene korte ruzie viel Massart haar te lijve en bracht haar vier steken in den hals toe, zoodat een dokter moest geroe pen worden, die haren toestand doodelljk verklaarde. De gendarmerie heeft den moordenaar aangehouden. De nieuwe Koning der Belgen, zoo bericht men, is met grooten ijver aan 't werk om zich op de hoogte der regeerings- zaken te stellen, waar Koning Leopold hem steeds buiten heelt gehouden. Koning Leopold was gewoon, Prins Boudewijn, den ouderen broeder van Prins Albert, tegenwoordig te laten zijn bij zijne besprekingen met den toenmallgen eerste- minlster Beernaert. Maar toen Prins Boude wijn In 1891 overleed en de 16-jarige Albert vermoedelijk troonopvolger werd, vond de Koning dien Prins nog te joug om hem In de staatszaken in te wijden en later heelt hij nooit zijnen neef Albert bij eenlge bespreking tegenwoordig laten zijn. De Prins heeft veel geleerd; maar hij had niet veel meer hulpmiddelen tot zijne be schikking dan leder ander particulier in een Invloedrijke positie. Nu is de Koning met vlijt aan den gang om het verzuimde in te halen, 's Morgens 5 uur begint hij al en dikwijls brandt er om middernacht nog licht in zijn werk kamer. Een bediende van de Maatschappij der Brusselsche Haveninrichtingen rangschikte een paar dagen geleden de obligaties van deze maatschappij, en zag dat een nummer, met 100 Irank uitbetaald, uitkeerbaar was met 100.000 frank. Hij verwittigde onmid dellijk zijn chef. De bank, belast met den finantieelen dienst der maatschappij, werd verwittigd en opende een onderzoek. Uit de boeken der Bank bleek dat een wissel agent van Brussel de obligatie ter uit betaling aangeboden had. Men gebruikte een list om den oorspronkelijken eigenaar der obligatie te ontdekken. Den wisselagent werd verzocht den eigenaar op te zoeken van de obligatie die „bij onachtzaamheid uitbetaald was, daar er beslag op gelegd was". De opzoekingen werden zeer spoedig met den gewenschten uitslag bekroond en de Bank betaalde aan een gewezen meid, wonende in den Brusselschen omtrek, de 99.900 frank die haar nog toekwamen. De gewezen meid had een gemeubeld kosthuis voor kleine bedienden en rustige lieden Ingericht en daarvoor al haar spaargeld uitgegeven. En zoo kwam het dat zij ook haar loten verkocht had. Op verzoek van prinses Louise, de oudste dochter van koning Leopold, zijn daags na den dood des konings de zegels aan het kasteel Balincourt aangehecht. Op het verzoek van barones Vaughan om die zegels te verwijderen besliste de rechtbank te Pontoise, dat voor zoover de meubelen betrof, die de barones In het kasteel in gebruik had, aan haar verzoek zou worden voldaan. De juweelen, kunstvoorwerpen, enz., die onder haar hoede bleven, moesten beschreven worden; de persoonlijke pa pieren, brieven, chèques .enz. enz., in het kasteel aangetroffen, moesten verzegeld worden nadat er in het bijzijn van den consul van België te Parijs een inventaris was opgemaakt. Barones Vaughan had van deze beslissingen appèl aangeteekend. Maandag is voor haar voor de eerste kamer van het hof van appèl te Parijs mr. Feld mann opgetreden. Prinses Louise was vertegenwoordigd door mr. Desjardlns. Mr. Feldmann deelde mede, dat barones Vaughan op het oogenblik over niets van hetgeen zij bezit, in Frankrijk zoowel als in Belg de beschikking heeft. Wij strijden dus, zeide' de advokaat, voor het leven van mevrouw Vaughan en dat harer kin deren. Mr. Feldmann betoogde voorts, dat de tegenstanders van mevrouw Vaughan het willen doen voorkomen alsof het kasteel Balincourt koninklijke residentie geweest is. De advocaat bestreed dit, er bijvoegende, dat ook mevrouw Vaughan zelf er niet langer dan in het geheel twee maanden gewoond heeft. Het kasteel was in Januari 1908 verkocht, er is aan verbouwd tot Mei 1909. Staat in dit proces mevrouw Vaughan tegenover de erfgenamen van koning Leopold, vroeg mr. Feldmann? Neen, twee harer hebben nief tusschenbeide willen komen, de prinsessen Clementine en Ste- fanie, die daardoor algemeen eerbied hebben afgedwongen. Een gevoel van kieschheld deed haar aldus handelen. Pro cessen als dit, zelde de advokaat, zijn eindeloos en zonder waardigheid. En moeten, zelde hij, die prinsessen, als het proces afgeloopen Is, me .'barones Vaughan van gedachten komen wisselen over de mate van edelmoedigheid, die hun vader mocht beloonen? Uit zeer eerbiedwaardige overwegingen weigeren zij dit te doen. Brussel, 17 Jan. De Chronique bericht, in verband met de nalatenschap van wijlen koning Leopold II, dat prins Philippe van Coburg afziet van zijn vordering (op prinses Louise, zijn gescheiden vrouw n.l.) van 2 millioen francs. Brussel, 18 Jan. De bladen melden, dat de voorloopige verdeeling van koning Leopold's erfenis Maandagavond aan de Brusselsche Bank plaats had. Het verdeelde bedrag was 20 millioen francs. nederland. Amsterdam, 17 Jan. Hedenmiddag te 12,44 arriveerde aan het Weesperpoort- statlon een trein uit Arnhem. De locomo tief reed met zulk een kracht tegen één der stootblokken, met gevolg, dat het ge heel vernield werd. Door den schok kregen drie reizigers eenlge lichte verwondingen. Twee werden aan het hoofd en één aan één zijner beenen verwond. Zij werden in het O.-L. Vrouwe-Gasthuis verbonden. Het ijzeren hek van het station aan de straatzijde werd geheel uit zijn verband gerukt, terwijl ook de bestrating het moest ontgelden. Naar wij vernemen, zal door de winkeliers in de Kalverstraat aihler, binnen kort een adres aan Burgem. en Weth. gezonden worden, waarin verzocht wordt het verkeer op rolschaatsen in de smalle Kalverstraat te verbieden. De winkeliers ondervinden schade In hun bedrijf, daar het koopend publiek door de schaatsen rijders wordt lastig gevallen en de Kalver straat ten slotte zooveel doenlijk zullen mijden. Utrecht, 17 Jan. Zaterdagavond Is alhier de celwagen op hol geweest, of liever de paarden vóór den celwagen zijn aan het hollen geweest, 't Gebeurde In de Gansstraat. De koppeling brak, waarmede de paarden verbonden zijn aan den boom de dieren schrikten en gingen er van door, de streng stuk trekkende, zoodat de koet sier geenerlei macht meer had over het tweespan. De rijksveldwachter Van der Giessen, die er achterop stond, was in middels van het voertuig afgesprongen en de woeste paarden achterna gerend. Hij wist de dieren te grijpen, en tot staan te brengen; volgens een ooggetuige liep Van der Olessen daarmee groot gevaar voor eigen leven, want toen hij de paarden greep, stond hij tusschen het tweespan en een handwagen. Gelukkig bleven de paarden, toen ze den stevigen greep van den rijks veldwachter aan hun hoofdstel voelden, bewegingloos staanéén stap verder en Van der Glessen was tusschen paarden en handwagen leelljk bekneld geraakt. Nu liep alles nog langs het kantje goed af. De twee gevangenen, die zich in den wagen bevonden, werden te voet naar het Huls van Bewaring overgebracht. 's-Gravenhage, 17 Jan. In verband met de berichten omtrent cholera aan boord van Hr. Ms. „Holland", kan thans olficiëel het volgende gemeld worden: Twee stokers van Hr. Ms. „Holland" zijn aan cholera overleden. Het laatste geval deed zich 9 Januari voor. De gevallen zijn naar alle waarschijnlijkheid aan den wal opgedaan. Er bestaat geen aanleiding voor ongerustheid. De Haagsche briefschrijver van Haarlems Dagblad vermeldt volgend geval van een sluw bedachte chantage, die te 's-Gravenhage meermalen zou zijn toegepast. Een bekend Ingezetene kreeg eens bezoek van een blanchisseuse, die hem vroeg haar 1 50 te leenen ter uitbreiding van haar wasscherij, die wel goed ging, maar te klein werd. Het geld moest dienen voor de aanschaffing van nieuwe strijkplanken. Haar naam en inrichting stonden in het adresboek; dat wekte vertrouwen. Zonderling vond de aangezochte het echter, dat voor een strljkinrlchting geen hulp gevraagd werd aan dames, en dit wantrouwen vermeerderde, toen de juffrouw hem ultnoodlgde, eens te komen zien, als de uitbreiding tot stand gekomen was. Zij werd weggebonjourd en informatie ingewonnen, en wat bleek? De wasscherij bestond wel, maar was tevens een huls van verdacht allooi. De baas was een bekend afperser, en dreigde de welgestelde personen, die gcid gaven voor de verbeteringen, hun door zijn „vrouw" voorgesteld, en die soms In vol vertrouwen eens kwamen kijken, hoe hun penningen besteed waren, openbaar te maken, dat ze zijn huis bezochten. Af- koopen voorkwam dan een schandaal, dat wel geen schandaal was, maar toch voor de betrokkenen groote onaangenaamheid meebracht. Vaak verwonderen we ons er over, hoe menschen aan geld komen; hoe meer we practijken leeren kennen, toegepast door sujetten, die den grooten heer uithangen, des te minder wordt onze verbazing. In geen slad wordt zooveel stiekum ge zondigd als In Den Haag en ook nergens bloeit daardoor de chantage als daar. De Haagsche Gemeenteraad heeft zonder debat als een nieuwen zelfstandigen post op de begrooting gebracht een bedrag van f 2500 voor presentiegelden aan raadsleden, die commissie- of sectie vergaderingen bijwonen. Schiedam, 17 Jan. Alhier had het 16-jarige meisje A. Moerman het ongeluk, terwijl zij eenlg hulshoudwerk verrichtte, dat hare kleeren te dicht bij het vuur kwamen, waardoor deze in vlam geraakten. Wijl niemand voor hulp aanwezig was, snelde zij in allerijl de straat op, alwaar twee voorbijgangers de heeren Van der Hoeven en Van der Drift haar gevaar lijken toestand bemerkende en tegelijk een zandhoop ziendehet meisje daarop wierpen en haar flink er door rolden en met zand bedekten, waardoor de vlammen en het vuur weldra waren gedoofd. Dit middel heeft nu het meisje het leven doen redden en met voldoening mogen de genoemde heeren op hun reddingswerk terugzien. Het meisje heeft eenlge brandwonden bekomen aan rug en handen, doch haar toestand Is bulten gevaar. De anders zoo stille Nassaustraat was tijdens het voorval geheel in rep en roer. Rotterdam, 17 Jan. In de Zandstraat alhier is Zaterdagnacht aangehouden de 21-jarige O. Z., zich noemende W. Grotlus. Hij wordt verdacht van verschillende dief stallen te Amsterdam, waarvoor zijne mede plichtigen reeds eenigen tijd geleden veroordeeld werden. Ook te Breda moet hij zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van tafel zilver; hij noemde zich destijds Q. de Vries. Door het aannemen van valsche namen had hij zich weten schuil te houden. Hij vertoefde in den laatsten tijd te Rotterdam alwaar hij op den Schledamschen dijk woonde. Dordrecht, 18 Jan. Na uitvoerig debat heeft de gemeenteraad goedgekeurd de voorstellen tot verbetering van het veer op Papendrecht en daartoe aan te koopen twee stoombooten van bizondere constructie, waaimee, naar raming, ongeveer f 125,000 gemoeid Is. Breda, 17 Jan. Hedenmorgen 10 uur werd de machinist Van Baal aan de machinefabriek „de Etna" van de firma Klep door een riem van de machine gegrepen, waarschijnlijk bij het smeren van drijfwerk der In gang zijnde machine. De man werd rondgeslingerd, doordat zijn kleeren tusschen riem en drijfwerk bekneld raakten. Toen de machine stop was gezet, bleek, dat een been was afgeklemd, het andere gespleten. De ongelukkige leefde nog slechts een kwartier. De man laat een vrouw met z^ven kinderen achter. Zierikzee, 19 Januari. De overplaatsing van de rijksveld wachters Haaksman en Voerman, respec tievelijk van Sommelsdljk en Brouwershaven naar Vllssingen, staat in verband met het stationneeren aldaar van een polltle-vaar- tuig voor den dienst op de Wester-Schelde. Aan den zeedijk te Nieuw-Vosmeer is gevonden een steen, waarop zeer dui delijk het wapen van Nederland en het jaartal 1618 voorkomt. Hoe die steen daar komt, is een raadsel. In het Goesche Sas Is Zaterdagavond opgevischt en verder vervoerd raar Bergen- op-Zoom het lijk van den 19-jarigen visscher J. O. H. de Haas uit Bergen-op- Zoom, die, zooals gemeld, op de Vonde lingen bij Zierikzee door een toeval getroffen werd, over boord viel en verdronk. Op een jachtveld te Kapelle (Z.-Beve- land) Is de vorige week een aantal uit Dultschland ingevoerde hazen losgelaten, ter veredeling van het hazenras. - o Dj 1 H 2 o O) co m Sm c s CM 00 f- 06 O) m co 00 rr co co t~- m CM 5 m EE u SS X> 2* CQ g et JZ te u u O M c Jé k" o -z: n -.er v tn "E is "H o» <u 73 v h b M> g o O •o o R .2 o 5 OJ CQ Serooskerke, 18 Jan. Op 31 December 1909 bedroeg het getal Inwoners alhier 300, zijnde 162 mannen en 138 vrouwen. De bevolking verminderde in het afgeloopen jaar met 8. Haamstede, 18 Jan. De bevolking dezer gemeente bestond op 31 Dec. 1909 uit: 548 mannen, 498 vrouwen, totaal uit 1046 Inwoners, zijnde 31 meer dan In 1908. Burgh, 18 Jan. Deze gemeente had op 31 Dec. 1909 311 mannen, 293 vrouwen, in het geheel dus 604 Ingezetenen, zijnde 9 meer dan het daaraan voorafgegane jaar. Bruinisse, 17 Jan. Het bestuur der gym nastiekvereniging „Olympla" heeft besloten op Vrijdag 11 Februari a.s. eene uitvoering (openbare les) te geven. Daar het nut der gymnastiek met de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1