ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 4 Januari 1910. Tweede Blad. (Z ierils.zeesch.e Cou.r an t). AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8870. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL. Redacteurs I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-^ Woensdags- en Vrijdags-middags ulteriyk 2 up*. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. i. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier der belasting op bedrQfs- en andere inkomsten dezer gemeente, no. 3, dienst 1909/10, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Zierikzee, den 3 Januari 1910. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. JAPAN. Het besluit der Japansche regeering om Port Arthur tot een vrflhaven te verklaren zal, naar Reuter uit Tokio verneemt, binnen kort worden ten uitvoer gebracht. Dat gewichtig besluit beteekent het verdwijnen van Port Arthur's faam als strategisch punt. Er zijn plannen om Port Arthur te maken tot een uitspanningsplaats, zoowel als een handelsplaats. Een groot voordeel der haven Is, dat ze In den winter vrij is I van Us. AMERIKA. Een landbouwer te Farmersville (Penn- sylvanlë) heeft onlangs een aardige ver rassing gehad. Hij had een oude, verroeste brandkast In zijn bezit, nog afkomstig van zijn groot vader. Die kast was sinds jaren niet ge bruikt. Hij had er geen sleutel van; maar zij behoelde niet open; want er was, zoo dacht hy, niets blzonders In. Maar onlangs toen de kast aan een handelaar In oud-Ijzer verkocht zou worden, wilde de eigenaar haar eerst nog eens laten openmaken. De smid kwam met zijn gereedschap. De deur werd opengeboord en het bleek dat de ledlggewaande brandkast vol geld was een bedrag van 30,000 dollars (f 75,000) In goud. Het wintert fel In de Vereenlgde Staten. Uit alle deelen des lands komen berichten van hevige koude. New-York, Chicago, Buffalo, Erie, Cleveland, enz., tot uit het Zuiden, uit Florida, toe, waar de thermometer op 6° Celsius onder 0 stond en de oranje-appelenoogst met ver nieling wordt bedreigd. De temperaturen wisselen er tusschen 15° C. (5° F.) en 6,6° C. onder 0. Ook In Canada heerscht felle koude en de Hudson-rivier is voor een deel bevroren. De armen lijden ontzettend. Alle open bare slaapsteden, de toevluchten van het Heilsleger en andere liefdadige Instellingen zijn vol arme zwervers en In verscheidene steden zijn menschen van koude omge komen: alleen te Chicago werden zes zwervers dood op straat gevonden. Te New-York en elders hulzen verscheidene gezinnen voor de goedkoopte in één ver trek, rondom een gemeenschappelijk vuur. Van alle kanten zijn de llefdadigen in de weer om te helpen waar zij kunnen, en dezelfde vereenigingen, die 's zomers Ijs verstrekken tot verfrisschlng, deelen nu steenkolen ter verwarming van de schamele woningen uit. De menschenmenigtedie In den nacht van oudejaar op nieuwjaar in New- York op straat was, wordt op een mlllloen personen geschat. In een druk bezocht café werd de vreugde verstoord door een tragisch ongeval. De kleeren eener dame raakten In brand en de ongelukkige kreeg zulke brandwonden, dat men wanhoopt aan haar herstel. SPANJE. Uit de particuliere berichten, welke langzamerhand loskomen, blijkt, dat de watersnood ontzaglijke schade heeft aan gericht. Het schouwspel Is vreeselljk, zoowel te Salamanca, Zamora, als te Burgos, Valencia enz. In beide Asturlën In het platte land een ruïne van hulzen, bruggen, half ingestorte fabrieken en weggeslagen wegen en spoordijken. Te Zamora zijn meer dan 5000 stuks vee verdronkende meeste hulzen in de dorpen zijn onbewoonbaar geworden. Onder de plaatsen, welke het meest geleden hebben, behoort Benavente, waar het water zóó snel steeg, dat de inwoners ternauwernood het lijf konden reddenhet laaggelegen gedeelte van het dorpje Is geheel verdwenen. Een aanlal herders en landlieden, die in de boomen vluchtten, zijn van koude en honger bezweken. Te Vecllla bleef alleen de kerk overeind. Bovendien is al het zaad uit de akkers meegesleurd door het water, zoodat hongers nood gevreesd wordt. De overheid spant alle krachten in om de van alles beroofde bevolking te hulp te komen en in de eerste plaats te voorzien van voedsel en kleeren. RUSLAND. Met 't oog op de aanstaande komst der keizerlijke familie te St.-Petersburg heeft de politie reeds blzondere maatregelen genomen. Wie te St.-Petersburg aankomt, zonder de politie kennis te geven van zijn aankomst, zal worden gestraft met een boete van 7500 roebel of drie maanden hechtenis. ZWEDEN. Te Stockholm trad met 1 Januari j.l. een nieuwe verordening op den drank verkoop in werking. Die bepaalt dat er op werkdagen na 's avonds 6 uur en op Zon en feestdagen na 's middags 2 uur, geen sterke drank mag verkocht worden beneden den prijs van 2,50 kronen (f 1,55) de liter, behalve punch, die tot den ouden prijs mag verkocht worden. ENSELAND. In Suffolk gaan een aantal boeren zich op den bouw van suikerbleten toeleggen. Zij kunnen die met voordeel leveren aan Fransche en Duitsche suikerfabrieken. Die hebben hun volgens een Engelsch blad 17 shillings de ton aangeboden, zullen hun kosteloos zaad bezorgen en van allen noodigen raad dienen. De bieten zullen uit Ipswich of Parkeston verscheept worden en In Engeland door de Great Eastern Railway tegen de lage vracht van voederbieten vervoerd worden. Vrijdag is een stemrechtvrouw te Londen binnengedrongen In een kamer, waar verkiezingsplakkaten en strooibiljetten tot aanbeveling van de candidatuur van minister John Burns in Battersea voor ver zending In gereedheid werden gebracht. ZIJ trachtte uit een Oeschje, dat zij bij zich had, een bijtende vloeistof over de papieren te werpen. Een paar werden er bedorven. Een zekere heer Marshall, die in de kamer was, kreeg van het vocht over een hand en tegen zijn voorhoofd boven het rechter oog. Vóór hij goed wist wat er gebeurd was, was de stemrecht vrouw er reeds op haar fiets van door. FRANKRIJK. In de vorige week Is te Parijs een voor- loopig einde gekomen aan een duister drama, waarvan een jonge Rus tegelijk de aanlegger en het slachtoffer is. Dezer dagen werd op het kantoor van één der Partysche banken de Russische revolutionnair en moordenaar Gllewltsj gearresteerd, wegens een poging tot het verzilveren van gestolen beurswaarden. Hij werd naar het huis van bewaring overge bracht, waar hij verzocht, zich de handen te mogen wasschen. Men bracht hem naar de toiletkamer, en liet hem daar de handen wasschen. Een inspecteur bleef bij hem. Dezen korten tijd benutte Gilewitsj om In ztyn handdoek snel een capsule, die blauwzuur bevatte, naar den mond te brengen en In te slikken. Alle pogingen om den zelfmoorden; ar nog te redden, bleven vruchteloos. Een paar uur later was hij een lijk. Gilewitsj had in het jaar 1908 zijn leven hoog verzekerd, en het plan opgevat, een sprekende op hem gelijkenden jongen man te vermoorden om zich dan voor den doode te laten doorgaan en dat met behulp van een medeplichtige het hooge verzeke ringsbedrag te Innen. Hij bracht ook inderdaad dit plan ten uitvoer, doodde een zekeren Potlutzkl en vluchtte naar Frankrijk. Daar reisde hij heen en weer met de papleren en onder den naam van zijn slachtoffer, tot hij ver nam, dat in Rusland de misdaad In haar vollen omvang bekend was geworden, en dat zijn broeder, die als zijn handlanger was opgetreden, zelfmoord had gepleegd. Daarop vatte hij het plan op, naar Amerika over te steken, en begaf hij zich naar de Russische Handelsbank te Parijs, om zijn depót van 700 roebel op te nemen. Hier werd hij gearresteerd. In zijn zakken vond men een som van 21.000 francs, over welker herkomst Gilewitsj zich tegenover den commissaris van politie weigerde uit te laten met de woorden.Daarover spreek ik liever in Petersburg, aangenomen, dat een of andere gebeurtenis deze verklaring niet overbodig maakt". Deze .gebeurtenis" riep de moordenaar zelf in het leven door zich een half uur later te vergiftigen. De moord in de Lestukowstraat te Peters- burg verwekte destijds In de Russische hoofdstad een ongemeen opzien. In den nacht van den tweeden October werd in een huls van genoemde straat een onbe kend man vermoord. Het lichaam vertoonde vreeselljke wonden, het hoofd was zoo goed als van de romp gesneden, de geheele schedelhuid afgetrokken, neus, wangen, lippen en kinspieren afgesneden. Uit de kleeding van den vermoorde werd opgemaakt, dat hij de technische Ingenieur Gilewitsj was. Echter verwekte de koude, onverschillige houding van den zoogenaamden broeder van het slachtoffer, die het lijk zelde te herkennen, zooveel verbazing en achterdocht bij den rechter van Instructie, dat deze de zaak eens nauw keurig deed onderzoeken, met het resultaat, dat de waarheid aan het licht kwam. De vermoorde heette Potlutzkl, en was secretaris bij Gilewitsj geweest. Deze had zich voor 100.000 roebel verzekerd, zijn secretaris vermoord en verminkt, hem één van zijn 'eigen costumes aangetrokken, en met behulp van zijn medeplichtigen broeder, de verzekeringssom gelicht. Met den dubbelen zelfmoord der beide broeders is thans deze sombere moordzaak beëindigd. Georges Clemenceau, de Fransche ex-premler, heeft Vallé, senator en president van de bestuurs-commissle der radicaal- socialistische partij, schriftelijk doen weten, dat hij uit die partij wenscht te treden. Als reden geeft hij zijn ontevredenheid op over het feit, dat de commissie bij de laatste gemeenteraadsverkiezing te Toulon ten gunste der .vereenigde socialisten" is opgetreden, en overigens geen succes had. De commissie Is door dit schrijven van Clemenceau zeer pijnlijk getroffen en heeft besloten, het ontslag voorlooplg niet aan te nemen, maar te trachten Clemenceau te bewegen op zijn besluit terug te komen. Naar uit Parijs wordt gemeld, is er een wijziging gekomen In de statuten der met een kapitaal van 50 millloen frs. wer kende Soclété de Rothschild fières, aldaar. De heeren Gustave en Edmond de Roth schild hebben van hun aandeel, dat voor leder groot 16| mlllloen frs. bedroeg, aan hun zoons Robert en James elk 1 mlllloen frs. afgestaan, zoodat de firma thans vijf leden telt, n.l. de heeren Gustave en Ed mond de Rothschild, ieder met een aandeel van 15| mlllioen frs., Eduard, zoon van wijlen Alphonse de Rothschild, met 16$ mlllioen frs. en de beide jonge De Roth schilds elk met 1 mlllioen frs. DUITSCHLAND. Woensdagavond was het In Dultschland boos weer. Boven Halle heerschte een sneeuwstorm met zwaar onweer. Te Bremen en aan de heele Noordkust was het hoog water. Te Bremershaven steeg het water tot 5,10 M., den hoogsten stand van het jaar 1909. De schepen, die moesten vertrekken, bleven op de reede, andere keerden terug. Een dam, die voor een nieuwe sluis aan de Bremer fabriekshaven was opgeworpen, is weggeslagen. De sneltrein van Munchen naar Dresden moest Woensdagmiddag om 3 uur bij Freiberg stilhouden. Er waren boomen voor de locomotief en tegen de rijtuigen gevallen en vele ruiten vernield. Reizigers of beambten kregen geene kwetsuren. Op de Oostkust van Helgoland strandde dien middag de Engelsche stoomboot „Shannon", met een lading tarwe van Odessa naar Hamburg. De bemanning van 25 koppen werd met de reddingsboot behouden aan wal gebracht. De Berlijnsche rechter, belast met de instructie in zake den moord op de prostituée Anna Arnholz, wier In stukken gesneden lijk In de Spree en op ver schillende plaatsen te Berlijn werd ge vonden, heeft tegen Hahn, den vroegeren minnaar der vermoorde, en diens huidige minnares, de weduwe Schreck, een bevel tot Inhechtenisneming uitgevaardigd. Belden staan thans onder zware verdenking, den moord te hebben gepleegd. BELGIS. Brussel, 2 Jan. De aartsbisschop van Mechelen wekt in een mandement de ge- loovigen op tot het opzenden van gebeden voor wijlen Koning Leopold, die door zijn kerkelijk huwelijk en zijn sterven als over tuigd Christen aanspraak heeft op de ge beden van alle Belgische katholieken. NEDERLAND. Amsterdam, 31 Dec. Twee rechercheurs hebben dezer dagen een goede vangst gedaan. Den geheelen dag hadden zij reeds een paar opgeschoten jongens nageloopen, die, de één met een zak op den rug, langs de straat slenterden en zich erg verdacht gedroegen. Eindelijk, 's middags, op den Kloveniersburgwal slopen de knapen het gebouw der firma Roos binnen. Zij werden echter door één der firmanten betrapt, die er zelf één greep, terwijl de ander den rechercheurs ln de armen liep. Ze werden naar het bureau Pietershal geleld en, toen zij daar een paar keer scherp verhoord waren, bleek al spoedig, dat men de hand had gelegd op een paar echte schavuiten. Waar zij een voordeur zagen openstaan gingen zij binnen. Kwam dan niemand hen storen en zagen zij iets van hun gading, een jas, een mantel, of eenlg ander kleedingsluk, dan verdween dit snel In den zak, dien één der belde schelmen op den rug droeg en werd de rooftocht voortgezet. Was er onraad, kwam Iemand hen storen vóór zij hun slag hadden kunnen slaan, dan vroeg de jongen met den zak met een heel onschuldig gezicht, of meneer of de juffrouw ook oude kleeren of vodden te koop had. De bewoner van het huls dacht dan met eerlijke voddenkooplieden te doen te hebben en de schelmen konden verder trekken zonder eenigen argwaan opgewekt te hebben. Op die wijze hebben zij, naar hun eigen bekentenis, een groot aantal jassen, mantels en andere kleedingslukken kunnen ont vreemden. Vooral de grachten schijnen het terrein van hun werkzaamheid geweest te zijn. 3 Jan. Het Nleuwjaarschieten alhier heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een slachtoffer gemaakt. De banketbakkers- bediende W. S., in dienst van den banket bakker J. C. Hoen, In de Kinkerstraat, stond eenige minuten na twaalven met een kameraad op het plat achter het huls van zijn patroon, toen hij door een kogel aan het hoofd getroffen werd. In bewusteloozen toestand werd htj naar het Wllhelmlna- Gasthuls vervoerd. Een bewoner van de Borgerstraat, genaamd H., die geschoten had met een revolver, met scherp geladen, wordt verdacht het noodlottige schot te hebben gelost. Utrecht, 3 jan. Zondagochtend heeft zich iemand, even vóór het station Maarn, geworpen voor den trein, die om 10 uur van hier vertrokken was. De man werd geheel vermorzeld. Door het plotseling doen stilhouden van den trein, toen de machinist het overrijden gewaar werd, brak één der trekstangen van een restauratie-rijtuig, dat daarna te Maarn uitgezet werd, waardoor de trein 36 minuten vertraging ondervond. In dezen trein bevond zich Prins Hendrik op weg naar Melningen. Leiden, 3 Jan. Naar aanleiding van het geval van vergiftiging bij den slager Marsman alhier is een instructie geopend. De dienstbode werd reeds door den rechter commissaris verhoord, doch dit leidde nog niet tot een resultaat. Zoodra de overige hulsgenooten genoegzaam hersteld zijn, zullen ook zij gehoord worden. De knecht wordt nog altijd in het Academisch Zieken huis verpleegd. 's-Gravenhage, 3 Jan. Toen Vrijdag avond het rijtuig van Prins Hendrik achter dat der Koningin-Moeder van de Groote Kerk terugkeerde, gleed één der schimmels op de gladde rails achter het stadhuis uit en stortte het paard In zijn val trok het dier, hoewel de koetsier uit alle macht tegenhield, het andere paard mede. Een onder-officier der grenadiers, die bliksem snel toesprong, greep het eerst gevallen, trappelende paard bij den kop, en vóór andere personen hulp konden bieden, trok hij het overeind, terwijl het andere paard daardoor mede opstond. Een groote menigte was toegestroomd en verscheidene bravo's klonken, toen de sergeant daarna dood bedaard front maakte en salueerde. Rotterdam, 31 Dec. Drie levenslustige boertjes maakten een uitstapje naar deze stad en hun omzwerving door de stad bracht hen ook in de Molensteeg, waar ze sigaren kochten. Bfzonder vriendelijke menschen daar in dien sigarenwinkel: zij noodlgden wel heb je 't ooit beleefd de boertjes om achter te komen en presenteerden hun daar zelfs 'n glaasje wijn. Een zóó gulle ultnoodlging wilden zij niet afslaan en zij lieten zich den „wijn" uitstekend smaken, net zoolang tot de flesch leeg was. Toen wilden zQ af scheid van het gastvrij verblijf nemen, doch daarbij had een klein changement vue plaats, want nu werd van hen f 4 gevorderd voor de flesch nectar. „Welneeë" zelden de boertjes „zoo zijn we wel niet getrouwd, de slgaoren, die nè we gekocht en betaold ook, maor de wien, die hè je ons getracteerd". Van de vriendelijkheid der menschen uit den winkel bleef nu niets meer over; er kwam n meneer bij, die geducht op z'n poot speelde en misschien wel tot handtaste lijkheden zou zijn overgegaan als de boertjes niet met z'n drieën pootlge jongens waren geweest. Nu evenwel be paalde hij zich er toe de hulp der open bare macht in te roepen, welke spoedig verscheen In de gedaante van 'n diender. „Willen ze de sigaren ntet betalen?" vroeg deze. „Ja, die hebben ze al betaald, maar ze hebben bovendien 'n flesch wijn van f 4 uitgedronken en die...." „U Is sigarenhandelaar?" „Jawel „En u tapt wijn? Heeft u daar verlof voor?" Meneer uit den sigarenwinkel keek sip, als iemand die zich vergaloppeerd had; agent ging eens achter snuffelen en nam den voor raad op voor zijn proces-verbaal wegens overtreding der Drankwet; boertjes konden lachen, dat zij er zoo zonder kleer scheuren afgekomen waren. Terwijl ds. C. te Drempt (Oeld.) In het kerkgebouw een gloedvolle predikatie hield over het tiende gebod: „Gij zult niet begeeren uws naasten goed", werd er in de pastorie Ingebroken. Wat de dieven van hunne gading konden vinden, namen ze mee. Een station-roofnest. Het Fransche plaatsje Merlerault In het Departement Orne, Is ln rep en roer door de ontdek king der diefstallen op het station-empla cement, welke sinds drie jaren voorvielen. Voortdurend kreeg de spoorwegmaat schappij klachten van kooplieden, die 's morgens zich met paard en wagen aan het station vervoegden, om de aangekomen colli's in ontvangst te nemen, maar moesten vernemen, dat ongenoode gasten zich er reeds van hadden meester gemaakt. Het toezicht werd verscherpt, nieuwe sloten aangebracht niets hielp. Eindelijk begon dit een handelaar te vervelen; hij diende een klacht in bij de justitie, welke de recherche de zaak In handen gaf. Er werd huiszoeking gedaan bij al het stationspersoneel, daar men zich overtuigd hield, dat de vijand niet van buiten kwam. Niets werd gevonden, totdat eindelijk het huls van den chef aan de beurt kwam. Op den zolder bleek een geheele voor raadschuur te zijnde meest ulteenloopende voorwerpen lagen hier op en door elkander: tachtig paar schoenen, pakken koffie, chocolade, lint, biscuits enz., benevens eenige postzakken, die nog niet eens be hoorlijk waren uitgepakt. Alleen aan ge stolen linnen was er 900 kilo. Natuurlijk viel de verdenking nu op den chef, doch bij gehouden confrontaties en ondervragingen bleken veeleer zijn vrouw en twintigjarige dochter de schuldigen te zijn, welke meening dezen trachtten te bevestigen, door de verzekering te geven, dat hun echtgenoot en vader geheel bulten de zaak staat. Het onderzoek wordt krachtig voortgezet. ln de gemeenteraadsvergadering van Medemblik, Woensdagavond gehouden, was ingekomen een verzoek van Iemand, ln de hondenbelasting aangeslagen In de le klasse (f 3). Hl] vroeg In de 2e klasse (f 1) te worden geplaatst, omdat zijn hond werd gebezigdom bij zijn zieke dochter te slapen; dus als geneesmiddel. De Raad oordeelde, dat zulk een hond blijkbaar een geneesheer verving en den hoogeren aanslag dus dubbel waard wasl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5