ZIEUIKZEESUHE NIEUWSBODE. Zaterdag 15 Januari 1910. BLO OKER S Eerste Blad. (Z ierikzeesche Cour an t). Algemeen Overzicht. DAALDERS CACAO; Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAO en ZATERDAO verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8875. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur a I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De Landdag In Pruisen is met een troonrede geopend geworden, waarin de indiening van een wetsontwerp tot her vorming van het kiesrecht door de regeering werd aangekondigd. Wanneer men let op de ministers, die aan het roer zijn, op de reactlonnalre samenstelling, zoowel van den Landdag als van het Heerenhuis, dan begrijpt men, dat die hervorming niet veel te beteekenen zal hebben, zoodat zij niet eens den naam, dien men haar geeft, ver dient. Het kiesrecht zal wel zoodanig geregeld worden, dat het volk, evenals nu, weinig In de melk zal te brokken hebben. Hoe onrechtvaardig het bestaande kies recht is, moge blijken uit de volgende cijfers. Bij de laatste verkiezing voor den Pruisischen Landdag telden de sociaal democraten 601 033 kiezers, die 7de katholieken 502.594 kiezers, die 104; de conservatieven 419.250 kiezers, die 212; de natlonaal-liberalen 320 751 kiezers, die 65; de vrijzinnigen 120.723 kiezers, die 36, en de Polen en Denen 251.550 kiezers, die 19 afgevaardigden kozen. Dit zijn sprekende ctyfers, die beter het onrecht op electoraal gebied in Pruisen vertolken, dan ellenlange betoogen. De verkiezlngs-campagne in Engeland Is in vollen gang. Onze buren aan de overzijde van de Noordzee, anders flegma tiek van aard, evenals de meeste volken van het Noorden, zijn nu in vollen gloed, en voeren met ongekende heftigheid den verklezingsstrqu. um nei voik te winnen en tegen de liberalen op te zetten, be weren de heeren Lordsdie uiteraard hyperconservatief of juister reactlonnalr zijn, dat Duitschland een dreigend gevaar voor Groot-Brlttannië is, en dat de liberale ministers 's lands weerkracht ter zee en te land verwaarloozen. Chamberlain verwijt in een manifest, tot de kiezers van Birmingham gericht, aan de regeering, dat zij de vloot verwaarloosd heeft. In datzelfde manifest prijst hij, de aanvoerder van de tariefhervormers in Engeland, na tuurlijk de protectie aan en veroordeelt daarin tevens de regeerlngsplannen ten opzichte van Home Rule (zelfbestuur) In Ierland. 1 Januari Is het een jaar geleden, dat de wet op de staatspenslonneering zonder premiebetaling, voor de ouden van dagen In Engeland In werking kwam. Deze wet Is met behulp van de Lords, die in het Hoogerhuls er bijkans eenparig vóór stemden, tot stand gekomen. Het aantal oudjes, dat van den staat pensioen ont vangt, bedraagt nu In een rond cijfer ten- naastenblj 700,000, aan wie een bedrag van 6 063.658 pond sterling of bijna 73 y millioen gulden wordt uitgereikt. De Kretensers, die, zooals men weet, er naar snakken om bij Griekenland te worden ingelijfd, doen, zich niet bekreunend om de protesten van Turkije, al het moge lijke, teneinde onder de heerschappij van Griekenland te komen. Zoo heeft de regeering van dit eiland den eed van trouw aan den Koning van Griekenland gezworen, en zoo werd de regeering op oudejaars avond door het Kretenser parlement ge machtigd om alle Orleksche wetten, die zij voor Kreta nuttig acht, bij dekreet in te voeren. Men herinnert zich, dat de voormalige Sultan van Marokko, Abdel-Azls, die veel geld aan kon en daarom dan ook daaraan vaak groote behoefte had, in de Bank van Leening te Parijs, ten onzent Oome Jan genoemd, de kroonjuweelen, die staats eigendom waren, beleend had. Hij had er voor gekregen in voorschot het bagatel van 1.2C3.000 francs. Daar de termijn van in lossing verstreken was, besloot de Bank den verkoop van de juweelen aan te kondigen. Op verzoek van den huldigen Sultan, Moelal-Hafid, werd de verkoop echter een maand uitgesteld. Dezer dagen is de vertegenwoordiger van Moelal-Hafid met het lombardbriefje naar de Bank van Leening gegaan om het kostbaar pand in te lossen. Onlangs werd gemeld, dat de Russische regeering een wijdvertakt komplot van Finnen ontdekt heeft, en dat een groote lem/acBïm MEN MOGE U NAMAAK 0PDRINCEN, HOUDT VAST AAN CE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. lb'aiaa voorraad geweren en amunitle in beslag was genomen. Het blijkt nu, dat dit kom plot slechts in de fantasie der Russische politie bestond. Af en toe worden in de bureaux der geheime politie komplotten uitgebroed, teneinde zich van personen te ontdoen, die niet welgevallig zijn. Er Is niets nieuws onder de zon, want wijlen Napoleon III paste In Frankrijk hetzelfde toe. En In Portugal schijnt de politie dezelfde kunst te beoefenen, want het kortelings In de bladen vermeld komplot bleek een puur verzinsel te zijn geweest. Zierikzee, 14 Jan. Geheel in aard ver schillend van de voorstelling van Speenhoff's Vrije Tooneel op Maandagavond was de uitvoering van de Gymnastiekvereniging Concertzaal. In grooten getale was het publiek opgekomen, dat deels bestond uit ouders of voogden van kinderen, die leerlingen van den gymnastiekleraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier, den heer A. M. A. Steyns, aan de uitvoering deelnamen, deels gevormd werd door be langstellenden in de gymnastiek, die over tuigd zijn van haar groot nut uit hygiënisch oogpunt. Toen om acht uur het scherm opging, kwamen op de maat der muziek alle deelnemers aan de uitvoering op het tooneel aangemarcheerdhetgeen een eigenaardlgen aanblik gaf. Hierop hield de leider der uilvoering, de heer A. M. A. Steyns, een toespraak, waarin hij het talrijk opgekomen publiek welkom heette, Inzonderheid de verschillende autorileten, die door haar aanwezigheid blijk gaven van belangstelling In de gymnastiek- kunst. Tevens schelste hij In krachtige taal het groote nut der lichamelijke ont wikkeling. Na deze toespraak werden door de leden van „Rust Roest" staaf- oefenlngen gehouden, die door de regelmaat, waarmede zij werden uitgevoerd, algemeene bewondering verwekten. De schooloefenin gen aan brug en paard van de afdeellng jongenscursus, van de afdeellng meisjes- cursus, en de afdeeling adsplranten „Rust Roest", bewezen, dat degelijk onderricht gegeven was. De vlaggenrij, die door de afdeellng meisjescursus vertoond werd, viel bizonder in den smaak van het publiek. Na de pauze kregen wij het turnen aan ringen en rek te aanschouwen, waarbij vooral de reuzenzwaai kreten van bewondering ontlokten. Ook de stok- oefeningen werden goed uitgevoerd. In de plaats van de op het programma staande worstelgroepen kregen wij te zien het hoogspringen over een touw door de afdeellng Hoogere Burgerschool. Velen van hen hadden het In deze kunst zeer ver gebracht. Als waardig slot werden gymnastische standen vertoond. De alge meene Indruk, die deze welgeslaagde uitvoering ons gaf, Is deze, dat de heer Steyns veel hart heeft voor de zaak, waaraan hij zich heeft gewijd. Met een levendig handgeklap werden telkens zij beloond, die hunne oefeningen hadden volbracht. De uitvoering werd met een geanimeerd bal, dat onder leiding van den heer Joh. F. A. Theewis stond, en tot laat in den nacht duurde, besloten. Wij maken onze lezers en lezeressen opmerkzaam op de tentoonstelling van teekeningen en aquarellen der Plctura Veluvensls te Renkum, die van wege de Vereenlglng tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer In de kolfiekamer der Concertzaal a.s. Zondag, Maandag en Dinsdag van 2—4 zal gehouden worden. De toegangsprijs is, gelijk uit achterstaande advertentie blijkt, voor Zondag gesteld op f 0,10 en op f 0,25. f 0,10 en voor de twee volgende dagen Leden hebben met ïén huisgenoot vrijen toegang. In ons nummer van 4 Januari hebben wij onder de rubriek „Rechtszaken" ver meld, dat bij bevelschrift der arrondisse- ments-rechlbank alhier de zaak tegen A. W„ 39 jaar, koop:.„xi .alt!;,, beklaagd van valschheld fn geschrifte en gebruikmaking van dat geschrift, is verwezen naar de openbare terechtzitting. Daar voor A. W. de ook te dezer stede wonende veehande laar en vleeschhouwer, de heer A. Wilkens kan gehouden worden, zoo achten wij het ter voorkoming van moreele en financlëele schade noodlg in ons blad te vermelden, dat A. W. niet is genoemde A. Wilkens. Mei ingang van 1 Februari a.s. wordt de opziener 3de klasse bij de vlsscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, de heer J. Cornellsse, verplaatst van Terneuzen naar Ierseke. Te Sluis hebben uitgeweken Fransche geeslelljken een R.-K. Jongenspatronaat „Sint Tarclsius" geopend. De 18-jarlge vlsscher O. de Haas van Bergen-op-Zoom had in het begin dezer week, op de Vondelingen, het ongeluk door een toeval getroffen te worden, waar door hij over boord viel en verdronk. In de orgelfabriek van A. Slandaart te Rotterdam staat weer een kerkorgel voor aflevering gereed. Het is gebouwd in den slijl van de kerk, waarvoor het bestemd Is. Hel een éénklaviers met 10 êên1"'dóór "een tfans.iftslte "van 6li"V!i/£ soort toch vrij pedaal. De keuze der registers en de zachte Intonatie zijn te prijzen. De registratie is door den organist onder het spel zonder moeite uit te voeren. In hoofdzaak legt de heer Slandaart zich toe op pneumatisch systeem, waarvan hij verzekert alle bezwaren te hebben overwonnen. In dit systeem wordt geen veerlje of scharnlerlje gebruikt, dat zou kunnen weigeren. De zeker werkende technische samenstelling weerstaat, naar de fabriek verzekert, alle Invloeden van het weder en de temperatuur. Bepaald Is, dat In 1910 en 1911 op 10 Maart en daarna jaarlijks op 1 April, de miliciens-verlofgangers van de cavalerie, tot de vijfde lichting behoorende, worden overgeplaatst bij de treinafdeellngen der regimenten veld-arlillerie, voor zooveel zij ter beoordeeling van den minister van oorlog, bij de cavalerie kunnen worden gemist en er bij genoemde afdeelingen behoefte aan manschappen bestaat. Noordgouwe. De bevolking bestontTOfT 1 Januari 1910 uit 797 zielen,--zjjade^SS mannen en 412 vrouwen. Bruinisse. Donderdagavond werd dAr de alhier bestaande afdeellng van het Groene Kruis eene algemeene vergadering gehou den. Door den heer Jac. de Waal, secretaris, werd verslag uitgebracht over 't afgeloopen jaar. Daaruit bleek, dat de afdeeling In bloelenden toestand verkeert. Het aantal leden breidde zich uit en bedraagt thans 90. Verschillende voorwerpen voor de zieken verpleging noodlg, werden aangeschaft en bewezen reeds in enkele huisgezinnen goede diensten. Uit het geheele verslag bleek, dat de afdeellng met dankbaarheid op het afgeloopen jaar mag terugzien. De voorzitter, ds. Waardenburg, bracht dan ook onder Instemming der leden den secretaris een hartelijk woord van dank toe, voor zijn uitvoerig en uitstekend verslag. Door den penningmeester, den heer S. Hage, werd alsnu rekening gedaan, waaruit bleek, dat de inkomsten hadden bedragen f 80,05 en de uitgaven f 102.956, zoodat er een nadeellg slot was van f 22,905. Door den voorzitter werd ook den penning meester hartelijk dank gebracht voor zijn gehouden beheer. Alsnu werd voorlezing gedaan van het verslag, uitgebracht door het hoofdbestuur. Daaruit bleek, dat het ledenaantal van het Groene Kruis voortdurend toeneemt en de afdeelingen in bloelenden toestand ver- keeren. Een schrijven was Ingekomen van ds. Fleisscher te Winterswijk om in te teekenen op het Maandschrift ten behoeve der Ver- eenigingen het Groene en het Witte Kruis. Besloten wordt voor het bestuur een exem plaar van dit Maandschrift aan te schaffen. Meerdere exemplaren te bestellen liet de toestand der kas niet toe. Ingekomen was ook een schreven van het Uitvoerend Comité tot het houden van een tentoonstelling van alles wat met het Groene Kruis in verband staat. Deze tentoonstelling wordt gehouden ook tot viering van het 10-jarlg bestaan van het Groene Kruis en zal in September In Utrecht plaats hebben. Aan de tentoon stelling wordt tevens een congres ver bonden. Besloten wordt de zaak met een kleine bijdrage té Vteunenr Tot leden van het bestuur worden met groote meerderheid herkozen de heeren ds. Waardenburg en Joh. Elenbaas. Besloten wordt art. 4 van het reglement te wijzigen en daarin een bepaling in te lasschen, dat diaconieën per gezinshoofd slechts een kwartje contributie behoeven te betalen om In de voordeelen van het Groene Kruis te deelen. Nog wordt besloten niet over te gaan tot het aanschaffen van een ligtent, wegens de groote kosten daaraan verbonden. Door de Vereeniglng zal de Koninklijke goedkeuring aangevraagd worden. Daar er verder niets was te behandelen sluit ds. De Jager de vergadering, die door ds. Waardenburg met gebed geopend was, met dankzegging, St.-Filipsland, 12 Jan. Voor rekening van den Ambachtsheer onzer gemeente zal, aan het einde der dorpstraat, een plantsoentje aangelegd worden In aan sluiting met de allée langs de Herv. Kerk. Hierdoor zal de aantrekkelijkheid dezer omgeving, die door het monumentale hek vóór den ingang der kerk geplaatst, reeds vrooter geworden Is. nog vermeerderen, gewtcfiïen°aiTiternzai to'VSa.bfr-Jnalen en op 30 Juni en 1 Juli. Scherpenisse. Voor de Nationale Militie hebben zich van hfer 14 lotelingen aangemeld. Toen de koopman H. uit Tholen naar huls reed, schoot een hond naar zijn paard uit, waarvan het dier zoodanig ver schrok, dat alles In de sloot terecht kwam. Door spoedig toegeschoten hulp, werd alles op het droge gebracht en bleek, dat er een weinig materieele schade be komen was. St -Maartensdijk, 13Jan. Gisterenavond werd alhier de jaarlljksche algemeene ver gadering gehouden van de Vereeniglng „het Groene Kruis". Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten bedroegen f305,68 en de uitgaven f 218,53, goed slot derhalve f 87,15. De begrooting voor den dienst 1910 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 268,30; voor aanschalting nieuw mate rieel was uitgetrokken f 130. Indien een geschikte plaats daarvoor in de gemeente te vinden is, zal aangeschaft worden een lighal voor tuberculose lijders. Het aantal leden vermeerderde met 42 en bedroeg op 1 Jan. 1910, 340. Aan de beurt van aftreding als bestuurs leden waren de heeren N. Polderman, voorz.Roskes, pennlngm.en P. Kodde. Allen werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Verschillende puntende algemeene hyglène rakende, werden nog besproken; bij sommige daarvan trad de vraag op den voorgrond, of deze wel tot het terrein der Groene Kruisvereenlging behoorden. Een en ander lokte nog al debat uit. De voorzitter, die de vergadering met een welkom en een nieuwjaarswensch opende, sloot haar met een woord van dank aan de commissie, belast met het nazien der rekening en aan de leden voor hunne trouwe opkomst. St.-Annaland, 13 Jan. In de herberg van den heer W. Rijnberg, werd Donder dagavond de algemeene vergadering ge houden van den kolenbond „Ons Belang", welke door bijna 100 leden werd bijge woond. De rekening van den secretaris-penning meester over 1909 werd goedgekeurd; zij bedroeg in ontvang f 469,41 J, In uitgaaf f 406.57, zoodat er een goed slot Is van f 62,84 J. Dat de vereeniglng In bloei toe neemt, kan opgemaakt worden uit het feit, dat het ledental vermeerderde met 23 (het bedraagt nu 243) en dat er 8034 H L. kolen zijn aangevoerd, 2268 H.L. meer dan in 't jaar 1908. De aftredende voorzitter, de heer Adr. Qoedegebuure, werd herkozen, in plaats van den aftredenden commissaris werd gekozen de heer Corn, van Beveren en In plaats van den vice-voorzltter, die be dankt had, werd gekozen de heer J. W. Elenbaas. Bij het bepalen van het salaris van den secretaris-penningmeester bleek verschil van gevoelen te beslaan; sommigen wil den de belooning bij het oude laten, doch een kleine meerderheid was voor ver- jnlndering en wilde het loon stellen op 1 7ir"për"rHjt! 1zonder meer. Hierop be dankte de teg?aa|o°Kiige secretaris- penningmeester en bij h?{ ï£rlaten van de vergadering door den verslaggBWr, s. nog geen nieuwe benoemd. Middelburg, 12 Jan. Door de mare chaussee Is onder Koudekerke aangehouden zekere V., die verdacht werd de dader te zijn van de op 6 December alhier plaats gehad hebbende mishandeling van een boerenjongen uit 's Heer-Arendskerke, die dagen lang bewusteloos bleef. V. heeft bekend de dader te zijn en In drift gehandeld te hebben. De toestand van den beklaagde Is van dien aard, dat het onmogelijk is hem als getuige te hooren. In den loop van 1909 hebben, be halve de passagiersbooten op Rotterdam en Zierikzee, 2413 binnenschepen, met een gezamentijken scheepsinhoud van 189.807 M3., van de havens dezer gemeente gebruik gemaakt. De landbouwer uit 's-Heer-Arends- kerke, die Donderdag der vorige week bij den twist in het calé O. in de Graven straat alhier, een slag met een biljarlqueue uantVati SroW.-kc%i/T i« aan de gevolgen Te Grflpskerke (Walcheren) wordt sedert Dinsdagavond vermist de gemeente veldwachter, die op surveillance was om tegen stroopers te waken, doch niet is teruggekeerd. Vlissingen. De Kamer van Koophandel hield Dinsdagavond een vergadering, waarin de heeren Jos. van Raalte en J. G. van Niftrik resp. werden herkozen als voor zitter en vlce-voorzitter. De voorzitter wierp een terugblik op het afgeloopen jaar, waarop in vele op zichten met voldoening kan worden terug gezien. Het was over het algemeen gunstig wat handel en fabriekswezen betreft. In het laatst van het jaar trad evenwel eenlge slapte In op de fabriek „de Schelde", doch de voorzitter hoopt dat hierin spoedig verandering moge komen. Een zeer uitvoerige discussie werd ge voerd naar aanleiding van een schrijven van den directeur van het postkantoor, waarin het advies der Kamer werd gevraagd over het eventueel afschaffen van de tweede postbestelling op Zondag. Het bleek, dat bijna alle leden die af schaffing zouden betreuren en nadeellg achtten voor den handel. De heer Van Niftrik zou desnoods liever de eerste dan de tweede postbestelling op Zondag zien vervallen, omdat de handel er meer mee gebaat zou zijn als de late bestelling, waarmede de Dultsche correspondentie ook medekomt, bleef gehandhaafd. Alleen de heer De Jonge verdedigde eerst krachtig de afschaffing van de tweede bestelling, die hij niet zoo dringend noodig achtte, vooral waar zij, die de correspon dentie dringend behoeven, een postbox kunnen huren. Toen evenwel ook de heeren Polak, Auer, Domnlsse, Klljberg en de voorzitter allen de wenschelijkheid te kennen gaven, dat het Idee van den heer Van Niftrik, om In ieder geval de tweede bestelling te behouden, in het belang van den handel dient gesteund te worden, vereenigde de heer De Jonge zich daar eveneens mede. Besloten werd dus, dat de Kamer aan den directeur van het postkantoor zal berichten dat de tweede bestelling behouden blijft en dat de'Kamer er in leder geval de voorkeur aan geeft dat de eerste be stelling komt te vervallen. Adhaesle werd geschonken aa,. het adres van den Bond van Ned. Handelsreizigers aan den minister van binnenlandsche zaken gezonden, Inzake maatregelen ter voor koming van hótel-branden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1