Zaterdag 1 Januari 1910. H en (325 i e r i Is. z e e s c h. e C o u r a n t). Derde Blad. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIEN. J. van Dijke Zoon. J. E. TEN HAAF. A. Groenleer, J. RADEMAKER. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen D1NSDAQ, DONDERDAO en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland i 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8869 Uit ge ver-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De Schippers of Eigenaars van Schepen, die hun abonnement vdor 1910wenschen te vernieuwen, of een abonnement wenschen aan te gaanvervoegen zich ten kantore van den Haven meester j DEN OUTER. PORTUGAL. De verstoorde verbindingen hebben nadere berichten omtrent de catastrofe in Portugal opgehouden. Nu echter is het mogelijk de ramp eenigermate te overzien. De Berliner Lokal Anzeiger ontvangt een particulier telegram uit Lissabon over de ramp te Oporto. Men ontleent hieraan het volgende: Terwijl de Taag met zijn vlakke oevers overstroomde, werd het water van Oporto's rivier de Douro, door de enge bedding met een snelheid van 20 mijlen naar zee gedreven. De geheele beneden stad van Oporto Is overstroomd, het water staat er meters hoog. Tallooze hulzen zijn weggeslagen en alle schepen vernield. Een aantal lichters werd deels vernield, deels dreef het de volle zee in. Oroote wijn opstallen zijn verwoest. Daar de gasfabriek overstroomd Is, heeft de stad reeds eenige dagen lang geen licht. Ook andere provin cies zijn verschrikkelijk verwoest. Sommige plaatsen zijn geheel door het water inge sloten. Men schat het aantal verdronkenen op 50. Op de Douro zijn verongelukt 11 stoomschepen, het stoomschip „Estapho- nia", 23 zeilschepen; met de kleinere mee totaal pl. m. 300 vaartuigen. De schade In Oporlo alleen wordt ge schat op ongeveer 35 millloen francs. FRANKRIJK. Majoor Dreyfus staat, ondanks zijn herstel van eer, nog altijd bloot aan aanvallen van menschen, die hem nog steeds voor een verrader houden. Hij is nu weder te Parijs op straat aan gevallen door een jonkman van aanzienlijke familie, die hem het ordeteeken van het Legioen van Eer van de borst rukte. Te Parijs werd een Russisch Ingenieur, met name Andreas Qilewitsj, gevangen ge nomen, toen hij een bankgebouw wilde binnengaan. Hij werd reeds langen tijd gezocht wegens beschuldiging van moord onder gruwelijke omstandigheden, maar hij had zich tot dusver schuil weten te houden. Met groote moeite werd hij overmand en naar de gevangenis gebracht. Daar gelukte het hem een oogenbllk zijn bewakers te verschalken. Hij slikte iets in en bleef op de plaats dood. Hij had zich metcyankall vergiftigd. Eenige maanden geleden, moet men weten, werd In een commensalenhuis te St. Peters- burg het gruwelijk verminkte lijk gevonden van een jongen man. Het hoofd was van den romp gescheiden, de schedel gescal peerd, neus en ooren afgesneden, enz. Alles was gedaan om den vermoorde on herkenbaar te maken. Uit papieren en uit de kleeren werd aanvankelijk gedacht dat het slachtoffer Andreas Ollewltsj heette, maar de politie begreep spoedig hoe de zaak in elkaar zat. De man van dien naam was de moordenaar, de vermoorde heette Pod- lewsky. In 't jaar 1908 had Qilewitsj zijn leven voor 100,000 roebel verzekerd en nu hoopte hij het lijk van den vermoorde voor het zijne te doen doorgaan en zoo het geld uitbetaald te zullen krijgen. Een broer van hem was daarbij mede plichtige, maar toen deze zich bij de levensverzekeringmaatschappij te St Peters burg aanmeldde, werd hij gevangen ge nomen en In zijn cel pleegde ook hij zelfmoord. DUITSCHLAND. Een grondbezitter In de buurt van Passenheim, Pruisisch Polen, reed op den eersten Kerstdag met zijn vrouw en twee kinderen per slede over het Kalben-meer. Midden op 't meer brak het Ijs, de slede gleed mede en alle vier personen en ook de twee paarden verdronken. Daar de omgekomen familie zeer afgezonderd woont, zoo werd haar verdwijnen pas deze week ontdekt. Bij het onmiddellijk Ingestelde onderzoek werden de lijken der twee kinderen gevonden, terwijl naar de ouders nog wordt gezocht. BELGlC. Ook de Senaat nam de civiele lijst des konings, alsmede de wet op den arbeidstijd In de mijnen aan en verdaagde zich, evenals de Kamer, tot 1 Februari. Volgens het Neue Wiener Tageblatt verlangt prins Phllipp van Coburg de terugbetaling van 1 millloen 311 000 kronen, welke som hij successievelijk heeft betaald aan schuldeischers zijner vrouw, prinses Louise. NEDERLAND. 's-Gravenbage, 29 Dec. De Koningin en de Prins hebben gisteren namiddag kwartier over vieren, In de balzaal van het Koninklijk palels aan den Kneuterdijk, waarin fraai versierde Kerstboomen prijkten, aan een groot getal kinderen van 6 tot 12 jaar van het dienstpersoneel der koninklijke hofhouding, Kerstgeschenken uitgereikt, be staande uit speelgoed en versnaperingen. Deze feestelijkheid, waarbij ook chefs der departementen van de Koninklijke Hof houding en de ouders der kinderen tegen woordig waren, werd voorafgegaan door een Kerstcanlate, woorden van Jacoba Mossel, muziek van Catharlna van Rennes, gezongen door een dameskoor. De Haagsche briefschrijver van het Nbl. v. h. Noorden schrijft: Verleden week is H. M. hier voor eenige uren over geweest om de kamers In het paleis te bezichtigendie voor Prinses Juliana In gereedheid zijn gebracht. Daar deze vertrekken In 't ouderwetsch gebouwd palels niet meer voldoen aan de eischen der moderne hygiène, waren voorzieningen, vooral wat betreft de ventilatie, verwar ming en verlichting, geen luxe. Met de kleine Prinses komt levens de .woon wagen", die op aanwijzing va i de Koningin is gebouwd. Het spreekt van zelf, dat in den betrekkelijk kleinen tuin van het paleis weinig gelegenheid zal bestaan voor moeder en kind, om bij goed weder, te kunnen wandelen. Vandaar dat de terreinen te Wassenaar en om het Huls ten Bosch nu reeds in gereedheid worden gebracht om de Prinses, die het buitengewoon goed moet maken evenals de Koningin, van de frissche buiten lucht te kunnen laten genieten. Daar is men ook beter beveiligd tegen de hinder lijke nieuwsgierigheid van het publiek, dan in den zeer onvrljen tuin van het Palels, en kan ook de woonwagen beter aan zijn doel beantwoorden. Nu Ik toch over het Hof schrijf, moet ik groote voorzichtigheid aanraden ten opzichte van het gerucht betreffende een herhaling van de „blijde verwachting". Dat bericht Is moeilijk overeen te brengen met het feit, dat zeer ernstige reisplannen van Prins Hendrik In de maak zijn, die in den loop van het volgend jaar Indië zal bezoeken. Naar ik uit zeer goede bron verneem, zal de Prins niet alleen onze Koloniën bezoeken, maar zich ook naar China en Japan begeven. Mij dunkt, deze a s. reis van Prins Hendrik naar verre landen logenstraft voldoende alle geruchten over een a.s. herhaling der „blijde ge beurtenis". Hoek van Holland, 29 Dec. Maandag avond vertrok een rottingreddingsboot (model Vos) van hier naar Vllssingen. In het eerst ging alles goed, totdat men ter hoogte van den Hinder tegenstroom kreeg en ten anker moest komen. Spoedig stak echter de wind op en verloor men anker en ketting, zoodat men aan wind en golven was overgeleverd. Olsterenmorgen vond de sleepboot „Rozenburg" hen ten noorden van Sche- veningen dravend en bracht hen weer hier binnen. De vier Inzittenden, waaronder de heer Vos, uit Rotterdam, waren, na een bangen nacht In deze open boot op zee door gebracht te hebben, doornat en geheel verkleumd van koude. Deze boot Is bestemd voor het te Vlissingen In aanbouw zijnde stoomschip „Tambora" van den Rolter- damschen Lloyd. Dordrecht, 30 Dec. De politie alhier heeft de hand gelegd op een vijftal Am sterdammers. Twee van hen verklaarden 'n paar schoenen gestolen te hebben, om dat zij in de gevangenis wenschten te komen. De andere drie, die te voet uit de hoofdstad Dordrecht hadden bereikt, gingen daar ongevraagd verschillende huizen binnen; één bleef op den uitkijk. De uitkijker werd op aanwijzing van een vrouw het eerst door de politie aangehou den. De twee overige vrienden, J v. d. L. en O. v. Bwerden door een hoofd-agent aangehouden, nadat bij de politie bericht was Ingekomen, dat bij 'n antiquair in de Wijnstraat No. 2 alhier, kostbare porse leinen vazen waren verdwenen. Het bleek, dat de heeren bij een logementhouder de stukken te gelde hadden willen maken, doch dat men het over den prijs niet eens was geworden. Daar werden de vazen achtergelaten en In beslag genomen. De daders zijn ter beschikking van de justitie gesteld. PREDIKBEURTEN. Zondag 2 anuari 1910. Zierlkzee. Geref. Kerk. 's Voorin, tien ure en s avonds half zes ure: ds. Laman. Chr. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wisse. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. 's Voorm. tien ure: Kinderkerk; 's avonds half zeven ure: de heer Taanman, evangelist. Evangelisatie Jeruël II. 's Voorm. tien ure en 'savonds half acht ure: Gewone dienst. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert. Serooskerke. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Pols. Burgh. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linde. (Bevestiging kerkeraadsleden). Renesse. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. Vorster. Noordwelle. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Vorster. Haamstede. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Japchen. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Qeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, '8 nam. twee ure en 'savonds zes ure: de heer De Jong van 's-Gravenhage. Eikerzee. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Reus. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Brulnsma. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Voorm. tien ure: ds. Van den Broek. (Bevestiging van ouder ling Van Staalen en diaken W. v. Beveren Jz.) Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Meijer. Zonnemalre. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. Geref. Kerk. 's Voorm. half Hen ure en 's nam. twee ure: ds. Van Schalk. Noordgouwe. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten. Dreischor. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Van de Griend. Ouwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: dr. Helder van Zierlkzee. Nleuwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linden. (Nieuwjaarspreek); '8 nam. twee ure: Idem. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds half zes ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 'savonds 5.15 ure: Leeskerk. Oosterland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: dr. Weeda. (Bevestiging kerkeraad). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ds. Staal. (Nieuwjaarspreek); 's nam. twee ure: Idem; 's avonds zes ure: Leeskerk. Slrjansland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Elenbaas. (Bevesti ging ouderling D. Hanse en diaken L. v. d. Have). Brulnlsse. Herv. Kerk. 'sVoorm. half tien ure: Leeskerk; 's nam. twee ure: ds. Waardenburg. (Bevestiging ouderlingen en diaken). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: ds. De Jager. Geref. Gemeente, 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 'savonds half zes ure: ds .Roelofsen. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 'savonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. Tholen en St.-Filipsland. St.-Maartensdljlc. Herv. Kerk. 's Voorm. half Hen ure: Leeskerk; 's nam. twee ure: ds. Prins. Oud-Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure; Leeskerk. Scherpenlsse. Herv. Kerk. 's Voorm. halt tien ure; Leeskerk; 'snam. twee ure: ds. Van de Pot van Oud-Vossemeer. Gerei. Kerk. 's Voorm. hall tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds half zes ure: Leeskerk. Poortvliet. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 's nam. twee ure: ds. Van Vliet. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds zes ure: Leeskerk. Oud-Vossemeer. Geen opgaaf ontvangen. Staventsse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. Iwee ure: ds. Kamsteeg. Woensdag 5 Jan. Geen avonddienst. Oud-Gerei. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 'savonds half zes ure: Leeskerk. St.-Annaland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van Paddenburgh. Geref. Kerk. 'sVoorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 'savonds vijf ure: Leeskerk. St.-Fltlpsland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ureds. Bal's nam. iwee ure: Geen dienst, Oud-Geref. Kerk (Achterweg), 's Voorm. negen ure en 's nam. twee ure: ds. Boone. (Doops- bedlenlng); 'savonds half zes ure: Idem. EERSTE KAM E R. Na nog eenige discussie is Donderdag 1.1. de Indische Begrooting aangenomen. Minister Matefljt juichte de tweede opium-conferentie, het volgend jaar In 's-Qravenhage te houden, toe, overtuigd als hij is van de samenwerking der ver schillende mogendheden. De beste resultaten ter bestrijding van het opiumgebruik zijn ervan te verwachten. Wat de Zending betreft moet de steun der Regeering zich bepalen tot het onderwas en het maatschappelijk werk der Zending. Voorts werden aangenomen verschillende ontwerpen, de hoofdstukken I een Vila der Staatsbegrooting, de Middelenwet en het ontwerp tot heffing van 10 opcenten op de bedrijfs- en vermogensbelastingen. De Kamer Is verdaagd tot Dinsdagmiddag. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 30 Dec. Wegens den zeer geringen aanvoer is heden geen noteering. gemaakt. Aardappelen f 2 20 f 2.30 per 60 kilo. Uien f 1.05 4 f 1.15 per 50 kilo. Middelburg, 30 Dec. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering. De noteering is als vorige week. De prijzen waren als volgtnieuwe tarwe f 6 4 f 7, rogge f 6 4 f 6 50, zomer- gerst f 4.75 a f 5.25, haver f3414, paardeboonen f 7 4 f 8, kroonerwten f 11 4 f 15, tuinboonen 1 6 4 7, witte boonen f 13 4 f 16, ronde bruine boonen f 15 4 f 18, lange dito f 12 4 f 14, alles per H.L. Zeetijdingen. Zierikzee. UITOEKLAARD: 30 Dec. De barge „Entreprlse", kapitein A. Dorrell, met diverse goederen van Pruisen naar Engeland. Bij de intrede van het nieuwe jaar wenschen wij onze familie, vrienden en bekenden een gelukkig en gezegend Nieuwjaar. A. VAN DRIEL. M. VAN DRIEL-Flikweert. Kerkwerve, 1 Januari 1910. Veel heil en zegen aan familie, vrienden en begunstigers, zoowel binnen als buiten de gemeente met 1910. P. BOOT Wz. en Echtgenoote. Moriaanshocfd. p. f. Onze hartelijke gelukwensch in 1910, aan familie, vrienden en bekenden. J. L. MOL Wz. H. C. MOL—Nelisse. Driewegen, 1 Januari 1910. Onze beste wenschen, Zoo 't mógelijk Is, aan alle menschen. Bq d' intreê van 't jaar 1910 Is onze wensch, Om ieder mensch Gelukkig en tevree te zien, En als in 't najaar 't water komt aan de lippen En zij met hun bleten bij mij aankomen wippen, Om mij voor een enk'len keer hun diensten [aan te biên, Zoo hoop Ik die bij laagwater ook op de [brug te zien, Brouwershaven, 1 Januari 1910. M. LIJK en Echtgenoote. p. i. Het Compliment van den Dag aan familie, vrienden en begunstigers, zoowel in deze als in andere gemeenten. JOHs. PEELS en Familie. St.-Maartensd!jk, 1 Januari 1910. Onze beste hellwenschen worden familie, vrienden en begunstigers, zoowel hier als elders, bij de wisseling des jaars hartelijk aangeboden. C. D. NOORDHOEK, Horloger, en Echtgenoote. St.-Maartensd^k, 1 Januari 1910. Heil en voorspoed zij toegewcnscht bij den aanvang van het jaar 1910 aan familie, vrienden en bekenden. N. J. NELISSE en Echtgenoote St.-Maartensd!jk, 1 Januari 1910. Ij den aanvang des jaars wordt familie, vrienden en bekenden Oods besten zegen toegewenscht door de Wed. J. WESTERWEEL—De Jonge. St.-Maarlensdijk, 1 Januari 1910. Bij de wisseling des jaars wordt familie, vrienden en bekenden Oods besten zegen toegewenscht door J. J. DE JONQE en Echtgenoote. St.-Maartensdljk, 1 Januari 1910. Heil, zegen en voorspoed wordt bij de Intrede van het nieuwe jaar allen In ruime mate toegewenscht door de Wed. M. J. MOL-Oeluk. St.-Maartensdljk, I Januari 1910. Bij de wisseling des jaars bieden wij familie, vrienden en begunstigers onze beste wenschen aan. M. J. HOEK Oz. en Echtgenoote, Handel In Oranen, Steenkolen enz. St.-Maartensdljk, I Januari 1910. M. Polderman. H. Polderman—Giljam. Hötel „Hof van Holland". St.-Maartensdijk, 1 Januari 1910. p.f. Familie, vrienden en bekenden wordt een gezegend nieuwjaar toegewenscht door C. J. B. ZEEDIJK en Echtgenoote. St.-Maartensdljk, 1 Januari 1910. De ondergeteekenden wenschen hunnen geëerde begunstigers, familie en vrienden een gelukkig nieuwjaar en houden zich voortduring beleefd in Ieders gunst aanbevolen. I. HAQE C.I.Z., in Brandstoffen enz., en Echtgenoote. St.-Maarlensdijk, 1 Januari 1910. Bij de wisseling des jaars brengen wij familievrienden en bekenden onzen hartelijken hellwensch. A. OELUK Jz,, Dijkgraaf, en Echtgenoote. St.-Maartensdijk, 1 Januari 1910. Café „Juliana", Nobelstraat, Zierlkzee. p. f. Vrachtrijder, Burgh. p. f. Burgh, 1 Januari 1910. p. f. S. KWANT en Echtgenoote, wenschen familie, vrienden en begunstigers een ge lukkig Nieuwjaar toe. Haamstede, 1 Januari 1910. C. W. van Oeveren en Echtgenoote. „Rustoord", Schudddebeurs. p. f. Veel geluk en voorspoed aan familie, vrienden en bekenden. Siondwarsstraat No. 73a, (Krallngen), Rotterdam. J. OELEIJNSE, Echtgenoote en Kinderen. B. VAN NIEUWENHUIJZEN, Vleesch- houwer, Brulnlsse, wenscht vrienden en begunstigers een gelukkig Nieuwjaar. H. LEENDERTSE en Echtgenoote. Brouwershaven, 1 Jan. 1910. p. f.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 9