Dinsdag 9 November 1909. Vloedplanken. (Z i e r i lx. z e e s c h. e Cour an t). Afsluiting Rijweg. Keuring der verhuurd wordende Rijtuigen. ludeelioij vao loleliop der licbllegeo 1909 en 1910 bij de bereden korpsen. Waarom niet?? NIEUWSTIJDINGEN. ZIEKIKZGESCHË NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAQ en ZATERDAO verschijnt, is voor Zierikzee f t,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8846. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 cis., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BUROEMEESTER en WETHOU DERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat van heden al de brug buiten de Zuidhavenpoort tot nadere aankondiging voor het verkeer met rij- en voertuigen (niet voor voetgangers en handkaren) zal zijn GESLOTEN. Zierikzee, den 8 November 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij, die voor eene - aanstelling tot helper bij de bediening der ge meente-vloedplanken in aanmerking wenschen te komen, zich daartoe dagelijks ten kantore van den Gemeentebouwmeester kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zijn de navolgende belooningen verbonden: bij hooge vloeden 0,50 per uur, en schouwing 0,25 Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeentebouwmeester. Zierikzee, den 8 November 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee Gelet op art. 79 der Algemeene Politle-Ver- ordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den 13 November e.k., des namiddags te 3 uur, aan de stallingen der rijtuigverhuurders, eene KEURING zal worden gehouden der verhuurd wordende RIJ- en Voer tuigen. Alle Rijtuigverhuurders worden mitsdien opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen ter plaatse bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Polltie-Verordenlng bedreigde boete. Zierikzee, den 2 November 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Lotelingen der lichtingen 1909 en 1910, die wenschen ingedeeld te worden bij een bereden korps, kunnen zich daartoe vóór 30 November a.s. aanmelden hetzij mon- deling of schriftelijk (op ongezegeld papier) bij den burgemeester der gemeente, In welke zij voor de militie zijn Ingeschreven. De noodige inlichtingen, voor zoover deze niet reeds bij .openbare kennisgeving" door den burgemeester zijn medegedeeld, kunnen, zoo noodlg, ten gemeentehuize worden verkregen. Aangezien het zeer goed kan voorkomen, dat bij het bereden korps, waarbij de lotellng wenscht te worden ingedeeld, geen plaatsen meer beschikbaar zijn, ver dient het aanbeveling om bij die aanvrage, behalve het gewenschte korps, ook nog één ol meer andere korpsen op te geven, waarbij hij alsdan zou wenschen te worden ingelijfd, waardoor tevens de mogelijkheid bestaat dat het gewenschte garnizoen wordt verkregen. De voordeelen, voor mllltie-pllchtlgen, verbonden aan een Indeeling bij de bereden korpsen, boven die bij een onbereden korps, zijn de volgende: 1°. vijf cent per dag meer soldij; 2". voor het onder de wapenen blijven of komen, na den eersten diensttijd, voor elke drie maanden onder de wapenen doorgebracht een premie van vijftien gulden; 3°. minder herhalingsoefeningen, en 4°. geen landweerdlenst. De lotelingen, die voor een inlijving bij de bereden korpsen in aanmerking kunnen komen, worden op een tijdig ter hunner kennis gebrachten dag In een nabijgelegen garnizoensplaats geneeskundig onderzocht. Wanneer zij daartoe hunne gemeente van inwoning moeten verlaten, ontvangen zij één gulden voor verblijfkosten, terwijl zij, wanneer de afstand van die gemeente tot bedoelde garnizoensplaats meer dan 5 K.M. bedraagt binnen het Rijk, ook aan spraak hebben op kosteloos vervoer, heen en terug, voor zoover daartoe reisgelegen heid bestaat. De Majoor, Provinciale Adjudant In Zeeland, E. A. U M L A N D. Wij ontvingen van het Bestuur van den Bond voor Staatspensionneering het volgend artikel ter plaatsing. Daar wij het beginsel, hetwelk genoemde Bond voorstaat, met hart en ziel zijn toe gedaan, en wij ook met den inhoud van het ons toegezondene volkomen Instemmen, zoo gevoelen wij ons gedrongen niet alleen de gevraagde opname van het stuk toe te staan, maar daarvoor zelfs de plaats voor hoofdartikelen bestemd in te ruimen. Met het Hoofdbestuur zijn wij toch van gevoelen, dat de propaganda voor het denkbeeld, pensionnecrlng van staatswege der ouden van dagen zonder premie betaling, krachtig ter hand moet genomen worden. Na het schitterend resultaat, dat in den vorlgen winter, dank zij den volhardenden arbeid van ijverige propagandisten, niet hel minst in Schouwen-Duiveland, bereikt is, mogen wij nu niet op onze lauweren gaan rusten, mogen wij nu niet inslapen. Te minder mogen wij dat doen, omdat van de huidige regeering en volksvertegen woordiging voor de ouden van dagen niets, hoegenaamd niets, te verwachten Is. Daarom moeten wij trachten door ge heel ons land een macht te worden, zóó sterk, dat zij, die thans ons staatsleven beheerschen, wel genoodzaakt zullen zijn met haar rekening te houden. Sluit u aan, gij mannen, die nog niet tot één der afdeellngen zijt toegetreden, sluit u aan, en strijdt met ons mede voor de verwezenlijking van de schoone ge dachte, dat zij, die gewerkt en gezwoegd hebben, zoolang zij daartoe de kracht bezaten, niet noodlg hebben op hun ouden dag, waarop zij niet meer arbeiden kunnen, of waarop zij door de jongeren van de arbeidsmarkt verdrongen worden, het brood der genade te eten. Sluit u aan, gij vrouwen, die In onze dagen geen lijdzame rol meer te spelen hebt, maar geroepen zijt naast de mannen uw taak te vervullen, sluit u aan, en helpt mede een toestand in het leven te roepen, waardoor de levensavond van zoovele ouden van dagen verhelderd wordt. Sluit u aan, gij allen, tot wat stand gij ook behooren moogt. De contributie, die 50 a 60 cent per jaar bedraagt, is met opzet zóó laag gesteld, dat aansluiting voor een ieder mogelijk Is. De Redactie. Oij zijt nog geen lid van den Bond voor Staatspensionneering. Waarom niet Gij behoort niet tot die categorie van menschen, die Gods water maar over Gods akker laten loopen, die voor de praktijk geen andere leus kennen dan de Kaïns- leuze: .Ben Ik mijns broeders hoeder". Best! Maar tot welke categorie van menschen behoort gij dan wél? Gij zegt, dat gij van ganscher harte er toe wilt meewerken, dat er wat gedaan wordt voor de economisch zwakken, In dit geval de ouden van dagen; dat gij hun een menschwaardig bestaan gunt en dat als 't van u afhingt zij allang in betere conditie zouden zp. Laten wij U dan een vraag mogen doen Wat hebt gij tot dusverre voor uw oude broeders en zusters gedaan? Uw woorden zijn welwillend genoeg, uw bedoelingen schijnen edel, maar uw daden Nogmaals: Waarom zijt gij geen lid van den Bond voor Staatspensionneering? Ik verwacht, zegt ge, meer heil van eigen inspanning, zelf-help, van het particulier initiatief. Doet gij dat? Hebt gij dan de lessen der historie zóó slecht begrepen, dat gij niet Inziet, hoe gij op drijfzand bouwt? Weet gij niet, dat wij het reeds tientallen van jaren hebben geprobeerd met het particulier initiatief en weet gij hoever wij 't er mee brachten? Zie dan naar de werkelijkheid en merk op, hoe uw oude broeders en zusters moeten tobben, hoe zij verkwijnen, verhongeren soms, hoe zij kommer lijden en gebrek. Dat zijn de vruchten van het particulier initiatief. Oij ziel, zegt gij, veel goeds in premie betaling. „De belanghebbenden kunnen ook wel wat doert". Het laatste zijn wij met u eens. Voor zoover zij kunnen, moeten zij wat doen. Daarom vinden wij veel aantrekkelijks in een aparte pensioens belasting naar draagkracht. En dan blijven wij bewaard voor al het onrecht en de verkwisting, die een onvermijdelijk gevolg zijn van de verplichte premiebetaling. Onrecht ja zeker, want premiebetaling sluit velen uit, die 't evenzeer noodlg hebben premiebetaling legt een zwaren druk op velen, die reeds meer dan genoeg te dragen hebben premiebetaling geeft een vrijbrief juist aan hen, die 't het allerbest kunnen missen. Er kleeft onrecht aan premiebetaling. En verkwisting. Een leger van ambtenaren. Versterking der bureaucratie. Verkwisting van tijd en geld. Denk aan de Ongevallen wet met zijn ,985 ct. onkosten op iedere f 1 uilkeering. Dat zijn de gevolgen der Duitsche Verzekeringsmethode. Wij zien aan U, dat gij twijfelt; dat gij gaat overhellen naar onzen kant; dat gij 't nobele van ons streven erkent, maar maar de kosten!! ik begrijp, waar gij heen wilt. Oij denkt aan Engeland. Gij weet, hoe onze tegen standers misbruik maken van het feit, dat in Engeland de uitgaven de raming verre overtroffen. Daarmee denken zij ons af te maken. Maar vooreerst is een nobel beginsel niet afgemaakt, als de kosten tegenvallen. Laten onze tegenstanders dan ten minste erkennen, dat ons beginsel juist is. Maar als zij dat niet doen en zij smalend spreken van „armenzorg", dan begrijpt een ieder, dat die hooge kosten de stok zijn, waar mee de hond geslagen moet worden, en gij weet, dat „wie een hond wil slaan licht een stok kan vinden". Weet gij, wat onze tegenstanders moeten bewijzen? Dat Engeland zijn Ouderdoms- pensioenwet heeft moeten terugnemen I of dat het nationaal vermogen in Engeland is uitgeput! of: dat Engelands Ministers bang zijn 't geld te halen, waar 't is! Laten zij beginnen met deze drie dingen te bewijzen. Indien zij 't niet kunnen, is al Jiun schermen met de kosten bang makerij, onwil en een bedenkelijk gemis aan Idealisme. Denk aan het woord van den Engelschen Minister John Morley: „Ik zou nog liever den roem willen verwerven van een regeling te hebben bedacht ter bestrijding der ouderdomsellende dan den roem van overwinnaar te zijn In 100 veldslagen". Wilt gij mee strijden in dezen heiligen strijd, strijd van idealisme tegen platvloersch held, van gemeenschapszin tegen eigen belang, van recht tegen onrecht, draal dan niet langer, en geef U op als lid van onzen Bond. Waarom niet?? Namens het Bestuur van den Bond voor Staatspensionneering, N. PRINS, Voorzitter. A. VOORBROOD, Secretaris. Arnhem, Hoveniersfraat 37. GRIEKENLAND. Het koninklijke paleis wordt thans door twee escadrons cavalerie en een bataljon infanterie bewaakt. De militaire bond oefent een waar schrikbewind uit. Kolonel Zorbas is eigenlijk dictator. De bond heeft bijv. de Kamer verboden de gebeurtenissen in Salamls (de muiterij van Typaldos) te bespreken. Naar het heet zal Typaldos terechtstaan wegens een politiek misdrijf. Daarop slaat de doodstraf niet. ITALIË. Bl| de filiaal van de Banca Coüperativa te Triënt werd onlangs een bedrag van 370,000 kronen gestolen. Een paar dagen geleden kwam de bank echter geheel onverwachts weer In het bezit van boven genoemde som. Een monnik uit een klooster te Triënt bracht het geld weer terug en vertelde, dat men het hem over handigd had met de opdracht het aan de rechtmatige eigenaars terug te geven. Daar de dief hem echter onder het zegel der biecht zijn bekentenis gedaan had, kon hij geen verdere mededeellngen over den schuldige doen. ENGELAND. Een zekere John Peck, geboortig uit Nottingham, kwam onlangs na een afwe zigheid van 40 jaren naar Engeland terug, en werd, omdat hij in 1869 uit zijn regiment gedeserteerd was, onmiddellijk in hechtenis genomen. Toen echter zijn levensloop be kend werd, ontsloeg de minister van oorlog hem niet alleen uit zijn hechtenis, maar kende hem bovendien een pensioen toe. Zijn levensloop Is dan ook inderdaad merk waardig. Als jongen van 12 jaar liep hij uit het ouderlijk huls weg, en ging naar zee. Later werd hij soldaat en maakte den Krimoorlog mee. Na het sluiten van den vrede, kwam hij bij 'een ander regiment, dat naar Indië ging, waar hij den grooten opstand meemaakte. Na een twist met een olficler, deserteerde hij en ging naar Zuld- Afrika om diamanten te zoeken. Hierin was hij evenwel niet gelukkig, zoodat hij maar weer ging vechten, als er gelegenheid voor bestond. Zoo vocht hij tegen de Basoeto's, de Zoeloe's en de Boeren. Zijn familie had in al dien tijd niets van hem gehoord. Hij Is nu 72 jaar oud en wil met alle geweld weer naar Zuid-Afrika terugkeeren om daar werk in de mijnen te zoeken. NEDERLAND. Amsterdam, 6 Nov. Z. K. H. Prins Hendrik heeft zich heden naar deze stad begeven, teneinde de vergadering van „Het Oranjekruls" ten paleize te leiden. Vergezeld van zijn adjudant, den 2en luitenant ter zee W. C. Bijl de Vroe, ver trok Hij te 8,56 van 't station Hollandsche Spoor te 's-Gravenhage. Z. K. H. nam plaats in een coupée eerste klasse. Even over 9,50 arriveerde de trein aan het Centraalstation alhier, alwaar op 't perron de stationschef, de heer H. R. Krapels, Z. K. H. verwelkomde. Ook de heer H. M P. Emmerik, onder-chef, was daar aanwezig. Begeleid door den heer Krapels, begaf Z. K. H. zich met Zijn adjudant onmiddel lijk naar de gereedstaande equipage. Het publiek werd even tegengehouden tot het rijtuig vertrokken was. En langs de N.Z. Voorburgwal bereikte het rijtuig 't paleis. Slechts weinigen bevonden zich aan de achterzijde van het palels, toen Z. K. H. uitstapte. Iedereen toch verkeerde in de meening, dat Z. K. H. door den hoofd ingang het palels zou betreden. De ver sterkte eerewacht, in groot tenue, betrokken door het 7e reg. Infanterie, was In 't geweer gekomen, en men wachtte. Honderden wilden mede er van genieten en waren verlangend Prins Hendrik toe te juichen. Tot eensklaps een rechercheur den aan wezigen commissaris, W. L. H. Koster Henke, kwam mededeelen, dat Z. K. H reeds ten paleize gearriveerd was en Hij door de achterzijde was binnengekomen. Ten 4,50 ure vertrok Z. K. H. naar Apel doorn, uitgeleide gedaan door den burge meester, mr. van Leeuwen. Utrecht, 5 Nov. Dezen nacht is eene dame, jkvr. C. M. H. van Ewljck, wonende in de Heerenstraat alhier, door gasverstik- king om het leven gekomen. De huishoudster werd in bewusteloozen toestand gevonden. Men had gisterenavond de onvoorzich tigheid begaan het gaskraantje te laten openstaan. In het schulfornament bleek geen water te zijn, zoodat het gas vrij in de kamer stroomde. De overledene was 80 jaar oud. Omtrent dit ongeval valt nog mede te deelen dat de hoogbejaarde dame zich Donderdagavond ter ruste had begeven, terwijl haar juffrouw van gezelschap sliep in een aangrenzend kamertje. Op de slaap kamer der oude dame hangt een ouder- wetsche gaslamp, die men uit moet schuiven, om haar lager te doen hangen. Deze lamp werd niet dikwijls gebruikt en dus zelden In- of uitgeschoven. Donderdagavond is die lamp aangestoken en naar beneden getrokken, daarna uitgedraaid, zonder weer opgeschoven te zijn. Vermoedelijk Is er nu in de buis een lek geweest en heeft zich de kamer langzamerhand met gas gevuld; de oude dame heeft het niet be merkt en is ingeslapen. Ook In de aan grenzende kamer van de gezelschapsjuffrouw is het gas binnengedrongen, zoodat, toen Vrijdagmorgen de dienstbode In de kamers kwam, zij In belde vertrekken een sterke gaslucht waarnam. De oude dame was reeds overleden, ongeveer een uur te voren, de gezelschapsjuffrouw leefde nog en werd, dank zij spoedig gehaalde geneeskundige hulp, weder bijgebracht. 's-Gravenhage, 5 Nov. De heer Lovlnk is heden per trein uit deze stad vertrokken. Onder de talrijke personen, die hem uitgeleide deden, behoorden Minister Talma, verschillende hoofd- en andere ambtenaren van diens departement, meer bizonder van de landbouwafdeellng. Voorts waren aanwezig de secretaris generaal van het departement van koloniën en hoofd-ambtenaren van dat departement, de oud-Minister De Marez Oyens, hoofd bestuurders van het Landbouwcomlté en den Tuinbouwraad. Bij het passeeren van den trein van het station Utrecht, te 10,19, bevonden zich op het perron een honderdtal personen, allen verbonden aan de Heidemaatschappij, directie, hoofd-ambtenaren, bureel-ambte naren en cursusleerlingen, die van het echtpaar Lovlnk een hartelijk afscheid namen. Deze week liep hier het gerucht, dat een stoker aan de gasfabriek In een oud vesf een groote schaf had gevonden. Naar wij hieromtrent vernemen Is de zaak alzoo: In een werkmansgezin te dezer stede had de vader, ongeveer drie jaar geleden, een gebruikt pak kleeren gekocht en dit nu als zijn hulspakje In gebruik genomen. De man verloor de vorige week een dubbeltje in de voering van zijn vest, en terwijl hij dit weer voor den dag haalde, kwam hij tot de ontdekking, dat er zich nog twee steentjes In bevonden. Toen hij deze er uit gewerkt had, bleken het twee schitterende diamanten te zijn, die eene waarde van ongeveer twintig duizend gulden hebben. Er wordt thans onderzocht hoe die steentjes daarin kunnen gekomen zijn. De man wordt thans reeds overstroomd door belangstellende familieleden, die hij vroeger nooit zag. Zaterdagnacht te één uur is op den Kweekerijweg bij deze stad het lp gevonden van een man, die later bleek overleden te zp, tengevolge van een schotwond In de borst. Vermoedelijk Is hij door een verdwaal den kogel van een strooper getroffen. De politie doet onderzoek. Rotterdam, 6 Nov. Deze week werd door de firma P. Merkes alhier aan den heer A. J., te Keulen, als aangeteekende brief een Radium Wekkerhorloge verzonden. Toevallig liep hiervan de wekker juist af, toen genoemde heer het pakje aan het postkantoor In ontvangst nam, hetgeen den postbeambte dermate ontstelde, dat hij de politie verwittigde, die 't gevaarlp pakket In beslag nam en den heer J. verzocht haar te volgen. Aan het hoofdbureau van politie werd de militaire macht verwittigd, en het pakje naar het arsenaal vervoerd, waar het in een bomvrijen wagen gebracht werd om met enorme voorzorgen In de grootste spanning geopend Ie worden. Het behoeft wel geen betoog, dat de onschuldige Inhoud zoowel den heer J., als den aanwezigen officieren stof tot groote hilariteit gaf. Rotterdam was weer in eere hersteld! Louis Bouwmeester zal den 18en dezer van Rotterdam uit naar Indië vertrekken. Hij geeft den 16en en 17en Nov. zp twee afscheldsvoorstelllngen te Rotterdam in den Tivoli-schouwburg, en wel naar aan de N. R. Crt. wordt bericht in een nieuw drama, getiteld: „Het laatste benefiet van een Koninklijk tooneelspeler". Volgens een telegram uit New-York aan de Times Is de heer Gips, generaal- agent der Holland—Amerlka-lijn, gearres teerd wegens schending der Interstate Commerce Law, door het sluiten van een overeenkomst tot vrachtreductie met 3 spoorweg-maatschappijen. De heer Gips verklaarde onschuldig te zijn. Hij werd In vrpeid gesteld tegen borgstelling van 10.000 dollars. Er zp twee kwesties, loopende over 24 gevallen. De beschuldigde kan veroordeeld worden tot een maximum-boete van 20.000 dollars en 2 maal 2 jaar gevangenisstraf. Men verneemt, dat talrpe andere trans atlantische stoomvaart-maatschapppn op dezelfde wpe schuldig zp aan wetschennls.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1