Malie Bal-Masqné. t Was maar oen Loods, Hötel de Faam' Tentoonstelling Uirmonie „Wille fan liauMt", Telegrafisch Weerbericht, Zierikzee-Rotterdam. ADIFERTEMTIEN. f". Cursus openen in Costuum- naaien, Maatnemen en Knippen. Morgen (Dinsdag) van 2-4 uur laatste dag dor Ver. lol Bevordering van bel Vreemdeliegeoverkeer. Entrée f 0,25. Plaatsbespreking a.s. Zondag, 12,30 tot 1,30 ure, aan de Concertzaal. Loting precies 12,30 uur. HET COMITÉ. NOORDWELLE. te NOORDWELLE. Na afloop BAL. Strandvonderij. adres aan Z.Exc. is gericht en dat het ledental thans 89 bedraagt. Uit het zaakrijke verslag van den penning meester bleek, dat, werd in 1908 voor I 30208,75 aangekocht, de aankoop in 1909 gestegen was tot een bedrag van f 33840,93, doch het kassaldo was teruggegaan van f 220,80s tot f 156,18. Op voorstel van den heer W. de Vrieze werd aan den secretaris met algemeene stemmen f 25 belooning meer per jaar toegekend, nadat eerst was uitgemaakt, dat men niet wenschte over te gaan tot procentsgewijze belooning. Op voorstel van den heer P. Hanse besloot men te trachten hier een Inter communale telephoonverbinding te krijgen. Vervolgens ontspon zich een geani meerde en uitvoerige discussie over de aanschaffing (onder controle) van klaver zaden, waarbij de heer Spek met klem van overtuigende redenen en op klare wijze het nut daarvan uiteenzette. Nadat de vergadering, in verband met een opmerking van den heer M. de Glopper, gunstig gestemd bleek voor meer publiciteit in zake den uitslag van bestedingen, werd de vergadering gesloten. Kortgene, 14 Jan. Met het oog er op dat op Noord-Beveland slechts drie dek hengsten zijn, waren heden een 20-tal landbouwers bijeengekomen ln „de Stads- wljnkelder" alhier, teneinde middelen te beramen meerdere hengsten op Noord- Beveland te krijgen. Van de 20 bijeenge- komenen besloten er 18 voor gezamenlijke rekening te trachten een hengst te huren, en mocht men In dat pogen niet kunnen slagen, dan te trachten er een te koopen. RECHTSZAKEN. Een jongmensch, werkzaam op 's Rijks Marinewerf te Amsterdam, dat Omgang had met jongelui die meer te verteren hadden dan hij, vergreep zich, om aan geld te komen, aan 18 stukjes koper, vergooide daardoor zijn carrière aan de werf en stond Vrijdag bovendien nog wegens dief stal terecht voor de 5e kamer der Recht bank aldaar. Het O. M. elschte zijn ver oordeeling tot twee maanden gevangenis straf. Voor de Haagsche rechtbank ging een beklaagde, die terecht stond wegens verzet, bij zijn verdediging zoover, dat hij zich de uitdrukking veroorloofde, dat de officier van justitie bi] het nemen van zijn vordering „doorgehold was als een ezel op het Ijs". Natuurlijk werd den man daarop het woord ontnomen. KERKNIEUWS. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. Woensdagavond 7 uur: de heer C. Taanman, evangelist. (Bijbellezing). Predikbeurt te Burgh. Woensdagavond 7 uur: ds. v. d. Linde. Bijbel lezing. Door 't prov. kerkbestuur van Noord- Holland is aan ds. J. C. Benlt, pred. der Herv. Gem. te Purmerend (vroeger te Zie- rikzee), met ingang van 1 Maart a sna bijna 34-jarige ambtsbediening, eervol emeritaat verleend. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag 1.1. Is te Rotterdam op 67-jarigen leeftijd overleden pastoor F. G. van den Berg, sedert 1886 pastoor der St.-Domlnlcuskerk aan het Steiger aldaar (vroeger te Zierikzee). Volgens den provincialen almanak van Limburg voor het jaar 1910 waren In die provincie gevestigd1 bisschop, 94 theol. professoren, 14 dekens, 159 pastoors, 48 rectoren, 166 kapelaans en 34 rustende geestelijken. Schtrpenisse. Zondag 16 dezer was het voor onze gemeente een gewichtige dag. Na ruim 9 maanden herderloos Ie zijn ge weest, mocht zij thans weer een eigen herder en leeraar ontvangen in ds. R. Steen- beek, uit IJselsteln tot haar overgekomen. Na des voormtddags bevestigd te zijn door ds. Klomp van Hoog-Blokland, mei een rede naar aanleiding van 2 Tim. 4 2 „Predikt het woord", trad de nieuwe leeraar des namiddags voor de gemeente op, sprekende uit Jesaja 40, vers 6—8. Op verzoek van ds. Van Vliet van Poort vliet, die nog een toespraak tot hem hield, zong de gemeente hem toe Psaljn 133 3. Belde keeren was het kerkgebouw met een groole schare toehoorders gevuld. O N D E R W IJ S. Brouwershaven, 17 Jan. Zaterdagvoor middag was het de laatste schooltijd, waarop de heer G. Hulsman, van af 1 Nov. j.l. als tijdelijk waarnemend, zijne betrekking als hoofd der openbare school alhier heeft waargenomen. Hem werden daarbij door leerlingen en onderwijzers eenige geschen ken aangeboden en toepasselijke woorden van afscheid toegesproken, welke door den heer Huisman beantwoord werden, en die tevens eiken schoolleerling een paar sinaas appelen uitreikte. Heden wordt deze betrekking door het nieuwbenoemd hoofd, de heer D. K. Bakker van Sappemeer, aanvaard. De heer J. Baarschers, hoofd eener school te Vlisslngen, heeft voor de be noeming als leeraar van de met 1 Mei te openen Chr. Kweekschool te Middelburg bedankt. Poortvliet. Voor de vacature van onderwijzeres alhier hebben zich dtie sollicitanten aangemeld. Benoemd tot onderwijzeres aan de R.-Kath. School te Oud-Vossemeer, mejuffr. Th. Vrouwenvelder te 's-Gravenhage. Aan de rijkskweekscholen voor onderwijzeressen te Apeldoorn en aan die voor onderwijzers te Nijmegen, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht, kunnen 24 leerlingen geplaatst worden. Aanmelding vóór 1 Maart bij den directeur der inrichting, voor onder wijzeressen vóór 20 Febr. bij de directrice. Het Vredespaleis. Één der bladen had vernomen, dat de algeheele voltooiing van het Vredespaleis eerst in 1915 kon worden tegemoet gezien, een jaar later alzoo dan aanvankelijk werd verwacht. B|j informatie bleek, dat er niet alleen geen sprake van Is, dat de aanvankelijke termijn zal worden overschreden, maar dat men zelfs eerder hoopt gereed te zijn, dan eerst vermoed werd. Met het oog op het ongunstige jaar getijde lijkt het op het oogenbllk, of de bouw niet zoo snel vordert, maar in werkelijkheid wordt alles In gereedheid gebracht, om bijv. tegen Maart a.s. des te sneller te kunnen werken. Het volgende jaar om dezen tijd, zoo werd verzekerd, zal reeds een gedeelte van het palels onder de kap zijn, terwijl de mogelijkheid ulet uitgesloten werd geacht, dat, zoo het een en ander mede- loopt, tegen dien tijd zelfs het geheele gebouw onder de kap zal zijn gebracht. „Het publiek zal er verbaasd over slaan", aldus de zegsman, „wanneer het zal zien, hoe enorm snel de opbouw na het intreden van een gunstiger jaargetijde, zal geschieden". Het spreekt natuurlijk van zelf, dat in verband met het zeer omvangrijke binnen werk, het niet wel mogelijk Is precies den julsten tijd te bepalen, waarop de algeheele voltooiing is te verwachten, maar van een zoo groote vertraging, als waarvan het bedoelde blad gewaagde, is geen sprake. Dienstweigering. De milicien C. Kamper, van het garnizoen Haarlem, heeft, nadat hij zijn straf heeft ondergaan, thans opnieuw geweigerd de bevelen van zijn meerderen te gehoor zamen, zoodat hij weer voor den krijgsraad zal moeten komen. De Papendrechtsche strafzaak. Naar wij vernemen, Is de rechter-com- mlssaris bij de arrondlssements-rechtbank te Dordrecht eerst sinds enkele dagen in het bezit van het officiëete proces-verbaal van de terechtzitting van het Arnhemsche Hof en kunnen dus eersdaags stappen worden verwacht om de door dat Hof gelaste instructie te doen houden. Ons werd verzocht het volgend stuk uit het blad Allen Weerbaar over te nemen. In Mtmoriam. In den namiddag van Woensdag 5 januari j.l., juist te laat voor de opname in het voorgaand nummer, bereikte ons de droeve tijding, dat onze penningmeester, de heer J. Hekkert, voorzitter der afd. Tholen, 2de luitenant bij de landweer, na een langdurige ziekte te Deventer Is over leden. Ruim 4 maanden geleden tot herstel van zijne ziekte daarheen vertrokken, hoopte hij In het voorjaar van dit jaar terug te kunnen keeren, wat wij zoo gaarne hadden gezien en van harte met hem mede hoopten. Den Zeeuwschen Schletbond is hierdoor niet alleen een trouw aanhanger van zijn streven, maar bovenal een uitstekend bestuurslid ontvallen. Ofschoon in den aanvang van zijne ziekte, ruim een jaar geleden, het verzoek tot hem was gericht, de tijdelijke waarneming van zijn beheer het dag. bestuur over te dragen, bleef hij van af zijn ziekbed tot aan zijn einde de aan hem toevertrouwde belangen met nauwgezetheid behartigen. Zulke mannen kunnen w|j noode missen, zoodat wij onzen te vroeg ontslapen kameraad met weemoed ook hier herdenken. Zijn nagedachtenis zal daarom bovenal bij ons bestuur In eere blijven, terwijl hij door zijn toewijding ons een voorbeeld heeft gegeven, dat wij als leden van eenzelfde maatschap, een leder op zijne wijze, mogen volgen. P. C. LABRIJN, Voorzitter. P. G. LAERNOES J. Pz.Secretaris. TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage, 17 Januari. De Hooge Raad verwees naar het Hof te 's-Hertogenbosch de zaken van J. Rijn- gout en J. van Duuren, arbeiders te St.-Philipsland, door de rechtbank te Zierikzee en het Hof van Den Haag ver oordeeld tot één maand gevangenisstraf, wegens wederspannigheid. 's-Gravenhage, 17 Januari. Benoemd tot kantonrechter te Zierikzee mr. S. R. Bakker, thans grifher van het kantongerecht aldaar. Rotterdam, 17 Januari. GRANEN. Buitenlandsche zeer vast. Meel, f 14,25, vast, uitgebreide handel. Blnnenlandsche Tarwe, f 7,50 af 10. Rogge, f 7 f 7,50. Haver, f 5,50 f 7. Bruine Boonen, f 10 f 14,75. Erwten, f 10 a f 15 Mais, f 150. Vlas. Op het land goede handel. Markt- aanvoer 22040 steen blauw, 38 52 stuivers; 3300 steen Groninger, 40 a 48 stuivers; 3255 steen wit, 34 a 43 stuivers, alles opgeruimd. Lijnzaad, f 15 5 f 17. Koolzaad, f 10,75 a f 11,15. Karwijzaad, f 15,80. Aardappelen, veel aanvoer, weinig vraag. Zeeuwsche, f 2,40 f 2,69; Oeldersche, f 2,50 f 2,70; Brielsche Kralen, f 3,25 5 f 3,50. Ajuin. Aanvoer 6000 balen, groote f 1,70, kleine f 2, stroogele f 1,60 de 60 K.G, puike kwaliteit. Eieren. Zeeuwsche, f 5.30 h f 5,50; Overmaassche, f 5,60 a f 5,80. VEE. Aanvoer 415 Runderen, 28,5 34J ct., matig. 208 Kalveren, 47" 60 ct., vlug. 891 Schapen ot.Lammeren, 20 h 22) ct., Lammeren, 22.) a 27) ct. willig. 958 Varkens, 23) a 25) ct lichte, 23) b 25 ct., trage handel. lngezojgden Stukken. STAVENISSE, den 13 Januari 1910. OVER BACTERIËN. Onder dit opschrift komt voor een artikeltje van V. v. O., in het laatste nummer van het Zeeuwsdie Landbouwblad. Het doet me waarlijk genoegen, dat men deze wezens eindelijk eens de moeite waard acht wat nader onder de aandacht der landbouwers te brengen, daar ik zoo innig overtuigd ben (en dat is niet van vandaag of gisteren, maar reeds twee jaar geleden heb ik daarop gewezen), dat het welslagen van een gewas grootendeels afhangt van de werking der bacteriën. Hoe nu de namen der verschillende soorten dezer wezens ook mogen zijn, het komt er slechts voor den landbouwer op aan te weten, welke hij moet trachten te behouden en hunne vermenig vuldiging bevorderen, en welke hij met alle macht moet bestrijden. Hoe men ze moet bestrijden is vrij algemeen bekend, want om vleesch te bewaren, groenten in te maken, hulzen te ontsmetten en stallen schoon te maken, gebruikt men naar omstandig heden zout, suiker, azijn, chloor en andere bekende middelen. En wat gaat men nu doen om ze te vermeerderen Men begint met zijn land zoo goed mogelijk te bewerken, en wat bizonder goed is, droog te leggen, daarna of tegelijk te bemesten, hetzij met stalmest of hulpmeststoffen. Hoe men den stalmest op het land moet brengen en onderwerken, is, met het oog op de werking der bacteriën, volgens mijn Inzicht lang niet hetzelfde. Heeft men langen onverteerden mest, dan liever boven op den grond laten liggen, dan diep onder te ploegen en alzoo de kans te Ioopen, dat het in zuur ingemaakt wordt, want de bacteriën houden niet van zuur. Gebruikt men hulpmest stoffen, dan zooveel mogelijk die, welke vrij zijn van chloor, keukenzout en zwavelzuur. De praktijk heeft ons het afgeloopen jaar ge leerd, dat een overtollig gebruik van Chili-salpeter het brutogewicht niét naar evenredigheid heeft vermeerderd, en het suikergehalte bij suikerbieten was belangrijk minder dan bij stalmest en andere stikstofhoudende hulpmeststoffen. Dat dit ook voor een groot gedeelte kan worden toegeschreven aan de veel te lage temperatuur van den geheelen zomer en herfst, wil ik gaarne toestemmen, daar een zekere warmte-graad voor de ontwikkeling der bacteriën zeer bevorderlijk is; maar men zal er toch ln de naaste toekomst ook vooral op dienen te letten, welke hulp meststoffen men naast den stalmest of groen- bemestlng dient toe te passen. Wat voor onze klei- en zandgronden in het algemeen geldt, voor de ln 1906 door zeewater overstroomde polders, is de bijna totale afwezig heid der bacteriën nog de grootste ramp. Vandaar ook verklaarbaar, dat, waar men den grond van die polders door bedekking (lucerne) voor de bacteriën bewoonbaar maakt, daar ook den grond weer het spoedigst vruchtbaar wordt. Van veel belang is op deze gronden, welke soort kunstmest wordt gebruikt; in geen geval die, welke keukenzout betatten. Met een woord van dank aan u, mijnheer de Redacteur, voor de ruimte van uw blad, maar vooral hulde aan V. v. O., die deze zaak weder eens heeft opgerateld; ik wensch hem van harte succes. Hoogachtend, UEd. dw. dienaar, H. J. DORST. MARKTBERICHTEN. Tholen, 15 Jan. Aan de weekmarkt waren de prijzen als volgt: Jarige Zeeuwsche tarwe f 9 f 10.50, nieuwe f7 f 9; rogge f 5,25 k f 5,90, nieuwe f 5,50 k f6; zomergerst f 4 k f 4,50; wlntergerst f 5,25 k f 5,50; haver f 3,60 a f 4,50; bruifte boonen f 10 A f 14,50, witte f 10 k l 14©i: Voererwten f 8,70 k f 9,40; kookerwten f 12 k f 14; wikken f 10 k f 11paardeboonen f 7 A f 7,75 per H.L.; koolzaad f 9,90 k f 10,75; karwijzaad f 14 A f 15,25 per 50 K.Q.; uien f 1,50 k f 1,60 per 50 K.Q.kipeieren f 4,75 k f 5 per 100 stuks; hooiboter f 0,60 cl f 0,65 per K.Q. Qent, 14 Jan. Vlas. Inlandsch zeer vast en tot onveranderde prijzen ge makkelijk te plaatsen. De oogst zal eerder uitverkocht zijn dan gewoonlijk. Ofschoon de handel in Russisch stil is, blijven de prijzen zeer vast. Qarens van vlas cn van snuit zeer vast, met vrij levendlgen handel. naar waarnemingen verricht In den morgen van 17 Januari 1910, medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 781.8 te Horta; laagste barometerstand 718.2 te Thorshavn. Verwachting (van den avond van 17 Januari 1910 tot den avond van 18 Januari): stormachtige later afnemende zuidwestelijke tot westelijke wind; betrokken en regen; later opklarende; kouder. Burgerlijke Stand van Serooskerke. 4e kwartaal 1909. Geboren: 1 Dec. Cornelia Fransina, dochter van Jacob van Graafeiland en Jannetje van Strlen. 19 Hendrik Leendert, zoon van Bartel Kloet en WUlemlna van der Maas. Gehuwd: 29 Nov. Pletcr Minders, 70 jaar, wedn. en Martina Zorge, 38 jaar, j.d. Overleden: 27 Nov. Cornelia van de Kllppe, j.d30 jaar (overleden te Noordwelle). dochter van wijlen de echtelieden Olivier van de Klippe en Cornelia Addison. CORRESPONDENTIE. In ons nummer van 1.1. Zaterdag komt een advertentie voor: Huisje gevraagd, onder letter Z. De inzender wordt verzocht de inge komen brieven aan ons bureau te komen afhalen. de Directie. STOOMBOOTDIENST Stoombooten „Schelde 2" en „Stad Zierikzee". Van Zierikzee Dln8d. 18'smorg. 8,30 Woens. 19 Dond. 20 Vrijdag 21 JANUARI. Zaterd. 22 Zondag 23 Maand. 24 Dinsd. 25 8,30 9,30 8,30 8,30 10,- 10,30 10, Van Rotterdam Dinsd. 18'smorg. Woens.19 Dond. 20 Vrljdag21 Zaterd. 22 Zondag23 Maand. 24 Dinsd. 25 11, 10,30 11,— 8,- 9, 10,- 11, 11,- Heden werd ons geboren: CORNELIS MARINUS, Zoon van M. DE GRAAFF en J. DE GRAAFF—Groeneboom Strienham (Poortvliet). 15 Jan. 1910. Heden overleed na een langdurig en geduldig lijden, onze geliefde Moe der, Behuwd- en Groolmoeder, Neeltjn Gsertruida Boogaart, Wed. van Johs. vanNieuwenhuijzen, In den ouderdom van ruim 79 jaren. Wemeldinge, 13 Januari 1910. Uit aller naam B. VAN NIEUWENHUIJZEN. Heden overleed zacht en kalm, na een kortstondig lijden, onze geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwdvader JAN LIEVENSE Lz., In den ouderdom van 80 jaar en 9 maanden. Nieuwerkerk, 15 Januari 1910. Namens de Familie, L. LIEVENSE—Viergever. L. LIEVENSE. A. L. LIEVENSE. A. L LIEVENSE-Kosten. C. LEMSOM—Lievense. JOH. LEMSOM en Kleinkinderen. Heden overleed onze zeergeliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder, CHRISTINA JUMELET, Wed. van A. Jumelet, In den gezegenden ouderdom van bijna 81 jaren. Bruinisse, Oudestraat 17, 15 Januari 1910. Uit aller naam, W. JUMELET Adr. Stz. Heden oveileed Ie Deventer, na een korte ongesteldheid, onze geliefde Broeder en Zwager K0RSTIAAN STORNI, in den ouderdom van 61 jaar. Brouwershaven, 16 Januari 1910. Uit aller naam, M. STORM. Heden overleed ons geliefd Zoontje en Broertje, JACOBUS DANIEL, ln den ouderdom van drie maanden. Burgh, 16 Januari 1910. A. GROENLEER. J. GROENLEER—Viergever. Aankoop van alle Hulpmeststoffen. (Superphosphaat en Chlllsalpeter niet). Opgaaf tot 29 Januari. Voor de vele bewijzen van belang stelling, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Vader en Behuwdvader, den heer W. P. VAN PAGÉ Sr., betuigen wij onzen hartelijken dank. Zierikzee, 17 Januari 1910. W. P. VAN PAOÉ Jr. M. VAN PAGÉ—Lakenman. Aangenaam getroffen, door mijn verkiezing als lid voor den Gemeenteraad en voor de daarbij ontvangen belangstelling, breng Ik mijn hartelijken dank aan allen, die lot mijne benoeming hebben mede gewerkt en ook aan hen, die van hunne belangstelling deden bigken. Zierikzee, 17 Januari 1910. L. DOELEMAN. Voor de vele bewijzen van deel neming, bij het overlijden van wijlen onzen geliefden Vader, Behuwd-, Oroot- en Overgrootvader, den heer JAN v. d. HAVE, ondervonden, betuigen wij onzen harte lijken dank. Nieuwerkerk, 18 Januari 1910. Namens de Familie VAN DER HAVE. Voor de zeer vele blijken van be langstelling, zoo van hier als elders ont vangen op 13 dezer, betuig ik, mede namens mijn Familie, mijnen hartelijken dank. Brouwershaven, 17 Januari 1910. Wed. O. VAN NIEUWENHUIZE- de Wit. De ondergeteekende bericht hierbij, dat door hem is over genomen het „Hötel DE WEERD", en dat hij dit voor zijne rekening zal expfoileeren als Hötel en Café- Restaurant, onder den naam van II Onder aanbeveling, H. VAN LOON. Zierikzee, 17 Januari 1910. De ondergeteekende zal, bij vol doende deelname, begin Februari weder een Mej. LENA BAZEN, St.-Maartensdijk. van der „Pictura Veluvensis", door de in de Koffiekamer der Concertzaal. LEDEN met één huisgenoot vrijen toegang. UITVOERING; afgewisseld door Tooneelspel, op VRIJDAG 21 JANUARI, in de zaal van den heer S. VERJAAL Aanvang 7 ure. Entrée SO cent. Plaatsbespreking op den dag der uit voering b 10 ets. extra, bij S. VERJAAL. Op te voeren Tooneelsluk: De BURGEMEESTER van Ouwerkerk roept voor de derde maal ter reclame op, rechthebbenden op: een Plank 51 Balken, lang 2,75 M., waarvan 44 zwaar 26 bij 26 c.M., 6 zwaar 13 bij 26 c M en 1 zwaar 31 bij 31 c.M., bij hem op' 14 dezer als strandgoed aangebracht. Ouwerkerk, 17 Jan. 1910, J. v. d. HAVE Cz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 2