ZIE1IIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 14 December 1909. BLOOKER'S CACAO, RECLAMES. Veemarkt te Zierikzee (Z ierilizeescli© C o u r a, n t). B ERICH T. NIEUWSTIJDINGEN. DAALDERS Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAQ en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8861. Uitgever>Hoofdredaoteiir i A. FRANKEL. Redacteuri J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag vap 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zij, dis zich met I Januari a s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boekhan delaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. 1—5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Met het oog op het aanstaand Nieuwjaar woiden de lezers als naar gewoonte attent gemaakt op de aan bieding van Gedrukte Visitekaartjes door R. W. OCHTMAN, Appelmarkt, alhier. Gevonden op den openbaren weg: Een polsmof. zilveren broche. portemonnaie met een paar sleu teltjes. tweewielig wagentje (kinderspeel goed). zakdoek. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. op eiken Donderdag tot de eerste helft van December a.s., op de Schuithaven. bij enkele Inschrijving, op Woensdag den 22 December 1909, 's voormiddags IO'/j uur, ten Raadhulze van Zierikzee, in 6 perceelen, van: „Het uitvoeren van onderhoudswerken, „herstellingen en vernieuwingen „aan de gebouwen, kunst- en „andere werken der gemeente, „gedurende het jaar 1910"; t. w.: Eerste perceel. De openbare gebouwen, poorten, torens, riolen, stads brand- en vrponpaden, enz.; Tweede perceel. De kaaimuren; Derde perceel. De beschoeiingen en paalwerken. Vierde perceel. De bruggen; Vijfde perceel. Het doen van herstellingen aan de havendQken; Zesde perceel. De schoolgebouwen voor het lager onderwijs. Aanwijzing op Vrijdag den 17 December e.k., des voormiddags te 10 uur, waartoe gegadigden moeten bijeenkomen ten kantore van den Gemeente bouwmeester, bij wien inmiddels inlichtingen te bekomen zijn. Bestekken met bijbehoorende teekening zijn verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en ten kantore van den Gemeentebouwmeester, tegen betaling van 30 cent. AMERIKA. Men herinnert zich het geval van den heer Morse Ie New-York, eenmaal bij genaamd de ljskonlng. Morse pleegde na de llnancleele crisis van Iwee jaar geleden minder eervolle handelingen, waarvoor hij tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld. Men gaf den man evenwel gelegen heid, te trachten het nadeel te vergoeden, voor welk geval zijn straf verminderd zou worden. Door beursspeculaties verwierf hij In vier maanden een vermogen van 1,500,000 dollars. Dat is evenwel niet genoeg en Morse zal nu toch zijn vijftien jaar moeten uitzitten. De rechter Aspinwall te New-York heett deze week weder volgens de „on geschreven wet" bevestigd, dat een bedrogen meisje het recht heeft haren verleider dood te schieten. Het was een treffend geval. De 20-jarige Nellie Waldrow kwam den 19en October op haren ontrouwen minnaar, die een plc-nic bijwoonde, toe en eischte dat hij zou voldoen aan zijne belofte om haar te trouwen. Maar hg wees haar honend af en de andere aanwezige meisjes bespotten haar. Later schoot zfl den ontrouwen jonkman dood en deed eene poging tot zelfmoord. de prijs is laag, de cacao is best, de verpakking is eenvoudig. Zij verscheen nu voor het gerecht met haar kind in de armen; zij mocht zich schuldig bekennen aan manslag (in plaats van moord) en de rechter gaf last dat zij in een geslicht zou worden verpleegd tot zij weder volkomen gezond zou zijn, waarbij hg het gestichtsbestuur aanbeval, haar met teedere zorg te doen verplegen. ENSELAND. Londen, 10 Dec. De groote liberale betooging In Albert Hall werd door 10,000 personen bggewoond. Minister Asquith hield een vurige rede tegen de aanmatiging der Lords. Hij zei, dat de afschaffing van het vetorecht der Lords met de verkorting van den maxlmum-zittlngstgd van het La gerhuis van 7 tot 5 of zelfs tot 4 jaar moet worden ingevoerd. Een motie van vertrouwen in Asquith werd met groote geestdrift aangenomen. Balfour heeft een manifest uitge vaardigd, waarin hg verklaart, dat met den aanval op het Hoogerhuis het hoofd doel is bereikt van een lang voorbereide samenzwering van de zgde der regeering, teneinde te verkrggen wat In werkelijk heid zou zgn het regeeren met ééne Kamer. Balfour oefent een scherpe crltiek op de begrooting, pleit voor tariefshervorming en eindigt met een toespeling op de ge vaarlijke maritime positie van het land. BELGIË. Tot burgemeester van Brussel Is benoemd de wethouder van onderwijs Adolph Max, Brusselaar van geboorte, advocaat, oud- leerling der vrije universiteit aldaar, onge huwd, lid der Prov. Staten. Op 16-jarigen leeftijd was hg mede-oprichter der Jeune Oarde Libérale. Maandagavond, tegen 6 uur, kwam een automobiel zonder licht, uit de richting van Gent, nabg de herberg „De Zwaan", aan de brug, op het gebied van Kluizen. In den auto waren vijf mannen gezeten. Deze lokten de 20-jarlge dochter van den herbergier, die op de binnenplaats stond, buiten het hek tot bg den automobiel, grepen haar toen plotseling vast en sleepten haar in het rgtuig, waarna zij In volle snelheid in de richting Oent wegreden. Spoedig werden allerwege opzoekingen gedaan en trokken de ouders naar Gent, Antwerpen en Brussel om het onderzoek voort te zetten, samen met de verwittigde politie dier steden. Men vermoedt dat één der vijf schakers tgdens de groote veranderingen aan het kanaal van Neuzen, In den omtrek van Terdonck heeft gewerkt. Brussel, 10 Dec. De bladen berichten dat de Koning nu geen rheumatische pijnen meer heeft. Men hoopt dat Z. M. binnen eenlge dagen geheel hersteld zal zgn. ■EDERLAND. Apeldoorn, 11 Dec. Volgens algemeen loopend gerucht, zou H. M. de Koningin andermaal in bigde verwachting verkeeren en het langer verbigf op Het Loo daarmede In verband zgn. Terwijl de dienstbode C. M. te Uche- len, onder deze gemeente, met een paar emmers en een brandende lantaarn In de hand zich 's avonds bulten bij het huis van haar meester bevond, hoorde zg opeens een hevige knal en een geluid alsof er een kogel voorbgvloog. Zg werd echter niet geraakt. De politie, die onderzoek doet, heeft reeds het geweer, waarmede het schot is gelost, bg den vermoedeigken dader in beslag genomen. Of hier aan opzet dan wel aan onvoor zichtigheid te denken valt, ls nog niet gebleken. Haarlem, 10 Dec. Dr. M. Oreshoff, de directeur van 't Koloniaal Museum alhier, Is in zijn laboratorium dood voor zgn schrijftafel gevonden. Het verlies door dit overlijden voor het Koloniaal Museum en de wetenschappelijke wereld in het algemeen, is groot. Hij werd geboren te !s-Gravenhage 11 October 1862, studeerde in de natuur wetenschap en tfe phaAnacie te Utrecht en te Java, en werd aan laatstgenoemde Universiteit bevorderd tot phll. doctor en volbracht hier te lande zgn pharmaceutische studiën. Dr. Greshoff bezat de eigenschappen van den geleerde en tevens die van den practicus; hg wist nauwgezet en geduldig te onderzoeken en tevens zich op een hoog standpunt Ie stellen en het geheel te overzien. Voor het Koloniaal Museum heeft hij veel gedaan. Hij was ridder in de orde van St.-Anna van Rusland. 11 Dec. Hedennacht is brand ontdekt in de glasfabriek der firma Sabells aan het Spaarne alhier. De brand werd beperkt tot het beneden gedeelte en bepaalde zich voornameigk tot de vernieling van vaten terpentijn en verf. Verzekering dekt de schade. Vermoedeigk zgn inbrekers aan 't werk geweest. De brievenbus is opengebroken. Uit de fabriek zijn diamanten glassngders en een fiets gestolen, terwijl in de kluis Inbrekerswerktuigen zijn gevonden. Waarschgnigk hebben de Inbrekers per ongeluk brand gesticht en hebben toen de vlucht genomen. Utrecht, 11 Dec. Het lijk van den jongen man alhier, dat door de politie in beslag werd genomen, in verband met de mogeigkheld, dat de dood niet zou inge treden zgn als een gevolg van den val van de trappen (men weet dat de man dood werd gevonüèn in het trapportaal van een logement In wgk C) is thans van uit het sectie-lokaal der klinieken ter aarde besteld. Naar men verneemt is niet gebleken, dat hier inderdaad aan een misdaad be hoefde te worden gedacht. Door den jachtopziener H. te Zeist is waarschgnlijk een 'groot onheil voor komen. Het viel hem op, dat van een goederen trein op de lijn Utrecht—Arnhem, even vootbg Bunnik, de laatste wagen zoozeer slingerde, dat hg bijna omviel. Toen hij zich op de lijn begaf, zag hij dat een vrij groot gedeelte van de rails was verplaatst, zoodat passeeren voor een trein zoo goed als onmogelijk was ge worden. Zich In de richting van 't station Driebergen begevende, wist hij een hem tegemoetkomenden personentrein tot stil stand te brengen, waarna hij het personeel op het gevaar opmerkzaam maakte. Met eenig oponthoud kon de trein, nadat de rails waren hersteld, de reis voortzetten. Gouda, 11 Dec. De toestand van het 14-jarig meisje, dat onlangs in de stoom- waschlnrichting der firma Daalmans en Co., alhier, mef heur haar in aanraking kwam mei de as eener machine, waardoor de hoofdschedel van het meisje geheel werd afgerukt, is zoodanig vooruitgaande, dat het gevaar voor geweken beschouwd kan worden. 's-Gravenhage, 11 Dec. De alhier ont slagen ondcrwgzer Van E., wiens aanhou ding, wegens onzedeigke handelingen met schoolkinderen, in het Algemeen Politieblad was verzocht, heeft zich vrijwillig aan gemeld aan het parket van den officier van justitie alhier. Hg Is in het huis van bewaring opgesloten. Schiedam, 11 Dec. De gebroeders B. en J. Huizer, 19 en 20 jaar oud, wonende Puttershoekschestraat, zouden zich te zamen naar hun werk aan de werf van Wilton te Rotterdam begeven en daar het wat laat geworden was. 5f uur, namen zg den weg over het terrein van den watertoren alhier, langs de bezlnkbakken. De 19-jarlge B. Huizer had daarbij het ongeluk van het paadje, waarlangs zij liepen, in een bezinkbak terecht Ie komen en onmlddeligk te zinken. Zgn broer, die vóór hem liep, het be merkende, sprong hem dadeigk na, doch kon hem niet tegen den schuinen kant opkrggen, zoodat hg met groote moeite er zelf tegenop klauterde en hulp ging roepen aan den watertoren, van waar men dadeigk hulp verleende. Kort daarop was de drenkeling met een dreg opgehaald en in den toren gebracht, waar getracht werd de levensgeesten op te wekken, doch dr. Ris, die spoedig ter plaatse was, moest den dood constateeren. Het lijk is daarna naar de ouderigke woning gebracht, waar de bedroefde ouders het lijk van hun zoon in ontvangst namen, dien zg kort te voren nog welgemoed naar zgn werk zagen gaan. Rotterdam, 11 Dec. De gevangenis alhier is zóó vol, dat de vorige week geen plaats was voor iemand, die een maand straf moest ondergaan. Deze werd toen naar Breda gebracht. Dageigks worden dan ook gevangenen naar andere plaatsen getransporteerd. Ook het Huls van Be waring is vol logé's. Zierikzee, 13 Dec. Met genoegen ver nemen wg, dat, gelijk uit achterstaande advertentie blijkt, de rederijkersvereenlging „Concordia" weder een voordrachten-, liederen- en muziekavond op 25 December a.s. zal geven. Naar het zeer afwisselend, goedgekozen programma te oordeelen, belooft het een genotrijken avond te zullen worden. Krijgen wij op letterkundig gebied Beets, Victor Hugo, Laurillard e. a. te hooren, op muzikaal terrein zullen wq genieten van Cath. v. Rennes, Carl Halne, Glover e. a. Het is van de vereeniging een goede gedachte geweest ook niet-leden In de gelegenheid te stellen deze uitvoering te kunnen bgwonen. De enlrée-prijs Is nameigk zoodanig gesteld, dat deze voor niemand schier een beletsel kan zijn, zoodat het dan ook te voorzien Is, dat „Concordia" op den avond van 25 Dec. voor een f! nk bezette zaal zal optreden. Naar wij vernemen is de heer Joh. F. A. Theewis alhier benoemd tot direc teur der Zangvereenlging „Polihymnia" te Zierikzee en der Zangverceniging „Thalia" te Dreischor, belde wegens ver trek van den heer C. A. Swenne naar St.-Filipsland. Naar wg vernemen heeft de officier- machinist der le klasse J. Koopman, wegens langdurlgen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst aangevraagd. Het bestuur van de Vereeniging tot christeigke verpleging van krankzinnigen in Zeeland heeft de bouw van twee nieuwe paviljoenen bij het gesticht „Vrederust" te Bergen-op-Zoom, opgedragen aan den heer J. Panny te Krabbendijke. Gedep. Staten van Zeeland hebben goedkeuring verleend aan het besluit van den gemeenteraad le Hoek tot het aan gaan van een 4-pCts. geldleenlng van f 12250 voor de uitvoering van verschillende gemeentewerken. In verschillende bladen is gemeld geworden, dat in den omtrek van St.-Jan- steen boringen naar steenkool worden gedaan. Er zgn daar wel boringen gedaan, doch niet naar steenkool. Men heeft naar water gezocht, om bg bevredigende resultaten een waterleiding voor Oosleigk Zeeuwsch- Vlaanderen te verkrijgen. Tholen. In de laatst gehoudene ver gadering van de Vereeniging „Volksweer baarheid" en de afdeeling Schietvereeniglng „Koningin Wilhelmina" werden de af tredende bestuursleden herkozen. Werd kennis gegeven; ten 1ste dat tot heden op het ingezondene rekest aan het polderbestuur Dalem geen schrijven was ingekomen omtrent de aanvrage van een stuk grond voor het oprichten van een schietbaan; ten 2de, dat door het toenemen van het aantal schutters van de regeering 720 patronen gratis verleend waren; ten 3de, dat in de maand Januari wederom een onderlinge schietwedstrgd zal plaats hebben; ten 4de, dat zich reeds 3 dames hadden aangegeven als lid van „Volks weerbaarheid", met het oog om later als lid toe te treden tot de Schietvereeniglng, en ten 5de, dat het aantal schutters steeds toeneemt, doch dat der donateurs zeer gering is. De vergadering was tamelijk druk be zocht, en er heerschte eene zeer aangename stemming. Evenals in andere gemeenten heeft ook hier de verhooging van den drank- accgns merkwaardige resultaten opgeleverd. Zeer velen wilden nog eens profiteeren van de oude prgzen, dientengevolge hadden de verkoopers van gestistilleerd, vooral Vrgdag, een waren stormloop te doorstaan. Men zegt zelfs dal de vraag zoo groot was, dat de voorraad hier en daar tekort schoot. Haosweert, 11 Dec. Des avonds even 5 uur kwam de sleepboot „Speculant", gedomicilieerd te Luik (België), welke op sleeptouw had twee schepen, een kast en een spits van Gent, alhier op de haven, met bestemming naar Dultschland. De kast, genaamd „Adele", waarvan Emans van Niel (België) de schipper was, had, geladen met ijzererts, het ongeluk met den westberm in aanraking te komen, zoodanig, dat het daarop bleef zitten. Het gevolg hiervan was, dat het schip eenlge oogen- blikken later op verschillende plaatsen brak. De spits was zoo gelukkig behouden In de haven gesleept te kunnen worden. Middelburg. De Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht heeft besloten haar eerstvol gende Zomervergadering alhier te houden. Vlissingen. Zaterdagavond zgn aan boord van de In lading liggende nacht- mailboot „Koningin Wilhelmina" alhier, door de aan de buitenhaven gestatlon- neerde politie-beambten op heeterdaad een tweetal bootwerkers betrapt, die bezig waren eenig, tot die lading behoorend, bontwerk te ontvreemden. Donderdag was de Belgische zee- loods A. Fierens, wonende te Vlissingen, aan boord gegaan van de stoomboot „Martha", om 't schip In de Noordzee te begeleiden. Ter hoogte van Zeebrugge, zoo meldt het Hand. van Antw., werd de zeeloods op de brug door een beroerte getroffen; hij zonk Ineen en gaf geen teeken van leven meer. Het igk is naar Goole gebracht, waar het waarschgnlijk zal begraven worden. RECHTSZ AKËbL Zierikzee, 8 Dec. Door het kantongerecht zijn heden veroordeeld wegens; 1jachiovertreding J. S. te Haamstede, tot f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis; W. B. en J. B. te Serooskerke, ieder tot f 10 boete, subs. 4 dagen hechtenis; 2°. Vissdierijovertreding C. H. te Ellemeet, tot 2 boeten van f 1, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete; 3°. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over grond, waarvan de toegang door den rechthebbende ls verboden: C. D. te Renesse, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis; 4°. Loopen over grond, die bezaaid is C. H. te Ellemeet, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; C. D. te Renesse, tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis; 5". Zonder daartoe gerechtigd te zijn, niet-uitvliegend pluimgedierte laten loopen: A. S. te Zonnemaire, tot 2 boeten van f 2, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete; J. D. te Dreischor, tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis; 6°. Overtreding van het wegen-reglement: K. S., K. S., F. C. van den B. en F. C., allen te Nleuwerkerk, ieder tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis; C. V. te Haam stede, tot 3 boeten van f 2, subs. 1 dag hechtenis voor Iedere boete; P. J. P. te Haamstede, tot f 2 boete, subs. 1 dag hechtenis; J. R. te Noordgouwe, W. van N. en A. E., beiden te Zonnemaire, F. van D. te Burgh, J. S. en J. S. te Haamstede, leder tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis; 7°. Overtreding van de polite-verordening der gemeente Zierikzee: J. J. M. te Zierikzee, tot 2 boeten van f 2, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete C. A. H. te - Zierikzee, tot f 0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis; J. A. O. te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 8°. Overtreding van de Leerplichtwet: J. K. te Zierikzee, tot f 6 boete, subs. 3 dagen hechtenis; 9°. Overtreding van de Motor- en Rlj- wielwet: L. H. en M. S. le Ellemeet, M. de J., J. W. de G., J. A. M. H. en O. bij de V., allen te Zierikzee, A. van der W. te Eiker zee en C. H. te Scharendljke, leder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 10°. In staat van dronkenschap de orde verstoren W. van der W. te Duivendgke, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1