Zaterdag I Januari 1910. Eerste Blad. V TERUGBLIK. (ZS i e r i Is. zeesolie Oouran tf). «HEUWSTllDIWeEW. Uit Stad en Provincie. HERIKZEESGHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. D" abonnementsprijs van dit blad, dat lederen ,AQ, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, Is Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in ..land f 1,60 per 3 maanden, oor het buitenland, verzending eens per week, f 10 jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8869. Illtgaver-Hoofdredacleur A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-j Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. t nummer bestaat uit a bladen. i vereenkomstig de In de journalistiek schende gewoonte geven wij bij het 'e van eiken jaarkring een overzicht, het dan ook slechts beknopt, van de dgebeurtenlssen op het wereldrond in afgeloopen jaar. Uit den aard van den rkten omvang van ons blad kunnen jnze taak niet zoo breed opvatten als pR --eten wij ons laltn tot het as voorkomt nzen lezers -..ang In te h.iiitJi. IJ zullen met onze zuidelijke buren, ïelgen, beginnen. Deze hebben korte- s hun koning, Leopold II, door den 1 verloren. Na een operatie, die ge verlichting in zijn smartvol lijden ht, stierf hij, terwijl aan zijn stervens- ide de vrouw uit het volk stond, met hij jarenlang „in wilder Ehe" geleefd en aan wie hij het grootste deel van reusachtig vermogen naliet, en wel deel, hetwelk hij zelf zich verworven Zijn dochters, uit het wettig huwe- voortgesprotenbekomen twaalf of lien millioen, die hij van ztjn vader, i eersten koning van het Belgische Ik, geërfd had. Door zijn overlijden am, daar hij geen wettig mannelijk oir 1, de troon aan zijn neef Albert, die na kort interregnum van het Ministerie •evjTol» -an het bewind aanvaardde. >i Leopold II heeft zich grijke gebeurtenissen ge- .e-rst is door zijn toedoen air- Ie mogendheid geworden, schonk namelijk de Congo, dat een aatbezittlng van hem was, aan den glschen staat. En ten tweede mocht hij nog beleven, dat de plaatsvervanging, r de opheffing waarvan hij steeds me; mte geijverd had, bij het leger werd schaft, zoodat thans een ieder, die In gië dienstplichtig ls, als soldaat moet nen. n Frankrijk werd het ministerie De ■menceau ten val gebracht en vervangen or dat van Briand. De Clémenceau, een rlg parlementair redenaar, had vroeger, n hij zelf nog geen minister, maar enkel nerlld was, In deze hoedanigheid tal i ministers doen tulmeten, zoodat hij bijnaam van „Ie tombeur" had ver- ;gen. Hij zelf moest echter ook het lot dergaan, dat hij zoo vaak anderen bereid 1. Tengevolge toch van zijn heltig en Delcassé, die als Enquête In r schospren nines aan de verzuimd ad de noodtge voorzorgsmaatregelen te temen, waarop de scheepscommandanten zoo dikweif hadden aangedrongen, door :lk verzuim de marine door onder- lieidene rampen was getroffen geworden,^ :mde de meerderheid der Kamer tegen" en motie van vertrouwen in de regeering. Een opzienbarend strafgeding, dat de pmerkzaamheid van de geheele beschaafde areld trok, is te Parijs gevoerd geworden, n schilder, Stelnhell genaamd, was ver oord gevonden, en niemand minder dan ■|n eigene vrouw, die het trouwens met -t Ieder hield, die haar goed betralde, rd, niettegenstaande zij na den moord e'tonden en met een prop In den mond p haar bed gevonden was geworden, van len moord verdacht geworden. Zij werd -vangen genomen, en haar zaak, een se célèbre, werd naar een jury ver zen. Deze sprak haar op alle punten, tegen haar aangevoerd waren ge- trden, vrij. In Spanje heeft onder het Ministerie laura de hand der reactie loodzwaar op het volk gedrukt. De drukpers werd aan banden gelegd, en het recht van vereenl- glng en vergadering opgeheven. Daarbij kwam nog, dat de regeering de natie In :en bloedlgen oorlog bulten het grond- 'oled van den Staat had gewikkeld, een orlog, waarvoor men niets voelde. Ter- ■ille van een maatschappij, die koper en er uit de nabij Mellllo (In Marokko) gelegen mijnen wilde halen, poogde zij haar invloedssfeer uit te breiden. De riff bewoners verzetten zich daartegen en vielen de Spanjaarden gewapender hand aan. Hierop zond de regeering een sterke troepenmacht naar Marokko. De reservisten waren voor dit doel onder de wapenen geroepen, maar de vrouwen van Barcelona wilden deze niet laten vertrekken. In ge heel Katalonië brak wegens de oproeping der reservisten voor een Impopulalren oorlog een hevige opstand uit, die door de regeering gedempt en In bloed ge smoord werd. Honderden werden gedood, en honderden In de gevangenissen ge worpen. In de slotgracht van de beruchte vesting Monljuich werd Franciscus Ferrer, de stichter der vrije school in Spanje, die, gelijk betrouwbare mannen verzeker den, niets met den opstand had uit te staan, krachtens een vonnis van den krijgsraad te Barcelona wederrechtelijk doodgeschoten. De vele terechtstellingen noopten de oud-llberalen in de Cortez tot handelen. Hun aanvoerder, Moret, viel In de Kamer de regeering daarover heftig aan, zeggend, dat zij door haar handelwijze het ver trouwen der natie verloren had. En Maura, die begreep, dat er ook voor een minister een tijd van komen en een tyd van gaan is, ging heen. Moret werd hierop minister president. In de plaats van het grof reactlonnair geweld, kwam nu een meer verlicht despotisme. Aan den oorlog in het rlffgebied kwam een einde. En een begin werd gemaakt met den terugkeer van de reservisten, die juichend door de be volking werden"ontvangen. Wat Marokko betreft, de nieuwe sultan, een monster van wreedheid, overwon den Roghi, en liet dezen en 25 van zijn aan hangers een afschuwelijken dood sterven. In Dultschland kregen wij een nieuwen rijkskanselier. Prins Von Bülow, die tien jaren als zoodanig gefungeerd had, trad af, daar de jonkerpartij en het centrum, dat hem toch al niet welgezind was, de door hem Ingediende erfenisbelasting hadden afgestemd, en belastingen op de verbruiksartlkelen hadden doorgedreven, waarmede hy zlcb niet kon vereenigen. Onder anderen werden koffie, thee, lucifers, bier, brandewijn, suiker zwaar belast. Dat de bevolking hierover ernstig ontstemd is, Is te begrijpen. En dat die ontstemming zich bij de verkiezingen reeds openbaart, doordat tal van stemmen op socialistische candldaten worden uitgebracht, was wel te voorzien. Wie wind zaait, zal storm oogsten. In generaal Von Bethmann Hollweg, een reactionnair in merg en been, die door den keizer tot opvolger van Prins Von Bülow werd benoemd, hebben de heeren conservatieven nu een man volkomen naar hun hart. Maar of hij zich lang zal kunnen staande houden, valt ernstig te betwijfelen. De wassende stroom der verklaarbare ontevredenheid zal hem wel bereiken en van zijn hoogen post wegsleuren. In Engeland Is een hevige strijd ontbrand tusschen het Hoogerhuls, dat de belichaming is van Ijet gepriviligeerd conservatisme, en het Lagerhuis, dat de volksvaan van den vooruitgang omhoog houdt. Het Lagerhuis namelijk had op voorstel van de regeering ter voorziening In den finantiëelen nood een landbelastlng en een belasting op den eigendom van zijn gronden aangenomen. Me! deze belastingen nu konden zich de rijke grondbezitters, de leden van het Hoogerhuls, niet vereenigen. Om nu de klip eener verwerping te ontgaan vond er lord Landsdowne dit op: Hij diende een motie in, waarbty het Hoogerhuis verklaart, da! het zich niet gerechtigd acht de begrooting aan te nemen, alvorens een verkiezing voor het Lagerhuis bewezen heeft, dat Inderdaad het volk de be- gnotlng en de belastlngpolitlek van het literale bewind wil. Die motie nu, door de heeren lords met jubel begroet, werd in het stampvol Hoogerhuls met een ver pletterende meerderheid aangenomen Wanneer volbloed arlstokraten, die In den regel van uit de hoogte op het volk neerzien, zich verwaardigen van hun voet stuk af te dalen tot het volk, en ztjn meening, ja zelfs zijn beslissing vragen, dan schuilt daar wat achter. En dan schuilt en in casu dit achter, dat de heeren lords hopen, dat by eventueele ontbinding van het Lagerhuis de kiezers hun stem in conservatieven geest zullen uitbrengen. En nu moge, gelet op de klesmanoeuvres, hun verwachting niet geheel op ydele gronden berusten, er bestaat daartegenover ook reden aan te nemen, dat het gezond ver stand der kiezers, die, nu de regeering na de beslissing van het Hoogerhuis het Lagerhuis ontbonden heeft, in Januari hebben uitspraak te doen, den slimmen toeleg zullen doorgronden en bij de stem bus aan het vooruitstrevend element de zege verschaffen. In Rusland regeert de Czaar, en de galg is zyn Eerste Minister. De Rljksdoema toch, of juister de Regeerlngsdocma, is slechts een bloote schijnvertooning, die men niet eens voor de Russische bevolking, maar wel voor het geldschietend Europa noodig acht. De Russische staatslieden vreezen nameiyk, dat, wanneer zij niet een soort parlement hebben, de geldschieters van Europa de koorden der beurs dicht gesloten zullen houden. Dus om een zuiver finantiëele reden nemen zy den schijn aan In politiek opzicht een Wester- sche Staat te zyn, terwyt in het wezen der zaak de Doema niets te zeggen heeft, zocdat dan ook het voik op zijn Oostersch wordt onderdrukt en uitgezogen door de beambten. En bleef het nog maar daarby. Maar de vryheid, het leven en de eigen dommen der burgers verkeeren In Rusland In voortdurend gevaar. Op een bloote verdenking zelfs kan men uit den kring der zijnen langs administratieven weg worden weggevoerd. Hoevelen zuchten niet in den kerker of In Siberië! Strop en kogel zijn er permanent in werking Meer dan 4000 menschen heeft men in de laatste jaren ter dood gebracht, afgezien nog van de duizenden, die in de gevangenissen, op hun tocht naar Siberië of In de werk- groeven stil en langzaam wegkwijnden. En hoevelen werden niet door laag bedrog van politiespionnen en agents-provocateurs in den val gelokt! Burzcfcn Bakai hebben indertyd daaromtrent in de Matin ont zettende onthullingen gedaan. Het bleek, dat tal van revolutionnaire komplotten In de bureaux van de geheime politie werden beraamd. Azef, de beruchte Azef, werd door hen ontmaskerd. Een studente in de medicijnen, Janina Borszeska genaamd, die by de revolutionnairen In hoog aanzien slond, kreeg van de geheime politie elke maand 75 roebels, dat is f 187,50, om haar kameraden, die in haar een onbeperkt vertrouwen stelden, te verraden en aan den beul over te leveren. In het afgeloopen jaar stierf grootvorst Wladimlr. Wij vermelden dit feit, omdat in hem een man Is heengegaan, wiens leven een vloek was en wiens dood een zegen is voor het Russische volk, want hij heeft het rijk op reusachtige wyze te kort gedaan, en bovendien den moord op zoovele dulzende weerlooze burgers op zijn geweten. Immers, hy liet op het on gewapende volk, dat op den 22sten Janu ari 1906 naar het keizeriyk palels was gelrokken, teneinde van den Czar een constitutie al te smeeken, zijn op het plein opgestelde kanonnen afvuren, zoodat duizenden stervend ter aarde zyn gestort. Naar hem is die dag de Wladlmlr-Zondag genoemd geworden. In Turkije had sultan Abdoel Hamid een militaire samenzwering tot omverwerping van de constitutie op touw weten te zetlen. Na een bloedig straatgevecht werden de samengezworenen door de aan de grondwettige instellingen trouw geblevene troepen verslagen. Abdoel Hamid werd door de volksvertegenwoordiging van den troon vervallen verklaard, en In zijn plaats werd tot sultan verheven zyn broeder Mehemed. Ook In Perzië kreeg men de Westersche staatsinrichting. De revolutionnairen trokken naar de hoofdstad, Teheran, op, en maakten zich na een hardnekkig en bloedig gevecht met de kozakken van de stad meester. De shah vluchtte in het gebouw der Russische ambassade. Zijn nog minder jarig zoontje werd tot shah uitgeroepen. In Griekenland hebben de militairen de macht in handen. Zy noodzaakten den koning, wiens positie verre van benydens- waardig is, zyn zonen uit den staatsdienst te ontslaan. De hoofdgrief, die men tegen den koning heeft, Is deze, dat het hem niet gelukt Is van de mogendheden de Inlijving van Kreta bij Griekenland te verkrygen. Het Congres der Vereenigde Staten van Noord-Amerlke koos Talt tot president, die dezelfde politieke gedragslijn van zijn voorganger, Roosevelt, zal volgen. De droom der Boeren, Natal, Oranje- Vrystaat, Transvaal en de Kaapkolonie, eens tot een Statenbond vereenigd te zien, is thans in vervulling gekomen, zy het dan ook onder Engelsch bestuur, dat Is op een andere wyze, als zy zich destyds, toen zij nog onafhankeiyk waren, hebben voorgesteld. Men kan thans spreken van de Vereenigde Stalen van Zuid-Afrika, met Kaapstad als zetel van de wetgevende machten Pretoria als residentie der regeering. Prins van Wales Is voornemens de eerste wetgevende vergadering in persoon te openen. Wat Nederland betreft, ons volk werd op 30 April met de geboorte van een prinses verblijd, die den naam van Juliana verkreeg, en eens, zoo geen mannelijk oir mocht geboren worden, vermoedeiyk den Nederlandschen troon zal bestygen. De verkiezingen voor de Tweede Kamer vielen voor de vrijzinnigen hoogst on gunstig uit. Ons kiesdistrict Zierikzee herkoos met een overweldigende meerder heid zyn kloeken, kranlgen afgevaardigde, mi'. R. J. H. Patyn. Ten aanzien van de slad onzer Inwoning kunnen wy op het volgende heugelijke wijzen dat de scheepvaart dit jaar op een buitengewone drukte kan bogen, dat een nieuwe concertzaal is verrezen, die een sieraad van ons stadje, tevens als graan- beurs aan den handel gewichtige diensten bewyst, en dat op het loffelijk initiatief van de Gezondheidscommissie een Comité is in het leven geroepen tot verkryging van een waterleiding. Moge dat Comité in zyn moeilijke taak spoedig slagen. En ten slotte wenschen wij nog te ver melden, dat op Schouwen-Duiveland de beweging voor de staatspensionneering ten behoeve van de ouden van dagen in het afgeloopen jaar met reuzenschreden is vooruitgegaan, en dat in nauw verband hiermede op dit eiland in het leven Is geroepen een Federatie, tot welke de meeste piaatseiyke afdeelingen van Schouwen- Duiveland zijn toegetreden. Wij besluiten dezen korten terugblik met den innigen wensch, dat Ood ons Vaderland en Vorstenhuis moge behoeden, en ons allen in den nieuwen jaarkring Zijn onmisbaren zegen moge schenken. De Redactie. NEDERLAND. Amsterdam, 30 Dcc. Met den ge wonen trein, die 11,31 uit Amersfoort alhier aankomt, werd hedenochtend het stoffelijk overschot van mr. S. A. Vening Meinesz, oud-burgemeester van Amsterdam en Rotterdam, en lid der Eerste Kamer, naar de hoofdstad vervoerd, om daar, op Zorgvliet, ter aarde besteld te worden. Op het kerkhof waren aanwezig o. a. burgemeester Van Leeuwen, de wethouders Josephus Jltta en Van den Bergh, de oud burgemeester van Rotterdam 's Jacob, tabyke gemeenteraadsleden en andere autoriteiten. Onder doodsche stilte werd de kist in het graf op de begraafplaats Zorgvliet aan den Amstel neergelaten. Er waren vele kransen opgelegd, o. a. één van het ge meentebestuur van Rotterdam. Burgemeester VSn Leeuwen voerde het woord. Spreker bracht dank en hulde aan den ontslapene, dank ook voor hetgeen hij gedaan had in het belang der stad, hulde voor zyn kunde, zijn beleid, zijn onpartijdigheid en groote rechtschapenheid. Vóór zyn burgemeesterschap in Amster dam had Vening Meinesz reeds een be roemden naam, hetgeen de tegenwoordige burgemeester van Rotterdam in den ge meenteraad aldaar zoo juist getuigde. Behalve actieve magistraat was de over ledene een man van groote eigenschappen. Onder uiterlijke koelheid schuilde een gevoelig hart In hem, die 10 jaren de eerste burger van Amsterdam was. Namens de gemeente legt spreker op het graf een krans met witte leliën, op rood en zwart lint prijkt het wapen van Amster dam, dat hem lief was. Deze hulde is een oprechte „Rust in Vrede". De oudste zoon van den ontslapene dankte voor de eer, zyn vader bewezen. 's-Gravenhage, 30 Dec. In den kring, die geregeld met minister Heemskerk In aanraking komt, loopt het gerucht, dat de Minister voornemens Is binnenkort zijn ambt neer te leggen. Naar wy uit goede bron vernemen, is de eere-raad In de bekende „lintjes- historie" samengesteld uit de oud-Ministers S. van Houten, J. C. de Marez Oyens, P. W. A. Cort v. d. Linden en C. Lely. Dinteloord, 30 Dec. In de j.l. Dinsdag gehouden raadsvergadering kwam in de eerste plaats aan de orde de Installatie van het nieuw gekozen lid, den heer A. Bom Jz. Na de gebrulkeiyke eedsaflegging nam hij plaats. Ten tweede ging men over tot de be noeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur. Naast het altredend lid, den heer C. van der Riet, was door het college van Burgem. en Weth. op de voordracht geplaatst de heer H. Vlamlngs. Na ge houden stemming werd eerstgenoemde met 10 st. tegen 1 stem op laatstgenoemde herbenoemd. In de derde plaats had de verpachting der haven in de kom van het dorp, de laadplaats aan den Steenbergschen Vliet en de straatmest plaats. Het eerste werd ge gund aan den hoogsten bieder, den heer A. Daane, voor de som van f 640; het tweede aan den heer J. Meesters, voor f 25 en het derde aan den heer H. Vlamings, voor f 35. Voorts ontspon zich, naar aanleiding van een interpellatie van den heer Sneep over den toestand der gemeentewegen, een levendige discussie onder bovengenoemde en de heeren H. Vlamings en A. Bom, over den aanleg van een stoomtram. Op voorstel van den voorzitter werd echter deze discussie gesloten, omreden er nog geen voldoende gegevens waren ingekomen tot het nemen van een besluit. Hiermede konden de heeren raadsleden zich vereenigenwaarna de vergadering werd gesloten. Zierikzee, 31 December. Benoemd tot opzichter 3e kt. bij de visscherljen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen J. Cornelissen, schipper te kl. by die visscheryen, en tot opziener 2e kl., M. J. P. Mljnsbergen, thans 3e kl. Ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan der bekende firma J. Lips Bzn. te Dordrecht op morgen, I Januari, heeft genoemde firma een pracht-album doen verschijnen, prykend met fraai uitgevoerde afbeeldingen van haar fabrieken, werk plaatsen, van haar stichter, van haar vroeger en huidig dienstpersoneel enz. In de daaraan toegevoegde beschryving wordt een terugblik geworpen op het ontstaan en den groei der fabriek, die aanvankelijk op bescheiden voet Ingericht, thans een inrichting is geworden, die niet alleen in ons land, maar ook wijd en zyd In het buitenland om haar sollede afwerking van brandkasten een schoonen naam veroverd heeft. Zonnemaire, 30 Dec. Het muziekgezel schap „N. en U." gaf gisteren avond In de Bewaarschool een welgeslaagd concert. De zaal was eivol en de opgekomenen genoten van spel en voordracht. Hoewel er enkele vlekjes waren aan te wijzen, getuigde toch de uitvoering van ernstige studie en goeden smaak. De „Kleppermarsch" van Morks oogstte lulden bijval en by een volgend concert zullen voorzeker één of meer nummers van dat genre by het publiek in goede aarde vallen. Een pianonummer met begeleiding van één of meer instrumenten, geeft steeds bij harmonie- oljfanfare-uitvoeringen een aardige afwisseling. Zonder iemand der medespelers tekort te willen doen, mag de „Klaver vlet" en de „Winkelier uit Monnikendam" wel eens een pluimpje gegeven worden. Waren de eersten een lieve verschynlng, gracieus In beweging en leuk in voordracht, de laatste was kosteiyk gegrimeerd en bleef tot het einde goed in zijn rol. Een zeer geanimeerd bal besloot den avond. Dreischor. J.l. Woensdagavond gaf de zangvereeniging „Thalla" alhier hare jaar- lyksche wlnter-uitvoering. Als gewoonlijk was een talrijk publiek aanwezig. Wel voldaan zullen zeker allen geweest zyn over de uitvoering der zangstukken. Ook de voordrachten vielen bizonder in den smaak. Aan het einde der uitvoering sprak de president der .vereeniglng een woord van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1