ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Donderdag 6 Januari 1910. Trekdt riallilaiidsMiog. (Z i e r i Is. z e e s c h. e C o u r a n t). AFKONDIGING. NIEUWSTIIDINQEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAQ en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8871. Uitgever-Hoofdredacteur c A. FRANKEL. Redacteurs I. WAALE. ADVERTENTIE M. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-' Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Indeeling van lotelingen bij Fanfarekorpsen. Lotelingen uit de provincie Zeeland, die bestemd zijn om in Maart of September te worden ingelijfd, en een blaasinstrument bespelen, kunnen, wanneer zij zulks wen- schen, vooraf, zich met een schriftelijk t verzoek wenden tot den Provincialen Ad judant in Zeeland (te Middelburg), om zoo mogelijk voor eene plaatsing bij het mu ziekkorps van het 9de of van het 10de regiment infanterie in aanmerking te mogen komen. De voordeelen, aan eene dergelijke plaatsing verbonden, zijn: 1". Bijverdiensten door het geven van concerten 2°. Verhooging van bekwaamheid in het bespelen van het instrument, en 3". Bijzondere wijze waarop de dienstplicht kan worden vervuld. Wordt de loleling bij aankomst bij het muziekkorps zijner keuze niet geplaatst, dan kan door hem aan den Inspecteur der Infanterie worden verzocht, om plaatsing bij een ander fanfarekorps, of wel plaat sing in een garnizoen in de nabijheid van zijn vroegere woonplaats. De aandacht wordt er op gevestigd, dat schriftelijke verzoeken, door lotelingen aan den Provincialen Adjudant per post gezonden, voldoende gefrankeerd moeten zijn. De Provinciale Adjudant In Zeeland, E. A. UMLAND. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het belastingjaar 1909/10, no. 4, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Be lastingen alhier wordt ter hand gesteld ter in vordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 4 Januari 1910. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. Wij hebben een poos geleden in ons blad vermeld, dat ons door de Staats commissie voor den Landbouw was toegezonden het lijvig en hoogst belangrijk rapport door haar over den economischen toestand der landbouwers en landarbeiders In Nederland aan Hare Majesteit, onze r geëerbiedigde Koningin, uitgebracht, een rapport, dat een getuigenis aflegt van de degelijkheid en nauwgezetheid, waarmede zij de haar opgedragene taak vervuld heeft. In dit uitvoerig rapport, dat een vijftal dikke deelen beslaat, komt een hoofdstuk voor, dat, handelend over den trek van de plattelandsbevolking, In hooge mate onze belangstelling gaande maakte. Het doorlezend, meenden wij met het oog op de omstandigheid, dat een niet gering deel der lezers van ons blad tot de landbouwende bevolking behoort, dat het aan velen belang zal Inboezemen, indien wij uit genoemd hoofdstuk een en ander In ons blad kort samenvatten. Gewagend dan van de gestadige afneming der plattelandsbevolking wflt de Staats commissie de oorzaak daarvan aan den trek naar de steden. Vroeger, in den ouden tijd, waarin de feodale rechten nog heerschten, was de landelijke bevolking verplicht te blijven op de plek, haar door de geboorte aan gewezen. Aan dien feodalen toestand, die hofhoorigheid genoemd werd, maakte de groote Fransche revolutie, die zege vierend door Europa trok, een gewaardeerd einde, zoodat elk staatsburger het recht bekwam zich te vestigen, waar hem goed dacht. In ons land had reeds vóór 1789 een leder het recht zijn woonstee naar elders te verplaatsen, De vraag rijst, waarom trekken in onze dagen zoovele plattelandsbewoners naar de groote steden. De Staatscommissie is van gevoelen, dat de verklaring van dit verschijnsel hierin moet gezocht worden: I. Dat het In de steden veelal gemak kelijker gaat een gezin te stichten dan ten plattenlande. II. Dat vele ongehuwden het platteland verlaten, teneinde In de steden meer geld te verdienen, vaster, geregelder en lichter werk te bekomen, grootere vrijheid te hebben en meer levensgenot te smaken. De jonge mannen gaan er In de fabrieken werken, de meisjes verhuren er zich als dienstbode. Een en ander Is bevorderd door de ver betering van het verkeerswezen. Door spoor, tram of boot toch zijn de groote steden veel meer dan vroeger binnen het bereik van de plattelandsbevolking gebracht, waardoor uit den aard der zaak de land verhuizing in de hand wordt gewerkt. En zij, die dan voorgingen, haalden vaak familieleden, die achterbleven, over hen te volgen. Bovendien brengen de lichtingen voor de militie tal van jonge plattelanders met de groote garnizoensplaatsen in aanraking. Ztj leeren het groote stadsleven kennen, en geven a;n de levendige bedrijvigheid, die er heerscht, aan de afwisseling, die het verschaft, en aan de velerlei ontspanningen, die he) biedt, de voorkeur boven de stilte en eentonigheid van het platteland. Van daar dat velen van hen na volbrachten diensttijd niet meer naar het land terug- keerenmaar er zich verhuren als fabrieksarbeider, of er een anderen werk kring zoeken. Er Is, zegt de Staatscommissie, wel eens beweerd, dat plattelanders, die naar elders trekken, zich gewoonlijk te veel voorstellen van de verdiensten, die hun deel zullen worden. Over het algemeen wordt niet genoeg rekening met het duurdere leven gehouden. In deze bewering ligt onge twijfeld veel waars. Menigeen is van het land naar de stad getrokken, wlen het later bij nader inzien bleek zich niet verbeterd te hebben. In het algemeen kan echter gezegd worden, dat het landbouw bedrijf voor den arbeider, die niets bezit, een geringe kans biedt om vooruit te komen. De zoon van den landarbeider zal dan ook, als hij maar eenlgszins kans ziet, trachten een ander beroep te leeren dan dat van zijn vader. De Staatscommissie is van oordeel, dat een normale afvloeiing der bevolking van het platteland naar de steden wegens de omstandigheiddat het geboortecijfer eenlgszins belangrijk het sterftecijfer over treft, als een gunstig verschijnsel Is te beschouwen. Immers op de duizend Ingezetenen heeft men pl. m. 30 geboorten en pl. m. 15 sterfgevallen per jaar. Hoe zou men, wanneer die exodus niet geregeld plaats had, voor die gestadig wassende bevolking een levensbestaan kunnen vinden Is echter de trek naar de groote sleden en de centra der industrie, die door de krachtige landbouwende bevolking nieuw bloed ontvangen, te groot, zoodat te veel arbeidskrachten aan het platteland ont trokken worden, dan wordt de te sterke afvloeiing natuurlijk een nadeel. De trek der landarbeiders gaat hoofd zakelijk naar de steden, de fabrieksplaatsen en het buitenland (naar België, Duitsch- land en Noord-Amerlka). De Staatscommissie komt tot de volgende woordelijk weergegeven conclusiën: I. De bevolking In de landbouwende gemeenten neemt minder toe dan het geboorten-overschot bedraagt. In verreweg de meerderheid dier gemeenten is echter wel degelijk toeneming der bevolking te constateeren, en deze toenemieg overtreft de afneming In enkele andere. II. In streken met buitengewone arbeids- gelegenheden neemt de bevolking sterker toe dan het geboorten-overschot bedraagt. Inderzonderheid, doch niet alleen geldt dat van de groote steden, zoodat deze een in de laatste jaren by voortduring grooter wordend percentage der bevolking her bergen. III. Het aantal In het landbouwbedrijf werkzame personen neemt in verhouding tot de geheele bevolking en tot de in andere beroepen werkzame personen af, wat echter niet wegneemt, dat absoluut de landbouwende bevolking In het alge meen en het aantal landarbeiders In het bizonder toeneemt. IV. Zij, die wegtrekken, zijn meestal de meer jeugdige en energieke personen. In vele streken heeft de trek, vooral aan vrouwelijke dienstboden, In den landbouw gebrek doen ontstaan. AMERIKA. In een koffiehuis te New-York, het .Café Martin", Is op Oudejaarsavond een nood lottig ongeluk gebeurd. In de volle zaal we den de bezoekers tegen middernacht in donker gezet, In afwachting van een schitterende electrlsche verlichting, die er met klokslag twaalf zou komen. Men zat er vroolljk te praten en te lachen, bij het schemerlicht van eenlge lampions, toen opeens een angstgeschreeuw werd gehoord. Door een lampion of door een weggeworpen lucifer was het kleed van één der bezoeksters In brand geraakt. Zij vloog op en snelde radeloos de zaal door. Heeren trachtten met hunne jassen en met ijs uit champagne-emmers hare brandende kleederen te blusschen. Stoelen en tafeltjes werden omvergeworpen in het duister en toen het electrisch licht kwam, bescheen het een tooneel van verwarring en ellende: rondom doodelijk verschrikte mannen en flauwgevallen vrouwen en In het midden der zaal de jammerlijk ver brande dame, die in een deernlswekkenden toestand naar het ziekenhuis werd gebracht. Het was een treurig begin van het jaar. De 16-jarige dochter van een millionnair te Philadelphia is gevlucht met een hotel bediende geen knappe jonge man, maar een vijftiger, die vrouw en kinderen heeft. Het meisje, dat met hare familie in een voornaam hétel te Philadelphia woonde, had sinds eenlgen tijd een bizondere voorliefde voor ijswater en het is nu ge bleken, dat zij zoo dikwijls een glas daarvan nam, ter wille van den kellner, die het haar moest brengen. Uit brieven, die men ten huize van den kellner vond, is gebleken, dat het meisje een dwepende liefde voor hem had opgevat. Men weet nog niet, waarheen het zonderlinge paar zich heeft begeven. De geweldige stormen In het oosten der Unie hebben ook de vlsschersvloot van New-Foundland ernstig geteisterd. Reeds Is nu bekend, dat ten minste twaalf vaar tuigen zijn verongelukt en dat zestig visschers zijn omgekomen. Een zekere dr. Cabell, uit Chlllecothe (Montana), die beweert een directe afstam meling te zijn van den beroemden Ameri- kaanschen president Monroe, heeft bij het ministerie van Financiën aanspraak gemaakt op 'n schat, die sinds 1825 in de kelders van het ministerie moet liggen en vergeten is. Dr. Cabell, die de verdediging van zijn aanspraken opgedragen heeft aan senator Stone, verklaart, dat de Mikado van Japan in 1825 president Monroe een kostbaar geschenk zond. Het geschenk bestond uit een kistje, dat paarlen, diamanten, rozen olie en een klomp zuiver goud bevatte. Terwijl het Congres toentertijd den presi dent verlof gaf, het geschenk aan te nemen, werd het kistje zelf in de kelders van het ministerie van Financiën geborgen, waar het tenslotte vergeten werd. Het departement heeft reeds een onderzoek Ingesteld en men verkeert In gespannen verwachting, of de schat gevonden zal worden. Het spoorloos verdwijnen van ver scheidene blanke meisjes uit de Chineezen- wljk van Chicago verwekt aldaar groot opzien. De politie doet in genoemde wijk een omvangrijk onderzoek naar verscheidene blanke meisjes, van wie men aanneemt, dat zij in Chlneesche opiumkitten worden vastgehouden. De politie is namelijk door eenige meisjes, die zich In opiumkitten hadden opgehouden, onderricht van het feit, dat een groot aantal jonge meisjes door Chlneezen gevangen worden gehouden. De meisjes werden door Chlneezen, die zij toevallig in restaurants ontmoetten, naar de Chineezenwijk ontvoerd, waar zij aan zware mishandelingen blootstaan. SPANJE. De toestand der Spaansche financiën is, naar men bericht, niet ongunstig. De minister van financiën maakte bekend, dat er op 31 December In de schalklst, na aftrek van alle uitgaven, ook die voor Melilla, een batig saldo was van 77 millloen pesetas. De ministerraad heeft ten spoedigste maatregelen genomen voor het verleenen van hulp en steun aan de noodlijdenden In de overstroomde streken. Het verzoek van Ferrer's broeder en van mevr. Villafranca, om het beslag, dat er op Ferrer's goederen was gelegd, opgeheven te krijgen, Is van de hand ge wezen. Saragossa, 3 Jan. Ten halfachl gisteren avond is een bom ontploft bij de kerk Del Pilar, toen daar een processie langs trok. Niemand werd gedeerd, maar er was een hevige paniek. Eenige oogenblikken later sprong er weer een bom aan den voet van de kathedraal en op korten afstand daarvan. Een derde bom werd ontdekt bij de kerk van St.-Geatono, een vierde bij de kathe draal, maar van deze was de lont uitgedoofd. ITALIË. In het afgeloopen jaar zijn door de observatoriums op Sicilië 543 aardschokken opgeteekend! Een veelbewogen landl De rechtbank te Lanclano heeft den paus gedagvaard om te verschijnen, ten einde getuigenis af te leggen in een proces, door de erfgenamen van mgr. Adaml begonnen tot betwisting van de geldigheid van diens testament, waarbij hij zijn geheele vermogen van eenige millioenen aan den paus heeft vermaakt. RUSLAND. Maandag 1.1. Is het stoffelijk overschot van grootvorst Nlcolaas van het Nicolaas- statlon overgebracht naar de kerk van de Peter en Paulvestlng, in afwachting tot de begrafenis, die Woensdag zal plaats hebben. De metropoliet droeg in tegen woordigheid van den czaar en de groot vorsten een mis op In het station, waarop de stoet zich formeerde. De czaar liep achter de kist, gevolgd door prins Hein- rich van Pruisen, prins Willem van Zweden, prins Nicolaas van Griekenland en de grootvorsten. Daarop volgden de militaire afvaardigingen, de czarina, de groothertogin van Mecklenburg, prinses Willem van Zweden, enz. Er was een uitgebreide politiebewaking. Er waren 2000 politiebeambten uit de provincie naar Petersburg ontboden en verschillende bewoners van huizen langs den weg, dien de stoet zou nemen, waren gedwongen geworden te verhulzen. Er Is sprake van een uitgebreide samenzwering van Finnen, welke de Russische regeering zou hebben ontdekt. De St-Petersburgsche correspondent van de Daily News zegt in een telegram aan dat blad o.a., dat een voorraad geweren en munitie binnengesmokkeld Is In kisten, welke meubelen heetten te bevatten. Drie duizend jachtgeweren en nagenoeg een millloen patronen zouden in beslag ge nomen zijn. Volgens dezen berichtgever zou de samenzwering niet door de Russische politie zijn gesmeed, maar het werk zijn van Flnsche revolutionnalren. De Finnen beschouwen deze zelf als de ergste vijanden van het land. Een paar nachten geleden moet er beproefd zijn op de lijn Helslngfors—Petersburg een trein te laten ontsporen. Sedert wordt die lijn door troepen bewaakt. De hoofdinspecteur van politie Mikief te Odessa, Is tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens geldafpersing en op lichterij. Hij heeft in de laatste acht maanden van zijn ambtsvervulling ongeveer 120C0 roebel ontvangen van burgers, die liever een door hem geëischte som gelds betaalden dan valschelljk van politieke misdrijven beschuldigd en in hechtenis genomen te worden. FRANKRIJK. Zooals te doen gebruikelijk Is, kwamen de In Parijs wonende diplomaten president Fallières hun beste wenschen brengen bij de intrede van 1910. In zijn toespraak tot de heeren sprak de president ztjn vreugde uit over het behoud van den vrede, ten bate van de menschheld, de vrije ontwikkeling en den vooruitgang der beschaving. De Fransche leiders der bultenlandsche politiek, daarin gesteund door de diplomatie van de geheele wereld, zullen hun arbeid voor het bewaren van de eendracht onvermoeid voortzetten, zei de president. Hij verzocht den leden van het corps diplomatique de goede wenschen der Fransche regeering voor de volken en de staatshoofden, die zij vertegenwoordigen, te willen overbrengen. Tot de gedecoreerden bij gelegenheid van het nieuwe jaar behoort generaal Picquart, die benoemd is tot officier van het legioen van eer. DUITSCHLAND. Prins Frederik Willem van Pruisen, zoon van wijlen prins Albert en kleinzoon van prinses Marianne der Nederlanden, heeft zich met prinses Agatha van Ratlbor, een dochter van den hertog van Ratibor, ver loofd. De prins Is 29 jaar oud. Prinses Agatha is acht jaar jonger en de oudste dochter van hertog Viktor van Ratibor, prins van Corvey en prins van Hohenlohe-Schillingsriist, een neef van den vroegeren rijkskanselier prins Chlodwlg Hohenlohe. De aanstaande prinses Frederik Willem van Pruisen Is, evenals hare ouders, roomsch-kathollek. Het oude Frankis.he vorstengeslacht der Hohenlohes, welks ge schiedenis sedert bijna vijf eeuwen met die van de Hohenzollers ten nauwste ver bonden Is, is één van de adellijke familiën, die de evenknie van de regeerende huizen zijn. De moeder van de Dultsche keizerin Auguste Viktorla, hertogin Adelheld van Sleeswijk-Holsteln, was een prinses Hohen- lohe-Langenburg. En erfprins Ernst Hohen lohe, de tweede-ondervoorzitter van den Rijksdag, Is getrouwd met prinses Alexandra van Groot-Britannië en Ierland, prinses van Saksen-Koburg-Qotha. Er zijn velerlei lezingen gegeven van het „drama van Meyerllng", den dood van kroonprins Rudolf en zijne minnares. Maar nu geeft „dr. H." In de Matin weder een andere, die, naar hij verzekert, „de waarheid" is, maar die wij toch onder voorbehoud hier weergeven Kroonprins Rudolf zat met zijn minnares, barones Vescera, aan een vroolijk souper In het jachtpaviljoen en kreeg daar opgewonden door den wijn, met zijn vrienden een woordenstrijd over zijn be wering, dat zijn minnares de schoonste der aanwezige vrouwen was. Door de tegenspraak meer en meer opgewonden, verlangde de prins, dat de barones hare schoonheid aan het gezelschap zou toonen, en toen zij dit verontwaardigd weigerde, rukte hij haar kleed open. De barones wierp hem daarop haar glas wijn In het gezicht. In zijn woede daarover schoot de prins haar dood; de beschonken gasten vielen toen op den prins aan, en één hunner gaf hem met een kandelaar een slag op het hoofd, die hem dood deed neervallen. Onder de deelnemers aan het bloedige souper moet ook Iemand zijn geweest, die In zeer nauwe betrekking stond tot prinses Louise (toen nog prinses van Coburg), de zuster van kroonprinses Stephanie. Men ziet In de mededeelingen van „dr. H.", die het al meermalen In de Matin voor prinses Louise opnam en die, gelijk men beweert, „nauw", bizonder nauw verbonden is met luitenant Mattatsjitsj, den tegenwoordlgen man der prinses, een begin van de „onthullingen", waarmede prinses Louise heeft gedreigd, als hare familie haar niet vriendelijk behandelde of haar moeilijkheden bereidde. BELGIË. Bij de vele moorden, die in de Kerst week in België zijn voorgevallen, dienen we ook nog Ie vermelden, die op een 61-jarlge vrouw, een weduwe Van Hille te Brussel. Men vond haar dood aan haar tafel, voorovergebogen over een boek, maar het onderzoek bracht aan het licht, dat zij geworgd was. Op de deur vond men een papier met een speld vastgestoken, en waarop men las dat de weduwe aan niemand geld achterliet vermits zij niets bezat, dat zij een behoorlijke begrafenis wenschte en In de kist wilde gelegd worden met hare beste kleederen. Bij het onderzoek vond men dan ook niets, geen geld en geen sieraden. Het vermoeden is dat die gestolen zijn. De gevonden brieven toonden aan dat de vrouw, In weerwil van haar 61 jaar, nog steeds veel avonturen had en men denkt dat één van haar vrienden de daad ge pleegd heefl. Gevonden sigareneindjes wijzen ook In die richting. In den herderlijken brief, waarin mons. Mercier, de kardinaal-aartsbisschop van Mechelen, allen Belgen vermaant wijlen Koning Leopold In hunne gebeden te gedenken, wordt gesproken van het kerkelijk huwelijk des konlngs. Volgens de Belgische bladen is dit huwelijk met mad. Delacroix, genaamd baronesse de Vaughan, gesloten 4 dagen vóór 's konlngs V.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1