Dinsdag 30 November 1909. Eerste Blad. (25 ierikzeesoh O o u r a n t). Uit Stad en Provincie. St.-Nicolaas-Revue. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGAN6. No. 8855. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. RedacteurJ. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De DIRECTEUR van het Post kantoor te Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de post- bladen,behoorende tot vroegere uitgiften dan die van 1906, met ingang van 1 Januari 1910 buiten gebruik gesteld en als zoodanig waardeloos verklaard worden. Na dien datum zullen de nog voorhanden postbladen als boven, waarvan de zegel- afdruk gaaf en ongeschonden is, tot 1 juli 1910 legen postbladen van gelijke waarde, voorzien van het in 1898 ingevoerde zegel type, kunnen worden Ingeruild. Zierikzee, 29 Nov. In dê achterzaal van het „HStel Van Oppen" vergaderde Vrijdag avond de IJsvereeniging. De heer A. J. Ribbens leidde de vergadering. In zijn openingswoord deelde hij mede, dat de heer Van Schelven op de vorige algemeene vergadering als voorzitter en bestuurslid, wegens zijn gevorderden leeftijd en in het belang van zijn gezondheidstoestand zijn ontslag had genomen, en ondanks de daartoe door het Bestuur aangewende pogingen niet te bewegen was geweest op zijn ontslag terug te komen. Voorts, dat in de plaats van den heer Van Schelven hij tot voorzitter en dat In zijn plaats tot secretaris benoemd was de heer G. Ribbens. Na voorlezing der notulen werd door den voorzitter het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat het ledental 200 bedroeg. Hierop werd door den penningmeester, den heer Klok, rekening en verantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. De rekening werd, na door een commissie onderzocht en in orde te zijn bevonden, goedgekeurd in ontvangst tot een bedrag van f 276,35} en in uitgaaf tot een som van f 258,75, zoodat zij sloot met een batig saldo van t 17,60}. Op het spaarbank boekje stond f 31,80, zoodat de vereenlging, met inbegrip hiervan, in kas had f 49,40.1. In de plaats van den heer Van Schelven werd als bestuurslid gekozen de heer D. ten Haaf (mede aanbevolen was de heer W. Merle), en In de plaats van den heer Geluk, die niet als bestuurslid in aanmerking wilde komen, de heer A. Buljze (mede aanbevolen was de heer P. Ochtman). De aftredende bestuursleden, de heer A. Arnold en A. C. Anker, werden met algemeene stemmen herkozen (mede aan bevolen waren de heeren J. Lokker en Joh. Zevenboom). De voorzitter deelde mede, dat het bestuur het op de jongste vergadering gedane voorstel tot verhooging der contri butie, rijpelijk overwogen had, maar tot het inzicht is gekomen, dat men dit jaar daartoe niet moeit overgaan. Een schrifte lijk voorstel tot wetsherziening was niet ingekomen. Op voorstel van het Bestuur werd onder toejuiching der vergadering besloten aan den heer Van Schelven het eere-voorzltter- schap der vereeniglng aan te bieden. Tegen het voorstel van het bestuur, om dezen winter weer een armenwedstrijd te houden, had niemand eenig bezwaar. Niets meer aan de orde zijnde, werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. Zaterdagavond vergaderde In een zijzaal van het „Huis Van Nassau" de afdeellng Zierikzee der Vereeniglng „Vólks- Onderwijs". Bij ontstentenis van den voor zitter, jhr. De Muralt, opende en leidde de heer Swartbol de vergadering. Besloten werd, na lezing der notulen door den heer A. Oeluk, den heer Bigot uit te noodlgen, alhier een spreekbeurt te vervullen. Be handeld werd de vragenlijst door het hoofdbestuur aan de afdeelingen gezonden, naar aanleiding van de voorstellen door de regeering Ingediend lot subsidieering van het meer uitgebreid lager onderwas. Nadat men omtrent de te geven antwoorden tot eenstemmigheid was gekomen, werd, daar niemand meer het woord verlangde, de vergadering gesloten. Aan mej. de weduwe F. H. Dikschei Is bij kon. besluit een pensioen van f302 toegekend. Hedenmorgen om halfelf kwam een stadswerkman met een wagen geladen met steenen over de Engelsche Kade, toen opeens het paard en wagen te water ge raakte. De voerman wist nog bijtijds van den wagen te springen; het paard werd later dood op den kant gehaald. Terwijl het zoontje van den wagen maker A. van T. te Dinteloord zich met een karnton vermaakte, geraakte zijn rech terhand zóó bekneld, dat de wijsvinger hem werd ontnomen; het voorste lid van den middenvinger werd geplet, maar zal toch geheel behouden blijven. Oogen- blikkeiljk was geneeskundige hulp ter plaatse. Eikerzee, 27 Nov. Naar wij vernemen had een Inwoner dezer gemeente dezer dagen een portefeuille met eenige honder den guldens (men spreekt van f 1100) verloren. Deze werd In het naburige Duivendljke door een knaapje gevonden, waarna de vader van dezen het verlorene weer aan den eigenaar ter hand stelde. Ellemeet. De leerlingen der openbare school mochten verleden week, daartoe In staat gesteld door de mildheid van den kindervriend, den weled. heer A. Schalkwijk, het genoegen smaken de bioscoop-voor stelling, gegeven door de heeren C. Huij- ghens—Janvier, bij te wonen. Of de kinderen volop genoten hebben behoeft wel geen betoog. Dank aan den milden gever, die, als hij in zijn geboorteplaats vertoeft, toont een warm hart te bezitten voor de jeugd, door wlen hij ook als op de handen gedragen wordt. Tot tellers voor de 9de tlenjaarlijk- sche volkstelling alhier zijn benoemd de heeren J. de Jonge, onderwijzer, en P. de Moor, gemeente-veldwachter. De eerste Is tevens belast met de leiding en de admi nistratieve werkzaamheden. Noordwelle. In de plaats van den heer J. A. Franken, die als bestuurslid van het alhier bestaande nuttig en goed werkende Ziekenfonds voor Werklieden ontslag heeft genomen, Is benoemd de heer A. Verjaal. Stavenisse. Als een bizonderheid kan wel gemeld worden, dat alhier aan de steenglooiing van den Margarethapolder gevonden Is een paling van 1,35 M. lengte bij een omtrek van 30 c.M. Het dier woog minstens 12 pond. St. Maartensdijk. Door wijlen den heer A. Vermaas, in leven rustend landbouwer alhier, is bij testamentaire beschikking aan de Weezen-Algem. Armen alhier geschon ken de som van f 2000, vrij van successie rechten. Tholen. In de laatstgehoudene verga dering van de Visschersvereeniglng „Helpt Elkander" werden als bestuursleden her kozen de heeren A. Bout en P. Bout. Uit de rekening bleek, dat de Vereeniglng in het afgeloopen jaar met f 111,07 was vooruitgegaan, niettegenstaande de groote uitgaven, tengevolge de stormschade. Het doel van de Vereeniglng Is een fonds te vormen, zoodanig dat uit de renten de onkosten kunnen bestreden worden. Zij beschikt nu reeds over f 1647,49. Het aantal leden bedraagt 44 en donateurs 38. Moge het aantal leden en donateurs toe nemen, opdat deze nuttige instelling zoo spoedig mogelijk haar doel bereikt. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Renesse, 26 Nov. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo, genaamd Camp, werd ten verzoeke van mej. wed. Jacs. de Bruyne publiek verkocht: een dubbel woonhuis en erf voor f 6o0. Landbouw en Veeteelt. Haamstede. Donderdagavond trad in eene vergadering van de leden der Land- bouw-vereeniging „C. et C." te Burgh, alhier als spreker op de heer C. F. O. W. van den Hurk, hoofd-lnspecteur der Coöp. Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht. Op hoogst bevattelflke wijze deed spreker uitkomen, waarom het zoo gewenscht is Boerenleenbanken op te richten, en gaf daarna een duidelijk beeld van de werking eener dergelijke Bank. Voor de kleine landbouwers vooral zou de oprichting een groot voordeel kunnen zijn. Na het uit spreken der rede gaf de heer Van den Hurk gelegenheid hem vragen te stellen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. De heer Blom, de voorzitter der Vereeniglng, bracht den spreker den dank der vergadering voor de duidelijke uiteenzetting van het belangrijke onderwerp. Naar wij vernemen wordt a.s. Dinsdag avond alhier een bijeenkomst gehouden, om te trachten een Boerenleenbank op te richten. Stavenisse. Aanstaanden Zaterdagavond vergadert alhier de „Vereeniglng van ge- dipl. oud-leerlingen van den landbouw- wintercursus te Stavenisse". Alsdan hoopt de heer P. Minderhoud van Anna-Jacoba- polder als spreker op te treden over het onderwerp: „Het water In den bouwgrond". Natuurlijk is deze lezing ook voor het publiek toegankelijk. KERKNIEUWS. Predikbeurt te Burgh. Woensdagavond 7 uur: ds. v. d. Linde, Bijbellezing. Eikerzee, 29 Nov. Op Zaterdag 4 Dec. a.s. zal er van 11} tot 1} ure stemming gehouden worden voor 3 notabelen in de Ned. Herv. Kerk alhier. Aftreden 1 zijn de heeren T. Gast, J. Batenburg en W. de Vrieze. Noordwelle. Bij de op Zondag gehouden stemming voor twee leden van den kerke- raad Is tot ouderling herkozen de heer A. Verjaal, en tot diaken in plaats van den heer J. Steur Mz., die bedankt had, de heer A. Boot Wz. Burgh. Bij de Zondag j.l. gehouden stemming voor twee gemachtigden in het kiescollege van de Ned. Herv. Gemeente alhier, wegens aftreding van de heeren G. Slager en L. van de Zande Sr., zijn gekozen de heeren G. Slager en Abr. de Qlopper. Het juiste stemmencljfer was bij het afzenden den correspondent nog niet bekend. Sir-Jansland. Tot notabele der Ned. Herv. Oem. alhier is herkozen de heer L. v. d. Have en tot kerkvoogd de heer J. M. v. d. Welle. O N D E R W IJ S. Op de voordracht voor onderwijzeres aan school O voor meer ultgebr. lager onderw. te Zaandam komt voor mej. A. C. Vooren van Hlllegom. Geslaagd te Breda voor debacle vrije- en orde-oefeningen, de leerlingen van de Rijkskweekschool te Middelburg J. Walda, J. W. Wehrmeijer, H. C. van Westenbrugge en C. Wiskerke. Eikerzee, 26 Nov. Het herhallngs- onderwijs wordt op de openbare school alhier gevolgd door 13 leerlingen. Ellemeet. Aan hel herhalingsonderwijs zullen 13 leerlingen, allen mannelijke, deel nemen. Vrouwelijke hebben zich niet aangemeld. Er zullen toch ook wel meisjes zijn, die nog van het herhalingsonderwijs zouden kunnen profiteeren, al was hst ook van enkele vakken van het onderwijs. Renesse. De onderwijzers der afdeellng „Westelijk Schouwen" van het N. O. G. hielden Zaterdag eene vergadering. Besloten werd adhesie te betuigen aan het rapport door den heer J. A. de Beste Inzake de Leerplichtwet. De leesbeurt werd vervuld door den heer M. N. Leeuwe, die tot onderwerp van bespreking gekozen had: „Aardbevingen". Aan de hand van dr. H. Blink's beschouwingen gaf spreker een uiteenzelling van de oorzaken van het ontstaan van aardbevingen, die niet een buitengewoon, maar een dagelijks voor komend verschijnsel zijn. Voorts zette spreker uiteen het verschil tusschen micro- en macroseismlschê aardbevingen en hoe de bevingen door een Instrument, de seis mograaf, worden aangegeven. Verder hoe de geographlsche verbreiding van aard bevingen en van vulkanen gebonden Is aan de gesteldheid der aardkorst en dat Zuld-Italië tot de gewesten behoort, waar de aardkorst weinig vastheid bezit en in de jongste periode veel aan vezakkingen en Inzinkingen, maar ook aan verheffingen heeft blootgestaan. Spreker oogste den dank der vergadering. Na de volgende bijeenkomst bepaald te hebben op 22 Januari e.k., sloot de voor zitter de vergadering. Post en Telegrafie. Stavenisse. Volgens bekendmaking van den directeur-generaal der posterijen en telegrafie zal met ingang van 6 December o. a. Stavenisse worden opgenomen in het telefoonverkeer met de Belgische plaatsen, waarmede Amsterdam teiefoongemeenschap heeft. De prijs van een enkelvoudig ge sprek zal f 1,45 bedragen. Voorts zullen de regelen en voorwaarden gelden, welke voor het Nederlandsch-Belglsch telefoon verkeer vastgesteld en in de Post-, Tele graaf- en Telefoongids vermeld zijn. li. Dicht In de buurt van den heer Appels hebben wij op het Havenplein de Wed. Anker Zonen. Deze firma heeft het In dezen tijd van het jaar, waarin het koude en natte jaargetyde zich doet gelden, ge woonlijk zeer druk met haar kachels en haarden, waarvan in winkel en magazijn een groote en mooie collectie te vinden Is. Maar deze firma bepaalt zich daartoe niet. Haar schoorsteen kan daarvan alleen niet rooken. Vandaar, dat zij er nog een aantal andere artikelen op nahoudt, zooals gaslampen, kooktoestellen, schaatsen In verschillende grootte voor jong en oud, voor dames en heeren, waterstoven van tin en rood koper, enz. Dezelfde firma heefl, zooals algemeen in deze streek bekend is, In de Vlschstraat nog een winkel, waarin rijwielen en hun onder deden, gramophones, photografie-toestel- len, naaimachines aan den man worden gebracht. Van naaimachines gesproken, hiervoor hebben wij nog In ons stadje puike adressen. Vooreerst Singer In de St.-Janstraat, die voor St.-Nicolaas- geschenk bij uitstek geschikte naaimachines kan leveren met en zonder houtmonteerlng. Op de gehouden Middenstand-tentoon stelling werden de Slnger-Naaimachlnes, waarop het fijnste borduurwerk kan ver vaardigd worden, op hoogst eervolle wijze bekroond. Er is echter geen vak, geen handelsartikel, waarin geen concurrentie Is. Dat is ook met de naaimachines het geval. Zoo hebben wij op de Oude Haven een filiaal van den heer A. Hubregtse, uit Middelburg, die, evenals Van Houten met zijn cacao, van oordeel is, dat zijn In den winkel geëtaleerde naaimachines het best in het gebruik zijn. Zeker is het, dat daarop ook het fijnste borduur werk kan geslikt wordenwat voor vele dames een nuttig tijdverdrijf is. In Zierikzee gewinkeld te hebben, en den winkel van den heer A. O u d d e op de Schuithaven niet te hebben bezocht, zou hetzelfde wezen, alsdat men In Den Haag was geweest en het Koninklijk paleis niet had ge zien. Daarom zochten wij den heer Gudde op, die met de hem eigene dienstvaardigheid onze aandacht vestigde op zijn tallooze artikelen van massief koper, zijn cande- labres, zijn studie- en schemerlampen van koper, zijn antique stoelen, zijn beeldjes van biscuit, zijn Venetlaansch glaswerk en z|jn porlretlljsten in allerlei soorten van hout. Liefhebbers van kunst kunnen In dezen winkel hun hart ophalen. St.-Nicolaas maakte den heer Gudde zijn bizonder compliment voor de van een goeden smaak getuigende keuze van zoovele fraaie voor werpen. Jammer, zelde hij ons, dat geen Tombola's meer gehouden worden. Ja, mijnheer Gudde, dat hebt u te danken aan.Geen politiek, interrumpeerde ons St.-NIcolaas. U weet, Mijnheer de Redac teur, dat ik een kindervriend ben, en In dit opzicht boven de partijen sta, zoodat het voor mij glad onverschillig is, of de papa van dit of dat kind op staatkundig gebied deze of die richting is toegedaan, links of rechts gaat. Volkomen juist, Mijnheer St.-NIcolaas, ook wij, hoewel wij ons in de dagen van politieken strijd een weinig moeten weren, letten, als wij tot ons gewoon doen in de samenleving zijn teruggekeerd, er hoege naamd niet op, van welke kleur een winkelier is. De eenigste voorwaarden slechts, die wij hem stellen, zijn deze, dat zijn waar goed en ztyn prijzen billijk zQn. En dit is onder anderen het geval met den heer D. Ochtman op de Appelmarkt, bij wien men alles, wat op het bedden- en gordijnenvak betrekking heeftop uitnemende wijze bekomen kan. En nu zal in dezen lijd van het jaar voor zeer velen een wollen- of moltondeken of een reisdeken een hoogst welkom en nuttig geschenk zijn. Ook van karpetten, tapeten, tafel- en vloerkleeden Is hij ruimschoots voorzien. Dit is ook het geval met de heeren Oebroeders Lokker in de Nleuwstraat, die er voor zorgen, dat hun afnemers op hun kapok-, stroo- of spring veermatrassen heerlijk kunnen slapen. Maar hun zorg voor hun cliënteele strekt zich nog verder ujt. Ten behoeve van haar hebben zij In hun winkel steeds een grooten voorraad gangloopers, vloerzeilen en-linoleums In verschillende dessins, het ééne nog mooier dan het andere. Afge scheiden van deze zaak hebben zij nog een meubelzaak op den hot k van de Nleuwstraat. En die meube 'aak mag gezien worden. Van boven tot onderen is zij propvol meubelen. Zoo vindt men er in, om slechts een voorbeeld te noemen, allerhande soorten van tafelszooals speeltafels, eettafels, uittrektafels, werktafels, keukentafels, salontafels, latafels, wasch- tafels, schrijftafels, nachttafels, bloemtafels, machinetafels, aanzettafels, theetafels, tuin tafels. Men ziet uit deze opsomming, dat de rubriek tafels goed vertegenwoordigd is. En dit is «veneens het geval met de andere meubelen, die men er te kust en te keur bekomen kan. Dit kan men ook bij de heeren Zevenboom Zoon op de Oude Haven, die in hun naar de eischen des tljds keurig Ingericht magazijn gerust kunnen wedijveren met vele meubel zaken In de groote steden, zoodat, wie soms één van zijn kennissen met een Amerikaansch bureau, of met een moderne boekenkast op 5 December wil verrassen, niet naar Den Haag of Rotterdam behoeft te reizen, maar bQ de heeren Zevenboom uitstekend terecht kan. Het viel ons In, dat wij nog niet in den galanteriewinkel van den heer J. M. V e r b e k e geweest waren. Fluks gingen wij met St.-Nlcolaas, terwyi zwarte knecht ons trouw op den voet volgde, naar de Korte St.-Janstraat, waar St.-Nicolaas, ten behoeve van de kinderen, die dit jaar niet stout waren geweestuit de bergen speelgoeddoozen een grooten inslag deed. Wij maakten St.-Nicolaas opmerkzaam, dat zwarte knecht niet gekleed was In overeenstemming met ons klimaat In dit seizoen, zoodat hij, rillend en klapper tandend van de kou, op de stoep stond. Met het oog hierop besloot St.-NIcolaas ten behoeve van hem een geheel nieuw stel kleeren en onderkleeren hier aan te schaffen. Met dit doel begaven wij ons het eerst naar de firma Joh. Ochtman op de Appelmarkt, die in haar van ouds gerenommeerde manufacturenzaak ook tal van artikelen heeft, die het lichaam tegen de koude beschermen. St.-NIcolaas zocht uit deze twee pakken krlmpvrije onder goederen uit, van het bekende merk Comète. In de confectiezaak van den heer J. T h I e n op het Havenplein werd voor zwarten knecht een degelijk wintercostuum uitgezocht. En in „De Stad Parijs" van den heer A. den Boer In de Postslraat werden een ulster, een pelsmuts, en een paar gevoerde handschoenen gekocht, zoodat zwarte knecht nu al heel aardig ingespannen was. Van de Poststraat kuierden wij naar de Dam, zagen den heer A. E. Holty druk bezig zijn klanten te helpen, die zijn winkel vulden, en die, omdat zij door hem steeds solled en goedkoop behandeld worden, tot hem terugkeeren, wanneer zij behoefte hebben aan een pak of mantel. Nu wij toch op den Dam waren, konden wij niet nalaten eens even het galanteriemagazijn van Mej. de Wed. C. van Schalk binnen te wippen. Wij zeggen magazl|n met het oog op den enormen voorraad en de groote verscheidenheid van voorwerpen geschikt voor een surprise op 5 December. Lang konden wij er niet toeven omdat wij nog zoovele zaken te bezoeker hadden en leder gaarne een beurt heeft. Wij boden wegens de kortheid van onze islte onze verontschuldiging aan, gingen toen verder ons weegs, en na een blik te hebben ge worpen In de nog jeugdige zaak van Ijzerwaren van den heer D. ten Haaf op de Schuithaven, waar een aantal artikelen voor huishoudelijk gebruik onze aandacht trok, stapten wij In den winkel van Mej. M. S. Buljze Vooren inde Nobelstraatdie onze belangstellende vragen betreffende damesconfectie wel willend beantwoordde. Nadat wij door haar ten aanzien van de japonstoffen, die nu In de mode zijn, voldoende waren ingelichttogen wij naar den heer F. V e r k a a r tdie op den hoek van ge noemde straat een magazijn van haarden en kachels en aanverwante artikelen heeft gevestigd, waar men voor billijken prijs zeer goed slagen kan, wanneer men op dit gebied wat noodlg heeft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1