Ingezonden Mededeelingen. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD de heeren Chr. Hartog (aftredend) en V. C. P. Boller. De heer F. Sneepels wenschté niet meer in aanmerking te komen. Landbouw en Veeteelt. Zlerlkzee, 17 Dec- Woensdag vergaderde in het .Huis van Nassau" de Afdeeling Zicrikzee der Maatschappij tot Bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. De vlce-voorzitter, de heer A. der Weduwen, opende de vergadering met de mededeellng, dat de voorzitter, de heer Hocke Hoogenboom, wegens ziekte van zijn echtgenoote, verhinderd is tegenwoordig te zijn, en betreurde het, dat wegens de belangrijkheid van het onderwerp, dat hier nu zou behandeld worden, de opkomst zoo gering was. De lezing der notulen werd tot een volgende vergadering aangehouden. De voorzitter gaf aisnu het woord aan mr. Van Meelrwijk, die alvorens te bespreken de wensche- Ujkheid tot het verzekeren tegen ongevallen en ziekte van arbeiders bij den landbouw kort en duidelijk in het licht stelt de beteekenis der artikelen 1638c, 1638x en 1638Q van de wet van 13 Juli 1907, .die bij verkorting het arbeidscontract genoemd wordt, in verband met art. 1638ij, dat den werkgever verplicht in geval van ziekte of ongeval van een bij hem inwonenden arbeider, zoolang de dienstbetrekking duurt* doch uiterlijk voor den tijd van 6 weken voor diens behoorlijke verpleging en geneeskundige behandeling zorg te dragen, deelde spreker mede, dat .Üe Centrale Onderlinge" te Amsterdam besloten heeft in de eerste helft van Ijet volgend jaar ook te yer- zekeren tegen genoemd artikel. Hij toont aan, dat de lijst van personen, die tengevolge van ongevallen bij den landbouw omkomen, aanzien lijker is dan men denkt, en raadt aan zich vrijwillig thans te verzekeren. Wel verplicht ons geen wet daartoe, maar de wet, die dwingt, zal komen. Want het door dr. Kuyper ingediend wetsontwerp is door zijn opvolgers minister Veegens en minister Talma, overgenomen. Waar drie opvolgende Ministers een wets ontwerp van gelijke strekking hebben ingediend, kunnen wij binnenkort een verzekering tegen on gevallen tegemoet zien. Zal de nieuwe wet nu een wet zijn, zooals zij in het ontwerp is vast gelegd, of zal zij een wet zijn, gebaseerd op de praktijk? Het ontwerp is onpraktisch. Veel geld wordt vermorst. En de gemiddelde premie zal f 37 op de f 1000 zijn. Bij de Landbouw-Centrale zal die premie veel lager zijn. Wij moeten, zegt spreker, een verzekering maken, die den wetgever bevredigen kan, die hem tot voorbeeld kan dienen. De maatstaf is gemakkelijk, want die vinden wij in de industriëele Ongevallenwet, en in het wets ontwerp Kuyper. De uitkeeringen zijn er precies hetzelfde. Krijgt een meid of knecht een ongeval voor het leven, dan krijgt die 70 pCt. van het loon, niet het volle loon, omdat de verleiding te groot is om een ongevalletje te vergrooten. Hij moet zooveel hebben, dat hij voor gebrek ge vrijwaard is. Krijgt iemand een ongeval, dat hij tijdelijk ongeschikt is, dan krijgt hij ook 70 pCt. De .Centrale Landbouw Onderlinge" betaalt, als iemand tengevolge van een ongeval overlijdt, 30 pCt. van het dagloon van den man, zoodat de vrouw geen gebrek behoeft te lijden, terwijl zij er nog wat kan bijverdienen. Heeft zij kleine kinderen, dan ontvangt zij voor elk kind 15 pCt. van het dagloon, dus voor twee kinderen 30 pCt., maar nooit meer dan 60 pCt. in het geheel. Her trouwt een weduwe, dan ontvangt zij niet die toelage, maar zij krijgt ten huwelijk mede het dubbele van wat zij in dat jaar genoot. Wat zal die verzekering den landbouwer moe ten kosten? Dit hangt af van de vele of weinige ongevallen, die voorkomen. Bij premieverzeke ringen betaalt men een zeker bedrag, maar dan betaalt men ook meer dan noodlg is. Premie maatschappijen zijn geen instellingen van wel dadigheid. 't Is daar te doen om winst te maken. Die winst moet de landbouwende startd opbrengen. Hét zelf echter te doen is 't beste en voordeeligste. Dit is het voordeel van coöperatie. Ook in de industrie heeft men zich vereenlgd om coöperatief de risico van de ongevallen te dragen. En de industrieelen hebben de Risicobank gesticht, waarbij 110 millioen gulden jaarloon verzekerd is. In België bestaat een vrijwillige verzekering tegen ongevallen. De kosten bedragen 3 pCt. per f 100 loon, dat is f 1,50 of f 15 op de f 10C0 loon. En nu wordt in België met meer machineriën gewerkt dan hier te lande, waaruit af te lelden is, dat genoemd bedrag in ons land niet zal overschreden worden. Wij moeten de regeering vóór zijn in ons eigen belang, en dan 'Op coöperatieven grondslag. Wanneer de landbouwende stand zelf een regeling getroffen heeft, dan zal de wetgever die niet verstoren. Lovink heeft dat ingezien, en gaf daarom den stoot tot de Tulnbouw-Onderllnge Spreker adviseert allen zich op te geven bij de Centrale Landbouw-Onderllnge, die een regeling heeft geldend voor geheel Nederland. In iedere streek, waar landbouwers wonen, is het gewenscht plaatselijke commlssiën in het leven te roepen, die, waar een ongeval in haar kring zich voordoet, de noodig gebleken uitkeeringen doen. Plaatselijk worden behandeld al de ongevallen, die korter dan 2 maanden duren. Duren zij langer dan 2 maanden, of bij blijvende Invaliditeit, of een ongeval, dat den dood tengevolge heeft, dan wordt de regeling aan het Hoofdbestuur opge dragen. En de plaatselijke afdeelingen worden weer op hun beurt tot provinciale vereenigd. De Centrale vormt een Reservefonds, dat in het uiterste geval kan aangesproken worden. Spreker's gehaltvolle rede, waarvan wij wegens de beperktheid onzer ruimte slechts een kort resumé konden geven, werd levendig toegejuicht. Van de door den voorzitter, gegevene gelegen heid tot hét stellen van vragen en het doen van mededeelingen werd gebruik gemaakt door de heeren Enzlin, Moermond en den voorzitter zeiven. Met spreker kwam in debat de heer Anth. Geluk van Bergen op Zoom, die het stelsel der maat schappij, welke hij vertegenwoordigde, verdedigde. Spreker diende van repliek en verliet nadat de voorzitter nog verklaard had plaatselijke comités zeer op prijs te stellen, de vergadering. De heer M. van Gastel spoorde allen aan zich bij de Centrale aan te sluiten. De voorzitter bracht onder levendig applaus der vergadering hulde aan den geachten spreker, die op zoo heldere en welsprekende wijze het onderwerp had behandeld. Nadat nog een zaak van huishoudelijken aard besproken was, sluit de voorzitter de vergadering. Noordgouwe. Alhier zijn, om per tram te vervoeren, 3.670 685 K.G. suikerbieten aangevoerd, t. w. 2.033.885 K.Q. voor Steen bergen; 1.385.107 K.G. voor Oud-Qastel en 251.693 voor Qorinchem. Hiervan zijn gewogen op de weegbrug „Ons Belang" 3.233.011 K.G. en op die op het dorp 437 674 K.G. 65 wagoijs pulp zijn hier aangevoerd. Binnen enkele dagen zullen de laatste bieten worden ingeladen. Schouwen, 16 Dec. Hoewel er door de vlassers niet zooveel vlas is aangekocht als vorige jaren, toch is er hier nog al wat van te bewerken, wat voor velen in den stillen wintertijd aardig wat werk oplevert. Algemeen evenwel verneemt men, nu men er weer druk mee bezig is, dat het gewas weer niet meevalt, dat het gewicht, dat men zwingelt, heel wat te wenschen overlaat, zoodat weer verlies voor de hand is, tenzij de prijzen hoog mochten wezen. Jammer zou 't zijn, indien deze industrie, die zooveel werk levert, nog verder mocht gaan kwijnen. Haamstede. Naar wij vernemen is in een alhier dezer dagen gehouden vergade ring tot de oprichting van een Boeren leenbank voor Haamstede en Burgh besloten. Ruim 40 leden traden toe. St.-Annalaud, 16 Dec. Deze week zijn eindelijk de laatste bieten weggevoerd, en als nu daarmee ook de laatste pulp is aangevoerd, kan er worden overgegaan tot een duchtige reiniging der vele straten, die gedurende eenige weken onder de modder verloren lagen, welke moeite er in dien tijd ook werd aangewend om het plaveisel weer te voorschijn te brengen. In 't geheel zijn er dit jaar 11.834 127 K.G. bieten gewogen, tegen 12 398;796 K.G in 't vorige jaar. Doordat echter van 't jaar de tarra veel hooger was, lijkt het verschil in de op brengst kleiner, dan het in werkelijkheid is. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1—5 regels 75 Cte.; elke regel meer 15 Cts. "V r o n w o n behoeven niet altijd lijdende te zijn. Wanneer gij steeds last hebt van pijn in uw rug, verschrikkelijke hoofdpijn, duizelig heid en schemeringen voor de oogen, rheumatische pijnen, hartkloppingen, en gij u afgemat gevoelt, hoewel gij nauwelijks met uw bezigheden begonnen zljt, denkl gij er dan wel aan wat de oorzaak van uw kwaal is? Veie vrouwen zijn er toe geneigd om dergelijke verschijnselen toe te schrijven aan hun vrouwelijk gestel, niet wetend welk een gewichtig werk de nieren te ver vullen hebben en niet wetend hoe vaak deze belangrijke organen juist bij de vrouw aangedaan worden. De nieren zijn de zuiveraars van het bloed en verschijnselen als de bovenstaande toonen aan, dat zfl hun werk niet behoorlijk verrichten. Velen verwaarloozen deze eerste verschijnselen en zonder twijfel doen zich daarna ernstige ongesteldheden voor, die een totale verwoesting der nieren leh- gevolge hebben. Verdraagt daarom de eerste verschijnselen nlel met gelatenheid, doch begint onmid dellijk met het genezen uwer nieren, de bron van uw zich onfwikkelende ziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen uit sluitend voor de nieren en blaas. Zij ver sterken de nieren en maken hen volkomen geschikt voor hun belangrijk werk. Ze komen de blaas te hulp en voeren de prikkelende onzuiverheden af, die de boven staande verschijnselen veroorzaakten en waaruit tevens waterzucht, rheumatiek, lendenjicht, urlnestoornlssen enz. ont spruiten. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op de juiste spelling van den naam) zijn te Zierikzee verkrijgbaar bij den heer M. S Polak en te Tholen bij den heer W. Potter, Hoogstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h f f,75 voor één of f 10,voor ze3 doozen. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 15 Dec. Door het kanton gerecht zijn heden veroordeeld, wegens: 1 Het vervoeren van een gestorven varken zonder te zijn goedgekeurd: A. L. te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis; 2°. Overtreding van de Leerpliditwet E. P. te Zierikzee, tot f 4 boete, subs. 3 dagen hechtenis; J. van S. te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis; j. v. d. W. te Zierikzee, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis; M. v. d. E. te Kerkwerve, tot f 10 boefe, subs. 3 dagen hechtenis; J. v. N. te Zonnemaire, tot f 7 boete, subs. 3 dagen hechtenis; D. H. te Oosterland, tot f 6 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Verder werden twee vonnissen, gewezen tegen B. P. te Zierikzee, na gedaan verzet, bekrachtigd. 17 Dec. De arrondlssem.-rechtbank veroordeelde heden E. E., 43 jaar, laatst veldarbeider, geboren te Zierikzee, thans gedetineerd in het Huls van Bewaring, wegens bedelarij gepleegd in deze gemeente, tot een hechtenisstraf van 5 dagen en tot opzending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van 6 maanden. De beklaagde heeft reeds veie jaren In de rijkswerkinrichting doorgebracht. De rechtbank te Middelburg heeft heden (Vrijdag) 4 Rotterdammers, den 30-jarigen bootsman E. v. d. M., den 27-jarlgen matroos A. v. d. S., den 17-jarigen schippersknecht H. P. en den 16-jarigen matroos A. J. K., wegens zware mishande ling van twee Denen te Terneuzen, ver oordeeld de beide eersten tot zes maanden en de beide laatsten tot één maand gevan genisstraf. De eisch was respectievelijk één jaar en drie maanden. Een 27-jarige arbeidster uil Qraauw, die verleden week drie maanden tegen zich hoorde elschen wegens oplichting, werd van het haar ten laste gelegde vrij gesproken. Uitspraak is gedaan in de civiele zaak van de heeren De Blij en Derksen, directeuren der .Nederl. Ziekteverzekering Maatschappijte 's-Gravenhage, die eene vordering hadden inge steld ter bekoming van f 2000 schadevergoeding of zooveel minder als de rechter zou vermeenen te behooren, tegen J. v. Waarde Az, te N. en St.-Joosland, omdat deze zonder wettige redenen had opgezegd een tusschen eischers en hem gesloten contract, waarbij genoemde heer was aangesteld tot directeur van het bijkantoor der Maatschappij te Middelburg. Het vonnis strekte tot afwijzing van den eisch van genoemde heeren en tot verwijzing in de kosten van het rechtsgeding en waso.a. gegrond op de overweging dat gedaagde geen rechtsgeldige verbintenis met eischers heeft kunnen aangaan, daar het contract dateert van 1 Juli j.l., en de Maatschappij eerst den 4en van die maand werd opgericht, zoodat de eischers bij het aangaan van het contract nog niet als directeuren van genoemde Maatschappij konden optreden. Kantongerecht te Tholen. 13 December 1909. Door hét Kantongerecht alhier zijn heden ver oordeeld wegens: Rijden met een rijwiel zonder licht: A. G40 jaar, te Oud-Vossemeer, tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding der Leerplichtwet: M. D., 41 jaar, te Scherpenlsse en L. v. d. V., 36 jaar, te Poortvliet, ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor leder hunner; P. C. Q36 jaar, te Tholen, tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis; W. M. B50 jaar, te Tholen, tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis; J, N., 52 jaar, J. v. D., 41 jaar, D. G., 44 jaar, allen te Poortvliet, K. L37 jaar, te Sint-Philipsland, ieder tot f 4 boete of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner; A d. G., 39 jaar, te Slnt-Annaland, tot 6 boete of 4 dagen hech tenis; C. D. v. d. G-, 32 jaar, te Poortvliet, en M. L. B., 40 jaar, te Stavenisse, ieder tot f 6 boete of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner; J. L., 36 jaar, te Stavenisse, tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis, I. B., 36 jaar, te Sint-Philipsland, tot f 10 boete of 3 dagen hechtenis; M. A. M., 38 jaar, te Sint-Philipsland, J. Q., 51 jaar, C. F. H., 51 jaar, en A. S., 49 jaar, allen te Stavenisse, ieder tot f 12 boete of 3 dagen hechtenis. Vrijgesproken K. v. N., 44 jaar, te Poortvliet. Visscher Ij- Berichten. Dure visch. Te Vlissingen worden dit jaar hooge prijzen voor visch betaald. Schelvisch, schor en schol is daar thans aanmerkelijk duurder dan andere jaren. Sardijn wordt verkocht tegen 60 cent den emmer en 5 cent een „plat bord", terwijl gewoonlijk 5 cent voor een „diep bord" betaald wordt. PREDIKBEURTEN. Zondag J9\ December 1909. Zierikzee. Geref. Kerk. 's Voorm. tien ure: Leeskerk; 's avonds zes ure: ds. Laman. Chr. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wisse. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. 's Voorm. tien ure: Klnderkerk; 's avonds half zeven ure: Geen dienst. Evangelisatie Jeruël II. 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure: Gewone dienst. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: Geen dienst; 's nam. twee ure: ds. Blankert. (Zondagsschool op den gewonen tijd). Serooskerke. Herv. Kerk. 's Voorm half tien ure: ds. Pols. Burgh. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linde. Renesse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Vorster. Noordwelle. Herv. Kerk. Geen dienst. Haamstede. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ureds. Japchen. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolsfra. Oud-Geret. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Eikerzee. Herv. Kerk. 's Voorm half tien ure: ds. Reus; 's nam. twee ure: ds. Vorster van Renesse. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Bruinsma. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Voorm. tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Meijer. Zonnemaire. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van Schalk. Noordgouwe. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten. Drelschor. Herv. Kérk.'s Vóorm. half tien ure: ds. Van de Griend. Ouwerkerk. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. Elenbaas van Sirjansland. Nleuwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van der Linden. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Laman; 's avonds half zes ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Oosterland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: dr. Weeda. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Sirjansland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's avonds zes ure: ds. Elenbaas. Brulnisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: de heer Sonneveld van Brouwershaven. Geref. Gemeente, 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zeé ure: ds. Roelof sen. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. Tholen en SL-Filipsland. St.-Maartensdljk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Prins; 'snam. twee ure: Leeskerk. (Collecte voor noodlijdende kerken en personen en de Generale Kas). Oud-Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Scherpenlsse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 'snam. twee ure: ds. Van Padden- burgh van St.-Annaland. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Poortvliet. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van Vliet. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Oud-Vossemeer. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Van de Pol. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. De Bruijn. (Bediening H. Avondmaal); 'snam. twee ure: Idem. (Dankzegging); 's avonds half zes ure: Leeskerk. Stavenisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure cn 's nam. twee ure: ds. Kamsteeg. (Doops- bedlening). Woensdag 22 Dec. Geen dienst. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. St.-Annaland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Van Paddenburgh; 'snam. twee ure: Leeskerk. (Collecte voor noodlijdende kerken en personen). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds vijf ure: Leeskerk. St.-Fliipsland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: Geen dienst; 'snam. twee ure: ds. Bal. Oud-Geref. Kerk (Achterweg), 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: ds. Geers van Scheveningen. Aanbestedingen, Vcrkoopingen, enz. Bruinisse, 17 Dec. Ten overstaan van den notaris J. Fanse werden heden alhier in het openbaar verkocht de onroerende goederen, nagelaten door wijten den heer Abraham Hage, als: Landerijen. Gemeente Bruinisse. 18 10 Aren klaverland in den Stoofpolder, voor f 1450; 2 58.20 H.A. klaverwei in Karreveld aan den Molenweg, voor f 929; 1.78 70 H A. bouwland en zijkantwater aan den Straatweg, voor f 1251 54.30 Aren bouwland aan den Molenweg, voor f 15 50; 1 46.30 H.A. bouwland aldaar, voor f 1250; 2.90.15 H.A. bouwland aan Jan Kpoimans- dreef, voor f 1201; 84 50 Aren bouwland aan den Zeedijk voor f 975; 2 20 10 H.A. weiland en aanwas aan den Kadeweg, voor f 1100; Gemeente Oosterland. 1.18.70 H.A. klaverland aan Jonkersweg, voor f 1025; 1.77 40 H.A. bouwland aldaar, voor f 1051, alles per Duivelandsch gemet. Gebouwen. Gemeente Bruinisse. Een woonhuis en erf in de Kerkstraat, voor f 2700; Een schuur, stalling en erf in de Noord straat, voor f 2200; Een schuur en erf in de Kerkstraat, voor f 2500; De helft in de voormalige meekrapfabriek „de twee Gezusters", voor f 3251. Tuin. Gemeente Bruinisse. Een tuin aan de Dee, groot 5 Aren 30 c.A., voor f 600. Bij de te Bergen-op-Zoom gehouden verpachting van visscherljen in de Ooster- Schelde was de gezamenlijke opbrengst f 6304, tegen f 11,059 het vorig jaar. te Zierikzee, gehouden op Vrijdag 17 December 1909. In de heden gehoudene raadszitting waren wegens ambtsbezigheden afwezig de heeren Fokker en De Muralt. Toen de voorzitter voorstelde de notulen goed te keuren, vroeg de heer Koopman hel woord. Hij vond, dat de notulen slechts weergaven de genomene besluiten, wat hij niet goed vindt, daar het toch zijn groot nut kan hebben, dat er In staat, wat men gesproken heelt. Het verslag toch, dat wij geven, is partijdig. En bovendien wordt hij door Brlnio belasterd. Een be roep op heigeen in de notulen staat, zou dus voor hem van groot belang zijn. Zoo staat niet in de notulen vermeld, dat toen hij klaagde over de vertraagde oproeping der leden tot een raadsvergadering ter benoeming van onderwijzend personeel; noch in de notulen, noch in het niet olficl- eele raadsverslag vermeld slond, dat reeds den 14en November een brief van den schoolopziener was ingekomen, waarin deze op benoeming aandrong, terwijl den eersten December pas de benoeming ge schiedde. In de notulen had men die omissie begaan bij vergissing, maar in het niet officieele raadsverslag was dat opzette lijk geschied. De voorzitter zeide, dat wat in couranten geschreven wordt, hier geen punt van be raadslaging kan uitmaken. Opmerkend, dat de notulen niet kunnen zijn een stenogra phist verslag, verzoekt hij den secretaris de notulen op het onderhavige punt be trekking hebbende voor te lezen. De secretaris leest voor. Uit de voor lezing blijkt, dat de notulen vrij wat meer zijn dan een bloot weergeven van genomen besluiten, maar ter dege bevatten de ge voerde discussie, dat hierin echter evenals in ons verslag ontbreekt het beroep van den heer Koopman op den brief van den Schoolopziener. Afgezien er van, dat men in een verslag niet alles kan opnemen, wal een spreker zegten slechts den hoofdinhoud kan weergeven, zoo is het zeer verklaarbaar, dat men bij iemand, die zoo rad en van de hak op de tak spreekt als de heer Koop man, wel eens wat mist. En het zal den secretaris, evenals ons, in deze zoo zijn gegaan. Wat de beschuldiging betreft partijdige verslagen te leveren, merken wij op, dat wij het steeds als een gewetenszaak be schouwen zoo eerlijk mogelijk het ge sprokene wêer te geven. Wij zijn en dit deelen wij hierbty onzen lezers mede sedert eenige jaren zelfs gewoon, om, als wij met ons raadsverslag gereed zijn, dit den gemeente-secretaris voor te lezen, met de bedoeling, Indien de één of andere onjuistheid tengevolge van misverstaan in ons verslag mocht voorkomen, haar te verbeteren, of indien Iets mocht verzuimd zijn op te teekenen, wat van belang Is, ons verslag aan te vullen. Wij zullen, daar in deze raadsvergadering niets van gew'cht behandeld Is, in ons volgend nummer mededeellng doen van Ingekomen stukken en gedane benoemingen. Verbindingsweg tusschen Zeeland en Noord-Brabant. Burgem. en Weth. van Vlissingen stellen aan den Raad voor, om adnaesie te betuigen aan een adres, dat door de vereeniging „Vlissingen Vooruit" ana Gedep. Staten van Zeeland en Noord-Brabant is vertonden eo waarin verrocht wordt om bet daarheen te leiden, dat er een verbindingsweg tusschen beide provinciën tot stand komt. Het komt B'rgem. en Wetb. voor, dat dit adres door den Raad krachtig behoort te worden gesteund, daar z(j de meenirg zijn toegedaan dat herdoor het verkeer met Zeeland in niet geringe mate zal worden bevorderd. Wel h waar zullen aan het maken van een verbin dingsweg vry belangrijke kosten zijn verbonden, doch het moet worden erkend, dat in den tegenwoordigen tyd een enkele spoorwegverbinding niet voldoende ia voor de verkeerseischen, te meer waar het automobilisme en rywielverkeer zulk can belangrijke vlucht hebben genomen. Nog onlangs bij de behandeling der begrooting van waterstaat is door den minister medegedeeld, dat het denkbeeld wordt overwogen, om het postvervoer d»s nachts met automobielea te doen plaats hebben, coodat, indien daartoe wordt besloten, Zeeland voorlooptg »an de toepassing van dezen maatregel zal zijn uitgesloten wegens het ontbreken van een ryweg voor genoemd vervoermiddel. Ook mag veilig worden aangenomen volgens Burgem. en Weth. dat het reizigersvervoer met de booten der maatschappij „Zeeland" zal toenemen, terwijl ook de mogelijkheid bestaat, dat het bezoek aan onze badplaats niet onbelangryk zal vermeerderen. Oe moord te Koekange. Roelof Béén der verdachten van den drievoudigen moord te Koekange, is Woens dag 1.1. door de rechtbank uit de voor- loopige hechtenis ontslagen. Gook ontmaskerd? Reeds heelt een telegram uit Londen meegedeeld dat de New-York Times een verklaring van een oud-zeekapitein Loose en den verzekeringsagent Dunkle publiceert, waaruit overtuigend zou blijken, dat dr. Cook inderdaad den menschen wat wijs maakte, toen hij zeide aan de Noordpool te zijn geweest. Van de verklaring, die 15 kolommen in de New-York Times beslaat, bevat de Londensche Times een uittreksel, door zijn correspondent daar geseind. Vol gens Loose zou dr. Cook bekend hebben, dat hij nooit eenige waarneming te Annootok had gedaan, dat hij de lengte en de breedte graad van Svartevaag niet kende toen hij voor zijn Poolreis vertrok en dat hij tem- peratuurwaarnemlngen noodig had, die hem door Loose werden geleverd. Loose zweert, dat toen h|j de astronomische z.g. waar nemingen had opgesteld, hij Cook waar schuwde er in zijn rapport aan te denken, dat de Capelle-ster opkomt om 4 uur 's morgens van den 15 Januari, omdat anders zijn rapport onjuist zou zijn. Cook antwoordde: „Wanneer dat een belangrijke bizonderheid van mijn rapport is, dan zal Ik ongetwijfeld die ster op dat uur laten opkomen". Loose voegt er bij dat hij Cook aanraaddeaanteekeningen omtrent de breedtegraden op zijn terugreis naar Kopen hagen te zenden, maar toen hij daartegen opzag, gaf Loose hem den raad om dan maar te zeggen dat hij die ergens had verborgen, waarop Cook zeideJa, dat is goed; Ik heb ze achtergelaten in een bergplaats te Etah, waar ook de instru menten zijn geborgen en ik zal ze aanslaande lente gaan terughalen, als ik kan, waarop Loose begon ie lachen en herhaalde: Ja, als gij kuntl Het lelt, dat de 2 mannen, Loose en Dunkle, In hetzelfde hotel met Cook ge logeerd hebben en in nauwe betrekking met hem stonden, benevens dat zij, zooals zij beweren, hem zekere zeldzame kaarten en boeken over scheepvaart en sterrenkunde hebben geleverd, is door de redactie van de N.-Y. Times onderzocht en waarheid be vonden, alvorens zij hun verklaring publi ceerden. Of de waarnemingen, die zij Cook verschafien, dezelfde zijn als die welke hij te Kopenhagen heeit overlegd, kan slechts door een vergelijking worden onderzocht. De N.-Y. Times heeft aangeboden den Deenschen geleerden afschriften der waar nemingen van Loose te leveren. De secretaris van Cook, Lonsdale, die thans te Kopenhagen is, waar de commissie tot onderzoek der bescheiden van Cook reeds Is samengesteld, verklaart dat de beschuldigingen der N.-Y. Times legen Cook allen grond missen en dat de papleren, die hij aan de universiteit Ie Kopenhaccn heelt overgelegd, de onverdachte origine-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 3