ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 15 Januari 1910. Derde Blad. (Z i e r i k. z e e s c h. e Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAO verschijnt, is voor Zierikzee i 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8875. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteurs I. WAALE. - ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-^ Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ura. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. Mevrouw Russeli Sage te New-York beloofde eenlgen tijd geleden aan het Ame- rlkaansche Bijbelgenootschap l j millioen gulden, als het genootschap zelt ook zoo veel ophaalde. Het is er In geslaagd, die som bijeen te brengen, waarop mevr. Russell Sage aanstonds een chèque voor de lj millioen zond. Edison, de beroemde uitvinder, Is aan het proteteeren gegaan. Hij heeft ver teld hoe hij zich voorstelt, dat het er in de wereld zal uitzien over 200 jaren. „De menschen", zei hij, „zullen zich dan veel meer dan tot dusverre kon ge- schleden, van de krachten der aarde en van de lucht hebben meester gemaakt en wonderen van techniek volbrengen. Het levensonderhoud zal zóó goedkoop zijn, dat een gewoon arbeider zich al de weelde kan veroorloven, die thans een milllonnalr geniet". Edison gelooft niet slechts aan de wonderbare hulpmiddelen, die men door radium kan verkrijgen, maar ook aan het gebruiken van vulkanen voor het nut der menschheid. „Tot dusverre", zelde hij, „hebben wij nog maar in het duister rondgetast, en wij zijn, ofschoon er al veel werd bereikt, nog maar aan het begin. Wat zijn wij onwetendWij weten niet wat zwaartekracht is; wij weten niet wat warmte, wat licht, wat electriclteit Is, ofschoon wij er een weinig gebruik van maken. We zijn als jonge honden, die pas uit het nest zijn gekropen en eens rondzien. Onze hersenen zullen nog ontzaglik meer ontwikkeld moeten worden, om ons op een werkelijke hoogte van beschaving te brengen". Voorts vertelt Edison ook bizonderheden van die paradijstoekomst, waarvan wij in onzen barbaarschen toestand nog zoo ver verwijderd zijn. Zoo zullen dames voor zeer geringen prijs allerlei fraaie stoffen kunnen koopen. Uit zaagselpap zal een soort van zijde worden gemaakt, veel fijner en glanzlger dan de natuurlpe zijde. Reeds over 50 jaren zullen de zijdewormen overbodig zijn. FRANKRIJK. De Parijsche rechtbank heeft een 70- jarigen man, die slgareneindjes verzamelde e om met den verkoop daarvan een schraal stukje brood te verdienen en die deswege door de regie werd vervolgd, omdat de Staal het uitsluitend recht van den tabaks verkoop heeft, veroordeeld tot een geld boete van 200 fr. met opschorting van de straf, omdat het een eerste misdrijf gold en tot 600 fr. schadevergoeding aan de regie. Frankrijk is rijk, fameus rijk aan schulden. De Staatsschuld bedraagt er 15.000 millioen gulden. Dat Is meer dan Duitsch- land, Engeland en Rusland samen schul dig zijn. Er zouden precies tien rijkste menschen der aarde, tien Rockefellers, van noode zijn, om zoo'n enorme schuld te delgen. En die tien zouden dan geen cent meer bezitten. En toch, datzelfde schuldenrljke Frank rijk wil zijn arbeiders een staatspensioen verschaffen, 't Is er nog wel niet, maar het zal wel komen. Feitelijk worden de oude armen er reeds sinds 1905 ge pensioneerd. Sinds dat jaar is er, voor een geleidelijken overgang, een wet in werking, krachtens welke alle 70-jarlgen en Invaliden, die geen middelen van beslaan hebben, een uitkeering van staats wege ontvangen, welke in kleinere plaatsen tot f 10, in de groote steden tot f 12 50 per maand kan klimmen. Reeds 'n half millioen ouden en gebrekklgen trekken van dat pensioen, dat door het rijk en de f gemeenten bekostigd wordt. Deze staatspensionneerlng wil men nu echter uitbreiden. Men Is al sinds negentien jaren aan het cijferen, hoe het moet en hoe het kan. Want een pensioen op het papier alleen geeft niet veel, de noodige franken moeten er ook voor zijn. Onder het ministerie Clemenceau is het In 1907 eindelijk zóóver gekomen, dat de Kamer het wetsontwerp aannam. Daarna echter heeft de Senaat het wetsontwerp ruim twee jaar laten liggen en de regeering deed nlels om er gang in te brengen. Maar nu is het dan, met een beperking hier en een beperking daar, zoover, dat er Iets wezenlijks voor den dag zal komen. De voornaamste beperking is, dat niet reeds op 60-jarigen, maar op 65-jarigen leeftijd het pensioen zal worden uit gekeerd. De arbeiders zullen er slechts 'n kleinig heid toe behoeven bij te dragen. De commissie verlangt, dat het niet meer zal zijn dan 6 ets. per week de Regeering en de Senaat blijven vasthouden aan 9 ets. Wie minder dan f 225 per jaar verdient Is van premiebetaling vrijgesteld. Er zijn geen verschillende klassen; allen betalen evenveel en allen trekken evenveel. Het getal verzekerden wordt geschat op 1 800 000, doch er komen er denkelijk nog 7 ft 800.000 bij, daar men ook de kleine pachters, die minder dan f 10 directe belasting betalen, in de verzekering wil opnemen. De staat zal leder jaar ruim 50 millioen gulden moeten beleggende bijdragen der patroons worden op 44, die der arbeiders (volgens het regeeringssysteem) ook op 44, volgens het commissiesysteem op 29J millioen per jaar geschat. De wet wacht nu op definitieve aan neming. En nu juist vindt zij tegenstand bij de anarchisten en eenige socialisten. Niet om het beginsel der wet zelve, maar om het systeem van kapitaal-belegging. De meerderheid der socialisten is er echter met kracht vóór en 't eind zal ook wel zijn, dat de wet zonder grooten tegenstand wordt aangenomen. Te Parijs Is Maandagnacht in de wijk Grandes Carrières een 72-jarige portierster vermoord in haar slaapkamer gevonden. Daar lag alles overhoop. De meubelen waren opengebroken. Diefstal is dus blijk baar de drijfveer der misdaad. De vermoorde lag vóór het bed uitge strekt. Men denkt dat zij bij het naar bed gaan aangevallen werd. Op haar bed lag een groote prop watten, en nevens het lijk een ledig fleschje, dat chloroform bevat had. Uit de lijkschouwing bleek, dat de vrouw verworgd werd, na door den chloroform verdoofd te zijn geweest. Uit het onderzoek bleek, dat er een som van 2300 frank gestolen werd, het bedrag der ontvangen huishuur. DUITSCHLAND. Te Berlijn heeft een 50-jarlge houtsnijder In een vlaag van waanzin zijn drie-jarig kleinzoontje door een revolverschot gedood en zijn schoondochter levensgevaarlijk ge wond; daarna joeg hij zichzelf een kogel door het hoofd. Te Rixdorff, bij Berlijn, zijn een koop man, Paul Mlttmann genaamd, en zijn vrouw In hechtenis genomen, onder ver denking, hun zoontje van 2} jaar zóó lang mishandeld te hebben, dat hij aan de ge volgen overleden ls. Het jongetje was een kind uit een vorig huwelijk van vrouw Mlttmann. Toen het lijkje In beslag geno men werd, was het bedekt met blauwe plekken, zweeren en vingerdikke striemen van slagen en siooten. Vooral de moeder moet het kind voortdurend gruwelijk mishandeld hebben, wijl het haar In den weg stond. De gisting onder de Duitsche mijn werkers van het Roergebied wordt met den dag grooter. De vrees, dat de weer- standskas niet over voldoende middelen beschikt, schijnt de eenige reden te zijn, waarom men niet tot staken overgaat. Intusschen worden buitengewone contri buties geheven. Ook de directies der mijnen maken zich tot tegenweer gereed en doen op het oogenblik alle moeite, om bultenlandsche arbeiders naar het Roergebied te lokken. Een aan de mijnwerkers gericht manifest kenschetst het optreden der directies op de volgende wijze: Hoewel voortdurend het tegendeel ver zekerend, zijn de eigenaars der mijnen met koortsachtige haast bezig, om arbeiders uit het buitenland en uit de oostelijke provincies van Dultschlandnaar het Roergebied te halen. Zij beloven aan werklieden, die voor het meerendeel nooit een mijn gezien hebben, loonen van zes Mark per dag, hoewel hier nergens zulke hooge loonen uitbetaald worden. Deze transporten van vreemde werklieden beginnen in een schandaal te ontaarden en zijn een provocatie der mijnwerkers In het Roer gebied. Zq moeten middelen beramen, om te voorkomen, dat vreemde werklieden nog langer door leugen en bedrog misleid worden. NEDERLAND. Arnhem, 12 Jan. Hedenmorgen half negen had In een voorkamer, boven den hand schoenwinkel van den heer W. Lalmböck, in de Rijnstraat, een gasontploffing plaats. Tusschen het plafond en bedoelde voor kamer had zich tengevolge van een lek in de leiding, een hoeveelheid gas opgehoopt. Toen een ongeveer 16-jarige bediende hedenochtend in de kamer kwam en de gaslucht rook, meende hij, dat er geen water in de schuiflamp was; hij slak een lucifer op, om dat te onderzoeken, kwam met dit vlammetje dientengevolge dicht bij het plafond en het daar opgehoopte gas ontplofte. Met een verschrikkelijken slag vlogen alle ruiten uit de sponningen en kwam een deel van het plafond naar be neden storten. De jongen, wiens pet al brandde, meende dat het heele huls in- storte, daarom liep hij niet de deur uiten de trap af, doch trachtte door het raam de straat te bereiken. Een oogenblik later zagen de voorbijgangers hem in een vrij gevaarlijke positie aan de pui hangen, van waar hij door een glazenwasscher met bewonderenswaardige vlugheid naar be neden werd gehaald. Het begin van brand werd eveneens door een paar glazenwasschers gebluscht. Utrecht, 12 Jan. Hedenmorgen, tegen half vier, had op het stations-emplacement der Staatsspoor alhier een ernstig dérail lement plaats, dat gelukkig geen persoon lijke ongelukken tengevolge had, maar niettemin den treinenloop van en naar Rotterdam en Amsterdam zoo goed als geheel stoorde. Om 3.20 uur was van het station Utrecht een lange goederentrein van de Centraalspoor van ongeveer 40 wagens via de hoofdspoorbaan vertrokken naar Zwolle. Nauwelijks ter hoogte van het buurtstatlon der C.S. gekomen zijnde, brak van één der wagens, den zesden van achteren, zwaar beladen met kolen, de as. De wagen helde sterk over, kantelde en schoof toen eindelijk diep in den grond. Daar de locomotief, zooals bij het vertrek van een zwaarbeladen trein, dadelijk full speed aanzette, werd de defecte wagen nog een eindweegs meegetrokken, ongeveer tot aart de voetbrug van den Vleutenschen- weg, met het gevolg, dat de wagen hoe langer hoe dieper In den grond geraakte, en biels en rails uit hun verband rukte. Dit had tengevolge, dat de vijf laatste wagens eveneens uit de rails raakten en noodwendig meehielpen om een groote verwoesting aan te brengen In de hoofd sporen. Toen het ongeval van het seinhuis en door het treinpersoneel werd opgemerkt, was het reeds te laat om ze te voorkomen. Zoodra mogelijk werden werkploegen aan het werk gezet, om met den meest moge lijken spoed, althans de hoofdbanen naar Rotterdam en Amsterdam te herstellen. Dit bleek al ras niet zulk een lichte taak. Een zestal wagens lagen dwars over de rails, met afgebroken voorassen of middenassen. Rails waren als rletstokken afgeknapt, biels waren als tot kachelhout verwerkt. Met ontzettende Inspanning werkte ongeveer 150 man personeel, om nieuwe wissel- stukken, rails, biels etc., over een lengte van 150 meter, aan te brengen. Doch zooals men licht begrijpen kan, dat gaat niet zoo heel spoedig, te meer, daar alle hoofdsporen, behalve die van het buurt statlon van de treinen naar Zeist enz onbruikbaar waren. Oeen trein kon binnen komen tot ongeveer half negen. De eerste trein uit Rotterdam, de D-treln, die n.b. aan Harmeien gestopt had, mocht tot nabij de voetbrug naderen, om daar zijn passa giers af te zetten. Zulks geschiedde even eens met den eersten trein van Amsterdam, die even over negen uur tot die plaats naderde en zijn passagiers uitzette, die vla het buurtstation, hun weg naar de stad moesten nemen. 't Spreekt van zelf, dat zich inmiddels ontzaglijk veel reizigers in de richting Rotterdam en Amsterdam op het station hadden opgehoopt, doch toen de eerste trein van Amsterdam was binnengekomen, ging alras het gerucht, dat dezelfde trein terug zou keeren naar Amsterdam. Dit gerucht werd weldra bewaarheid. De pas sagiers bereikten via het buurtstatlon de plaats, waar de trein gereed stond, vulden alle wagens tot zelfs de bagagewagens, waarna de trein om ongeveer kwart over negen achterultgeduwd via Breukelen vertrok, 't Spreekt van zelf dat zoo goed als alle verbindingen van Rotterdam en Amsterdam via Utrecht werden gemist. Slechts een enkele trein kon over een bultenspoor naar Rotterdam vertrekken. De tweede trein van Amsterdam zou om ongeveer II uur biunenkomen om op de zelfde plaats passagiers af te zetten. Ver schillende andere treinen ondervonden vertraging. Met veel energie wordt gewerkt aan het herstellen der spoorbanen. De ontspoorde wagens waren op dit oogenblik (tl uur) bijna alle opgeruimd en men koestert de verwachting, dat binnen een paar uur het verkeer zijn gewonen loop zal hebben. Verschillende spoorweg- en polltie-autorltelten waren op de plaats des onhells aanwezig. Zooals wij reeds meldden zijn geen per soonlijke ongelukken voorgekomen, met uitzondering echter van den remmer V., die een onbeduidende verwonding bekwam. Te ongeveer half één konden de treinen weer van het hoofdstation vertrekken in de richting Rotterdam en Amsterdam. Niettemin ondervinden verschillende treinen groote vertraging. De beurstreinen naar Amsterdam en Rotterdam ongeveer 25 mi nuten, terwijl bij andere treinen de ver traging afwisselt tusschen 20 en 50 minuten. Amsterdam, 12 Jan. Ten kantore van notaris Ritman aan de Heerengracht 611 alhier, heeft de recherche Dinsdagmiddag de hand gelegd op 'n tweetal Hagenaars, waarvan de één zich uitgaf voor jhr. Van Doorn. Reeds was het hun gelukt door tusschenkomst van den zaakwaarnemer De Vries twee bedragen, respectievelijk van f 9000 en f 2000, op den aangenomen naam te bemachtigen. Op het kantoor waren zij juist bezig aan het opmaken van een acte tot het sluiten van een geld- leening van f 20.000. Nader kan men nog het volgende mede- deelen: Eenigen tijd'geleden,'het was In Nov., werd de praktizijn L. A. de Vries te Amsterdam door zekeren Dutilh uit Den Haag, die zeide directeur van een adminis tratiekantoor te zijn, aangezocht om een hypotheek van f 9000 te sluiten op een huls aan het Bezuidenhout 11, toebe- hoorende aan zijn, Dutllh's cliënt, baron Van Haersolte v. d. Doorn. Daar de heer De Vries omtrent den baron de meest gunstige informaties kreeg en Dutilh bewijsstukken overlegde, dat het perceel onbezwaard was, werd, ten kantore van notaris Ritman te Amsterdam, de hypothecaire geldleening gesloten. Eenige dagen later vroeg Dutilh den heer De Vries f 2000 te verstrekken op een door baron Van Haersolte geaccepteerden wissel en ook deze transactie kwam tot stand. Nu enkele dagen geleden kwam Dutilh met een nieuw verzoek bij den heer De Vries; hij wenschte een tweede hypo theek te sluiten op het huls in het Bezuiden hout, ditmaal tol een bedrag van f 20.000. Ook hiertegen had de praktizijn geen bezwaar, omdat hem gebleken was dat het perceel naar schatting een waarde van f 50.000 had, doch tevens stelde hij voor, de reeds voorgeschoten bedragen van f 9000 en f 2000 met de nu aangevraagde f 20.000 te doen ineensmelten tot één eerste hypotheek, tot een bedrag dus van f 31.000. Het was van deze transactie, dat gisteren ten kantore van genoemden notaris de acte zou gepasseerd worden. De heer De Vries had echter argwaan gekregen door 't groote bedrag, dat thans gevraagd werd, en Maandag toog hij naar Den Haag, om daar tot de treurige ont dekking te komen, dat hij hoogstwaar schijnlijk met een paar oplichters te doen had en dat de „baron" in het geheel geen baron was. Zich echter houdend, alsof hij de zaak volkomen vertrouwde, begaf de heer De Vries zich gistermiddag met het gevraagde bedrag naar het kantoor van den notaris. Hij had evenwel de voorzorg genomen de politie van een en ander In kennis te stellen en de inspecteur Versteeg van het polltie-bureau op den Singel stelde zich met een paar rechercheurs In een aan grenzende kamer verdekt op. De acte werd voorgelezen en door den „baron" onderteekend. Toen het de beurt van den heer De Vries was, om eveneens te teekenen, zelde deze nog even te willen wachten. Zonder meer beschuldigde hij daarop de belde heeren er van oplichters te zijn en hij dreigde hen aan de politie over te leveren als zij niet zorgden, dat hij het hun reeds verstrekte bedrag van f 11000 terugkreeg. De heeren vielen door de mand en wilden naar Den Haag gaan om het geld te halen Daar kwam natuurlijk niets van in. De politie nam hel tweetal mee naar het bureau op den Singel, voor welke over brenging gebruik gemaakt werd van de „Atax", waarmee de heeren naar het notaris kantoor gegaan waren en die vóór het kantoor stond te wachten. Bij fouilleering bleken beiden slechts weinig geld op zak te hebben. De „baron" die deftig uitgedost was zeide thans assuradeur te zijn. Hij verklaarde Van der Mee te heeten en te 's-Gravenhage te wonen. Dutilh bleek onder zijn werkelljken naam „gewerkt" te hebbenop hem werd o. a. een ploertendooder gevonden. De recherche stelde ook te 's-Graven hage een onderzoek in. Zij vond er in de woning van Dutilh ongeveer f 1000. De politie heeft gisterenavond aan de overzijde van het IJ een goede vangst gedaan. Zij snapte n.l. een man en een vrouw, terwijl dezen bezig waren, een aantal gouden en zilveren voorwerpen te begraven. Deze voorwerpen bleken afkomstig te zijn van de brutale inbraak, welke in den nacht van Maandag op Dinsdag In den winkel van den antiquair S. Cohen, Spulstraat 181, Is gepleegd. Vermoedelijk heeft men dus de hand gelegd op de Inbrekers, die daar aan het werk zijn geweest. Zij werden naar het polltie-bureau St.-Pielershal geleld, om daar een verklaring te geven van hun verdachte handelingen. De publieke tribune In de raadszaal, evenals die voor de pers, waren heden dicht bezet. Na afhandeling der agenda hield de voorzitter zijn afscheidsrede, die onder de diepste stilte werd aangehoord. Daarna voerde de heer Serrurier als oudste lid namens den Raad het woord, leedwezen betuigende over het heengaan van den heer v. Leeuwen. Spreker schetste in het kort, wat de heer Van Leeuwen als Wethouder en vooral als Burgemeester voor Amsterdam had gedaan. In de gelegen heid om als Wethouder het optreden van den heer v. Leeuwen van nabij gade te slaan, getuigde spreker van diens onver moeide werkzaamheid, zfln groote toewijding en de zorg, waarmede alles door den Burgemeester werd geregeld en steeds ge tracht te voorkomen alles wat de moeielijk- heden zou kuunen vergrooten of tot betreurenswaardige conflicten kon lelden. Ook naar buiten traadt gij op als krachtig verdediger der belangen van de stad en als haar waardige vertegenwoordiger, die daarvoor geen moeite ontzag, daarin bij gestaan en krachtig gesteund door uw echtgenoote. Raad en stad belde zijn Innig dankbaar en hopen dat gij nog lang met voldoening op dit tijdperk van uw leven moogt terugzien. (Applaus). De heer Delprat, als oudste wethouder het woord voerende, oordeelde dat de ontmoedigende beschouwingen In dagbladen en platen o. a.het zinkend verlaten koggeschip, den waren toestand niet schet sen, want dan zou zeker Van Leeuwen als schipper aan het roer blijven. Oedurende Van Leeuwen's wethouder- en burgemeesterschap ging Amsterdam op verschillend gebied vooruit, hetgeen spreker met statistische gegevens betreffende handel en verkeer staafde. Verbeteringen op elk gebied hadden plaats met uw steun en uw medewerking. Al moge zuinigheid ge biedender dan ooit noodzakelijk zijn, de toekomst is geenszins ontmoedigend. In hun bijna dagelijkschen omgang leerden de wethouders uw vele gaven op prijs stellen. U wist op het juiste oogenblik doortastend te handelen. Uw buitengewone kennis van gemeentedienst wekte steeds onze bewondering. Disputen leidden nim mer tot tweespalt. Wij zullen u missen. Doch de geest, door u gewekt, zal in ons college voortleven. Mogen gezondheid en levensgeluk steeds uw deel ztjn I Rotterdam, 12 Jan. Gisterenavond werd uit de tolgaarderswoning tusschen Delfs-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 9