Hij trapte in glas, .0. W. MERLE. Ingezonden Mededeelingen. ADVERTENTIEN. Firma Van Tilburg den Boer, L. van Damme en Echtgenoote. l L DEKKER, Bakker, Fooleijne, Zierikzee, Joh. Strooband-Van Bezooijen, J. F. Strooband—v. d. Straate, Gebrs. Lokker. M. J. Constandse, G. W. Risch en Echtgenoote, F. P. J. BAL., J. GL0UDE, Vleeschhouwer, J. Kwaak en Echtgenoote. J. van der Valk De koning lachte, wendde zich in onver- valscbt Vlaamsch tot de spreekster en zei Wees zoo goed, vrouwtje, dit portret van den Engelschman met den langen neus aan te nemen. En hij drukte haar een vijf francstuk in de hand. Toen de koning eens in Luik een ope nlngsplechtlgheld bijwoonde, mengde hij zich na afloop onder de menigte en sprak een soldaat van de burgerweer wij zouden zeggen de schutterij aan, dien hij meende te kennen. Wel, hoe gaan de zaken? Ach Sire, slecht. Maar gij zijt zelf toch wel tevreden? O ja, Sire, heel tevreden; mijn zaken gaan goed. Handelt ge dan misschien in suiker? Neen, Sire. Of zijt ge In het metaalvak? Sire, Ik ben deurwaarder. O, nu begrijp Ik het, zei de koning lachend. Als de deurwaarders tevreden zijn, moeten de zaken werkelijk slecht gaan In Parijs wandelde hij meermalen door de markthallen en vroeg naar alle prijzen der levensmiddelen. Ik wed, zei eenmaal één zijner onder geschikten, dat onze koning evengoed weet, hoeveel de eieren in Batignolles en in Constantlnopel kosten. Op de boulevards in Parijs was koning Leopold een bekende verschijning. Overal zag men hem, zonder eenigen pronk of statie, opduiken. Bij de rennen in Auteuil drong hij tusschen de menigte naar den totallsator door om zijn aandeel op te vragen, wanneer hij op een paard had gewed. Eens, toen hij onder het publiek stond te wachten, werd |h!j herkend door iemand die opeens: „Leve de koning I" begon te roepen en plaats voor hem wilde maken „Houd u stil, houd u still" riep Leopold „hier ben ik geen koning. Hier wacht Ik evenals elk ander burger, tot Ik aan de beurt ben!" Ook in Parijs vertelt men tallooze anec dolen van koning Leopold. In een club vroeg eens de koning aan zijn buurman; „En van welke politieke richting is u, manheer?" „Ik ben republikein en u, sire?" „Mijn baantje verbiedt my dat helaas". Op een avond [had koning Leopold in een theater een loge voor zich laten reser veeren. Tot zijn verbazing zal er echter een man in de loge, die er niet uit wilde. Toen de koning hem beleefd opmerkte, dat hij de loge gereserveerd had, zelde de man heftig: „U schijnt niet te weten wlen u voor zich heeft. Ik ben lid van den Parijschen gemeenteraad". Leopold maakte een diepe buiging: „Neemt me niet kwalijk mijnheer, dan moet Ik voor u mijn plaats ruimen; ik ben de koning der Belgen". De Matin vertelt nog het een en ander uit het particuliere leven van den over leden koning der Belgen, het leven, dat hij met pantoffels aan sleet, niet in de glimmend verlakte schoenen zijner konink lijke waardigheid. De koning had in 't begin zijner liaison met barones De Vaughan, voordien Caroline Delacroix, wier broeder sergeant In het Fransche leger, en wier zuster groente vrouw was in de Hallen, de prachtige bezitting, die hij haar in de onmiddellijke nabijheid van het slot te Laeken had ge schonken, door een smal ijzeren brugje, bezet met planten, doen verbinden met het koninklijke palels. Over dat brugje, hetwelk den straatweg overspande, zag de bevolking den koning lederen avond heen- en terugwandelen met een lantaarn In de hand. In den loop der innige gesprekken met de barones, zoo vertelt de Matin verder, werden zeer vaak geldzaken aangeroerd, daar Caroline een buitengewoon flair had voor voordeelige handelstransacties en haar raad werd menigmaal met succes door den grijzen monarch opgevolgd. Toch liep het ook wel eens verkeerd. Eens had Leopold een schilderij van Stevens gekocht voor 20.000 francs, met het doel, het met winst weer te verkoopen. De barones bood er 30.000 francs voor. Koning Leopold weigerdemen doet geen zaken met naastbestaanden, en hij wist te goed, dat hij toch het verschil zou betalen. Maar den dag daarop, bood hij de barones bij wijze van schadeloosstelling, het kasteel Balincourt met alle meubelen aan, waar de enkele kant van een bedsprei meer dan 100.000 francs waard was Aan den anderen kant gaf de koning vaak blijk van een buitengewone zuinig heid. Het strooien hoedje, dat Leopold acht jaren aan een stuk droeg, wanneer hij eigenhandig zijn boomen snoeide en door zijn park wandelde, zal mogelijk eens legendarisch worden. Eens waagde de barones het, een nieuwen, dergelljken hoed te koopen, en dien voor den oude in de plaats te leggen. Leopold werd wlt- woedend, en de barones kreeg hem eerst weer bedaard, toen zij hem, als vrome leugen, vertelde, dat de hoed een koopje was, voor een kwart van de waarde aan geschaft. 's Winters droeg de koning bij voorkeur een oude kepl van de burgerwacht, ontdaan van het karton en de galons. Hij wisselde alleen op Zondag van zakdoek, bij het gaan naar de mis, en geen macht ter wereld zou hem hebben kunnen dwingen, in dien tusschentijd een andere te nemen. Zijn lakeien veterde hij uit, als zij de handdoeken meer dan eenmaal per week verwisselden, en als de barones zich verwonderde, dan luidde het onveranderlijk: „Houd je bedaard, kind 'tbeestje heeft ras!" Zijn ideaal was, met 20 francs per dag te kunnen rondkomen. Helaas, daartoe ontbreken een koning de middelen. Maar aan de jonge vrouw op 't kasteel Balincourt schonk hij 1.200 000 francs op haar verjaardag en een mlllloen met Kerstmis I De barones bleef hem met diep gevoel aanhangen, tot op 't laatste oogenblik. Niet uit inhaligheid, zooals kwaaddenkenden beweren nog steeds is de Matin aan het woord maar met de verstandelijke teederheid, die den vrouwen kan worden ingegeven door de bewondering voor een grijsaard, energiek als een Vautrln, geestig als een De Trallles en woelig als een Rubempré. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender), Van 1—5 regels 75 Cts.elke regel meer 15 Ots. De voet begon te zweren. De KLOOSTERBALSEM genas. De echtgenoote van den Heer Jan Kamps Wzn. te Noordsleen (Drente), verklaarde ons, dat haar zoon Hendrik, oud 12 jaar, het ongeluk had in glas te trappen, waar door de voet één groote wonde geleek. Het ventje schreeuwde het uit van de pijn en de voet begon te zweren, hetgeen leelijk was om aan te zien. Door één potje KLOOSTERBALSEM, gehaald bij den dro - gist Fred, ten Cate te Emmen, is de voet totaal genezen, terwijl vddr dien, verschil lende middelen vruchteloos waren aan gewend. Jongen zoowel als ouden worden door den Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, onvoorwaardelijk genezen van oude en nieuwe wonden, brand- en snijwonden, zweren, roven, uitslag, ring-, dauw- en baardworm, ziekten der hoofdhuid, Rheu- matiek, Rheumatlsche zenuwpijnen, Jicht, Podagra, Ischias, kneuzingen, stramheid in de ledematen, spit in den rug en aam beien, zoowel bloedende als andere. Bij het gebruik van Kloosterbalsem wijken alle huiduitslagen als bij tooverslag. Prijs per pot van 20 gram 35 ct,, van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1.20 en van 250 gram f 2.50. Hoe grooter pot, hoe voordeellger dusl Let op! Alleen de echte KLOOSTER BALSEM geneest, deze is kenbaar aan een rooden band om den pot, waarop de handteekenlng L. I. «Akker, Rotterdam voorkomt, alle andere is namaak. De namaak geneest nooit! Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothekers en de bekende Depöthouders. Hoe moeten bleekvelden, gazons, enz. bemest worden? Landbouwers en tuinlieden, zQ dus, die van den landbouw of de tuinierderlj hun bedrQf maken, worden tegenwoordig genoegzaam op de hoogte gesteld van de wijze, waarop zQ hun land of tuin moeten bewerken en verzorgen. Doch zij zijn het niet alleen, die belang hebben bij de moderne behandeling en bemesting van den bodem. Er zijn tal van particulieren, ik bedoel nu menschen, die buiten het land- en tuinbouwbedrijf staan, welke een tuin, een park, een gazon, een bleek veld hebben en niet onverschillig kunnen zijn voor de vraag: ,hoe moet ik op de gemakkelijkste en goedkoopste manier het stukje grond, dat ik heb, tot vruchtbaarheid dwingen en het laten beantwoorden aan het doel, waarvoor ik het heb?" Het moet, dunkt me, voor eiken bezitter van een tuin, gazon of iets dergelijks een genot zijn, verlost te worden van die minder aangenaam geurende meststoffen als stalmest, faecallën, sloot- aarde enz., alsook eindelijk eens te kunnen op houden met het bewaren van roet, eierschalen, houtasch en dergelijke. Laat ik me heden alleen bepalen tot het gras. Hoe moeten bleekvelden, gazons en andere gras velden bemest worden, om ze gedurende de lente, zomer en herfst zoo vroeg en zoo laat mogelijk vol te hebben met mooi donkergroen gras, zonder kale plekken, zonder dorre punten enz. Om dat te verkrijgen moeten we in den winter reeds onze maatregelen nemen. Het grasland moet dan drie soorten van kunstmest hebben. In de eerste plaats stroole men in December of anuari 800 1000 K.G. kaïniet per Hectare, dat s 8 10 K.G. per Are. Dit kaïniet is noodlg ten eerste, omdat het een onontbeerlijke voedings stof van het gras en de klaver bevat, n.l. de kali, en vervolgens omdat door het kaïniet het gras snel en zwaar groeit, de groei van wat klaver tusschen het gras bevorderd wordt en vooral ook, omdat door het kaïniet het gras In den herfst niet zoo gauw afsterft. Verder geve men, even eens per Hectare, 800 K.G. slakkenmeel en 1000 K.G. mergel of gebluschte kalk. Het mergel of de kalk behoeft men echter slechts om de 3 4 jaar te herhalen. Ziedaar, wat gij in den winter te geven hebt aan uw grasvelden. In 't voorjaar komt er nog iets bQ. In de maand Maart of April moet men 200 300 K.G. chlllsalpeter uitzaaien per Hectare. Na deze bemesting zal uw grasland alle ge- wenschte eigenschappen hebben, die gij er van verlangt. Deze bemesting is niet duur; zij kost, met de hoogstgenoemde hoeveelheden, ongeveer 80 ets. per Are. Met het werkloon er bQ komt het misschien op een gulden per 100 M-. Wan neer men in aanmerking neemt, dat men dan van alle onaangenaamheden, verbonden aan de ouder- wetsche bemesting, bevrijd is, dan is de prijs zeker geen bezwaar. Ter navolging, In de Hollandsdie Lelie, het tijdschrift van freule Lohman, geeft één der medewerkende lelietjes het volgende citaat uit Herodotus, dat wij gaarne onder de aandacht brengen van belanghebbenden: „Wat nu hun levensgewoonten betreft, zoo is de verstandigste van alle naar mijn meening die, welke, naar ik gehoord heb, ook ergens In Illyrië In zwang is. In leder dorp wordt telken jare eenmaal aldus gedaan. De meisjes, die huwbaar geworden zijn, worden allen samengebracht. Rondom staan de mannen. De afslager beveelt de meisjes één voor één naar voren te komen en biedt ze te koop aan. Eerst de aller schoonste. Daarna, zoodra deze voor veel geld verkocht is, roept hij een ander meisje, dat In schoonheid op het eerste volgt. Zoo verkoopt hij ze, maar onder voorwaarde, dat de koopers met ze trouwen. De rijken nu, die huwen willen, bieden tegen elkander op om de schoonste te krijgen. Arme menschen, wien het niet om de schoonheid te doen Is, krijgen de leelijke meisjes, maar zij krijgen nog geld toe. Want wanneer de afslager alle mooie meisjes verkocht heeft, dan laat hij de leelljkste voorkomen, of één die kreupel Is, en dan vraagt hij, wie het minst toe wil hebben om haar tot vrouw te nemen, en dan wordt zij aan de minstvragende toegewezen. Het geld, dat de leelijke meisjes toekrijgen, wordt betaald uit de opbrengst van de mooie meisjes en zoo brengen de schoonen de leelijken en kreupelen aan den man. Niemand mag zijn dochter ten huwelijk geven aan wien hij verkiest. En niemand van degenen, aan wie een meisje is toegewezen, mag haar naar huis mede nemen, voordat hij een borg gesteld heeft. Eerst moet hij waarborgen, dat hij haar werkelijk tot vrouw zal nemen. Indien hij niet met haar als man en vrouw leeft, dan moet hij het geld teruggeven. Dat is de verstandigste gewoonte, die bij hen In zwang is". Gemengd Nieuws. Meisjes, past opEen Llmburgsch meisje had op een advertentie, waar een meid In een deftig gezin te 's-Hage tegen hoog loon gevraagd werd, geschreven en was aangenomen. Nauwelijks eenige uren in huls, komt de keukenmeid, een bejaard mensch, bij haar en waarschuwt het arg- looze meisje, dat ze In een slecht huls Is verzeild geraakt Och, voorf mij Is het toch te laat zei de bejaarde meid maar ik kan niet aanzien, dat gij, nog zoo jong en onervaren, uw ongeluk inloopt. Bij nadere Inlichtingen bleek, dat het maar al te waar was, wat de keukenmeid had verteld en waardoor het Llmburgsche meisje aan het grootste gevaar ontsnapt Is. Volgens een bericht uit Boedapest, maakte een 24-jarig ambtenaar te Nagys- zeben deze week op de volgende schrikke lijke manier een einde aan zijn leven: hij bond zich een zak zware steenen op den rug, nam vergift in, schoot zich een kogel in den mond en sprong op hetzelfde oogenblik van een brug in het water. Toch werd de ongelukkige nog levend opge haald, en eerst na 24 uren bezweek hij onder vreeselijke pijnen. Een mlllionairs-Kerstmaal. Een Kerstmaal dat 720 gulden per aanzittend persoon kostte, Is te Londen gegeven door een Amerlkaanschen mlllionair. Hij had het er op gezet een aantal zijner vrienden eens iets blzonders te bereiden, en zag daarbij niet op een pondje. De wintertuin van een groot Londensch hotel was voor deze gelegenheid In een Poolgebied her schapen. De tafel was aangericht te midden van ijs- en sneeuwbergen, door Peaty en Cook beklommen op hun weg naar de Noordpoolkellners als Eskimo's gecostu- meerd bedienden. in Qoud, Zilver, Juweelen en Paarlen. I Januari 1910. p. f. p. f. H. P. MAIJS, Varkensslager, St.-Domus- straat, brengt het Compliment van den Dag aan zijn vrienden en begunstigers, zoowel binnen als buiten de slad. S. Beije en Echtgenoote. Hellwenson aan begunstigers, vrienden en bekenden, zoo binnen als buiten de stad. J. VAN TICHELHOVEN, Zierlkzee. Schoenmaker. p. f. p. f. Nieuwjaars-Felicitatie van L. J. VERTON, Brood-, Koek- en Banketbakker, Verre nieuwstraat, Zierikzee. C. M. J. Phernambucq, MELKMARKT. Zierikzee. p. f. p. f. S. Trompetter-De Jong, Magazijn van Biscuits, Chocolade- en Suikerwerken, Melkmarkt, Zierikzee, wenscht hare geachte begunstigers, vrienden en kennissen een gelukkig Nieuwjaar. Zierikzee, 1 Januari 1910. Sociëteit „Concordia". Ondergeteekende wenscht het heil van den dag aan zijne geachte begunstigers, vrienden en bekenden. Zierikzee, 1 Januari 1910. F. C. VAN METEREN. Zierikzee, 1 Januari 1910. p. f. KI. Huson en Echtgenoote. Zierikzee. p. f. wenscht zijnen geachten begunstigers, zoo binnen als buiten de stad, een gezegend Nieuwjaar. Compliment van den Dag. L. VAN SLUIS, Vrachtrijder Brouwershaven—Zierikzee. p. f. I. VAN BURG, Koopman, Zierikzee, wenscht zijne geachte familie, vrienden en begunstigers, zoowel binnen als builen deze stad, een gelukkig Nieuwjaar. Johs. H. Brandenburg, mr. Timmerman en tevens handel In solide afbraak, bij de Luthersche Kerk te Zierikzee, wenscht vrienden en begun stigers. zoowel binnen als bulten de stad, een voorspoedig jaar. Een gelukkig Nieuwjaar aan al mijn begunstigers. Zierikzee. W. VAN WESTENBRUGOE, Fruithandel. M. BEIJE, Landbouwherberg, Varremarkt, Zierikzee, wenscht familie, vrienden en begunstigers een voorspoedig en gelukkig Nieuwjaar toe. L. C. van der Graaf, Spekslagerij en fijne Vleeschwaren. Zierikzee. p. f. wenschen hunne begunstigers, vrienden en bekenden een gezegend Nieuwjaar. Café, Lange Nobelstraat, Zierikzee. 1 Januari. M. C. v. D. YLIET, in Wijnen. Zierikzee. p. f. Hotel „Havenzicht". Zierikzee. p. f. p. f. Oods besten zegen toege- wenscht In het nieuwe jaar aan familie, vrienden en begunstigers. J. J. MATTHIJSSE en Echtgenoote, Hoef-, Rijtuig- en Ploegsmederij, Zierikzee. P- J. K. STEENLAND, St.-Domusstraat. P- I- F. LEMSOIV, Oareel- en Schoenmakerij, Korte Nobel straat, Zierikzee, wenscht zijn vrienden en begunstigers een zeer voorspoedig jaar toe en beveelt zich beleefdelijk in ieders gunst aan. De ondergeteekende wenscht vrienden en begunstigers, zoowel binnen als bulten de stad, een gelukkig Nieuwjaar, en beveelt zich weder opnieuw in ieders gunst aan. Zierikzee, 1 Januari 1910. A. ROMEIJN, Tuinman en Bloemist. A. DE GRAAFF, Nieuwe Haven, wenscht zijne geachte cliëntèie, zoo binnen als bulten deze stad, een gezegend Nieuwjaar. Kruidenier, MELKMARKT. ZIERIKZEE. p. f. Hellgroet aan familievrienden en begunstigers. D. PADMOS, In Ijzerwaren. Zierikzee, 1 Januari 1910. A. Timmerman Cz. C. Timmerman—Goossen. p. f. p. f. In Manufacturen. P- A. GAAND ERSE, voorheen F. B. Stroobant, naast de Beurs. p. f. Aan familie, vrienden en bekenden een gelukkig Nieuwjaar. Zierikzee, 1 Januari 1910. F. CAPELLE. Het jaar 1910 zij voor al mijne vrienden en begunstigerszoo binnen als buiten de stad, een gezegend jaar. A. SCHELL, Vleeschhouwer. Drogist. p. f. wenscht het HEIL VAN DEN DAG aan zijne geachte begunstigers, vrienden en bekenden. Zierikzee, 1 Januari 1910. ANTHONIE BEIJE, „Nieuwe Zaal", Beddeweeg, brengt zfln heilgroet aan familie, vrienden en begunstigers. p. f. en Echtgenoote. St.-Domusstraat. p Onze beste wenschen aan vrienden bekenden en begunstigers, bij de intrede van het jaar 1910. Gebrs. WIEBOLS. Hartelijke Gelukwensch. C. D. BLOK, In Bieren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 6