ZIERIKZEESCHElÜ NIEUWSBODE. Dinsdag 4 Januari 1910. Eerste Blad. Uit Stad en Provincie. Telegrafisch Weerbericht, (Z i g r i li. z e e s c b. e Cour an t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAQ en ZATERDAO verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I' 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAAR6AN6. No. 8870. Ultgever-Hoofdredaoteur A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekenddat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het 2e suppletoir-kohier der Grondbelasting dezer gemeente over het jaar 1909 (Tiendrente), dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter Invordering, en dat leder verplicht is zijn aanslag op den bq de wet be paalden voet te voldoen. Zierikzee, den 3 januari 1910. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. Zierikzee, 3 Jan. Ons Nieuwjaarsnummer lag Vrijdagavond reeds Ier perse, toen het gerucht, dat er brand was uitgebroken in de modezaak van den heer J. H. Helmbach op de Appelmarkt, zich met bliksemsnel heid door de stad verspreidde. Met het oog op het kortelings gevierd Kerst feest was de étalage fraai versierd geworden, en nu hadden de ingrediënten, die voor een dergelijke versiering plegen gebruikt te worden, en die voor een brand een vruchtbaren voedingsbodem vormen, vlam gevat, ten gevolge waarvan In een ommezien de geëtaleerde winkelgoederen in lichtelaaie stonden. Of de brand nu ontstaan Is, doordat de licht ontvlambare verslering in aanraking kwam met de vlam van een kaars of gaspitof omdat door een lekkage van de gaspijp hel ontsnappend gas in brand vloog, zoodat de verspreidende vlammen zich mede deelden aan al wat binnen haar bereik was, wij kunnen daaromtrent niets met zekerheid vermelden. Men was echter, toen de hoofdkraan der gasleiding was dicht gedraaid, den brand spoedig meester. Bewoners, dienstvaardige buren en mannen van de brandweer hadden de vlammen snel gebluscht, zoodat de inmiddels aan gerukte brandspuit No. 2 geen water be hoefde te geven. Tengevolge van de groote hitte waren de spiegelruiten gesprongen. Autoriteiten waren ter plaatse aanwezig. Het terrein der Appelmarkt was door de politie, In het belang van het blusschlngs- v werk, afgezet. In den laatsten tijd zijn de prijzen van het leder enorm verhoogd: het is thans gestegen tot 20 pCt. boven de prijzen van het vorig jaar. Het Is daarom niet te verwonderen, dat het Vakblad voor de Schoenmakerij „ach en wee" roept. Want hoe moet de arme schoenlapper dat lappen De prijzen van het leêr zijn, vooral bij kleine partijtjes, nog meer gestegen en kan hij, durft hij meer vragen?! Hij moet toch, en het is daarom, dat wij dit onder de aandacht onzer lezers brengen. Burgh. Voor een dlchtbezette zaal gaf de Zangvereenlging .Nu met Hope" alhier verleden Woensdagavond hare vijfde open bare uitvoering. De verschillende zang nummers werden uitstekend gezongen en oogstten veel btyval. Ter afwisseling kregen we te hooren: .De Nieuwe Landweer", een komische muzikale voordracht, en .Bij den Photograaph", een komische operette In Schouwsch dialect. Algemeen prees men de uitstekende opvoering van belde stukken. Moge „Nu met Hope" nog dikwijls In de gelegenheid zijn met zulk een goed verzorgd programma uit te komen; aan den directeur, den heer Hubregtse, mag een woord van lol zeker niet worden ont houden. Westschouwen, 1 Jan. In den nacht van het oude op hef nieuwe jaar is op den Banjaard aan den grond gevaren 't stoom schip „Cambyses" van West Hartlepool met bestemming naar Cardiff. Door dljzigheld was het schip van af den vuurtoren niet te zien. In den namiddag van den len dezer kwam een 2e stuurman met vier matrozen naar den wal geroeid en bracht de stranding van genoemd schip ter kennis van de kustwachtpost alhier. Onmiddellijk toog de reddingsboot van Burghsluls er heen, met het gevolg dat zij het schip, dat zich met eigen kracht vlot werkte, 's avonds te Burghsluls binnenbracht. Het schip had een equipage van 45 personen, waaronder 4 vrouwen. ColIJnspIaat. Het nu geheel over stroomde Wanteskuipje, in de westelijke kuip van den Oud-Noord-Bevelandpolder, heeft, ook als zoovele plaatsen In Zeeland, zijn ongeschreven geschiedenis. Eenige jaren geleden heeft men daar bij het af graven van grond tot verzwaring van den zeedijk vele groote doodshoofden en andere menschenbeenderen gevonden, geheel vrouwelijke, zelfs een geraamte lang 1 Meter 98 centimeter, dat men goed heeft kunnen ontgraven en In een kist naar Lelden, vermoedelijk naar het museum van Land en Volkenkunde gezonden heefl. Qeen spoor van doodkisten Is echter te vinden. De gevonden doodsbeenderen en fonda menten zullen dus alle wel behooren tot het oude Noord-Beveland van vóór 1530. Ook vóór den Inlaagdijk, die nu tot zee dijk verzwaard wordt, heeft men de fonda menten van een groot gebouw gevonden, vermoedelijk van een klooster. Zoo vindt men op meer plaatsen In de kuip fonda menten van gebouwen. Daar heeft vóór de groote overstrooming van 5 November 1530 en 2 November 1532, waardoor het geheele eiland 'Noord-Beveland bezweek, menschen en vee meeslepende in zijn ondergang, het dorp Koningshelm gelegen, ter plaatse waar nu nog een hofstede gelegen is, genaamd „Konlngsheim", en in de nabijheid daarvan het dorp 's-Graven- hoek, thans nog gelegen Is een hofstede, genaamd „'s-Gravenhoek". Na 66 jaren een prooi der golven geweest te zijn, Is men in 1598 begonnen het eerst aan het binnendijken te gaan. R E CUT 5 ZAKEN. Zierikzee, 1 Jan. Bij bevelschrift der arrondissements-rechlbank alhier, is de zaak tegen A. W., 39 jaar, koopman, wonende alhier, beklaagd van valschheid In geschrift en gebruikmaking van dat geschrift, In een procedure, gevoerd lusschen hem en J. B., koopman, wonende te Amsterdam, verwezen naar de openbare terechtzitting. De krijgsraad Ie 's-Gravenhage ver oordeelde den mlllclen-kanonnler P. J. S., in garnizoen te Temeuzen, die opzettelijk tegenover een korporaal een bajonet uit de scheede trok en dien meerdere daar mede een stoot tegen het lichaam toebracht, tot vier maanden militaire gevangenisstraf. De krijgsraad overwoog daarbij, dat er termen tot het opleggen eener lichtere slraf bestonden. De beklaagde heeft bij het militair ge rechtshof geappelleerd. Naar wij vernemen bedraagt het totaal bedrag der vorderingen In het fall- lissement-Dleters ongeveer f 800,000. De zuivere opbrengst van de roerende en onroerende goederen kan niet worden ge schat. Maar vast staat wel, dat enkele der grootste schuldeischers zeer groote schade zullen lijden. De rechtbank te Groningen heeft de voorloopige hechtenis van den verdachte met 30 dagen verlengd. De eerste termijn zou 3 Januari geëindigd zijn. KERKNIEUWS. Lokaal voor Evangelisatie Nobelstraat. Woensdagavond 7 uur: de heer C. Taanman, evangelist. (Bijbellezing). Predikbeurt te Burgh. Woensdagavond 7 uur: ds. v. d. Linde. Bijbel lezing. Bedankt voor het beroep naar Oude- mlrdum door ds. van Vliet te Poortvliet. O N D E R W IJ S. Noordwelle. Onder groote belangslc ling heeft de heer J. P. Hollestelle zijn 23-jarlg jubileum als onderwijzer op 1 Januari mogen herdenken. Te 12 uren werd de jubilaris door twee leden van den Raad ten gemeente huize geleld, alwaar de burgemeester hem In zeer hartelijke woorden toesprak. Een stoffelijk blijk van belangstelling, een ge sloten enveloppe, blijk van achting en waardeering, werd hem door spreker over handigd. Van de leden der afdeellng „Westelijk Schouwen" van het Nederl. Onderwijzers- Genootschap werden hem 6 fraaie stoelen geschonken, als blijk van liefde en vriend schap. Een deputatie uit de leden der Rederijkerskamer „Advendo" offreerde den jubilaris een fraalen „Swan vulpenhouder". Voor den heer Hollestelle Is 1 Januari een zeer genoegelljke herinneringsdag geweest I In de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen en voor de sleep- vaart, is o. a. als lid benoemd de heer H. Slot, gep. kapt.-lult. :/z., schoolopziener te Zierikzee. KUNSTNIEUWS. Zierikzee. De heer S. Klimmerboom is voornemens om bij voldoende deel neming den lsten Februari a.s. een concert In de Concertzaal te geven, waartoe zullen medewerken Mevr. De Haan—Manifarges, de heer Qalllard, solo-cellist van het Concertgebouw en Mej H. A. Klimmer boom, als pianiste. Visscher Ij- Berichten. Verzonden in December 1909 van lerseke, Wemeldinge, Krabbendljke, Tholen cn Bruinlsse naar: Nederland625011 st. oesters. België2.834875 Duitschland 2.478755 Frankrijk916400 Engeland1.936820 Zweden en Noorwegen 21500 Rusland8550 Post en Telegrafie. Poortvliet. Met ingang van 5 Januari 1910 wordt het hulptelefoonkantoor alhier voor hel algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn gelijk aan die van het betrokken hulptelegraafkantoor. Benoemd met Ingang van 16 Jan. a.s. tot brievenbesteller te lerseke de heer H. L. Frenks, thans la hulpbesteller aan het postkantoor te Goes, en tegen dien- zelfden datum tot brievenbesteller te Goes de heer A. van den Berge, in gelijke be trekking te lerseke, vroeger te Tholen. VOLKSTELLING. We hebben, bij de nadering van het jaar 1910 met „we" zijn hier bedoeld alle Nederlanders, mannen en vrouwen, die de eer hebben gezinshoofden te zijn, mitsgaders zij, die zonder gezin, heelemaal alleen door 't leven gaan allen een aantal papperassen in huls gekregen, met de beleefde uitnoodlging, de daarin ge stelde vragen zoo nauwkeurig mogelijk te beantwoorden, opdat men pre. les zal kunnen welen en voor het nageslacht bewaren, hoeveel mannelijke en vrouwelijke Nederlanders er op 31 December 19C9, 's nachts 12 uur, waren, hoeveel vreem delingen, hoeveel Nederlanders buiten 's lands waren, enz. enz. Wij worden daartoe ultgenoodigd be leefdheidshalve, want de wet legt ons de verplichting op, die vragen naar ons beste weten te beantwoorden en als goede staatsburgers is het ons een vol doening aan de wetten te gehoorzamen. Wie met het beantwoorden van de vragen verlegen zit, zal door de heeren volks tellers, als zij na Nieuwjaar de biljetten komen terughalen, zeker met de meeste bereidwilligheid van Inlichtingen worden gediend, en voor wie zelf niet al te best met de pen overweg kan, zullen die heeren gaarne het werk overnemen en de biljetten Invullen. Verlegen of geheimzinnig behoeft men voor de volkstelling ook niet te zijn, want vooreerst zijn alle vragen, In de biljetten gesteld, uiterst bescheiden en ten tweede, de vragen worden gesteld voor tusschen de 5 en 6 millloen menschen na 1 Januari zullen we precies op den kop weten voor hoeveel en zij, die de vragen hebben uit te werken, kunnen zich op die massa zeker niet met bizonderheden bezighouden. Kan dus het beantwoorden der vragen voor niemand eenig bezwaar opleveren, het nut, het overwegend belang, dat men bij een goede beantwoording heeft, moet by eenlg nadenken voor ieder duidelijk zijn. Oppervlakkige menschen zullen misschien zeggen„wat hebben ze daar op het Stadhuis allemaal mee te maken!" maar hun zy dan als voorbeeld gesteld, dal In verre streken, In Amerika naluuriyk, het land van den dollar, waar het wemelt van suikeroompjes, eens van hen zulk een exemplaar kwam te overiyden en men dan hier naspotingen kwam doen naar zyn familieleden. Hadden die dan geen opgaven gedaan aan de volkslening, zouden zy groote kans beloopen, dat de mlllloentjes als „onbestelbaar" naar Amerika geretourneerd werden. Bovendien zal men. als resultaat van de volkstelling, haarfijn kunnen nagaan hoeveel Nederlanders en Nederlandschen er meer zyn dan In 1900, loen de vorige volkstelling werd gehouden, en dat te weten, kan onze nationale gevoelens aan- kweeken. Alles bijeengenomen moet men het dus als een aangename en nuttige verplichting beschouwen, de volkstelling met alle ten dienste staande middelen behulpzaam te zijn, wie weet welke zegenrijke vruchten men daar nog eenmaal van plukken zal. Zuider-Hypotheekbank. Uit den staat der Zuider-Hypotheekbank, gevestigd te Breda, per 31 December 1909, blijkt, dat hypothecaire leeningen z(]n gesloten tot 1 Januari 19C9t 11.787.075. gesloten gedurende het Jaar 19C9. 885.285.— I 12.672.360- dat is afgelost tot 1 Januari 1909. t 5.358.789.71 afgelost gedurende het |aar 1939 - 758.876.85 6.117.666.56 6.554693.44 25.460.92' f 6.580.154.36' zoodat het saldo der hypothecaire leeningen op 31 December 1909 bedroeg Onroerende goederen Van de 3'/. en 4 Pand brieven waren tn omloop op I Januari 1939 f 6352.300.- In portefeuille op 1 Januari 1909 .-H2.8C0.- f 6.465.100.- Nieuwe opgemaakt en geplaatst gedu rende het iaar 1909 56 400.— f 6.521.500.- Op31 December 1909 In portefeuille 8 OCO. Pandbrieven In omloop op 31 December 1909 6.513,500.- Minder Pandbrieven In omloop dan het bij de Statuten geoor loofde maximumf 65.654.36' Gedurende het jaar 1909 werd ingekocht aan 4 °/0 Pandbrieven voor f 199.000.—, zoodat in het geheet in het Jaar 19G9 is geplaatst f 260.200— Minister Nelissen en de Zigeuners. Men schrijft uit 's-Gravenhage: Toevallig waren wij verleden week In de wachtkamer van het departement van justitie getuige van een voorval, dat een aardig licht werpt op het karakter van onzen tegen- woordigen minister van justitie. Zooals men weet Is tegen de In ons land, thans in Breda, Inderiyd te 's-Gravenhage verblijf houdende Zigeuners een bevel uitgevaardigd om het land te verlaten. Nu schynt het, dat de Zigeuners In het Zuiden van ons land nog al aardig zaken doen en ongaarne de grens oversteken. Twee hunner werden nu afge vaardigd de belangen aan het ministerie in Den Haag te gaan verdedigen. Zoo kwam het, dat zich de vorige week een tweetal van deze onfrlssche, in som- mlger oogen onguur uitziende personen op de hun eigen levendige wyze aan het departement aandiende en in hun mengseltje van allerlei talen, waarin het Fransch op het oogenblik het sterkst naar voren trad, monsieur Ie mlnistre te spreken vroegen. Nu had minister Nelissen juist een onder houd met den staatsraad mr. Asser, en vermoedelijk vond één der boden hierin aanleiding den Zigeuners mede te deelen, dat zyne Excellentie wel moeliyk te spreken zou zyn. Protest volgde, en met een vloed van woorden bleven de Zigeuners aan dringen; één hunner stond reeds ten halve ln de wachtkamer, toen uit de andere deur de minister naar voren kwam met de woorden: „Och, laat die arme menschen maar even binnenkomen". Een dankbare, Ietwat zegevierende blik beloonde minister Nelissen voor diens eenvoudige goedheid, waaraan de beide Zigeuners ongetwyfeld nog uiting zullen hebben gegeven In het druk gesprek, dat na het vertrek van den staatsraad volgde en dat van de zyde der vreemde gasten, die zich blijkbaar bizonder op hun gemak gevoelden, eindigde met een elegant eer biedige buiging, een operazanger waardig en een comiek-familiaar „Bonjour, mon sieur Ie Mlnistre au revoir!" De decoratie-quaestie. Naar aanleiding van het door het Haagsche Correspondentebureau bericht in De Telegraaf omtreflt de samenstelling van den eereraad in zake de decoratie- quaestie, heeft de N. Ct. zich rechtstreeks tot dr. Kuyper gewend. Deze verklaarde, dat wel van hem het verzoek tot samen stelling van een eereraad was uitgegaan, doch dat hem nog geen bericht gezonden was, wie in deze eereraad benoemd zyn, of zullen worden. Omtrent de namen door De Telegraaf genoemd, kan de N. Ct. beslist tegen spreken, dat mr. P. W. A. Cort van der Linden en mr. J. C. de Marez Oyens ln den eereraad benoemd zouden zyn, laatst genoemde is daartoe zelfs niet aangezocht; mr. Cort van der Linden wenschte zich omtrent dit laatste punt niet uit te laten, doch ontkende pertinent benoemd te zyn. Ook mr. S. van Houten en dr. C. Lely ontkenden de juistheid van het bericht betreffende hun benoeming. De tweede inhechtenisneming van Klaas Bakker in zake den moord te Koekanger- v eld is geschied naar aanleiding van het lossen van een schot door hem op zyn buurman Veruim, die voor hem en zyn broeder Roelof een zeer bezwarende ge tuigenis heefl afgelegd. Ook wordt gezegd, dat Klaas zich tegenover de politie heeft uitgelaten, dat hij den moord geheel alleen gepleegd zou hebben. T B LBQR Alt.lt H N. 's-Gravenhage, 3 Januari. Eervol ontslagen M. A. C. Westdorp, als opziener derde klasse bij de vlsscherl] op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, wegens zyn benoeming tot controleur eerste klasse by de visscherlj-politie op die Stroomen. Rotterdam, 3 Januari. GRANEN. Buitenlandsche stil, prys- houdend, f 14, kalm. Binnenlandsche geen noteeringen gemaakt, prijshoudend, stil. Lijnzaad, f 15 a f 15,50. Koolzaad, f 10,75 A f 11. Karwijzaad, f 15,50 A f 15.60. Vlas. Op het land tamelijk veel handel. Aanvoer op de markt 7383 steen blauw, 41 A 53 stuivers; 2900 steen Groninger, 44 A 50 stuivers; 1600 steen geel, 44 A 51 stuivers; 300 steen wit, 37 A 43 stuivers, vlug, alles opgeruimd, goede kwaliteit. Aardappelen, weinig aanvoer, goede vraag, prijshoudend. Ajuin. Wegens geringen aanvoer geen markt gemaakt. Eieren. Zeeuwsche f 5,80 A f 6; Over- maassche f 6 A f 6,20. VEE. Aanvoer 285 Runderen, 29 A 35 cl., tameiyke handel. 172 Kalveren, 45 A 55 ct., vlug. 1299 Schapen of Lammeren, 20 A 22J ct.. Lammeren, 22) A 27ct., vlugger. 604 Varkens, 25j A 27 ct., lichte 24 A 25 ct., redelijke handel. CORRESPONDENTIE. S. Brouwershaven. Hatelijke adverten- liën plaatsen wy niet. De redactie. naar waarnemingen verricht In den morgen van 3 Januari 1910, medegedeeld door het Konlnkiyk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bill. Hoogste barometerstand 776.0 Ie Munchen laagste barometerstand 742.5 te Seydlsfjord. Verwachting (van den avond van 3 Januari 1910 tot den avond van 4 Januari) zwakke tol matige Zuid-Westelijke wind; betrokken en nevelig; weinig of geen neerslag; zelfde temperatuur. Gemengd Nieuws. De politie Ie Gouda heeft twee kinderen van 13 en 10 jaar van de straat opge nomen, die door de ouders In een volks logement waren achtergelaten en door den logementhouder buiten de deur gezet. De commissaris van politie heeft voorlooplg voor de kinderen gezorgd, terwijl de ouders, genaamd Pieter Mantel en Anna Maria Hooft, worden opgespoord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1