Ingezonden Mededeelingen. Been getroffen met een bijl. Vreeselijke Wonde. VERGIDEBING VU DEN GEMEENTERAAD heeft geene termen gevonden tot een strafrechterlijke vervolging over te gaan, wijl daarvoor geen feiten aanwezig zijn. Eenige weken geleden werd te Middel burg gearresteerd E. J. F. Z., een 50-jarige vrouw, wonende aldaar, verdacht van het plegen van het misdrijf bedoeld bij art. 297 van het wetboek van strafrecht. Thans Is deze vrouw door de rechtbank te Middelburg naar de terechtzitting der rechtbank aldaar verwezen, beklaagd van mishandeling, met last tot hare onmiddellijke invrijheidstelling. Landbouw en Veeteelt. Haamstede. Naar wij vernemen, heeft zich dezer dagen alhier een voorloopige commissie gevormd, met het doel te trachten alhier een Raiffeisenbank op te richten. Schouwen, 1 Dec. Reeds zoo laat in het jaar en nog ziet men overal nog heel wat koeien in de weiden. Lang evenwel zijn de weiden, zoodat er heel wat in stuk wordt getrapt, doch de winter duurt soms lang en de voedervoorraad is ditmaal lang niet groot. Veel hooi is verkocht wegens de hooge prijzen en wat men nog maar eenigszins kan missen, zal wel weer van de hand worden gedaan, zoo de verwachte hooge prijzen worden besleed. Zoolang mogelijk zal ditmaal nog vee grazen en 't zal, zoo eenigszins mogelijk, vroeg In 't voorjaar den stal verlaten. Oud-Vossemeer. Dat het gehalte op sommige gronden ook dit jaar nog niet zoo gering is geweest, blijkt wel uit het feit, dat door één der landbouwers, welke een groote hoeveelheid bieten aan de coöperatieve fabriek te Dinteloord leverde, gemiddeld 17 pel. gehalte maakte. Er loopen geruchten, dat de prijs der tel-quelcon- tracten In 1910 hoog zal zijn. Stavenisse. Op de beide weegbruggen alhier zijn in de laatste campagne samen gewogen 12 393 340 K O suikerbieten, n.l. op Weegbrug I 5 809 374 K G en op „Luctor et Emergo" 6 583 966 K.G. St.-Filipsland, 2 Dec. Het bietenvervoer loopt ten einde, nog eenige wagons en ze zijn verdwenen; dat er den laatsten tijd zoo'n opruiming gehouden is, komt, wijl een groot deel dat voor vervoer per tram bestemd was, per scheepsgelegenheid naar de fabrieken getransporteerd is. KERKNIEUWS. Ds. C. Benlt, pred. bij de Herv. Gem. te Purmerend (vroeger te Zierikzee), heeft, om gezondheidsredenen, eervol emeritaat aangevraagd. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Vllssingen, door ds. B. Baljon, te Houtrijk en Polanen. Bij de gehouden herstemming voor een lid van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Brulnlsse werd herkozen de heer A. Kik, met 51 stemmen; de heer W. Ver spoor had 31 stemmen. Stavenisse. Te beginnen met Woensdag 8 dezer, zal er voortaan geregeld iederen Woensdagavond alhier In de Ned. Herv. Kerk godsdienstoefening worden gehouden. St.-Annaland, 2 Dec. Kerkvoogden en notabelen hebben verleden Woensdag tot koster van de Hervormde Kerk gekozen den heer C. van Bendegom met 7 van de 13 uitgebrachte stemmen. Er waren in 't geheel 5 sollicitanten naar dit ambt, dat betaald wordt met f 150 per jaar. Kerkwerve. De lijst van stemgerech tigde manslidmaten voor de verkiezingen van notabelen bij de Ned. Herv. Gem. alhier is opgemaakt tot een aantal van 68. O N D E R W IJ S. Te Amsterdam slaagde voor het diploma van de „Vereeniging van Leeraren In het Boekhouden" voor Duitsche handels correspondentie, de heer M. D. Caljouw te Middelburg. Dinteloord, 1 Dec. Heden herdacht mej J. N. de Graaft den dag, waarop zij vóór 25 jaren alhier in functie trad als onder wijzeres aan de le openbare school, na alvorens nog te Willemstad, te De Rijp en te Oudshoorn werkzaam te zijn geweest. Van verschillende zijden ontving de zeer geachte jubilaresse vele blijken van belang stelling en voorzeker zal deze dag menige aangename herinnering voor haar achter laten. Vlissingen, 2 Dec. Geslaagd voor machinist, diploma A, de heeren F. W. L. Germing en J. Tromp, beide van de De Ruylerschoot te Vlissingen. Kerkwerve. Het herhallngsonderwljs in deze gemeente Is begonnen met vier mannelijke leerlingen. Noordgouwe. Het herhalings-onderwljs is alhier met 8 leerlingen begonnen. Een Espepanto-kalender, Bij J. L. Bruyn te 's-Gravenhage Is ver schenen een Esperanto-scheurkalender voor 1910. Behalve den datum ln Oregorlaansche en Juliaansche tijdrekening geeft zij dage lijks een aan belde zijden bedrukt blaadje met Esperanto-spreuken proza en poëzie. Het fraaie, in kleuren uitgevoerde schild geeft een symbolische voorstelling van de broederschap, welke een Internationale taal kan brengen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 Ct*.; elke regel meer 15 Ct*. De KLOOSTERBALSEM geneest in een ommezien. De Heer Hendrik Theunissen, oud 32 jaar, landbouwer van beroep te Meyel, was bezig brandhout te kappen, toen de bijl plotseling uitgleed en met een gewel digen slag zijn been trof. Zijn been was één en al kloof, akelig om aan te zien. Weken achtereen kon de Heer Theunis sen zich daardoor niet verroeren en er natuurlijk niet aan denken om werkzaam heden te verrichten. Hij schreeuwde het uit van de pijn en dacht voor altijd onge lukkig te zijn, omdat vele smeerseltjes, die hij al gebruikt had, niet hielpen. Toevallig hoorde één zijner huisgenooten met veel lot over den KLOOSTERBAL SEM, Klooster Sancta Paulo, spreken. Daarop werd onmiddellijk bij den win kelier H. Gortz een potje KLOOSTER BALSEM gehaald en deze met een zwachtel om de wonde gewikkeld. Sedert de KLOOSTERBALSEM op het been kwam, voelde de Heer Theunissen ver lichting van pijn. De zwachtels met KLOOSTERBALSEM werden telkens ver- verscht en telkens als er nieuwe Balsem opgedaan werd, riep de Heer Theunissen uit: „O, dat Is heerlijk", zoo goed deed de KLOOSTERBALSEM hem. Van dag tot dag werd de wonde mooier en gezonder en na eenige potjes KLOOSTERBALSEM te hebben opgebruikt, was de Heer Theu nissen weer In staat zijn been te bewegen. Met een verheugd gezicht zeide hij aan onzen verslaggever: „Kijk, Mijnheer, dat heeft de KLOOSTERBALSEM gedaan. Ik kan weer met mijn been doen wat ik wil". De Kloosterbalsem, Klooster Sancla Paulo, is steeds onschadelijk. Wonden van allerlei aard, als brand- en snljwonden, zweren en abcessen, Rheumatiek, Rheu- matlsche zenuwpijnen, Jicht, Podagra, Ischias, stramheid in de ledematen, spit in den rug, splerverrekkingen en alle der gelijke ziekten worden er onvoorwaardelijk door genezen. Ook alle huidziekten wijken als bij tooverslag voor dezen kostelijken balsem. Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., van 100 gram t 1 20 en van 250 gram f 2.50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dusl Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothekers en de bekende Depothouders. Prinses Juliana. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat Prinses Juliana In alle opzichten voor spoedig opgroeit. te ZlERIKZEE, gehouden op Woensdag 1 December 1909. In de Woensdagavond gehoudene ge-- meenteraadsvergadering was afwezig de heer C. J. van den Bout. De voorzitter deelde mede, dat de kas en boeken bij den gemeente-ontvanger door Burgem. en Weth. zijn in orde bevonden. De Inkomsten bedroegen over 1908/1909 f 254,801,22 en de uitgaven f 245 315,85s, zoodat er In de kas was t 9485,366, hetgeen overeenkomt met de vertoonde gelden en geldswaarden. Voor kennisgeving werden aangenomen de volgende brieven: o. van den heer M. J. Constandse, houdende bericht, dat hij zijn benoeming tot regent van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt; b. van mej. J. A. Vooren, houdende bericht, dat zij haar benoeming tot onder wijzeres aan school C aanneemt; c. van mej. C. M. J. Phernambucq, houdende bericht, dat zij haar benoeming tot helpster bij het onderwi|s in de nuttige handwerken voor meisjes aan de herhalings school voor den cursus 1909/1910 aan neemt; d. van den heer J. Bolt, directeur der gasfabriek, waarin hij zijn dank betuigt voor de hem verleende personeele toelage van f 250; e. van de gezamenlijke brugwachters, houdende dankbetuiging voor de hun toegekende schadevergoeding. Mede voor kennisgeving werden aange nomen a. een circulaire van Gedep. Staten betreffende de Inzending van voorstellen tot toepassing van art. 4 2e lid der Drankwet b. een adres van den heer E. M. J, Colafo Belmonte, eervol ontslagen leeraar aan de voormalige gemeentelijke Hoogere Burgerschool, betreffende de uitbetaling der hem toegekende toelage uit de gemeentekas; c. een schrijven van den heer mr. D. Engelberts, waarbij hij ontslag neemt als lid van den raad. Namens de commissie tot onderzoek der rekening van het Burgerweeshuis brengt jhr. De Muralt rapport uit. Geadviseerd wordt tot goedkeuring der rekening In ontvang tot een bedrag van 9373 21s en in uitgaaf tot een som van - 8632,75 zoodat er een batig saldo Is van740,46s Aan mej. G. van der Have, geb. Visser, wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan school B. Het adres van den waagmeester J. J. van den Bout, houdende verzoek om ont slag als zoodanig, wordt aangehouden, omdat Burgem. en Weth. plan hebben de verordening op de waag te herzien. Wegens vertrek naar Assen wordt voor den tijd van twee maanden afschrijving van den Hoofdelijken Omslag verleend aan mr. D. Engelberts, tot een bedrag van t 22,40; aan mej. F. J. G. W. C. Engel berts, tot een bedrag van i 9,80; aan mej. J J. D. A. J. Engelberts, tot een gelijkluidend bedrag, en aan den heer A. H. Th. Engelberts, tot een bedrag van f 4,90. Voorts wordt afschrijving van den Hoofdelijken Omslag verleend aan de erven van J. M. Gasille, tot een bedrag van f 169,71s, en aan de erven van den heer J.b H. Loewer, tot een bedrag van f 2,94s. Benoemd wordt: tot onderwijzer aan school C de heer P. J. Dobbelaar te Ter- neuzen (mede op de voordracht stonden de heeren W. K. Hack, onderwijzer te Drelschor en Th. A. Overtveld, onderwijzer te Wissenkerke), en tot onderwijzer aan school B, de heer D. Slnnlngh, onderwijzer te Woudrlchem (mede op de voordracht stonden de heeren P. J. Dobbelaar, onder wijzer te Terneuzcn en Th. A. Overtveld, onderwijzer te Wissenkerke. Benoemd wordt tot regent van het Burger-Weeshuis in de plaats van den heer mr. H. C. Moolenburgh, die bedankt had, de heer A. C. van der Vliet (mede aan bevolen was de heer H. J. van Nouhuys), terwijl als regent herbenoemd werd de heer F. A. Kloppert, die periodiek moest aftreden (mede aanbevolen was de heer A. Meyllnk). De voorzitter gaf naar aanleiding van een in één der vorige zittingen door den heer Van Os gedane vraag de gewenschte Inlichtingen, waarom de afkoopsommen van de tienden niet belegd waren. Het bleek uit die inlichtingen, dat de gemeente anders zonder kasgeld gezeten had. In Januari had, gelijk de heer Van der Vliet nog mededeelde, de gemeente aan het Rijk de volle f 8000 ten behoeve van de Hoogere Burgerschool betaald. De voorzitter deelde mede, dat er een voorstel van de regeering aan de Kamer gedaan is om het huls der gemeente, waarin het hoofd van schooi A woont, van rijkswege aan te koopen. Bij de rondvraag beklaagt zich de heer Koopman over den slechten toestand der wegen bij het Sas. Men waadt er door de modder, en zakt er diep in het slijk. De voorzitter betreurt het, dat de heer Koopman, die lid der Commissie van Fabricage Is, zijn klacht niet in genoemde commissie heeft gebracht. Hij erkent, dat de toestand er slecht is. De dijk is kapot gereden. Wij laten dat passeeren. Morgen avond vergadert de Commissie van Fabricage, en dan zal de toestand der wegen bij het Sas op het tapijt komen. De heer Koopman merkt op, dat het onverschilligheid van de boerenknechts Is, dat zij tegen den steilen dijk oprijden. Niemand heeft er belang bij. Geen land bouwer dan ook zal dat billijken. De voorzitter neemt akte van de ver klaring van den heer Koopman, dat het niet in het belatjg van den landbouw is, tegen den steilen dijk op te rijden. Hij zal dan ook het volgend jaar proces verbaal laten opmaken, wanneer het weêr gebeurt. De heer Koopman klaagt er over, dat de herstelling van de brug bij de Zuid- Havenpoort zoolang geduurd heeft, in de Nieuwsbode kwamen hierover twee Inge- zonde artikelen voor. De heer Ribbens vraagt, ot het niet mogelijk is een bepaling In het bestek op te nemen, dat werken In het vervolg onder eigen beheer kunnen genomen worden. Dan kan er met wat meer spoed gewerkt worden. De voorzitter zegt, dat de heer Swartbol verklaard heeft, dat men eenige dagen niet opschieten kon, omdat de vier eikenhouten balken, die men noodlg had, hier niet voorhanden waren, maar deze nog eerst van Middelburg moesten komen en daar op maat gezaagd worden. De heer Koopman persisteert bij zijn klacht, en zegt, dat de schrijver er van in de Nieuwsbode, dicht in de buurt van den heer De Muralt zit. (Uitroepen van afkeuring van eenige leden). De heer Van der Vliet betoogt, dat hij voor een spoedige herstelling van de brug van zijn kant alles gedaan heeft, wat hij kon, zoodat het hem pijnlijk aandoet te vernemen, dat de heer Ribbens de schrijver van de Ingezondene stukken zou zijn. De heer Ribbens ontkent de schrijver te zijn, hij heeft de stukken wel van te voren gelezen. Na nog een kort debat wordt de zitting gesloten. PREDIKBEURTEN. Zondag 5 December 1909. Zierlkzee. Qeref. Kerk. 's Voorm. tien ure en 's avonds half zes ure: ds. Laman. Chr. Qeref. Kerk. 'sVoorm. half tien ure, '8nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wisse. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. 'sVoorm. tien ure: Klnderkerk; 's avonds half zeven ure: de heer Taanman, evangelist. Evangelisatie Jeruël II. 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure: Gewone dienst. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert. (Doopsbedlening). Serooskerke. Herv. Kerk. 's Voorm half tien ure: ds. Pols. (Bediening H. Avondmaal). Burgh. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linde. Renesse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Vorster. Noordwelle. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. Vorster. Haamstede. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ureds. Japchen. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en '8 nam. twee ure: Leeskerk. Eikerzee. Herv. Kerk. 'sVoorm half tien ure: ds. Reus. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Bruinsma. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Voorm. tien* ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Meijer. Zonnemalre. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. De Jager van Bruinisse. Noordgouwe. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten. Drelschor. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van de Griend. (Doopsbedlening). Ouwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: de heer Enklaar, candldaat te Deventer. Nleuwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van der Linden. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds half zes ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Oosterland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: dr. Weeda. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Staal; 's avonds zes ure: Leeskerk. Slrjansland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Elenbaas. (Collecte voor het orgel en voorbereiding H. Avondmaal). Brulnlsse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: ds. Van Schalk van Zonnemalre. Geref. Gemeente, 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: ds. Roelof sen. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: ds. De Jonge van 's-Gravenhage. Evangelisatie, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. Tholen en St.-Filipsland. St.-Maartensdijk. Herv. Kerk. 'sVoorm. half tien ure: ds. Prins; 's nam. twee ure: Leeskerk. Oud-Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Scherpenlsse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 's nam. twee ure: ds. Prins van St.-Maartensdijk. Woensdag 8 December (Dankdag). 'sVoorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van Vliet van Poortvliet. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Dinsdag 7 December, 's Avond zes ure: ds. Roelofsen van Bruinisse. (Doopsbedlening). Woensdag 8 December, 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds zes ure: Idem. Poortvliet. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van Vliet. (Doops bedlening). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Van der Valk van Vlaardingen. Oud-Vossemeer. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van de Pol. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. De Bruyn; 's avonds half zes ure: Leeskerk. Stavenisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ós. Kamsteeg; 's nam. twee ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 'sVoorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. St.-Annaland. Herv. Kerk. 'sVoorm. half tien ure: Leeskerk; 'snam. twee ure:ds. Van Padden burg. (Doopsbedlening). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds vijf ure: Leeskerk. St.-Fillpsland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Bal. Oud-Geref. Kerk (Achterweg). 'sVoorm. negen ure, en 's nam. twee ure: ds. Boone. (Doops bedlening); 's avonds half zes ure: Idem. De Ridderorde-quaestie. Onder den titel „Vroede mannen" bevat de Standaard de volgende driestar: Onder de vele onjuiste berichten, die, rakende de bekende zaak, door enkele organen der Pers verspreid werden, behoort ook het zeggen, dat dr. Kuyper het denk beeld, om zijn zaak in handen van vroede mannen te geven, van de hand zou hebben gewezen. Het tegendeel hiervan is waar. Niet ééns, maar herherhaaldelljk is door hem aan meerderen verklaard, dat hij van voornemen was dat te doen, maar het uitstelde tot na afloop van de Begrootings- discussiën. Zelfs was het zijn plan geweest, zich ln de Kamer van alle verklaringen te onthouden en zich geheel tot het uitlokken van zulk een uitspraak van derden te bepalen. Maar al ging hij thans, op het advies van vrienden tot het afleggen van een korte verklaring in de Kamer over, hieruit volgt in het minst niet, dat zijn oorspron kelijk voornemen zou zijn opgegeven. Veeleer hebben reeds besprekingen plaats gehad over de beste wijze om tot de uit voering er van te kunnen geraken. Het Volk meldt, dat de sociaal-de mocratische Kamerleden hebben besloten, dat mr. Troelstra een voorstel zal indienen tot instelling van een parlementaire enquête. Tweede-Kamerverkiezing; Qulpen. Bij de Donderdag gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer zijn uit gebracht 3866 geldige stemmen. Oekozen ;s jhr. mr. Ruljs de Beerenbrouck (r.-k.) met 3443 stemmen, de heer L. M. Hermans (soc.-dem.) verkreeg 423 stemmen. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer zal thans de Indische begrooting in de afdeelingen onderzoeken en eenige kleinere ontwerpen afdoen. In de Kerstweek zal zij de Indische begrooting in openbare behandeling nemen. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting deelde de voorzitter mede, dat de Minister van Financiën aan de Centrale Sectie heeft bericht, dat, met het oog op de veranderde omstandigheden, zeer ernstig intrekking van het wetsontwerp tot heffing van 30 opcenten op de Invoerrechten wordt over wogen. De definitieve beslissing zal zoo spoedig mogelijk worden genomen. Bij de voortgezette behandeling van de begrooting van justitie achtte de Minister van Justitie fundamenteele herziening van het burgerlijk proces noodig. Hij was verder van oordeel, dat de eedsaflegging, tegen ernstige overtuiging in, moet vervallen; hij verklaarde zich echter tegen volkomen facultatief stellen van den eed. Nieuwe gronden voor echtscheiding zal de Minister niet voorstellen. Ter bespoediging der regeling van de administratieve rechtspraak zal hij het denkbeeld overwegen om een regeerings- commissaris te benoemen. Bij de volgende begrooting zal sub- sidiëering voor het verleenen van rechts bijstand aan minvermogenden worden overwogen. De algemeene beraadslagingen werden gesloten. Brieven uit Zierikzee. In den aanvang van December, eenige dagen vóór strooiavond, een raadszitting, en nog wel een avondzitting te houden, dat is, bij heugenis, In Zierikzee noch nicht dargewesen. De menschen toch hebben in die dagen wel wat anders te doen, en het veel te druk met het maken van de noodige aanstalten om den onver- getelijken Sint waardig te ontvangen, dan dat zij er aan kunnen denken om te ver gaderen. Wat was er dan wel aan het handje Wat noopte onzen geachten burgervader tot den ongewonen oproep der vroede vertegenwoordigers van de burgerij tot een avondbijeenkomst? Dreigde er soms van de een of andere zijde eenlg gevaar voor ons vredig stadje? Waren de Engelschen in Westelijk Schouwen geland Stond de Franschman aan de poorten Of rukten de Spanjolen, tachtig jaren lang onze vijand, met vliegende vaandels en slaande trom tot verovering van onze vroegere veste aan Niets van dat alles. Er was zelfs geen oorlogswolkje aan den gezichteinder te bespeuren. Belangstellend de oorzaak te weten zag Brinlo de Nieuws bode in, waarin de oproep stond afgedrukt, en waarin de verschillende punten waren opgesomd, die in de bijeenkomst zouden behandeld worden. Zoo las hij, dat Ingekomen waren eenige brieven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van dit en van dat (nu die loopen niet weg), de mededeellng van den staat der schatkist bij den gemeente ontvanger (die loopt ook niet weg), eenige kennisgevingen van aangenomen benoemin gen (die konden ook wel wachten), een bedankje van den directeur der gasfabriek voor zijn St.-NIcolaas-surprlse, en van de brugwachters voor de hun toegekende ver goeding van de bulten hun schuld door hen geledene schade (daar was ook geen haast bij). Zou soms de circulaire van Ged. Staten, waarin langs den Koninklijken weg tot een mogelijke verlaging van het maximum der vergunningen de aandacht gevestigd werd, den burgemeester be wogen hebben de raadsleden te doen ver gaderen? Niet aan te nemen, want de vergunningen zijn hier nog boven het wettelijk maximum, zoodat van een ver laging er van in den eersten tijd geen sprake kan zijn. Ook de brieven, waarin ontslag genomen en ontslag gevraagd werd, kunnen niet als van spoedelschenden aard beschouwd worden. Dat van mr. D. Engelberts als raadslid was te voor zien. Trouwens het is reeds in den tijd voorspeld, toen zijn candidatuur voor den Raad bestreden werd, dat hij geen blijvertje zou zijn. Dat van mejuffrouw Van der Have als onderwijzeres aan school B was reeds algemeen bekend, en dat van den waagmeester, den heer J. J. van den Bout, zou voorshands Zierikzee in geen gevaar brengen, wanneer daarop niet dadelijk een beschikking genomen werd. Schrijver be gon reeds te duchten, dat de vroede vaderen van ons stadje voor gemeente zaken van geen of weinig dringend aan belang In hun aangename werkzaamheden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 2