Donderdag 11 November 1909. Eerste Blad. (Z ierikzeesche C o u r a n t). Afsluiting Rijweg. Uit Stad en Provincie. zierikzeesuiie ng nieuwsbode. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen D1NSDAO, DONDERDAG en ZATERDAO verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8847. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteurs I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Direoteur: A. 1. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Tengevolge van de steedf* ■Pw grooter wordende oplage van on» blad verzoeken wij H.H. Adver- teerder» hunne advertent! ën zoo vroegtijdig mogelijk in te zenden; vooral voor liet nummer dat des Vrijdagsavonds wordt afgedrukt, ge lieve men te zorgen dat de adverten- tlën vóór uur in ons bezit z^n, daar aaders plaatsing in dat nummer niet kan verzekerd worden. DE DIRECTIE De BURQEMEESTER en WETHOU DERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat van heden af do brug buiten de Zuidhawenpoort tot nadere aankondiging voor het verkeer met rij- en voertuigen (niet voor voetgangers en handkarren) zal zijn GESLOTEN. Zierikzee, den 8 November 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBUROH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zierikzee, 10 Nov. Ten huize van den heer Verwer vergaderde Maandagavond het Departement Zierikzee der Maatschappij van Nijverheid. Na opening der vergadering door den beer J. A. de Bruyne en na lezing der notulen door den heer H. J. van Nouhuys, werd door den heer mr. Potvliet verslag uitgebracht van het be handelde ter Algemeene Vergadering te Leiden. Daar het Tijdschrift reeds ver schenen Is, waarin het verslag voorkwam, zoo kan hij kort zijn. Op de Burgt werden de afgevaardigden den 24stenJuni ontvangen en den volgenden dag vergaderden zij in de Stads Oehoorzaal. Aangenomen werd op die vergadering een motie van het Departement Den Haag, waarbij men zich In beginsel verklaarde voor de invoering van een octrooiwet. In de tweede zitting werd besproken het voorstel van het Departement Amsterdam om bij de regeering aan te dringen op verbod van het gebruik van saccharine in voedings- en genot middelen. Thompson achtte saccharine een nadeel voor de gezondheid en een oneer lijke concurrentie, want het is een mlnders- waardlg product. Een beslissing werd echter niet genomen. Verzekering tegen werkeloosheid werd als niet liggend op den weg der Maatschappij van de agenda afgevoerd. Wat het vraagstuk van den nachtarbeid in bakkerijen betreft, op voorstel van het Departement Den Haag werd besloten het wetsontwerp in studie te nemen en later te behandelen. Bepaald werd de volgende vergadering te Nijmegen te houden. Door spreker werd bij de behandeling van het voorstel om f 500 uit te trekken voor subsidie om Departe menten, die iets bizonders op touw zetten, er op gewezen, dat de afdeellng Zierikzee een vrij sterke afdeellng Is, wat des te opmerkelijker Is, omdat er hier zoo goed als geen nijverheid is, en zij dus geen rechtslreeksch belang heeft bij het doel der Maatschappij, en daarvan zelfs niets profiteert. De meesten zijn lid, omdat zij daarvoor iets ontvangen in den vorm van sprekers. Krijgen zij die niet meer, dan vermindert hun belangstelling en bedanken zij. Voor het laten optreden van sprekers blijft echter, omdat een groot deel der contributie aan het Hoofdbestuur moet afgedragen worden, bijkans niets over. Daarom bestaat er In de afdeeling een sterke strooming zich af te schelden, een zelfstandige vereeniging te vormen en daardoor de bijdrage aan het Hoofdbestuur In kas te Jhouden. Voorts werd er door hem op gewezen, dat de sprekers, welke door het Hoofdbestuur werden opgegeven, wegens de afgelegen ligging van Zierikzee duur zijn, en behalve reis- en verblijfkosten nog f 25 salaris vragen. Krachtens opdracht der afdeellng heeft hij het Hoofdbestuur dringend ultgenoodigd haar op een of andere wijze finantiëel te steunen, hetzij door een subsidie, heizij, zooals b.v. bij het Nut gebeurt, door bijslag aan de sprekers te geven. Vijftig gulden per jaar zou het Departement jaarlijks meer moeten hebben, wil het de leden, die thans sterk op afscheiding aandringen, behouden. Op het schrijven aan het Hoofdbestuur om hulp, werd In Januari ten antwoord ontvangei', dat plannen beraamd werden om het Departement In staat te stellen voor weinig of geen geld sprekers te krijgen, en waarbij verzocht werd de uit werking dier plannen af te wachten. Op de agenda stond dienaangaande echter niets. Spreker kwam dus op deze zaak terug, en zou het zeer betreuren, indien het niet ontvangen van een pertinente toezegging tot afscheiding zou noodzaken. Het Hoofdbestuur gaf te kennen, dat het de zaak ernstig overwegen zou, maar geen subsidie verleenen kan, tenzij eerst wat belangrijks door het Departement onder nomen was. Dan was het bereid voor één jaar steun te schenken. Een lid van het Hoofdbestuur deed hem de toezegging, dat het Hoofdbestuur bereid was voor het waterleidlngonderzoek steun toe te kennen. In dien zin schreef ook de algemeene secretaris. De voorzitter dankt mr. Polvliet voor zijn veslag, en stelt aan de orde de bespreking omtrent verandering van het Departement in een plaatselijke vereeni ging- De heer A. Anker verklaart zich tegen afscheiding van het Hoofdbestuur, op grond dat hij wel eens van de aansluiting bij de Maatschappij profijt heeft gehad, in zonderheid van het maandschrift. De heer C. de Looze spreekt er zijn voldoening over uit, dat op het convocatie- biljet de afscheiding aan de orde is gesteld, en dat door den afgevaardigde op de Algemeene Vergadering de zaak besproken is. Reeds 25 jaar bezoekt hij Nijverheid, en hij komt tot de conclusie, dat alleen de lezingen de leden bij elkaar houden. Het Hoofdbestuur heeft den afgevaardigde met een kluitje In het riet gezonden. Het meeste geld, dat aan contributies inkomt, gaat weg naar het Hoofdbestuur. Wij hebben er niets aan, daarbij aangesloten te blijven. De heer Anker meent, dat door lezingen geen Industrie te verkrijgen is. Nadat de heer L. Koopman Cz. betoogd had, dat hier geen industrie zal komen, en de heer Polvliet in het licht had gesteld, dat het Departement geen nijver heid kan scheppen, werden door den penningmeester, den heer mr. D. van der Vliet, de volgende cijfers gegeven. Het Departement telde 1 Januari 1909 57 leden, betalend elk een contributie van f 3,75, hetgeen f 213,75 bedraagt. Hiervan ging af voor het Hoofdbestuur f 2,25 voor elk lid, van de 57 leden dus f 128,25. Er blijft dan voor het Departement slechts f 85,50 over. Van die f 85,50 moet pl.m. f 40 af voor bode, vergaderlokaal, schrijfbehoeften enz. Er schiet dus voor de lezingen slechts f 45,50 over. De heer W. C. de Crane vraagt, of men zich van het Hoofdbestuur wil afschelden of een nieuwe Vereeniging stichten. De heer Regensburg: Een nieuwe Ver eeniging stichten. Ook de voorzitter spreekt in dien geest. Na een langdurige gedachtenwlsseling, waaruit bleek, dat bijkans alle leden voor de opheffing van het Departement gestemd waren, en na een geanimeerd debat over de vraag, of men in deze vergadering met het oog op de bewoordingen van het convocatiebiljet gerechtigd Is een ontbln- dlngsbesluit te nemen, werd besloten: le In deze vergadering te stemmen over de vraag, of het Departement zal worden opgeheven2e het Departement met 1 Jan. a.s. op te heffen. Vóór de opheffing waren 19 leden, tegen 2, terwijl 1 stem in blanco was uitgebracht. Aan het Hoofdbestuur zal van het ont- bindlngsbesluit worden kennis gegeven. Het archief en de bezittingen zullen aan het Hoofdbestuur worden opgezonden. Daar wegens de verkooplng van de boekerij nog f 50 in kas is, zoo werd aan het Bestuur de beschikking over genoemd bedrag overgelaten. De vergadering werd hierop gesloten. Na afloop der vergadering werd tot de vorming van een plaatselijke Vereeniging besloten, die ten doel heeft de populaire behandeling van wetenschappelijke onder werpen. Op verzoek van den heer Blermasz werd uitdrukkelijk nog bepaald, dat poli tieke of godsdienstige onderwerpen zullen uitgesloten zijn. Tot de nieuwe Vereeniging traden terstond alle aanwezigen toe. Aan het Bestuur van het Departement Nijver heid werd de taak opgedragen statuten te ontwerpen. Hierop werd de bijeenkomst gesloten. Aan het telefoonnet zijn thans ook aangesloten de gasfabriek, en de directeur ervan, de heerjj. Bolt. Morgen, Donderdagavond, zal te Haam stede, ten half acht ure, ten huize van den heer Bom voor den Bond voor Staats- pensionneering als spreker optreden de heer D. de Clercq van Bloemendaal, die het gesprokene met fraaie lichtbeelden zal ophelderen. Dezelfde spreker zal te dezer stede Vrijdagavond ten acht ure in de nieuwe Concertzaal optreden. Elk lid heeft het recht een huisgenoot te Introduceeren. Voor hen, die geen leden der afdeellng zijn, is de toegangsprijs op tien cents bepaald. Debat is gewenscht. Komt, leden, allen trouw op. En gij die het nog niet zljt, komt cok, en luistert met aandacht naar de argumenten, die voor het beginsel zullen aangevoerd worden, dat op den staat de plicht rust, te zorgen, dat de ouden van dagen, voor honger en ge brek gevrijwaard, niet noodlg hebben het brood der genade te eten. Door het bestuur van het ontworpen opvoedingsgesticht vanwege de Ned. Herv. Kerk, is voor de betrekking van directeur een zestal opgemaakt, waarop o. a. voor komt de heer P. A. van Bloppoel, adjunct directeur van het Rijksopvoedingsgesticht te Avereest (geb. te Zierikzee). De brigadier J. Jonker te Horst is met ingang van 12 November e.k. over geplaatst naar Roermond. Noode ziet men dien ijver- en piichtbetrachtingsvollen politieman, die daardoor veler achting verwierf, heengaan. Nu de Invoering der wet tot wijziging der civiele kinderwetten met 1 November onmogelijk was, denkt de minister van justitie te bevorderen dat die invoering 1 December geschiede. Bruinisse, 9 Nov. In de hedenavond gehouden vergadering van den gemeente raad werd, naar aanleiding van een adres van het bestuur der Vereeniging tot oprichting en instandhouding 'ener Am bachtsschool te Zierikzee, besloten, op voorstel van Burgem. en Weth., om f 25 subsidie te verleenen. Ingekomen was een adres der gymnas- tlekvereenlging „Olympia", tot bekoming eener subsidie. Op voorstel van den heer Hogerhelde wordt met 4 tegen 3 stemmen besloten dit adres tot een volgende vergadering aan te houden. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den inspecteur der Volksge zondheid van Zuid-Holland en Zeeland, betreffende de opruiming der varkenshokken in de gemeente, deelt de burgemeester mede, dat door hem reeds is uitgezien naar grond om die hokken te plaatsen, doch zonder succes. Besloten wordt mede te deelen, dat nogmaals naar plaats In verschillende deelen der gemeente zal worden uitgezien. ingekomen is ook een schrijven van de Gezondheidscommissie te Zierikzee, waarin opgemerkt wordt, dat verschillende rio- leeringen te wenschen overlaten en gevraagd, wat door de gemeente in dal opzicht ge daan is. Besloten wordt mede te deelen, dat de waterleidingen van modder enz. gezuiverd zijn. Medegedeeld wordt de uitslag der kas opname. Alles werd daarbij In orde bevonden. Van Oedep. Staten Is kennisgeving ontvangen, dat de begrooting 1910 is goedgekeurd. Alsnu ging de vergadering over In een beslotene. Na heropening werd medegedeeld, dat de ingekomen teekenlng en verdere be scheiden van den heer Bolier, waterbouw kundige, voorloopig waren goedgekeurd. Besloten wordt 40 exemplaren van kaarten, In lichtdruk, en toelichtingen te laten drukkenom aan verschillende besturen Inzage te kunnen geven. Daar voor wordt f 100 uitgetrokken. Op de begrooting van den minister Is f 36,000 uitgetrokken voor de verplaatsing der suatlesluis. De voorloopige begrooting van het ingekomen plan bedraagt nu reeds f 40,000. Daarom wordt besloten een afgevaardigde te benoemen om den minister te verzoeken de subsidie tot f 45,000 te verhoogen, en tevens te vragen om toe zegging van zoo noodlg een nog hooger bedrag. Tot afgevaardigde wordt benoemd de heer S. Hage, burgemeester. BI) de rondvraag wijst de heer M. Jumelet Wz. op de wenschelijkheld het voetpad bij de Langedam te herstellen, wijl hier en daar verzakking voorkomt. Daartoe wordt besloten. Evenzoo wordt op voorstel van den heer Ooudzwaard besloten, verbetering aan te brengen in den weg aan de Weststraat. St. Filipsland, 9 Nov. Voor de aan staande volkstelling zijn tot tellers aange steld: C. van Bendegom, J. Bijl en J. van Strien. Tholen, 8 Nov. Alhier is opgericht een bouwvereeniging, die voornemens Is een 22-tal woningen van verschillenden vorm te doen bouwen. Hierdoor zal In een behoefte worden voorzien, daar zoo wel aan grootere soorten als aan arbeiders woningen bepaald gebrek bestaat. Door onbewoonbaarverklaring van eenige wo ningen waren enkele gezinnen genood zaakt bij anderen In te wonen. Zoo spoedig mogelijk zal, ingevolge de Woningwet, door de Vereeniging subsidie van de gemeente worden gevraagd. Wissenkerke. Nadat het militair onder richt alhier reeds gedurende 8 jaren heeft plaats gehad, meestal met gunstig gevolg voor de examinandi, voor het behalen der bewijzen van militaire bekwaamheid, is dit onderricht thans onverwacht geëindigd. Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat 3 van de 21 leden, die zich daarvoor hebben opgegeven, niet zijn opgekomen. Wel jammer voor de overigen, die van het begin af steeds present waren en dus daardoor toonden, dat ze de oefeningen op prijs stelden. Vooral is dit te betreuren voor die leerlingen, welke voor het 2e of 3e jaar aan de oefeningen deelnemen, daar dezen nu de kans tot het met gunstig gevolg afleggen van het examen, wordt ontnomen. Goes. Alhier bestaan ernstige plannen tot oprichting eener coöperatieve bakkerij. Het plan gaat uit van de kolenvereenlging „De Bijenkorf", welke ongeveer 400 leden telt. Reeds is in principe besloten tot de oprichting over te gaan en het bestuur gemachtigd om de noodlge gegevens te verzamelen. Middelburg, 9 Nov. In de gisteren gehouden jaarlljksche algemeene ver gadering van de Nyverheidsvereenlging alhier, werden de balans en de winst- en verliesrekening over het boekjaar 1908/09 goedgekeurd. Na ruime afschrijving werd het dividend bepaald op 1 pCt. Als lid van het bestuur werd herkozen de heer Joh. L. van der Pauwert; als commissa.is de heeren J. W. Verhulst en W. P. de Back, terwijl als zoodanig werd gekozen de heer O. van Nederveen. Vlissingen. De bemanni. g van het Nederlandsche stoomschip „Neptunus", welke met de mailboot is aangekomen, had verleden Woensdagavond elf uur schip breuk geleden ln de Golf van Blscaye. Het schip was geladen met Ijzererts en stootte lek. Door noodsignalen en door het ontsteken van een groot vuur door middel van met petroleum gedrenkte goe deren werd het in nood verkeerende schip opgemerkt door een Japansch stoomschip, dat al de opvarenden redde en te Londen aan wal zette. Slechts een deel der equipage heeft hunne goederen kunnen redden. Terneuzen, 9 Nov. Olsteren zijn van hier uit gevankelijk naar Middelburg over gebracht en voor den officier van justitie aldaar geleld: 1°. E. v. d. M., bootsman, 30 jaar; 2°. A. v. d. S.matroos, 27 jaar; 3°. H. P., schippersknecht, 17 jaar; 4°. A. J. K., varensgezel, 16 jaar, allen wonende te Rotterdam en opvarenden van het stoomschip „Helena", thulsbehoorende alhier, als verdacht van zware mishandeling, gepleegd alhier in den nacht van 5 op 6 November op twee schepelingen van het alhier in de haven liggende Deensche stoomschip „Norman". Na door den rechter-commlssarls te zijn gehoord, zijn de verdachten weder op vrije voeten gelaten. RECHTS Z AKEN. Te Winschoten heeft de arrond.-recht- bank den 38-jarlgen eigenaar eener dorschmachlne te Terapelkanaal, wegens dierenmishandeling veroordeeld tot een week gevangenisstraf. Beklaagde had onder zijn paard een vuurtje gestookt van poets katoen, om het daardoor tot voortgaan te bewegen. Het paard had daardoor meerdere brandwonden bekomen. Het Is algemeen bekend, dat te Rotterdam door eenige straatnegotlanten de landverhuizers aan de Wllhelmlnakade zooveel mogelijk van hun geld ontlast worden, eensdeels door hun waardelooze prullen te verkoopen en anderdeels door hun bij het geldwlsselen zoo weinig mogelijk terug te geven. De politie tracht daaraan een einde te maken door dien negotlanten te verbieden hunne manden en kisten op de straat neer te zetten. Wegens het ruimte Innemen op de openbare straat was dan tegen het echt paar W. S. 12 maal en tegen vrouw W. 5 maal proces-verbaal opgemaakt. De ambtenaar van het openbaar ministerie bij het derde kantongerecht elschte voor elke overtreding f 3 boete of 3 dagen hechtenis. De kantonrechter zelde tot de beklaagden, dat zij er niet op moeten rekenen dat er iets af gaat. Het gerechtshof te Amsterdam ver oordeelde C. D., wegens den bekenden moordaanslag op zijn meisje op den Dam, den 14 Februari j.l. gepleegd, tot 3 jaren. Het vonnis der rechtbank en de elsch voor het hof luidden 4 jaren gevangenis straf. De directie der Nederlandsche Ziekte verzekeringmaatschappij te 's-Qravenhage heeft, naar aanleiding der geplaatste adver- tentiën, by den officier van justitie te Middelburg een klacht Ingediend tegen A. van Waarde, burgemeester van Nieuw en St.-Jooslandwegens beleediglng en verdachtmaking. Moei een dooplid der Ned. Herv. Gem. ook belasting betalen De kantonrechter te Leeuwarden heeft thans deze vraag beantwoord en beslist, dat hij, die gedoopt is in de Ned. Herv. Kerk, terecht In de kerkelijke belasting is aangeslagen en zijn aanslag zal hebben te betalen. Het gedoopt zijn alleen reeds was voldoende; niet noodig was, dat men bovendien nog moest zijn aangenomen. Het dooplid voerde onder meer aan, dat hij gedoopt was In zijn prilste jeugd, toen hij nog geen eigen wil had en zich onbewust aan de plechtigheid heeft onder worpen. Dat hij evenwel door deze eigen machtige daad zijner ouders, waartoe hij niet had medegewerkt en waartoe hij ook nooit zou hebben meegewerkt, indien hij reeds destijds zelfstandig en zelfbewust had kunnen optreden, niet kon gebonden zijn. De kantonrechter overwoog echter om trent dit verweerpunt, dat de kerkelijke reglementen den ouders zelf den plicht opleggen hun kinderen ten spoedigste ten doop te voeren zijn ouders hadden dus niet eigenmachtig, doch geheel volgens de reglementen gehandeld. Bovendien had hij te allen tijde den band tusschen hem en de kerk kunnen verbreken, doch zoolang zulks niet geschied was, was hij aan de kerk belastingplichtig volgens haar geldende reglementen. Poging tot vadermoord. Wegens poging tot moord op zijn vader, had zich deze week voor de Haagsche recht bank te verantwoorden M. V., tuindersknecht te Monster. Op 19 September had hij uit een met scherp geladen revolver twee schoten op z|jn vader gelost, met het oogmerk, dezen van het leven te berooven. Door een samenloop van omstandigheden was alles betrekkelijk goed afgeloopen, daar geen edele deelen werden geraakt. Waren, volgens den arts, die den vader had behandeld, de schoten 1 centimeter hooger gevallen, dan waren édele deelen getroffen en hadden de schoten doodeiqk kunnen zijn. Ook deelde de geneesheer nog mede, dat de vader een zeer opvliegend man was, die destijds op z||n advies, In een gesticht te Delft was verpleegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1