Ingezonden Mededeelingen. Gisterenavond kwam in de bovenzaal der Sociëteit Verwer een aantal oud-leden van het onlangs opgeheven Departement Zlerlkzee der Maatschappij van Nijverheid bijeen tot stichting van een nieuwe ver- eenlging, waarvan het doel zou zijn het houden van voordrachten. Aan de bestuurs tafel was gezeten het oude bestuur van genoemd Departement. De heer J. A. de Bruyne opende de vergadering, waarop door den heer H. J. van Nouhuys de notulen der vergadering werden voor gelezen, waarin tot de stichting van de nieuwe vereeniging besloten was. Het concept-reglement werd artikelsgewijze behandeld en na enkele wijzigingen goed gekeurd. Bepaald werd, dat het doel der vereeniging zou zijn het behandelen op wetenschappelijken grondslag van onder werpen van algemeen belang. Voorgesteld werd de vereeniging te noemen „Doctrina", maar men gaf aan een Hollandsche be naming de voorkeur, en noemde haar daarom „Algemeene Ontwikkeling". De contributie werd bepaald op f 3 in het jaar. Wie na 1 Juli lid wordt, belaalt f 1,50. Besloten werd het bestuur uit vijf leden te doen bestaan. Gekozen werden als bestuursleden de heeren mr. D. van der Vlietmr. PolvlietVan Nouhuys, jhr. De Muralt en dr. Regensburg. De heer J. A. de Bruyne was gekozen, maar bedankte. De heer De Muralt dankt den heer De Bruyne voor hetgeen hij bij de oprichting dezer vereeniging gedaan heeft, en voor zijn medewerking aan de samenstelling van het reglement. De heer De Bruyne betuigt zijn erkente lijkheid voor het gesprokene, wenscht het bestuur veel voorspoed in zijn taak toe, en hoopt, dat het getal leden, hetwelk thans reeds veertig bedraagt, spoedig ver dubbeld moge worden. Hierop werd de vergadering door den waarnemenden voorzitter gesloten. Men kon, toen men heden over den Dam ging, aan de vlaggen, die uit de woningen gestoken waren, wel bespeuren, dat een heuglijke gebeurtenis de bewoners er van in een feestelijke stemming gebracht had. Het was, gelijk wij in ons vorig nummer reeds hebben medegedeeld, heden juist honderd jaar geleden, dat de bekende vleeschhouwerij der familie Oloude bestaat. Nu, een zoo zeldzaam en tevens herdenkings- waardlg feit wilden de bewoners dezer straat niet onopgemerkt voorbij laten gaan. En daarom hadden zij de vlag uit hun woning gestoken. Maar niet alleen de Dam-bewoners gaven blijk van hun be langstelling in dit jubileum, ook velen uit deze gemeente en van elders, hetzij door persoonlijk bezoek, hetzij door het zenden van hun gelukwenschen. De Vereeniging „Onderling Hulpbetoon", waarvan de heer J. Gloude een ijverig en werkzaam voor zitter Is, bood hem in vergulden lijst een „Herinnering" aan. Wij vestigen de aandacht van belang stellenden op de uitvoering, die de gymnas- tlek-vereenlging „Rust Roest" aanstaanden Woensdag, den 12 dezer, In de Concertzaal alhier zal geven. Men zie de hierop be trekking hebbende achterstaande advertentie. Uit een achterstaande advertentie zullen onze lezers en lezeressen ontwaren, dat wegens de groote deelneming het houden van een bal-masqué op 23 Januari a.s. In de Concertzaal vaststaat. Het belooft een opgewekt en luisterrijk bal-masqué te worden. Voor hen, die alsnog daaraan wenschen mede te doen, is het raadzaam hun invitatiebiljetten en opgaven tijdig aan het comité te doen toekomen, want er zullen aan de zaal geen kaarten verkocht worden. Bij resolutie van den minister van financiën is met Ingang van 1 Jan. bevor derd tot len klerk bij het weduwen- en weezen-pensioen de heer W. de Koning Lz., geboortig van Bruinisse. Colljnsplaat. In een gezin alhier kwamen bij 2 kinderen gevallen van mazelen voor. De eerste overledene In dit jaar is de oudste inwoonster dezer gemeente. Na een korte ongesteldheid overleed zij op den leeftijd van ruim 90 jaren. Door den raad dezer gemeente Is In zijne laatst gehoudene vergadering in beginsel besloten tot het verbeteren van den westelijken Achterweg met macadam. Aan de leden van den raad (M. Noordijke en A. J. Ridder) is opgedragen een be grooting van kosten voor genoemde ver betering over te leggen. Yerseke, 5 Jan. Toen Dinsdagavond de landbouwer W. Bakker uit deze gemeente zich per flets naar huis begaf, brak gedu rende het rijden de voorvork van het rijwiel gelijk met het frame af, waardoor de man viel en bewusteloos bleef liggen. Nadat hulp verleend was kwam hij wat bij en werd naar een geneeskundige ver voerd, die lichte hersenschudding consta teerde. Na verbonden te zijn werd hij 's avonds nog per rfltuig naar huis gebracht. Middelburg. Reeds geruimen tijd wordt door de poiltie-agenten alhier actie gevoerd om In hunne positie verbetering te brengen. Thans zijn de pogingen met eenig goed resultaat bekroond en wel doordat een verandering is gekomen In het aantal vrije dagenvroeger bedroeg het aantal 16 k 17 per jaar, in het vervolg wordt Iedere dertien dagen één vrije dag genoten, zoodat het aantal per jaar klimt tot 26 of 27. Ook in de finantiëele positie van de „dienaren van den Heiligen Hermandad" schijnt verbetering te zullen komen. Wel Is bij de behandeling der gemeentebe- grooting voor 1910 een voorstel van één der leden tot verhooging der jaarwedden door den raad verworpen, maar de burge meester beloofde toen met andere voor stellen te zullen komen. Thans Is naar w|j vernemen een onderzoek naar de mogelijkheid van verbetering der jaar wedden aanhangig, waarbij overleg gepleegd wordt met het bestuur der agenten-ver- eeniglng, en moeten er plannen bestaan nog in den loop van dit jaar voorstellen te doen en niet te wachten op de volgende gemeentebegrooting. De heer mr. H. Oele Jz„ vroeger advocaat en procureur te Middelburg, is benoemd tot griffier bij den Raad van Justitie te Padang. in de provincie Zeeland zijn dit jaar aan de beurt van aftreding als leden van de Prov. Staten, In de districten: Middelburg: de heeren J. H. Blum en mr. A. A. de Veer (belden anti-rev.) en H. P. den Bouwmeester (lib Vlissingen: de heeren A. Lools en G. van de Putte (beiden anti-rev.); Goes: de heeren W. Kakebeeke en J. N. Elenbaas (beiden lib.), M. de Jonge Jz. en mr. C. Lucasse (beiden anti-rev.); Zlerlkzee: de heeren mr. A. J. F. Fokker, B. Giljam en mr. H. C. Moolenburgh (allen lib Sluis: de heeren mr. F. J. N. van Dam, mr. P. C. J. Hennequin en J. A. Neeteson (allen lib.); Hulst: de heeren E. B. Dumoleyn, J. A. van Rompu, A. Moerdijk en J. F. A. M. van Waesberghe (allen kath.); Tholen: de heeren H. J. Tichelman en A. Hollestelle (beiden anti-rev.) (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—6 regels TS Cts.elke regel meer 15 Cta. Mooie genezing van een schipper en zijn vrouw. De verschijnselen van algemeene zwakte ver schillen naar mate de oorzaak er van verschilt, maar mrn vindt daaronder altijd uitputting, gemakkelijk zweten, spoedige vermoeidheid bi] geringen arbeid, oorsuizingen, fiadderingen voor de oogen, pijnen In den rug, duizelingen, slaap die geen rust geeft. De oorzaak van die storingen kan voortspruiten uit overwerking van het organisme, maar dan houdt de ziekte met die overwerking op. indien de oorzaak een andere Is, komt dit door een onvoldoende voeding der organen tengevolge van een groote slapheid van het bloed. MejRullens Het geval van den heer Rullens en van zijn vrouw, die zoo merkwaardig door de Pink Pillen genezen zQn, toont aan welk een uitmuntende hersteller van het bloed en versterker van het zenuwstelsel dit geneesmiddel Is. Mej. Rullens, wonende te Made (Noord-Brabant) schrijft ons: „Mijn echtgenoot, de heer Johannes Rullens, die schipper is, heeft zich zeer te beklagen gehad over een ernstlgen staat van algemeene zwakte. In het bijzonder had hl) een groote zwakte In de beenen, en hij zelde dat die hem niet konden dragen. Gedurende vele maanden beklaagde hl] zich geen eetlust le hebben en over benauwdheid en duizelingen. Hij besloot toen de Pink Pillen te gaan gebruiken, die reeds eenigen tijd te voren ln een gelijk geval zoo gunstig voor mij waren geweest. De Pink Pillen hebben hem volkomen genezen, zooals zij mtjzelf genezen hadden". De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloed armoede, bleekzucht bij jonge meisjes, maagpijnen, schele hoofdpijn, zenuwpijnen, heupjicht, rheu- rnatlek, St.-Vitusdans, neurasthenie. Verkrijgbaar f 1,75 per doos en f 9,— de zes doozen, bi] Snabilié, hoofddepöt, Groote Markt No. 7, te Rotterdam; voor Zlerlkzee en Omstreken bij de firma F. P. J. Bal, Dam; Joh. de Roos, Vlasmarkt 157, Middelburg; Drogisterij Minerva, Blauwstraat 90; firma W. v. d. Leur, Kaalstraat, Steenbergen;J. Groenewegen; W. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen. En verder bQ verschillende apothekers en goede drogisten. Vlissingen. Wij hebben reeds gemeld dat de vereeniging „Vergunning" alhier besloten heeft aan de regeering te ver zoeken den plaatselijken accijns op het gedistilleerd, nu de rijks-accijns zoo aan merkelijk is verhoogd, af te schaffen. Door genoemde vereeniging is thans aan den Minister van Blnnenlandsche Zaken het desbetreffende adres verzonden, terwijl de leden van de Tweede Kamer daarvan een afschrift ontvingen. In dit adres zeggen adressanten o. a. het volgende: dat zij door de verhooging van den rijks-accijns op het gedistilleerd in toe nemende mate den druk gevoelen van de plaatselijke belasting op het gedistilleerd, te Vlissingen geheven wordende; dat zij door laatstbedoelde belasting ten zeerste belemmerd worden om te concurreeren met nabljwonenden en tot andere gemeenten behoorende vakgenooten dat ook In deze concurrentie de schijn baar niet te ondervangen sluikhandel immoreeien invloed uitoefent, vooral op vrouwen en meisjes, wier kleeding geacht mag worden zich daartoe bizonder te ieenen; dat de jaarlijksche opbrengst van de plaatselijke belasting op het gedistilleerd ongeveer f 27000 bedraagt, terwijl de kosten van controle en inning ongeveer f 6000 bedragen, zoodat er pl.m. f 21000 voor de gemeente rest; dat sedert 1865 steeds uitzonderings wetten voor de gemeente Vlissingen zijn gemaakt, die in den regel in de allerlaatste dagen van het jaar zijn tot stand gekomen, door vormelijk onder den hamer van den voorzitter door te gaan. Op bovengenoemde gronden nemen adressanten de vrijheid Uwe Excellentie eerbiedig te verzoeken de afschaffing van de plaatselijke belastingen op het gedistil leerd voor de gemeente Vlissingen wel te willen bevorderen en voor het geval de financiën dier gemeente daardoor te veel worden geschokt, alsdan daaraan tegemoet te komen door een afloopenderfjks-subsidle. 5 Jan. Door de politie alhier is Dinsdagavond proces-verbaal opgemaakt tegen 2 personen, woonachtig te Middel burg, en werkzaam op de werf der Kon. Maatschappij „De Schelde", wegens het op die werf ontvreemden van verschillende voorwerpen. Zij werden gesnapt, toen zij het gestolene trachtten te verkoopen. Van af Januari Is het gebruik van jenever aan boord der stoomschepen van de Mij. „Zeeland" verboden. Tol dusver kreeg de élat-major een zeker kwantum. Dit wordt nu niet meer verstrekt, doch in de plaats daarvan twee halve fleschjes wijn per maand. Sas-van-Gent. Bij de periodieke ver kiezingen voor den gemeenteraad in Juli werd als zoodanig o. a. gekozen de heer E. Buljsse. De raad besloot evenwel ge noemden heer niet toe te laten, omdat gebleken zou zijn dat bij deze verkiezing pressie op de kiezers zou zijn uitgeoefend door het verstrekken van bons voor bier. Gedep. Staten handhaafden deze beslissing en thans Is, naar wij vernemen, bij Kon. besluit het door den heer Buljsse inge steld beroep, ongegrond verklaard en hij alzoo niet toegelaten tot lid van den gemeenteraad. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Noordgouwe. De levering van ruim 10.000 K G. katoenmeel aan de Landbouw- Societeit alhier is aangenomen door den heer C. van Blools te Dreischor, tegen den prijs van f 10.45 zonder vrij onderzoek. Het Am. lijnmeel zal geleverd worden voor f 10.36. Sirjansland, 6 Jan. Bij de op gisteren gehoudene aanbesteding van de dorpsver- eenlglrg „Ons Belang" alhier, is de levering gegund van chili aan de firma W. <&J. C. Ribbens te Zierlkzee voor f 10,41van super voor f 2,07 en guano voor f 7,93, aan J. W. Verstraate te Sirjansland; van kaïniet aan Joh. van den Berge te Bruinisse voor f 2,085, en van ammoniak voor f 6,48 en van patent-kali voor f 6,44 aan P. J. van Aardenne te Dordrecht. Lijnmeel en katoenmeel zijn wegens den hoogen prijs niet gegund. Colljnsplaat. Door het College van Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeents is aanbesteed het leveren en plaatsen van een kachel in de kerk dier gemeente. Ingeschreven werd daarvoor door: M. de Regt alhier, voor f 132 50 H. P. Boone id. - 147 50 Aan den laagsten Inschrijver gegund. KERKNIEUWS. Door den kerkeraad der Geref. Kerk van Amsterdam was aan de gemeente bekend gemaakt, dat aan het einde van 1909 een tekort dreigde in de kas voor den kerkedienst, dat waarschijnlijk ongeveer f 5800 zou bedragen. Een oproep tot de Gemeente gericht» om dit dreigend tekort te verhoeden, vond gehoor. Bracht de ge wone collecte voor den kerkedienst ge houden op Oudejaarsavond, Nieuwjaars morgen en Zondag naar men verneemt f 1057,32J op, de extra collecte. Zondag gehouden, bracht bovendien nog f 5556 10 bijeen, zoodat totaal voor den kerkedienst door de Geref. Kerk van Amsterdam f 6613,42) werd bijeengebracht en ln het dreigend tekort dus ruimschoots werd voorzien. Dr. A. M. Brouwer, pred. bij de Herv. Gem. te Meppel (vroeger te Haam stede), heeft de benoeming tot rector der Ned. Zendingsschool te Rotterdam aan genomen. Oud-Vossemeer. Tot diaken bij de Geref. Kerk alhier is benoemd de heer N. Bierens. Tot predikant bij de Ned. Herv. Oem. te Vlissingen, vacature-R. Torenbeek, Is beroepen ds. H. C. Hogerzeil te Vorden. De heer A. de Pree Az., onlangs herkozen als diaken bij de Ned. Herv. Gemeente te Colijnsplaat, heeft voor die betrekking bedankt. PREDIKBEURTEN. Zondag 9 Januari 1910. Zlerlkzee. Geref. Kerk. 's Voorin, tien ure en 's avonds half zes ureds. Laman. Chr. Geref. Kerk. 's Voorin, half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wisse. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. 's Voorm. tien ure: Kinderkerk; 's avonds half zeven ure: de heer Taanman, evangelist. Evangelisatie JeruBl II. 's Voorm. tien ure en 'savonds half acht ure: Gewone dienst. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert. Serooskerke. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Pols. Burgh. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linde (follecte voor het orgel); '8 nam. twee ure: ds. Reitsma van Noordwolde. Renesse. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: dr. Hille Ris Lambers van Jouwerd. Noordwelle. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Vorster. Haamstede. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Japchen. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twre ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Eikerzee. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Reus. Oeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en '8 nam. twee ure: ds. Brulnsma. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Voorm. tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk. 's Voorm. half Hen ure en 's nam. twee ure: ds. Meijer. Zonnemalre. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van Sdiaik. Noordgouwe. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten. Dreischor. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Van de Griend. Ouwerkerk. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. Waardenburg van Bruinisse. Nleuwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van der Linden. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure: ds. Roelof sen. (Bediening H. Avondmaal); 's nam. twee ure en 'savonds half zes ure: Idem. Oosterland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: dr. Weeda; 's nam. twee ure: Geen dienst. Qeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Sirjansland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Elenbaas. Bruinisse. Herv. Kerk. '8 Voorm. half tien ure en 's avonds half zes ure: ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: ds. De Jager. Geref. Gemeente. '8 Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, '8 nam. twee ure en 's avonds half zes ure: dsBoone. Evangelisatie, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. Tholen en St.-Filipsland. St.-Maartensdijk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure; Leeskerk; 's nam. twee ure: ds. Prins. (Doopsbedlenlng). Oud-Geref. Gemeente, 's Voorm. halt tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: oefenaar Hubregtse. Scherpenlsse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Prins van SI.-MaartensdQk; 'snam. twee ure: Geen dienst. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds haif zes ure: Leeskerk. Poortvliet. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van Vliet. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, '8 nam. twee ure en 's avonds zes ureLeeskerk. Oud-Vossemeer. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van de Pol. Geref. Kerk. '8 Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. De Brui/n; 's avonds half zes ure: Leeskerk. Stavenlsse. Herv. Kerk. '8 Voorm. half tien ure: ds. Kamsteeg; 's nam. twee ure: dr. Weeda van Oosterland. Woensdag 12 Jan. 's Avonds half zeven ure: ds. Kamsteeg. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en '8 avonds half zes ure: Leeskerk. Maandag 10- en Dinsdag 11 Jan. 's Avonds zes ure: ds. v. d. Heijden van Kampen. St.-Annaland. Herv. Kerk. 's Voorm. haif tien ure: ds. Van Paddenburgh. (Doopsbedlenlng); 's nam. twee ure: Leeskerk. (Wijziging van het Zondag medegedeelde). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam, twee ure en 's avonds vQf ureLeeskerk. St.-Flllpsland. Herv. Kerk. 's Voorm. haif tien ure: Geen dienst; 's nam. twee ure: ds. Bal. Oud-Geref. Kerk (Achterweg), 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Woensdag 12 Jan. 's Avonds half zes ure: de heer Wijtene van Rijssen. Landbouw en Veeteelt. Duivendijke, 6 Jan. In het najaar zijn aan de haven te Kloosternol verscheept 8246433 KG. suikerbieten; en is aan gevoerd 2024119 K G. pulp. Westelijk Schouwen. Het zachte winter weer Is van grooten invloed op de te sterke ontwikkeling der bolgewassen. De bedekking, waarmede reeds vroeg begonnen was, is met zulk weer eenigszins over bodig. De bollenkweekers zien met het oog op te snelle ontwikkeling verlangend naar wat vorst uit. Treedt die In het voor jaar in, dan zou het op de bollen van zeer schadelijken invloed zijn, omdat het gewas dan te ver ontwikkeld is. Eiland Tholen. Er wordt officieel mede gedeeld, dat dit jaar onder de varkens weinig ziekte heeft geheerscht; door den veearts te Scherpenisse alleen zijn pi. m. 1500 vatkens premitief ingeënt. De vereeni ging tot geldetyke ultkeering bij het verliezen van varkens te Stavenisse is ontbondenandere vereeniglngen van gelijke strekking bloeien te Scherpenisse, St.-Anna- land en Oud-Vossemeer; te Scherpenisse bestaat nog geen verplichte inenting; te St.-Annaland en Oud-Vossemeer wel; in deze laatste vereeniging zijn ook dit jaar weder een gering aantal cilerun uitgekeerd terwijl de vereeniging te Scherpenisse 33 dieren moest onteigenen van de 107, heeft men te St.-Annaland er slechts 3 uit gekeerd op de 105 dieren. St.-Maartensdijk, 6 Jan. In de alge meene vergadering der Coöperatieve Ver eeniging tot aankoop van kunstmest en voederstoffen, van Woensdag j.l., heette de burgemeester-voorzitter de talrijk opge komen leden hartelijk welkom en bracht hun in goed gekozen bewoordingen de heilwenschen voor het nieuwe jaar, daarbij wijzende op den toestand van het jaar 1909, waarvan in aanmerking genomen hetminder gunstige zomerweder, de resultaten toch bevredigend mogen heeten. Daarna werden de notulen van de laatste algtmeene vergadering gelezen en goed gekeurd. Vervolgens overgegaan zijnde tot het doen der rekening over 1909, werd deze accoord bevonden en vastgesteld met een goed slot van f 23,79. Volgens het reglement overgegaan zijnde tot verkiezing van een bestuur, werd met bijna algemeene stemmen hetzelve her kozen. De voorzitter besprak de werking der vereeniging in het afgeloopen jaar, onder mededeellng, dat geen enkele moeilijkheid was voorgekomen, waarbij werden over gelegd de diverse analyse-verslagen. Hij wees er op, dat de aanschaffing van kunstmeststoffen steeds vooruitgaat en bracht in het midden dat deze rekening een vermeerdering aanwijst van I 10612 over 1901, op f 34322 over 1909. De afname over 1900, als slechts over 3 maanden loopende, werd buiten bespreking gelaten. Daarna besprak de voorzitter de waarde van voederstoffen en de contröle daarop, met aanbeveling geen voederstoffen te koopen, dan onder controle van het proef station, wijl uit de verslagen van het proefstation wordt bewezen, dat daarbij vele gevallen van groote knoeierij plaats hebben en het goedkoopste voeder vaak het duurste is. De heer J. L. Groenewege, vice-voor- zitter, hield daarna een uitgewerkte door wrochte rede over zaadcontróle, daarbij in détails besprekende de meer of minder goede zaden, de kiemkracht, klemenergie enz., benevens de diverse wijzen van onderzoek. Voornamelijk wees spreker op de schadelijke en onschadelijke onzuiver heid bij klaver- en lijnzaad, om ten slotte evenals de vorige spreker aan te dringen op nog meer aansluiting. Belden sprekers werd een woord van dank toegebracht door de heeren W. de Wilde en C. Hage, terwijl de voorzitter daarna met een toepasselijk woord van dank en opwekking aan de talrijk opge komen leden, de vergadering sloot. O N D B R W I J S. Oud-Vossemeer. Mej. M. C. J. Grégolre, onderwijzeres aan de R.-K. school alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Hazers- woude. De spaarbank van 't Nederl. Onderw.- genootschap keert over 1909 een rente uit van 3,75 pCt. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Middelburg zal Dinsdag 18 Jan. a.s. behandeld worden de zaak tegen de belde gebroeders v. E., die In den avond van 18 Dec. j.l. zich verzetten tegen een agent van politie. Één van hen, C. v. E., bracht toen den agent eenige steken toe, die echter alleen de kleeren van den agent vernielde. Laatst genoemde bevindt zich thans in voorlooplge hechtenis. Ter openbare civiele terechtzitting der rechtbank te Middelburg is mej. mr. J. Bolle beëedigd als advocaat en procureur bij die rechtbank, waarbij zij het eerste vrouwelijke lid der Middelburgsche balie is. Zij heeft zich te Middelburg gevestigd. Het Gerechtshof te 's-Hage behandelde Donderdag 1.1. de zaak tegen M. P., 23 jaar, landbouwersknecht te Bruinisse, wegens mishandeling van den schipper Jumelet, dien hij in den nacht van 21 op 22 Augustus 1909 met een mes een steek in de linkerzijde had toegebracht, door de rechtbank te Zierlkzee veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf en f 80,10 schade vergoeding aan de beleedlgde partij beklaagde beweerde, dat niet hq, maar vermoedelijk Platschor, die In zijn ge zelschap geweest was, het feit gepleegd had werd, na verhoor van den mis handelde en Platschor, door adv.-gen. mr. Hangest baron d'Yvoy, erkennende, dat het bewijs in deze zaak niet sterk is, bevestiging gevorderd, voor zoover het hof de aanwijzingen tegen beklaagde krachtig genoeg mocht achten om tot veroordeeling te leiden. De verdediger, mr. B. van Rossem, advocaat te 's-Oravenhage, erop wijzende, dat de gestokene zelf aanvankelijk ver klaard heeft, dat Platschor hem heeft gestoken, en dat gebleken is, dat zoowel beklaagde als Platschor ter linkerzijde van den mishandelde heeft gestaan, toen de steek werd toegebracht, vroeg vrijspraak. Uitspraak op 20 dezer. De rechercheur T„ beklaagd van mishandeling, n.l. het schieten met een pistool en het raken in de heup van een grondwerker bij een optocht van stakende

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 2