ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 13 Januari 1910. D D D L. DOELEMAN, L. DOELEMAN, (25 ierikzeescha Cour an t). Naar de Stembus. Het Stembiljet. NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen D1NSDA0, DONDERDAQ en ZATERDAO verschijnt, Is voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8874. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Ge vonden op den openbaren weg: Een gouden oorknopje. ceintuur. handdoek. rijtuig-lantaarn. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De kiezers voor den Oemeenteraad van Zierikzee hebben allen een oproeping ontvangen voor de stemming op aanstaan den Vrijdag ter vervulling van een vacante plaats in genoemd lichaam. Op den voorgrond stellen wij, dat allen, tot welke partij zij ook behooren mogen, zich bewust zullen ztyn hun plicht aan die oproeping van de overheid gehoor te geven. Niemand, tenzij door ziekte verhinderd, mag zich dan ook aan de nakoming van dien plicht onttrekken. De keuze is tusschen twee candidaten van verschillende richting. De ééne is de candldaat der party, die ons volk ter wille van het geloof van de wieg tot het graf jammerlijk verdeelt. De andere Is de candldaat der partij, die geen scheidingslijn tusschen het ééne volksdeel en het andere In staat en maatschappij trekt, maar met eerbiediging van ieders denkwijze op geloofsgebied allen gelijkelijk als zonen van hetzelfde vaderland beschouwt, en in dat grondbe- ginsel ook het opkomend geslacht tracht op te voeden. Voor dat rechtwaardlg beginsel moeten wij vrijzinnigen te allen tijde kampen, niet slechts wanneer het een verkiezing voor de Tweede Kamer betreft, maar ook, want onze tegenstanders plaatsen hun standaard overal, wanneer het een stem ming voor de Provinciale Staten of den Gemeenteraad geldt. Doen wij dat, gelijk de vorige maal, niet, dan kunnen wij onze maiten wel oprollen, en onze klesvereeniglngen ontbinden. Daarom weest nu allen op uw post, en vooral op uw hoede. Laat u niet verschalken door hen, die zeggen, dat de heer DOELEMAN, daar hij door de Liberale Klesvereeniglng met algemeene stemmen gecandideerd Is, er toch wel komen zal. Laat u daardoor niet in slaap wiegen. Blijft wakker. Bedenkt toch, hoe onze tegenstanders, die het laten voorkomen alsof zij zijn ingedommeld, maar inderdaad in de stilte Ijverig werken, zouden juichen, indien zij ten gevolge van uw gebrek aan waakzaamheid opnieuw bij de stembus zegevierden. Daarom dient gij aanstaanden Vrijdag zoo talrijk als u slechts mogelijk is naar het stadhuis op te gaan, niet alleen om aan onzen candldaat, den heer de vereische stemmenmeerderheld te ver schaffen, maar ook om de nederlaag, die gij den vorlgen keer door uw eigen schuld smadelijk geleden hebt, schitterend uit te wisschen. Naar de stembus dus, partijgenooten en geestverwanten, en eenparig uw stem uitgebracht op den heer den vrijzinnigen, humanen Industrieel, man van de praktijk en ervaring, man van inzicht en verstand. Daar er kiezers zijn, die zich niet meer precies herinneren, hoe zij het stembiljet moeten gebruiken, zoo geven wij de vol gende voorlichting. Elke kiezer gaat, gewapend met de oproepingskaart, naar het stadhuis. Zoo die zoekgeraakt is, kan hij op de secretarie een andere bekomen. Bij het binnentreden in het stemlokaal geeft hij die oproepingskaart aan den voorzitter van het stembureau af, die hem een stembiljet uitreikt, dat er aldus uitziet CANDIDATEN. Aanwijzing 1 der keuze. NAMEN. Voorletters. DOELEMAN. L. TIMMERMAN Cz. A. Met dit stembiljet gaat hij In het slem hokje en makewanneer hij onze partijgenoot of geestverwant is, het witte rondje vdór den naam van onzen candldaat, den heer L. DOELEMAN, met potlood zwart. Het stembiljet zal er dan aldus uitzien CANDIDATEN. Aanwijzing der keuze. «.NAMEN. Voorletters. DOELEMAN. L. TIMMERMAN Cz. A. Dan vouwe hij het stembiljet dicht, en werpe het in de stembus. Het stembureau is geopend van des morgens 8 tot des namiddags 5 uur. Men stemme vroeg. ZUID-AFRIKA. Transvaal schijnt den kwaden tijd weer te boven. Landbouw en veeteelt gaan met reuzenschreden vooruit. De veestapel is in één jaar tljds met de helft vermeerderd, het aantal varkens en 't pluimgedierte is met een kwart toegenomen. En de landbouw neemt eveneens belang rijk toe. Men behoeft veel minder veevoeder in te voeren dan te voren en kan daaren tegen veel meer maïs uitvoeren. Behalve bij landbouw en veeteelt doen zich ook bij de bouwvakken teekenen voor van terugkeerenden voorspoed. In vijf maanden tljds zijn alleen te Johannesburg niet minder dan 2745 plannen voor hulzen- bouw goedgekeurd. Met dit bouwen is een kapitaal gemoeid van ruim 4.J mlllloen gulden. En toch, ondanks al die teekenen, maakt Transvaal nog steeds den indruk alsof het lijdt aan overbevolking. In acht maanden tljds zijn er 3850 blanken meer vertrokken, dan er gekomen zijn. Want de loonen zijn, in aanmerking genomen den hoogen levensstandaard, schreiend laag. Aan de spoorwegen wordt gewerkt voor een hongerloon van f 2 daags. Daarmee is niet rond te komen voor een blanke. AMERIKA. Mrs. Alfred Maurice stapte te Avon uit den trein. Nauwelijks bulten het station gekomen, bemerkte zij, dat zij In de coupé een aanzienlijk bedrag aan geld en gelds waardige papleren had laten liggen. Voor het station stond echter de burgemeester van Avon met zijn automobiel. Mrs. Maurice vertelde haastig wat haar was overkomen; de burgemeester nam haar daarop In zijn automobiel en voort ging het met volle kracht den trein achterna over sneeuw en ijs. Te Point Pleasant haalde men den trein In. De tasch met het geld lag nog ln het net van de coupé en in een kalmer vaartje gir.g het met de verloren som naar Avon terug. Te Philadelphia is in den ouderdom van 105 jaren zekere Bralna Magadenhy overleden. Zij laat niet mmder dan 211 afstammelingen na; ze had 16 kinderen, 67 kleinkinderen en 30 achter-kleinkinderen. Haar man stierf vier jaren geleden, ln den leeftijd van 101 jaar. Haar oudste zoon, in Rusland wonende, is een ruim tachtig jarige en haar oudste kleinkind is thans 54 jaren. Met het pantserschip „Indiania" worden proeven genomen met een soort scheepsrem, die bestaat uit twee groote vinnen, die tegen het schip aanliggen, doch door een eenvoudig toestel gaan uitstaan en het schip binnen een halve lengte moeten doen stoppen. De uitvinder, La Coste, was op het denkbeeld gekomen, doordien hij zag, hoe snel vlsechen in het water hun vaart kunnen stoppen. New-York, 10 Jan. Vier beambten van de „American Sugar Refining Company", beschuldigd van het vaischelijk boeken van Inkomsten, ln verband met de valsche wegingen van suiker, welke op 19November 1909 het overplaatsen van 73 douane beambten ten gevolge had, die zich daaraan ten bate der genoemde maatschappij hadden schuldig gemaakt, zijn leder tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. GRIEKENLAND. Omtrent den brand In het koninklijk palels te Athene wordt nog nader mede gedeeld, dat de schade geraamd wordt op ongeveer driekwart millioen drachmen. Bij het instorten van een deel van de groote danszaal werden twee matrozen, een brand weerman en een verzekwlngs-agent vrij ernstig gekwetst. Het blusschen werd ten slotte door een regenbui vergemakke lijkt. Ook de Koningin en Prinses Allee hielpen bij het in veiligheid brengen van meubilair en kostbaarheden. Door de op winding kreeg de Koning een flauwte. De archieven en historische vaandels werden in de naburige ministeries geborgen. De Engelsche gezant was één der eersten op het terrein. Een troep Engelsche zeelui, uitgerust In marschtenue, die kwam om te helpen, moest heengaan omdat de Grieken daarover zeer kwaad waren. In de groote balzaal werden de prachtige luchters, na gelaten door Koning Otto, geheel vernield. Hunne waarde wordt geschat op een half millioen drachmen. ITALIË. De inwoners van het Italiaansche dorp Scapolo, bij Parma, hebben al hunne huizen verlaten, omdat het geheele dorp (bestaande uit ongeveer honderd hulzen en een kerk) langs de berghelling, waarop het stond, langzaam afglijdt naar het dal. RUSLAND. St.-Petersburg, 9 Jan. Door onvoor zichtigheid van een bediende ontstond gisteren in de garage bij het paleis van grootvorst Nikolai Nikolajewitsj een benzine ontploffing, waardoor een monteur en een koetsier gedood werden. De door de ont ploffing ontstane brand werd dadelijk gelocaliseerd, zoodat er alleen schade kwam In eenige stallen. ENGELAND. Londen, 10 Jan. Hedenmiddag heefl de koning, in tegenwoordigheid der minis ters, in het Bucklngham-palace, het besluit goedgekeurd, waarbij het parlement officieel ontbonden wordt. Het nieuwe parlement zal den 15den Februari bijeenkomen. De koninklijke proclamatie, waarin het parlement ontbonden werd verklaard, werd onmiddellijk bij het „Crown Office" (parket van den officier van justitie) in geleverd, dat dadelijk een aanvang maakte met het verbreiden van het ontbindings- besluit. Een nieuw verschijnsel hierbij was het gebruik maken van automobielen, die de ontbindingsaanzeggingen naar de graaf schappen rondom Londen, brachten, name lijk naar Kent, Surrey, Middlesex en Sussex. De auto's brachten er 88 rond, terwijl de rest per post werd verzonden. Chamberlain zal het eerste parlementslid zijn, dat, als bij eenvoudige candidaat- stelling in West-BIrmingham herkozen, wordt opgegeven. De eerste stemmingen zullen op Zater dag a s. In 63 kiesdistricten plaats hebben, waarvan er 12 voor Londen komen en de overige de Engelsche provincies vertegen woordigen, er bij inbegrepen Birmingham, Manchester en andere kiesdistricten van Lancashire. Generaal Booth schflnt aan een spoedig einde der wereld te gelooven. In de Congress Hall zei hij, dat de zondig heid der menschen en der volkeren ten hemel schreide en dat het einde aller dingen dus niet ver meer kon zijn. Eerst zou men echter nog een zondvloed van bloed en een verwoesting door de vlammen des oorlogs krijgen. FRANKRIJK. Parijs, 9 Jan. Alfred Dreyfus, die door een politieke groep candldaat gesteld is voor de Kamer, heeft In de volks-univer- siteit een rede gehouden, waarin hij het had over het vakvereenlgingswezenhij bepleitte een verzoening tusschen kapitaal en arbeid. DUITSCHLAND. Keulen, 8 Jan. Naar de Kölnisdie Zeitung bericht, heeft het Duitsche ministerie van koloniën plan, den sinds lang voorgenomen onderzoekingstocht door Keizer Wilhelms- land op Nleuw-Ouinea, in 1910 te doen houden. De tijd voor het onderzoek Is op 8 maanden bepaalddat zal zich uitstrekken over het westelijk grensgebied en aldaar zal men met de Nederlandsche expeditie de grens onderzoeken, ten einde een grond slag te vinden voor een overeenkomst, betreffende het vervangen van de tegen woordige lineaire door een natuurlijke grens. Alweder een schooljongens-zelfmoord Zaterdag werd het overreden lijk van een 13-jarlgen knaap bij het station Grosz- Kleldingen, in de buurt van Brunswtjk, op de spoorwegrails gevonden. De jongen, bekend om zijn goedmoedigheid en op passendheid, had met Kerstmis een niet zoo gunstig rapport gekregen als anders en dit met de handteekening van zijn moeder vervalscht. De onderwijzer ontdekte de vervalschlng en dit dreef den ongeluk- kigen knaap, die al sinds Donderdag van huis was weggekropen, in den dood. BELGIË. De kort geleden benoemde burge meester van Brussel, de heer Max, Is gisteren door de Brusselsche bevolking gehuldigd. Aan de huldiging, die wegens den dood van koning Leopold tot gisteren was uitgesteld, is deelgenomen door drle- honderd-vijf-en-vljltig vereenlgingen. Het was een indrukwekkende betooging. Er zijn verschillende redevoeringen tot bur gemeester Max gehouden; het eerst sprak in het Fransch de oud-burgemeester Buis. Ten slotte was het woord aan den gehul digde, die zijn antwoord op de toespraken begon In het Vlaamsch. Men komt, zeide de heer Max, mij daar beurtelings geluk te wenschen In onze beide landstalen. Niets kon mij aangenamer treffen. Als burgemeester eener tweetalige stad, zie ik gaarne, In deze omstandigheid het bewijs dat de gevoelens, die ik hoorde uitdrukken, door al mijne medeburgers gedeeld worden. Vol eerbied voor de gelijkheid onzer twee spraken, juich ik alles toe, wat van aard Is, om toenadering tusschen onze talen te brengen, en ze te stellen op den zelfden rang. Ik bewonder de Vlaamsche taal, zoo rijk, zoo klankvol en zoo meeslepend. Dezelve miskennen, ware immers even zoo onzinnig ais uit ons land de Fransche taal te willen bannen. Bij de verdeeldheid der klassen en die der partijen, voegen wij geene verdeeld heid van rassen, die noodlottig jran wezen aan de eenheid des vaderlands. Het is met dit gevoelen van de burger lijke eendracht dat Ik Vlaming door de afstamming mljnerï familie er voor eerst aan gehouden heb, om in mijne moedertaal de Vlaamsche maatschappijen te groeten en te bedanken, die mij hier vandaag een treffend bewijs brengen van hare hartelijke genegenheid. Daarna ging de spreker voort in het Fransch. Zij die, o gallomanie, In Brussel steeds een stad willen zien met een uitsluitend Fransch sprekende bevolking, weten thans dat ze, zoo noodlg, by het hoofd der gemeente uitstekend met Nederlandscb terecht kunnen. Zondagnacht Is op de Schelde bij Antwerpen een roeiboot, waarin een brievenbesteller en zes soldaten gezeten waren, door de Hollandsche sleepboot „l'Avenlr" aangevaren. De roeiboot kan telde en drie soldaten zyn verdronken. Hieromtrent zullen we in een volgend nummer een uitvoeriger bericht geven. NEDERLAND. GroningeD, 10 Jan. Een ernstige diefstal had dezer dagen alhier plaats. Uit de schuit van schipper Datema van Zuidhorn, liggende In het Hoendlep, werd een por tefeuille gestolen Inhoudende f 125 aan bankpapier en f 600 ongeveer aan te Innen quitantles en rekeningen. De portefeuille lag in een klslje, waarin de schipper naast zijn geld ook zyn kleeren bewaarde en wel onder een pak verborgen. De dader moest dus in een onbewaakt oogenbllk in de schuit gegaan en met den toestand geheel op de hoogte geweest zijn. 't Is een zeventienjarige jongen uit de Oesterstraat, een zekere B., die denzelfden dag nog aangehouden werd. Hij had van het geld reeds 25 gulden uitgegeven, het overige werd nog In zyn bezit gevonden. De quitanties en rekeningen had hy in het water geworpen. Zy werden op de door hem aangeduide plaats teruggevonden en berusten thans op het politiebureau. IJmuideo, 10 Jan. Zondagavond werd deze gemeente In beroering gebracht en velen werden daardoor naar de haven gelokt door de aanvaring van twee zeer groote booten. Het uit de nieuwe sluizen komende stoomschip „Kleist", van den Noord- Duitschen Lloyd, liep ter hoogte van de Vlsschershaven op de uit zee komende stoomer „Opak". Beiden geraakten aan lager wal. Een oogenblik liep het baggermateriaal van de firma Volker Bos gevaar, omdat de stoomzulgers aan dien wal gemeerd liggen. Terstond snelden de sleepbooten er op af. De stoomfluiten van de belde stoomers en sleepbooten gierden. Zoolang men niet wist hoe het zou afloopen, was het een angstig gezicht, die twee groote stoom schepen in zulk een benarden toestand te zien zittende Duitsche boot, mooi ver licht, liggende tegen den romp van den anderen ijzeren reus. Een stevige bries maakte het weer klaar maken dier booten tot een lastig werk. De sleepbooten „Vischploeg", „Titan", „Assis tent" en „Visschershaven" mochten er echter in slagen ze weder in goed vaar water te brengen. Het slechts was de „Opak" er afge komen. Aan stuurboordsboeg had deze boot een zeer groot gat gekregen. De „Kleist" had ernstige schade geleden aan stuurboordzyde by het anker. De „Kleist" zette de reis naar Bremen voort. De „Opak" voer op naar Amsterdam. Persooniyke ongelukken zyn niet te be treuren. Aaq wien de schuld van het ongeval ligt, kan nog niet worden uitgemaakt. 's-Gravenhage, 10 Jan. Zaterdagavond werd door de politie alhier een Inval gedaan in de Haagsche Jockey-club, ge legen aan de Prinsengracht no. 28, een speelhuis, geëxploiteerd door verschillende personenwaarvan eenlgen o. m. bij de „Club de Bienfalsance" in Amsterdam eertyds waren betrokken. Tegen II uur betrad een inspecteur van politie, vergezeld van eenige agenten en rechercheurs, de speellokalen en teekende, voor zoover die nog niet bekend waren, de namen der croupiers en verdere aanwezigen op. Ongeveer een 10-tal spelers, meerendeel jongere personen, bleken aanwezig te zyn. Dit optreden der politie lokte een vrij aanzleniyke menigte vdór het speelhuis, waardoor de enkele politiepost gedurende den verderen duur van den avond ver dubbeld moest worden. Naar wij vernemen geschiedde een en ander op last van den officier van justitie. Een werkman kwam Zaterdagnamiddag, met zijn weekloon In zijn zak, In een tappery in het Groenedalstraatje alhier. Twee mannen, P. J. S. en S. L. B„ oude bekenden der justitie, bemerkende dat de man goed by kas was, begonnen hem te tracteeren, totdat hy half beschonken was. Daarna gingen ze met hem kroeg In, kroeg

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1