Dinsdag 2 November 1909. BLOCKER'S pM VttrMI Volkstelling. (Z ierikzeesche Couran t). GAS-PRIJS. DAALDERS CACAO; NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZlEMIiZgES€l!E Hl NIEUWSBODE. ABONNEMENT. 66ste JAARGANG. No. 3843. ADVERTENTIE N. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, per jaar bij vooruitbetaling. Redacteur: J. WAALE. Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 hp*. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. zal van morgen af iederen dag des middags twaalf uur vóór de ramen van ons Redactiebureau (Nobelstraat) worden aangeplakt Dp, Redactih. Tengevolge van de steed* grooter wordende oplage van ons blad verzoeken wij Iff.H. Adver teerders hunne advertentiën zoo vro'gtijdlg mogelijk In te zenden; vooral voor li?t nummer dat des Vrijdagsavonds wordt afgedrukt, ge lieve men te zorgen dat de adverten tiën vóór 2 uur in ons bezit zijn, daar anders plaatsing In dat nummer niet kan verzekerd worden. DE D1KEOT1E De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat krachtens Raads besluit van den 29 October J.I., de prijs van het gas, uit de gasfabriek der gemeente aan particulieren te leveren, voor het jaar 1910 is vastgesteld op zes cent per kub. Meter. Zierikzee, den 30 October 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee Oelet op de voorschriften tot regeling van de werkzaamheden der gemeentebesturen ten opzichte der negende algemeene tlenjaarlljksche volks telling; Herinneren de Ingezetenen aan de volgende bepalingen van het Koninklijk Besluit van 27 Juli 1887 (Stbl. no. 141), regelende de verplichting der Ingezetenen tot het doen van aangifte voor de bevolkingsregisters, luidende als volgt: Art. 5. „Zij, die hunne werkelijke woonplaats uit eene „gemeente van het Rijk naar eene andere ge- .meente overbrengen, doen hiervan eene ver klaring aan het bestuur der gemeente, die zij 'verlaten, en waar zij In het bevolkingsregister „zijn ingeschreven, met opgaat der gemeente, „waar zij wenschen zich te vestigen. „ZIJ ontvangen een kosteloos getuigschrift van „verandering van werkelijke woonplaats". Art. 6. „Ter plaatse waar zij hunne werkelijke woon plaats overbrengen, doen zij uiterlijk binnen [ééne maand na hunne aankomst eene verklaring "aan het gemeentebestuur, met overlegging van het getuigschrift in het vorige artikel vermeld". Art. 7. Elk hoofd van een huisgezin geelt uiterlijk binnen ééne maand kennis aan het gemeente- "bestuur van leder lid, dat in het hulsgezin wordt "opgenomen, of daaruit gaat, Inwonende dlenst- "en werkboden daaronder begrepen. „Dezelfde kennisgeving geschiedt door afzonder „lijk levende personen, wanneer zij andere "personen In hun huisgezin opnemen. „Bestuurders van instellingen, gestichten en Inrichtingen, niet staande onder het bestuur of "toezicht van het openbaar gezag, waar personen, onder eenlg bestuur samenwonen, geven maande- "lijks aan het gemeentebestuur kennis van alle ".personen die in de samenwoning zijn opgenomen 'of daarvan zijn uitgetreden. De verplichting vervalt, wanneer langs een „anderen weg de vereischte kennisgeving voor liet bevolkingsregister gedaan Is". Art. 8. Onverminderd de bovenstaande voorschriften Is een ieder, door het gemeentebestuur daartoe "opgeroepen, verplicht tot het doen der opgaven, "die veretscht worden om de bevolkingsregisters "in te vullen". Art. 9. Overtreding der bepalingen van dit besluit wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste "veertien dagen of geldboete van ten hoogste [[honderd gulden. Verder vestigen zij de aandacht op de arti kelen 165 en 166 al 1 der Algemeene Politie verordening voor deze gemeente betreffende de nummering der perceelen, luidende als volgt Art. 165. Od elk gebouw, bewoond of onbewoond, ni'oet aan den hoofdingang, op eene van bulten "zichtbare plaats, de wijkletter en een huisnum- [[mer ter grootte van vijftig millimeter in olieverf "^Heuf verboden de thans bestaande wflklellers en hulsnummers zonder schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders te veranderen Wanneer een nieuw gebouw wordt gesticht oó vroeger onbebouwd terrein, daf geen gedeelte "la van een ander pand of wanneer twee of meer "gebouwen tot één gebouw verbouwd worden Of één gebouw In meerdere wordt gesplitst, "moeten de nieuwe gebouwen of panden dadelijk „na de voltooiing van een wi|kletter en hulsnum- ,[mer worden voorzien. MEN MOCE' U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN GE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. „Het is verboden op zoodanig gebouw een .andere wijkletter of een ander huisnummer te plaatsen, dan die door Burgemeester en Wet houders zijn aangewezen of goedgekeurd. „De eigenaars en beheerders zijn voor verzuim ,in deze aansprakelijk". Art. 166, al. 1. „Wanneer verandering van wijkletter of huis nummer noodig is, zijn de eigenaars of beheer ders verplicht, zorg te dragen, dat binnen acht .dagen, nadat zij van Burgemeester en Wet houders daarvan schriftelijk hebben kennis .gekregen, de gebouwen van de opgegeven .wijkletters en huisnummers op de in artikel 165 .bedoelde wijze zijn voorzien". Zierikzee, den 1 November 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. AMERIKA. Met stoomschip „Hestla" van Olasgow op weg naar St.-John in Nieuw Brunswijk is ter hoogte van Oreat Manan-elland op een rots geloopen en vergaan. De stranding geschiedde in de Fundy- baai. Vermoedelijk door het richten van den koers naar het licht van een verkeer den vuurtoren, geraakte het vaartuig mijlen ver uit de goede richting, waartoe ook het stormachtige weer had meegewerkt. Zoo liep de „Hestla" op de kustrotsen; en de positie van het schip werd in verband met de hooggaande zeeën zóó gevaarlijk geacht, dat de opvarenden besloten het vaartuig te verlaten. In de eerste boot, die werd uitgebracht, namen vier kinderen (passagiers) en 12 schepelingen plaats. Maar reeds vlak bij het schip sloeg de boot om, en van de zestien levende wezens, die zij bevatte, konden zich er slechts twee door zwemmen redden. Nog twee andere booten werden uitge bracht en verlieten het schip; aan boord van het wrak bleven van de 40 opvaren den slechts 6 mannen achter, allen tot de bemanning behoorende. Deze 6 zijn, voor zoover tot dusver bekend is, de eenlgen, die er het leven hebben afgebracht. Want, tegen de verwachting, sloeg het wrak niet uit elkaar en konden de zes achtergeblevenen met reddingsbooten wor den afgebracht. Van de twee booten, die het wrak verlieten, is nog niets naders vernomen; men vreest dat zij vergaan zijn. De stranding van de „Hestla" geschiedde Dinsdagmorgen. GRIEKENLAND. Athene, 30 Oct. De muiterij der zee officieren is geheel en al onderdrukt. De matrozen en arbeiders van het arsenaal hebben zich overgegeven en eenlge officieren ook. Er loopen tegenstrijdige geruchten omtrent het lot van Tybaldos en de staf; men gelooft, dat zij gevlucht zijn. Bij het beschieten zijn drie stokers van de „Sfendonl" gedood en eenlge matrozen gewond. In een officieuze mededeeling aan de bladen wordt gezegd, dat de oproerige beweging binnen zekere grenzen beperkt blijft en dat de regeering vast besloten is de wet te doen eerbiedigen. Er is wel officieel medegedeeld, dat het arsenaal In handen der regeering is en dat de capitulatie der lorpedobooten wordt verwacht, maar toch heeft het bericht, dat men van plan is met de torpedobooten een Inval te doen op Kreta, ongerustheid gewekt. In de Kamer heeft de eerste-mlnister Mavromichalls mededeellngen gedaan om trent den opstand. Hij zeide, dat de regee ring vast besloten is dien met kracht te onderdrukken. De afgevaardigden Strates en Alexandres spraken de. bewering tegen, dat zij Tybaldos tot muiterij zouden hebben aangezet en zij elschten een onderzoek. Onder groot rumoer sloot de voorzitter de vergadering. ITALIË. Oenua, 28 Oct. Tengevolge van een zeebeving stortte zich hedennamiddag over den Fanbourg-Foce een vloedgolf uit, die alles wat op haar weg lag omverwierp en medesleurde. Schoorsteenen van fabrieken werden tegen den grond geworpen en daken van de huizen gerukt. Overal moest het werk worden stilgezet. Boomen werden ontworteld en huizen overstroomd. Oeluk- kig vallen geen persoonlijke ongelukken te betreuren, hoewel eenige inwoners letsel bekwamen. RUSLAND. St -Petersburg, 29 Oct. Minister Iswolskl is heden teruggekeerd. Livadia, 29 Oct. De czaar is heden hier teruggekeerd. Odessa, 29 Oct. De czaar is heden alhier teruggekomen van zijn reis naar Italië. ENGELAND. Londen, 29 Oct. Het is nu zeker, dat 22 mannen, onder wie vijf redders, om het leven zijn gekomen bij de ramp in de Darren-mljn. FRANKRIJK. De bevolkingsstatistiek van Frankrijk wijst voor het eerste half jaar 1909 weer een overschot van sterfgevallen boven de geboorten aan. Vergeleken met de eerste helft van het vorig jaar ging het geboorte cijfer met 12 692 terug, terwijl het aantal sterfgevallen met 25.019 toenam. In zes maanden is de bevolking met 28 203 zielen verminderd. Op de Noordwestelijke kust van Frankrijk heeft inderdaad een geweldige storm gewoed. De badplaats Orandcamp heeft het zwaar ontgolden. Van devisschers- booten zijn er ruim dertig stukgeslagen. Twee golfbrekers en gedeelten van de wegen zijn weggespoeld. Het zeehoofd is ten deele vernield. Vele hulzen hebben erg geleden. Ook St.-Malo is geteisterd. Men herinnert er zich niet daar ooit zoo'n geweldig tempeest beleefd te hebben. Uit Engeland zijn er ook berichten van storm en stortregens, die op vele plaatsen overstrooming hebben veroorzaakt, o. a. te Folkestone, te Brighton, op Wight enz. BELGIË. Dagelijks kan men op het strand van Ostende personen bezig zien met het zoeken naar verloren geld, juweelen en voorwerpen van waarde. Zij vullen groote zeven met zand, schudden elk op beurt en nemen op wat waarde heeft. Zoo vond één dier werklieden reeds een 5-franksluk, een van 2 frank, klein geld en een gouden ring. Ook vond één dier ploegen geld en een gouden armband. Men staat verwonderd als men ziet wat er door het publiek op het zeestrand wordt verloren. NEDERLAND. Leeuwarden, 29 Oct. In verband met den dezer dagen gepleegden moord op de vrouw van Auke Hoekstra te Surhuizum, hield de justitie in de school aldaar een lijkschouwing. De zich in arrest bevindende verdachten Bauke Oldenburger en Andries van der Veen bekenden de daders te zijn. Oldenzaal, 29 Oct. De stationschef alhier ontving een verzoek uit Glldehaus om aan den trein van 5.3, zoo noodig, politie gereed te hebben om zekeren W. aan te houden, die zich in dien trein zou bevin den en die verdacht wordt eene porte- monnale met Inhoud te Oildehaus ontvreemd te hebben. De verdachte zat In den trein met een biljet enkele reis Oildehaus—Rotterdam, benevens ongeveer 2 Mark aan geld. De conducteur had hem reeds medegedeeld dat hij met zulk een gering bedrag aan geld vermoedelijk niet naar Rotterdam zou kunnen doorreizen, wijl hij toch door de Oldenzaalsche politie weder over de grenzen zou worden gezet. Hij gaf hem den raad liever uit eigen beweging naar Oildehaus terug te keeren. De man volgde dien raad op, doch bij het nemen van een biljet naar Oildehaus viel hij nu in handen van de marechaus- sées, die hem per keerenden trein naar Oildehaus terugzonden. Een later bericht meldde, dat de ver dachte aldaar bij het binnenkomen van den trein er uit is gesprongen, doch spoedig werd gegrepen door de Dultsche gendar men, die reeds telegraphlsch verwittigd waren dat hij in dien trein was. Aan de marechaussées te Oldenzaal had hij verklaard dat hij te Rotterdam eene betrekking wilde zoeken als bakkersknecht. Zwolle, 29 Oct. De vrouw van den arbeider R. H., te Hengeveld, nabij Wtjhe, had haar lt-jarig dochtertje eenlge oogen- blikken alleen gelaten. Toen zij op 't angst- geschrel van het kind naar binnen liep, zag ze dat de kleine in 't vuur gevallen was en in brand stond. Onmiddellijk werden de vlammen onder de pomp ge doofd, doch het kind had reeds zulke brandwonden bekomen, dat het gisteren aan de gevolgen Is overleden. Amsterdam, 29 Oct. Bij den assuradeur W. E. Mercler, Heerengracht 370 bij de Huidenstraat, werd gistermorgen ontdekt, dat het glasrultje van de brievenbus ver brijzeld was, terwijl tevens bleek dat uit de bus vermist werd eene kennisgeving voor een aangeteekenden brief, welke zou moeten bevatten een check van f 1100 van een huis te Rotterdam, betaalbaar aan de Credletvereeniging, Kelzersgrachl277,alhier. Een kort na de outdekklng ten postkantore ingesteld onderzoek toonde aan, dat de aangeteekende brief reeds was afgehaald zooals bleek door een onbevoegde. Een paar rechercheurs togen daarop on middellijk naar het gebouw van de Credlet vereeniging en stelden zich verdekt op om af te wachten of de check ter verzilvering zou worden aangeboden. En werkelijk dat geschiedde. Tegen 12 uur kwam een jongetje aan het loket, dat het stuk aanbood. De knaap werd natuurlijk gearresteerd en bleek te zijn zekere H. J. v. d. B„ wonende in de Van Swindenstraat alhier, oud dertien jaren. De jongen vertelde, dat een onbe kende hem het papier had ter hand gesteld om 't te gaan inwisselen. Dat Is wel aan te nemen. Misschien is de man, die de jongen de kennisgeving ter hand stelde, dezelfde, die bij de firma Boot op de Keizersgracht de brievenbus openbrak en een postwissel stal. Hij is volgens signalement een man van ongeveer veertig jaren. Echter het signale ment, dat de politie van den man heefi, klopte niet geheel en al met hetgeen de aangehouden jongen gaf. Toch gelooft de politie, dat hier één en dezelfde persoon in bet spel is. 't Is natuurlijk zeer waarschijnlijk, dat hij zich telkens in andere plunje steekt, zoodat men met de signalementen In de war komt. Utrecht, 29 Oct. Alhier liep een dame door de Prins Hendriklaan, toen onver wachts een 40- 50-jarige kerel zich op haar weg stelde en om geld verzocht en elschte. De dame, die niet van hem af kon komen, en zich geheel alleen In dit ver laten stadsgedeelte zag, haalde haar beurs te voorschijn, om hem tenminste met een gulden af te schepen. Doch nauwelijks had hij het beursje gezien, of hij rukte dit de dame uit de handen en zette het in de richting Vosse- gat op een loopen. De dame stelde onmiddellijk de politie van dezen brutalen straatroof in kennis en ten spoedigste waren agenten per rijwiel op pad, om de omgeving te doorkruisen, en omliggende dorpen te waarschuwen, met het oog op mogelijke aanhouding. De roover is nog niet gevat. De portemonnaie bevatte behalve eenig zilvergeld 2 bankbiljetten van f 25. Gisterenmiddag zijn de drie personen, die verdacht worden van den brandkast diefstal te Utrecht, ter beschikking gesteld der justitie. 's-Oravenhage, 29 Oct. In de ge meenteraadszitting van hedenmiddag heeft de burgemeester, baron Sweerls, indirect gesproken over den in den afgeloopen zomer op hem gerichten aanval met be trekking tot een eventueelen steun, dien hij aan de anti-revolutlonnaire partijkas zou hebben geschonken. De burgemeester zette uiteen, dat naar zijn meening de politiek geheel uit den raad dient te blijven, en dat met name het hoofd der gemeente zich steeds vol komen onpartijdig moet houden en boven de partijen plaatsen. „Dat heb Ik", zei baron Sweerts, „ook ais burgemeester van Den Haag steeds voor oogen gehouden. Het eenlg politieke, wat de burgemeester mag doen, is zijn kiezersplicht vervullen". Daarop vervolgde de burgemeester aldus: „Dezer dagen werd mij gevraagd een finantieele bijdrage voor de komende gemeentelijke verkiezing. Ik heb dat ver zoek geweigerd. Maar, wanneer men mij ooit voor een Statenverkiezing Iets zou vragen, of, wanneer men dat in het ver leden gedaan heeftdan meen Ik, dat ik volkomen het recht heb voor zulk een verkiezing financieelen steun te geven. Niemand" zoo verklaarde de burge meester met nadruk „niemand heelt het recht een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop ik zoodanigen steun zou hebben verstrekt". Het Koninklijk palels aan het Noord einde te 's Qravenhage zal van 29 dezer tot nader bericht voor de publieke be zichtiging zijn gesloten. Dinteloord, 30 Oct. In de heden ge houden vergadering kwam als le punt van behandeling aan de orde de verkiezing van een bestuurslid inplaats van den heer A. Verstraate. Na stemming en herstemming werd als zoodanig benoemd de heer J. de Klerck. Het 2e punt van behandeling betrof de candldaatstelling voor den gemeenteraad, vacature-Burgers. Bij stemming bleek, dat de heeren A. Blom Jz. en J. de Klerck de meeste stemmen op zich hadden ver- eenigd, zoodat belde heeren, volgens het reglement, als voorloopige candidaten zijn benoemd. De beslissing, ter voorziening in de vacature in quaestle, is bepaald op a.s. Zaterdagavond. Zierikzee, 1 Nov. Gisterenavond werd In de Concertzaal alhier opgevoerd het drama „Twee Weezen", door het Neder- landsch Tooneelgezelschap „Het Nieuwe Tooneel", onder directie van den heer Leo van Gastel. Wij behoeven den Inhoud van dit stuk onzen lezers en lezeressen niet mede te deelen, daar wij dezen als algemeen bekend veronderstellen mogen. Het spel van dit gezelschap voldeed in het algemeen zeer goed. De hoofdrollen waren In goede handen. En wat niet het minst gewaardeerd verdient te worden, het gezelschap speelde, alhoewel de zaal zelve slecht bezet was, -zoodat het een schadepost had te boeken, zeer geanimeerd. Slechts de gaanderij kon zich in een druk bezoek verheugen. Levendige toejuichingen vielen aan de tooneellsten na elke acte ruimschoots ten deel. Door Oedep. Staten van Zeeland Is tot plaatsvervangend lid der commissie van aanslag in de belasting op bedrljfs- en andere inkomsten voor den kring Kortgene benoemd de heer A. van Hee te Wissen- kerke. Men schrijft ons: Op het station Krabbendljke, gelegen aan de Zeeuwsche lijn, tusschen Ooes en Bergen-op-Zoom, was men Zaterdagavond ongeveer 7 «re bezig met het rangeeren van met suikerbieten geladen wagens. Bij het rijden over een wissel ontspoorden twee wagens, waarvan één ongeveer een halven meier In den grond zakte, terwijl de andere wagen de hoofdlijn versperde, daar deze wagen gedeeltelijk op beide hoofdlijnen terecht kwam. Hierdoor was het onmogelijk dat een trein kon passeeren. Dadelijk werd met kracht aan het werk gegaan om te trachten althans één lijn vrij te krijgen, waardoor de treinenloop hersteld zou worden. Er verliep hiermede echter geruimen tijd, zoodat de treinenloop groote vertraging ondervond. Zoo moest de trein, welke om 8 02 van RIIIand-Bath In de richting Vlissingen vertrekt, daar bijna 2 uren wachten. De mailtreinen en Hollandsche sneltrein van Vlissingen werden eveneens op de tusschenstations opgehouden. Ten ongeveer half tien was de ontspoorde wagen, welke beide lijnen versperde, zoo ver teruggezet, dat althans één lijn vrQ was, en dus de treinen konden doorkomen. De treinen uit de richting Rozendaal naar Vlissingen moesten evenwel van Rilland- Bath tot Krabbendijke over verkeerd spoor rijden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1