ZIERIKZEESCHE fü NIEUWSBODE. Donderdag 25 November 1909. H.H. Adverteerders MNBESTEpiNG. (25 i r i lx. zeesohe C o u r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. 66ste JAARGANS. No. 8853. ADVERTENTIE N. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAO verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. De Inzending moet geschieden des Maandags-, per jaar bij vooruitbetaling. Redacteurs I. WAALE. Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. worden beleefd verzocht, met het oog op het a.s. St.-Nicolaasfeest, hunne advertentiën, bestemd voor ons nummer van a.s. Vrijdag, zoo vroeg tijdig mogelijk te willen inzenden. Groote of bewerkelijke ad vertentiën moeten Donderdag worden ingeleverd. DE DIRECTIE. De DIRECTEUR van het Post kantoor te Zierikzee maakt bekend, dat op Zondag 5 December e.k. het kantoor evenals op andere Zondagen voor de aan neming van postpakketten zal zijn gesloten. Aangezien op vele plaatsen, met het oog op den Zondag, dit jaar het St. Nicolaas- feest op 4 December zal worden gevierd, wordt belanghebbenden aanbevolen bij het verzenden van postpakketten daarmede rekening te houden. Gevonden op den openbaren weg: Een portemonnaie met geld. glacé-handschoen (gevoerd). rozenkrans. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland zal op Woensdag 8 December 1909, des voormiddags te 11 uur, in de Abdij worden aanbesteed: het onderhouden van - en het doen van herstellingen en leveringen aan Provin ciale gebouwen te Middelburg van 1 Januari tot en met 31 December 1910. De aanbesteding zal bij enkele inschrijving geschieden overeenkomstig het bestek. Het bestek ligt ter lezing ter Provinciale griffie van Zeeland te Middelburg en bij den Hoofd ingenieur van den Provincialen waterstaat aldaar en Is ter Provinciale griffie verkrijgbaar voor f 0,40. De aanwijzing zal plaats hebben op Maandag 6 December 1909, des voormiddags te 10 uur, aanvangende met het gebouw aan de Balans, wijk A nos. 57 en 58. De inschrijvingsbiljetten kunnen tot 11 uur voormiddags van den dag der besteding Ingeleverd worden. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bl] den Hoofd-Ingenleur voornoemd. Gedeputeerde Staten voornoemd, DIJCKMEESTER, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. INDIË. Men meldt uit Batavia dat Van Daalen, de beklaagde In den kasdlefstal te Kola- Radja, tot vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld Is. GRIEKENLAND. De hoofdkassier van de Atheensche staatskas is sedert een week niet op zijn bureau verschenen. Hij Is ziek, naar het heet. Nu Is echter gebleken, dat de staats kas totaal leeg Is. Vele staatsbeambten hebben sedert September geen tractement ontvangen en olficleren en soldaten sedert een maand geen soldij. ITALIË. Er is een tweede lente In Italië be gonnen. Te Rome, Napels, Florence en op Sicilië hebben de menschen hun winter- kleeren weer uitgetrokken en staan de amandelboomen In bloei. In den nacht van Zondag op Maan dag is te Messina een golvende aardschok waargenomen. De bewoners verlieten hun hulzen. Rome, 20 Nov. Minister Tittoni en de Nederlandsche gezant hebben vanmorgen een algemeen Italiaansch—Nederlandsch scheidsgerechtsverdrag onderteekend. ZWITSERLAND. De Inzittenden van een Zwltserschen ballon deden bij een landing aan den zoom van een bosch, na een uiterst be zwaarlijken tocht over het Juragebergte en den Rijn door een dikken mist, een akelige ontdekking. Daar de ballon tusschen een paar boomtakken verward was geraakt, moest men eenige jonge dennen omhakken. Plotseling vond men bij het wegruimen het ontzielde lichaam van een jongen man. In allerijl werd uit het nabijzijnde Tuttlingen een dokter ontboden, die den dood door worging constateerde. Het lijk werd naar het ziekenhuis ver voerd, terwijl de ballonrelzigers door de justitie in verhoor werden genomen. De treurige vondst heeft onder de boerenbevolking diepe verslagenheid ge wekt. OOSTENRIJK. Ongeveer veertien dagen geleden kregen baron Albert von Rotschild te Weenen en de rentmeester van zijn goederen te Bene- schau (kreits Ratibor) belden een brief, die in Opper-Silezië op de bus was gedaan, waarin Rotschild uitgenoodlgd werd, aan een sociaal-democratisch leider te Rybnik, wiens naam genoemd was, 25,000 mark te zenden. Anders zou Rotschild er met zijn leven voor moeten boeten. Uit een onder zoek bleek, dat de sociaal-democraat met de brieven niets uitstaande had. Toen nu Zaterdagavond de onderwijzer Strachetta uit Ludgersthal op weg naar Schlllersdorf was, waar baron Rotschild juist op jacht was, verzocht een jong man in livrei hem, een aan Rotschild geadresseerden brief persoonlijk te willen overhandigen. Stra chetta verklaarde zich daartoe bereid. Onderweg ontplofte de brief met een ge weldigen knal en Strachetta kreeg ernstige kwetsuren. Men vermoedt, dat deze aan slag, die op baron Rotschild gemunt was, met de dreigbrieven in verband staat. Een zeer eigenaardige vergiftigings zaak verwekt op het oogenblik te Weenen het grootste opzien. Een paar dagen geleden werd de kapitein van den generalen staf, Mader, dood In zijn woning gevonden; als oorzaak van den dood werd toen .hartverlamming" opgegeven. Zaterdag werd echter bij de politie aangifte gedaan van het feit, dat vijf officieren van den generalen staf pakketten hadden ontvangen, die bij opening twee pillen, in den vorm van ouwels, bleken te bevatten. Als afzender van de pakjes was een zekere Charles Francis en als diens adres .postbox" opgegeven. Behalve de pillen, bevatte ieder pakje nog een soort geschreven circulaire, volgens welke de pillen een versterkenden invloed op <Je potentie zouden uitoefenen en sterk aphrodlsiatisch zouden werken. Een paar van de officieren, die de pakjes gekregen hebben, lieten de pillen eens door een chemicus onderzoeken, en nu bleekdat deze zuivere cyaankali in absoluut doodelijke hoeveelheid bevatten Het lijk van den kapitein Mader werd nu weer opgegraven en gerechtelijk geschouwd waarbij cyaankali-vergiftiging werd ge constateerd. Mader had op den avond van zijn dood nog een fijn souper besteld en verwachtte, zooals naderhand Is vastgesteld, nog dames bezoek, hij liep dus in ieder geval niet met zelfmoordgedachten rond. Van den dader ontbreekt tot dusverre het geringste spoor. De militaire overheid en de politie nemen, aan, dat de afzender der heillooze pakjes een waanzinnige met perversen moordlust Is, of misschien wel een officier, die zich, in een toestand van geestelijke aberratie, op deze wijze van zijn collega's wilde ontdoen, die vóór hem op de promotleiijst stonden. Slechts ongehuwde officieren hebben de doodelijke pillen ontvangen. Volgens latere berichten heeft het onder zoek der politie aan den dag gebracht, dat aan 40 officieren pakjes met cyaankali- pillen ?ljn gezonden. Vijf dezer officieren zijn reeds gehoord. De pillen waren tienmaal zoo sterk als noodig Is om een mensch te dooden. De pakjes waren allen op de post gedaan in het zesde district van Weenen, waar zich alle militaire instellingen van de krijgsschool bevinden. Van de officieren, die dergelijke pakjes ontvingen, heeft er geen van de pillen gebruik gemaakt, behalve Mader. Deze was, evenals de andere officieren, op 1 November opgenomen in den generalen staf. De couverts, waarin de cyaankali-tabletjes zaten, zijn van Italiaansch of Hongaarsch maaksel. De circulaires en de adressen waren op de hectograaf vermenigvuldigd. RUSLAND. St.-Petersburg, 22 Nov. Op de thans hier vergaderde conferentie tot verbetering van de voorwaarden voor het te gelde maken van den oogst is beraadslaagd over het voorstel van prof. Mlgulio, betreffende het stichten van een graanbank en het Invoeren van warranten (pakhuisbewijzen). Het kapitaal voor het stichten van die bank moet door openbare Inschrijving van de belanghebbenden bijeen worden gebracht en de staatsbank zou een vijfde bijdragen. De vertegenwoordigers van den molenaars- bond zeiden, dat de bond met het denk beeld van een bank te stichten instemt en dat de molenaars met kapitaal daaraan willen deelnemen. Ook de vertegenwoor digers van particuliere banken stemden met het voorstel in; maar zij zijn tegen deelneming van de regeering. Wat de warranten betreft, wordt er op gewezen, dat een zeer groote verspreiding van warranten in Rusland alleen mogelijk 13 bij het Inrichten van graandepóls. Nabij Odessa is gevochten tusschen troepen en boeren. Deze laatsten pachters van den graaf Ledochofskl, zijn in opstand gekomen, hebben een Intendant vermoord en wilden het grafelijk kasteel in de asch leggen. De troepen kwamen er bij, vuurden op de boeren, doodden er negen en ver wondden er achttien. Evenwel, de boeren herhaalden den aanval, en wel met zulk een geweld, dat de troepen moesten wijken, en eerst later, toen er versterking gekomen was, kon er een einde aan de troebelen gemaakt worden. ENGELAND. Aan boord van een onderzeesche boot Is te Portsmouth een ontploffing geweest, waardoor twee man gekwetst zijn en aan zienlijke materiëele schade is aangericht. Een der in Bristol gevangen gezette kiesrechtdames heeft den gevangenisdokter, toen deze haar cel binnenkwam, den hoed in de oogen geslagen en zijn bril vernield. Een Amerikaansche rijkaard, wiens naam verzwegen wordt, zal de omstreken van Londen een tuinstad te meer bezorgen. In de buurt van Leatherhead heeft hij een park van een 80 H.A. aangekocht, vol opgaand hout, met" een meer er in en golvend landschap. Daar zullen een kleine honderd huizen verrijzen, die elk een gelijk deel van 40 H.A. als eigen erf krijgen. Verder verschaft de onderneming de bewoners electrlsch licht, gas, water, centrale verwarming en een abonnement le klas op den trein naar Londen. Dat alles inbegrepen bedraagt de huur een f 1400 in het jaar. Er worden ten gebruike van de bewoners tennisbanen en andere plaatsen van ontspanning aangelegd. Zij alleen mogen in het meer visschen en er op varen. Een extra-trein gaat er's ochtends naar Londen en brengt hen in den namiddag thuis. De reis duurt geen half uur. Oaat de zaak goed, dan wil men In den omtrek meer dergelijke tuinsteden Inrichten. BELGIË. De heer Van Buis, burgemeester van Brussel, Is, na een kortstondig lijden, overleden. De overledene bereikte den ouderdom van 74 jaar en was geboren te Antwerpen. Op 15 December 1899 werd hij tot burgemeester van Brussel benoemd, na van 1881 lid van den Gemeenteraad en Schepen (wethouder) te zijn geweest. NEDERLAND. Groningen, 22 Nov. De melkboeren alhier, die den prijs der melk verhoogden, hebben tengevolge van oneenigheld en het verlies hunner klanten, die deze ver hooging niet wenschen te betalen, den maatregel weer ingetrokken. Leeuwarden, 22 Nov. De vier beklaag den in de medegedeelde zaak van afpersing van den rentenier en rustend landbouwer v. d. V., aan den Stienserweg bij deze stad, zijn allen In hechtenis en hebben voor den rechter-commlssarls een langdurig onderzoek ondergaan. De mannen zijn F. B„ 40 jaar, D. B44 jaar, belden gegageerd O.-Ind. militair; de vrouwen zijn P. B35 jaar en M. S40 jaar. Naar wij vernemen bedraagt de som, waarvoor v. d. V. is afgedreigd, in rond cijfer f 2500. Bij huiszoeking is daarvan niet meer dan f 236 teruggevonden. Medemblik, 22 Nov. Van V., bekend uit de Zeister moordzaak en door het ge rechtshof te Amsterdam tot 20 jaar ge vangenisstraf veroordeeld, werd, hoewel toerekenbaar geacht, voorlooplg opgenomen in het krankzinnigengesticht alhier. Gisteren morgen is hij echter onder sterk geleide van een rijksveldwachterseskorte naar Leeuwarden overgebracht. Hij schijnt dus thans voldoende genezen te zijn om de eerste jaren In cellulaire opsluiting door te brengen. Hij zag er bleek en mager uit met gefronste wenkbrauwen en staarde onrustig om zich heen. Amsterdam, 24 Nov. In „De Kroon" vergaderde Zondag de „Bond van Vrij zinnige Propaganda-vereenigingen". De heer Koster presideerde. Van de 58 aan gesloten vereeniglngen waren 16 vertegen woordigd. Het voorstel Den Haag, om art. 2 der statuten, bepalend, dat de vereenlglng zich ten doel stelt, de ver spreiding der vrijzinnige beginselen, op staatkundig gebied, te lezen als volgt: de vereeniglng stelt zich ten doel de ver spreiding der vooruitstrevend vrijzinnige beginselen, werd met 25 tegen 5 stemmen verworpen. In deze verwerping vonden voorzitter, secretaris en penningmeester aanleiding hun functie neer te leggen. Men ging alsnu over tot wijziging der statuten. Besloten werd, dat de Bond zou bestaan uit afdeelingen, en niet uit aange sloten vereeniglngen. De aangenomen statutenwijziging zal aan een referendum onderworpen worden. Tot voorzitter werd gekozen de heer 1. H. J. Vos Jr., en tot secretaris herkozen de heer Ekering, die zich bereid verklaarde tot de eerstvolgende algemeene vergadering aan te blijven, en tot penningmeester de heer P. C. Bent Jr. Louis Bouwmeester is Maandag ochtend te zeven uur met de stoomboot „Derlfllnger" van de „Norddeutsche Lloyd" van Antwerpen vertrokken. Bij het vertrek was geen mensch aanwezig om afscheid van hem te nemen. Tiel, 22 Nov. Eenige dagen geleden ontving de politie alhier uit Rotterdam een telegraphlsch bericht van den koopman K dat hij vermoedelijk in een koffiehuis te Tiel een portefeuille met ongeveer f 400 had laten liggen. Terstond werd nu van die vermissing melding gemaakt en een goede belooning voor terugbezorging toe gezegd. Thans echter is bericht ontvangen, dat het vermiste reeds Is teruggevonden, en welachter het ledikant In K.'s eigen slaapkamer. Sassenbeim, 23 Nov. Gisterenmorgen had alhier, bij de Engelenbrug, tusschen Sassenheim en Lisse, een treurig ongeluk plaats. Zooals dagelijks, gingen eenige kinderen van 't gesticht „Vincentlus", een Inrichting voor verwaarloosde kinderen, onder gelelde naar school. Terwijl een tram uit de richtlngSassen helm naderde, was tegelijk een paard en rijtuig in de nabijheid. Door 't steigeren van het paard vlogen de kinderen ver schrikt uit elkaar en kwamen niet minder dan zeven van hen tusschen de rails terecht. Ondanks het plotseling remmen van den machinist, kon helaas niet worden voor komen, dat twee der kinderen werden gegrepen en deerlijk verminkt. Het ééne werd de belde beenen afgereden en ook het andere werd ernstig in- en uitwendig gekneusd. Hun toestand is zorgwekkend Rotterdam, 22 Nov. Het is aan de Amsterdamsche rechercheurs J. Bernard en J. Heezema, gelukt, den beruchien Utrecht- schen oplichter aan te houden in een logement aan de Kruisstraat alhier. Het bleek te zijn zekere J. F. van H., oud 24 jaar, machine-bankwerker, dezelfde, die eenige jaren geleden, wegens oplich ting, tot 2 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, welke straf hij In de Haarlemsche gevangenis heeft ondergaan. 13 November j.l. is hij met een goede uitgaanskas uit de gevangenis ontslagen. Al dadelijk begon hij toen goeden sier te maken, tot hij weer in geldverlegenheid kwam en zijn toevlucht weer nam tot den misdaad, allereerst door een juwelier te Utrecht op te lichten voor twee paar juweelen oorknoppen, ter waarde van pl.m. f 2500 en, na gevlucht te zijn, de oplichting te Amsterdam. Nauwelijks hoorde hij, aldus zijn verhaal aan de Utrechtsche politie, dat zijn sig nalement te Amsterdam bekend was, of hij vertrok naar Rotterdam, alwaar hij gisteren door de Amsterdamsche recherche Is aan gehouden. Aan boord van het vaartuig van schipper J. v. d. B. uit Brulnisse, liggende aan de Gelderschekade te Rotterdam, zijn ten nadeele van hem en zijn broeder de portemonnaies gestolen, te zamen ongeveer f 25 Inhoudende. In een hdtel aan het Oude-Hoofdpleln alhier is gisterochtend In zijn slaap vertrek gevonden het lijk van een onbekend reiziger, die was Ingeschreven onder den naam van A. Sommer, laatst komende van Londen. Inlichtingen verzoekt de politie van de Ue afdeeling alhier. - In den nacht van Zaterdag op Zondag werd per stoomtram der R. T. M. naar hier vervoerd en in het Ziekenhuis ter verpleging opgenomen de 15-jarige Jacob de Jong, uit Ouddorp (Flakkee), die daar bij het rangeeren de onvoorzichtigheid had, voor de In beweging zijnde locomolief den weg over te steken, waardoor hij gegrepen werd en onder de machine ge raakte, tengevolge waarvan zijn beide beenen werden afgereden. Zondagmorgen 6 uur overleed de knaap aan de gevolgen. De Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen heeft aan Bastlaan 't Haft, schipper der Brielsche reddingsboot „Rotterdamsch Welvaren", naar aanleiding van zijn 25-jarig jubileum I.I., de groote zilveren medaille toegekend, benevens een getuigschrift ter erkenning van zijn vele verdiensten ten opzichte van In nood verkeerende schipbreukelingen. Bij deze Maatschappij is hij de eerste schipper, die als zoodanig gedurende een tijdperk van 25 jaar dienst deed. Ooltgeosplaat, 22 Nov. Hedenochtend 9 uur heeft te Achthuizen onder deze gemeente een déraillement plaats gehad van de stoomtram R. T. M., gaande van hier naar Middelharnls. Locomotief en postwagen ontspoorden, en kwam zelfs de postwagen dwars over den weg te staan. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Alle aansluitingen werden echter gemist. Ossendrecht, 22 Nov. Een patrouille marechaussee heeft in een bosch onder deze gemeente een hol ontdekt, dat ver- moedellljk nog voor kort bewoond geweest is, wtjl overblijfselen van levensmiddelen en kleedingstukken werden gevonden. Algemeen wordt vermoed, dat het hol tot schuilplaats heeft gediend aan Inbrekers of ander geboefte, die deze streek zoolang onveilig maakten. Zierikzee, 24 Nov. Gisterenavond werd door de rederljkersvereeniging „Advendo" In de nieuwe Concertzaal alhier een uit voering gegeven, die druk bezocht was. Opgevoerd werd „De Goochelaar", drama in 4 bedrijven, van D'Ennery. Zooals de meeste stukken van dien schrijver, is het stuk wat gerekt. De opvoering maakte echter, dat men zich tot het eind goed amuseerde, waartoe zoowel de decoratie als het spel der werkende leden medewerkte. De oudere leden dezer ver eenlglng handhaafden ook thans wederom hunne reeds gevestigde reputatie, terwijl bij 'de jongeren merkbare vooruitgang is te bespeuren. De avond werd besloten met een ge animeerd bal, dat tot den morgen duurde. Jammer, dat het In de zaal zoo koud was. Tot directeur der gemeente-gasfabriek te Zevenbergen is benoemd de heer B. C. Revelman, vroeger alhier aan de gasfabriek werkzaam. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters In de verschillende gemeenten verzocht zooveel noodig aan de politiebeambten te verbieden herbergen te bezoeken en zoo gestreng mogelijk op de naleving van dit verbod toe te zien. De minister meent, dat herbergbezoek door politiebeambten niet behoort plaats te hebben en dat het op den weg der burgemeesters ligt daartegen zoo streng mogelijk te waken. Het verzoek Is een gevolg van de klacht, die de Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer, nopens Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1910 heeft gedaan, dat politiebeambten in de herbergen sterken drank gebruiken. Nadat op verzoek van de regeering de Nederlandsche spoorwegmaatschappijen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1