Zaterdag 27 November 1909. Eerste Blad. (Z i e r i li z e e s c li e Couran t). Uit Stad en Provincie. St.-Nicolaas-Revue. Telegrafisch Weerbericht, ZIERIKZEESCHElii NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee 1 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGAN6. No. 8854. Ultgever-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ct3. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Zierikzee, 26 Nov. In druk Is verschenen een verdienstelijk en tevens een hoogst belangrijk werk van onzen geachten stadgenoot, mr. A. J. F. Fokker, voor zitter van het bestuur van het Water schap Schouwen. Het werk, dat als een gewaardeerde aanvulling is te beschouwen van het vroeger uitgekomen boek, „Schou wen van 1600—1900", dat, gelijk men weet, van de hand van denzelfden schrijver Is, Is in twee lijvige deelen vervat, waar van het eerste deel Schouwen vóór 1600 behandelt. Met die behandeling beoogde de schrijver een beeld te geven, hoe oud tijds de inwendige toestand van Schouwen was, en hoe vóór de grondverllezen de rand van het land er uitzag. De oude ge daante van Schouwen wordt ons voor oogen getooverd, niet als een product van fantaisle, maar, gelijk schrijver in zijn In leiding zegt, gebaseerd op de feiten, die uit historische bronnen geput zijn. Aan het eerste deel zijn toegevoegd een kaart van Schouwen vóór de groote grondver- liezen en een kaart van Schouwen vóór het jaar 1000. Het tweede gedeelte bevat Anne met de Oesp, of liever de daarvan gemaakte omwerking, die onder den titel van „Stukken en Munimenten den Lande van Schouwen betreffende", in het archief van Schouwen in handschrift berust, ter wijl daar achter volgen een aantal stukken, deels In 't archief van Schouwen, deels in dat van de gemeente Zierikzee berustende, deels ook elders gevonden, die voor de geschiedenis van Schouwen van belang zijn. Dit tweede deel eindigt met een her druk van het Dijkrecht van Schouwen, dat nog van actueel belang is. Het geheel wordt door een klapper besloten, zoowel op dit werk als op het boek „Schouwen vóór 1600—1900" gemaakt. Wij hopen later op dit hoogst belang rijk werk, dat den onvermoelden schrijver er van, den heer mr. A. J. F. Fokker, tot groote eer strekt, terug te komen. Te Oost- en West-Souburg is een feestcommissie gevormd ter herdenking op 1 December van den lOOen verjaardag van de wed. De Rijcke—Bosschaart. Het oude vrouwtje is bet-overgrootmoe der. Zij heeft een zoon van 72, een klein dochter van 45, een achter-kleindochter van 22 en een achter-achter-klelndochter van 16 maanden. Noordgouwe. Woensdagavond trad alhier in het Nutsdepartement op de heer M. van Kleeff van Beverwijk. In een tweetal boeiende novellen tee kende hij de treurige gevolgen van de uithuizigheid. Jammer, dat het „Nut" maar matig bezet was. Aan den brievengaarder J. Romeijn alhier Is een pensioen verleend van f 356. Noordwelle, 25 Nov. Heden werd de vergadering van het ziekenfonds „Eendracht maakt Macht" alhier gehouden. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat was ontvangen In het boekjaar 1908—09, de som van f 240,14s, waartegenover eene uitgave staat van f 298,70, waaronder f 296,50 aan ziekengeld. Een gunstig jaar Is het afgeloopene dus niet geweest, in den loop van het jaar vermeerderde het ledental met 3, maar verminderde door sterfte en vertrek met 2. Nu zijn weer 3 nieuwe leden toegetreden, zoodat het aantal thans 57 bedraagt. De bezitting der vereenlging bedraagt thans f 917,22. in den loop der 15 jaren, die de ver- eeniging thans bestaat, is aan ziekengeld uitgekeerd f 1723,50. Weer een bewijs dus hoeveel samenwerking vermag. Nu, dat hier het nut van zulk een fonds be grepen wordt, blijkt wel uit het ledental. Slechts enkelen zijn geen lid. Waarom die ook niet? De vereenigingen hier in den omtrek houden allen voeling en ver band met elkander. Veel verhuizende personen behoeven dus daarin geen bezwaar te zien om lid van één dier instellingen te worden. St.-Filipslaod, 26 Nov. Teneinde het bietenvervoer te bespoedigen, worden de peeën, die aan den Oudenweg liggen en voor vervoer per tram bestemd waren, per wagen naar de haven gebracht om met schepen naar de fabriek vervoerd te worden. We gaan dus weer achteruit. Stavenisse, 25 Nov. In de 1.1. Woens dagavond alhier gehouden algemeene vergadering van het fanfarekorps „Een dracht" werden benoemd tot bestuursleden uit de werkende leden de heeren C. de Rooij en J Moerland, terwijl alle leden der conti óle-commlssie werden herbenoemd. De rekening en verantwoording over het laatste dienstjaar wees aan: inkomsten f 667,98', uilgaven f 693,13, dus een nadeellg slot van f 25,14'. Staande de vergadering werd dit tekort ruim volteekend. Uitgeloot werden nos. 18, 21, 23, 24 en 25 van de rentelooze voorschotten. St.-Annaland, 26 Nov. Het kind, dat voor een drietal weken door een opening van den zolder viel en daarbij op de brandende kachel terechtkwambegint zachtjes aan te beteren. Oud-Vossemeer. Woensdag werd alhier vergadering gehouden van Ingelanden van hel waterschap, ter opmaking van een aanbeveling voor dijkgraaf. Met 34 van de 45 stemmen werd als no. 1 op de voor dracht geplaatst de heer W. H. van Oorsel, met 24 van de 47 stemmen als no. 2 de heer G. W. Snijder en met 26 van de 47 stemmen als no. 3 de heer Anth. de Rijke. Het betrof een periodieke aftreding. In een ongeteekende circulaire aan de ingelanden werd aangeraden den aftreden den dijkgraaf niet te herkiezen. Groede, 23 Nov. Na het bekend worden van het toegestane subsidie door de Pro vinciale Staten van Zeeland voor den aanleg van de electrlsche tramverbinding „Knocke- Breskens" waren de gemeentenaren opge togen van blfldschap. Des avonds liet de muziek zich booren, die tevens een muzi kaal huldebetoon bracht aan den afgevaar digde, tevens voorzitter van het comité, den heer H. G. Hammacher, en aan den secretaris van het comité, den heer Van Oostrom Soede. Den volgenden avond werden serenades gebracht aan de heeren Becu en Van Strien. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. BIJ de aanbesteding der werken tot het be delven van eenlge waterleidingen in de districten Langendljk— Brouwershaven, was Ingeschreven: Voor de perceeien 6, 7, 8 en 9: door P. Bezutjen te Scharendijke, voor I 949,— J. Verboom te Serooskerke, - 674,— Voor de perceeien 10, 11 en 12: door P. Beznijen te Scharendijke, voor f 849,— M. van den Houten te Elleoieet, - 767,— J. Verboom te Serooskerke, - 647,— Voor de massa door J. Boot Jz. te Kerkwerve, voor f 1123,— C. van den Bos te Kerkwerve, - 1093,— P. Berrevoets Sr., Kerkwerve, - 1047,— aan wlen het werk gegund ls. Voor perceel 13: door J!. M. Dekker Sr. te Brouwershaven f 281,— P. D. Bos te Brouwershaven, voor - 0,23 per M'., aan wien het werk gegund is. Voor perceel 14 door J. M. Dekker Sr. te Brouwershaven f 243,— P. D. Bos te Brouwershaven, voor - 0,20 per M1., aan wlen het werk gegund is. Voor de massa door I. Boot Jz. te Kerkwerve, voor f 1703,— P. Berrevoets Sr. te Kerkwerve - 1697.— j. M. Dekker Sr. te Brouwershaven - 513,- Bij de aanbesteding der werken tot het ver- beteren van eenlge polder-eigendommen in het district Scharendijke, was ingeschreven: Voor de massa: door P. Bezuijen le Scharendijke, voor I 360,— Voor het le perceel door O. den Boer Jz. te Dulvendijke, voor f 220,— J. Verboom te Serooskerke, - 197,— A. van de Panne te Ellemeet, - 105, aan wien het werk gegund ls. Voor het 2e perceel door O. den Boer Jz. te Duivendljke, voor f 180, J. Verboom te Serooskerke. - 120,— A. van de Panne te Ellemeet, - 95,— aan wien het werk gegund is. Scherpenisse. Bij de alhier gehouden verhuring van den schoolregenbak was de hoogste inschrijver Anth. v. d. Werf voor f 6 25. Landbouw en Veeteelt. Men schrijft ons uit Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen: Hoewel wij slechts enkele dagen van December af zijn, zitten hier nog heel wat suikerbieten In den grond. Deze week ondervonden de landbouwers veel last van de sneeuw en thans hebben de sinds ge vallen regenbuien het rooien opnieuw veel belemmerd. Ook zitten hier, wat wel een groote uitzondering om dezen tijd mag genoemd worden, nog aardappelen in den grond. KERKNIEUWS. Op Maandag 29 Nov. a.s. zal er In de consistoriekamer der Ncd. Herv. Kerk te Zonnemalre van 12—1 des namiddags een verkiezing plaats hebben van twee nola belen, wegens periodieke aftreding der heeren P. Verhulst en P. Verseput. Ds. J. H. Donner Jr., predikant der Oeref. Kerk te Breda, die benoemd werd als gewestelijk verzorger aan het krank zinnigengesticht te Berger.-op-Zoom, hoopt met 1 Januari 1910 zijn functie te aan vaarden. Noordgouwe. Tot notabelen van de Ned. Herv. Gem. zijn met algemeene stemmen herkozen de heeren A. Viergever en C. Schikker. Nieuwerkerk. Op Woensdag 1 Dec. a.s. zal van 11—12 ure des voormiddags en van 7—8 ure des namiddags, een stemming gehouden worden voor 4 leden in het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier. Aan de beurt van aftreding en her kiesbaar zgn de heeren J. Boot, V. M. Krepel, J. de Braai en H. v. d. Stolpe. Bruinisse. Tot notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier zijn herkozen de heeren M. Jumelet Wz. en D. Jumelet Wz. Bij de verkiezing voor leden van kies college dier zelfde Gemeente werden her kozen de heeren Jac. Goudzwaard M. Krijger en J. v. d. Berg Jz.herstem ming moet plaats hebben tusschen de heeren A. Kik en W. Verspoor. Scherpenisse. Bij de gehouden her stemming voor 2 notabelen bij de Ned. Herv. Kerk alhier zijn gekozen de heeren W. Geuze Iz. en M. Rljslenbil Az. Dinteloord, 25 Nov. Benoemd tot ouder ling bij de Ned. Herv. Kerk alhier de heer P. van Nleuwenhuijzen Nz., in plaats van den heer A. van Nleuwenhuijzen Nz., die als zoodanig had bedankt. PREDIKBEURTEN. Zondag 28 November 1909. Zierikzee. Geref. Kerk. 's Voorm. tien ure en 's avonds half zes ure: ds. Laman. Chr. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wisse. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. 's Voorm. tien ure: Kinder kerk; 's avonds half zeven ure: Geen dienst. Evangelisatie JeruCl II. 's Voorm. tien ure en '8 avonds half acht ure: Gewone dienst. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert. Serooskerke. Herv. Kerk. 's Voorm half tien ure: ds. Pols. (Collecte voor de Generale Kas en Voorbereiding H. Avondmaal). Burgh. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linde. (Collecte voor het Fonds voor noodlijdende kerken en personen). Renesse. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. Vorsler. Noordwelle. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Vorsler. Haamstede. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ureds. Japchen. Geref. Kerk. 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en '8 nam. twee ure: Leeskerk. Eikerzee. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. De Leur van Zonnemalre. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Bruinsma. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Voorm. tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Meijer. Zonnemalre. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van Sdialk. Noordgouwe. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten. Drelschor. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Van de Griend. (Collecte voor ,Kinder- zorg" te Middelburg). Ouwerkerk. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. Van de Griend van Dreischor. Nieuwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Van der Linden. (Collecte voor het orgel). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Oosterland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: dr. Weeda. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Staal; 's avonds zes ure: Leeskerk. Slrjansland. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. Elenbaas. (Doopsbedlening). Bruinisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Waardenburg. (Bediening H. Avond maal); '8 nam. twee ure: Idem. (Dankzegging). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: ds. De Jager. Geref. Gemeente, 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: ds. Roelof sen. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. Tholen en St.-Filipsland. St.-Maartensdijk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: en 'snam. twee ureds. Prins. (Collecte voor het Ziekenfonds). Verbeterd bericht van hetgeen van den kansel werd afgegeven. Oud-Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Scherpenisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 'snam. twee ure: ds. Van de Pol van Oud-Vossemeer. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ureLeeskerk. Poortvliet. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 'snam. twee ure: ds. Van Vliet. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ureds. Van der Veen van Goes. Oud-Vossemeer. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Van de Pol; 's nam. twee ure: Geen dienst. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. De Bruijn; 's avonds half zes ure: Leeskerk. Stavenisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Kamsteeg. (Belde diensten collecte voor het Ziekenfonds). Oud-Geref. Kerk. 'sVoorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. St.-Annaland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Van Paddenburg. (Wijziging van het Zondag medegedeelde). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds vijf ure: Leeskerk. St.-Flllpsland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Bal; 'snam. twee ure: Geen dienst. Oud-Geref. Kerk (Achterweg), 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. O N D E R W IJ S. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim te Nieuwerkerk is benoemd in de plaats van den heer J. A. van Dijk, de heer J. den Boer, die met 1 Jan. a.s. zitting zal nemen. Aan de Universiteit te Amsterdam promoveerde Donderdag 1.1. op stellingen, tot doctor in de rechtswetenschap mejuffrouw A. Bolle, geboren te Middelburg. Post en Telegrafie. Verplaatst, met ingang van 1 December a.s., de bureel-ambtenaar der Posterijen en Telegrafie J. C. Smits, geboren te Brouwershaven, van het bureel van den districts-ingenieur der Telegrafie te 's-Qra- venhage, naar dat te 's-Hertogenbosch. Tingeling. Tingeling. Wij snelden naar de telefoon. „Met wien spreken wij?" „Met St.-NIcolaas". „Mogen wij vragen, wat Uw Eminentie wenscht?" „ik kom van avond laat per exlra-tram „vermoedelijk tegen twaalf uur, In Zlerlk- „zee, en breng natuurlijk mijn zwarten „knecht meê. Zoudt U, Mijnheer de Redac- „teur, zoo vriendelijk willen zijn bij Van „Oppen eenige kamers voor mij te be- „spreken?" „Met heel veel genoegen zal ik er voor „zorgen, Mijnheer St.-Nicolaas". Kwart vóór twaalven waren wij aan het tram-station, en na een wijl op het perron heen en weêr gedrenteld le hebben, zagen wij het stalen ros met fonkelende oogen allengs naderen, totdat het hijg d en puffend stilhield. Uit het salonrijtuig, dat de Directie der Rotterdamsche Tramweg- Maatschappij aan St.-Nicolaas welwillend had aangeboden, slapte deze met zijn zwarten knecht. „Welkom, St.-NIcolaas, In Zierikzee". „Dank U, Mijnheer de Redacteur, dank „U veelmalen, heel vriendelijk van U, dat „U hier zljt". Zijn Eminentie reikte ons de hand, en stapte met ons In het gereedstaande rijtuig, terwijl zwarte knecht op den bok naast den koetsier plaats nam. „Ik ben", zeide St.-NIcolaas onder het „rijden, „naar Zierikzee gekomen, teneinde „in dit stadje voor slrooiavond eenige In- „koopen le doen, omdat me ter oore is „gekomen, dat wegens een kort geleden „hier gehouden openbaren verkoop vele „winkeliers vreezen daarvan In meerdere „of mindere mate schade te zullen lijden. „U zult me zeer verplichten, wanneer U „morgen bij het doen van die inkoopen „mij zoudt willen vergezellen". Natuurlijk deden wij die toezegging. St.-Nicolaas was moe en zwarte knecht ook, wat na een zoo verre reis uit Spanje zeer verklaarbaar Is, en daarom gingen zij, toen wij aan het Hötel Van Oppen waren aangekomen, onmiddellijk ter ruste, na ons een goeden nacht te hebben toe- gewenscht. Den volgenden morgen vonden wij St.-Nlcolaa3 aan de ontbijttafel, verdiept in de lectuur van de Zierikzeesdie Nieuws bode. Vooral de rubriek advertenties scheen zijn bizondere opmerkzaamheid te hebben getrokken. Laat ons, zeide hij, toen hij ons zag, aan de winkeliers, waarvan ik de adressen uit de courant genoteerd heb, terstond incognito een bezoek brengen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Qevolgd op den voet door den zwarten knecht, die, om niet herkend te worden, zich onkenbaa, had gemaakt, begaven wij ons het eerst naar de drie boekhandelaren alhier, de heeren S. Ochtman Zoon, Krom en De Mo o ijwaar uit den grooten voor raad van mooie prentenboeken, en boek werken in prachtband van bekende schrij vers en schrijfsters veel werd aangekocht. St.-Nlcolaas sprak zijn bewondering uit over de vele smaakvolle en nuttige voor werpen, waarvan genoemde boekhandelaren voorzien zijn, zooals doozen luxe post papier, vulpenhouders en vulpotlooden, albums voor portretten en briefkaarten, inktstellen, schooitasschen voor jongens en meisjes, visiteboekjes, griffel- en teeker.- kokers, schrijfportefeuilles en schrijfmappen, en wat al niet. Langen lijd toefde hij in deze winkels, en zelfs zoolang, dat zwarte knecht, die voor de ramen naar het geëtaleerde stond te kijkenhet wachten moede werd, ten slotte zijn geduld verloor, en door luid kuchen ons herinnerde, dat er een tijd van komen en een tijd van gaan was. Wij gingen dan, en daar St.-Nlcolaas den wensch te kennen gaf eenige speelgoedwinkels te willen bezoeken, zoo haastten wij ons dien le vervullen, en landden daartoe het eerst bij den heer Fr. W. P1 a u m aan, die voor het St.-Nicolaasfeest verbazend veel had Ingeslagen, waaronder wij opmerkten blok- en bouwdoozenbaggermolens winkels, pakhuizen, keukens, fornuizen, diligencesauto's, poppen, gekleede en ongekleede, eskimo's, dominospellen, dam- en schaakborden, enz. enz. Groot is ook zijn voorraad van moderne goederen voor de huishouding en tot meubileering en opschik van onze woning. Wij zullen van al die artikelen geen opsomming geven, want wij weten niet, waarmede wij beginnen moeten, en nog minder, waarmede wij eindigen zullen. Genoeg, dat men weet, dat hij ruim van alles voorzien is Niet ver van hem af ls nog een speelgoed winkel, en wel die van den heer R. W. J. Ochtman, bij wien van alles te krijgen is. Wat heeft hij niet, zou men hier bijkans geneigd zijn te vragen. Spee goeddoozen, prentbriefkaarten, albums, allerlei reuk- weiken, portemonn ies paplerdoozen, dit alles vindt men bij hem In alle genres. Vervolgend ons doel kwamen wij bij den heer J. P. C. Appels op het Havenplein, die een winkel met goederen heeft, waarvoor men respect moet hebben. Wie hier niets van zijn gading kan vinden, komt nergens terecht. Voor de kleinen vindt men allerlei speelgoed, voor de grooten tal van nuttige zaken, zooals studie- en salonlampen, vazen, wandborden, koffers, tasschen, portemonnaies enz. Wordt vervolgd). naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 November 1909, medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 769,0 le Cler mont, laagste barometerstand 741,6 te Seydlsfjord. Verwachting (van den avond van 26 November tot den avond van 27 November): toenemende tot matige Zuid-Westelijke wind, zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk regen, dezelfde temperatuur. TELEGRAMMEN. Middelburg, 26 November. Gedeputeerde Staten bepaalden de slui ting van de jacht op hazen, patrijzen, fazanten, korhoenders, kwartels op 31 December met zonsondergang.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1