ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 2 December 1909. Eerste Blad. (Z ierils.zeesctL© Couran t). NATIONALE MILITIE. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8856 Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteurs I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlQk S ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Tengevolge van de steeds grooter wordende oplage Tan ons blad verzoeken wij H.H. Adver- teerders hanne advertentiën zoo vroegtijdig mogelijk in te zenden; vooral voor het nummer dat des Vrijdagsavonds wordt afgedrukt, ge lieve men te zorgen dat de adverten- tiën vóór 2 uur in ons brzlt zijn, daar asders plaatsing in dat nummer niet kan verzekerd worden. DE DIRECTIE. Onderzoek geoefendheid van lotelingen en adsplrant-vrijwilligers voor het reservekader. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat de hem door den Commissaris der Koningin in Zeeland, toegezonden .Algemeene regeling" luidt: Provincie ZEELAND. Algemeene regeling van het onderzoek, bedoeld bij 19 der Beschikking van den Minister van Oorlog, d.d. 10 Juli 1907, He Afdeeling, No. 263 (Staatsblad No. 138) en bij beschikking van den Minister van Oorlog van 26 Augustus 1904, Vile Af deeling, No. 227, naar de geoefendheid van lotelingen, die dingen naar het bewijs, hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid, dan wel voor beide, en van het onderzoek naar de geoefendheid van hen, die dingen naar het getuigschrift voor een verbintenis bij het reservekader, hetzfl der Infanterie of der Vesting-Artillerie, dan wel der Qenie. (Art. 104 der Milltiewet 1901). 1. Het onderzoek wordt gehouden in het tijdvak van en met 4 tot en met 15 Januari 1910. 2. Het onderzoek loopt voor eiken deelnemer In één dag af en wordt gehouden: te ZIERIKZEE voor jongelieden uit de ge meenten St.-Annaland. Brouwershaven, Bruinisse, Renesse, Eikerzee, Noordwelle, Zonnemaire, Elle- meet, Haamstede, Serooskerke (óp Schouwen), Drelschor, Noordgouwe, Kerkwerve, Burgh, Nieuwerkerk, Zierikzee, Oosterland, Ouwerkerk, St.-Philipsland, Stavenisse, Oud-Vossemeer St.- Maartensdljk, Poortvliet, Scherpenisse, Tholen, DulvendQke. 3. Tot het onderzoek worden uitsluitend toe gelaten: a. zQ, die hebben deelgenomen aan de loting voor de lichting 1910; b. de lotelingen der lichting 1909, die, Ingevolge het bepaalde bq de tweede zinsnede van Artikel 99 der Milltiewet 1901, In 1910 wor den ingeiqfd; C. de reeds Ingelijfde lotelingen, in het genot van uitstel van eerste oefening, die, om in aanmerking te kunnen komen voor verlenging van uitstel, in verband met de bepaling van het zesde lid van Artikel 92 van het Koninklijk Besluit van 2 December 1901 (Staatsblad No. 230), hun bewqs van voorgeoefendheid wenschen te vernieuwen d. jongelieden, adsplranten-vrqwüliger voor het reservekader der Infanterie, Vesting-Artillerie of Oenie; die zich overeenkomstig de ter zake van wege het gemeentebestuur op 1 December, of daags te voren gedane openbare kennisgeving, vóór den 10 December 1909 ter secretarie van de gemeente, waar zQ woonachtig zqn of verbiqf houden, tot deelneming aan het onderzoek hebben aangemeld. Zij, die bij de schietoefeningen ter verhooging van 's lands weerkracht een schietbewjshebben verkregen, leggen dit b(j de aanmelding over. 4. Op den 15 December 1909 of daags te voren worden de opgaven, ingericht volgens de hierbq gevoegde modellen A, B en C, houdende de namen en voornamen van hen, die overeenkom stig het in 3 bepaalde, zich hebben aangemeld, Ingezonden door de Burgemeesters der gemeen ten, aan den Commandeerende-Officler van het 3e Regiment Infanterie te Bergen-op-Zoom 5. De Burgemeesters ontvangen uiterlijk op den 24 December 1909 van den Voorzitter der be trokken Commissie van onderzoek, ter algemeene bekendmaking op 31 December of daags te voren, eene opgaaf van den datum en het uur waarop zoomede van de gemeente en de localitelt waar de lotelingen en jongelieden c. q. elke der bq de opgaaf aangewezen ploegen voor het onder zoek moeten aanwezig zqn. 6. De Burgemeesters ontvangen uiterlijk op den 20 Januari 1910 van den Voorzitter der betrok ken Commissie van onderzoek de Bewijzen, bestemd voor de lotelingen, die bq het onderzoek aan de eischen hebben voldaan, zij stellen deze Bewqzen vóór of op den 23 Januari d. a. v. voor belanghebbenden verkrqgbaar ter gemeente secretarie. De Voorzitter der Commissie van onderzoek doet van dit laatste, onder vermelding van data en plaats, bq gelegenheid van het onderzoek mededeeling aan de belanghebbenden. Zierikzee, den 1 December 1909. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURQH. Heden of morgen zal het Engelsche Hoogerhuis len aanzien van de Begrooting een beslissing nemen, die door het geheele Engelsche volk met spanning en door Europa met belangstelling wordt tegemoet gezien. Evenals in ons land aan de Eerste Kamer wordt bij onze overburen aan het Hoogerhuis de Begrooting ter goedkeuring onderworpen, met dit verschil evenwel, dat onze Eerste Kamer haar onthouden kan, dus de Begrooting kan verwerpenterwijl het Hoogerhuis de bevoegdheid daartoe mist. Immers de beslissing over de finantiën berust in Engeland sedert eeuwen uitsluitend btj the House of Commons, het Lagerhuis. Aan het Hoogerhuis, „the House of Lords", heefl men het recht niet toegekend zich met 's lands finanliën te bemoeien, zoodat het dan ook geen belastingsvoorstellen mag verwerpen. Nu heeft de regeering dit jaar een groote, radicale wijziging in haar belastingstelsel gebracht, een wijzi ging, die aan de heeren lords minder welgevallig Is, maar toch noodig werd geacht, omdat de bewapening van Enge land ter zee en te land millioenen en millioenen verslindt. Evenals in ons land en in trouwens de meeste landen van Europa slokken leger en vloot niet alleen een zeer aanzienlijk deel van de staats inkomsten op, maar veroorzaken dikwerf een tekort in de schatkist. Dan moet er óf geleend, óf nieuwe bronnen tot dekking van het tekort en de bestrijding der uilgaven worden aangewezen. De Engel sche regeering nu heeft ter voorziening in de finanliëele behoeften bij de indiening van haar Begrooting tot het laatste haar toevlucht genomen en aan het Lagerhuis een nieuw belastingstelsel voorgesteld, dat door de gekozenen des volks Is aange nomen. Dit belastingstelsel Is evenwel aan de heeren lords een doorn in het oog, zoodat deze het niet van zich kunnen verkregen er hunne goedkeuring aan te hechten. Verwerpen zij de Begrooting, waartoe zij ten onrechte meenen het recht te hebben, dan vreezen zij, dat daardoor het Hoogerhuis in diskrediet bij het volk komt. Teneinde nu dit te voorkomen heeft de slimmert, lord Landsdowne, de leider der unionisten, bij het Hoogerhuis een motie Ingediend, waarbij het verklaart, dat het zich niet gerechtigd acht de Begrooting aan te nemen, alvorens een verkiezing voor het Lagerhuis heeft be wezen, dat inderdaad het volk die Begroo ting en de belastlngpolitlek van het libe rale bewind wil. Deze motie Is door de conservatieve partij met grooten jubel ontvangen geworden. Bij de Begrootlngs- debatten in het Hoogerhuis heefl de aartsbisschop van Canlerburry verklaard, dat de bisschoppen zich van stemming zouden onthouden. Daarentegen heeft de bisschop van Hereford de verklaring afge legd, dat hij verlangend is zl|n zelfstandige rechten uit te oefenenen vóór de Begrooling zal stemmen, omdat zij een maatregel tot verhooging der maatschappe lijke welvaart Is, en berust op beginselen van een goede finantiëele staatkunde. Lord Roseberiy was van gevoelen, dat het Hoogerhuis het recht had een Begrooting te verwerpen, die het schadelijk acht, dus bezat het ook de bevoegheid de motie van lord Landsdowne aan te nemen. Maar toch ontraadt hij de aanneming, omdat hij vreest, dat, wanneer er algemeene ver kiezingen komen, het volk de zijde van de regeering en het Lagerhuis zal kiezen, en het Hoogerhuis dan de kans loopt zijn bestaan In te boeten. Dat het gesprokene van lord Roseberry de meerderheid der lords zal bewegen de motie af te stemmen en de Begrooling aan te nemen, is, met het oog op de samenstelling van het Hoogerhuis, niet aan te nemen. Genoemd staatslichaam toch bestaat uit 618 leden, waaronder drie ieden van koninklijken bloede, die zich van stemming wel zullen onthouden, 26 bisschoppen, die verklaard hebben niet aan de stemming te zullen deelnemen, 32 hertogen, 23 markiezen, 123 graven, 42 burggraven, 385 baronnen, 16 Schotsche- en 28 fersche pairs. Een dergelijk hoogadelijk gezelschap heeft In den regel zeer conservatieve neigingen, en zal dus wel alles in het werk stellen, teneinde de aannening der Begrooting te voorkomen. Volgens de laalsle berichten is de motie van lord Landsdowne met 350 tegen 75 stemmen aangenomen. Gelijk men weet, is de Flnsche Landdag door de Russische regeering ontbonden, omdat zij geweigerd had haar voorstel tot betaling van 20 millioen gulden als bij drage in de kosten van het leger aan te nemen. Maar de Russische regeering heelt nog andere plannen om het vrijheidlievende Finsche volk klein te krijgen. Het is haar bedoeling Finland te plaatsen onder de Russische wet, en het zelfbestuur op te heffen. De Finsche verrussische senaat heeft reeds een Keizerigk bevel ontvangen om maatregelen te nemen tot opheifing van het Finsche militaire hooggerechtshof. En teneinde een mogelijken opstand ter stond te kunnen dempen, heeft zij bij voorbaat een paar legerkorpsen naar Fin land gezonden. De ex-sultan Abdoel Hamld heeft voor het Hof van Berlijn een proces aanhangig gemaakt tegen de „Deutsche Relchsbank". Abdoel Hamld namelijk verlangt de terug gave van 60 millioen ponden, die vroeger door hem bij de Bank waren gedeponeerd. De directie der Bank, die blijkbaar be grijpt, dat het verlangen van Abdoel Hamid niet uit zijn vrijen wil voortspruit, maar een gevolg Is van een pressie, die op den gevangen gewezen sultan wordt uit geoefend, weigert echter deze som uit te betalen, en geeft als reden op, dat de aanvraag tot uitbetaling wegens het met den sultan gesloten contract met een bizonder zegel moet verzegeld zijn. Het zegel nu in kwestie ging bij de paleis revolutie, die aan den sultan zijn kroon kostte, verloren. De moeder van Alexander, den ver moorden koning van Servië, de gewezen koningin Nathalie, heeft tegen de erfgena men van generaal Petrowitsjl, die indertijd adjudant van haar zoon was, een eisch Ingediend tot terugbetaling van 5 millioen dinars. De genoemde generaal nam in 1903 dat bedrag op rekening der konink lijke civiele lijst op, maar heeft, gebruik makend van de verwarring, ontstaan door den moord op koning Alexander, verzuimd dit bagatelletje te verrekenen. Zooiets kan den besten overkomen. Koning Ferdinand van Bulgarije heeft aan de Servische hoofdstad Belgrado een bezoek gebracht, wat voor koning Peter een meevallertje Is, want deze gevoelt wel, waarom hij bij de regeerende vorsten van Europa niet in hoog aanzien staat. Een visite van koning Ferdinand was hem daarom hoogst aangenaam. Het verhoogt zijn aanzien In de oogen des voiks. Welk doel de Bulgaarsche potentaat met dit bezoek heeft, weet men niet met zekerheid te bepalen. Vermoedelijk ligt daaraan het plan tot vorming van een verbond tus- schen de verschillende Balkanstaten ten grondslag. Het Deensche Folketing (Tweede Kamer) heelt besloten den oud-mlnlster-president Christensen wegens nalatigheid in zijn ambt in staat van beschuldiging te stellen. Christensen zou, niettegenstaande er zware verdenkingen tegen Albertl, den minister van justitie, waren gerezen, nagelaten hebben een onderzoek tegen zijn collega te beginnen. Ja, hij moet zich zelfs tegen zulk een onderzoek verzet hebben, en aan Albert! anderhalf millioen kronen uit de staatskas geleend hebben. Ook Berg, voorheen minister van blnnenlandsche zaken, zal, als zijjide medeplichtig aan Alberti's misdrijf, terechtstaan. De moordenaar van prins Ito is naar Japan overgebracht. In verband met den moord zijn te Charbln twee medeplichtigen en zes van medeplichtigheid verdachte Koreanen gearresteerd. Men heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt en tevens de twee leiders van de anti-Japansche partij in Korea gevangen genomen. De Mikado heeft den zoon van prins Ito tot baron verheven. OOSTENRIJK. Een oude vrouw uit de gemeente Krasitsa was Donderdag daar in de buurt bezig met hout te sprokkelen in bet bosch, toen ze plotseling stiet op het lichaam van een man die nog levend, maar vol komen bewusteloos was. Hij had ver scheidene zware wonden In het gelaat en op andere plaatsen van zijn lichaam. De vrouw spoedde zich naar Krasitsa, waar zij de overheid in kennis stelde van haar vondst. De gemeente-secretaris begaf zich toen met eenlge andere personen naar de plek in het bosch, waar het lichaam ge vonden was. Toen zij ter plaatse aankwamen, was de verongelukte reeds overleden. Men vond op hem een visitekaartje, waaruit bleek, dat hij de architect Francke uit Frankfort was. Spoedig vond men stukjes papier en verschillende voorwerpen in de omgeving van de plek, waar de veronge lukte gevonden was en na eenlg zoeken vond men in een drie meter diepe kloof het lijk van een tweeden man. Het lichaam was geheel verpletterd en de schedel ge spleten. Uit de gevonden pepieren bleek de verongelukte de arts Wilhelm Brinckmann uit Charlottenburg te zijn. Op anderhalven kilometer van de plek, waar het lijk van den heer Brinckmann gevonden was, vond men de mand van het luchtschip, waarin levensmiddelen, Duitsche couranten en landkaarten. De ballon „Kolmar" was Maandagavond In Schmargendorf opgestegen. De belde verongelukten waren van plan geweest een grooten tocht te maken. Men vermoedt dat de luchtschippers over den Kapeller- berg hadden willen vliegen, maar door den wind tegen den berg Osterniza ge- stooten zijn, tengevolge waarvan de ballon gescheurd is en het gas kon wegstroomen De ballon is daarop uit aanzienlijke hoogte gevallen. De lijken der verongelukten zijn op het kerkhof te Krasitsa ter aarde besteld. De heer Brinckmann was een zeer bekend lid van de Berlijnsche vereenlging voor luchtscheepvaart. Hij had reeds ver scheidene groote tochten gedaan. FRANKRIJK. In de St.-Vlncentiuskerk, gelegen In het midden van de stad Rouaan, is Donderdag nacht een brutale diefstal gepleegd. Toen de koster met den stoker 's ochtends te ongeveer 6 uur de kerk betraden, bemerkten zij, dat de deur was openge broken, zonder dat er evenwel aanvankelijk eenig spoor van diefstal te ontdekken viel. In de sacristie gekomen echter, bemerkten zij, dat vijf behangsels uit de 17e eeuw en een uit de I6e, die aan den muur hadden gehangen, en een miskleed en een koorkleed, die in een lade geborgen waren geweest, ontvreemd waren. Een zeer kost baren sluier hadden de dieven laten liggen. DUITSCHLAND. Bad Kreuth, 30 Nov. Hertog Karl Theodor van Beieren Is in den afgeioopen nacht gestorven. Hertog Karl Theodor heeft 9 Augustus l.l. onder vele blijken van belangstelling zijn zeventigsten geboortedag gevierd. Hij was in den laatsten tijd ongesteldvan een ernstige bronchitis trachtte hij in Bad Kreuth genezing te zoeken, doch in de laatste dagen verergerde zijn toestand voortdurend en gisteren meldde het otfici- eele bulletin al, dat zijn toestand hope loos was. Met hertog Karl Theodor gaat een edel begaafd mensch heen. Hij werd 9 Augustus 1839 in Possenhofen aan het Starnberger meer geboren als zoon van Maximiliaan, hertog van Beleren. Zijn zuster was de door moordenaarshand ge vallen, keizerin Elizabeth van Oostenrijk. In het begin voor de militaire loopbaan bestemd, werd hij artillerie-officier, doch spoedig nam hij zijn ontslag uit den dienst en wijdde zich aan de studie der genees kunde aan de universiteit in München. Hier werd hij tot doctor gepromoveerd en nadat hij na afgelegd staatsexamen in 1880 tot de uitoefening der geneeskunde was toegelaten, legde hij zich op de oogheel kunde toe, het vak, dat ook gedurende zijn studietijd zijn blzondere liefde had gehad. Hij vestigde zich op het slot Tegernsee en dagelijks hield hij spreekuur in het ziekenhuis van Tegernsee, waar elk hulpzoekende, zonder onderscheid van rang of stand, kosteloos door hem behan deld werd. Snel verbreidde zich de roem van den vorstelijken oogarts onder de Beiersche bevolking en honderden trokken naar Tegernsee, om hulp te zoeken voor hun ooglijden, 's Winters betrok de hertog zijn paleis In München en dan was hij met grooten ijver werkzaam In de konink lijke oogenkliniek van de universiteit. Zijn roem steeg in niet geringe mate, toen de keizer hem ter hulp riep, nadat hij op zijn reis naar Noorwegen door een vallend stuk touw aan het oog gekwetst was. In korten tijd slaagde de hertog er in het gevaar voor een oogontsteking bij keizer Wilhelm af te wenden en zijn keizerlijken neef te genezen. Hij werd In zijn liefdewerk trouw terzijde gestaan door zijn tweede gemalin, Maria Josepha van Braganza. In de laatste jaren verlegde hij zijn zomerverblijf naar Possenhofen, maar 's winters bleef hij te München. Hij was bizonder gelukkig bij operaties van de slaar en op die wijze hebben tal van menschen aan hem het gezicht te danken gehad. De hertog was ook een ijverig jager en een stoutmoedig paardrijder. Tot zijn gasten bij de door hem georganiseerde jachtpartijen behoorde gewoonlijk ook de Duitsche kroonprins. Met de boeren stond hg op goeden voet en hg wist zich voor- treffeigk met hen te onderhouden In het Beiersch dialect. Zierikzee, 1 Dec. Zondagavond gaf de bekende Rederljkers-Vereeniging „Con cordia" in de nieuwe Concertzaal een uit voering. De zaal, die nu goed verwarmd was, kon, omdat zg zooveel grooter is dan de oude, thans algebrokene, natuurlijk niet zoo vol en dicht bezet zijn als deze in vroegere jaren was. Maar er was (och een vrg talrijk publiek, dat nu niet ge drongen, maar ruim en behaagigk gezeten was. Opgevoerd werd door haar „Arme Meisjes", een boelend tooneelspel In vier bedrijven, van Nelly Hoekstra—Kapteijn. De handeling van het stuk komt In het kort hierop neer. Mevrouw Mottus is door het overigden van haar man in een slechten doen geraakt, zoodat zg en haar dochters in het levensonderhoud voorzien moeten. Een zoon van haar Is aan het ziekbed gekluisterd. De dokter acht een zuidelijk klimaat voor hem dringend noodig. Één van haar dochters, die pianiste Is, wordt ten huweigk gevraagd door een schatrijken jonkheer, die een losbandig leven leidt. Zg wil van hem om die reden niets weten. Bovendien behoort haar hart aan een armen luitenant, die ver van haar ver wijderd is, en van wlen zij sedert zgn vertrek niets heelt vernomen. Haar oom en moeder wgzen haar op de goede partg die zg kan doen, waardoor zij ook In de gelegenheid is haar moeder te steunen, en haar broer de middelen te verschaffen In het Zuiden herstel van gezondheid te vinden. De laatste beweegreden gaf den doorslag, en met een bezwaard gemoed schonk zg den rijken jonkheer haar hand. Op den trouwdag ontving zg van haar vroegeren minnaar, den luitenant, een brief, waaruit zij bespeurt, dat deze haar steeds trouw gebleven Is, en zich ver wondert, dat zgn brieven aan haar onbeant woord zijn gebleven. Haar moeder had, dit bleek haar nu, die brieven onderschept. Een heftige scène met haar moeder was hiervan het ge volg. Zij heeft geen gelukkig huwelijks leven gehad. Het daaruit geboren kind stierf, na slechts drie maanden geleefd te hebben. De jonkheer zette getrouwd zijn liedertgk leven voort. Inmiddels was haar vroegere minnaar teruggekeerd, en dong, daar hg den militairen dienst ver laten hadbij den jonkheer, zonder te welen, dat deze de echtgenoot van zijn geftefde was, naar de vacante betrekking van boekhouder. Treffend en roerend Is het tafereel, toen op verzoek van den jonkheer, hij door haar ontvangen werd, en belden elkander bij die ontvangst herkenden. Hij verlaat hierop het land en sneuvelt in den Boerenoorlog. Een verpleegster bg het Roode Kruis, die hem In zgn laatste oogenblikken verpleegd had, bracht zgn laatste groeten en brieven aan haar over. Door smart overweldigd werd zg krank zinnig. Het stuk werd goed gespeeld. Trouwens

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1