ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 18 Januari 1910. 2>. Eerste Blad. (Z ierikzeesohe Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAO en ZATERDAQ verschijnt, ls voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen ln Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8876. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: i. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit ;wee bladen. Uitslag der verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad. K De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bQ de stemming, die op den 14 dezer heeft plaats gehad, ter ver kiezing van een lid van den Raad dezer gemeente, de volstrekte meerderheid van stemmen heeft verkregen en alzoo ls verkozen de heer L. DOELEMAN. Zierikzee, den 15 Januari 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURQH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. ■EDERLAVD. Haarlem, 14 Jan. Een schoenmaker verzocht een juffrouw, die hij op de Raaks alhier tegenkwam, om betaling van ge leverd werk. De juffrouw antwoordde, dat zij het geld reeds aan één van zijn huis- genooten had afgedragen. Toen de schoen maker beweerde, dat dit onwaar was, ontstak de juffrouw dermate fn woede, dat zij hem bij de keel greep en tegen Tien grond slingerde, waardoor de schoen maker een bloedende wond aan het hoofd bekwam. Met de verzekering, dat hij het geval bij de politie zou aangeven, verwijderde de man zich. Er was een groote toeloop van nieuwsgierigen. Zeist, 14 Jan. Een vrouw, v. d. K. alhier, heeft, terwijl haar man op het veld werkte, eerst haar kind en daarna zichzelf den hals afgesneden. I Omtrent dit drama kunnen we nog »t volgende melden: De arbeider Kuit bewoonde met zijn vrouw en drie kinderen één der armoedige woninkjes aan de Schaerweidelaan. De man was, naar men verneemt, het grootste deel van den winter zonder werk. Hierdoor moet het gezin tot armoede ver vallen zijn, wat de vrouw inzonderheid zich zeer schijnt te hebben aangetrokken. Dit moet haar gebracht hebben tot de daad, welke zij heden pleegde. Toen het oudste zoontje, een knaapje van 7 jaar, uit de school kwam, vond hij zijn moeder In het voorvertrek liggende, badende In baar bloed, terwijl het broertje van ruim 4 maanden op eenlgen afstand lag, het hoofdje schier van den romp gescheiden. Het scheermes, waarmede de ongelukkige haar kindje en zichzelf den hals had af gesneden, lag In haar onmiddellijke nabij heid. Het knaapje vond zijn moeder nog reutelende. Toen de vader even later thuis kwam, was zij reeds dood. Een briefje, waarin de vrouw afscheid nam van haar man en de twee andere kinderen, 'ag op de tafel. f De Inspecteur van politie, de heer De Lange, de hulp-officier van justitie, de heer Blooker en de gemeente-geneesheer, dr. Tjeenk-Willlnk, waren spoedig ter plaatse. De arts kon slechts den dood consta- teeren, waarop de lijken van moeder en kind naar het Ipenhuis werden overge bracht. Het vreeselijk drama, met zijn dlep- tragischen achtergrond, wekt hier be grijpelijkerwijs diepe deelneming, te meer, waar het echtpaar Kult bekend stond als hoogst fatsoenlijke lieden. De vrouw was eerst 37 jaar. Wat moet daar In die kleine woning diep geleden zijn vóór deze vrouw en moeder overging tot deze daad. Daar de mogelijkheid van een misdaad Is buitengesloten, wordt het parket uit Utrecht niet verwacht. Rotterdam, 14 Jan. Aan de Westerkade kwam hedenavond een vrouw aan boord ran het stoomschip „Amulet", om haar man, die daar werkzaam was, warm eten te brengen. De vrouw viel daarbij in de Maas en verdween in de diepte. Haar man sprong haar na en bracht haar op het droge. Zij bleek echter reeds overleden. 15 Jan. Een unfaire streek heeft een 28-jarig ingenieur uit New-York, B. ge naamd, hier ter stede uitgehaald. Oeboortlg CöAlxZ van München, was hg gehuwd met een 30-jarige dame uit Hannover. Kort geleden besloot het echtpaar een reisje te maken naar de Helmath; de vrouw bezat een spaarduitje van 18C0 Mark en dat zou voor de reis bestemd zgn. De echtgenoot was natuurlijk bewaarder van het geld. Man en vrouw kwamen hier aan mei de boot en begaven zich naar het Maasstation, om van daar de reis voort te zetten. B. zei tot zijn vrouwtje even op de koffers te passen, dan zou hg gaan telegrafeeren naar de familie. Dit telegrafeeren bleek echter een voorwendsel te zijn, want de snoodaard keerde niet terug. Hg ging er vandoor met het geld en liet zijn arm vrouwtje zonder cent achter. Ten einde raad sprak zg ten slotte een agent aan en, door bemiddeling van de politie, werd de arme verlatene voorlooplg In een hotel hier ondergebracht, totdat haar de middelen verstrekt zijn om naar New-York terug te keeren. Een droevig slot! Bg de advocatenkamer alhier heeft zfch het eerste meisje aangemeld in ver band met de nieuwe wet omtrent het onderzoek naar het vaderschap. Dat meisje, zegt de Haagsdie Ct., kwam minstens 260 dagen te vroeg. Want art. VI der wet bepaalt, dat de nieuwe bepa lingen niet toepasselijk zgn ten aanzien van kinderen, vóór den 300en dag na haar invoering (15 December 1909) geboren. Tilburg, 14 Jan. Donderdagmorgen ver voegde zich bij den juwelier Van E., In de Heuvelstraat, alhier, een „chique" ge kleed persoon, zich noemende jhr. v. R. B., afkomstig uit Haarlem. Hg gaf voor verloofd te zijn met een dochter van één der eerste families uit Tilburg en wenschte een paar gouden ringen op zicht te hebben. Na eenige kostbare ringen uitgezocht te hebben, verwgderde hij zich. De juwe lier echter, die argwaan kreeg, liet hem nagaan. De bewuste persoon begaf zich regelrecht naar 't station, waar hg door zijn vervolger werd aangehouden en waarbg weldra een worsteling ontstond. Met behulp van de politie bevond de „jonkheer" zich al spoedig op 't polltie- buraeu, waar bleek dat de man heette F. J. C. en afkomstig was uit Amsterdam. Dinteloord, 15 Jan. Dezer dagen is er een jubilé gepasseerd, waarvan de Inge zetenen weinig nota genomen hebben. Het werd n.l. 50 jaar, dat de WelEd. heer J. Herselman als ambtenaar onzer gemeente in dienst trad. Aanvankeigk als klerk, werd hij later als secretaris alhier benoemd en sedert een tiental jaren neemt hg ook de functie van ontvanger waar. Gedurende een halve eeuw heeft hg zich leeren kennen als een uitstekend administrateur, als een man, bij wien men nooit te vergeefs aan klopte om hulp en medewerking en in alles toonde een helder inzicht in gemeente zaken te hebben. Ontvangt onze welgemeende felicitatie bg dit jubilé en blijve uwe hand nog jaren vaardig tot het verrichten der vele en velerlei werkzaamheden, welke vooral de laatste jaren uw gewichtig ambt mede brengen. Een welverdiende rust, na vol brachte levenstaak, worde u ook niet onthouden. Zierikzee, 16 Jan. Aanstaanden Woens dagavond zal door de rederijkers-ver- eenlging „Advendo" een voorstelling In de Concertzaal ten behoeve van „Kinder voeding" worden gegeven. Wg hopen, dat deze voorstelling, niet 't minst met 't oog op het nuttig doel, hetwelk zg beoogt, druk zal bezocht worden. Immers, „Kindervoeding" is een instelling, die door een ieder ver dient gesteund te worden. Zal toch het onderwijs, dat aan het kind verstrekt wordt, vruchtdragend zijn, dan moet de leerling niet door honger gekweld worden. Als de maag leeg Is, dan zijn Immers de hersenen van het kind minder geschikt het medegedeelde In zich op fé nemen. Om die reden is „Kindervoeding" een heilzame instelling. En zij, die haar steunen, ver dienen aller krachtige medewerking. Daar om noodlgen wg het publiek uit om aanstaanden Woensdagavond in grooten getale de uitvoering van „Advendo" bg te wonen. De toegangsprijzen zijn bigkens achterstaande advertentie verschillend ge steld, zoodat een ieder in de gelegenheid Is de uitvoering te bezoeken. Verplaatst met 1 Maart a.s. de rijks veldwachters: A. Haaksma (brig.-tit.), van Sommelsdijk naar VllssingenA. J. Voerman, van Brouwershaven naar Vlisslngen. Bg kon. besluit is aan jhr. mr. A. van Reigersberg Verlsluljs en mr. P. J. Callen- fels, belden te Middelburg, een jaarlijksch pensioen verleend resp. van f 4000 en f 3000. De vorige week bereikten de drie lingen van het echtpaar Schot te Tholen den leeftijd van 1 jaar. Alle drie de kleintjes groeien voorspoedig op en zijn zeer gezond. In onze provincie is een commissie gevormd, ten behoeve van een opvoedings gesticht vanwege de Ned. Herv. Kerk. Het dageigksch bestuur van deze com missie bestaat uit de heeren N. M. de Ligt te Middelburg, dr. G. J. Weijland te Veere en mr. H. F. Landsheer te Oost- kapelle. Aan den oever van den Angelina- polder onder Biervliet is een oeverafschui- ving ontdekt, welke eenige weken geleden moet ontstaan zijn. De afschuiving bleef ongeveer 35 M. uit den dijksteen. In 1909 zijn te Hansweert door de sluizen geschut 54 022 schepen met een gezamenlljken inhoud van ruim 11.CC0.C00 ton. Naar men uit Westkapele schrijft, ligt het gestrande Duinkerker visschers- vaartuig „Narcissus" nog altijd aan den voet van het duin. Wind en getij zullen moeien dienen om het door hoogaarzen vlot te sleepen. Tot dat doel zgn de Schroevers' reeds uit Vlisslngen te West- kapelle geweest, doch zij moesten ook onverrichterzake terugkeeren. De vermiste veldwachter van Grijps- kerke is terecht. Donderdagavond heelt hij zich bij den burgemeester aangemeld. Het oud-Kamerlid Van Kol zal nog in deze maand naar Tunis, Tripoli en Algerië vertrekkenom drie Mahomedaansche koloniën, onder geheel verschillend bestuurs- stelsel te leeren kennen. In hoofdzaak zal hij zgne aandacht vestigen op het Inlandsch onderwijs, de bevloeiingswerken en de Jong-Islamitische hervormingsbeweging In Indië. Na enkele weken hoopt hij dan terug te keeren. Dreischor. Vrijdagavond gaf het Muziek gezelschap „Crescendo" (directeur de heer Theewis) alhier een uitvoering. De zaal was goed bezet. De uilgevoerde muziek stukken (een zevental), alsmede het blijspel „Uit het Studentenleven", ontvingen een welverdiend applaus. Een groot gedeelte van den avond werd In beslag genomen door den heer Pierre Leenhouls van Vllssingen, die met zijn voordrachten (met en zonder zang) de aan wezigen uitstekend amuseerde. Hg toonde te zijn een karakter-humorist, die er slag van heeft het publiek hartelijk te doen lachen. We kunnen vereeniglngen, die een aan- genamen avond willen hebben, den heer Leenhouts gerust aanbevelen. Na afloop dankte de president der Vereeniging de werkende leden van „Crescendo" en den directeur voor hunne toewgdlng en riep de medewerking van het publiek in, om „Crescendo" financiëei te helpen steunen. Ook tot den heer Leenhouts richtte hij een woord van dank voor het genot aan allen verschaft. Voor de Vereeniging „Tot Nut en Genoegen" alhier zal Donderdag 20 Januari optreden mevr. Flothuls—Van Dommelen van Rotterdam. Het oordeel der pers over deze spreekster Is hoogst gunstig. De heer Róssing spreekt in Eigen Haard: Zij neemt daarbg de grootst mogelijke be scheidenheid in acht, is in haar voor drachten sober en streng en vermoeit niet door veelheid van gebaar of jacht op effectjes. Streng en voornaam als haar uiterlijk zijn hare voordrachten, zoowel van poëzie der modernen, als die van ouderen. Over haar optreden te Apeldoorn spreekt men van het hooge genot, dat deze talentvolle kunstenares allen verschaft had. De Leeuwarder Courant noemt hare kunst treffend en ontroerend. Col'jnsplaat, 16 Jan. In de vergadering van den polder Oud-Noord-Beveland welke op as. Vrijdag 21 dezer ten gemeentehuize zal worden gehouden, zul len o. ain behandeling worden gebracht de voorstellen van het bestuur: tot het aanleggen van een inlaagdgk tusschen de dljkpalen 8 en 12; het maken van een dam; het aanbrengen van kraagstukken; het aangaan eener leening voor die werken; een wijziging der begrooting voor 1909/10; het opmaken eener voordracht voor gezworene tengevolge eener periodieke aftreding van den heer P. C. W. Swemer, welke is benoemd tot dijkgraaf. Door de afdeeling Zeeland van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescher ming van Dieren 2ijn weder wandkaienders voor 1910 op fraaie schilden aan de hoofden van scholen in Zeeland gratis gezonden ter ophanging in de verschillende schoollokalen. Voor de openbare school alhier zijn er vijf gezonden, voor elk lokaal één. De bedoeling is gewis het edele doel dezer Vereeniging door het onderwgzend personeel bg hunne leerlingen bekend te maken en ze in dien geest te leiden en te raden. Niet alleen het schild (met een kernachtig zesregelig versje van Longfellow), voorstellende een wagenvoer der, die twee dorstige paarden aan een fontein laat laven, terwijl een hond mede zgn dorst daaronder lescht; maar ook de 12 plaatjes van den kalender, nuttige zaken voorstellende, zeer juist naar tijds orde gerangschikt en met gepaste onder schriften, geven de onderwgzers elke maand ruimschoots gelegenheid over die zaken in zijn klasse te spreken. Vlissingen, 15 Jan. In de laatste weken zijn van de afdeeling scheepsbouw van de werf der kon. Maatschappij „De Schelde" een kleine 200 werklieden ontslagen of hebben aanzegging ontvangen dat de volgende week hun ontslag zal ingaan. Oorzaak is slapte in die afdeeling. In de overige afdeelingen der inrichting is voldoende werk. Hulst. Eenlgen tijd geleden heefl de heer H. A. van Dalsum, lid van den gemeenteraad, aan H. M. de Koningin verzocht, tot vernietiging van het raads besluit, goedgekeurd door Gedep. Staten, tot het aangaan van een geldleening voor herstellingswerken. H. M. de Koningin heeft beslist dat er geen termen voor vernietiging van het besluit bestaan. De heer Van Dalsum maakt van deze beslissing melding In zgn blad De Volks wil, en voegt daaraan toe: „Wij nemen van dit besluit akte en zullen later na korten of langen tijd, misschien eerst na jaren, op deze zaak terugkomen, In verband met deze vraag: Is het een goed financieel beleid van gemeente, provincie of staat, dat geld- leeningen worden gesloten voor herstel lingswerken 7" Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Dreischor. De landbouwvereeniglng alhier heeft aanbesteed de levering van 1522C3 K G. Chiii-salpeter. Ingeschreven was door: Aardennevoor f 10,65 Boller- 10,56 Blondeel- 10,53 L. Snelleman- 10,52 Eversdijk- 10,48 Oevers- 10,39 A. Snelleman- 10,34 Kostense- 10,33 W. J. C. Rlbbens - 10,30 Aan de laagste inschrgvers werd de levering opgedragen. Haamstede. Bij de Vrijdag door Bur gemeester en Wethouders in het openbaar verkochte 54 iepenboomen staande in de kom der gemeente is kooper van de massa geworden de heer A. Gilijamse alhier voor f 875. Scharendljke, 15 Jan. De landbouw vereeniglng alhier besteedde heden aan, de levering, franco voor den wal alhier, van 172500 K.G. super. 3300 zwavelzure ammoniak. 10800 ammon. superph. 13100 chili. 6300 kaïniet. 18550 katoenmeel. 14650 lljnschilvers. 500 Iljnmeel. 1500 lijnkoek. Aannemers waren: voor super a f2,06, Eversdgk; ammon. super a f 6,475, zwa velzure ammon. S f 14 20, patent-kali a f 6,30, maatschappg Dordtchill a f 10,53, GlerumkaïnietVan Beveren (prijs geheim); katoenmeel (50 pCt.) a f 10,48, Verwest; schilvers (43 pCt.) 5 f 11,39, Huijser; lijnkoek (32 X 10) a f 12, Van Hengel en Lensveld; iijnmeel (34J X 6J) f 11,4, Huijser. Landbouw en Veeteelt. Voor de teelt van suikerbieten werden op de Zuld-Hollandsche eilanden reeds enkele contracten gesloten legen f 13 per 1000 K.G. met een voorschot van f 70 per H.A. Op de Buma-prgsvraag aangaande een beknopte verhandeling over de be- smetteigke veeziekten, hunne oorzaken, wgze van ontstaan, de schade, die zij aan den landbouw en aan den exporthandel veroorzaken, en de wijze waarop zg worden voorkomen en bestreden, zijn drie antwoorden ingekomen. Men schrijft uit Oud-Vossemeer: Van alle zijden wordt er op gewezen, dat de winter tot heden geen winter gaf en dat de ontwikkeling aan heesters en boomen reeds echte voorjaars-allures heeft, dat madeliefjes zich vertoonen alsof Lente reeds haar Intrede had gedaan, ja, zelfs dat de ooievaar reeds op het oude nest is weer gekeerd ook in onze omgeving wijzen enkele dingen er op, dat wg, ondanks dat het Januari is, geen winter hebben. Vorige week werd er nog lustig op de akkers geploegd en zelfs tarwe gezaaid. Waar het voortdurende natte weer gedurende het najaar dit op sommige velden belette, werd het mooie Januarlweer benut om dit alsnog nu uit te voeren. Er zgn reeds dagen geweest, dat men het vee nog in de weide zou hebben kunnen jagen en daar zou het veel minder geleden hebben dan in October en November. Woensdag a.s. zal het 10 jaar ge leden zijn dat de eerste steenlegging plaats had van de eerste Nederlandsche Coöpera tieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. Dit feit zal feestelijk worden herdacht. Er zal een feestmaaltgd worden aange boden, waaraan ongeveer 400 personen zullen aanzitten. Onder de genoodlgden noemen wg de Ministers van landbouw, ngverheid en handel en van financiën, de Commissaris der Koningin In Zeeland, de heeren mr. P. C. J. Hennequln, oud-lid van de Tweede Kamer, en G. A. Vorsterman van Oyen, lid van de Tweede Kamer. Scharendljke, 16 Jan. De landbouw vereeniglng alhier hield heden bg Van Bloois een drukbezochte algemeene ver gadering. Het bestuur bleek samengesteld te zgn uit de heeren S. J. Gast, voorzitter, A. Berrevoets, vice-voorzilter, P. Hanse, secretaris, Jan van den Bout, penning meester, N. A. Boogerd, H. van de Stolpe en P. Goemans. Namens een commissie, belast met het nazien der rekening over 1909, bracht de heer J. Spek een voor den penningmeester loffelijk verslag uit, terwijl hij naar aan leiding dier rekening eenige opmerkingen maakte, die tot belangrijke besprekingen aanleiding gaven. Zoo vestigde hij er b.v. met nadruk de aandacht der Vereeniging op, dat de bijslag, gelegd op de prijzen der verschillende aangeschafte artikelen, procentsgewijs zoozeer uiteenloopend was. Uit het omstandig verslag van den secretaris bleek, dat In het afgeloopen jaar 18 vergaderingen werden gehouden; dat de Vereeniging als lid is toegetreden tot de Vereeniging van Koopers en Handelaren dat op een adres aan den Minister van Financiën om meer zilveren standaard- munt verkrijgbaar te stellen, b.v. aan hulp kantoren, afwijzend is beschikt, doch dat te dezer zake door het bestuur een nieuw

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1