ZIERIKZEESCHEéfi NIEUWSBODE. Zaterdag 6 November 1909. Derde Blad. (Z ierikzeesch© Courant). NIEUWSTIIDINQEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen D1NSDAO, DONDERDAO en ZATERDAO verschqnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8845. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags.uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur; A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. amerika. In de Amerikaansche mlllionairskringen, waar wel fijne diners worden gegeven, maar de vermaken lang niet altijd van een fijnen smaak getuigen, heeft men nu weder eens iets nieuws gehad, namelijk een prijs kamp een vuistgevecht, in een salon. Zulke gevechten In het openbaar zijn ver boden, maar niemand kon mevr. Ladenberg, een mlllionairsweduwe te New-York, be letten, Zaterdagavond hare gasten op zulk een schouwspel te onthalen. Het viel zeer In den smaak van de zestig genoodigden. De heeren en dames In avond toilet, die rondom de afgeperkte ruimte in het prachtige salon stonden, volgden de gevechten, waarbij het soms tot bloeden kwam, met groote belangstelling en juichten met geestdrift de prljswlnners toe, die later mede aanzaten aan het feestmaal, dat op den wedstrijd volgde en die daar door de schoone dames om strijd als helden werden gevierd. John D. Rockefeller heeft een gift van een mlllloen dollars beschikbaar gesteld voor een wetenschappelijk onderzoek van de haakwormziekte, die in de landelijke districten der Zuidelijke Staten in hevige mate heerscht. Te Hamilton, in den staat Montana, heeft dr. Cook, de Noordpoolrelzlger, een voordracht gehouden, die een voor hem recht onaangenaam verloop heeft genomen. In die vergadering waren n.l. aanwezig de gidsen Barrill en Printz, die de fameuze beklimming van de Mc Kinley hadden meegemaakt. Deze gidsen nu legden ter vergadering de verklaring af, dat zij niet met Cook naar den top waren geweest. Cook gaf blijk van een groote mate van zelfbeheersching; en met onverstoorbare kalmte, doch tevens met groote beslistheid, ontkende hij de gegrondheid der tegen hem ingebrachte beschuldiging. De vergadering echter toonde zich op de hand van de beide gidsen en nam een motie aan, waarin geloof werd betuigd In de bewering der gidsen. Eenlge dagen geleden meldde men de arrestatie te Astoria van den Dultsch- Amerlkaanschen ingenieur Otto Muller, beschuldigd van het vermoorden van een aantal vrouwen men weet nog niet op een paar na hoeveel. Thans blijkt, dat men hier te doen heeft met een Blauwbaard van het zuiverste water. Miiller kan beschouwd worden als de manneiqke pendant van mrs. Quinnesz, die, zooals we indertijd berichtten, de mannen door huwelijks-advertenties op haar boerderij lokte en daar vermoordde. Ook Miiller vond zijn slachtoffers door middel van huwelijks-annonces, die hij plaatste onder de zoetklinkende namen Schaferleln (herdertje), Link, Kalser, Oer- hardt en Freundlich (vriendelijk). De moordenaar heeft reeds bekend, in het jaar 1896 te Worcester, in den staat Massachusetts, een geheel gezin, bestaande uit den farmer Newton, zijn vrouw en een 10-jarige mooie dochter, te hebben ver moord. Een dag of veertien vóór hij met be hulp van een krachtigen schijnwerper, In het woud bij Astoria werd gearresteerd, dreigde hij ook zijn laatste vrouw, Anna Oerhardt, te vermoorden, terwijl hij haar toeriep: „Ik heb zeven vrouwen getrouwd en ze allemaal koud gemaakt. Pas op, dat 't jou ook niet zoo gaat I" Deze vrouw, die den moordenaar twee jaar geleden door bemiddeling van een huwelijksbureau had leeren kennen, gaf bij de politie aan, dat haar man getracht had, haar vlak In de buurt, waar het ltyk van een vroeger door hem vermoorde vrouw werd gevonden, te wurgen, omdat zij geweigerd had, hem haar spaarduitjes over te geven. De politie heeft verder nog ontdekt, dat Miiller twee maanden geleden herhaaldelijk In gezelschap is gezien van twee vrouwen, die thans spoorloos ver dwenen zijn. In het jaar 1906 „huwde" hij, eveneens onder een valschen naam, een vrouw, Katz geheeten, die drie dagen na de bruiloft stierf, zooals de familie thans vast aanneemt, door vergift. Miiller verklaarde: „Ik ben het zat, en ik zal al mijn misdaden ophelderen, als de politie mij niet naar den electrischen stoel stuurt". Ook zonder die opheldering echter zal ridder Blauwbaard de electrocutie wel niet ontgaan. Reeds In 1896 werd de moordenaar tot 9 jaar gevangenisstraf veroordeeld, wijl hij een andere Duitsche, Lena Weszvres, die hij beloofde te trouwen, van al haar spaarpenningen had berooid. Wegens zijn goed gedrag werd hij In 1904 reeds weder vrijgelaten, maar nauwelijks had hij de muren der gevangenis achter zich, of hij zette zich weder aan de jacht op nieuwe slachtoffers. griekenland. Athene, 3 Nov. De vier officieren, die met Tybaldos vluchtten, zijn gearresteerd. Volgens een te Weenen ontvangen bericht uit Athene liggen in de haven van Phaleron, In de nabijheid van de Qrieksche hoofdstad, vier Engelscheoorlogs- schepen en een Russisch oorlogsschip voor anker, welke daarheen zijn gezonden met het oog op een mogelijke verergering van den toestand. De ministerraad heeft besloten de offi cieren, die aan het oproer van Tybaldos hebben deelgenomen, voor den krijgsraad te brengen. Tybaldos zelf heeft men nog altijd niet In handen. Nu wordt weer de mogelijkheid uitgesproken, dat hij gedood is. In Engelsche bladen wordt beweerd, dat het In Athene enkel maar rustig is gebleven tengevolge van het feit, dat een betrekkelijk groot aanlal troepen in de hoofdstad ge concentreerd was. Toch kon men bespeuren, dat de bevolking zeer opgewonden was en dat er slechts een geringe aanleiding noodig was, om een nieuw geweldig oproer te doen uitbreken. Tybaldos misleidde de matrozen, door hen voor te liegen, dat hij in opdracht van den mllitalren-bond han delde. Deze bond Is daardoor bij de groote menigte, die dit ook gelooft, erg In discre dit geraakt en zou thans naar een gelegen heid zoeken, om alle inacht In handen te krijgen, eer hij zijn prestige geheel kwijt raakt. engeland. Maandagavond is te Duklnfield, Engelsch graafschap Cheshire, een opzienbarende moord gepleegd. In het algelegen heerenhuls Qorse Hall, van den heer O. H. Storrs, zag één der dienstboden In de keuken een man weg schuilen, die haar dreigde met een revolver, toen hij zag, dat zij hem had opgemerkt. Het meisje snelde luid roepend naar het voorhuis, waar de vrouw des huizes op den man toesnelde en hem, na een hevige worstelingzijn vuurwapen afnam. Nu kwam ook de heer Storrs er op aan en na een verwoed gevecht stak de inbreker hem een dolk of een groot mes in het lijf, zoodat hij dood neerviel. De dienst meisjes waren Intusschen naar bulten gesneld om hulp te halen; maar die kwam te laat. De moordenaar ontvluchtte en men heeft nog geen spoor van hem ontdekt, hoewel de politie ten spoedigste den geheelen omtrek is gaan doorzoeken. frankrijk. Het nationaal comité van de geünifi ceerde socialisten heeft na een heftig debat met 52 tegen 45 stemmen een motie aan genomen, waarin verklaard wordt, dat de socialisten een „bourgeois-mlnlsterie", waarin verschillende vroegere partljgenoo- ten zitten, dubbel moet wantrouwen, en dat men het proletariaat moet waarschuwen voor een regeering, welke geleid wordt door mannen, die de socialistische partij hebben verraden I Daar kunnen Brland, Viviani en Mille- rand het mede doen! In Parijs bestaat een winkelsluiting om 7 uur. De directeur van een grooten bazaar in de Rue Rlvoli vond dat wel wat te vroeg en besloot zijn zaak een half uurtje langer open te houden. Maar dat verging hem slecht: honderden personen drongen des avonds onder het zingen van de „Internationale" zijn winkel binnen en verlangden van de bedienden, dat ze jassen en mantels zouden aantrekken en heen gaan. De politie joeg de rumoermakers weg. Het aantal op de been gekomen personen wordt op 20,000 geschat. Te Parijs is alweder een gat in den grond gevallen; ditmaal In één van de drukste gedeelten der stad, hoek Rue Rivoll en Plaice du Palais Royal. Daar is 's morgeus om 7 uur plotseling het trottoir ingezakt over een lengte van 4 meter. Gelukkig liepen daar op dat vroege uur geen menschen en men had dus geen ongeluk als In de Rue Tour- laque te betreuren. Maar het feit heeft groote ongerustheid gewekt. De instorting wordt toegeschreven aan de zware regens der laatste dagen. Sinds verscheidene jaren werd het kerkhof van Pessac, bij Bordeaux, den dag vóór Allerheiligen, geplunderd door dieven, die er al de bloempotten stalen, welke daar op de graven waren nedergezet. Om nu die ergerlijke diefstallen te voor komen, besloot het gemeentebestuur het kerkhof In dien nacht extra te doen bewaken en het stelde drie ingezetenen om er wacht te houden, twee met een geweer en één met een revolver gewapend. De dienstdoende gendarmes, die zith eveneens tot buitengewoon toezicht op het kerkhof gedrongen voelden en die niets wisten van de burger-bewakers, hielden die bewakers voor de dieven en zij werden zeiven door de wachthoudende burgers voor de gravenschenders aangezien. Zoo kwam het tot een schieten over en weer en vóór de vergissing werd ontdekt, waren een brigadier en een gendarme vrij ernstig gewond. duitschlano. Het kantongerecht te Dresden heeft zich op het oogenbllk bezig te houden met een opzienbarende zaak, die indertijd groote sensatie verwekte. Ongeveer een jaar geleden werden de drie directeuren der „Bombastusfabriek", te Potschappel bij Dresden, waar kosme- tische middelen vervaardigd werden, plot seling gearresteerd, daar zij verdacht werden van bedrog. De omstandigheden, die bij de arrestatie bekend werden, waren van zóó avontuurlijken aard, dat men er eerst in het geheel niet aan wilde gelooven. Zij zijn echter van a tot z waar gebleken. Directeur Emil Bergmann, cx-schllder op porselein, die lid was van een Dresdener spiritistische vereenlglng, had de eerste 1000 Mark voor de oprichting der fabriek van vrienden gekregen. Dat was natuurlijk lang niet genoeg, weshalve het volgende merkwaardige middel te baat werd genomen, om aan meer pecunia te komen. Op de spiritistische séances, die te Potschappel werden voortgezet, werden kapitaalkrachtige personen ultgenoodigd, en alsnu trad Bergmann op als medium en gaf hij den In vrome aandacht luiste renden, maar eerst let of wat ongeloovigen geloovigen, den raad, hun geld te steken In de „Bombastus"-fabriek, wier naam moeilijk beter gekozen had kunnen worden. De door Bergmann opgeroepen geesten hadden blijkbaar uitnemende connecties aan de beurs en deden door den mond van het medium weten, welke papieren men diende te koopen. Op de séances verschenen o. a. de „Witte Zwaan" (de geest van Martin Luther) „Bombastus" (de geest van Theophrastus Bombastus Para- celsus von Hohenheim) en „Luclnda". De geesten gaven de recepten der verschillende preparaten op, zooais die in de fabriek moesten worden gemaakt en verordonneer den, dat deze „Bombastus" zou heeten. Deze mededeelingen uit de geestenwereld werden door directeur Bergmann aan de aanwezige personen overgebracht door middel van tezelfder plaatse vermenigvul digde potlood-notities. Aan een rijken slager, die wat wantrouwend was en zijn goeie geldje niet wilde geven, werd de geest zijner moeder voorgetooverd, die hem dringend aanried zijn contanten toch in het Bombastische tandpoeder en mondwater te beleggen, hetgeen de sukkel dan ook deed. Een ander vroeg den geesten: „Wat moet Ik met mijn effecten doen?" En snel als de bliksem volgde het „geestige" ant woord: „Verkoop ze en geef het geld aan Bombastus". De arme stakker volgde den raad en stak 201.000 Mark in de zeep en de odeur. In een sanatorium In de buurt ver toefde een lamme man, die een kwart millloen Mark had beloofd aan wie hem zou genezen. De lamme werd gespiritiseerd en bracht het kwart mlllioen aan Bom bastus. Om kort te gaan de edele Bergmann en twee zijner handlangers, een voormalig tuinmansleerling en een boekbinder, sleep ten ongeveer 700.000 Mark in de wacht. Zij konden het mlllioen niet vol maken, daar één der „aandeelhouders" het bedrog in den neus kreeg en alarm maakte, waarop de drie directeuren werden gear resteerd en er tegen Bergmann, een heer van 48 jaar, met een vriendelijk, zacht gelaat en goudblonden, vollen baard, een aanklacht wegens bedrog en eenvoudig bankroet werd Ingediend. Deze zaak nu dient voor het kanton gerecht Ie Dresden. De toeloop naar de rechtzaal is geweldig groot. Er zijn 17 getuigen gedagvaard, waaronder de vrouw van den beklaagde. Onder de opgelichte slachtoffers bevindt zich o. a. een dokter, „Oberstabsarzt" nog wel, die er voor 55 500 Mark is ingevlogen. Aan de Pruisische grenzen beginnen de Pruisische commiezen zich evenals de politle-mannen te bedienen van afgerichte honden. De grensbeambte te Rhede heeft met zijn hond op deze wijze een land bouwer opgespoord, die per spoor een zak versch vleesch had binnengesmokkeld en dat vleesch bij zijn woonplaats uit den trein had geworpen om het ongemerkt te kunnen vervoeren. belgiE. In het zicht van Antwerpen, aan den overkant, waren drie jongelingen op jacht. Zij hadden hun bootje laten stranden en zich in de schorren verdoken. Een hunner had een geladen geweer gereed. Plotseling, men weet niet hoe, ging het schot af, en een 17-jarlge jongeling kreeg de heele lading in den nek. Hij werd aanstonds in het bootje gelegd, en men roeide naar Antwerpen terug, waar de gekwetste in alterijl naar het gasthuis werd overgebracht, waar hij overleed, zonder weer tot bewustzijn te zijn gekomen. De onvrijwillige dader Is om gek te worden van wanhoop. Te Tlrlemmont in Henegouwen onder zoekt de justitie een zonderling gevalde verdwijning van een kind van 6 maanden, dat uit zijn wiegje gestolen werd terwijl de vader, de gemeente-ontvanger, In de nevenkamer een gesprek voerde over zaken, met den burgemeester en den secretaris. Op de in het dorp loopende geruchten, door den secretaris verspreid, heeft het parket naar het schijnt den vader, de moeder en ook de dochter Eva aan een streng onderzoek onderworpen, maar de ontvanger beweerde dat hij het slachtoffer is van kwaadwilligheid en kwaadsprekerij en heeft nu ook een beschuldiging naar den procureur des konings gezonden tegen den burgemeester. Deze had met den secretaris een aantal vaarzen naar de markt gebracht en was nog al opgewekt daarvan terug gekomen en ging toen naar den ontvanger om de kas na Ie zien, en daarbij was hij royaal In het tracteeren, tot hij weggeroepen werd. Daarna was het kind verdwenen. De ontvanger beweert nu dat het kind gestolen is, om hem zelf te beschuldigen en ten onder te brengen. Maar ook dai is een bqna ongelooflijke oplossing. De justitie is druk bezig met het ver hooren van getuigen, maar heeft nog geen spoor van het kind gevonden. nederland. Groningen, 1 Nov. In den loop van dit jaar kwam de heer J. Hom, stadszende ling, tot den raad met het verzoek om een subsidie van f 1500 voor de instand houding zijner bewaarschool. Het verzoek vond ernstige bestrijding in den raad, omdat het hier min of meer een secteschool betrof, maar het meerendeel der leden bezweek voor het argument, dat er in dien hoek van de stad groote behoefte aan een zoodanige school bestond. De wethouder van onderwijs, mr. Doornbos, ondersteunde het verzoek ook krachtig. Het resultaat was dan ook, dat de heer Horn, onder zekere voorwaarden, f 1200 kreeg. De heer Horn benoemde een vrouwelijk hoofd aan zijn school. Een poosje scheen het goed te gaan. Maar toen brak het onweer los. Qenoemd hoofd was in pension bij den heer Hom, maar na eenlgen lijd wenschte zl) dat niet langer. En nu ontstond er een onverkwikkelijke verhouding tusschen haar en de familie Horn, met dat gevolg, dat de onderwijzeres ontslagen en mevr. Hom door haar man tot hoofd werd benoemd. Natuurlek diende de ontslagene haar beklag in bij den wethouder van onderwijs en omgekeerd beschuldigt de heer Horn haar, dat zij zich niet ontzag de kinderen te mishandelen. Een onderzoek werd nu door genoemden wethouder en de schoolcommissie ingesteld. Hoewel dat onderzoek nog niet Is afge- loopen, schijnt het toch niet in 't voordeel van den heer Horn uit te vallen, althans in de Zaterdagavond gehouden raadsver gadering deelde de voorzitter mede, dat naar aanleiding van de reeds verkregen resultaten van het onderzoek, het zeer waarschijnlijk is, dat de subsidie, die van Januari tot Januari loopt, zal worden inge trokken. Met grootte belangstelling wordt deze kwestie gevolgd. Algemeen werd dan ook de subsidie-verleening afgekeurd. Voor den betrokken wethouder is het een malle geschiedenis. Winschoten, 1 Nov. In deze gemeente logeerden In een hotel sedert 3 October drie Duitschers: een heer en twee dames. Hij noemde zich Fokko Riesen en zei uit Berlijn te komen. De dames heetten zijn vrouw en zijn schoonzuster te zijn. Hun doel was kennis te maken met het „stein- reiche Holland". „Riesen" noemde zich firmant in een „Bankgeschaft". De hotelhouder vroeg eens om betaling. Toen gaf de Dultscher voor burgemeester van Bremen te zijn geweest. Hij had plotseling moeten vluchten en wachtte nu hier een geldzending van zijn rijke familie af. Achtereenvolgens promoveerde hij nu nog tot „vertegenwoordlgèr van een Belgisch kassierskantoor" en tot „agent van een magazijn van kunstmeststoffen te Berlijn". Inmiddels ging de rljks-politie op Infor matie uit. Dagelijks Informeerde de vreemdeling op het postkantoor, of er ook aangeteekende stukken voor hem waren aangekomen, doch telkens kreeg hij nul op 't request. De officier van justitie vernam van den Nederlandschen consul te Bremerhaven, dat de man waarschijnlijk niet Riesen, maar Morissen heette, die namelijk van zijn vrouw was gescheiden en met de gezusters Schnaders naar Nederland was uitgeweken. Uit des Duitschers papieren bleek, dat de man Inderdaad Morissen heette. Thans is hij met zijn dames ter beschikking ge steld van den grenscommissarls te Nieuwe- schans, nadat de rijksveldwacht bij hem in beslag had genomen een pistool met 40 patronen. Maandag Is het drietal, als zijnde zonder middel van bestaan, ter be schikking gesteld van de Duitsche politie. Enschedé, 31 Oct. Zaterdagavond ontstond een vrij hevige gasontploffing In een perceel aan de Emmastraat, waarin dien dag een nic-uwe bewoner zijn intrek had genomen. De vorige bewoner had de gaslampen afgedraaid, zonder de gasbuizen van een afsluiting te voorzien. Toen nu de nieuwe bewoner des avonds den meter opende en een door hem overgenomen gaslamp aanstak, ontsnapte een groote hoeveelheid gas uit de andere pijpen. Een sterke gas- lucht bespeurende, beging men de onvoor zichtigheid met een lucifer naar een lek te zoeken, waarop een hevige knal volgde en bijna alle ruiten sprongen. De zolder werd opgelicht, en de muren meer of minder gescheurd. Van de vijf aanwezige personen kreeg één lichte brandwonden; de overigen kwamen met den schrik vrij. Utrecht, 1 Nov. In de Waterstraat alhier had gisteren een formeele veldslag plaats tusschen politie en een massa personen uit de heffe des volks. Iemand, die in verren staat van dronkenschap verkeerde, maakte het den voorbijgangers zóó lastig, dat de politie in moest grijpen en den dronkaard naar de wacht brengen. Dit was allerminst naar den zin van den arrestant en hij verweerde zich 2óó ernstig, dat van alle kanten politlehulp moest worden gerequireerd. Doch ook de arrestant kreeg assistentie van enkele bij de politie maar al te welbekende belhamels, die met vuil en steenen naar de politie begonnen te werpen, waarop deze op haar beurt de sabel trok en zich duchtig verweerde. De overmacht van t\et volk was echter te groot, en de politie-agenten waren dan ook genoodzaakt van hun revolvers gebruik te maken. Hier schenen de vechtersbazen respect voor te hebben, althans langzamer hand deinsden de vechtersbazen af en kon de politie haar arrestant In de wacht brengen. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt, zoodat dit muisje nog wel voor velen een staartje zal hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 6