Ingezonden Mededeelingen. verstreek en de vurig verlangde stam houder wiide niet verschijnen. Door hem zouden de vele schulden van de verarmde familie worden afgedaan en het wapen schild verguld. Dit tengevolge van een majoraat in het geslacht. Alle hoop scheen verloren, maar het ongelooflijke gebeurde. Op 27 Februari 1897 schonk gravin Kwilecka In een kort te voren gehuurd huis te Berlijn het leven aan een welge schapen zoon. De gravin was toen 51 jaar, de graaf 57 jaar. Onmiddellijk rezen er allerlei beden kingen. Men vond het vreemd dat de graaf tijdens de zeer gelukkige gebeurtenis ver weg, In het Zuiden, vertoefde. De door de geboorte benadeelde Kwlleckl's in Posen zaten niet stil en ze begonnen processen. In 1903 werd eerst de gravin en toen ook de graaf In hechtenis genomen en daarop volgde te Berlijn het sensatie-proces, dat ver over de grenzen bekend werd. Gravin Kwilecka verdedigde zich met groot talent en ten slotte werd zij, evenals de Poolsche bedienden, vrijgesproken van de beschuldiging, een vreemd kind voor het hare te hebben uitgegeven. In Februari van dit jaar Is de gravin gestorven, steeds in het gelukkig bezit van den thans 12-jarigen .majoraatsheer" Joseph, graaf Kwllecki. Maar helaas, de familie in Posen heeft het er niet bij gelaten. Ze hebben de baanwachtersvrouw ontdekt en deze heeft, als de echte moeder, een aanklacht in gediend met het succes, dat het kind nu aan haar Is teruggegeven. Van een erfelijken graaf Is hij afgedaald tot een zoontje van een spoorwegbeambte. Oraaf Kwllecki verliest met zijn zoontje een groot deel van zijn inkomen en boven dien moet hij veel proceskosten betalen. Maar hij geefl het nog niet op en hij gaat in hooger beroep bij het rijksgerecht. NEDERLAND. Amsterdam, 22 Dec. De politie heeft het Maandagmorgen noodlg geacht een onderzoek in te stellen in de Vrolikstraat 415 alhier. Daar woonde op de le étage zekere Menage, directeur eener spaarkas- vereeniging. Een groot aantal bewoners van de .Oostelijke eilanden", Mulderpoort- kwartier en Parkstraten, hadden maanden lang hunne penningen bij hem geofferd, om met de Kerstdagen eens te kunnen genieten. Ze kregen een bon van 3 cent, 6 cent, enz., en stortten het bedrag op de bon vermeld. De .directeur" was zelf de bode van zijn spaarkas en verzuimde niet stipt het geld te komen Innen. Een poos geleden ging het minder geregeld en voor een paar weken kwamen er al .klanten" voor een dichte deur. Maandag was het de groote dag, waarop de menschen de bonnetjes moesten inleveren. Ze zouden daarvoor krijgen vleeschwaren, grutters waren, kortom van allerlei dingen, bij uitstek geschikt om de feestvreugde met de Kerstdagen te verhoogen. Er waren hulsmoeders, die voor f 3 bons hadden, andere hadden voor f 5 of f 6, enkele voor nog grootere bedragen bi] Menage opge spaard. Honderden kwamen, edoch de deur bleef dicht. Er werd gevraagd en geïnformeerd en het bleek nu, dat de „directeur" er reeds lang niet meer woonde. De politie werd In den arm genomen en 't bleek, dat voor een bedrag van ongeveer f 2500 aan bons verschuldigd was. Men zegt, dat de verdwenen man uog te Am sterdam vertoeft. Haarlem, 22 Dec. Dr. Van Spanje uit Aerdenhout is op het uiterste oogenbllk aan een groot gevaar ontkomen: Terwijl hij met zijn tweewielig rijtuig op den Dulnlustweg bij Overveen reed, schrikte eensklaps het paard voor een groolen sparreboom, dien eenlge werk lieden bezig waren le vervoeren. Het dier sloeg op hol, zonder dat de werklieden een hand uitstaken om het tegen te houden. In dolle vaart vlogen paard en rijtuig nu den weg op. De koetsier sprong uit het voertuig en kwam zonder letsel op den grond terecht. De heer Van Spanje zelf bleef zitten en deed al het mogelijke het paard In te houden. Plotseling brak één der boomen, zoodat het wagentje voorover kwam te hangen. De heer v. S. ging nu op de trede zitten en trachtte aldus een zijlaan in te sturen. Dit gelukte, en nu zag de heer v. S. zijn kans schoon er uit te springen. Nauwelijks had hl) dit gedaan of het paard, dat door de hevige drukking van den wagen op zijn lichaam nog wilder was geworden, sloeg het geheele wagentje In gruizelementen. Indien de heer Van Spanje niet een oogenbllk te voren uit het wagentje was gesprongen, zou hij ongetwijfeld gedood zijn. Leiden, 22 Dec. Qisterennamiddag heb ben zich In het gezin van den slager Marsman, aan de Haarlemmerstraat, hoek Heerengracht, ernstige verschijnselen van vergiftiging voorgedaan. Nadat men boeren kool had gegeten, werden alle hulsgenooten ernstig ongesteld, behalve de dienstbode, die er heel weinig van gegeten had. Atlen leden weldra aan zware brakingen, en dr. Meulemans meende, dat alle verschijnselen er op wezen, dat men hier met arsenicum vergiftiging te doen had. De overgebleven kool werd gezonden naar den directeur- scheikundige van den gemeentelijken keu ringsdienst, dr. j. van Eek, die werkelijk daarin een groote dosis arsenicum vond. Op het oogenbiik is de toestand van den knecht zeer bedenkelijk; hij is naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Ook het hoofd van het gezin Is nog ernstig ziek, en de vrouw des huizes, hoewel Iets minder, ook. De nog overgebleven boerenkool en de uitwerpselen der patiënten zijn bij de politie. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels v"G Cts.; elke regel meer 1G Cts. Vrouwen zoowel als Mannen hebben nier- en blaasaandoeningen. Vrouwen zoowel als mannen zijn onder hevig aan nier- en blaaskwalen hun vrouwelijke plichten vorderen vaak zooveel van hun gestel, dat hun gezondheid ten slotte geheel ondermijnd wordt. Oewoonlijk zullen de nieren het eerst aangetast worden, omdat deze het zwaarste werk te doen hebben zij verliezen gaandeweg hun geschiktheid om de ge vaarlijke vergiften uit het bloed te filtreeren. Oij wordt humeurig, prikkelbaar en ter neergeslagen. Des morgens bij het ont waken hebt gij een ellendig gevoel in uw rug. Uw urine is bewolkt, met bezinksel en brandend. Uw oogen zijn misschien opgeblazen en dof, en uw ledematen opgezwollen. Bij vochtig weer zijn uw leden stram en rheumatisch, en kunt gij u nauwelijks bewegen zonder dat uw rug u pijn doet. Alleen een nierengeneesmiddel kan leder spoor van nier- en blaaskwalen doen verdwijnen, en zoolang gij het geringste kenteeken van de verschrikkelijke ziekte kunt opmerken, zijt gij niet veilig voor een plotsellngen ondergang der nieren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een geneesmiddel speciaal en uitsluitend voor de nieren en blaas. Zij bereiken de werkelijke oorzaak der ziekte. Dit is de reden, dat zij blijvend genezen. Zij voeren de nieren zachtjes tot gezondheid terug, herstellen hun kracht om het bloed te filtreeren en verzekeren een natuurlijke werking der blaas. Maar hoe langer de nierziekte verwaar loosd wordt, des te dieper wortelt zij zich in. Zij heeft misschien reeds een hoogeren graad bereikt dan gij vermoedt en kunt gij dus niet oplettend genoeg zijn om de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen te krijgen, dragende de handteekening van James Foster. Zij zijn te Zierlkzee ver krijgbaar bij den heer M. S. Polak en te Tholen bij den heer W. Potter, Hoogstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel 4 f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. 's-Gravenhage, 22 Dec. De buiten wijken van deze stad worden den laatsten tijd „afgewerkt" door een bende Inbrekers: Verleden week was de .beurt aan de Loosduinschekade. Eerst werd in het sigarenwinkeltje van twee oude menschjes de IS geleegd, welke heel het vermogen der oudjes bevatte; bovendien werden eenige met zorg uitgekozen kistjes sigaren gestolen. Den volgenden dag werd een jongge trouwd echtpaar bezocht, dat twee dagen te voren uit Rotterdam was gekomen. Aan geld werd f 150 ontvreemd; verder eenlge voorwerpen, terwijl tevens ettelijke zaken werden vernield. De bestolenen waren zóó verschrikt, dat ze hals over kop naar Rotterdam terug keerden De laatste dagen is „Duinoord" aan de beurt en worden de Valkenboschlaan en omgeving met nachtelijke bezoeken vereerd. Hel schijnt een troepje van 3 of 4 man te zijn, dat de inbraken voor zijn rekening neemt. In de Columbusstraat werd bij iemand, bij wlen eenlgen tijd geleden een diefstal werd verijdeld door het aanslaan van den hond de dief was toen reeds in de kamer geweest en moest vluchten In de pas verloopen dagen nog een paar maal getracht binnen te komen. Beide keeren tevergeefs den heelen nacht door klonken de fluitsignalen In de straat. Zondagavond laat, toevallig even om een tipje van het gordijn kijkend, stond de vrouw des huizes eensklaps vls-4-vls met een allerschunnlgst uitziend lype, dat vol inspanning met een oor tegen de ruit stond gedrukt, luisterend of alles goed stil was. Men kan zich denken hoe ze schrok! Zorg voor het Hooiland. Zoodra de bezigheden het toelaten moet ge bij tijds uw hooiland verzorgen. Als ge het zoo maar laat liggen zonder er Iets bizonders aan te doen, dan moet ge u niet verwonderen als het gaat tegenvallen en ge vandaag of morgen spijt zult hebben, mijn raad niet gevolgd te hebben. Luister goed. gij hebt voor drie dingen te zorgen: 1°. voor de afwatering, 2°. voor de be mesting, 3°. voor de verpleging van de graszode. 1°. Ik hoop, dat uw land zóó ligt, dat het „te veel aan water" kan wegloopen. Als de zaak in 't groot niet geregeld is, dan kunt gij alleen er weinig aan doen. Span er dan uw landbouwvereenlging maar voor. Doch is de waterafvoer in het groot geregeld, dan moet ge voor de drooglegging van uw eigen perceelen zorgen. Zorg, dat het volgende jaar uw greppels en slooten In orde zijn, ge zuiverd, uitgediept, afgestoken. Sommige hooilanden het Is echter zeldzaam hebben wel eens te kort aan water. Plaats dan hier en daar schutten, die het water kunnen tegenhouden! 2°. De tijden zijn voorbij, dat de boer zijn hooiland In 't geheel niet bemestte. Overal wordt gras- en hooiland bemest. (Uitgezonderd misschien, de grasrijke uiter waarden onzer groote rivieren). En niet te verwonderen. Één hectare hooiland verliest jaarlijks gemiddeld 125 K.G. stikstof, 40 K.G. phosphorzuur, 120 K.G. kali en 75 K.G. kalk. Daarvan komt op het hooiland, als het niet opzettelijk bemest wordt, hoegenaamd niets terug. Daarvoor moet gij dus zorgen, anders houdt de weide op te geven. In het najaar is het de lijd om aan de bemesting met kali, phosphorzuur en kalk te denken. Veengrond en zandbodems hebben In de eerste plaats kali noodlg. Hebt gij tot heden nog geen kali gegeven aan uw hooiland, dan koopt gij voor elke hectare 1200 K.G. kaïniet. (Denk er aan, dat, als gij slechts 1000 K.G. hooi meer van één H.A. wint, deze kosten reeds gedekt zijn). Gij kunt deze den heelen winter uitstrooien, maar er is geen enkele reden waarom gij het niet reeds nu zoudt doen. Als uw hooiland reeds vaker kalibemesting heeft gehad, dan kunt gij met minder volstaan, b.v. met 1000 of 800 K.O. al naar omstandigheden. Maar, nogmaals, veenachtige grond en zandbodems hebben grooten kallhonger. Daarna volgt zavelgrond. Ook op deze grondsoort zal 600 a 800 K.O. kaïniet geen overdaad zijn. Verder zult gij door vergelijkende proeven moeten uitmaken, of ook het hooiland op de kiel niet meer opbrengt door een bemesting met kalizouten. Behalve kali heeft de weide phosphaten noodlg, hetzij slakkenmeel, hetzij super. (Dit laatste vooral op betere gronden en in het voorjaar). Hoeveel Wel de cijfers bovengenoemd, wijzen het uit. Begin nu echter eerst met kalk, tenzij ge dat de laatste jaren gegeven hebt. Doch hebt ge b.v. in geen vier jaar gegeven, haast u dan met nu b.v. 1000 K.G. kalk per H.A. naar uw hooiland te laten rijden zoo gauw ge lijd hebt natuurlijk. En daarna later kaïniet en slakkenmeel. Hebt gij nooit slakkenmeel gebruikt, dan moogt ge ook gerust met 800 4 1000 K.G. beginnen. Over de stikstofbemesting spreek ik nu niet. 3°. Door een verstandige bemesting Is ook reeds voor de graszode gezorgd. Zoo wordt door kaïniet het mos verdreven, door kalk de zuring, enz. In het algemeen Is het waar, dat men de meeste onkruiden het best bestrijdt door den groei der nuttige weideplanten, door gepaste middelen zooveel mogelijk te bevorderen. Men zorge dus In de eerste plaats voor een ruime, rationeele bemesting. Heeft het hooiland veel schadelijke bladplanten, late men ze ln de vroege lente beweiden. Is de zode mossig, dik, taai, eenigszins verwilderd, dan moet men de weide eggen, met de kettlngegge. Is de zode vrij zuiver en niet dik, dan gebrulke men de rol. Om na den winter de molshoopen te verwijderen Is de weldesleep In zijn ver schillende vormen nog altijd aan te bevelen. De Papendrechtsche strafzaak. In de resultaten van een speciaal onder zoek naar bovengenoemde zaak deelt De Telegraaf o. m. het volgende mede De geruchtmakende zaak boekt haar eersten slachtoffer: de le Papendrecht ge vestigde arts E. Brandts is neergeveld. Enkele dagen geleden is deze in de zaak-Oarsthagen zoo belangrijke getuige- deskundige, zenuwziek naar het gesticht „Rijngeest", bij Leiden, overgebracht. Verslagenheid heeft 'n belangrijk deel der Papendrechtsche bevolking aangegrepen, omdat men overtuigd is, dat de heer Brandts het slachtoffer werd van omstan digheden, die den sterkste zouden nekken. De getroffene, een op zichzelf levend man, opgaande In zijn praktijk, Is moeilik in staat, groote emoties het hoofd te bieden. Tien jaren geleden moest hij, overwerkt, eveneens herstel zoeken voor zijn geschokte zenuwen. Het laatste tiental jaren was hij wél en zou 't vrij zeker ook gebleven zijn, ware hem niet ter oore gekomen, dat van de zijde van het O. M. te Dordrecht over zijn mindere betrouwbaarheid als getuige-deskundlge in de zaak-Garsthagen, 23 Januari 1908, aan den procureur-gene raal bij het Haagsche Hof was geschreven: Dr. Brandts, uit Papendrecht, als ge tuige 4 décharge gehoord, is iemand, aan wiens verklaringen Ik weinig waarde meer hecht, zulks doordien Ik hem niet vol komen compos mentis beschouw. Een vijftiental jaren geleden zat hij in Frankrijk in den trein, die le St.-Mandé botste of ontspoorde. Het was een ernstig spoorwegongeval, waardoor dr. Brandts volslagen krank zinnig is geweest; later schijnt die toestand weer verbeterd te zijn, doch, naar mfln oordeel, Is hij als medicus niet meer volkomen betrouwbaar. Overtuigd van den ernst dezer mede- deellng en er van bewust, hoe uiterst moeilijk, ja, onmogelijk, het is voor Iemand, onder verdenking gebracht niet volkomen toerekenbaar te zijn, het tegendeel aan te toonen, heeft De Telegraaf bij het publi- ceeren van dat schrijven, 13 April j.l., de voor een geneesheer zoo uiterst pijnlijke regelen weggelaten. Aan dr. Brandts was de Inhoud van dat ambtelijk schrijven, eenige dagen vóór onze publicatie, bekend. Dat hij zich de hem betreffende regelen sterk aantrok, wien zal het verwonderen? Temeer, waar hij, wat door hem een grove onwaarheid werd geacht, slechts kon bestrijden met de pertinente verklaring: „dat het door den officier van justitie vermelde spoorwegongeluk bij St.-Mandé in 1891 heefl plaats gehad en hij, dr. Brandts, nóch daarbij, nóch bij eenig ander spoorwegongeluk ooit Is tegenwoor dig geweest". 'n Sterk besef, dat tegen dergelijke, naar hij zeivolkomen onware verklaringen nlels was uit te richten, zoo zij kwamen van een drager van het olficieele gezag, vervulde hem. Oa drankaccijns. De sterke drank Is een geschikt be- lasfingobject. Dat hebben verschillende Ministers gedacht. Reeds In de Vereenigde Provinciën werd een impost op den drank geheven, doch eerst in 1862 werd een accljnswet aan genomen, gelijk we nu kennen. Toen werd echter per H.L. gedistilleerd slechts f 22 belasting geheven. Einde December 1863 besloot de Kamer tot een verhooging van f 22 op f 35. De verhooging diende als vergoeding voor de afschaffing van den accijns op turf en steenkool. In 1865 volgde de verhooging van f 35 op f 50, als vergoeding voor de afschaffing der plaatselijke verbruiksbelastingen. In 1869 werd de accijns gebracht van f 50 op f 53, als vergoeding voor de afschaffing van het zegelrecht op de gedrukte stukken en de advertentiën in de nieuwsbladen. In 1877 kwam de verhooging van f53 op f 57, als vergoeding voor het vervallen van verscheiden posten bij de herziening der Tariefwet. Daarop volgde de ver hooging van f 57 op f 60, bedoeld als eene lijdelijke versterking van 's lands middelendeze verhooging werd evenwel definitief bij de wet van 1886. De ver hooging van f 60 op f 63 kwam In 1892 en strekte als vergoeding voor de afschalfing van den zeepaccijns en de verlaging van den zoutaccljns. En zoo kwam eindelijk In 1909 de laatste groote sprong van f 63 op f 90, bedoeld als „tijdelijke versterking der middelen", en „ten einde de beschikking te erlangen over fondsen, benoodigd om te kunnen overgaan tot verlaging van den accijns op de suiker". Het schijnt dat in verband met de verhooging van den accijns op het ge distilleerd hier en daar nog al pogingen zijn gedaan om die verhoogingen mis te loopen. Bij de visitaties worden heel wat bekeuringen gedaan. Te Dordrecht, te Delft en te Kampen waren de ambtenaren niet onfortuinlijk, ln laatstgenoemde ge meente vonden zfl o. a. bij een smid een vat, inhoudende 65 liter, In den kelder onder een hoop steenkolen verborgen. In Amsterdam moeten er ongeveer 1200 en te Rotterdam ongeveer 1000 vrijwillige aangiften gedaan zijn. Dat zijn cijfers, die op belangrijk niet aangeven wijzen. Prow. Staten-werkiezing. Amerongen. Bij de stemming ter ver kiezing van een lid van de Prov. Staten (vac. wijlen baron Van Heemstra), werden uitgebracht 3710 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren N. van Os Fzn., anti-rev., 1718, F. Labouchère, chr.-hlst., 1123, en G. P. J. Versteegh, lib., 869 stemmenzoodat herstemming moet plaats hebben tusschen beide eerstgenoemden. Cook's Noordpoolreis. Kopenhagen, 21 Dec. De commissie onderzocht de documenten van den Noord- poolreiziger Cook en stelde vast, dat in de der commissie ter ondezoek gegeven papieren geen bewijs voorhanden is, dat Cook de Noordpool bereikt heeft. Gemengd Nieuws. Naar een globale berekening zou men dit jaar in Friesland door den hoogen waterstand ongeveer f 1.540.000 schade hebben geleden. Men dringt op spoedige verbetering van de boezemafwatering aan. Een sluwe dief. In den laatsten tijd kwam het te Parijs herhaaldelijk voor, dat kantoorloopers bij het uittellen van het ontvangen geld aan de loketten der kassiers pakjes bankbiljetten vermisten, welke enkele oogenblikken te voren nog In hun bezit waren. Bij de politie werd daarvan aangifte gedaan en deze belastte enkele harer bekwaamste rechercheurs met een onderzoek. Één dezer is er na dagen lang wachten In geslaagd den schuldige te arresteeren. 't Was een fijn gekleed heer met wandelstok met gouden knop. Op het oogenbiik, dat een kantoorlooper zijn geld uittelde, stond die mijnheer op een paar meters afstand aanteekenlngen te maken in zijn boekje, maar voorzichtig strekte hij de hand uit naar zijn stok, uit welks knop een dunne stalen stang te voorschijn kwam, die zich ten slotte omboog als een tang, een pakje bank biljetten greep en dat voorzichtig naar den dief trok. Op het oogenbiik, dat hQ het geld ongemerkt In zijn zak meende te stoppen, sprong de verbaasde politie beambte te voorschijn, greep hem bij zijn kraag en bracht hem in arrest. Bij een huiszoeking In zijn woning vond de politie nog twee andere, even kunstig gemaakte stokken, benevens 20.000 francs aan goud en bankbiljetten en een aantal brieven, welke schijnen aan te toonen, dat de handige dief tot een internationale bende behoort, die In Frankrijk, België en Duitschland werkt. De ziektegevallen in het Hamburger krankzinnigengesticht, die eerst aan ongeluk, daarna aan moedwillige vergiftiging werden toegeschreven, zijn, zooals nu gebleken Is, inderdaad slechls aan ongeluk te wijten. Op last der justitie hebben scheikundigen de Inwendige organen der overleden patiënten onderzocht en geconstateerd, dat zij waren gestorven door het gebruik van bedorven bananen. Wat een moderne oorlog kost. Over de verliezen aan menschenlevens en geld, die de Russisch-Japansche oorlog aan beide strijdende partijen heeft gekost, kunnen thans, op officieele gegevens van Japanschen oorsprong, meer nauwkeurige opgaven worden gedaan. Aan Russische zijde waren 1.365.000 man, aan Japansche 1.200 000 bij den krijg betrokken. Daar van hebben aan de land- en zeegevechten deelgenomen 590.000 Russen en 540.000 Japanners. Het aantal dooden bedraagt aan den kant der Russen 313.000, aan dien der Japanners 392.000. Het totaal der oorlogs kosten bedraagt voor de Russen 248 millioen gulden, voor de Japanners, die minder aan transport behoefden uit te geven, Is dit totaal aanmerkelijk lager, maar beloopt toch nog 216 millioen. Ontploffing. In een claudestlne vuurwerkfabriek te Caserte In Italië, had een ontploffing plaats, waarbij 5 menschen gedood en 3 gewond werden. Blauwe mensdien. De vermaarde criminalist te München, professor dr. Hans, vertelt in zijn gedenkschriften een wonderlijk verhaal: Ten tijde van mijn gewone rechtspraktijk hebben we eens een grappig geval beleefd van een heuschen blauwen man. Er was, moet ge weten, een jonge man, die ingebroken had in het magazijn van een groote jeneverstokerij om de kas te bestelen. Hij deed zijn werk en hij deed het handig, dat valt niet te ontkennen en om zich dan wat te versterken, proefde hij eens van de borrels, die er in het magazijn natuurlijk volop te genieten waren. Vooral één soort smaakte hem bizonder lekker en daar dronk hij dan ook te veel van. Met een formeel stuk in den kraag sliep hij naast de beroofde geldkast In. Zoo werd hij den volgenden morgen gevonden. De heerlijk smakende jeneversoort was echter een indigo-tinctuur (een mengsel van Indigo met alcohol), welke vloeistof de distillateur gebruikt voor de kleuring zijner verschillende dranken. Na een paar dagen kreeg de in hechtenis genomen dief eerst een zwakke en daarna een steeds sterker wordende blauwe huid kleur. En was dit al leelijk, de kerel werd gewoon afzichtelijk, toen ook zijn oogwit een diepblauwe kleur kreeg. Eiken dag won de kleur in kracht. Ik weet niet of het zoo gebleven is en ik heb alleen zijn gezicht, zijn handen en zijn hals gezien, maar die zagen er dan ook uit als een nieuwe boezeroen. De beklaagde heelt, door mijn bemidde ling, wel wat vermindering van straf aan zijn kleurverandering te danken gehad. De Scraps, waaraan dit verhaal is ont leend, voegt erbij, dat het aldus vertelde niet alleen staat. De indigo wordt, naar men weet, ont trokken aan de In Afrika en Azië veel voorkomende indigo-plant. Het sap van de plant bevat het Indigo wit, waarvan het Indigo een oxydatleproduct is. Reeds in de alleroudste tijden werd het indigo als blauwe verfstof op hoogen prijs ge steld en eerst toen er uit teerproducten goedkoopere verfstoffen bereid werden, moest het heerlijk kleurmlddel daarvoor wijken. .Öeruimen tijd heeft men ook Indigo ge- biTTikt als geneesmiddel tegen epilepsie, evenwel zonder duurzaam gevolg. Een sterke dosis indigo-tinctuur inge nomen, kweekt, naar de wetenschappelijke mannen zeggen en ongetwijfeld ook uit ervaring weten, overmoed, neiging tot misdaad aan en het veroorzaakt dlarrhee, darmcathar en koliek van de nier. Wie het Ingenomen heeft ziet zijn excrementeel donkerblauw worden, de urine groenblauw. Een paar dagen na het innemen van een groote dosis kleurt zich de huid

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 2