ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 11 Januari 1910. L. DOELEMAN, (SS ierikzeesche Cour an t). De aanstaande Gemeenteraadsverkiezing. NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen D1NSDAQ, DONDERDAQ en ZATERDAQ verschijnt, Is voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8873 Uitgever-Hoofdredacteur! A. FRANKEL. Redacteur i J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdags-mlddags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur! A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. In ons vorig nummer hebben wij uiteen gezet, waarom wij vrijzinnigen bij de stemming op aanstaanden Vrijdag voor een lid van den gemeenteraad onze stemmen bezwaarlik kunnen uitbrengen op den candldaat der anti-revolutionnalre fractie, den heer A. Timmerman Cz.een hoe achtenswaardig ingezetene deze ook zijn moge. In dit nummer zullen wij de redenen ontvouwen, die onze partijgenooten in de Liberale Klesvereenlging bewogen hebben den heer L. DOELEMAN met algemeene stemmen voor den gemeenteraad te can- dldeeren. Vooreerst natuurlik omdat hi Is een volbloed liberaal, die steeds bi elke ver kiezing, niet het minst bi die voor de Tweede Kamer, in de voorste tien van hen stond, die trachtten de zaak van den vooruitgang te doen zegevieren. Deze zeer lofwaardige verdienste echter ten opzichte van onze parti, die hij trouwens met zooveel andere wakkere Ingezetenen dezer gemeente gemeen heelt, zoude toch op zichzelf beschouwd niet voldoende zin hem het lidmaatschap van den ge meenteraad waardig te keuren. Er zin dan ook andere redenen, die, toen een plaats In den gemeenteraad was opengevallen, terstond de oogen van zoo- velen op hem deden vestigen. Men zag hem namelik daarom zoo gaarne een plaats In onze gemeentelike vertegen woordiging innemen, omdat hij, geboren -Zierlkzeeënaar, onze gemeente en haar bevolking van jongs af kent, daardoor volkomen op de hoogte is van haar be hoeften en eigenaardigheden, en zoodoende begrijpelijkerwize een warm hart heeft voor de belangen van de stad en haar bewoners. Dit Is bi tal van gelegenheden duidelijk gebleken. Moest een phllantro- pische of anderszins nuttige instelling in het leven worden geroepen of gesteund, steeds vond men, wanneer men bij hem aanklopte, hem bereid, om zonder te letten op godsdienst of richting, zin gewaar deerde medewerking daarbij liefdevol te verleenen. En hoeveel goeds deed en doet hi nog niet in de stilte? Daarvan zouden tal van behoeftigen in deze gemeente dankbaar kunnen getuigen. In dit opzicht brengt hi het schoone Bibelsche woord In toepassing: de linkerhand mag niet weten, wat de rechter geeft. En wat hem voorzeker ook tot een begeerlik raadslid maakt is dit, dat hij onafhankelik van positie, die hi zich In de samenleving door zin onvermoeide wils- en werkkracht veroverd heeft, niemand naar de oogen behoeft te zien. Daarbi begaafd met een helder oordeel, heeft hi, praktisch gevormd In de leer school van het leven, een goeden kik op de zaken, zoodat met grond van hem verwacht mag worden, dat Indien hi ge kozen mocht worden, hij in de raadszaal de belangen der gemeenschap op afdoende wize, zonder veel woordenpraal, zal be hartigen. Zlethler de redenen, waarom men den gewllden volksman op het electorale schild heeft verheven. Aan U, waarde kiezers, zal aanstaanden Vrijdag de gelegenheid worden gegeven dien man te brengen op den zetel, waarop hi behoort. Wi twifelen er niet aan, of U zult van die gelegenheid een gretig gebruik maken, en met groote meerderheid komenden Vrijdag Uw stemmen uitbrengen op den volksman, den heer den candldaat der vrizinnlgen. CZLASxJ AMERIKA. Mrs. Harrlman, de weduwe van den Amerlkaanschen spoorwegkoning, heeft de stad New-York een terrein van 4650 H.A. en een bedrag van 5 mlllloen dollars aan geboden voor een publiek park. Door plotseling Ingevallen dooi waren de straten van New-York Woensdag door den izel zóó glad, dat het loopen heel gevaarlijk was, en het verkeer met paarden bijna onmogelijk. Meer dan 2C0 personen werden naar de hospitalen gebracht, ernstig gewond door vallen. Een man brak zijn schedel en bleef op de plaats dood. Een merkwaardige poging tot Inbraak in een juwellerswlnkel wordt uit New-York aan de Dally Chronicle geseind. Zekere Flnkelstein, een Rus, kwam een paar maanden geleden te New-York aan en nam met zin vrouw zin Intrek in een souterrain in de Ludlowstraat. Twee hulzen verder woonde een landgenoot, de Rus Zlrinsky, juwelier van beroep. Flnkelstein had gehoord, dat Zirinsky des nachts wel voor 10,000 pond sterling juweelen en geld in zin brandkast had, en nu kwam hi op de lang niet alle- daagsche gedachte, zin landgenoot te berooven, door van zin lager gelegene woning uit een tunnel te graven naar het huls van Zlrinsky en diens brandkast een onderaardsch bezoek te brengen. Zoo gedacht, zoo gedaan. Flnkelstein toog met iver aan 't werk. Reeds was hij er In geslaagd een onderaardsche gang van 40 voet lengte te maken, toen door een onvoorzien voorval de grond instortte en de tunnelboorder onder zand en steenen bedolven werd. In 't eerst wist niemand, wat de oorzaak van de instorting was, maar al dra bekende de vrouw van Flnkelstein, die in doodsangst over het lot van haar man verkeerde, alles en ver zocht zi de politie, haar man uit te graven. Op het oogenblik, dat het bericht ver zonden werd, wist men niet, of Flnkelstein nog In leven was. De Katholieke bisschop Pascal in Prince Albert (Canada) heeft van een mis sionair bericht ontvangen, dat de over- blifselen van den ballon van Andrée, waarmede deze poogde de Noordpool te bereiken, gevonden zijn in de nabijheid van het Rendlermeer. Andrée en zijn met gezellen zouden door de inboorlingen vermoord zin. GRIEKENLAND. Athene, 6 Jan. Er woedt op het oogen blik een brand In het koninklijk paleis alhier. De koninklijke familie bevindt zich te Tatol. Om halfelf 's avonds vormde het dak van het palels een enormen vuurgloed. De koning werd per telefoon gewaarschuwd en kwam te middernacht op de plaats des onheils aan. De oorzaak van den brand moet kortsluiting zin, of misschien Is de brand ontstaan in de kapel van het paleis. Het vuur zou daar den heelen middag hebben gesmeuld, zonder dat het werd opgemerkt, daar de konlnklike familie en het personeel afwezig waren uithoofde van het Kerstmisverlof. Het middelste gedeelte van het dak stortte In. De bemanning van buitenlandsche oorlogsschepen, In de Golf van Phaléron liggend, hielp bi het blusschingswerk. De koning deed zelf mede aan het In veiligheid brengen van de archieven en andere dingen. Een cordon van troepen hield de omgeving van het paleis afgezet. Er Is een reusachtige menigte op de been. Het palels was niet verzekerd; wel het meubilair, namelijk voor 1.200.000 francs. Om één uur scheen men het vuur meester te zin. De middenvleugel van het palels, waarin zich bevonden de zaal met de oorlogstropeeën, de troonzaal en de ontvangzaal, Is vernield. Er zijn geen slachtoffers. Om 2 uur 20 vannac'"t was de brand nagenoeg gebluscht. De bovenste ver dieping, bevattende de vertrekken der hofdames en van het personeel, is ver woest. De kapel, de koninklijke vertrekken, de troonzaal en de ontvangzaal hebben niet geleden. FRANKRIJK. Men kent de groote diensten van de politie-honden. Nu hebben te Paris ook de dieven honden afgericht in hun dienst. Op de kermissen waren al eens honden ontdekt, gedresseerd om door een schijn- gevecht de aandacht te trekken, zoodat hun baas te beter in de gelegenheid was om In de drukte zakken te rollen. Maar een echte dieven-hond was toch nog niet bekend. Enkele staaltjes bewizen hoe goed de dievenhonden gedresseerd zijn. In de Rue Turblgo kwam een man met een mooien grooten hond in een schoenwinkel, en hij zocht schoenen uit. Één paar beviel hem blijkbaar het best, maar ten slotte gooide hi het op den hoop en ging heen zonder iets gekocht te hebben. De hond echter was gebleven, en toen nu de winkelier een oogenblik werd afgeleid, pakte het dier de twee schoenen In den bek, en was In een oogwenk verdwenen. Een slachter op de Place Oambetta kreeg dagelijks een bezoek van een dief- hond. Het dier wacht tot de winkel in den avond vol menschen is. Dan springt de hond naar binnen, pakt een stuk vleesch van de toonbank, en is in een wip ver dwenen. Eerst had hi een voorkeur voor krlfsvleesch, maar toen ging hij over tot schapenvleesch en altid nam hi de aller beste stukken mee. De slager vermoedt, dat de eigenaar van den hond in den winkel komt als het zeer druk is, en den hond aanwist wat hij wegkapen moet. Volgens de Economiste Européen Is de nationale rijkdom van Frankrijk in het afgeloopen jaar met ongeveer zes milliard francs gestegen. BELGIË. Zooals we in ons vorig nummer mede deelden, Is uit de gevangenis van St.-Gillis zekeren Jaak Peellaert, de koning der oplichters, ontsnapt. Hi was tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Omtrent zine ontvluchting vernemen wi het volgende: Peellaert lag steeds In zijn bed met zin knieën omhoog, zoodat de bewaker op zijne ronde zin aangezicht niet zien kon. Den dag van zijne vlucht plaatste hi een stoel en een Larousse (woordenboek) die hij voor zin schrijfwerk noodig had, in zin bed, een soort van lichaam vormend, waarop hij dekens legde. Zoo moest de waker, door het kijkgat loerend, meenen dat hij in zin bed lag en zoo kon Peellaert op zijn duizend gemakken de plaat poetsen. De geburen van Peellaert, in de andere cellen, hebben hoegenaamd niets gehoord. Het staat evenwel vast dat hij een mede plichtige heeft gehad, die hem een koord toewierp, waarmee hi over den muur klom. Denkelijk stond buiten een auto te wachten, waarmee de vluchteling spoedig kon ont komen. Niet zoodra was de ontvluchting bekend of heel het gevangenispersoneel was ter been en werden het parket en de bestuurs commissie der gevangenis verwittigd. Vóór eenige weken zat in de nabiheid zijner cel nog een andere dief, zekere K., die zinneloosheid veinsde en die ook door de losgemaakte staven zijner gevangenis poogde te vluchten. Peellaert moet de hierdoor veroorzaakte beweging, van In zine cel gehoord hebben. Heeft zi hem ook het denkbeeld Ingegeven? Peellaert schreef nooit en toch kreeg hi voortdurend brieven, waarvan de Inhoud blijkbaar antwoorden waren op brieven, die hi moest hebben geschreven. Dit doet onderstellen, dat hi binnen de gevangenis een helper had, om zine betrekkingen met de buitenwereld te onderhouden en die hem dus blijkbaar ook met het vluchten ter zijde heeft gestaan. Dit vermoeden heeft zooveel grond, daar de gevangene in de laatste dagen telegrammen ontving, het laalste luidend „Alles zal geregeld worden, alles zal gereed zin. Jeanne". Die telegrammen waren uit Luik ver zonden. De beambten meenden dat die telegrammen betrekking hadden op zine talrijke zaken, te meer omdat hi nog slechts korten lid te St.-Gilles zou blijven. Verre was van hen de gedachte dat hij eene ont snapping voorbereidde. Middelerwijl moet hi de tralies doorgezaagd hebben, die 18 tot 20 millimeters dik zin. Waarmee hi dit deed blijft nog een raadsel, maar hij moet er wel twee maanden aan gewerkt hebben. Wanneer hi het deed? Denkelik over dag, want, daar er des nachts be stendig een gasbek in de cellen brandt, zou zin lichaam bij dit werk eene schaduw hebben geworpen op den ringmuur langs de Albertlei-muur, waarover hij het hazen pad koos. Wi hebben gemeld dat Peellaert eene gansche bizondere manier had van in 't bed te liggen, zoodat de bewaker, toen de stoel en de boeken onder het deksel waren gestoken, meende dat hij nog sliep, toen hi hem kwam wekken. Hij ging binnen en zeide: Welaan Peellaert, sta op; het is meer dan 7 ure. Gij moest reeds lang op zljnl Maar Peellaert sprak noch bewoog zich. Daarop ging de wachter naar het bed en stond niet weinig verbaasd toen hi de mlse-en-scène zag; op hetzelfde oogenblik merkte hi op dat de venstertralies door gezaagd waren. Toen het alarm was gegeven en het ander personeel was toegesneld, vond men den brief: „M. de bestuurder, „Ik heb met spijt vernomen dat het hooger gevangenlsbestuur besloten heefl, mi naar Leuven over te brengen. Die maatregel bedroeft mij; ik zou hem niet te boven komen en daarom heb Ik besloten, er eenvoudig van door te trekken. „Ik vraag u verschooning voor het ver driet dat mijn vertrek u gaat aandoen. „Zal het lukken? Ik hoop het: maar niet willende dat men, wie het ook zi, verdenke, verklaar Ik, zonder Iemands hulp te vluchten. „Ontvang mine goede herinnering. „PEELLAERT". De wize waarop hij bevestigt alleen te hebben gehandeld, is verdacht en doet het allereerst vermoeden dat hij een mede plichtige heeft. Die wordt nu opgezocht. De gezondheidstoestand van de geesteszwakke ex-keizerin Charlotte van Mexico, de zuster van wilen Leopold II, is zeer zorgwekkend, naar uit Brussel wordt gemeld. Zi leed gedurende de laatste dagen herhaaldelijk aan hevige aanvallen van waanzin, gedurende welke zij voor het eerst sedert vele jaren den naam van haar ongelukkigen gemaal, keizer Maxl- mlliaan van Mexico, over haar lippen liet komen. De rampzalige vorstin heeft haar wandelingen sinds gerulmen tijd moeten staken, en de dokters geven weinig hoop op herstel. De Matin verzekert nu, dat het kerkelik huwelijk van koning Leopold precies vier dagen vóór zi'n dood is vol- Irokken. De deken van Laeken had den koning meegedeeld, dat hij hem de sacra menten der stervenden niet kon toedienen, zoolang de koning zich niet in staat van genade bevond. Brussel, 8 Jan. Volgens een telegram uit Rome aan Le Soir, heeft de Paus, daar het kerkelik huwelijk van wijlen Leopold II olficiëel is geconstateerd, op olficiëele wize zin betuiging van deelneming en zijn zegen gezonden aan de beide zoons van barones De Vaughan. NEDERLAND. Leeuwarden, 7 Jan. Te Beetgummer- molen, anderhalf uur van deze stad, is de 30-jarige Anna Andringa gisterenavond door den 19-jarigen bakkersknecht R. van der Stark, uit Menaldum, vermoord. Het meisje, dat bij haar moeder Inwoonde, nam het brood aan van dezen knecht. De buren hoorden hem met het meisje stoelen, doch hadden volstrekt geen argwaan. Toen de moeder thuis kwam, vond zij het meisje met afgesneden hals In hel gangetje vóór de kamerdeur liggen. De politie begaf zich naar den patroon van den bakkersknecht, alwaar deze In hechtenis werd genomen. Hij heeft den moord bekend. Vandaag is de justitie uit deze gemeente naar Beetgummermolen vertrokken, ter schouwing van het lik. Apeldoorn, 8 Jan. Een bruidegom, die gisteren hier in het huwelik zou treden, was zóó beschonken, dat hi, na uit het rijtuig geholpen te zijn, de trappen van het gemeentehuis moest worden opgedragen. De wethouder weigerde het huwelijk te voltrekken. Arnhem, 8 Jan. Woensdagmiddag werden door twee Duitsche vrouwen bij een goudsmid aan den Hommelschen weg vier gouden ringen verkocht. Dit was door de recherche opgemerkt. Denzelfden middag zag de recherche beide vrouwen een goudsmidswinkel aan de Steenstraat verlaten. Het bleek, dat zij ook daar gouden ringen hadden verkocht. Zij werden nu gevolgd. Toen de vrouwen het „Café Suisse" aan de Steenstraat binnen gingen, vatte de recherche daar post en wachtte tot het tweetal het café verliet. Toen werden zi aangehouden en naar het politiebureau gebracht. De vrouwen werden in het bezit ge vonden van 15 gouden ringen en andere voorwerpen. De vrouwen verklaarden, dat zi vertoefden in een woonwagen even buiten Velp. Aangezien een onderzoek in Velp niet door de Arnhemsche politie kon geschieden, werd dit door de marechaussée Ingesteld. Er bleken drie woonwagens te zin, waarin bij onderzoek verschillende gouden sieraden gevonden werden. De marechaussée arresteerde nog een man en een vrouw en bracht Donderdagmorgen de drie woonwagens naar het terrein der marechaussée-kazerne aan den Velperweg. Bi een hernieuwd onderzoek werden toen in de woonwagens een niet onbelang rijke hoeveelheid gouden en zilveren voorwerpen gevonden, benevens een vri aanzienlijke som gelds. Amsterdam, 8 Jan. Hedenmiddag werd de dezer dagen hier ter stede aangehouden Duitscher Robert Sleiner alias Richard Schaffer ter beschikking van den officier van justitie gesteld en overgebracht van het bureau Amsteldik naar diens parket. De justitie zal thans dienen vast te stellen de identiteit van den aangehoudene. Door de Belgische justitie is, zooals men weet, de uitlevering verzocht van Schaffer, zoodat de justitie zal hebben vast te stellen dat Sleiner en Schaffer dezelfde persoon is. Dat dit moeilijk zal zijn, laat zich aan zien; het Is daarom niet onmogelijk, zcoals men van bevoegde zijde mede deelde, dat de justitie personen uit België zal laten komen, teneinde dezen met den gearresteerde te confronteeren. Slechts dan wanneer kan vastgesteld worden dat men te doen heeft met Schaffer, kan de uit levering plaats vinden, waarom door de Belgische justitie Is verzocht. Zooals men weet, zijn de regeeringen der verschillende landen contractueel ver bonden ten aanzien der uitlevering van misdadigers. Is drie weken na de aanhouding van een misdadiger diens identiteit niet vast gesteld, dan kan hij op vrije voeten worden gesteld, zoodat wanneer In het onderhavige geval niet kan aangetoond worden, dat Robert Steiner en Richard Schaffer dezelfde persoon is, de uitlevering op den op het oogenblik door de Belgische justitie ge stelden naam niet kan plaats h bben. Het Is de politie gelukt de Identiteit van den Donde-dag in de Rustenburgerstraat aangehouden Duitsche- vast te -.tellen. De man heet Richard Schaffer en wa_ iaatstelijk huisbediende te Brussel, waar hij ten nadeele van zijn heer de kostbaarheden, welke In zijn bezit zijn gevonden, heeft gestolen. Vermoedelijk Is die heer één der leden van het Belgische vorstelijke geslacht de Llgne. Het totale bedrag van het gestolene vertegenwoordigt een waarde van 40.000 francs. Zaterdag werd de arrestant naar het Parket van den officier van justitie geleid, waarna hij aan de Belgische justitie zal worden uitgeleverd. Utrecht, 8 Jan. In de nabijheid van het stadhuis heerschte gisterenmiddag een buitengewone drukte. Er zou een huwelijk plaats hebben tusschen een Turksch officier en mej. Van Byleveldt uit Vleuten. Hoe het zoo spoedig bekend was, is een raadsel, maar honderden menschen stonden of hingen te kijken toen de Turksche officier in keurigen blauw met goud uniform, echt Oostersche type met gebruind gelaat, waarboven de roode fez (Turksche muts) naast de echt-Hollandsche bruid,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1