Zaterdag 4 December 1909. Eerste Blad. (325 i e r i K z e e s c b. C o u. r a n t). HERHAALDE OPROEPING. KOLENMETER. Plaatsing van Kinderen op School A (I Januari 1910). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESOHE fig NIEUWSBODE. ABONNEMENT. 66ste JAARGANG. - No. 8857. ADVERTENTIE N. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen D1NSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- per jaar bij vooruitbetaling. Redacteur: J. WAALE. Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Aan de openbare lagere school C le ZIERIKZEE (Hoofd de heer S. de Oraaf) komt te vaceeren eene betrekking van Onderwijzer of Onderwijzeres, In het bezit der akten voor Fransch en de vrije- en orde-oefeningen der Gymnastiek. Jaarwedde met minder dan 3 dienstjaren I 700 (waarin begrepen is f 100 voor de akte Fransch), en 6 drlejaarlijksche ver hoogingen van f 50, ook voor dienstjaren elders doorgebracht, terwijl voor het bezit der hoofdakte f 125 wordt genoten. Sollicltatiën (adres aan den Raad op zegel) worden franco ingewacht bij den Burgemeester vóór den 10 December e.k. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat door hen op heden tot Koienmeter is benoemd JAM VERSTEEG. Zierikzee, den 1 December 1909. De Burge meester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURQH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zitting van Commissarissen dier School In het schoollokaal in den Wevershoek (Hoofd de heer J. VAN BALLEGOOIJEN), op Zaterdag li December e.k., des avonds te 7 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die School. Om als leerlingen op de School A te worden toegelaten, moeten de kin deren den leeftijd van vijf jaren en acht maanden hebben bereikt. NEDERLAND. Hilvarenbeek, 1 Dec. Een treffend ongeluk had Zondag In het naburige Hulsel plaats. De gebroeders M. waren kort na den middag uit om een haasje te verschalken. Geritsel hoorende en onraad vermoedende, verborg één der twee zijn geweer in het kreupelhout. Eenlgen tijd daarna wilde hij het weer te voorschijn halen en trok het met den loop naar zich toegekeerd'uit de heg, daardoor haakte de haan van het geweer achter een takje en eensklaps ging het schot af en kreeg de ongelukkige de volle lading In de borst. HIJ zeeg neer en baadde weldra in zijn bloed. Zijn broeder, die op het hooren van het schot was komen toeloopen, vond den ongelukkige stervende; geen woord kon hij meer uitbrengen. Op de plek waar het ongeluk voorviel, gaf de onge lukkige weldra den geest. Het slachtoffer was een oppassende arbeiderszoon. Amsterdam, 1 Dec. Twee vrouwen in deze stad, die de vorige week bij het aan vullen van brandende petroleumlampen in brand geraakten, zijn belden aan de ge volgen overleden. Tegen een dezer dagen alhier ge failleerd persoon bestaan zeer zware ver moedens, frauduleuse handelingen gepleegd te hebben. Bij dit faillissement, waarvan het passlel ongeveer f 50.000 bedraagt, zijn een groot aantal personen betrokken. De zaak is nog in onderzoek. Een juweliersfirma In de Palelsstraat Is door twee onbekend gebleven personen voor f 600 aan zilver opgelicht. 2 Dec. Waarschijnlijk door een kleine oorzaak, ontstond hedennamiddag half 5 ure eene ernstige storing in de electrische verlichting in de binnenstad, en dat juist op een uur dat de winkelende dames en heeren plotseling bijna In het duister werden gezet. In alle winkels werd gas-, lamp- en eindelijk kaarsenlicht ter hulp geroepen. Tot laat in den avond duurde deze hin derlijke, doch soms vermakelijke duisternis voort. Wageningen, 1 Dec. Dinsdagmorgen vond men in 't bosch van „Oranje-Nassau- Oord" alhier den boschwachter Bloemers dood. Zijn hond lag ook dood naast hem. Eenlg teeken van verwonding kon men niet op het lijk vinden. Een onderzoek wordt Ingesteld. Vlaardingen, 2 Dec. Door de Vlaar- dlngsche Slagersvereeniging zijn de vleesch- prljzen met 10 cent per kilo verlaagd. Schiedam, 2 Dec. Aan de agenten van politie alhier Is door den burgemeester gelast, dat zij op straat heeren predikanten en R.-K. geestelijken moeten groeten. Hedenmiddag ongeveer 2 uur kwamen op de Maas ter hoogte van Pernis een Russische vlermast-passagiersboot, komen de van Rotterdam, en een opstoomende kanonneerboot onzer marine, met elkaar in aanvaring. De kanonneerboot zou zoodanig be schadigd zijn, dat zij zinkende is. Een andere kanonneerboot kwam langs-zij. De schok werd hier aan de andere zijde van den Westfrankenlandschendijk gehoord. Stellendam, 1 Dec. Één der garnalen- visschers van deze gemeente heeft een buitenkansje gehadin zijn kor werd op gehaald een steur, welke bij een lengte van 9 voet een gewicht had van niet minder dan 120 K.G. en dus een aardlgen prijs vertegenwoordigde. Dinteloord, 2 Dec. De vele uitvoeringen, welke ons vanwege de verschillende ver- eeniglngen in den loöp van het a.s. winter seizoen zullen worden aangeboden, hebben gisterenavond een aanvang genomen. De zangvereeniglng „Oefening kweekt Kunst" gaf hare eerste wlnteruitvoering. Door het ongunstige weder was de opkomst niet zoo druk, als men verwacht had. Toch was de bijval, die de vereeniging aan het einde van den avond ten deel viel, er niet minder om. De gegeven zangnummers, de opgevoerde tooneelstukken en voordrachten vielen over 't algemeen zeer in den smaak van het belangstellend publiek, wat door het herhaaldelijk luid applaus en het warm woord van dank, den werkenden leden gebracht, voldoende werd bewezen. Zierikzee, 3 Dec. Tot dljkbaas van het Waterschap Schouwen is benoemd de heer M. Leendertse te Middelburg. Niettegenstaande den hevlgen storm op heden hebben de stoombooten naar - en van Rotterdam de reis volbracht. De „Spoorboot" van Middelburg is hier aangekomen en weder derwaarts ver trokken die van hier moest vertrekken heeft die reis niet gedaan. Jhr. R. R. L. De Muralt, ingenieur van Schouwen, Is door de Oesterrelchischer Ingenieur- und Architecten Verein te Wee- nen uitgenoodlgd in de algemeene verga dering dier vereeniging, te houden op 28 Januari a.s., een voordracht te houden over Zeeweringen, systeem De Muralt. Bij kon. besluit is benoemd tot dijk graaf van den Muljepolder, de heer N. Polderman te St.-Maartensdljk; en tot lid van het bestuur der waterkeerlng van den calamlteusen Willem Annapolder, de heer W. van Liere te Blezellnge. In Zeeland zijn op het oogenbllk Esperanto-clubs of cursussen te Middelburg, Aardenburg en Heinkenszand. In de grensgemeenten van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen wordt tegenwoordig weer verbazend veel Belgische pasmunt aangetroffen. Dit schijnt hoofdzakelijk hier door te komen, dat over het algemeen de voorkeur wordt gegeven aan de Belgische nikkelen 10-centimes-stukken boven onze nikkelen 5-cents-stukken, omdat dit laatste geldstuk niet gewild Is. Daarentegen wordt In België geklaagd over gebrek aan nikkeien pasmunt, want onze muntstukken worden daar In het geheel niet aangetroffen. In den nacht van Woensdag op Donderdag, om half één, werden door de bemanning van de Engelsche barge „Lord Napier", geladen met pijpaarde, ter hoogte van Westkapelle, noodseinen met vuur pijlen gegeven, welke door de Westkapelsche kustwacht beantwoord werden. Kort daarop werd het schip op het staketwerk, ongeveer 100 M. benoorden den Ijzeren toren, totaal stuk geslagen, waarbij één van de bemanning, de kok, is verdronken; de vier overige opvarenden zijn gered. Één van de geredden had evenwel zulke verwondingen opgeloopen, dat de hulp van een geneesheer noodlg was. De schipbreukelingen werden in alles bij gestaan door het personeel van de kust wacht en onder dak gebracht in het logement „Het Kasteel van Batavia". Omtrent bovengenoemde schipbreuk meldt men ons: Het bij Westkapelle gestrande schip Is de Engelsche barge „Lord Napier" van Londen, die geladen was met pijpaarde en bestemd voor Antwerpen. Aan boord waren 5 personen en wel de kapitein John Honoland, de stuurman William Snellen, de matrozen William Malery en George Sowles, en de 18-jarige kok Alfred Wamick. Deze laatste, die voor het eerst een zeereis maakte, is in wanhoop van het schip gesprongen, en vond voor de oogen van zijn makkers zijn graf in de golven. De vier andere mannen wisten zich met behulp van zwemgordels en na een vreese- lijke worsteling met de golven de kust te bereiken. Allen waren uitgeput van den doorstanen angst en den strijd met de golven, en als het ware waanzinnig van bodschap over hunne redding. Door de lichtwachters van den ijzeren kustlichttoren, die reeds door het afschieten van vuurpijlen hadden doen uitkomen, dat zij het in nood verkeerende schip opmerkten, werden de drenkelingen ondergebracht In het Hotel „Kasteel van Batavia". Één hunner, die zich gewond had, werd door den plaatselijken genees heer behandeld. Het schip zelf, waarvan door den hevigen storm de zeilen geheel stuk waren geslagen, is tegen de sthkeipalen van den zeedijk geheel verpletterd en verbrijzeld. Eikerzee, 30 Nov. Heden avond werd een algemeene vergadering van den Kolen- bond gehouden, die door een 30-tal leden werd bijgewoond. Tot voorzitter en secre taris werden herkozen de heeren B. J. Bij de Vaate en J. de Keijzer. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat ontvangen was f 1971,615 en uitgegeven f 1886,54. Na toetreding van 2 personen bestaat de Vereeniging thans uit 135 leden. Oosterland, 1 Dec. Hedenavond ver gaderde de afdeellng Oosterland van den Bond voor Staatspensionneering in het Dorpshuls. Na verschillende huishoudelijke zaken te hebben afgedaan, hield de voorzitter een lezing. Ouderdomsverzorging, in welken vorm ook, komt niet. Staatspensionneering zonder premie-betaling komt zeker niet. Aldus het wapen, dat door de tegenstanders gebruikt wordt. Voor verzorging van ouden van dagen Is, volgens hen, geen geld le vinden. Spreker toonde aan, dat in de laatste jaren de uitgaven, o. a. voor leger en vloot, met millioenen zijn gestegen. Daarvoor is wel geld, maar om de minder met geld en goed bedeelden een gelukkigen levens avond te bezorgen, daarvoor Is geen geld te vinden. Het is slechts een lokmiddel bij eventueele Kamerverkiezingen. Spreker stelde duidelijk In het licht, dat dit zoo niet is. Het is demorallseerend. Spreker licht dit nader toe en vraagt, of dit alleen van toepassing is op de volksklasse. Zou het pensioen voor hoogwaardigheids- bekleeders en alle ambtenaren enz. dan niet even demoraliseerend werken? Ook zegt men, leder moet maar voor zijn eigen sparen, maar het meerendeel, dat van den arbeid bestaan moet, heeft meer dan de handen vol om rond te komen, zoodat van sparen totaal geen sprake kan zijn. In Engeland bestaat de Staats pensionneering, maar het staat voor zijn tekorten. Spreker toont aandat In andere landen, waar geen Staatspension neering is, even goed wel eens een tekort voorkomt. Het Is socialistisch. De Bond voor Staatspensionneering Is totaal kleurloos. Iedereen, tot welke politieke partij ook behoorend, kan zich bij den Bond aansluiten. De Bond beoogt alleen het doel: Staatspensionneering zonder premie-betaling. De spreker eindigde zijn met aandacht gevolgde lezing met een gedicht en sloot daarop de vergadering. Bruinisse. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad was ingekomen een adres van L. van Poperlng Dz., om vrijstelling van hoofdelijken om slag, wat werd toegestaan. Van het bestuur der Ambachtsschool te Zierikzee was een dankbetuiging ingekomen voor de toege stane subsidie. Toegezonden was het rapport van de vergadering der ingelanden, inzake den bouw van de suatle-sluls. Die vergadering wenschte eenlge wijziging aangebracht te zien. Men wenschte den slulsdorpel 20 duim dieper te leggen en 2 bermen aan gebracht te zien langs de spuigeul voor mogelijke verzanding. Ingekomen was een adres van den ge meente-geneesheer, om zijn salaris met f 150 te verhoogen. Overeenkomstig het voorstel van Burgem. en Weth. werd hierop afwijzend beschikt. Evenzoo werd afwijzend beschikt op een verzoek om subsidie, aangevraagd door de gymnastiekvereeniging. Voorlezing werd gedaan van een schrijven van den betrokken minister, bevattende eenlge mededeellngen aangaande de meting. Alsnu werd overgegaan tot behandeling der politie-verordening, die daarna werd vastgesteld. Besloten werd ter verspreiding 200 exemplaren dier verordening te laten drukken. Op voorstel van Burgem. en Weth. werd besloten een nieuwe post op de begrooting 1909 te brengen als militie- post, groot f 20, en evenzoo een post voor besmettingsdienst ad f 15. De vergadering duurde met een pauze van 1 uur van 11 uur tot 6 uur. Bruinisse, 3 Dec. Donderdagavond gaf de Zangvereenlging „Euphonla" alhier, in de conferentiekamer een uitvoering, die in alle opzichten slaagde. De verschillende zangnummers werden waarlijk heel mooi gezongen. In 't bizonder 't Vrouwenkoor „Eere zij God" en „Heft u, o Poorten", klonken schoon en bewezen dat de leiding der oefeningen aan uitstekende handen is toevertrouwd. De heer O. A. Jumelet, de directeur der Vereeniging, heeft dan ook alle eer van zijn vele moeite en zorg om de leden zoover te brengen. Maar ook de dames en heeren zangeressen en zangers komt een woord van lof toe voor de wijze, waarop, ze toonden van de goede leiding van den directeur te profiteeren. De zangnummers werden afgewisseld met een paar blijspelletjes en een tooneel- spel, die goed van stapel liepen en waarvan de medespelende dames en heeren alle eer hadden. Het talrijk opgekomen publiek gaf door luid applaus te kennen hoe, zoo wel de zangnummers als de opgevoerde stukjes, in den smaak vielen. Zeker zal aan den wensch van den secretaris der Vereeniging, den heer W Jumelet Sz., die met een gepast woord publiek en leden dankte, voldaan worden, waar hij hoopte, dat een volgende maal de uitvoering weer even talrijk bezocht mocht worden. Stavenisse. Volgens den alhier van wege het Kon. Ned. Meteorologisch insti tuut te De Bilt bij Utrecht geplaatsten regenmeter, viel er alhier In November 47,1 m.M. neerslag (in 13 aflapplngen) tegen 62,3 In 1908 en 34,8 In 1907. De hoogste barometerstand In de laatste maand was 771, de laagste 740 m.M. Tot tellers bij de a.s. 10-jarlge volks telling alhier zijn benoemd de heeren C. M. P. W. Hanssens en J. Stoel, terwijl met de algemeene leiding Is belast de heer A. F. Hanssens. St.-Annaland, 2 Dec. Zich voegende naar het advies van den districts-school- opziener, besloot de gemeenteraad met algemeene stemmen geen benoeming te doen uit het drietal sollicitanten naar de betrekking van hoofd der openbare school, doch een nieuwe oproeping te doen tegen een salaris, dat f 100 hooger zal zijn, om zoodoende meer liefhebbers te krijgen en een ruimer keuze te hebben. Ook zullen pogingen aangewend worden, teneinde voor den te benoemen titularis een ge schikte woning te verkrijgen. Toen verleden Donderdag de land bouwersknecht J. v. d. R. op het losse paard naar de schuur van zijn baas reed, geschiedde dit ten laatste met zulk een vaart, dat het uit den Achterweg een draai naar den stal makende, omversloeg, waarbij de berijder met één zijner beenen onder het beest terecht kwam, en dit op twee plaatsen brak. Gelukkig voor hem bevond hij zich vlak bij de woning zijner oudets, waarin hij spoedig binnengebracht werd. Oud-Vossemeer. Naar wordt medege deeld is één der bestuursleden van de Provinciale Groenekruis-vereeniglng uitge noodlgd alhier in de algemeene vergadering der leden, welke In den loop van de maand December zal gehouden worden, een lezing te komen houden. Door het Rederijkersgezelschap „Een dracht" is in de eerste ledenvergadering bepaald, dat in de Kerstweek een tooneel- voorstelling zal gegeven worden, zoo de werkende leden tijdig gereed komen. Uit de kas werd f 10 beschikbaar gesteld voor uitgaven bij repetities. Middelburg, 1 Dec. In de hedenmiddag gehouden zitting van den raad deelde de voorzitter mee dat afwijzend is beschikt op het adres van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. inzake het raadsbesluit tot reorganisatie van de inrichting der gods huizen. De geloofsbrieven van het nieuw ge kozen lid van den raad, den heer mr. L. van Andel, werden goedgekeurd. De jaarwedde van den controleur der plaatselijke belastingen werd op f 1500 vastgesteld. Op voorstel van Burgem. en Weth. werd het voorstel van mr. Sannes, om de jaar wedden van de drie kantoorbedienden aan de gasfabriek te verhoogen, verworpen. Het voorstel van Burgem. en Weth. tot verkoop van grond aan den Blauwendijk, teneinde daarop woningen te bouwen, werd verworpen. Vlissingen, 2 Dec. In het Hbl. van Antwerpen" is een beschrijving opgenomen betreffende de redding van de equipage van het op den Banjaard gestrande ltaliaan- sche driemaslschip „Maria" door het Belgische stoomschip „Marnix". Deze beschrijving is in zoover onvolledig dat niet gemeld wordt dat de redding voor een groot deel Is te danken aan het be leidvol optreden van den Vlisslngschen zeeloods W. Vader, die zich aan boord van de „Marnix" bevond en door handig manoeuvreeren het gestrande schip zoo dicht mogelijk wist te naderen. Storm. De provinciale boot „Zeeland", welke Woensdagavond van hier naar Breskens vertrok, kon wegens den storm niet aan het hoofd aldaar gemeerd worden. Na vele vergeefsche pogingen werd de terugreis naar hier aanvaard, zoo dat passagiers en post eerst den volgenden dag (Donderdag) konden vervoerd worden. RECHTSZAKEN. Een voddenkoopman te Amsterdam, die wegens diefstal van sigarenzakjes reeds 7 maanden In voorloopige hechtenis had doorgebracht, is nu veroordeeld tot één maand gevangenisstraf, „met aftrek van de voorloopige hechtenis". De man heeft dus recht op nog zes maanden toe, maar hoe zal men die rekening vereffenen 1 Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht deed uitspraak in de appëlzaak van H. van E., oud 21 jaren, geboren te Rotterdam, milicien-soldaat bij het 4e regiment infanterie, als soldaat gedetacheerd bij het algemeen depot van discipline, appèllant van een vonnis van den krijgsraad te 's-Gravenhage, waarbij hij schuldig was bevonden aan derde desertie In tijd van vrede met het oogmerk 's lands dienst voor goed te verlaten, door te Vlissingen op 27 Sep tember j I. permissie tot uitgaan hebbende van I J uur tot 3J uur des namiddags, op laatstbedoeld uur niet bij zijn korps te zijn teruggekeerd en daarvan zonder verlof voortdurend afwezig gebleven tot 9 Octo ber d.a.v., zijnde hij op 8 October te voren te Rotterdam door de politie gearresteerd, een en ander na vroeger wegens tweede desertie te zijn gestraft, hebbende hij btj zijn heengaan op 27 September j.l. het voornemen gehad 's lands dienst voor goed te verlaten. Hij werd te dier zake veroor deeld tot zes maanden militaire gevange nisstraf, ingaande 20 October 1909. Deze appèllant verklaarde het Hof by het vonnis van den krijgsraad niet te zijn bezwaard. De justitie te Leeuwarden, bij wie een klacht was Ingediend tegen ds. De Mol Moncourt, te Drogeham, in zijn quaiitelt van voorzitter van den kerkeraad die in een officiëel schrijven personen be schuldigde van echtbreuk, dronkenschap

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1