Zaterdag 6 November 1909. Tweede Blad. (Z ierikzeesche C o u r a n -t). NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE M NIEIWS II 0 D E. ABONNEMENT. De abonnementsprys van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAO en ZATERDAG verschynt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 per jaar by vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8845. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het 'Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Keuring derverhuurd wordende Rijtuigen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZlERIKZEE Gelet op art. 79 der Algemeene Polltle-Ver- ordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den 13 November e.k., des namiddags te 3 uur, aan de stallingen der rijtuigverhuurders, eene KEURING zal worden gehouden der verhuurd wordende RIJ- en Voer tuigen. Alle Rijtuigverhuurders worden mitsdien opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen ter plaatse bijeen te brengen, ten einde de noodlge keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. ZlERIKZEE, den 2 November 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. AMERIKA. Washington, 3 Nov. De Nationale Maatschappij voor Aardrijkskunde (National Qeographical Society) heeft een gouden medaille aan Peary aangeboden. De bestuursraad der maatschappij heeft eenstemmig het rapport aanvaard van de sub-commissie, die tot taak had, Peary's aanteekeningen en bewijzen te onderzoeken, en van oordeel was, dat deze op duidelijke wijze Peary's beweren staalden, dat hij de Noordpool bereikt heeft. GRIEKENLAND. Over het gevecht bij Salamis tusschen de muitende zeelleden onder Tibaldos of Typaldos en de trouw gebleven oorlogs viool, wordt het volgende niet onvermake lijke verhaal gedaan: Typaldos was met zijn vloot uitgevaren en richtte den koers naar het veelbespro ken arsenaal. Vlce-admiraal Boedoeris, de commandant, zag het onheil naderen, spoedde zich naar de telefoon enbelde den minister van marine op. De moedige zeeman melddeOp het oogenbllk naderen de schepen langzaam, nu nemen zij een gevaarlijke positie in, nu richten zij de stukken op het arsenaal, nu komt Typal dos, hij wordt zoo juist gemeld. Typaldos kwam en nam, zooals helden veroveraar betaamt, Boedoeris gevangen. Daarna wilde hij telefoneeren, maar werd in eens van alle verbinding verstoken. Het was de eerste tegenstand, waarop hij stuitte. Maar de fortuin keerde spoedig. Vice- admlraal Boedoeris, hoewel een gevangen man, kreeg honger, het uur van den lunch was Immers aangebroken. Gegeten moest er dus worden en de gastvrijheid gebood den overwinnaar aan talel te nooden, een ultnoodlglng, waarvan deze gaarne gebruik maakte. Toen hij dan ook dankbaar en voldaan van zijn zetel oprees, herinnerde hij zich volgelingen te hebben, wier maag zich vermoedelijk deed gevoelen. Maar levensmiddelen waren op het arsenaal niet meer voorradig, de onverwachte gast had de schatten van kelder en provisiekamer der vice-admiraalsche uitgeput. Typaldos wist raad. Hij zond een drin gend telegram naar den minister van marine en verzocht levensmiddelen voor zijn vol gelingen te mogen innemen. Kapitein Miaulls, die de vloot van pantserschepen commandeerde, antwoordde, dat hl] beter zou doen tot zijn plicht terug te keeren. Typaldos, die ln zijn heldenrol den roemruchtlgen zijner voorvaderen Leonldas, natuurlijk In gedachten had, antwoordde met een kleine variatie op diens bekend gezegde .kom en haal ze": „kom en haal ons". Daarop volgde de ontzetlende strijd. Gedurende 20 minuien werd een hoeveelheid munitie verschoten, die elke scherpschuttersvereenlglng zou doen watertanden. Men slaagde er In nog voor ongeveer 168,000 gulden schade aan te richten. Typaldos is nog altijd zoek. Men acht het niet voor uitgesloten, dat hij met zijn aanhangers in de nabijheid van Athene Is teruggekeerd en door vrienden verborgen wordt gehouden. De politie zoekt den omtrek af. De vier officieren, die bij den jongsten opstand de leiding hadden en met Typaldos ontsnapten, zijn door gendarmes bij hel dorp Magi, in de nabijheid van Thebe, gevangen genomen, na het wisselen van eenige schoten. Ook Typaldos zelf is ten slotte gepakt. SPANJE. Koning Alfons heeft een medewerker van het /ournal te woord gestaan. Hij verklaarde o. a. aan den journalist, dat de in Frankryk plaats gehad hebbende Ferrer- betooglngen hem zeer pijnlijk hadden ge troffen en bedroefd. De koning sprak niet van een volksmenigte, die zich gemakkelijk door een paar kranten-artikelen laat leiden, maar hij vond het onbegrijpelijk, dat ge leerden aan deze betoogingen hadden meegedaan, geleerden, die toch anders met zooveel voorzichtigheid bij hun onder zoekingen te werk gingen. Dat begreep hij niet, dat geleerden protesteerden tegen een vonnis, dat op grond der bestaande wetten was uitgesproken, die zij niet kenden, en onder wairborg van de eer van Spaansche olficleren. Welke voorstel lingen maakt men zich toch In Frankrijk van Spanje? vroeg de koning. Hoort men sommige Franschen, dan zou men meenen, dat wij een volk van wilden zijn. En uw godsdienstoorlogen dan? Heeft soms een Spaansche soldaat gezegd: Sla dood, sla dood, God zal de zijnen wel herkennen! Ik ben een constitutioneel vorst, zei de koning ten slotte, zóó constitutioneel, dat Ik zelf het initiatief voor 't begenadiglngs- recht niet bezit. Maar daarmee bedoel ik niet mijn leedwezen uit te spreken; ik constateer slechts een feit. Wij hebben militaire rechtbanken, welker eer boven allen twijfel verheven ls. Laten de volken, die ons slechts onvolledig kennen, hun crltiek en hun raadgevingen voor zich houden. Gij hebt uw Dreyfus-zaak gehad; hebben wij ons daarin gemengd ITALIË. De Czaar heeft by zijn jongste bezoek te Racconigl geschenken meegebracht voor de koninklijke familie. De kinderen van Victor Emmanuel kregen speelgoed, een heel Russisch dorp; de koningin kreeg In een fraai étui het dagboek, dat zij indertijd als hofdame der Csaritsa had geschreven. RUSLAND. Tiflis, 3 Nov. De Jodenwijk van de districtshoofdstad Suram, met talrijke pak huizen en winkels, is door brand in de asch gelegd. De schade bedraagt ongeveer een millloen roebel. ENGELAND. Dinsdagavond Is te Londen weer een goudsmid bestolen. De dief smeet met een steen de winkelruit ln en haalde door de opening een diamanten tiara, ter waarde van een f 8500, en nog eenige kostbaarheden weg. De winkelier wilde dadelijk de straat op vliegen, maar de knop van de deur was met een touw aan het hek vastgemaakt. Toen hij eindelijk de deur had opengerukt, was de dief verdwenen. BELGIË. Een afschrikwekkend drama speelde zich naar het H. v. A. mededeelt, Maandag In de gemeente Cherscamp, bij Aalst, af. Een 17-jarige jongen De Clercq genaamd, drinker en vechter, en dus de schrik van de streek, kwam Maandagnamiddag thuis, na al ztyn geld verteerd te hebben. Zijn 50-jarige vader richtte hem eene welverdiende berisping toe, en de zoon antwoordde op brutale wijze. Eensklaps greep de onverlaat een groot keukenmes, wierp den vader op den grond en sneed hem 't hoofd af. Daarop is de moordenaar gevlucht. NEDERLAND. Sneek, 3 Nov. De 36-jarlge H. F. v H., meesterknecht aan de stoomververtj van de firma Hoeksema alhier, had de vorige week een puistje aan zijn lip, waarna hij zich liet scheren. Waarschijnlijk is toen bloedvergiftiging ontstaan, althans zijn hoofd begon erg op te zwellen, en men riep toen genees kundige hulp in. Na een smartelijk lijden van eenige dagen is de man overleden. Amsterdam, 4 Nov. In een gisteren avond gehouden vergaderingder vereeniglng „Amsterdamsche Belangen" Is besloten tot het brengen van eene grootsche huldebe- tooning aan den burgemeester mr. W. F. van Leeuwen, bestaande in een adres met zooveel mogelijk handteekeningen van inge zetenen dezer stad voorzien. 's-Gravenhage, 4 Nov. Hedenmiddag werd alhier de heer Lovink, afgetreden directeur-generaal van den landbouw, op initiatief van het centraalbestuur van den „Nederlandschen Tuinbouwraad", door schier alle Tuinbouwvereenlgingen utt het land bij dien raad aangesloten, gehuldigd. De onder-voorzitter van den Tuinbouw raad, de heer Van Lennep, roemde de groote verdiensten van den heer Lovink, aan wlen de tuinbouw ontzaglijk veel te danken heeft. De Nederiandsche Landbouw had hem, zoo zeide spreker o. a afzonderlijk willen huldigen omdat het de heer Lovink is geweest, die de tuinbouw tot op groote hoogte en bovenal tot zelfstandigheid heeft gebracht. Hij bood den heer Lovink een compleet stel tafelzilver in mahoniehouten cassette aan. Breda, 3 Nov. Dinsdagavond laat werd door de politie alhier zekere A. E. aan gehouden, die zóó dronken was, dat hij waarlijk geen beenen meer kende. Hij kon den eenen voet niet meer voor den anderen verzetten en was geheel versuft door den drank. Op het bureau van politie werd hij in één der arrestantencellen opgebor gen, opdat hij zt|n jeneverroes zou kunnen uitslapen. Toen de politie gisterenmorgen de cel deur opende, om E. weer in vrijheid le stellen, gaf E. geen teeken van leven meer. De onmiddellijk ontboden geneesheer, dr. Bossers, kon slechts den dood constateeren. Door overmatig gebruik van sterken drank, bleek de man gestikt. Waalwijk, 3 Nov. Oisterenmlddag zocht de heer L. van Adetberg, in mode-artikelen alhier, met een brandenden lucifer naar een lek in de gasleiding. Op eens volgde een ontploffing, waardoor de aanwezige lichtontvlambare goederen In brand ge raakten. De brand liet zich In den beginne ernstig aanzien, doch werd door spoedige hulp weldra gebluscht. De heer A. kreeg hevige brandwonden, vooral aan het hoofd. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 4 Nov. Voor den Houthandel der firma De Broekert Co. is heden alhier binnengekomen het stoomschip „Dana", kapt. D. B. Alstrand, van Zweden, met een lading hout. De lossing van dit schip geeft weder aan veler handen werk. Gisterenavond vergaderde ten huize van den heer Van Meteren de Vereenlging „Tot Nut en Genoegen". In gunstige tegen stelling met vroeger was de vergadering goed bezet. De voorzitter, de heer J. van der Vliet, opende haar met een kort woord. Wegens afwezigheid van den secretaris, den heer J. van Os, werden de notulen door den commissaris, den heer A. C. van der Vliet, gelezen. Vervolgens werd een commissie benoemd, bestaande uit de hee- ren W. C. de Crane, Huvers, J. van Schelven en Van Zijverden, tot het nazien der rekening. By monde van den heer De Crane ver klaarde zij de rekening in orde, zoodat deze werd goedgekeurd in ontvang tot een bedrag van f 51299 en in uitgaaf tot een som van f 490 34, sluitend alzoo met een batig saldo van f 22.65. De commissie werd voor haar moeite bedankt, en de penningmeester, de heer A. G. Kyn, kreeg een pluimpje voor zyn goed beheer. Het aantal leden bedraagt thans 305. Niemand meer het woord verlangend, werd de ver gadering gesloten. Naar men ons mededeelt, is hel bestuur der konlnktyk goedgekeurde schiet- vereeniging „Zierikzee", om het etnde van het zomerseizoen in gunstige herinnering te doen biyven, in de gelegenheid gesteld een wedstryd te organlseeren, die zal gehouden worden op Zondag 7 November a.s. (bij gunstig wcêr, anders den daarop volgenden Zondag). Bij kon. besluit van 1 dezer zijn als blijk van goedkeuring en tevredenheid de zilveren eere-pennlng voor menschlievend hulpbetoon en een loffeHjk getuigschrift toegekend aan J. M. Verkamman, schipper 2e klasse by de Vlsschery-politie, wegens door hem met levensgevaar verleende hulp aan een In nood verkeerende tjalk In hel Keelen, naby Zierikzee, op 28 Juli 1909; de bronzen eere-penning met loffelijk ge tuigschrift aan J. Visser, schippersknecht 2e klasse bij genoemde politie, wegens hulp, verleend by hetzelfde ongeval. De minister van oorlog heeft aan de commissarissen der koningin verzocht de burgemeesters uit te noodigen jaarlijks bij openbare kennisgeving de lolelingen, die, ingeval van inlijving ter volledige oefening, by een bereden korps wenschen ingelijfd te worden, op te roepen zich vóór 30 Nov. by den burgemeester aan te melden. De voordeelen zijn: 1°. hoogere soldy van 5 cent per dag; 2°. by verleende vergun ning om na den eersten dienst krachtens art. 112 militiewet onder de wapenen te blijven of te komen, zonder zich als vrij williger le verbinden, eene premie van f 15 voor elke drie maanden en 7 cents verhooging soldij per dag; 3°. minder herhalingsoefeningen; 4°. geen landweer- dienst. Velen beschouwen Amerika als een land van beloften, waar men, als men er maar eenmaal is, geld kan verdienen en rijk worden. Deze meening Is evenwel in vele opzichten tegenwoordig niet gangbaar meer, en de overtuiging heeft veld gewon nen, dat men In het land aan de overzijde van den Atlantlschen Oceaan al even zwaar zoo niet harder moet werken voor zijn levensonderhoud. Gaat men daar bovendien nog heen op voorspiegelingen in couranten en brochures gedaan, dan is de teleur stelling voor de emigranten vaak zeergroot. Een staaltje van beschaming van verwach tingen haalt de A. Crt. aan: Eenigen lijd geleden vertrok de landbou wer S., wonende ln de Neerlandstuinstraat te Arnhem, met zijn vrouw en kinderen naar Amerika om aldaar zijn geluk te be proeven. Thans heeft zijn familie te Arnhem slechte tydlngen ontvangen, namelijk dat hij volslagen armoede lijdt en geen kans ziet om weer naar Holland terug te komen. Hy ontraadt het leder om zyn voorbeeld te volgen en op de voorspiegelingen in couranten gedaan, in te gaan. De Boeren bond te Arnhem zal een poging in het werk stellen om een bedrag in geld bijeen te krygen, teneinde hem in de gelegenheid te stellen naar Holland terug te keeren. Oud-Vossemeer. De door den heer Jurgens te Antwerpen, pachter van de jacht In de Ambachtsheeriykheid Oud-Vossemeer, aangestelde jachtopziener D. A. van Driel, Is benoemd tot onbezoldigd rijksveldwachter. Goes. Tot schrik van de bewoners der Wijngaardstraat ontplofte gisterenavond op de stoep van den heer A. A. S. alhier een donderbus, waardoor een spiegelruit van zyn winkel barstte. De daders, twee aard- appelkoopers, zijn bekend. Vermoedelijk staat 't In verband met de feesteiykheden van den heer S., die heden zijn verjaardag en ondertrouw viert. Biervliet, 2 Nov. Maandag had men op de hoeve van de wed. R., In den Pleters- polder onder deze gemeente, na het bakken, de gloeiende houtskolen ln het knechts kamertje geplaatst, omdat het daar zoo vochtig was. 's Avonds vergat men de kolen weg te halen en de knechts vonden, toen zij In dit kamertje hun logies namen, de warmte zoo aangenaam, dat zij den doofpot niet sloten. Den volgenden morgen verscheen de koewachter In den stal, en toen hij de knechts niet op hun post zag, riep hij den baas, die hen geheel bewusteloos vond met verwrongen gelaatstrekken. Dadeiyk werd geneeskundige hulp in geroepen. Eerst na den middag keerde het bewustzyn weder. Landbouw en Veeteelt. Men meldt ons uil het eiland Tholen: De prys der bruine boonen is zeer hoog en loopt zelfs voor de niet wakke tot boven de f 15 per H L er zijn In sommige ge meenten heel wat boonen geteeld, maar de opbrengst is verre beneden die van 1908 gebleven. De vraag naar boonen Is niet gering, maar de drukke veldwerkzaam- heden tengevolge der bieten-campagne beletten, dat men deze vrucht dorschl. Het aanbod Is daardoor in dit eiland niet bizonder groot. Er staan ook nog al boonen te velde, die natuurlijk wel goed droog weder mogen hebben, om geschikt te zijn binnengereden te worden. De heer A. J. de Oraaff, Provinciaal- veearts teScherpenlsse, zal teOud-Vossemeer een cursus leiden In paardenkennis, waar aan 18 leerlingen zullen deelnemen. RECHTZAKEN. Kantongerecht te 1 2 November 1909. Door het Kantongerecht alhier zijn heden ver oordeeld wegens: Overtreding der Leerplichtwet. A. L. P., 42 jaar te St.-Maartensdljk, tot twee boeten van f 3 elk of 3 dagen hechtenis voor iedere boete; C. D. v. d. G., 32 jaar te Poort vliet; J. C. v. d. R., wed. M. W., 48 jaar te St.- Philipsiand en G. P.f 37 jaar te Oud-Vossemeer, ieder tot eene boete van f 4 of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner; W. M. B., 50 jaar te Tholen, H., 44 jaar te St.-Annaland, M. D., 41 jaar te Scherpenisse, J. H., 45 jaar en D. Q., 51 jaar, belden te St.-Maartensdijk, ieder tot een boete van f 6 of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner; J. S, 46 jaar te Poortvliet, tot een boete van f 8 of 8 dagen hechtenis; M. J., 37 jaar; L. v. d. V., 36 jaar. J. O., 41 jaar, allen te Poortvliet; M. A.M., 38 jaar te St.-Phillpsland, ieder tot een boete van f 8 of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner; M. W., 38 jaar te Slavenisse tot f 10 boete of 3 dagen hechtenis; J. G. v. B., 48 jaar te Poortvliet en L. P., 39 jaar te Stavenisse, ieder tot f 12 boete of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner; P. G. A. P., 41 jaar te St.-Philipsland tot 12 boete of 6 dagen hechtenis; C. d. B., 48 jaar te Stavenisse tot f 15 boete of 10 dagen hechtenis. Rijden op een rijwiel zonder licht. Ph. M. J24 jaar te St.-Maartensdijk, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis; A. v. O. Jzn., 31 jaar te Tholen tot f 2 boete of 1 dag hechtenis; Iz. C. G. Wzn, 34 jaar en J. v. G., 20 jaar, beiden te Scherpenisse, G. G., 33 jaar te Bergen-op-Zoom, P. V., 18 jaar te Veere, D. d. W., 45 jaar te St.- Maartensdijk, A. B. W. Mz., 29 jaar, M. J. v. d. W„ 19 jaar, L. K. G., 41 jaar, M. J. d. H., 26 jaar en M. P. v. d. S. Wzn., 24 jaar, allen te Tholen; D. H. V. Jzn., 20 jaar, A. G. Czn., 18 jaar, M. v. D., 24 jaar, M. A. v. A., 29 jaar, allen te Oud- Vossemeer; M. P. W., 19 jaar, A. J. v. d. R., 19 jaar, P. v. d. R., 45 jaar, W. P. K., 19 jaar, allen te Stavenisse; D. S., 48 jaar, C. P., 19 jaar, K. C. v. d. S., 19 jaar, C. L. v. E., 19 jaar, F. C. F. V., 30 jaar en A. K., 33 jaar, allen te Poortvliet; J. V. Lzn., 19 jaar te St.-Phillpsland, A. J. G., 29 jaar, j. v. M., 26 jaar en C. v. H34 jaar, allen te St,-Annaland, ieder tot een boete van f 3 of 2 dagen hechtenis voor leder hunner Rijden met een voertuig zonder licht. J v. d. S., 27 jaar te St.-Maartensdljk, J. L. v. L., 44 jaar te Oud-Vossemeer, ieder tot een boete van f 3 of 2 dagen hechtenis voor iedere boete. Openbare dronkenschap. C. V., 34 jaar te Halsteren, Th. B-, 19 jaar, M C. V. Mz., 36 jaar, D. H59 jaar, allen te St.-Maartensdijk M C H., 39 jaar, C- D- Czn-, 29 jaar, belden te Stavenisse; M- J. K. Wzn, 22 jaar te Scherpenisse, leder tot een boete van f 1 of 1 dag hechtenis voor leder hunner. P. L. B., 48 jaar en B d B18 jaar, beiden zonder be kende woonplaats in Nederland, ieder tot een boete van f 2 of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner; T. v- B., 37 jaar te Tholen tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis; J. B-, 65 jaar te St. Maar tensdijk tot twee boeten ieder van f 2 of 2 dagen hechtenis voor iedere boete; M G., 70 jaar te St -Annaland tot drie boeten ieder van f 3 of 2 dagen hechtenis voor iedere boete Een juffrouw uit Baarn, die in Sep tember op het perron van het station te Hilversum een taschje vond en het zich daarin bevindende geld en effecten voor zich zeiven hield, werd door de Amster damsche rechtbank veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De Amsterdamsche rechtbank heeft een boterhandelaar, die tot tweemaal toe margarine heeft doen vervoeren, zonder dat dit woord op de verpakking stond, veroordeeld tot 8 maanden hechtenis, met last tot openbaarmaking van het vonnis. De krijgsraad in het le Militair arron dissement te 's-Gravenhage heeft den milicien P. A. M., van het 2e bataljon 3e regiment infanterie te Middelburg, veroor deeld tot een militaire gevangenisstraf van 2 maanden, wegens het opzettelijk nalaten der orders van dengene die boven hem gesteld is. Smaadschrift. Voor de Rechtbank te Alkmaar had zich gisterenmiddag te ver antwoorden de heer A. G. Verstegen, te Den Helder, directeur van het weekblad Het Anker, orgaan van den Matrozenbond, en wel wegens de in de nummers van 1, 8 en 15 Mei 1.1. verschenen artikelen, onder den naam „Heldersche correspondentie", waarin minder gewenschte toestanden aan boord van Hr. Ms. „Piet Hein" werden onthuld. Deze artikelen waren in het bizonder ge richt tegen de heeren G. van Hulsteijn, le luit.-ter-zee aan boord van genoemd schip, en H. Th Hoven, kapiteln-ter-zee tot 1 Nov. 1.1. commandant van genoemden bodem, thans commandant van Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Volgens de bedoelde arti kelen zou de kapitein Hoven meermalen voor kleine overtredingen zwaar hebben gestraft, zonder hun te vergunnen zich te recht vaardigen. Genoemde luitenant zou meer malen zijn minderen hebben uifgescholden en uitgevloekt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 2