Zaterdag I Januari 1910. Tweede Blad. NIEUWSTIJDBNaEN. ZIEIUKZEESCHE (Z ierikzeesche NIEUWSBODE. O o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8869. Uitgever-Hoofdredacteur s A. FRANKE!.. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-^ Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlQk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. 1. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. Pallen, de bekendeAmerikaansche beurs- koning, die verleden jaar zijn kracht beproefde op de graanspeculalie, en aan wien velen toen duur brood te danken hadden, heelt thans met drie andere specu lanten zich op de katoen geworpen. Reeds maanden lang hadden zij den coup voorbereid en zij hebben het nu door hun manipulaties zoover gebracht, dat katoen, die tien maanden geleden voor 40 dollar per baal werd verkocht, thans 80 dollar opbrengt. Het gevolg hiervan is, dat de katoen- 5 fabrieken in Amerika, In Lancashire en op het vasteland slechts op korten termijn en dan nog met zeer weinig winst kunnen arbeiden, ja dat zij in vele gevallen zelfs met verlies moeten werken. Maar voor de vier grootspeculanten wil dit alles zeggen, een winst van 13 millloen dollar. In New-York heeft men uitgerekend wat Cook In het geheel met zijn Noord- pool-expedilie heeft verdiend. Dat 13 150 duizend dollars. 25 duizend kreeg hij voor artikelen in bladen en tijdschriften, 122 duizend voor lezingen. In St.-Louis ver diende hij 14000 dollars alleen door ge durende twee avonden een voordracht te houden. En dat had nog meer kunnen worden, als men maar niet aan Cook was gaan twijfelen. Er wordt verteld, dat vooral onder de makelaars op de effecten beurs te New-York vele en vurige aan hangers van den pool-ontdekker waren. Zij hadden dan ook zijn portret op de beurs met de sterren en strepenvlag om hangen. Toen zij hoorden, dat Kopenhagen den Doctor niet als den pool-ontdekker erkend had, trokken ze het portret van den muur en vermorzelden het door er op te trappen. Tot degenen, die, hoewel zij al eerder recht van spreken hadden gehad, zich eerst thans omtrent Cook uitlaten, behoort Nartsen. Hij zegt, dat hij maar gezwegen had, omdat hij meende met het uiten van zijn meening over Cook toch niets te zullen bereiken, maar eigenlijk had hij altijd getwijfeld aan de waarde van Cook's berekeningen en aan de waarheid van zijn pooltocht. Doch aan Peary gelooft Nansen wel. De sneeuwstorm in New-York. ♦lew-York heeft den ijzeren greep gevoeld :*an een sneeuwstorm, zooals sinds Kerslmis 1904 niet over het dollarland heeft geraasd. De storm kwam van Chicago aanvliegen en stortte zich op New-York met een Stielheid van meer dan 100 K.M. per uur. De officieel gemeten regenval bedroeg lj duim en de sneeuwval 18 duim of btjna 4 d.M. Urenlang was het verkeer tolaal ge stremd. Viaductspoor, tram-, automobiel en rljtuigverkeer, zoowel als dat der ferry booten alles was tot onbeweeglijkheid gedoemd. De toestand werd nog verergerd door een omstandigheid, die op zichzelve zeer gelukkig was te noemen: er was een zód gering aantal werkloozen, tengevolge van de dringende vraag der Industrie naar werkkrachten te New-York, dat de stads reiniging slechts weinige los-werklleden vermocht te vinden om haar bij het sneeuwruimen behulpzaam te zijn. Zoodat particulieren, die hun trottoir mootje gereinigd wilden hebben, daarvoor van een halven tot een heelen dollar uurloon moesten beloven, vdör zij arme slakkers vonden, die er aan wilden. Er zyn thans 20.000 werklieden bezig de voornaamste verkeerswegen van sneeuw te zuiveren. De sneeuwstorm bereikte zijn hoogste kracht te middernacht en verrastte duizenden schouwburgbezoekers, die on mogelijk naar hun in de voorsteden gelegen woningen konden terugkeeren, zoodat ze wel gedwongen waren hun toevlucht In de hotels te zoeken, die in een oogwenk propvol zaten en schitterende zaken maakten. Toen eindelijk den volgenden dag de zon door de wolken brak, zagen de wolkenkrabbers er met hun sneeuwlast uit als glanzende, marmeren paleizen en leverden een schouwspel op van verheven grootheid. In de geheele stad lag nog Maandag minstens een voet sneeuw en op de pleinen heelt de opgestuwde sneeuwlaag een dikte van drie tot vijf voet bereikt. In de haven was de scheepvaart In de war gestuurd als bij den dlksten mist, en de kapiteins verkozen het, liever voor anker te gaan, dan zich In den verblindenden sneeuwstorm te wagen. Te New-York hebben 12,000 man na den geweldigen sneeuwstorm gewerkt aan het schoonmaken van de straten, en men had er nog wel 10,000 kunnen gebruiken. Ook in andere steden, te Boston, Balti more, Philadelphia, enz. kwam men handen te kort voor het oprulmingwerk. De spoortreinen hadden vertraging van anderhalven dag of twee dagen. Te Wash ington kwam tusschen Zaterdagavond en Maandagmiddag geen enkele trein uit New-York aan en de President, die een feest van geschied- en staathuishoudkundige vereenlgingen te New-York zou bijwonen, kon geen gevolg geven aan zijn voor nemen, wegens de stremming in het ver keer. Op de Amerikaansche kusten kwamen vele menschen b|j schipbreuken om het leven. De welbekende mllllor.nair Andrew Carnegie is bij een wandeling te New- York op een gladbevroren plek uitgegleden en gevallen, waarbij hij zich ernstig aan de knie bezeerde. Een paar voorbijgangers vonden hem hulpeloos In de sneeuw liggen. Men acht zijn verwonding niet onbedenkelijk met het oog op zijn leeftijd 72 jaar. Het is een reeds geruimen tijd waar genomen verschijnsel, dat in het Zuidelijk deel der Vereenlgde Staten ongeveer twee mlllioen menschen In een ziekelijken toe stand verkeeren, die hun wil verlamt. Het verschijnsel werd in 1902 al toegeschreven aan de werking van een worm, die bloed armoede en hartzwakte veroorzaakt. Thans heeft Rockefeller gedurende 5 jaar een gezamenlijk bedrag van een millioen dollars beschikbaar gesteld voor een commissie, die een onderzoek naar de middelen tot herstel zal doen. De waarden, door den .spoorweg koning" Harrlman nagelaten, moeten sedert zijn dood zoozeer In prijs gestegen zijn, dat zijne weduwe thans een vermogen bezit van 220,000,000 dollars. Harriman liet haar naar schatting 149 mlllioen dollars na. Maar later werd bekend, dat hij den dag vóór zijn dood een som van 50,000,000 in aandeelen aan zijne vrouw had overgedragen en sinds dien tijd zijn de aandeelen meer dan 20 millioen In waarde gestegen. SPANJE. Voortdurend komen nog nieuwe Jobs tijdingen uit het overstromingsgebied. De dorpjes Abrances, Santacristlno en Villancieva zijn letterlijk door het water weggespoeld, zoodat men de plaats niet meer herkennen kanwaar zij gestaan hebben. Bij Barcovaldeoras werden door een aardverschuiving, tengevolge van de overstroomingen 27 menschen gedood en te Vianna kwamen 28 menschen om bij de instorting van hulzen. OOSTENRIJK. Op den tweeden Kerstdag is in Bohemen een groot spoorwegongeluk gebeurd, waar bij meer dan twaalf personen zijn omge komen en vele anderen in meerdere of mindere mate werden gewond. De sneltrein Weenen—Berlijn, die 's morgens halfacht van Praag vertrekt, Is omstreeks halftien dien ochtend bij het station Uhersko in botsing gekomen met een goederentrein. In een oogenbllk waren 14 personen gedood en 20 zwaar gewond. De schuld wordt geweten aan den machinist van den sneltrein, die het slation zonder te remmen met een snelheid van 80 K.M. in het uur voorbij reed. De goederentrein was juist bezig te rangeeren om de baan vrij te maken. Op telegraphlsche aanvraag kwamen spoedig bulptrelnen met doctoren en ver- pleglngsmaterlaal, maar het duurde toch uren voor al de gewonden onder de vernielde wagens voor den dag waren gehaald. De wagens waren ineengedrukt en op elkander geschoven onder den geweldigen schok. De locomotief en 4 wagens vormden een zeer hoog opgesta pelde, verwarde massa. Elders waren diepe kullen geslagen, de rails waren doorgeknapt als stroohalmen. Door ontploffing van een gashouder raakte een wagen in brand. Toen het personeel van hel kleine station van den eersten schrik was bekomen, renden allen naar de plaats van het onheil. Men hoorde niets dan kermen en schreien. Gewonde passagiers sloegen de raampjes stuk en klommen met moeite raar bulten. Anderen echter waren geheel vastgeklemd. Er speelden zich schrikkelijke tooneelen af vóór een trein de gewonden vervoerde. Het ergste was de brand, die slechts met groote moeite werd onderdrukt. De reizigers, die ongedeerd waren gebleven, beijverden zich zeer bij het reddingswerk. Het is nu gebleken, dat het signaal, zooals de machinist op den sneltrein beweerde, op veilig heeft gestaan, door de schuld van een stationsbeambte, wlen dus als de werkelijke schuldige een zware straf wacht. Even vóór de botsing, toen een stoker den goederentrein zag, beproefde hij nog uit alle macht te remmen, maar het was al te laat. ENGELAND. Te Yarmouth hebben Zaterdagmorgen weder elf zwemmers een Kerstbad In zee genomen. Één hunner, de heer Bennett, heeft dat nu reeds 39 jaren achtereen gedaan. FRANKRIJK. Ongeveer twee maanden geleden Is te Vésinet, bij Parijs, een jong, veelbelovend tenor, met name Oodard. van de groote opera gestorven. Hij was daar met zijn vrouw btj vrienden over, het echtpaar Doudieux, die te Parijs een meubelzaak hebben, maar te Vésinet een bultentje. Godard leed aan hoofdpijn en toen mevrouw Doudieux hem daarvoor anti- pyrine-poeders gaf, die zij toevallig In huis had, daar zij haar, naar zij meende, bij vergissing waren toegezonden, werd hij zóó ziek, dat hij denzelfden nacht overleed. Eenlgen tijd later ontving de familie een mandje met mosselen, uit Caen, waar van de afzender onbekend was. De heer Doudieux liet dit geschenk scheikundig onderzoeken en het bleek, dat de mosselen arsenicum bevatten I Geruimen tijd te voren had de familie een doos met bonbons ontvangen, welke er zeer onoog lijk uitzagen, ook deze bleken zwaar vergiftigd te zijn en begrijpelijkerwijze was men sedert voorzichtig geworden. Na de ontvangst van de mosselen heeft men verband gezocht tusschen den dood van Oodard en de p reders, waarna de justitie in de zaak werd gemengd. Het onderzoek maakte uit, dat de poeders een groote hoeveelheid arsenicum bevatten. Zeer toevallig eigenlijk Is de heer Doudieux op het spoor gekomen van dengeen, die al deze feiten moet hebben bedreven. Het was een meisje met name Marie Bourette, die vroeger bij hem In dienst Is geweest en die, naar het schijnt, uit wraak, de vergiftigde eetwaren en poeders heeft toegezonden. Ook is zij de schrijfster gebleken van een aantal ongeteekende dreigbrieven aan de familie Doudieux. Het meisje is in hechtenis en in verhoor genomen. Zij ontkent alles, maar haar verklaringen bleven zeer onvol doende. De zanger Godard werd ie Brussel be graven. Er worden maatregelen genomen om uit te maken of hij aan vergiftiging is gestorven. DUITSCHLAND. Berlijn, 29 Dec. De ochtendbladen melden op gezag van de Petersburgsdie Beurscourant, dat door de Duitsche justitie beslag is gelegd op een depót van 4 mll lioen roebel bij de bankfirma Mendelssohn Co., Ie Berlijn, zulks ten behoeve van een Dultschen crediteur, v. Hellfeld ge naamd, die op de Russische regeering een vordering heeft, nog dagteekenend uit den Russisch-Japanschen oorlog. Het betreft bij het beslag leggen op een depót der Russische regeering bij de bank Mendelssohn Co. geen diplomatiek Incident, doch een zuivere rechtskwestie tusschen een Duitschen particulier en de Russische regeering. Sedert acht dagen vertoeft de vertegenwoordiger van de Russische regeering In Berlijn om met de betrokken instellingen en personen te onderhandelen. Een vergelijk is waar schijnlijk. De pleger van den vlervoudlgen moord te Hellbuhl, by Ruswll, Is thans te Luzern gevat. Het is een 36-jarlge varkens- kooper, Muff genaamd. Een hond schoon geen politiehond droeg bij tot de ont dekking van den moordenaar. Men had namelijk opgemerkt, dat de anders zoo nijdige wachthond der boerderij, waar de moord werd gepleegd, niet tegen den moordenaar te keer was gegaan. Die hond nu was eenlgen tijd geleden door Muff geleverd. Dat bracht de verdenking op Muff. Men ging nauwkeurig zijn doen en laten na en ten slotte werd hij te Luzern gevangen genomen. HIJ heeft reeds een bekentenis afgelegd. BELGIË. Een schrikkelijk drama gebeurde Maan dagnamiddag, naar het H. v. A. meldt, in het restaurant de la Fontaine de la Sau- venlère, nabij Luik. De pachter Evrard, 40 jaar, zijn vrouw 30 jaar, hun kind van 2J jaar en de oude mevrouw Evrard, zyn tante, 70 jaar oud, werden vermoord door bijlslagen. Ook hunne twee honden waren op dezelfde wijze afgemaakt. Deze viervoudige moord moet diefstal voor drijfveer hebben gehad. Zij werd ontdekt des avonds Ie 9 uur, door den broeder van Evrard, landbouwer te Niverlée. De la Fontaine de la Sauvenière Is op drie kwartier uurs van Spa, zeer schilder achtig gelegen, te midden der bosschen en wordt in 't schoone seizoen zeer veel door vreemdelingen bezocht. Men heeft gemeld, dat de schulden van prinses Louise op 15 millioen kronen worden geschat. Men geeft er thans de volgende specifi atie van: Aan hotelschulden heeft prinses Louise nog sleeds te betalen: hotel Westminster te Parijs f 130,000, Astorla-Hotel te Parijs f 40,000, hotel Bristol te Berlijn 1 18,000, andere hotels te Berlijn f 24.000, hotel Rlvlere Palace te Monle-Carlo f 30,000. Winkelschulden: juwelier Lacloche te Parijs f 150,000, Hartoc te Parijs f93 000, Deriot, juwelier te Parijs, f 52,000, de befaamde mode-konlttg Paquln f 3000, Romond et Cie. f 82,000. Houff f 7000, Donzet, mode-atelier, f 170,000, allen te Parijs; Koch te Frankfort f 18,000 Wisselschulden te Berlijn: f 900,000. Dan komen de kolossaal hooge schulden, voortvloeiende tilt den aankoop van ter reinen en landgoederen. De erfenis van Koning Leopold blijkt nog mee te vallen. Bij een samenkomst van de advocaten der drie dochters van den Koning met de executeurs van het testament, de baronnen Goffinet, hebben laatstgenoemden medegedeeld, dat de waarde der aandeelen, door den Koning aan de Prinsessen vermaakt niet 15 millloen, maar 18 millloen francs bedraagt en dat het haar ten deel vallende in het geheel minstens 40 millioen zal bedragen Koning Albert. Van den nieuwen koning vinden wij de volgende bizondei heden bericht: Aibert I, die 8 April 1875 geboren en dus 34 jaar oud Is, heeft zich reeds als troonopvolger populair weten te maken bij de Belgen. Hij heeft innemende manieren, Is afkeerig van ulterlijken pronk en praal en eenvoudig in al zijn doen. Daardoor heeft hij het hart van velen gewonnen. Hij heeft de Belgische zeevisscherlj lot nieuwen bloei doen komen door 't schen ken van een aantal model visschersbooten en door het maken van doelmatige Inrich tingen voor rooken en verpakken van visch. Ook op menig ander gebied van het practische leven heeft Koning Albert groole belangstelling betoond, vooral ook voor technische vragen. In den laatsten tijd hield hij zich veel bezig met luchtscheepvaart. Vroeger trok het spoorwegwezen hem aan en hl heeft, evenals zoovele mannen van aanzien, ook wel als machinist op een locomotief gestaan. En de Belgische letter kundigen zijn het niet vergeten, dat hij verleden jaar, In een bijeenkomst, die op het stadhuis te Brussel onder voorzitter schap van den socialist Edm. Picard werd gehouden, In schoone woorden hulde heeft gebracht aan den dichter Emlle Verhaeren. In den Belgischen Senaat, waar sinds 1893 alle mondige Belgische prinsen zitting hebben, heelt dc tegenwoordige koning Albert in de laatste jaren herhaaldelijk hel woord gevoerd. Groote aandacht trok o. a. zijn in Januari 1908 gehouden redevoering over de noodzakelijkheid van eigen scheep vaartlijnen voor België en het nut van een kleine Belgische oorlogsvloot. Evenals koning Leopold Is hij steeds een voor stander geweest van de thans aangenomen legerhervorming. Voor 't overige betrachtte koning Albert als troonopvolger in politieke vragen altijd de terughouding, die de plicht Is van prinsen In een constitutloneelen staat. Verleden jaar wekte hij bij een deel der ultramontanen ergernis door een liberalen gouverneur te kiezen voor zijn oudste zoontje, Prins Leopold. De populariteit van den nieuwen koning is door zijn reis naar den Kongo, in dit jaar, nog vermeerderd, zooals bleek uit de ovaties, die hem bij zijn terugkomst werden gebracht. Koning Albert heeft drie kinderen, twee jongens en een meisje. Hoewel hij niets erft van Koning Leopold 11, is hij toch heel rijk, want Leopold I heeft aan zijn vader, den graaf van Vlaanderen, veel meer vermaakt dan aan Leopold II, wiens talent voor zaken doen hij waarschijnlijk kende. Koning Albert zal daardoor een behoor lijke hofhouding kunnen bekostigen. Koning Leopold en barones Vaughan. De buitenlandsche bladen zijn nog altqd niet uitgepraat over het huwelijk van wijlen koning Leopold en de barones Vaughan. Een „diplomaat" verzekerde aan de XXe Siècle, officieus regeerlngs- orgaan, dat het huwelijk van mejuffrouw Dolacroix met koning Leopold in het laatst van diens leven voltrokken werd. Ik spreek, zeide deze diplomaat, omdat Ik dit als mijn hoogsten plicht beschouw en omdat de koning, indien hij nog leefde, ook zoo zoude handelen, opdat men de waarheid leere kennen en aan het schan daal een einde komt. Het huwelijk heeft plaats gehad kort voordat den koning de laatste H. Sacramenten werden toegediend. Het had ook niet anders gekund, wijl de barones Vaughan voortdurend aan het ziekbed van den koning vertoefde, zoowel róór als na de toediening der laatste H. Sacramenten en tot na den dood des konings. De Romeinsche correspondent van de te Milaan verschijnende Persevaranza discht een geheel ander verhaal op. Hij meldt het volgende Ik kan u stellig verzekeren, dat koning Leopold nóch burgerlijk nóch kerkelijk met de barones Vaughan getrouwd Is. Toen koning Leopold verliefd werd op de toenmalige Caroline Delacroix, desttyds wettige echtgenoote van een hofleverancier, wist de koning dezen over te halen zich van zijne vrouw Ie laten schelden, voor gevende, dat hij haar wilde huwen. Maar het Vaticaan, hetwelk de echtscheiding niet toelaat, spark zijn non possumus uil, hetwelk ontvangen werd juist een avond voordat de barones den koning een kind schonk. Eenigen tijd daarna overleed de echtge noot van de barones en toen verwittigde het Vaticaan den koning, dat hij zijn verhouding tot de barones kon en moest regelen. Maar toen wilde de koning niets meer van een huwelijk hooren, verklarende, dat het te laat was om België een koningin aan te bieden en dat hij voortaan zou leven zooals hij tot dusver had geleefd. De pogihgen, achtereenvolgens aangewend door den Pauselijken Nuntius, door kardi naal Vannutelli en door den aartsbisschop van Mechelen, om den koning tot een huwelijk te bewegen, bleven zonder ge volg de koning bleef hardnekkig weigeren en zoo Is hij gestorven, zonder met de barones Vaughan gehuwd ie zijn. Anecdoten omtrent Leopold II. Mocht de koning het bij een deel zijner onderdanen verkorven hebben, zijn bon homie, hetzij echt of geveinsd, wist menig tegenstander te ontwapenen. Een schat van anecdoten is omtrent hem In omloop. Op één van zijn uitstapjes, waarbij hij slechts vergezeld werd door zijn tuinman Knight, kwam hy in zeker dorp en vroeg daar aan een oude boerenvrouw, een on- vervalscht Vlaamsch type, om een glas melk. De vrouw hield den koning en Knight, die Engelsch met elkaar spraken, voor een paar Engelschen en mompelde daarom langs haar neus weg: Ik ben toch nieuwsgierig, hoeveel die Engelschman met dien langen neus voor mijn melk betalen zal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5