ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 8 Januari 1910. Tweede Blad. (ZS i i* i li z e e s c h. e C o u r a n t). AFKONDIGING. MIEUWSTIJDIN6EN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen D1NSDAQ, DONDERDAQ en ZATERDAG verschijnt, ls voor Zlerlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8872. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur: i. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-', Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier der belasting op bedrQfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het belastingjaar 1909/10, no. 5, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Be lastingen alhier wordt ter hand gesteld ter in vordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 6 Januari 1910. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. C. MOOLENBUROH. IMDIË. Dat tijgers wel vrees Is in te boezemen, als men er maar flink op af gaat, bewees dezer dagen een vrouw bij Kota Tangah, in de Ommelanden van Padang, meldt de Sumatrabode. Haar karbouw had zij vastgelegd, om het dier te doen grazen, toen het plotseling door een tijger besprongen werd. Verontwaardigd daarover, trok de eige nares van den buffel een mes en ging onvervaard op het roofdier af, dat dien aanval, zoo met zelfvertrouwen ondernomen, niet afwachtte, maar zijn buit In den steek liet en de vlucht nam. Het blad voegt aan dit bericht toe, dat in de bovenlanden meermalen door vrouwen tijgers op de vlucht zijn gejaagd door hem met spotkreten te begroeten als „groote kat". AMERIKA. In het Noordoosten van de Vereenigde Staten heeft men na de sneeuwstormen sterke vorst gekregen. De thermometer wees er Woensdag van 5 gr. F. tot 20 'gr. F. aan. Te New-York wordt er veel kou geleden. In den nacht van Woensdag op Donderdag sliepen honderden menschen in polltie-bureau's en gemeentelijke slaap- huizen. In Chicago zijn dien nacht zes dakloozen doodgevroren. In het aan grenzende deel van Canada heerscht dezelfde vorst. Men lijdt vooral sterk onder de kou, omdat het weer tevoren zacht was geweest. Een ander bericht uit New-York, d.d. Donderdag, zegt, dat het In het grootste deel van de Vereenigde Staten zoo koud - Is. Een harde ijzige wind uit het Noord oosten maakt de felle koude schier on- verdragelljk. Te St.-Louis is de Mississippi toegevroren. Deze berichten zijn van de vorige week. De rijkste vrouw ter wereld Is de echtgenoote van den onlangs overleden spoorwegkoning Harriman. Door de stijging van den koers der spoorwegwaarden, wordt haar vermogen nu op 530 millioen gulden geschat Mrs. Harriman, die thans drie dagen >per week aan de zaken wijdt in haar kantoor in Fifth Avenue, heeft verklaard, niets te gevoelen voor groote schenkingen In den geest van andere Amerikaansche mllllardairs. Zij is voornemens in de eerste plaats „haar plicht te doen jegens kinderen en kleinkinderen". Met andere woorden: te houden wat ze heeft. Naar uit New-York gemeld wordt, Is Morse, vroeger bekend als de ijskonlng, die over een kapitaal van 22 millioen dollar beschikte, Maandag overgebracht naar de gevangenis te Atlanta (Georgië), waar hij vijftien jaar zal hebben te zitten. Drie jaren geleden was Morse veroordeeld wegens verduistering van gelden en ver- valsching der boeken In zijn hoedanigheid van bankcontroleur. Terwijl de zaak in verschillende Instanties behandeld werd, stelde Morse alles in 't werk om zijn schulden te voldoen, en zijn crediet te herstellen. Hij vertrouwde vast op vrlj- spraak in hoogste instantie. Maar dat Is misgeloopen. Hij kreeg vijftien jaar, hetgeen een verschrikkelijke slag is voor zijn familie, die tot 't laatst toe In zijn onschuld geloofde. Alvorens naar Atlanta te vertrekken, heeft Morse een op aandoenlljken toon gesteld stuk In de kranten Ingezonden, waarin hij zegt, dat de regeering blijkbaar verblind is geweest in haar dolle jacht naar een slachtoffer. Morse's echtgenoote wil haar man niet verlaten. Zij zal haar Intrek nemen in een landhuisje in de onmiddellijke nabijheid der gevangenis en zal daar al de vijftien jaren van Morse's straftijd blijven wonen. Een aantal vrienden bracht Morse bij zijn vertrek naar de gevangenis een afscheids groet. SPANJE. Koningin Victoria van Spanje heeft aan de families der in Marokko gesneu velde soldaten elk duizend peseta's ge schonken. De famlelies van hen, die In den oorlog gewond werden, ontvangen 800 peseta's. Een nationale Inschrijving ten voordeele der slachtoffers van den oorlog bracht 1.976,000 peseta's op. Van deze som moeten nog meer dan 600.000 peseta's verdeeld worden. RUSLAND. De krijgsraden In Rusland hebben in November 144 doodvonnissen uitgesproken en daarmede het cijfer van October met 8 overtroffen. Het record heeft de krijgs raad van Jekaterinasiow geslagen, die 28 doodvonnissen heeft geveld over revolu tionairen; daarna komt die van Minsk inet 12, Bakoe met 10, Kassen met 8. in de eerste 11 maanden van het votig jaar zijn niet minder dan 1318 personen door Russische krijgsraden ter dood veroor deeld, terwijl 510 doodvonnissen vol trokken werden. ENBELAND. Met 1 Januari is In Engeland en Wales de nieuwe eed geldig geworden. Het kussen van het Nieuwe Testament bij de aflegging van den eed, wat tot dusver het gebruik was, is, vooral om gezondheids redenen, afgeschaft. Men mag het echter nog doen, als men er op gesteld Is. De vorm is nu, dat men, een Nieuw Testament in de hand opheffende (voor den rechter), zegt: „Ik zweer bij God Almachtig, dat het getuigenis, dat ik zal geven, zal wezen de waarheid, de heele waarheid en niets dan de waarheid". Een jaar lang Js thans de wet op het staatspensioen in Engeland van kracht. Het aantal pensloentrekkenden bedraagt thans bijna 700,000. Er zijn n.l. 42,143 pensloentrekkenden In Engeland, het pen sioenbedrag is hier 3,672,747 p. St.; 186,202 in lerland'met een pensioenbedrag van 1,723,904 p. St.; 75,134 In Schotland, met 667,007 p. st. In het geheel tellen dus Groot-Brilannië en Ierland 682,768 pen- sioentrekkenden, voor wie een bedrag van 6,063,658 p. st. (of ruim 72 millioen Hol- landsche guldens) benoodigd is. Ook dit jaar brengt sociale wetten, die, al zullen ze wel niet zoo kostbaar zijn als de pensioenwet, die op den vorigen nieuw jaarsdag van kracht werd, toch van groote beteekenis zullen blijken. Zoo zijn op 1 Januari in werking getreden de woningwet, de wet op de arbeidsbeurzen, de wet tot bestrijding van de huisindustrie en de wet op berechting van kinderen. Een lijstje, dat gunstig getuigt van de werkkracht en werklust van het liberale kabinet. In de Londensche voorstad Fulham stierf Dinsdag een mevrouw Amelia Pratt, echtgenoote van een theater-directeur, aan vergiftiging. De overledene had aan een geringe maagstoornis geleden en haar dokter, dr. Fletcher, had haar zelf een flesch medicijn gebracht, en haar daarvan inge geven. Eenlge uren later echter verergerde haar toestand zóódanig, dat zij haar man uit zijn schouwburg liet roepen. Deze haalde onmiddellijk dokter Fletcher, die de maagpomp aanzette. Mevrouw Pratt stierf echter onder zijn handen. De geneesheer verliet de woning zonder zich uit te laten over de oorzaak van dezen plotselingen dood. Even later zag de echtgenoot tot zijn groote verwondering, dat de medicljnflesch tot boven aan toe gevuld was, ofschoon zijn vrouw hem had verteld, dat dokter Fletcher haar verscheidene lepels van den drank had Ingegeven. Men had intusschen nog een anderen geneesheer, dr. Williams, gehaald, die In de noodlottige medicijn strychnine meende te ontdekken en de politie van het geval onderrichtte. Dr. Fletcher bekende nu, dat hij zich vergist had, en zijn patiënte in plaats van opium- een strychnine-oplosslng had Ingegeven. Hij had na het overlijden der vergiftigde vrouw de flesch weer met water aangevuld, om te verhinderen, dat er nog meer onheil door werd aangericht. Londen, 6 Jan. De Dally Telegraph verneemt uit New-York: Minister Knox richtte een rondschrijven tot de mogend heden, waarin wordt voorgesteld overeen te komen een zoogenaamd arbitraal ge rechtshof in het leven te roepen; dat gerechtshof zou voldoende bevoegdheid moeten hebben om alle geschillen te be slechten, die zich in vredestijd kunnen voordoen, zoowel als alle oorlogsincidenten bij te leggen. Beweerd wordt, dat de Haagsche vredesconferentie het Ameri kaansche denkbeeld omtrent een inter nationaal prljzengerechtshof heeft aanvaard. Het rondschrijven stelt nu voor, dat prljzengerechtshof te beklceden met de rechtsbevoegdheid van een Internationaal arbitrage-gerechtshof. Dinsdag 1.1. had zich voor den rechter in Worcestershire Iemand te ver antwoorden wegens een eigenaardigen diefstal van steenkool. De beschuldigde is zelf mijneigenaar en wat hij heeft ge daan is, ondergronds steenkool laten hakken uit het kolenveld van zijn buurman. Hoe veel hij zich dus heeft toegeëigend, is niet vast te stellen; men schat het op een 10.000 ton. De beschuldigde ontkent niet, maar zegt Ie goeder trouw te hebben gehandeld. Hij was in besprek met zijn buurman over den aankoop van diens land met het recht om dc mijn te ontginnen en had van 600 tot 700 pd. st. de acre (0.4 H A.) geboden. Hij dacht dat de zaak zoo goed als beklonken was en had daarom maar vast hel mijnwerk laten be ginnen. Toen de zaak afsprong was hij er mee opgehouden. FRANKRIJK. Een geval van gewetenlooze sabotage werd, naar de Matin meldt, in een steen kolenmijn nabij St.-Etienne, ontdekt. Een misdadige hand had vijftien dwars balken over een fnljngang gedeeltelijk door gezaagd, zoodat ieder oogenblik een instorting had kunnen volgen, die aan honderden mijnwerkers het leven zou gekost hebben. De opzet werd tijdig ontdekt door een Inspecteur, die de ronde deed. De justitie heeft het geval In handen. in het gemeentelijk ziekenhuis van Vincenr.es heeft de gewezen maitresse van keizer Napoleon lil, Mme. Julia Mouton, een laatste onderkomen gevonden. Als kunstrijdster in het keizerlijk circus, had zij door haar schoonheid de aandacht des keizers tot zich getrokken. Deze richtte voor haar een woonhuis in op één der voornaamste boulevards van Parijs, waar zij verscheidene jaren leefde, omgeven door een ware hofstoet. Na de vette jaren kwamen de magere. Nadat Napoleon zich niet meer om haar bekommerde, ontving zij nog langen tijd een pensioentje, uit handen van een ver trouweling des keizers. Maar ook hieraan kwam een einde. Toen moest Julia Mouton een woning huren In één der achterbuurten van Vlncennes en daar leefde zij van giften en aalmoezen. Algemeen stond zij nog immer bekend onder den naam van „1'ammie de l'empe- reur". Sinds eenige dagen kon zij, door ziekte uitgeput, haar bed niet meer ver laten, en zoo het gemeentebesluur van Vlncennes zich niet om haar bekommerd had, zou zij van gebrek zijn omgekomen. In Frankrijk tracht men door proeven met volbloed-paarden uit te naken, welke paarden voor de cavalerie en voor be spanning bij de artillerie het meest voldoen. De nieuwe minister van oorlog, generaal Brun, heeft den arbeid van generaal Plcquart tijdens zijn lange ministersloopbaan voortgezet en voltooid. De commissie, die uit paardenfokkers, hoofd-offlcleren en actieve sportsmen bestond, heeft een reeks conclusies, die als richtsnoer moeten dienen, vastgesteld. Zoo heeft men op gemerkt, dat over de groote paarden in het leger het doodvonnis is uitgesproken. Ze blijken reeds bij de manoeuvres zeer te vermageren en vertoonen aangespannen spoedig huidwonden. De commissie heeft een hoogte van 1 M. 62 c.M. als maximum aangenomen. Interessant Is ook de snelheid, voor de artilleriepaarden vastgesteld. Men zal n.l. voorlaan voor de paarden van de artillerie in het Fransche leger een minimum snel heid van 5 min. per K.M. en 3 min. in galop vorderen. Men herinnert zich, dat kardinaal Andrleu, aartsbisschop van Bordeaux, die wegens overtreding van de Scheidlngswet was veroordeeld tot betaling eener boete van 800 francs, verklaarde, deze boete niet te zullen betalen, wijl hij veroordeeld was ter zake het doen van zijn plicht. Algemeen was men in spanning, wat de regeering nu van plan was te doen, om haar drijven door te.zetten. En nu verneemt men, dat de betaal meester der Glronde in een naamloozen brief deze som heeft ontvangen „ter vol doening van de^boete, door den kardinaal verschuldigd". Natuurlijk gaf dit den schijn, alsof de kerkvorst in 't geheirtL deed, wat hij in 't openbaar weigerde, maar Z.Em. heeft nu een verklaring aan de pers doen toe komen, dat hij deze betaling niet heeft gedaan of heeft veroorzaakt. Ook kent hij te Bordeaux noch elders een katholiek, die in staat is zich op zuik een wijze te mengen in een kwestie, welke met de eer der kerk zoo nauw samenhangt. En nu komen zeer zonderlinge geruchten op aangaande de bron, vanwaar dit geld dan wel gekomen is. De Univers herinnert eraan, dat Clémenceau indertijd uit geheime Staatsfondsen subsidies gaf aan een blad, dat katholiek heette De familie Gouin heeft de uitge loofde premie van 25,000 francs voor dengeen, die de moordenaars zou aan wijzen, doen uitkeeren aan een koksmaat, die op het spoor bracht van de twee soldaten. Dezen hebben volledige bizonder- heden gegeven omtrent de wijze waarop zij mevrouw Gouin In den trein overvielen en vermoordden. Zij waren dat eerst niet van plan, maar zij deden het uit vrees voor ontdekking. Hun doel was zich geld te verschaffen om feest te vieren met Kerstmis. De doodstraf was in Frankrijk niet wettelijk, maar toch feitelijk afgeschaft, totdat zij nu bijna een vol jaar geleden werd toegepast. Sedert zijn weer ver scheidene personen ter dood gebracht. Nu is de guillotine weer eens verzonden van Parijs naar Montauban, waar een kappers knecht uit Toulouse zal worden berecht wegens een weerzinwekkenden moord op een meisje van zes jaar. Dit is reeds de veertiende, die sedert het vorige jaar onder beulshanden sterft. DUITSCHLAND. De „onthullingen" over den dood van aartshertog Rudolf worden steeds talrijker. Verschillende bladen bevatten tegenstrijdige verhalen alle van personen, die 't goed kui nen weten. Zoo publiceert de Corriere della Sera een verhaal, dat afkomstig zou zijn van één der intiemste vrienden van den aartshertog, graaf Nigra, indertijd gezant te Weenen. Deze zou het lijk van Rudolf gezien hebben en een zware hoofd wonde, die toegebracht was door een slag met een zwaar voorwerp, waargenomen hebben. Volgens den zegsman van de Corriere zou dus het verhaal van de Matin niet onwaarschijnlijk zijn. De Daily Telegraph weet ook iels te vertellen en beweert dat het verhaal van de Matin van a tot z gelogen is. Hongaarsche bladen doen ook het stof der vergetelheid opstuiven. Een zekere Andreas Hubert, vroeger lijfjager van aarts hertog Rudolf, deelde aan Boedapesfer journalisten mede, dat er heel veel leugens verteld zijn omtrent het drama van Meyer ling. Hij echter weet er alles van en schreef reeds vroeger zijne herinneringen op papier. Het verhaal werd gezonden naar het Ellsabeth-Museum te Boedapest, maar daar vernietigd. Hubert zal 't nu nogmaals op schrijven. Men vermoedt echter, dat de Iflfjager er ook niets van weet en is er vrij zeker van, dat hij in den noodlottigen nacht niet te Meyerllng was. BELGIË. De Vlaamsche beweging viert triomfen. Sedert verleden week zijn de poststempels van sommige Brusselsche kantoren twee talig (Vlaamsch en Fransch). Vlaamsch nog wel voorop. En tot dusver was alles Fransch. Een jonge man van Ruddervoorde (West-Vlaanderen) ging dezer dagen 's avonds te 9 uur naar huis, toen hij naast de spoorlijn van de stoomtram een schoen vond. Een stap verder lag een andere schoen en daarnevens een menschenvoet met een stuk van het been, waar nog vezels vleesch aan hingen. Verschr t wilde hij de buren roepen, doch deze waren in hun eersten slaap, en hij liep weg. Onder het loopen vond hij een tweeden voet en andere llchaamsdeelen en einde lijk een hoofd, stukken vleesch en verder overal bloed. Een vreeselijke schrik overmeesterde hem, en als door een spook vervolgd, snelde hij naar de politie. Een onderzoek heeft doen vaststellen dat de schrikkelijke overblijfsels die moeten zijn van een jongeling, welke men smoor dronken In de nabijheid van 't tramstation had gezien, en dien men in eene naburige herberg drank geweigerd en builen de deur gezet had. Een andere jongeling had hem zelfs willen meetelden. Hij moet daar nu onderweg, men weet niet hoe, onder de tram geraakt zijn; de machinisten hebben niets gezien. We lezen in de Patriote: De dood van Leopold II heeft groole verwarring aan de Munt veroorzaakt. Men was daar bezig met het slaan van 26000 kilo 10- en 5-centimerstukken, Franschen en Vlaamschen tekst. De helft ervan was geslagen, toen de koning stierf. De aan maak moest dus gestaakt worden, om de twee letters L, die thans het gat omvatten, te vervangen door een A. Maar hier zit de groote moeilijkheid. Zal men één of twee A's aanbrengen? De teekenaars werken zich krom en spannen al hun verbeeldingskracht in op de oplossing van dit ernstig vraagstuk. Een enkele A maakt geen goed effect, omdat het gat dan juist het midden-ver- blndlngslljntje van de letter wegsnijdt; en twee A's nemen te veel plaats in. En dat alles om dat gatl Kortom, men zal waar schijnlijk de geheele teekening der munt moeten veranderen; men ziet er anders „geen gat" in. Men is te Brussel nog steeds bezig met inventariseeren van Koning Leopold's nalatenschap. Koning Albert heeft de advocaten der prinsessen en de executeurs van het testament aangespoord, zich zoo toegeeflijk en verzoenend mogelijk jegens elkander te gedragen, om alle aanleiding tot nieuwe schandalen te vermijden. In het annexatie-verdrag van den Congo- staal is een artikel, waarbij aan Koning Leopold een grondgebied van 40 000 hectaren in Mayumbe (Beneden-Congo) als particulier eigendom wordt toegekend. Die gronden moeten r.u het eigendom van zijne drie dochters zijn. Brussel, 5 Jan. Uit de gevangenis te Saint-Gllles bij Brussel had in den afge- loopen nacht een sensatlonneele ontsnapping plaats. Zekere Pellacrt, die wegens zwendelarij en verduisteringen tot een bedrag van 350 000 francs, tot 12 jaar gevangenisstraf was veroordeeld, Is er in geslaagd, twee Ijzeren staven van de cel der gevangenisziekenkamer, waarheen hij zich had laten overbrengen, door te zagen. De oppasser kwam hedenochtend tot de ontdekking, dat de kamer ledig was. Om te ontvluchten moest Pellaert twee muren van meer dan vijf meter hoogte overklimmen. Hij heeft in zijn kamer een brief achtergelaten, waarin hij den ge vangenis-directeur vraagt, hem den last, die zijn vlucht veroorzaakt, niet kwalijk te nemen. Men denkt, dat Pellaert bij zijn vlucht geholpen is door personen In of buiten de gevangenis, die hem een ladder van touw verschaft hebben. Pellaert was een schurk, die in 't groot stal. Bij zijn verhoor voor de rechtbank was hij naar de laatste mode gekleed. Eens Is hij uit het Paleis van Justitie te Brussel ontsnapt en eerst twee maanden later gelukte het, hem te Parijs weer In hechtenis te nemen. Te Brussel en te Parijs had Pellaert kantoren geopend om zaken aan de Beurs te doen; door zijn bedriegelijke handelingen had hij een groot aantal slachtoffers gemaakt. Volgens de Gazette wordt prinses Charlotte, die de laatste maanden aan ernstige zenuwaandoeningen heeft geleden, maar niet beter. Haar gezondheidstoestand blijft reden tot bezorgdheid geven. De E e r e r a a d. Dezer dagen werd van andere zijde uit de residentie aan De Telegraaf het bericht gemeld, dat de eereraad Inzake de bekende llntjeskwestie was benoemd. Aan een ver-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5