ZIER1KZEËSCHE N1ËUWSR0ÜË. Zaterdag 20 November 1909. Tweede Blad. (25 i e r i Is. zeesohe Cour an t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. - No. 3851 Uitgevsr-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redaciaur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een hoedenspeld. sleutel. rozenkrans. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. N8EUWST»£?^eE^. TURKIJE. Constantinopel, 17 Nov. Volgens officieele berichten uit Adana hebben de hevige regens der laatste dagen In Adana en omgeving enorme schade aangericht. De oogsten zijn ten deele vernield. Meer dan 500 huizen der stad zijn ingevallen; andere dreigen in te storten. De verliezen worden geschat op honderden ponden. De regeering zendt de getroffen bevolking hulp. RUSLAND. Te Petersburg wekt de arrestatie van een aantal personen uit de aanzienlijkste finan- clëele kringen groot opzien. Een 8-tal, waar onder ook een paar Duitsche millionnairs, zitten al eenigen tijd in hechtenis. Dezer dagen zijn er opnieuw een paar gearres teerd cn volgens geruchten zullen nog verscheidene andere aanzienlijke financiers en kooplieden, die thans in het buitenland vertoeven, in hechtenis genomen worden. ENSELAND. De Engelsche veestapel kan bij lange na niet voorzien in de behoefte aan vleesch van de bevolking. Dus wordt er een groote hoeveelheid vleesch Ingevoerd. Gelijk men weet doet ons land aan dien invoer mede, maar er komt meer uit Amerika en Australië. De invoer uit de Vereenigde Staten en Argentinië heeft op dien uit Australië voor, dat de kortere afstand toelaat, het Amerikaansche vleesch In koelkamers over te brengen, terwijl het Australische vleesch slechts in bevroren toestand vervoerd kan worden, en onder het bevriezen lijdt de smaak en daardoor de prijs. Pogingen om uit Australië koel gehouden vleesch over te brengen, mis lukten telkens. Het vleesch werd in Engeland afgekeurd. Maar nu Is er einde lijk een andere methode beproefd, het Linley-proces, en, volgens een Londensch blad is de proef geslaagd. Vleesch, dezer dagen uit Australië te Londen aangevoerd en op de nieuwe manier koel gehouden, bleek In uitstekenden staat te zijn en haalde een goeden prijs Nu zal, denkt men, de uitvoer uit Australië grootelljks toenemen. Men verheugt zich daarover in Engeland ook, omdat daardoor de macht der groote vleeschtrusts in de Vereenigde Staten gebroken zal worden en in Engeland de prijs van het vleesch, dien zij ophielden, zal dalen. Een anderen slag denkt men die trusts toe te brengen door den aan voer van verkoeld vleesch uit Argentinië te vermeerderen. Daartoe is er in Engeland een nieuwe stoomvaart-maatschappij ge vormd met een kapitaal van een millioen pond, aan het hoofd waarvan de bekende reeder Sir Christopher Furness staat. Zij zal negen nieuwe stoomschepen in de vaart brengen de meeste zijn al besteld die de reis zullen doen met een ge middelde vaart van 15 zeemijlen In het uur en geheel voor het vervoer van vleesch zijn ingericht. Zij zullen, zoo is 't plan, geen andere vracht aan boord nemen. Uit letland komt een bericht, dat op zich zelf al merkwaardig zou zijn, maar dat bovendien boekdeelen spreekt over de macht van de lersche peers, d. w. z. de Engelsche grondeigenaars In Ierland. De stad Dungannon wordt de volgende week te Belfast publiek verkocht. Evenals de geheele stad Eastbourne het eigendom is van den hertog van Devonshire, behoort Dungannon aan lord Ranfurly. De ver koop zal plaats hebben In kavelingen, perceelen, of hoe men 't noemen wil en 't zijn niet alleen de huizen die onder den hamer komen, doch ook de straten, markten en parken. Dungannon ligt In 't noorden en is eén der bloelendste steden van 't protestantsche deel van Ierland; het heeft ook een historische beteekenis, daar In Dungannon de eersle lersche vrijwilligers zich aan eensloten, die in 1782 met de wapenen In de vuist voor Ierland een eigen parle ment bevochten. Te Wlngate, in het graafschap Dur ham, is I I. Zaterdag een afschuwelijke moord gepleegd. Toen de advocaat Dodd van zijn bureau naar huis terugkeerde om te lunchen, vond hij zijn vier kinderen, allen jonger dan 7 jaar, dood op den vloer liggen, met afgesneden keel. Dicht bij hen lag zijn vrouw in doodsstrijd, half vergiftigd. In de badkamer vond de van smart half krankzinnige vader een groot voorsnijmes, geheel met bloed bedekt, en een leeg verglffleschje. Inderhaast geroepen dokters konden slechts den dood der vier kleintjes constateeren, terwijl mevr. Dodd op het uiterste ligt. De kiesrechtvrouw, die te Bristol minister Churchill met de zweep gegeven heeft, is er voor den politie-rechter ge nadig afgekomen. Onder borgtocht voor goed gedrag mocht zij zelfs vrij uilgaan, anders een maand gevangenisstraf, welke zij wel zal verkozen hebben, naar de vaste taktiek. Ze had al aan een verslaggever gezegd, dat zij in de gevangenis weigeren zou te eten en zich met alle macht tegen kunstmatige voeding zou verzetten. Zij beklaagde zich ook, dat de politie haar gegrepen had: ze had met Churchill willen ultvcchlen! Op de terechtzitting dreigde zij met alle leden van het kabinet te zullen handelen als zij met Churchill had gedaan. Men zegt altijd, redeneerde zij, dat een man, die een vrouw heeft beleedigd, met de zweep moest hebben. Welnu, de minis ters beleedigen aldoor de vrouwen door ze in polilieke onderworpenheid te houden. In een blad vonden wij een nieuwe be handeling aangeprezen van de vrouwen, die In de gevangenis weigeren te eten. Oeen kunstmatige voeding! Maar als na eenige dagen de hongerkuur voor de ge vangene gevaarlijk dreigt te worden, stelle men haar op vrije voeten. Is ze in de gewone maatschappij weer goed gevoed, dan neme men haar weer gevangen, en gaat op dezelfde manier te werk, tot de volle straftijd Is uitgezeten. Misschien zou een verandering in de wet er noodig voor wezen. Intusschen eten eenige kiesrecht vrouwen, die dezer dagen gevangen zijn gezet, weer als van ouds. FRANKRIJK. Het proces-Steinhell. Na de vrijspraak. Om onopgemerkt met mevrouw Steinheil het Dépot te verlaten, had de heer Steln- hart, één der secretarissen van den ver dediger Aubln, een handigen list verzonnen. Tegen twee uur 's morgens kwam de automobiel van Aubin voor, en een heer en dame, die blijkbaar pogingen deden, om onopgemerkt te blijven, stapten ln. Men kon het gelaat van de vrouw niet onderscheiden, want zij was dicht gesluierd. De vóór het Dépot wachtende Matin- en /ouraa/-reporters twijfelden niet, of het was mevrouw Steinheil, die de gevangenis verliet. Toen dan ook de personen in den auto van Aubin hadden plaats genomen en het rijtuig met groote snelheid in de straten van Parijs verdween, volgden de auto's der reporters onmiddellijk. Een lange jacht begon. Het rijtuig van Aubin door kruiste verscheidene uren Parijs, overal achtervolgd door de reporters. Na een langen rit keerde de mysterieuse auto naar het Dépot terug, en tot groote ont nuchtering van de Sherlock Holmessen stapten de directeur der gevangenis en diens dochter uit. Intusschen had mevrouw Steinheil, in gezelschap van Steinhart, geheel onopge merkt 't huls van bewaring verlaten. Een bekend Parljsch fotograaf had zijn auto tot haar beschikking gesteld, op voorwaarde, dat hij eenige opnamen mocht nemen. Zij begaf zich naar het hotel „Terminus", om den nacht door te brengen. Bij den ingang van het gebouw bood haar een kranten jongen een dagblad aan, roepend: „Het vonnis!" Mevrouw Steinheil zichzelf vol komen beheerschend, vroeg aan den ge leider: „Koop een nummer, en laten wij eens zien of zij vrijgesproken is". Zondagmorgen om half acht werd de reis voortgezet. Een vriendin had „Meg" een passend costuum gezonden: een pet van laken, een lange sjaal en een bontmantel. Toen mevrouw Steinheil des morgens het hotel „Terminus" verliet, scheen zij geheel bekomen van de emoties der afge- loopen week. De auto van den fotograaf bracht haar naar één der voorsteden van Parijs. De reporters der Parijsche dagbladen zijn op het oogenblik haar spoor bijster. Parijs was Maandagochtend, van ongeveer 10 tot 12 uur, op sommige plaatsen volslagen in duisternis gehuld. Zware donkere wolken, die uit het Noord- Oosten waren komen aandrijven, waren boven de stad blijven hangen en hadden den ochtend plotseling In nacht doen verkeeren. Aan voertuigen van allerlei soort werden de lantaarns opgestoken en de winkels en kolfiehuizen straalden, alsof het midden op den avond was, in den glans van schitterend kunstlicht. DUITSCHLAND. Bij 't belijdenis doen der dochter van den Duitschen keizer, prinses Victoria Louise, waren alle gezanten genoodigd op de lunch in het keizerlijk slot. Er was nu bevel gegeven dat bij het vertrek van eiken gezant het volkslied van diens land door de militaire kapel gespeeld zou worden en wel zoolang, tot de gezant uit het gezicht was. Aldus geschiedde. Toen nu de Engel sche gezant in zijn equipage gestegen was om het slot te verlaten, hief de militaire kapel het Engelsche volkslied aan. Het Engelsche hof-ceremonieel echter bepaalt, dat de gezant zijn volkslied staande en met ongedekten hoofde tot het einde moet aanhooren. Nauwelijks klonk dan ook de melodie van het „God save the king", of de gezant stapte uit zijn rijtuig en bleef aan het portier met den steek in de hand staan. Als het lied afgespeeld is, klimt de gezant weer in het rijtuig en rijdt weg. Daar hij echter nog niet uit het gezicht Is, begint, getrouw aan het gegeven bevel, de muziek weer met Jiet „God save the king". Weer staat de equipage stil, weer stapt de gezant,uit en weer blijft hij met ongedekten hoofde staan, totdat het lied uit is. Tot vijfmaal toe herhaalt zich dit tooneel. Intusschen staan de andere gezanten ongeduldig en mopperend te wachten. Te Kleef moest een als armoedig bekend staande weduwe wegens voort durende ziekte in het ziekenhuis opgenomen worden. Bij het reinigen harer kleeren vonden de pleegzusters in haar rok 27000 mark ingenaaid. In haar gebrekkige woning werd nog 1000J mark aan baar geld gevonden. Te Wickede, hi Westfalen, had een familie een kleinen fret, die iifde huis kamer stond in een kooi. Één dezer dagen was het geheele huisgezin uitgegaan en alleen een kindje had men In zijn wieg slapend achter gelaten. De fret maakte van deze gelegenheid gebruik, om de tralies van zijn kooi te verbreken, en onmiddellijk ging het kleine, bloeddorstige diertje op het kind af. Hel krabde de kleine de oogen uit, vrat de wangen weg en beet den hals slagader af. Hel dier was bezig het lijkje te verscheuren, toen de ouders thuis kwamen. Het proces te Kiel, over bedriegerijen aan de marinewerf aldaar, heeft toestanden blootgelegd, die bladen van verschillende kleur grifweg als Russisch erkennen. Het proces is een zware slag voor de bureau cratie en een pijnlijke openbaring aan het Duitsche volk, hoe cr met zijn beurs soms wordt omgesprongen. Men heeft bedriegerijen kunnen bewijzen tot een bedrag van ongeveer een millioen mark. Bedrog kan overal voorkomen. Dat men hier vertrouwen meende te kunnen hebben, is begrijpelijk als men weet dat de voor naamste van de ontrouwe ambtenaren meer dan 50 jaren in dienst van den staat en ridder van een hooge orde was. Maar één van de aangeklaagde kooplieden heeft in zijn verweer voor de rechtbank een boekje opengedaan over het beheer van de werf, en zijn onthullingen hebben in Dultschland een pijnlijke verbazing gewekt. Men behoefde niet oneerlijk Ie zijn om schallen aan de rijkswerf Ie kunnen ver dienen, zoo verleide hij. Van handelsbegrip was in het beheer geen spoor te vinden. Er heerschte een plichtsverzaking en on kunde van zaken, die in de slechtst be stuurde particuliere onderneming ondenk baar zouden zijn. Op de afvalshoopen lag alles door elkaar, de duurste metalen onder de goedkoope. Niemand van de ambtenaren die er voor te zorgen had, lette er op, of had er verstand van. De koopers zochten uit wat hun aanstond, en betaalden natuur lijk zeer lage prijzen. Dat ging zooveel te beter, daar de verkoop zóó ingericht was, dat slechts een bepaalde groep van rijke opkoopers er aan konde komen en den handel monopoliseerde. Kwamen zij om metaal te koopen voor f2,70 per 100 K.G., dan wisten zij daarvoor, door de onkunde van de betrokken ambtenaren, soms waar te krijgen die f 8,40 per 100 K.G. waard was. Zij kochten oud wit linnen voor 18 ets. Het werd gewasschen, en dan aan dezelfde werf weer voor f 1,71 verkocht, als poetslinnen. Zij behoefden de ambtenaren daarbij niet te bedriegen. Alles kon in zijn werk gaan, terwijl dezen er bij stonden. Zij konden het toch niet beoordeelen. Een [sterk staaltje er van, hoe het kon toegaan bij den verkoop. Een ijzeren mast werd van de hand gedaan voor f 44,40. Hij bracht den kooper meer dan f 600 op. Het krioelt van ambtenaren op de Kie- lerwerf. Er zijn 8500 werklieden en wel 1000 ambtenaren. Maar er was er b.v. één, die controle houden moest op het wegen, doch voor de rechtbank ronduit bekende, dat hij er niet het minste begrip van had. En een ander, die wagens tellen moest, deed dat nooit, vertrouwde er op, dat het wel goed zou zijn. Iemand met zes jaar ge vangenisstraf achter den rug beschikte over de formulieren, waarop de levering plaats had. En zoo ging dat maar door. Één der voornaamste ambtenaren liet zich hooghartig uit: wat gaat het de werf aan, of ze wel zoo zuinig mogelijk werkt; als ze slechts zorgt, dat de Duitsche vloot slagvaardig is. Pijnlijk verrassend is, dat nu tijdens het proces nog aldoor geknoeid wordt, maar nu in het proces zelf. Belangrijke brieven, afrekeningen en boeken, die zeer bezwa rend voor den beklaagden magazijndirecteur Heinrich waren, zijn op geheimzinnige wijze uit] de akten verdwenen en door andere vervangen, die valsch blijken te zijn. De valsche brieven hebben tot strekking het voor te stellen, alsof verschillende knoeie- iljen begaan zijn door den weifexpedlteur Ktunder, die al eenige jaren op het kerkhof ligt. Een scheikundige lichtte voor de recht bank toe, dat eenige van die valsche brieven met anderen inkt dan de echte geschreven waren, maar met gelijksoortlgen inkt als de beklaagde mllliouair Franken- thai In de gevangenis gebruikte. Dit punt op zich zelf moet nog nader worden onderzocht. Maar het toont ge noegzaam aan, dat knoeierij op knoeierij wordt gepleegd, om de voorname hoofd schuldigen zoo mogelijk aan den arm der gerechtigheid te onttrekken. Woensdag heeft in Dultschland, vooral tusschen Leipzig en Hall, een zware sneeuwstorm gewoed. Alle treinen hebben vertraging ondervonden, daar honderden telegraafpalen en boomen als lucifers zijn gebroken en versperren de wegen. BELGIË. Mevrouw Scheefhals, die zooals wij reeds meldden Zondag tijdens de matlnée In het Scala-theater te Antwerpen de buffetjuffrouw Laura van Damme dood schoot, is in hevige mate zenuwlijdster en daarin moet de oorzaak tot haar nood lottige daad worden gezocht. De daderes, die 29 jaar oud is, is sedert 10 jaren ge huwd en heeft een zoontje van 9 jaar. Haar echtgenoot heeft een winkel van electrlsche toestellen aan de Anselmostraat, verkeert In goeden doen en moei een man van onbesproken gedrag zijn. Het slacht offer, dat 20 jaar Is, was vroeger dienst bode bij het echtpaar Scheefhals, doch verliet dien dienst, omdat mevrouw een door niets gerechtvaardigde jaloezie tegen haar had. Ook nadat het meisje haar huis had verlaten, bleef mevr. Scheefhals op haar gebeten en heeft haar eenmaal vitriool naar 't gelaat geworpen, waarbij zij echter slechts licht gekwetst werd. Op verzoek van het slachtoffer Is toen geen vervolging tegen de daderes ingesteld, ofschoon de politie zich reeds in de zaak gemengd had. Zondagmorgen ontmoette de heer Scheef hals zijn gewezen dienstbode op straat en wisselde een paar woorden met haar. Zijn vrouw zag dat en dit moet de directe aanleiding tot het drama hebben gegeven. Brussel, 18 Nov. De Kamer heeft bij de behandeling der nieuwe Legerwel de vrijstelling der geestelijken en de afschaffing der remplaceering aangenomen. NEDERLAND. Leeuwarden, 15 Nov. De politie alhier heeft Zaterdagavond een belangrijke arres tatie gedaan. Zij heeft twee oude bekenden van de justitie gevangen genomen, ver dacht van afpersing en bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gericht. Omtrent deze arrestatie verneemt men de volgende bizonderheden. Een persoon, niet onbemiddeld, was op een avond In gezelschap geweest met een paar verdachte „dames". Haar zoogenaamde „hulpen" hadden zich in de nabijheid van 't drietal opgehouden. Toen bovengenoemde per soon alleen naar huis wilde gaan, werd hij door de „hulpen" aangehouden, die zich uitgaven voor maréchaussées. Ze dreigden hem voor den officier van justitie te geleiden, Indien hij hun niet een som gelds gaf. Na veel dreigementen werd hun een som van f 1350 ter hand gesteld, waarmee de dieven zich verwijderden. Doch hierbij bleef 't niet. Eenige dagen daarna gingen de aanranders naar de woning van hun slachtoffer. Weer werden dreigementen geuit, welke voor hem het resultaat opleverden, dat weer een bedrag van f 1000 werd gegeven. Intusschen was het aan de politie op gevallen, dat het beruchte viertal groote verteringen maakte. Ze reden met een auto van de ééne plaats naar de andere, enz. enz., totdat aan de recherche werd mede gedeeld, op welke manier de boeven aan het geld kwamen. Voor de derde maal trachtte het geboefle den man geld af te zetten. Doch deze gaf voor op het oogen blik geen geld in huls te hebben. Ze moesten Zaterdagavond maar terugkomen. De politie werd nu met de aanstaande komst in kennis gesteld. De commissaris van politie, de heer Heg, de hoofdinspec teur Wesser en eenige rechercheurs stelden zich in de woning verdekt op, terwijl ook eenige agenten zich In de nabijheid van het huis ophielden. Het duurde niet lang, of de dieven ver schenen weer in de woning. Door dreige menten, als: „we zullen je voor den officier van justitie geleiden", en dergelijke (zelfs een revolver werd voor den dag gehaald) trachtten ze weer in het bezit van geld te komen. Op het oogenblik, dat met het vuurwapen werd gedreigd, gat de commissaris van politie een teeken, waarop de politie-mannen voor den dag sprongen en de dieven overmanden. De revolver werd den één door een rechercheur uit de hand geslagen. Het wapen was met zes scherpe patronen geladen. Dadelijk werden de verdachten naar het bureau van politie gebracht, en aan een streng verhoor onderworpen. Ook de belde „dames" werden nog denzelfden avond gearresteerd. De namen van beide mannen zijn Buwalda (een broer van één der vrouwen) en Bethlehem. 17 Nov. In verband met boven genoemde arrestatie van Frans B, Dirk B., Popkje B. en Mlnlje S., verdacht van of medeplichtig aan de afpersing van een welgesteld landbouwer alhier, kan gemeld worden, dat uit het verhoor van het slachtoffer is gebleken, dat de misdrijven sinds Augustus zijn gepleegd, en dat hem, voor zoover thans bekend, rond f 4000 is afgedreigd. Gisterenavond laat is de Instructie ge sloten; de beruchte Individuen zijn heden morgen ter beschikking gesteld der justitie en overgebracht naar het Huls van Bewaring. Een bedrag van bijkans f 1000 Is reeds in beslag genomen. Men verneemt nog, dat nog vele derge lijke misdrijven aan het licht zouden komen, indien de betrokken slachtoffers maar aangifte deden bij de politie. Haarlem, 16 Nov. Maandagavond kwam de heer J. V. uit de pastorie der R.-K. kerk aan de Jansstraat alhier, in verband met de begrafenis van zijn vrouw op gisteren. Nauwelijks was hij bulten gekomen of hij werd overvallen door een hevige bloed spuwing. Na voorlooplg bij een bewoner der Jansstraat te zijn verzorgd, werd hij later naar het St.-Ellsabeth's Gasthuis vervoerd. De vrouwen van slecht allooi In deze stad schijnen niet erg bevreesd ge worden te zijn door de gevangenneming van twee harer. Althans, Dinsdagavond Is een Leldenaar,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1