ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 6 November 1909. Eerste Blad. (2j ierikzeesche Cour an t). Opkomst onder de wapenen van Verlofgangers. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen D1NSDAQ, DONDERDAO en ZATERDAQ verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, t 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. - No. 8845 Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redacteur: I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op een schrijven van den Commissaris der Koningin in Zeeland, d.d. 2 November j.l, A No. 4863, 3e afd, M.; Roept bij dezen op, om op den ten December 1909, vóór des namiddags 4 uur te Middelburg onder de wapenen te komen, de navolgende ver lofgangers; WILLEM H1LLEBRAND en JACOBUS SAMAN, beiden verlofgangers der gemeente Zierikzee van de lichting 1909 Zierikzee, den 5 November 1909. De Burgemeester voornoemd, H C- MOOLENBUROH Zierikzee, 5 Nov. Wij vestigen de aan dacht der middenstanders op de In dit nummer voorkomende advertentie van mr. H. Polvliet, waarin verzocht wordt hem de vragenlijsten, zoo volledig moge lijk beantwoord, terug te zenden. Blijkens een in ons blad voorkomende advertentie kan men bij den heer A. Pau- lussen een nieuw soort bitter bekomen, n.l. de echte Riga-bltter. Deze Russische bitter moet volgens kenners van uitnemende hoedanigheid zijn. Naar wij vernemen, bestaat het voor nemen alhier een hulsvlljttentoonstelling te houden. Naar men meldt, worden door een Engelsche firma pogingen aangewend om in één der gemeenten van Zuid-Beveland, gelegen aan de Schelde, een fabriek van licht ontplofbare stoffen op te richten. De onderhandelingen tot aankoop van onge veer 20 hectaren grond zijn daarvoor reeds geopend. Bij kon. besl. Is met ingang van 23 dezer herbenoemd tot burgemeester der gemeente Nleuwe-Tonge, de heer A. J de Graaff. Brouwershaven, 3 Nov. De raad dezer gemeente heeft in zijn vergadering van heden benoemd tot hoofd der openbare school alhier den heer D. K. Bakker, onderwijzer van bijstand met verplichte hoofdakte te Sappemeer (Gr.) Verder werd op zijn gedaan verzoek eervol ontslag verleend met 1 Jan. a s. aan den heer M. A. Ittmann, als gemeente geneesheer c. a. alhier, en in diens plaats met Ingang van dien datum benoemd den heer W. H. Ittmann, arts te Amsterdam. Nog werd in die vergadering besloten een subsidie van f 25 's jaars toe te kennen aan de Vereenlging tot oprichting en Instandhouding der Ambachtsschool te Zierikzee, waardoor de jongens, wonende In deze gemeente, die van die school wenschen gebruik te maken, slechts de helft van het schoolgeld behoeven te betalen. DuivendIJke, 2 Nov. Het gemeentebe stuur alhier heeft een groot gedeelte van den Striepweg voor rij- en voertuigen tijdelijk onberijdbaar verklaard, zulks ten gevolge van de weersgesteldheid en den slechten toestand van den weg. Burgh, 4 Nov. In een op Zaterdag avond 1.1. gehouden vergadering van het ziekenfonds .Helpt Elkander" alhier werd medegedeeld, dat het kapitaal van de vereenlging op dit oogenbllk bedraagt f 1552,431, waarvan f 1450 Is uitgezet op de Rijkspostspaarbank. Oedurende de wintermaanden zal van de leden geen contributie worden geheven, terwijl gedurende dien tijd aan zieke leden I 5 per week wordt uitgekeerd. Herhaaldelijk Is aangedrongen om naast deze vereenlging ook een steenkolenver- eenlging op te richten. Thans zal op 13 November a.s. daaromtrent een bijeenkomst van belangstellenden worden gehouden. De heeren O. A. van Zuljen, J. van de Vate Jz. en W. G. Boot, uitmakende het dagelüksch bestuur van het ziekenfonds, hebben zich bereid verklaard de voorbe reidende werkzaamheden te verrichten. Nieuwerkerk. Donderdagvoormiddag had te Kapelle, bij de Stoof .De Kapel", een ongeluk plaats met het rijtuig van den heer v. D. uit Ouwerkerk, waarin de vrouw van den heer v. D. en de knecht (als bestuurder) waren gezeten. Doordat het paard schrok, maakte het een zijsprong en hek rijtuig kwam In de sloot terecht, waaruit het met veel moeite, erg gehavend, door mannen, die aan de laadplaats van de tram werkzaam waren, werd opgehaald. De Inzittenden hadden weinig letsel be komen, doch van de boter en de eieren, die de boerin bij zich had, was heel wat bedorven. Stavenisse, 4 Nov. In een vorig nummer stond abusievelijk vermeld, dat de gemeente raad besloten was terug te komen op het vroeger genomen besluit tot het oprichten van een zlekenêeurs, dit moest zijn van een ziekenhuis. Volgens den alhier van wege het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt bij Utrecht geplaatsten regen meter viel er in October 1.1. alhier 103 8 m.M. regen (In 16 aflappingen) tegen 13.5 in 1908 en 108 6 in 1907. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 771, de laagste 748 m.M. Scherpenisse. Het zoontje van C. K. had het ongeluk, terwijl hij op een paard zat, van een ander paard zóódanig een slag tegen zijn been te krijgen, dat ge neeskundige hulp moest worden Ingeroepen. Door de leden der Dorcasvereeniging Is ruim 40 gulden In deze gemeente gecollecteerd. Toen de bieten-agent J. K. aan een kar bleten werkzaam was, kreeg deze overwicht, waardoor hij In de haven geraakte. Door spoedig toegeschoten hulp kwam hy met een nat pak en den schrik vrij. St.-Anrialand, 5 Nov. Alhier is een jongetje van anderhalf jaar, dat zich met zijn moeder op den zolder bevond, door een opening naar beneden gevallen en terechtgekomen op de kachel, waardoor wel de hoogte van zijn val minder groot werd, maar waardoor het aan zijn gelaat en zijn zijde ook brandwonden bekwam, tengevolge waarvan het arme ventje veel pijn lijdt. Zeker Is het waar, dat er veel aan het toezicht ontbroken heeft, maar waar is het ook, dat men soms oogen te kort komt. St.-Maartensdljk. Door Ingelanden van den Muljepolder Is ter voorziening iri de vacature van Dijkgraaf, wegens periodieke aftreding van den heer N. Polderman, de volgende voordracht opgemaakt: 1. de heer N. Polderman (aftr.); 2. de heer O. C. de Wilde; 3. de heer J. Polderman. In één van de beide gezinnen, waar- In zich voor drie weken het roodvonk vertoonde, heeft zich een nieuw en ernstig geval voorgedaan. Middelburg. De najaarszilting van de Provinciale Staten zal a.s. Dinsdag, des avonds half acht, geopend worden. De heer M. Fokker, gemeente ontvanger alhier, biedt Zaterdag een diner aan aan alle gemeente-ambtenaren, die hem op 2 November j.l. ter gelegenheid van zijn 25-jarlge ambtsvervulling een geschenk aanboden. Binnenkort zal de Inschrijving worden geopend op een aandeelen-kapitaal, groot f 700,000, verdeeld in aandeelen van f 500, voor het in exploitatie brengen van de stoomtramlljnen IJzendljke—Sas van Gent— Nederl. grens, Moerbeke—Biervliet en Phi lippine—Zaamslag. Voor deze tramlijnen Is door de Prov. Staten van Zeeland reeds een renteloos voorschot toegestaan tot een maximum van f 690,000. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 5 Nov. In de vergadering der afdeeling Zierikzee van de Maatschappij tol bevordering van Landbouw en Veeteelt In Zeeland werd door den waarnemenden voorzitter, den heer A. der Weduwen nadat de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering door den secretaris, den heer M. C. Mulock Houwer, waren voorgelezen, medegedeeld, dat van den heer J. C. van der Have, burgemeester van Oosterland, bericht was Ingekomen, dat hij wegens den staat zijner gezondheid het vlce-voorzitterschap der Afdeeling, hetwelk hem was opgedragen, niet kon aannemen. De benoeming van een vice- voorzitter kon In deze vergadering niet geschieden, maar het bestuur zou haar in de December-vergaderlng aan de orde stellen. Wellicht dat dan de heer j. C. van der Have, wat wij allen van harte hopen, geheel hersteld zal wezen, zoodat het vice-voorzltterschap da door hem aan vaard zal worden. (Luid applaus). Voorts deelde hij mede, dat door de Afdeeling een jonge beer Is aangeschaft in de plaats van den oude, die bij Timmer man te Oosterland gestald, van de hand Is gedaan. Een oproeping was gedaan tot deel neming aan een cursus In paardenkennis. Slechts vijf aspiranten hadden er zich voor aangemeld, zoodat vermoedelijk dte cursus niet zal doorgaan. De voorzitter stelde alsnu aan de orde de afschaffing van het strijkgeld, in de vorige vergadering door hem ter sprake gebracht, zoodat hij zich verplicht acht dit onderwerp ook in te lelden. Hij schetst den aard van het misbruik, dat bij ver- koopingen in het strijkgeld gelegen is. Handige lui bieden, niet om te koopen, maar om het strijkgeld machtig te worden. Er kunnen, zelde spreker, omstandigheden zich voordoen, dat hel strijkgeld ten na- deele is van den verkooper, die de strijk gelden betaalt. Hl] zou er voor wezen alle strijkgelden af te schaffen. Sedert 60 jaren toch zijn de toestanden veranderd. TGen werd de rijksdaalder gegeven om een aspert op de zaak te verkrijgen. De heer Glljam is het er mede eens, dat de huidige toestand immoreel is. 't Is om het strijkgeld te doen, en niet om te koopen. Daarom is het gewenscht het strijkgeld af te schaffen. Maar Indien nu eens niet alleen bij opbod, maar ook bij afslag verkocht werd. In Tholen en In Holland gebeurt dat. De heer W. C. de Crane meent, dat een verkooping bij opbod in het voordeel is van den verkooper. Hij Is van gevoelen, dat het mijnen voor de kleine landbouwers niet zoo voordeellg is, en zou het jammer vinden, als het ingevoerd werd. De heer J. W. van Oeveren kan zich wat het eerste gedeelte betreft met den heer Glljam vereenigen, maar niet ten opzichte van het tweede gedeelte. Hij zou nog liever het strijkgeld willen behouden, dan het afmijnen Ingevoerd zien. De heer Giljam verklaart niet zoo ge porteerd te wezen voor het mijnen, dat hij besprak, wat hij slechts aangaf als aequl- valent. De heer D. Hocke vindt het stelsel van rijksdaalders geven afkeurlngswaardig, maar acht dit stelsel toch nog beter dan het mijnen. De heer W. C. de Crane: Een feit is het, dat door het strijkgeld het land meer opbrengt, zoodat het Is In het belang van den verkooper. Zijns Inziens gaat het moeilijk het tegen te gaan. De voorzitter geelt toe, dat men den verkooper niet kan binden door een hier te nemen besluit. Maar de vergadering zou met het oog op het grove misbruik, dat van het strijkgeld gemaakt wordt, de wenschelijkheid kunnen uitspreken, dat het werd afgeschaft. De heer Bolle, burgem. van Zonnemalre, meent, dat als de notarissen het er over eens zijn om. het strijkgeld af te schaffen, dat dan de zaak beslist Is. (De notarissen waren allen aanwezig, behalve notaris Del Campo, die bericht van verhindering had gezonden). Notaris Franse is geen voorstander van strijkgeld. Maar de notaris is de dienaar van den verkooper. En als deze tot hem zegt, verkoop met strijkgeld, dan moet hij dat doen. Hij zou het toejuichen, als het afgeschaft werd, maar het is ingeworteld Spreker wijst er nog op, dat verkoop bij minderjarigen of hypotheek geschieden moet volgens plaatselijk gebruik. Door het strijkgeld af te schaffen zou men In conflict komen met de plaatselijke gewoonte. Een wet kon het afschaffen. Maar die zal er wel niet komen. De voorzitter Is het met de heer Franse eens, dat de notaris niet kan handelen tegen den wil van zijn principaal, die last geeft om te verkoopen met strijkgeld, maar meent, dat de notaris, door het geven van advies aan den verkooper, een Invloed ten goede in deze kan oefenen. De heer J. W. van Oeveren meent, dat reeds veel gewonnen zou zijn, wanneer de notarissen, die bijkans allen hier aanwezig zijn, verklaarden, dat het strijkgeld een Immoreele toestand Is. Notaris Franse gelooft, dat het zijn collega's, evenals aan hem, zeer aangenaam zal zijn, wanneer een hofstede zonder strijkgeld verkocht werd. Notaris Van Nouhuys Is van oordeel, dal de notarissen op den wil der partijen veel Invloed kunnen uitoefenen, wanneer deze het advies van hen vragen. Spreker zou een premie willen geven aan den hoogsten bieder, b.v. 1 pCt. In Holland Is dit zoo. Maar de notarissen moeten het met elkan der eens zijn. Notaris Biermasz dankt voor de tot hem gerichte uitnoodlging deze vergadering bij te wonen. Hij is het met collega Franse niet eens, dat wij niet mogen verkoopen In strijd met het plaatselijk gebruik. Ging toch de redeneering van notaris Franse op, dan zou een plaatselijk gebruik nooit kunnen afgeschaft worden. Spreker meent, dat zij competent zijn om het plaatselijk gebruik te veranderen. Maar de notarissen moeten het onderling met elkaar eens zijn. Men zou door een advertentie in de courant te plaatsen, of het aannemen van een motie door deze vergadering reeds veel bereiken. Een stap in de goede richting ware het, Indien van elk bod slechts één rijksdaalder werd gegeven, en nooit een rijksdaalder, dan voor een bod van f 25. De heer Bolle deelt mede, dat bij ver- koopingen In Walcheren een ieder een briefje krijgt, dat hij met een bod kan invullen. Wie het hoogst heeft Ingeschreven, krijgt strijkgeld. De voorzitter vraagt aan de vergaderden, of zij allen het strijkgeld immoreel achten. (Applaus). Hij hoopt, dat de notarissen in het vervolg met den wensch van deze vergadering zullen rekening houden. Notaris Van Nouhuys doet nog uitkomen, dat het lastig is misbruik te keeren als men alleen staat, maar dat noodlg is de medewerking van het publiek en de notarissen. Hij zal den raad van den voor zitter opvolgen, en was zeer verheugd, dat dit punt op de agenda stond. De voorzitter dankt de heeren, die de zaak besproken hebben, en hoopt, dat de notarissen zooveel mogelijk de goede zaak zullen steunen. Hij stelt thans aan de orde het tweede punt op de agenda, de voorziening in het gebrek van guldens en rijksdaalders in de buitengemeenten, speciaal in Westelijk Schouwen. De heer W. C. de Crane, die meer malen het woord voerde, zeide zakelijk het volgende. Spreker heeft met be vreemding op de agenda gelezen dit punt, het gebrek aan specie in de buiten gemeenten. Als correspondent le klasse der Nederlandsche Bank heeft hij steeds een groote hoeveelheid specie In voorraad. In den regel wordt, zegt spreker, veel meer specie ter Inwisseling aan zijn kantoor aangeboden, dan gevraagd, zoodat het grootste gedeelte van het jaar gedurig kistjes met specie aan de Nederlandsche Bank moeten verzonden worden. Het Is waar, dat in het najaar groote behoefte aan zilver is, maar dan wordt door aanvoer van het agentschap in Middelburg daarin voorzien. Zijn wel licht de bewoners der buitengemeenten niet op de hoogte, dat ten kantore der Nederlandsche Bank specie te krijgen Is? Dit kan hij moeiltyk veronderstellen, daar In de drukke tijden dagelijks door land bouwers en vrachtrijders specie wordt gehaald. Het feit, dat thans een adres tot de regeering gericht is, om te willen zorgen voor een grooten voorraad specie, staat niet op zich zelf. Jaren geleden Is door een hooggeplaatst persoon alhier een dergelijk verzoek gedaan, met het gevolg, dat met groote kosten een geldzending uit Amsterdam plaats had. Het bleek echter, zooals te voren was voorspeld, dat niemand daaraan behoefte had, zoodat die specie even spoedig als zij gekomen was weer moest worden weggezonden. Spreker vindt het jammer, dat adressanten, alvorens een adres in te zenden, zich niet op de hoogte hebben gesteld van de beschikbare middelen om In hunne behoeften te voorzien. Ten slotte wijst spreker er op, dat te zijnen kantore dagelijks tusschen 10 en 1 uur gelegenheid Is tot Inwisseling van bank papier en specie. De heer Stoop, inspecteur der directe belastingen, verkrijgt het woord. Door de landbouwvereenlging „Scharendljke" te Elkcrzee is, zeide spreker, aan den Minister van Financiën een adres gericht met het verzoek, om In de gemeenten van Schouwen en Duiveland op een of andere manier zilveren standaardmunt beschikbaar te stellen, b.v. aan de hulppostkantoren. Alvorens tot het verzenden van dit ver zoekschrift over te gaan, heeft de land- bouwvereeniging „Scharendljke" een circulaire rondgezonden aan de verschillende andere vereenigingen op Schouwen-Duive- iand, waarin haar voornemen werd mede gedeeld, en waarin de meening dier vereenigingen werd gevraagd. De ver schillende antwoorden kwamen In, de ééne werd in meerdere, door de andere in mindere mate Instemming betuigd met het streven van „Scharendijke". Het adres van „Scharendijke" is aan het Departement van Financiën bij de Generale Thesaurie Ingekomen, en aldaar worden nu middelen beraamd om aan genoemd verlangen tegemoet te komen. Het voorstel van „Scharendijke", om zilver ter incasseering beschikbaar te stellen op de hulppostkantoren was aan bezwaar onderhevig, (één van de adhesie- betulgende vereenigingen had de vrees voor bezwaar hiertegen al te kennen ge geven), doch men heeft gedacht aan de kantoren van de rijks-ontvangers op Schouwen-Duiveland, behalve Zierikzee. Met betrekking hierop is het adres met bijlagen in spreker's handen gesteld, en hij heeft daarop de berichten van de drie betrokken ontvangers Ingewonnen, n.l. Brouwershaven, Noordwelle en Oosterland. In verband hiermede zou het hem aan genaam wezen zelf eens te mogen spreken met de In het adres bedoelde werkgevers de landbouwers en hij heeft geen beter middel gevonden dan zich te wenden tot den secretaris van de Afd. Zierikzee der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, waar hij meende dat dit in de allereerste plaats het lichaam is, bestemd om de belangen van de landbouw op Schouwen en Duive land te behartigen. De voorzitter van onze Afdeeling Is zoo welwillend geweest hem in de gelegenheid te stellen zich hier rechlstreeks tot u te richten, waarvoor spreker zijn dank betuigt. De vereeniglng „Scharendijke" te Eikerzee klaagt er over, dat zoo weinig zilvergeld in cmloop is. De landbouwers voorzien hierin door Donderdags zilver uit de stad mede Ie brengen, doch wanneer men niet naar de stad geweest Is, ondervindt men de grootste moeilijkheden bij de uitbetaling van het werkvolk. Werken er twee personen uit hetzelfde gezin bij iemand, dan wordt er al eens gauw met een bankje betaald, en de moeilijkheid van het inwisselen wordt dan op de arbeiders overgebracht. Nu is de vraag, of, alvorens aan de ont vangers de verplichting wordt opgelegd zilver ter inwlsssling beschikbaar te hebben, er werkelijk onder alle drie kantoren dezelfde behoefte bestaat, als in 't adres wordt omschreven. De ontvanger te Brou wershaven vereenigt zich geheel met het In 't adres geuite bezwaar. Hijzelf stort bij den betaalmeester nooit zilvergeld, en toch heeft hij altijd maar zóó weinig, dat hij geen twee menschen achter elkaar een bankje van f 100 zou kunnen wisselen. Naar de zitdagen neemt hij al zilvergeld mee, juist omdat er veelal met papier betaald wordt, In de hoop zilvergeld terug te krijgen. Op het kantoor wil deze ontvanger dus gaarne tot leder bedrag Inwisselen, mits hem twee dagen van te voren van dit voornemen mededeellng wordt gedaan. Op de zitdagen kan dit natuurlijk niet In onbeperkte hoeveelheid, en zou hij b.v. f 500 willen meenemen en niet meer willen Inwisselen dan f 50 per persoon. Voor sommigen zal een bedrag van f 50 (eens per maand) niet voldoende zijn. Spreker zou daarom aan dit advies willen toe voegen, tenzij men bijtijds den ontvanger verzocht heeft op den eerstvolgenden zitdag een zeker bedrag mee te brengen. In den eersten tijd zal deze dus misschien veel zilver wel eens mee moeten nemen, doch als er meer geld in omloop komt, zal dit aanvragen van groote hoeveelheden van tijdelijken aard zijn. Een en ander betreft Dreischor, Zonne- maire en Duivendijke. Wat Noordwelle betreft, de ontvanger er van heeft steeds een flinke voorraad zilver, doch bij hem wordt zelden of nooit

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1