ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 8 Januari 1910. L. DOELEMAN, Eerste Blad. (25 i o x* i li z e e s c li e Couran t). Stemming ter verkiezing van een lid van den Gemeente raad van Zierikzee. L. DOELEMAN en A. TIMMERMAN Cz. De aanstaande stemming voor den Gemeenteraad. BHEUWSTIJD1W6EH. Uit Stad en Provincie. srs" Je c'5 '5 5 5 S je -I Q 1 S O s g O ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAQ en ZATERDAQ verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. - No. 8872. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter openbare kennis, dat op Vrijdag den 14 Januari a.s., van des morgens acht tot des namiddags vijf uur, eene stemming zal plaats hebben, ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, tengevolge van het door den heer Mr. D. ENGELBERTS genomen ontslag, waar voor als candidaten zijn gesteld de heeren De stembureaux houden zitting in het Raad huis, en wel dat voor het le stemdistrict in de Raadzaal, en dat voor het 2e stemdistrict in de Kamer voor den Gemeente-Secretaris, waarvoor de toegang is door de Gemeente-Secretarie. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: .Hij, die opzettelijk zich voor een .ander uitgevende, aan eene krachtens .wettelijk voorschrift uitgeschreven ver- kiezing deelneemt, wordt gestraft met .gevangenisstraf van ten hoogste één .jaar'. l Zierikzee, den 5 Januari 1910. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. Tengevolge van de benoeming van mr. D. Engelbetts tot Officier van Justitie te Assen, en de daaruit voortvloeiende ver andering van woonplaats, nam deze zijn ontslag als raadslid, zoodat dientengevolge een vacature In den gemeenteraad ontstond. De heer mr. D. Engelberts, ontegen zeggelijk een nobele figuur, die In stilte veel goeds alhier verrichtte, behoorde tot de leiders der anti-revolutionnalre partij in deze streek, en was dan ook indertijd door haar voor den gemeenteraad gecandideerd. De meeste vrijzinnigen, hoe hooge achting zij ook voor mr. D. Engelberts gevoelden, konden met het oog op het verschil in standpunt zonder verloochening van eigen beginsel hun stem niet op hem uitbrengen, maar stemden, geleid door principieele voorkeur, den candldaat der liberale kies vereniging. De meesten, zeggen wij, maar niet allen. Want velen sprongen uit den partijband, en stemden, miskennend den hoofdregel der partljtucht, mr. D. Engelberts. Het natuurlijk gevolg van deze niet ge- 1 - noeg af te keuren handelwijze was, dat wij bij de stembus de nederlaag leden. Nu Is om de hierboven vermelde reden mr. D. Engelberts tusschentijds afgetreden, en met 't oog hierop Is door den voorzitter van ons gemeentebestuur een nieuwe ver kiezing uitgeschreven, waarvan het resultaat f was, dat de verschillende kiesverenigingen hare leden tot het stellen van een candidaat bijeenriepen. De uitslag hiervan was, dat op het zwarte bord vóór het stadhuis thans twee namen als candidaat voorkomen, te weten die van den heer L. Doeleman en A. Timmerman Cz. Eerstgenoemde werd door de liberale, laatstgenoemde door de anti-revolutionnalre kiesvereeniglng candidaat gesteld. Bij enkele vrijzinnigen was de vraag gerezen, of men den raadszetel, die nu eenmaal door een antl-revolutionnalr was bezet geweest, aan de anti-revolutionnalre partij zou overlaten, en uithoofde van dien zich van het stellen van een candidaat onthouden zou. Eenparig was men echter in de liberale kiesvereeniglng van gevoelen, dat een der gelijke houding een bestendiging zou zijn van de geledene nederlaag. Met deze beslissing kunnen wij ons vol komen vereenigen. Waarom Omdat wij van gevoelen zijn, dat onze tegenstanders niet van ons mogen vergen door ons op andere wijze behandeld te worden, als zij ons zouden bejegenen, wanneer zij te dezer stede door getalsterkte het heft In handen hadden. Want gesteld eens, dat de antl-revoluti- onnalren hier verreweg de meerderheid vormden, dan bestond hiervan kan men overtuigd zijn onze gemeenteraad uit lonter anti-revolutionnaben en misschien uit een paar katholieken, die men uit politieke overwegingen tot goed vriend wilde houden, maar dan zou zeer zeker elke liberale candidaat door hen met kracht uit den Raad geweerd worden. En ware het nu niet van ons onver standig, ja aartsdom tegenover hen iets te doen, wat zij In gelijk geval geplaatst, ten opzichte van ons beslist zouden nalaten? Dit argument is voor ons klemmend. Laten wij cr echter r.og dit aan toe voegen, dat wij hel antl-revolutionnairc standpunt in deze kunnen begrijpen, want wij verklaren volmondig, dat het ook ons moeilijk zou vallen om aan Iemand, die met ons in de wijze, waarop de gemeenschap bestuurd moet worden, hemelsbreed ver schilde, de opdracht te geven onze be langen te behartigen. Maar wij zouden, hoe moeilijk het ons dan ook viel, het toch doen, indien wij overtuigd waren, dat van de tegenover gestelde zijde hetzelfde gebeurde. Om al hetgeen hier is aangevoerd kunnen wij de candidatuur van den heer A. Tim merman Cz., een hoe achtenswaardige persoonlijkheid hij ook is, niet steunen, en noodigen wij ai de vrQzinnigen uit a.s. Vrijdag overeenkomstig hun plicht als burger naar de stembus op te gaan, en hun stem uit te brengen op den heer een volbloed liberaal, die door de Liberale Kiesvereeniglng met algemeene stemmen candidaat Is gesteld. NEDERLAND. Steenwljk, 3 Jan. Zekere Snijder, een ongeveer 70-jarlg man, bevond zich gisteren te Tuk, nabij deze plaats, op weg naar het station alhier. Hij droeg een koffer. Vóór het huis van den burge meester, den heer Stroirik, gekomen, ging hij op zijn koffer zitten. Toen men bij den man kwam, zag men, dat 't niet met hem- in orde was. Hij werd als lijk bij den burgemeester binnengedragen. Zwolle, 4 Jan. Een krankzinnige, eenigen tijd in een gesticht verpleegd, zat Zondag avond, onder geleide van zijn broeder en een oppasser, in den sneltrein, die te 8.49 van hier vertrekt, om naar zijn woon plaats Drachten overgebracht te worden. Tusschen de stations Dedemsvaart en Staphorst sprong hij eensklaps uit den trein; fluks werd het remtoestel in be weging gebracht, de trein stopte, men zocht, maar er was geen spoor van den vluchteling te ontdekken. Maandagochtend echter vond men het lijk van den onge lukkige, liggende in een plas water; hij was waarschijnlijk gestikt. Venendaal, 5 Jan. In de Venendaalsche Katoenspinnerij alhier Is vanmorgen een vijftienjarig meisje, terwijl zij even bukte, door een machine gegrepen. Toen deze was stopgezet, bleek dat zij aan het hoofd zeer ernstig was gewond. Haar toestand is zorgelijk. Amsterdam, 5 Jan. Een commissie uit den Raad, bestaande uit de heeren Serruricr, Jac. Polak en Fablus, heeft onder de raadsleden een lijst laten clrculeeren voor de aanbieding van een souvenir aan burgemeester Van Leeuwen. Alle raadsleden, de soc.-democraten uit gezonderd, waren onmiddellijk bereid hun medewerking hiervoor te verleenen. Het aan te bieden souvenir zal bestaan uit een kunstvoorwerp. In den afgeloopen nacht Is de 23-jarige Bernard K., wonende Egelantiersgracht, de dupe geworden van een laaghartigen moordaanslag. De jonge man, bediende in een slijterij, verliet dit café omstreeks twaalf uur. Op straat zwervende schijnt hij toen twee voormalige vrienden, een porder en een loodgieter, ontmoet ie hebben, 'n Week of vier geleden had hij, waarschijnlijk onder den invloed van sterken drank, een nogal hoogtoopenden twist met dit tweetal gehad en reeds toen dreigden ze „hem later wel te zullen vinden". Of bij de nachtelijke ontmoeting de twist opnieuw werd aangewakkerd, of dat men terstond over de oude veelc begon, Is op 't oogenblik nog niet duidelijk. Vast staat echter, dat K. in een donkere gang werd gesleept, waar hem een diepe dolk steek In het linker schouderblad werd toegebracht. Tegen kwart over tweeën kwam de jongen thuis. Zijn hospita, de moeder zijner verloofde, merkte niets verdachts. K. begat zich onmiddellijk naar zijn slaapvertrek en viel daar op de gonjezakken, die hem tot legerstede dienen, neer. Een paar uur later werd de hospita wakker doordat haar commensaal op ker menden toon „moeder, moeder", riep. Ze bekommerde zich daar echter niet verder om, denkende dat hij gekweld werd door zijn gewone pijnen, het gevolg der vallende ziekte waaraan hij leed. Tegen den morgen echter hoorde ze hem opnieuw kreunen. Toen begaf ze zich naar zijn kamer en vond den jongen badend In zijn bloed. Ze waarschuwde de politie en om half zeven werd de commensaal per brancard van den geneeskundigen dienst In bewusteloozen toestand naar het Binnen gasthuis vervoerd. De eigenaar der slijterij, bij wien de jongen in dienst Is, verklaarde niets blzon- ders te hebben gemerkt. Volkomen normaal was hij gisterenavond vertrokken. In de buurt, waar hij woont, staat B. K. als een oppassend jongmensch bekend. In de Bank van Lcening in de Qerard Doustraat alhier kwam Dinsdagavond zekere juffrouw S., uit de Rustenburgerstraat, voor een groote waarde aan juweelen en gouden sieraden ter beleening aanbieden. Zij ver telde, desgevraagd, deze sieraden naar de bank te brengen voor een Fransche dame. Haar houding was weifelend en omdat de juffrouw kwam uit een huis, dat nog al in kwaden reuk staat, vroeg de bankhouder meer inlichtingen. Toen de vrouw in tegenspraak kwam met haar eerste mede- deeling en nu bekende, dat de kostbaar heden 't eigendom waren van een Duitschen heer, die bij haar gelogeerd was, vond men 't aan de Bank raadzaam de politie te waarschuwen. Met een en ander in kennis gesteld, trokken eenlge rechercheurs naar het ver dachte huls in de Rustenburgerstraat. Zij troffen daar niemand thuis. Evenwel vernamen de politiemannen, dat de geheete familie per automobiel naar Rotterdam vertrokken was. Het perceel werd nu onder bewaking gesteld. Ongeveer drie uur 's nachts hield iemand vóór het huis stil, een als heer gekleed persoon. Op het oogenblik dat hij naar binnen wilde gaan, kwamen de rechercheurs uit hun schuilhoeken te voorschijn en verzochten hem mede te gaan naar het polilie-bureau aan den AmsteldIJk, tegen wetk verzoek hij niet veel In te brengen had. Op het bureau werd de man, die werkelijk een Duitscher was, gefouilleerd en men vond In zijn bezit een som van ongeveer f 700 J f 800. Bij een huiszoeking in het perceel In de Rustenburgerstraat kwam nog een groote partij kostbaarheden voor den dag, zooals gouden armbanden en horloges met brillanten, zeer fraaie oorbellen en ringen met edelgesteenten, enz., te zamen naar schatting voor een waarde van wel f 10.000. De aangehoudene verklaarde Robert S. te heeten en te Dusseldorp woonachtig te zijn. Hij verklaarde, dat al de gevonden waarden zijn eigendom waren, maar wei gerde verder elke Inlichting omtrent zijn Identiteit te geven. De politie twijfelt er dan ook niet aan, of de man heet anders dan hij opgaf. Bij het voortgezet onderzoek bleek nog, dat hij aan verschillende vrouwen, in het huis in de Rustenburgerstraat verblijf- houdende, sieraden cadeau gedaan heeft. Al die voorwerpen werden in beslag genomen. De politie vermoedt te doen te hebben met een internationalen dief of inbreker. Men zal zich herinneren, dat in den laatsten tijd uit het buitenland weder zeer brutale stalen van spoorwegdiefstallen en Inbraken vermeld zijn geworden. De verdachte houding van den arrestant in aanmerking genomen en de schatten, in zijn bezit gevonden, maken 't niet on mogelijk, dat de zich noemende S. tot de daders van die misdrijven behoort, althans tot hen in betrekking staat. Het onderzoek in deze zaak is aan het bureau Amsteldijk in vollen gang en geschiedt onder persoonlijke leiding van den commissaris der vijfde sectie, den heer A. Kummer. Nader meldt men: In verband met de belangrijke aanhouding kan gemeld worden, dat juweelen ter waarde van ongeveer f 10.000 blijken af komstig te zijn van een grooten diefstal te Brussel. Uitlevering van den aange houdene Is reeds verzocht. De reizigers in den trein Hoorn— Medemblik zijn Dinsdagavond tusschen Opperdoes en Medemblik aan een groot gevaar ontsnapt. Kwaadwilligen hadden dwars over de rails eenlge voorwerpen zoodanig gelegd, dat een ontsporing niet kon uitblijven. Gelukkig echter werd nog even voordat de trein deze plaats zou bereiken, het geval door een voorbijganger ontdekt. Deze waarschuwde nu de spoorweg ambtenaren, die onmiddellijk de voor werpen deden verwijderen. 's-Gravenhage, 5 Jan. Het Nleuwjaars- gala-ba'. ten Hove verschilde weinig van vroegere dergelijke hoffeesten, dan alleen, dat de partij van gisterenavond buitenge woon druk bezocht was, zoodat de gasten zich voortdurend in de overvolle, luisterrijk electrisch verlichte salons bewogen. Wat de versiering van de voor de solrée In gebruik genomen localiteiten van het paleis betreft, deden de groote en de kleine bal zaal, de galerijzaal en de kleinere salons deftig in een tooi van palmen, maar overi gens was in de andere zalen de roode anjer de hoofdbloem van het decoratief De fraaie en kostbare baltoiletten van het groote aantal dames droegen tot den luisterrijken aanblik van het geheel niet weinig bij. Het bezoek was eveneens veel grooter dan anders, door de aanwezigheid van de leden der Eerste Kamer, die, wegens het samenvallen van hunne bijeenkomst met den bal-datum, onder de genoodlgden waren begrepen. Hare Majesteit de Koningin deed met H. M. de Koningin-Moeder te 9 uur Haar intrede in de groote balzaal, temidden van het aldaar reeds geformeerde cercle van hoogwaardigheidsbekleders van het Hof, de diplomatie, de ministers, de generaals, enz. In 't gezantschapscorps bevonden zich ook de Belgische gezant en baronesse Guillaume en de verdere leden der Belgi sche legatie, die na afloop van de begroeting, wegens den rouw van het Hof te Brussel, onmiddellijk het paleis verlieten. In dezen kring trok ook de aandacht de Amerikaansche generaal Woodford, die met den gezant der Unie en de leden van het gezantschap, allen in burger-kleedlng, een elgenaardigen groep vormden tusschen al 't goud en zilver der schitterende uni formen. Nog werden opgemerkt jhr. Van Weede, gezant te Weenen, en baron Sweerts, ge zant te St.-Petersburg, beiden met verlof in deze stad. Behalve de burgemeester der residentie waren er ook zijne ambtgenooten van Amsterdam en Rotterdam, met elk van wien H. M. zich in den loop van den avond In gesprek begaf. Van de ministers van Staat zag men o. a. dr. Kuyper, jhr. mr. De Savornin Lohman en jhr. mr. Van Karnebeek. Ongeveer 10 uur was deze ceremonie geëindigd en verspreidden de gasten zich In de verschillende zalen, terwijl de muziek der balorkesten de kon. kapel der grena diers en jagers en de groote en het strijk orkest der voorm. schutterij tot den dans noodigden, waarvan in de groote zaal een druk gebruik gemaakt werd, met een quadrille tot afwisseling. De Koningin vertoefde het grootste ge deelte van den tijd In de kleine balzaal, alwaar H. M., zittende op een canapé, vele genoodigden, waaronder tal van dames, tot Zich deed komen en Zich met de voor gestelden onderhield. De Koninklijke Gastvrouw droeg een wit satijnen kleed, geborduurd met zilveren bloemen, op het hoofd een diadeem van briljanten en robijnen, en het breede lint, met het grootkruis der Militaire Willems orde, over het corsage. Inmiddels bezocht H. M. de Koningin- Moeder, die een parelgrijs satijnen kleed droeg, met uit een diadeem van diamanten afhangenden witten sluier, en het groot kruis van den Nederlandschen Leeuw, als sjerp, verschillende salons, alwaar Zij tal van genoodlgden aansprak. Zooals bekend, was Z. K. H. de Prins verhinderd ter solrée te komen, wegens vervulling der opdracht tot vertegenwoor diging van H. M. de Koningin bij de huwelijksplechtigheid te Meinlngen. Er waren verschillende buffetten. Op de tafels daarvan lagen slingers van rose- anjers. Die in de blauwe antl-chambre droeg een massief zilveren middenstuk, In den orm van een schelp, geschenk uit Zeeland. Één der thee-buffetten prijkte met een zilveren pièce de milieu, uitbeeldende den slag bij Nieuwpoort. Even half twaalf uur verlieten de leden der Koninklijke Familie met den gebrui- kelijken rondgang door de zalen het bal, dat kort hierop eindigde. Zoowel de aankomst van de genoodlg den in en het verlaten van het palels werd buiten, op het voorplein, door een menigte nieuwsgierigen aanschouwd. Rotterdam, 5 Jan. In de Boompjes alhier Is aangehouden de 16-jarige C. L., uit Munster (Westfalen), die gevlucht was met 5000 mark van zijn patroon. Hij had nog 4700 mark in zijn bezit. Sedert Maandag is uit deze stad voortvluchtig de 34-jarige kantoorbediende W. C. van den Anglo-Dutch Coalhandel, Boompjes, alhier, met f 500. Rozendaal, 6 Jan. De Belgische justitie heeft gisteren aan de marechaussee uit geleverd de gebroeders M. uit Bergen-op- Zoom, beklaagd van een poging tot dood slag op de Heerlesche helde en van verschillende inbraken. Zwaar geboeid zijn ze naar Breda gebracht. I I 2 O O t- o t— co co m cu .om tri •o t- oi to - c om 12 JïSS'g oj 5 ■5 N E c jEsa s O^q DU U CU 5 <o 4) OJ c u N JJ g 5 o." ÏN««? 3«oï N E v a> CO CXQ3C- t- O 25 0"t t (OM 00 CM j CM I— CO CO (O 00 I ia I CM Mi C llü •- O) - ÜJ w P cs c o 5 txo o) "h. 4> O a> 5 SS f s •o S ^3 O .?4j 5 O. S3* TI Öfl t- TJ e« SP ■K "i Bij kon. besluit van 5 dezer is aan den heer J. A. M. Hanssens, secretaris en ontvanger der gemeente Noordgouwe, toestemming verleend om tot 1 Jan. 1913 te Zierikzee te wonen. Het aangekondigde Concert van den heer S. Kllmmerboom op 1 Febr. a.s. zal niet doorgaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1