Zaterdag 30 October 1909. Haaijer-Banden Eerste Blad. RECLAMES. (525 ierikzeescbe Cour an -t). OUDERWIJZER. ZIERIKZEESCHE ill NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen D1NSDA0, DONDERDAQ en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. - No. 8842 Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteurs I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. 1 —5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. i zijn de beste voor slechte wegen. Grootste weerstandsvermogen. Deze Banden werden dit seizoen het meest gevraagd en kwam nog geen enkel garantiegeval voor. Commentaar overbodig Tengevolge van de steeds grooter wordende oplage van ons blad verzoeken wij H.H. Adver teerders honne advertentien zoo vroegtijdig mogelijk in te zenden vooral voor het nummer dat des Vrijdagsavonds wordt afgedrukt, ge lieve men te zorgen dat de ndverten- tiën vóór ft uur in ons bezit zijn, daar anders plaatsing in dat nummer niet kan verzekerd worden. DE DIRECTIE. Aan de openbare lagere School C te Zierikzee (Hoofd de heer S. DE GRAAF) komt te vaceeren eene betrekking van onderwijzer, in het bezit der akten voor Fransch en de vrije- en orde-oefe ningen der gymnastiek. Jaarwedde met minder dan 3 dienstjaren f 700 (waarin Is begrepen f 100 voor de akte Fransch), en 6 drie-jaarlljksche verhoogingen van f 50, ook voor dienstjaren elders doorgebracht, terwijl voor het bezit der hoofdakte f 125 wordt genoten. Sollicitatiën (adres aan den Raad op zegel) worden franco ingewacht bij den Burgemeester vóór den 15 November e.k. Wetsontwerp op het gebruik van trekhonden. Dlkweri heelt het ons pijnlijk aangedaan, wanneer wij, wandelend op de buitenwegen, opmerkten, dat trekhonden gespannen waren voor een met goederen vaak zwaar be laden kar of wagen, en met de tong uit den bek door wind en weer, met stok- ol zweepslagen tot een versnelden loop wer den aangedreven door den op de kar of wagen zittenden bestuurder. En denkend dan aan het door Engeland gegeven voorbeeld, waar sedert 1855 bij de wet verboden Is den hond als trekdier zelfs te gebruiken, laat staan door afjakke ren te misbruiken; denkend dan aan de gemeente Haarlem, die het lofwaardig voorbeeld van Groot-Brlttanië gevolgd heeft, hoopten wij tot wering van het grove misbruik, dat van den hond zoo menigmaal als trekdier gemaakt wordt, dat eens een voor alle gemeenten van ons vaderland geldend verbod, den hond als trekdier Ie gebruiken, door den wet gever zou worden uitgevaardigd. Onze regeering echter schijnt een der gelijk wettelijk verbod, met het oog op hen, die hunne trekhonden goed behan delen, niet raadzaam te achten. Bij de Tweede Kamer toch heeft zij een wetsontwerp ingediend, waarbij een uni forme regeling ter bescherming van de trekhonden wordt voorgesteld. Wanneer men het meerdere niet ver krijgen kan, dan moet men niet mopperen, maar zich tevreden stellen met het mindere, dat geboden wordt, en dat in leder geval de heilzame strekking heeft aan hel afjakkeren van de trekhonden een afdoend einde te maken. Of dit doel volkomen bereikt zal worden, moet, wanneer het wetsontwerp lot wet verheven Is, en de wet een tijd lang gewerkt heeft, de toekomst nog leeren. In het door de regeeiing ingediend wets ontwerp nu wordt in de allereerste plaats verboden een kar of wagen, met één of meer honden bespannen, als vervoermiddel te gebruiken, wanneer men niet als houder van een hondenkar of wagen in een register is ingeschreven, dal door burge meester en wethouders van de gemeente, waarin de houder zijn woonplaats heelt, is aangelegd. Niemand wordt als houder van een hondenkar of wagen in het register ingeschreven, wanneer zijn hond, tuig, kar of wagen niet aan de voorschriften voldoet, die bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur gesteld zullen worden. Blijkens de memorie van toelichting tot hel wetsontwerp is de minister voornemens bij algemeenen maatregel van Inwendig bestuur te verbieden het gebruik van te zware vierwielige karren. Ook ligt het in de bedoeling te voorkomen, dat de kar den trekhond drukt. Zieke, kreupele, ge wonde, drachtige of nog zoogende honden, en ook honden met een te geringe schouder hoogte mogen niet als trekkracht gebezigd worden. Ook wil hij waken tegen over lading van de kar, tegen Ie hard rijden en tegen het trekken met den halsband. En eindelijk wil hij, wat zeker niet het minst zal toegejuicht worden, bepalen, dat het gelelde niet uitsluitend uit onmondtgen zal mogen bestaan. Ook kan nog de Inschrijving geweigerd worden, ja zelfs een reeds gedane Inschrij ving worden doorgehaald, wanneer men wegens overtreding ot niet-naleving der voorschriften bij de wet ot bestuurs maatregel vastgestelddoor den rechter veroordeeld Is. Indien de door de regeertng voorgestelde regeling door de Staten-Generaal wordt aangenomen, dan vervallen bij de in werkingtreding der wet alle gemeentelijke verordeningen, waarbij het gebruik van den hond als trekdier verboden is. Wij hopen, dat dit wetsontwerp, hetwelk in de neutrale z3ne ligt, want de honden bemoeien zich niet met politiek, de goed keuring van alle partijen verwerven mag, en dat het, tot wet verheven en Ingevoerd, lelden moge tot een minder hondsche en meer humane behandeling van de trek honden, een behandeling die, den goeden niet Ie na gesproken, zoo menigmaal nog veel, zeer veel zelfs Ie wenschen overlaat. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 29 October. Door het Centraal Bureau voor Vreem delingen-verkeer is een adres gezonden aan Gedep. Stalen der provinciën Noord- Brabant en Zeeland, waarbij adhaesie wordt betuigd aan het adres der vereenlglng „Vlissingen Vooruit" tot het verkrijgen van een rij- en wandelweg lusschen Zeeland en Noord-Brabant langs den dam over de Oosler-Schelde. Het Centraal Bureau toont ook nog nader het nut van zulk een weg aan en wijst er op, dat zooveel automobilisten worden weerhouden een bezoek aan de provincie Zeeland te brengen. Tegen 4 Januari 1910 en volgende dagen is uitgeschreven het ie Arnhem te houden examen voor kommies bij 's Rijks- Belastingen, tot toelating waarvan men zich tot 10 November e.k. kan aanmelden. De verzoeken op zegel van 22.) cent, om toelating tot het examen kunnen worden ingediend bij de inspecteurs der belastingen, die de inlichtingen geven omtrent de stuk ken die men moet inzenden. De Minister van Justitie heeft aan E. D. Pigulllel, rijksveldwachter te Den Bommel, zijn bizondere tevredenheid betuigd wegens zijn beleidvol en verdien stelijk optreden inzake de opsporing en aanhouding van de daders van den diefstal met braak, gepleegd bij de weduwe Segers te Melissant, in den avond van 26 December 1908. Bij Kon. Best. is eervol ontslag verleend aan den heer J. J. van Loon, als burgemeester der gemeente Steenbergen, en genoemde heer benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Zonnemaire, 27 Oct. Door het tegen een paaltje rijden met een peewagen werd één der opzittenden er a. geworpen, die daardoor ztch ernstig aan het been bezeerde. Brouwershaven, 27 Oct. Als een bi- zonderheid kan worden gemeld, dat in de laatste 3 maanden alhier geene sterf gevallen hebben plaats gehad. Dreisclior. Gereed om een voer pulp te helpen laden, stond een meisje op een wagen, toen de paarden, door het blazen op een misthoorn verschrikt op hol gingen, vóór de bestuurder het voorkomen kon. Een eind verder sloegen ze, uitwijkende voor een anderen wagen, van een hoogen dijk af. Het meisje kwam er, boven aller verwachting, goed af. Alleen kreeg ze een kwetsuur aan het gezicht. De wagen lag geheel uit elkander. Nieuwerkerk. Deze week reed de land bouwersknecht M. Krabbe van den heer N. Bouman onder deze gemeente van het land met een voer bleten. De wagen kantelde, doordat het wiel in een gat terechtkwam. De knecht viel er af en kreeg den wagen op zijn been, zoodat het brak. Stavenisse. Er heeft zich een dames comité gevormd penningmeesteresse mej. L. Wertheim te Nunspeet ten einde te trachten de noodige gelden bijeen te brengen voor den bouw van een nieuw koloniehuis, opdat den volgenden zomer zooveel mogelijk alle kinderen, voor wie plaatsing gevraagd wordt, in een ruim en zonnig gebouw zullen kunnen verpleegd worden. Van wege de afd. „Tholen" van het Centr. Genootschap voor Klnderher- stellings- en Vacantiekolonies circuleeren in de verschillende gemeenten van haar ressort lijsten voor bovengenoemd doel. Het is te hopen, dat velen „ter wille van het kind" zullen medewerken. Scherpenisse. De leden der Dorcas- vereenigtng alhier maken zich, evenals vorige jaren, gereed om kleedlngstukken, lakens enz. te vervaardigen voor behoeftige ingezetenen. Hadden ze de onkosten daar voor altijd uit eigen beurs bestreden, thans wordt dit eentgszins bezwaarlijk. En daar nu gebleken is hoe nuttig deze vereenigtng werkt, wenden ze zich tot de ingezetenen om eenigen financiëelen steun. Dat de vereenigtng op hoogen prijs wordt gesteld blijkt reeds uit de gaven, die gedaan zijn. St.-Annaland, 29 Oct. Het dagelijksch bestuur dezer gemeente heeft verleden Zaterdag het werk aan de openbare school opgenomen en In orde bevonden. Middelburg, 28 Oct. Heden werden van de arrond.-rechtbank de nieuwe rechters baron Von Schwarlzenberg en v. Andel geïnstalleerd. De voorzitter, mr. Kronen berg, sprak een woord van welkom, rele veerde hunne verdiensten, de één als rechter, de ander als advocaat, en richtte een woord van afscheid tot mr. Gratama. De officier sloot zich bij het afscheidswoord aan en heette de nieuwe rechters welkom, In wie hij twee kundige mannen begroette. Hij sprak den wensch uit dat de omgang met hen even aangenaam zou zijn als met hun voorgangers. Baron v. Schwartzenberg dankte de Koningin voor de benoeming, de rechtbank die hem voordroeg en sprak zijn beste verwachtingen uit van samenwerking met zijn collega's in deze stad, zijn geboorte stad, waaraan zoovele aangename herinne ringen voor hem verbonden zijn. Mr. v. Andel sprak ongeveer in getijken geest. De deken der advocaten, mr. J. de Wltt Hamer, heette de nieuwe rechters namens de balie welkom, en wees op de goede aanwinst voor de rechtbank, daar hij hen kent als bekwame mannen, met name baron v. Schwartzenberg, met wien hij steeds een aangenamen omgang had gehad. Onder de aanwezigen waren vele dames, de leden der balie, de kantonrechters, de grittier, de ambtenaren der grilfie, leden van den gemeenteraad en de gemeente secretaris. De bij het 3e reg. Int. tot kapitein benoemde Ie luitenant H. Potvliet van het 7e reg. int. komt te Middelburg In garnizoen. De voorbereidende werkzaamheden voor de electrische tram Middelburg— Vlissingen zijn Woensdag tot aan het eindpunt in onze stad gevorderd. Toen zijn nl. op de Markt de palen voor de electrische geleidingen geplaatst. Naar we vernemen, zal de tram voor- loopig nog haar eindpunt hebben op het midden van de Markt. Hoogstwaarschijnlijk zal de Itjn tater rondom de Markt gelegd worden. De wissel In de Langevlele kan dan verdwijnen. Vlissingen. Hier Ier stede bestaat een fonds genaamd de Zeemans- en Visschers- beurs, uit welk fonds zeelieden, leden van het loodswezen, kortom alle zeevarenden die lid van het fonds zijn en hun weduwen ultkeerlng ontvangen, wanneer ztj daarvoor volgens het reglement in de termen vallen. De laatste jaren evenwel ontvangen de tot uitkeering gerechtigden slechts een deel van het hun toekomende, thans 40 pCt. Daarom werd in den aanvang van het jaar aan den gemeenteraad, die met het toezicht op het fonds is belast, een adres gericht, om maatregelen te beramen, waar door de uitkeeringen uit het fonds worden verhoogd. Burgem. en Weth. hebben thans aan den raad een prae-advies op dat verzoek uit gebracht, nadat het verzoek om advies gesteld was in handen der commissie voor de Zeemans- en Vlsschersbeurs. De commissie spreekt als haar oordeel uit, ook op grond van reeds vroeger door haar ingewonnen rechtskundige adviezen, dat het kapitaal der Beurs (groot f 246,0U0) voor het doen van uitkeeringen niet mag worden aangesproken en dat de uitkeeringen moeien worden gevonden uit de rente van het fonds en de geïnde contributies. Ten zeerste zou de commissie het toejuichen, indien de uitkeeringen konden worden verhoogd, doch zij merkt op dat de thans contribueerende leden door een regeling als door adressanten Is gevraagd in hun belangen zouden worden geschaad, terwijl het naar hare meening geen twijfel lijdt of zij zouden zich hiertegen ernstig ver zetten. Met een voorstel tot hernieuwde open stelling van de toetreding tot de Beurs kunnen Burgem. en Weth. niet komen, daar de toestand, die in 1895 aanleiding gaf tot de sluiting na ingewonnen wis kundig advies van prof. Van Pesch, een specialiteit op dit gebied, sedert niet ver anderd is, doch ongunstiger Is geworden, Burgem. en Weth. betreuren het geen rechtsgeldig middel te kunnen aangeven om een verhooging der uitkeering aan de tegenwoordige trekkers mogelijk te maken, doch mogen de belangen van de tegen woordige contribuanten ter wille van de thans trekkenden, niet uit het oog verliezen. De Beurs maakt thans een lijdensperiode mede, die eerst na jaren weder voorbl| zal zijn, als het getal trekkenden zal zijn verminderd. Burgem. en Weth. stellen dan ook aan den raad voor, aan adressanten te berichten dat de raad niet aan hun verzoek kan voldoen. Vlissingen, 27 Oct. Van de „R. S. O. 6", een aak, die 1.1. Zaterdagmorgen Nieuwer- sluis passeerde, werd door een zee water de hond over boord geslagen. Het was onmogelflk het dier te redden en de reis werd voortgezet. Hoe verheugd was de schipper dezer dagen het dier weer terug te krijgen. Ongeveer anderhalf uur na het ongeval passeerde het Belgische schoolschip „Vitte d'Anvefs" de plaats. Men zag den hond zwemmen, waarna de kapitein order gaf een sloep te streken. Het dier werd meer dood dan levend binnen boord ge bracht, doch weer geheel in orde aan den eigenaar teruggegeven. Ter hoogte van het lichtschip West Hinder is door een Oostender vischsloep opgevtscht een groot anker, dat naar het oordeel van deskundigen, ongeveer 400 jaar oud moet zijn. Door het lid van den gemeenteraad, den heer F. van der Meer, is aan den raad een voorstel gedaan om een wijziging te brengen In de verordening op de belting en invordering van den hoofdeltjken om slag door toevoeging van een alinea, luidende: „Voor belastingschuldigen, wier Inkomen in den loop van het belastingjaar met meer dan een vierde is verminderd, kan door den gemeenteraad geheele of gedeeltelijke ontheffing worden verleend voor nog niet vervallen termijnen". De billijkheid van dit voorstel wordt door den heer Van der Meer nader toe gelicht. De gemeenteraad alhier heeft in zijn heden Vrijdagmiddag gehouden zitting aan de Vereeniging „Hulp in Nood" een sub sidie van f 200 toegekend voor 1910 voor het doel omschreven in art. 35 der Leer plichtwet. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zierikzee, 29 Oct. Ten overstaan van den notaris J. Franse werd heden alhier In het openbaar verkocht: een woon- en winkelhuls en erf, langs het Vrijpoorlje, voor f 2900. Renesse, 27 Oct. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo werden, ten ver zoeke van den heer C. Bakker, publiek verkocht: Kalfvaarzen voor f 215, f 183, f 175, t 162, f 136, t 122; ossen voor f 104, f 68, t 69. Landbouw en Veeteelt. Oud-Vossemeer. Naar wordt mede gedeeld zouden verschillende landbouwers besloten hebben aan Ambachtsheeren van deze Heerlijkheid een aanvraag te richten tot afkoop van het jachtrecht op hunne eigendommen. Tot heden waren nog maar door een tweetal grondeigenaars, reeds jaren geleden, dit recht afgekocht. RECHTSZAKEN. Bij de behandeling van de Papendrecht- sche strafzaak voor het Arnhemsche Hof op 18 November zullen door het Openbaar Ministerie ongeveer 70 getuigen worden gedagvaard. Het gerechtshof te Amsterdam ver oordeelde conform den eisch van het 0 M. tot 3 maanden gevangenisstraf R. baron van H. van B., wegens oplichting, nl. het zenden van een aangeteekenden brief van I 2000 zonder geld. Voor de Winschoter rechtbank heeft terecht geslaan de eigenaar eener stoom- dorschmachine te Ter Apel-kanaal, die, toen een paard de zware machine niet kon 01 wilde trekken, een bosje poetskatoen onder het lichaam van het dier in brand stak, waardoor het paard brandwonden aan buik en been bekwam. De eisch was f 40 boete ol 24 dagen hechtenis. Niet te veel, dunkt ons. De dienstweigeraar-milicien D. Koning van het 2e regiment veld-artillerie te Leiden is door den krijgsraad te 's-Gravenhage, overeenkomstig den eisch van den auditeur militair, veroordeeld tot 4 maanden militaire gevangenisstraf. Beklaagde heeft van dit vonnis hooger beroep aangeteekend bij het Hoog Militair Oerechtshof te Utrecht. De moordaanslag te Surhuizum. Men meldt dat M. v. d. S., verdacht van den moordaanslag op de vrouw van een landbouwer te Surhuizum, weer op vrije voeten Is gesteld. Daarentegen zijn aangehouden twee per sonen uit Harkema Opelnde, die bij genoemden landbouwer zijn werkzaam geweest. Een automobiel-ongeluk voor den rechter. Voor de rechtbank te Mid delburg werd heden (Vrijdag) behandeld de zaak tegen H. G. M. H. de H 24 jaar, geboren en wonende te Wondelljkem bij Gent. Beklaagde stond terecht, dat hij op 21 Juli 1909 op den openbaren weg onder Schoondijke als bestuurder van een auto mobiel, nadat hij In de kom dier gemeente had bemerkt, dat de rem op den molor, waarvan hij gewoonlijk gebruik maakte, niet goed werkte, toch bullen de kom gekomen de vaart van die automobiel heeft versneld, zonder zich bij het remmen on middellijk te bedienen van de op de achter wielen werkende rem, door welke onvoor zichtigheid en achteloosheid hij met eerstgenoemde slecht werkende rem zijn automobiel niet voldoende kon Inhouden, deze in de sloot raakte en is komen te liggen op H. L. van der Abeele die met hem, beklaagde, in die automob had ge zeten, waardoor diens borstkas is ingedrukt geworden en deze zoodanig lichamelijk letsel heelt bekomen, dat hij daardoor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1