De mailtreinen ondervonden twee uren vertraging en de trein, welke ten 9 22 te Vlissingen moest aankomen, arriveerde daar eerst te ruim 11 uur. Van Rozendaal kwam des nachts 12 uur te Krabbendijke een extra-trein met een ploeg werkvolk en de noodige materialen, en werd dadelijk het opruimingswerk ter hand genomen, waardoor des nachts nog de geheele lijn weder vrij was gemaakt, en de treinenloop des morgens vroeg weder geheel normaal was. Opengesteld is de uitgifte a pari van obllgatiën der 2e geldleening, groot f 150.000, van de Vereeniglng tot Christe lijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland, verdeeld in aandeelen ad f 1000, f 500, f 100 en f 50, rentende 4 pCt. De gemeenteraad van Axel heeft eene commissie uit haar midden benoemd, die een onderzoek zal Instellen naar de mogelijkheid tot oprichting van een gas fabriek in die gemeente. De gemeenteraad van Neuzen heeft besloten tot het aangaan van een leening, groot f 6000, voor uit te voeren nieuwe werken. Volgens een schrijven uit 's-Graven- hage aan Zelandia zou het zeker zijn, dat bij de behandeling van het wetsontwerp, waarbij voorgesteld wordt den accijns op sterken drank te verhoogen van f 67 tot f 90 per hectoliter, een amendement zal worden ingediend, strekkende om den accijns niet tot f 90, maar tot f 100 te verhoogen. Naar men aan de Arnh. Crt. meldt, komen er met 1 Mei kilometerboekjes, geldig voor Staats- en Holt. IJzeren Spoor weg. De retourbiljetten worden afgeschaft. De prijzen van de heen- en weerreizen worden daardoor hooger; maar het tarief der abonnementen wordt verlaagd. Noordgouwe. Voor de op 31 Dec. a.s. te houden volkstelling zijn alhier tot tellers benoemd de heeren A. Prinse en A. Jonker, terwijl de eerstgenoemde tevens met de leiding der telling is belast. Noordwelle. De heeren J. P. Holle- stelle en A. Zandijk zijn benoemd tot teller voor de 9e tienjaarlijksche volkstelling. De eerste is belast met de leiding en de administratieve werkzaamheden. Sir-Jansland. Vrijdagavond werd door den secretaris der vereeniging „Eigen hulp" alhier rekening en verantwoording gedaan van zijn gehouden beheer. Hieruit bleek, dat door de vereeniging ruim 1900 H.L. kachelkolen zijn geleverd, wel een bewijs dat de vereeniging steeds in bloei toeneemt. De rekening werd nagezien door de H.H. Oudshoorn en De Ronde, waarbij bleek, dat alles in orde werd bevonden, waarna ze werd goedgekeurd. Aan de beurt van aftreding was de voorzitter, de heer v. d. Welie. Op voorstel van een lid werd deze bij acclamatie herkozende benoeming werd dan ook door den heer v. d. Welle aan vaard, na een woord van dank aan de leden gebracht te hebben. Niets meer te verhandelen zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. Bruinisse. Vrijdagmiddag geraakte een wagen, nog gedeeltelijk met suikerbieten geladen, In de haven. Een tweetal meisjes, die zich om de bieten af te gooien op den wagen bevonden, vleien daardoor Insgelijks in het water. Door spoedig aangebrachte hulp mocht het echter ge lukken beiden te redden, zoodat het ongeval nog gelukkig afliep. St. Filipsland, 31 Oct. Alhier is een paartje in ondertrouw opgenomen, waarvan zoowel bruid als bruidegom ieder slechts 17 jaar telt. Stavenisse. In de l.l. Vrijdag alhier gehouden gemeenteraadszitting werd met 5 tegen 2 stemmen besloten niet verder In te gaan op het in de vorige vergadering genomen besluit, in zake de oprichting van een zlekenbeurs. Op een verzoek van heeren Kerkvoogden der Ned. Herv. Gem., om een schoollokaal te mogen gebruiken voor godsdienst onderwijs, werd goedgunstig beschikt. Colijnsplaat, 30 Oct. In den afgeloopen nacht heeft aan den polder „Oud-Noord- Beveland" tusschen de dijkpalen 13 en 16 een dijkval plaats gehad, ter lengte van pl. m. 160 meter. Op enkele plaatsen is de dijk weg gevallen tot over de helft van de kruin. Er is geen gevaar voor den polder, daarachter dezen dijk nog een inlaagdijk ligt. Kortgene, 30 Oct. In de heden alhier gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging de Ambachtsteekenschool voor Noord-Beveland, werd meegedeeld dat thans 9 leerlingen (waaronder één kosteloos) aan den cursus deelnemen. De begrooting werd vastgesteld In ontvang en ultgaaf.op f 362,50 De geraamde Inkomsten bestaan uit f 112,50 contributie en subsldiën der gemeenten, van het Nut f 100 schoolgeld en f 150 subsidie van het rijk en de provincie. Aansluiting van leden wordt ten zeerste door het bestuur op prijs gesteld. Wissenkerke, 29 Oct. Heden werd in de vergadering der ingelanden van den Marlapolder met algemeene stemmen be sloten, om In het volgend jaar alle in dien polder bestaande aardewegen met grind te verharden. Kamperland, 30 Oct. Van een geval van kinderverlamming alhier (zooals ver teld werd) is niets bekend. Wel zijn hier op het dorp in een gezin een paar ge vallen van roodvonk voorgekomen. De ziekte is niet van kwaadaardigen aard en breidt zich niet uit. Middelburg. Heden (Maandag) herdenkt de heer M. Fokker, gemeente-ontvanger alhier, den dag, waarop hij vóór 25 jaar als zoodanig in dienst trad. Hedenmiddag werd hem bij monde van den gemeente-secretaris, den heer mr. G J. Sprenger, namens de gemeente-ambtenaren een bronzen beeld aangeboden, voorstel lende „Les Papillons". Hierna bestond ten stadhuize gelegenheid voor een ieder, die daarvan gebruik wenschte te maken, om den jubilaris gelukte wenschen. Hiervan werd door velen gebruik gemaakt, terwijl ook op andere wijze de jubilaris veel belangstelling mocht ondervinden. Hedenavond wordt den heer Fokker een diner aangeboden door de leden van den raad, den burgemeester, den secretaris en den in September j.l. afgetreden wethouder, den heer W. J. Sprenger. Tijdens dat diner zal den jubilaris, namens genoemde heeren, een portefeuille worden aangeboden, inhoudende een aantal oude teekeningen van de heerlijkheden op Walcheren. Bij dit geschenk is een fraaie oorkonde gevoegd, ontworpen en geteekend door den heer J. C. Nijland alhier. Hedennamlddag zakte in de Lange Delft alhier de 80-jarige C. uit Qrijpskerke plotseling ineen en bleef op de plaats dood. Het lijk werd naar het gasthuis gebracht en zal van daar naar Orljpskerke vervoerd worden. Vlissingen, 1 Nov. Zaterdag is alhier de tweede motorsloep voor het Belgisch Loodswezen aangekomen. Deze sloep, die gebouwd is op de werf van Cocqueril te Antwerpen, is ongeveer 12 meter lang, 2 meter breed en 80 c.M. diep. Zij is ook ingericht om als zeilboot te kunnen dienst doen. Met de komst van deze tweede motor sloep voor onze Zuidelijke naburen rijst de vraag, hoelang het nog zal duren voor onze loodsen ook van een dergelijk modern vaartuig gebruik kunnen maken? De concurrentie met de Belgen is zéér zwaar en het Is daarom hoog noodig, dat de Nederlandsche loodsen, die over het algemeen in geen enkel opzicht voor eerstgenoemden behoeven onder Ie doen, van bovenaf In alle opzichten gesteund worden. Zou het niet gewenscht zijn, dat één der leden van de Tweede Kamer hierna bij de regeering eens informeerde? Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Haamstede, 29 Oct. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo genaamd Camp werd, ten verzoeke van zijn princi paal, publiek verkocht: 1,06,20 hectaren bouwland, voor f 795; 3,18.80 hectaren bouw- en weiland, voor f 690; 0,68,30 hectaren bouwland, voor f 580; 1,36,20 hectaren bouwland, voor f 585; 1,40,70 hectaren bouwland, voor f 576, alles per 41 A. 68 c.A. of Schouwsch gemet. Onkosten 8 pCt. St. Filipsland, 30 Oct. Het ten over staan van den notaris Van Steenbergen geveilde huis met erf aan de Voorstraat alhier heeft opgebracht f 1100, Kooper A. Sorber. Landbouw en Veeteelt. Noordgouwe, 30 Oct. Hedenavond werd in de drukbezochte vergadering der geltenfokvereenlging door den heer J. Vijverberg verslag uitgebracht van de ver gadering, 23 October door den heer Zwagerman te Vlissingen bijeengeroepen. Met algemeene stemmen werd besloten, dat de geitenfokvereeniging „Noordgouwe en Omstreken" als lid van de opgerichte Prov. Vereeniging tot verbetering van het geitenras, zal toetreden. Tot bestuurslid der Prov. Vereeniging werd gekozen de heer J. Vijverberg, die de benoeming aannam. In de daarop volgende bestuursvergaderingwerd besloten, pogingen in het werk te stellen, ook te Dreischor een vereeniging op te richten. Mochten deze pogingen falen, dan wil onze vereeniging andere middelen beramen, om aan het verlangen der bewoners van Dreischor tegemoet te komen. KERKNI E U W S. Oeref. Qem. te Oosterland Woensdag 3 November (Dankdag) 's voormiddags half tien ure en 's namid dags 2 ure ds. C. Staal. Oosterland. Dinsdagavond a.s. hoopt de heer Schmal, agent van het Ned. Jongelingsverbond, in de Ned. Herv. Kerk om 7 uur een spreekbeurt te vervullen. Ds. O. Boersma, pred. der Herv. Gemeente te Goes, die het beroep aannam naar Silvolde, zal Zondag 28 Nov. afscheid nemen en Zondag 5 Dec. intrede doen te Silvolde, na bevestigd te zijn door zijn broeder, ds. L. Boersma van Vollenhove. Door den kerkeraad der Israëlitlesche gemeente te Rotterdam Is aan de vrouwen het kiesrecht toegekend. Weldra verwacht men nu een voorstel om de dames ook verkiesbaar te stellen. Eikerzee, 1 Nov. Bij de verkiezing van 4 gemachtigden In het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier werden uitgebracht 47 stemmen. Daarvan verkregen de heeren A. van der Weljde 43, M. T. van den Bout 39, A. Oiljamse 37, A. Oeschiere 28, J. Balenburg 16, C. van Splunder 8, J. van de Linde 2, T. Kloet 1, T. Flohil 1, C. van de Zande 1, J. Spek 1, J. Kramer 1, D. M. Kristalljn 1, J. Ringelberg 1, zoodat de 4 eerstgenoemde heeren zijn gekozen. ONDERWIJS. Oosterland. Benoemd tot onderwijzer alhier met verplichte hoofdakte de heer Over 't Veld te Wlssekerke. St. Filipsland, 30 Oct. Voor 't her- halingsonderwljs aan de school in de kom der gemeente hebben zich 5 mannelijke leerlingen aangemeld. Ooes. Alsnog toegelaten tot de Rijks Landbouw-winterschool J. M. Klompe, van Wolfaartsdljk. De school telt thans 26 leerlingen, waarvan 12 in het tweede en 14 in het eerste leerjaar. Met ingang van 1 November is de heer P. van Tiel te Breskens benoemd lot assistent van professor Van der Kloes te Delft. Hij zal als opzichter te Breskens worden opgevolgd door den rijksopzichter J P. de Ruiter, thans te ljmuiden. Noordgouwe. De gemeenteraad alhier heeft aan „de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van de Ambachtsschool te Zlerikzee" een jaarlijksche subsidie van f 25 toegekend. Post eu Telegrafie. Benoemd tot directeur van het telegraaf kantoor te Deventer de heer O. J. Acket, thans directeur van het post- en telegraaf kantoor te Neuzen. Met ingang van 1 Nov. is de heer C. C. Vogei, klerk der post en telegrafie 2de klasse aan dat kantoor te Tholen, op zijn verzoek, voor een halfjaar op non- actlvitelt gesteld; de heer H. F. Rung, van gelijken rang, is van Amsterdam naar Tholen verplaatst. SPORT. Een internationale ontmoeting. Gisteren speelde te Vlissingen E. M. M. I" vandaar tegen de Brugsche vereeniging „St-Franfois Havres I". De oude elftallen waren aan elkander gewaagd, leder had op zijn beurt de leiding. De Belgen blonken vooral uit door mooi samenspel, terwijl de Vlissingers meer op eigen kracht moeten vertrouwen. Iets eigen aardigs is zeker, dat in het Zuid-Neder- landsche elftal twee leeraren medespeelden, terwijl de andere negen leerlingen van hen waren. De uitslag was 2—1 in het voordeel van „E. M. M." Bij de rust was de stand gelijk spel 1 1. RECHTSZAKEN. Ernstige mishandeling. Den 12den November 1909 zal ter openbare terecht zitting van de arrondissements-.rchtbank te Middelburg worden behandeld de zaak tegen P. P30 jaar, arbeider, geboren te St.-Jan in Eremo, wonende Ie Watervliet- Oudeman (België), thans gedetineerd in het Huts van Bewaring te Middelburg, beklaagd van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan C. G„ in den avond van 22 September j.l., onder IJzendijke. In deze zaak zijn vanwege het O. M. 3 getuigen gedagvaard, waaronder één als deskundige. TWEEDE KAMER. Lintjeszaak. Bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting zijn natuurlijk heel wat opmerkingen gemaakt over de alge meene politiek en de verkiezingen. Zij bevatten weinig of geen nieuws. Belangwekkender zijn de gedachten- wisselingen, in alle afdeelingen gevoerd ter zake van de in 1903 aan den heer R. Lehmann vereende decoratie en het geen omtrent deze zaak bekend werd. Vele leden waren van oordeel, dat het voor gevallene van dien aard is, dat de Kamer zich aan eene bespreking daarvan niet mag onttrekken. Terwijl tot dusver ons land zich onderscheidde door de zuiver heid zijner politieke zeden en nimmer gebleken is van het geven van ridderorden in verband met politieke verkiezingen, hadden deze leden den indruk gekregen, dat door de wijze, waarop ten deze door den toenmaligen Minister van Binnenland- sche Zaken gehandeld Is, de goede naam der Regeering niet zonder reden in blnnen- en buitenland in opspraak is gebracht. Na een uiteenzetting der bekende kwestie waren sommige leden van oordeel, dat de hierboven aangestipte feiten, in onderling verband beschouwd, voldoende vermoedens opleveren om daaruit het bewijs te putten, dat het ontkende verband wel degelijk bestond. Anderen gingen niet zoover, maar achtten toch verschaffing van meer licht omtrent deze zaak noodig. Eenige leden waren van oordeel, dat, indien geen voldoend licht omtrent deze zaak verkregen wordt door nadere inlich tingen van den heer Kuyper of door een door de tegenwoordige Regeering in te stellen onderzoek, er termen zijn dien aangaande een parlementaire enquête in te stellen. In verband met het feit werden van de Regeering verschillende Inlichtingen ge vraagd. Het spreekt van zelf, dat het tegenwoordige Kabinet niet verantwoordelijk Is voor eene In 1903 verleende decoratie, maar men vertrouwde, dat de Regeering de Kamer zal willen inlichten omtrent de wijze, waarop ten aanzien van het ver- leenen van decoraties in het algemeen gehandeld pleegt te worden en van wat naar haar weten bij het verleenen van be doelde decoratie is geschied. Ook wenschte men, dat zij haar oordeel zou uitspreken over de vragen van politiek beleid, waaitoe het gebeurde aanleiding geeft. Men her innerde hierbij, dat de Min. van Financiën zich in 1868 bereid verklaarde inlichtingen te verstrekken omtrent de redenen, waarom de uitgaven voor decoraties onder het bewind zijns ambtsvoorgangers het daar voor toegestane crediet hadden overschre den en dat het Ministerie—Röell in 1894 aan de Eerste Kamer stukken overlegde, waaruit bleek, welke motieven het vorige Kabinet ertoe hadden geleid, ontbinding der Kamer raadzaam te achten. De inlichtingen, welke gevraagd werden, waren de volgende: 1°. Welke zijn de regels, welke bij het verleenen van decoraties aan ingezetenen plegen gevolgd te worden? Van welke autoriteiten worden daarbij informaties gevraagd? Is bij de decoratie van den heer R. Lehmann de gebruikelijke weg gevolgd? Gaarne zou men de ter zake daarvan uit gebrachte ambtelijke adviezen aan de Kamer overgelegd zien. 2°. Welke regels gelden ten aanzien van de vraag, tot het ressort van welken minister de voordracht tot toekenning eener decoratie behoort? 3°. Komt het meer voor en acht de Regeering het oorbaar, dat door een Minister de weg wordt aangewezen, door het volgen waarvan iemand aanspraak zal kunnen maken op eene ridderorde? 4°. Acht de Regeering het in overeen stemming met goede politieke zeden, dat een Minister geld aanneemt voor een partijkas en op de in de verklaringen van dr. Kuyper vermelde wijze over Regeerlngs- aangelegenheden correspondentie voert met iemand, die geenerlei officiëele positie bezit? 5°. In verband met de verklaring van dr. Kuyper, dat de heer E. A. Lehmann niet op eene lijst betreffende het verleenen van decoraties kon geplaatst zijn, omdat zoodanige lijst door 't Kabinet, dat aftrad, niet „gearresteerd" was, werd verder de vraag gesteld, of vóór dat aftreden eene voorloopige lijst werd opgemaakt en zoo ja, of de naam van genoemden persuon daarop voorkwam. Verscheidene leden verklaarden, dat hun vertrouwen in dr. Kuyper door deze zaak niet geschokt was. Verscheidene anderen gaven te kennen zijne houding niet in alle opzichten te verdedigen en niet te willen beweren, dat hij ten deze in allen deele met den noo- digen tact en voorzichtigheid had gehandeld, maar zt) meenden, dat dit voor de hoofd zaak, waarop het aankoml, namelflk voor de vraag, of er verband bestaat tusschen het verleenen der decoratie en het aan-' nemen van geld voor verkiezings-doelein- den, niet afdoet. Algemeen was men dezerzijds van oor deel, dat de uitdrukkelijke verklaring van dr. Kuyper, dat zoodanig verband niet bestaat, geloofd behoort te worden, totdat het tegendeel Is gebleken. Dat het bewijs van het tegendeel uit zijne verklaringen afgeleid zou kunnen worden, werd dezer zijds ontkend. De Inhoud dier verklaringen had den indruk gegeven, dat hij zich van geene schuld bewust is. De leden van de Tweede Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 9 November a.s., des namiddags te IJ ure. Wij vernemen, dat de vergadering der Tweede Kamer Dinsdag 9 November be legd is tot regeling der werkzamheden en de voorzitter het voornemen heeft aan de centrale afdeeling voor te stellen behalve de daartoe in vorige vergadering (22 Oct.) aangewezen onderwerpen, nog de volgende wetsontwerpen in de afdeelingen te onder zoeken: naturalisaties; nadere wijziging der wet betreffende het begraven van lijken op begraafplaatsen en begrafenis- rechten; onteigening voor uitbreiding van het stations-emplacement te Apeldoorn suppletoire oorlogsbegrootlng; suppletoire begrooting voor den landbouw enz.Idem voor justitie; Idem hoofdstukken 2 (hooge colleges) en 7é (financiën, alle voor 1908). Voorts verhooging en aanvulling der be grooting van het fonds voor uitvoering van de tlendwet en aanvulling der wet tot instelling van dat fonds. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 9 November, 's avonds half negen ure. TELEGRAMMEN Middelburg, 1 November. Gedep. Staten stellen voor twee geld- leeningen aan te gaan: één van f 97500 voor een voorschot aan de christelijke verpleging van krankzinnigen, en f 60.000 voor aan te leggen de tram Vlake—Hans- weert. Voor de tram Knocke—Breskens stellen Gedep. Staten voor een renteloos voorschot van een derde der kosten tot het maximum van f 33900. 's-Graveubage, 1 November. Geslaagd voor het derde gedeelte van het notarieel examen de heeren A. Reijers te Middelburg en P. W. de Kan te 't Zand. Rotterdam, 1 November. GRANEN. Buitenlandsche vast; meer handel. Meel, f 14, kalm. Binnen- landsche Tarwe, f 8,50 i f 11. Haver, f 6,50 a f 8. Bruine Boonen, f 10 5 f 16. Witte Boonen, f 12 f 15. Mais, f 163. Koolzaad, f 9,75 f 10,25. Karwijzaad, f 15,75. Vlas. Geringe aanvoer, kwaliteit slecht; 222 steen blauw, 46 a 48 St.; 1300 steen Groninger, 36 44 st.136 steen wit, 42 stuivers, alles verkocht. Lijnzaad, f 14,50 f 15,75. Aardappelen. Redelijke aanvoer, vraag goed. Geldersche f 2,80 A f 2,90; overigens onveranderd. Ajuin. Aanvoer 8000 balen, groote I 1,80 f 1,90, kleine f 2,70; stroogele f 1,60 per 60 kilogram, puike kwaliteit. Eieren. Zeeuwsche f 5,30 I 5,60; Overmaassche f 5,80 a f 6. VEE. Aanvoer 270 Runderen, 28 A 34 ct., traag. 188 Kalveren, 37 5 46 cl., de helft vlug. 4021 Schapen of Lam meren, 20 a 25 ct.; Lammeren, 25 a 30 ct., willig. 521 Varkens, 26J A 28J ct„ lichte 24 A 25 ct.tamelijke handel. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Uitgevert Mag ook Ik beleefd een plaatsje verzoeken voor het navolgende? In Uw blad van 30 October komt onder anderen ook voor een protest van een motorfietsrijder en mogelijk meer, tegen de waarschuwing van den EdelAchtbaren heer Engelberts, toen nog officier van justitie te Zlerikzee, voorkomende in Uw nummer van 24 Aug. laatstleden, dat mijne aan dacht trok. In trouwe, en het zal wel aan mQ liggen, Ik begrijp van de gegrondheid van dat protest weinig en het komt mij wel wat aanmatigend voor, om op die wijze als woordvoerder van eenige motor en fietsrijders op te treden. Mij dunkt dat zulk stuk alteen kan geschreven worden, zoo niet onder den invloed eener vooraf gegane opruiing, dan toch als daarmede in verband staande, want welk weldenkend burger, die dus geen égoïst Is, maar ook nog rekening houdt met de belangen zijner medemensdien, zal met zulke argumenten willen prijken, als door den schrijver van dat stuk is gedaan? Die schrijver spreekt van de opmerkelijkheid, gelegen In de waarschuwing van dien mijns inziens waardigen hoofdambtenaar, die door die waarschuwing blijk heeft gegeven zijner prijzens waardige belangstelling in het publiek, welke zeer verdient te worden gewaardeerd door zoo velen die niet weinig last hebben van een weelde-voet- tuig als de motorfiets, al Is het, dal zulks niet nog meer wordt geopenbaard. De put dempen, als het kalf verdronken is, is te laat. Diezelfde schrijver waagt zich aan een advies, om tegen over wat hij gelieft Ie noemen, een staatsstuk van den heer officier van justitie, die waarschu wing eer te willen doen aan die klagers. Voorts beklaagt zich die man over de onnoozelheid van de landbouwknechts en hun onbeschoft optreden, maar begrijpt die schrijver dan niet, dat hl] ver standiger zou doen zich op die door de laatst gevallen regens slecht geworden wegen niet te wagen, want, rijst de vraag: Is hel voor die wagenvoerders bij dikwijls druk verkeer, zoo ge makkelijk om telkens, als zij door zoo een weelde- voertulg worden ingehaald en geseind, met hunne zwaar geladen voertuigen utt te trekken. En zou het daartegenover niet veel gemakkelijker en meer wenschelijk zijn, dat die motorfietsrijders zich op de meer hardgemaakte en straatwegen bewogen, en dat vooral door den meerderen spoed dien zij met dat voertuig kunnen maken, wat In groote mate zou opwegen tegenover het moeten balanceeren op de stukgereden wegen om in evenwicht te blijven? Daarenboven, behalve veeartsen, geroepen om spoedig bfl patiënten te komen, maar die In dat geval verstandig genoeg zullen zijn om de voor schriften van de motorwet zonder protest op te volgen en niet de versenen tegen de prikkels te slaan kan Ik, In mogelijk mijne onwetendheid, nog niet de noodzakelijkheid Inzien om, gelijk voor komt, als razende Roelants over den weg te vliegen. De ambachtslui en voorts menschen, die verre afstanden moeten afleggen ter bereiking van hun arbeidsveld, kunnen met de gewone fietsen en beenbeweging daarop, mijns inziens, wel vol staan. Schrijver beroept zich op het mede-aan deel dat zij in de belasting betalen, doch vergeet daarbij, dat het getal motorfietsrijders, gelukkig tot hiertoe nog niet groot, in ruime mate wordt overtroffen door zoovelen, die ook voor hunne lasten aansprakelijk zijn, al Is het, dat hunne onderhoorlgen niet altijd volgens recht en wet handelen, doch waaronder velen behooren, niet in staat om toe te passen geldboeten te voldoen en waarvoor hunne meesters nog bovendien tn- direkt toerekenbaar worden gesteld. Wat nu nog betreft de eenzijdige toepassing der wet door den heer Officier van Justitie, kan lk met die opvatting nog niet zoo grif in stemmen, doch wil liever de eer geven aan dien haar toekomt, want het Is toch eene onomstoote- tijke waarheid, dat een ongeluk soms op een kleine plaats ligt, en het voorkomen ook in andere deelen van ons tand, waarvan de regeering tot het ontwerpen dezer motorwet is gebracht. En waarlijk, waar dat voor een zoo korten tjjd als het voorbijgaan van een motorfiets en met paard of paarden bespannen voertuig vergt, kan het buiten werking stellen van den motor toch niet een zoo groot bezwaar zijn, dewijl in dat geval toch altijd nog de beenenbeweging kan wor den toegepast. Ten slotte ben Ik van meening, dat de humane waarschuwing van meergenoemden Heer Officier van justitie door elk weldenkende eer moet worden hooggeschat en gewaardeerd, dan daartegen verzet aan te teekenen, want men bedenke toch, dat er voorbl niet minder verdienste ligt in eene belang-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 2