flissispo, liddelbiirg en Bstlerdaai. „Bank voor Schosweg ts Daitelasd", teifleil „Til KilKnop" Kil Kilt to rilK Won- n Wiotóte n Erf, ADVERTENT I EN. Sunlightzeep- Schaafjes om zachte zeep te maken. GRATIS te bekomen bij uw winkelier in ruil voor 5 omslagen. Frabozen- en Bessenslmikeo, iardbeiplanteo enz. Den daar aanwezigen Inboedel, Vlissingen, 25 Oct. Hedenmiddag liep van de werf der „Fairfield Shipbuilding and Engeneering Cy" te Govan, het derde van de drie nieuwgebouwde dubbel-schroef- stoomschepen, voor rekening der maat- schappl] .Zeeland", de .Mecklenburg", te water. De laatste beletselen werden weggenomen door de oudste dochter van den heer De Meester, directeur der stoomvaartmaat schappij .Zeeland". De .Mecklenburg" wordt in de laatste helft van December te Vlissingen ver wacht. 26 Oct. Het Engelsche stoomschip .Oracabessa", Zaterdag van hier vertrokken naar Manaas (Brazilië), had op sleeptouw medegenomen den lichter „Abuna". Deze lichter Is op de Noordzee gezonken. Één van de 3 opvarenden werd door een boot van het stoomschip gered, terwijl de beide andere personen, volgens verklaring van den geredde, in een boot van den lichter zijn weggedreven, welke boot nog niet is gevonden. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. St.-Maartensdijk, 26 Oct. Ten over staan van notaris Meulenberg werd heden avond In 2e velling publiek verkocht, ten verzoeke van de erven wed. Dimme Scherpenlsse Een huls en erf te St.-Maartensdijk, groot 84 centlaren, voor f 615. Middelburg. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur in Zeeland werd heden (Woensdag) aanbesteed: a. Het onderhoud van de havenwerken te Breskens gedurende de jaren 1910, 1911 en 1912. Raming f 5850 per jaar. Minste inschrijver was de heer A. C. J. de Smit te Breskens, voor f 5158. b. Het onderhoud der Rijks groote wegen In de provincie Zeeland, In vier perceelen, gedurende de jaren 1910—1912. Raming lste perceel f 2300 per jaar; 2de perceel f 10900 per jaar; 3de perceel f 6100 per jaar; 4de perceel f 7300 per jaar. Minste inschrijver was voor het lste perceel de heer W. Wandel te Nleuwer- kerk, voor I 2200; voor het tweede perceel de heer Wandel, voor f 9975; voor het derde perceel de heer Walpot voor f 5443 vierde perceel de heer De Smit, voor f 6635. c. Het leveren van rolwagens ten behoeve van de sleephelllng voor Qzeren sluisdeuren te Wemeldlnge, met bizondere werkzaam heden. Raming f 5500. Minste inschrijvers de heeren C. Egmond en Co. te Zoeterwoude, voor f 4230. RECHTSZAKEN. De Hooge Raad verwierp het cassatie beroep van W. J. J. C., pachter der buffetten In de wachtkamers van het Staatsspoorwegstation te Vlissingen, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot een geldboete van f 1, subs. 1 dag hechtenis, wegens het toelaten dat sterke drank In 't klein werd verkocht zonder vergunning In de wachtkamer 3e klasse. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Geref. Gem. te Heln- kenszand, ds. J. Q. Geelkerken, cand. te Hilversum. Aangenomen het beroep naar de Geref. Oem. te Hoek, bij Neuzen, door ds. H. v. d. Wal, te Midsland. Aangenomen het beroep naar de Herv. Oem. te Scherpenls.-e door den heer B. Steenbeek, cand. te Ysselsteln. Ds. L. B. Tjebbes, predikant der Herv. Gemeente te Medembllk, beroepen naar Middelburg, nam Zondag afscheid van zijn Gemeente met een predikatie over 2 Cor. 6:1. De Gemeente zong aan het einde der godsdienstoefening den scheldenden leeraar Psalm 121 4 toe. Ds. H. C. Lohr, gedurende 34 jaar predikant bij de Evang. Luih. Gem. te Rotterdam, aan wlen eervol emeritaat verleend Is, nam j.l. Zondagvoormiddag afscheid van zijn Gemeente, met een rede naar aanleiding van 1 Cor. 13 13. Maandagnamiddag is te Vlissingen op 54-jarlgen leeftijd overleden de WelEerw. heer J. P. Hunting, pastoor aldaar. De heer Hunting werd In 1855 te Haarlem geboren. 15 Augustus 1880 werd hij tot priester gewijd en ruim 16 jaar was hij kapelaan te Amsterdam. Van 1897 tot 1905 was hij pastoor te Noord-Zijpe (Noord-Holland) en in 1905 volgde hij den WelEerw. heer L. Stolk als pastoor te Vlissingen op. De overledene was om zQn humaan, kalm en waardig optreden algemeen geacht. Nleuwerkerk. In een Maandag gehouden vergadering van Kerkvoogden en Notabelen werden gekozen tot kerkvoogd de heeren J. v. d. Zande Hz. en J. Boot (aftredend). De eerstgenoemde treedt in de plaats van den heer C. van Oeveren, president kerkvoogd, die als zoodanig met 1 Jan. zijn ontslag heeft genomen. Ongetwijfeld zullen allen, die weten, wat de heer Van Oeveren voor de kerk heeft gedaan, zijn aftreden betreuren, al zullen zij dit met het oog op zijn leeftijd moeten billijken en hem gaarne nog eenige jaren van rust gunnen. ONDERWIJS. Dinsdag slaagden voor de eerste klasse der Rijks-landbouwwinterschool te Goes: H. Crucq, Arnemuiden; A. M. M. Mol, Waarde; M. J. de Jager, Wolfaartsdijk; M. D. Moelker en M. Dalebout, beiden te Noordwelle; J. Wisse, Kapelle; J. Noom, Wolfaartsdijk; J. Wabeke, Rilland; L, Wisse, Middelburg; J. de Roo, Blezelinge; P. A. de Priester, Wlssekerke; D. Fljen, Ant werpen, en F. Butler, Ritthem. Tot de tweede klasse zijn toegelaten: L. J. Klompe, Nieuwerkerk, en A. D. Bakker, Middelburg. Post en Telegrafie. Noordwelle. Ook In deze gemeente zal binnenkort een Interlocale Telephoon- dienst geopend worden. De cel is reeds gereed bij het hulptelegraalkantoor, en de werkzaamheden aan de lijn zijn ook reeds begonnen. Provinciale Staten van Zeeland. In de najaarszitting der Prov. Staten van Zeeland zullen behandeld worden voor stellen van Oedep. Staten: tot aanleg en exploitatie van een Decauville-tram tusschen Hansweert en het station Vlake van den Staatsspoorweg en tot sluiting van een geldleenlng in verband daarmede. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenlgingen om opname van be palingen in de bestekken van provinciale werken, ten behoeve van arbeiders, stellen Gedep. Staten voor, de beschikking op dit verzoek, ten doel hebbende om in de bestekken van door de provincie aan te besteden werken voorschriften te willen geven omtrent minimum-loon, maximum arbeidstijd en andere ten bate van de positie der bij die werken betrokken arbeiders, aan Gedep. Staten over te laten. Verder komen op de lijst der te behan delen punten voor, voorstellen van Gedep. Staten tot toekenning van een renteloos voorschot voor den aanleg van een elec- trischen tramweg van Knocke naar Breskens met zijtak Oostburg—Cadzand (haven) en tot afwijzing van een aanvraag van de stoomtram-maatschappij Breskens—Malde- ghem om renteloos voorschot voor den aanleg van een stoomtramweg Oostburg— Cadzandtot toekenning van een subsidie van f 100, voor twee jaren, aan J. F. Tael- man te Philippine voor een wagendienst van het dorp naar het station Philippine; tot toekenning van een subsidie van f 150, voor twee jaren, aan de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt ten behoeve van een cursus in hoefbeslag. Nog zal behandeld worden een voorstel van Gedep. Staten, betreffende een verzoek van het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniglng voor Bloembollencultuur te Haarlem, om steun voor een natlonalt bloembollententoonstelling te Haarlem; tot het verstrekken van een nader voorschot aan het bestuur der Vereeniging tot chris telijke verzorging van krankzinnigen In Zeeland en tot wflzlging van de met dat bestuur gesloten overeenkomst en tot sluiting van een geldleenlng voor het verstrekken van een voorschot aan de Ver eeniglng tot christelijke verzorging van krankzinnigen In Zeeland. O n w e r. Tijdens het hevige onweder, dat Vrijdag boven het eiland Wlerlngen woedde, is de bliksem ingeslagen in een schip. De bliksem raakte het eerst den top van den mast, die geheel versplinterd werd, trok daarna langs het stag, door de kachelpijp naar het vooronder, vervolgens door de kool (bedstede) en baande zich ten laatste een weg door den boeg van het schip, naar buiten. Als bizonderheid dient vermeld, dat de eigenaar van het schip, N. B., die in de kool, waar de bliksem doorgetrokken was, sliep, geheel ongedeerd bleef en met den schrik vrij kwam. In den nacht van Maandag op Dinsdag sloeg de bliksem op een draad der electri- sche leiding in de Kerkstraat te Hilversum en vandaar in de electrische boekdrukkerij van de firma Blommesteijn, waardoor een begin van brand ontstond. Doordat de eigenaar aanstonds bij de hand was, kon men het vuur spoedig blusschen. Tfldens een onweder, dat in den nacht van Zondag op Maandag boven Harder wijk woedde, sloeg te ongeveer 4 uur de bliksem In den korenmolen van W. van den Born, aan de Haven. De brand nam terstond zóó In hevigheid toe, dat aan blusschen niet viel te denken. Te half 5 reeds stortte het bovengedeelte In, nadat de wieken nog even gedraaid hadden. Alleen het muurwerk is blijven staan. Een groote hoeveelheid zaad ging mede In de vlammen op. Alles was ver zekerd. In den nacht van Zondag op Maandag woedde boven Amsterdam een ge weldig onweder, dat met korte tusschen- poozen van 12 tot 6 uur duurde. Geregelde wolkbreuken stortten neder, de regen werd afgewisseld door stormvlagen en hagelbuien. Een waar noodweer! De bliksem Is op verscheidene plaatsen In het telefoonnet geslagen, zoodat talrijke aangeslotenen heden van hun toestellen geen gebruik konden maken. In den loop van den dag is de schade hersteld. Maandagmorgen werd tijdens het korte, maar vrij hevige onweer, dat boven Walcheren losbarstte, onder Koudekerke de 15-jarlge dochter van D. S., wonende te Middelburg, die met haar vader en een broertje op het veld werkte, door den bliksem getroffen, tengevolge waarvan zij bewusteloos bleef liggen. In een nabij- staande boerenhofstede binnengebracht, kwam zij weder bij en bleek, dat al de vingers van de rechterhand, blauw, bij zwart af, waren gekleurd. Het meisje klaagde over pijn in de vingers, die geheel stijf waren. Een geneesheer te Middelburg ver klaarde, dat er in 't geheel geen gevaar is, zoodat de getroffene er nog goed is afgekomen. Bij datzelfde onweder is op de hofstede „De Doel" aan den Kleverskerkschen weg een paard door den bliksem gedood. TELEGRAMMEN. Middelburg, 27 October. Naar het Huis van Bewaring is ge bracht een 66-jatig persoon uit deze gemeente, wegens het plegen van ontuchtige handelingen met een 11-jarig meisje. De gemeenteraad heeft met acht tegen zes stemmen besloten aan de politie agenten geen verhooging van jaarwedde toe te kennen. 's-Gravenhage, 27 October. Voor het Gerechtshof werd beëedlgd mr. J. de Vries van Doesburgh, als officier van justitie bij de rechtbank te Zlerikzee. Ingezonden Stukken. Geachte Heer Redacteur t Gun mQ s. v. p. naar aanleiding der jongste gemeenteraadsvergadering te Tolen een plaatsje In Uw veelgelezen blad. Nadat het hoofd der school en 't personeel aan de openbare lagere school verhooging van salaris hadden gekregen, hebben ook de helpsters der bewaarschool verhooging aangevraagd. DU was toch al nlel hoog, 't geen de heer Quist zeer karakteristiek en juist uitdrukte door te zeggen, dat ze ,'t vet wel van de soep konden blazen". (Intusschen schrijver dezer regelen is overtuigd, dat er geen gevaar bestaat, dat 't vet er afge blazen zal worden, omdat het er eenvoudig niet op ls). Nu is de heer Moelker tegen elke verhooging, omdat er maar 's 'n eind moet komen aan dat vragen om salarisverhooging. Is U ook ge weest tegen de verhooging van de jaarwedde van het hoofd der school, en tegen die van het personeel dier school? Toen hebt U In de raads vergadering van November j.l. zeer juist opge merkt bij de debatten over de verhooging van het personeel, dat, waar hel hoofd verhooging had gekregen, 't personeel die niet onthouden mocht worden. En nu komen de helpsters der bewaarschool, en nu Is 'I ln eens uit, nu wilt U van geen verhooging weten. De omstan digheid, dat ze niet dezelfde bevoegdheid hebben als de onderwijzers is de natuurlijke oorzaak van salarisverschil mei de laatsten, maar dat beneemt haar toch niet 't recht op salarisverhooging. Hoe heb ik 't nu toch met U, heer Moelker? U ls tegen elke verhooging, er moet maar 's 'n eind aan komen. Als dus het hoofd der school toevallig 't laatst ln plaats van 't eerst zijn verhooging had ge vraagd, was U er ook legen geweest, omdat er maar 's 'n eind aan komen moet Neen, maar nou ben Ik er: Die 'I eerst komt, die 't eerst maalt, en die 't laatst komt maalt heelemaal niet? Volgens den heer Moelker ja, niet volgens de andere leden van Tolen's vroedschap; die toch hebben een vrijgevigheid getoond, die den heer Moelker een doorn in 't oog moet zijn. Een helpster kreeg een verhooging van 10 gulden per jaar, ls volgens Bartjes 2Vr cent per dag, de belde andere eene van f 5 per jaar of l3/; cent per dag. In Tolen heeft men altijd vee/, heel veel voor onderwijzend personeel over gehad. Wie lacht dsar CRITICUS. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 26 Oct. Op de veemarkt waren aangevoerd: 54 paarden, 2001 magere en 815 vette runderen, 213 vette, 186 nuch tere en 673 graskalveren, 592 varkens en 210 biggen. Koeien en ossen 23 tot 36 ct., stieren 21 tot 27 ct., kalveren 35 tot 50 ct., var kens 23) tot 28 ct., alles per kilo. Melkkoeien f 155 4 f 260, kalfkoeien f 160 5 f 345, stieren f 120 4 f 225, pinken f 85 4 f 95, graskalveren f 20 4 f 65, vaar zen f 115 4 f 180, alles mager vee; biggen f7 4 f 14, slachtpaarden f 40 4 f 150, handelspaarden f404 f 160, hitten f304f200. Nuchtere kalveren: fok- f 10 4 f 16, slacht- f 9 4 f 11,50. Biggen f 1,20 4 f 1,40 per week. Vette runderen middelmatig aangevoerd. Ie soort spoelingkoeien met tragen omzet, inferieure soorten vonden grif koopers, ook ossen gingen vlug van de hand vooral voor België en Zwitserland. De handel in vette kalveren was voor aller vlug; prijzen stijgende. Óp de magere markt was, behalve van stieren, van alles zeer ruime aanvoer. Melk en kalfkoeien met tamelljken handel, alleen kalfkoeien voor België met redelijk goede vraag. Ossen en jong vee voor blnnen- en buitenland goed gewild, met vluggen omzet. Graskalveren met veel vraag. Ver koop vlug, er Is reden tot tevredenheid. Nuchtere fokkalveren langzaam verhandeld, Idem slacht- grif gekocht, Paarden en biggen met beperkten omzet. Zeeuwsdie Uien. Aangevoerd circa 8000 balen, van alle soorten. Wegens kleinen aanvoer, door de regens der laatste dagen en levendige vraag, werd besteed boven de waarde. Voor gele f 1 4 f 1,50; bruine f 1 4 f 1,60; kleine f 1 4 f 2,25, alles per 60 K.G. De prijzen, hedenmorgen aan de Rotterdamsche Elerenvelllng besteed, zijn als volgt: voor kippeneieren f 6,45 4 f 8,10, eendeneieren f 5,70 4 f 6,15 per 100 stuks. Aanvoer 9350. Schiedam, 26 Oct. Noteering distilla teurs f 13J. Z 1 E R I K Z E E. T(d van Hoogwater en van Laagwater. Oct.-Nov. Maana- onderdom. H. W. L. W. 27. 28. D. 29. 30. 31. Zo. 1. 2. 3. Tijd van 14 <S> 10.27 n. 16 17 18 19 20 21 H. W. te L. W. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. Dordrech u. m. 1. 7 1.22 1.55 2. 8 2.41 2.53 3.23 3.35 4. 6 4.16 4.40 5. 0 5.20 5.44 6. 4 6.33 t 3.15 uu 5.30 u. m. 6.38 6.59 7.15 7.40 7.53 8.21 8.32 9. 1 9.23 9.45 9.56 10.25 10.57 11.21 11.52 later. WeertoerloUt, ontleend aan de opgave van het Koninklijk Nederl. Metereologisch Instituut te De Bilt bij Utrecht. Verwacht wordt tot den avond van Donderdag den 28 October a.s.Zwakke tot matige oostelijke tot noord-oostelijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk regen. Dezelfde tem peratuur. STOOMBOOTDIENST o c t. n o v. Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelb. en Vlissingen. Amsterdamsche Tijd. Ddnderd. 28 Vrijdag 29 Zaterdag 30 Maandag 1 Dinsdag 2 Woensd. 3 '8m. 6,20 6^20 6.20 6,20 'sm. 8,— ~*,- 8- 8,- 'sm. 8,- Vrijdag 29 October a.s. hopen onze geliefde Ouders en Behuwdouders: DINGEMAN SLEGT en JANNA VAN DIJKE, hunne25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Zierikzee, October 1909. Hunne dankbare Kinderen en Behuwddochter. Heden overleed, zacht en kalm, na een kortstondig lijden, onze veel geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Mejuffr. NEELTJE BOOT, Wed. L. Blom, In den ouderdom van 73 jaar en acht maanden. Renesse, 25 October 1909. Uit aller naam, E. JONKER—blom. M. JONKER. Heden overleed na een langdurige ongesteldheid, onze geliefde Zoon en Broeder M arlnus, In den ouderdom van 16 jaar en 7 maanden. Noordgouwe, 26 October 1909. B. VAN STRIEN en Kinderen. Voor de vele blijken van belang stelling, ter gelegenheid van het 25-jarig Jubileum aan de Ambachtsschool, betuigen wij onzen hartelljken dank. Zierikzee, 25 October 1909. J. TH. VERMUNT en Echtgenoote. Mp. Ieder, die tets te vorderen heeft van -, verschuldigd is aan - of onder zijne berusting heeft behoorende tot de nalatenschap van den Heer JAN CON- STANDSE, laatst gewoond hebbende te Dreischor en aldaar 15 October 1909 overledenwordt verzocht daarvan ten spoedigste, uiterlijk vóór 1 November a.s. opgaaf, betaling of afgifte Ie doen ten kantore van den Notaris D. WISBOOM VERSTEOEN, te Dordrecht, Steegover- sloot 41. De wasch, U ziet het, is groot, doch is door de zuivere zeep het werk gemakkelijk. mé Vraagt prijs bij P. J. BLAAS, Tuinbouwhandel, Tholen. MMP» Bij akte, den 5 October 1909, W^W voor den ondergeteekende ver leden, zijn geconstateerd de wijzigingen gebracht in de statuten der naamlooze vennootschap gevestigd te Zierikzee. De akte, deze wijzigingen bevattende, en het Koninklijk Besluit van bewilliging, zijn in hun geheel geplaatst in het Bij voegsel tot de Nederlandsche Staatscourant, van Dinsdag 26 October 1909, no. 250. Zierikzee, 27 October 1909. Namens de vennooten J. FRANSE, notaris. te ZIERIKZEE. Algemeens Vergadering der Leden op Donderdag 4 November, 's avonds 81 uur, in de Sociëteit van den heer Van Meteren. De rekening over 1908/1909 ligt van 28 Oct.—4 Nov. ter Inzage van de leden bij den Penningmeester, den heer A. G. KIJN. Namens het Bestuur, J. VAN OS, Secretaris. De Landbouw-Vereenlglng Oud- Vossemeer" zal, op Woensdag 10 November 1909, aanbesteden de levering van: 4600 kilo Kleine Maïs, 2200 Paardeboonen, 1050 Lijnkoek, 1000 Lijnmeel, te leveren vóór of op 20 November 1909. Voorwaarden te bekomen bij den Secretaris A. HUIJSMANS. Mw De Notaris J. FRANSE zal. Vrijdag 29 October 1909, 's middags 12 ure, In het Hótel .De Weerd" te Zierikzee, PUBLIEK VERKOOPEN: aan het Havenplein te Zierikzee en langs het Vrijpoorlje, wijk A 328, kadaster sectie A no. 547, groot 01 A. 35 c.A., bewoond door Mejuff. de Wed. G. Muller. Te zien 's namiddags van eiken werkdag van 2—4 ure, mits belet vragende bij de bewoonster. N.B. Het huis heeft een mooie antieke gevel. De Notaris J. FRANSE zal Zaterdag 30 October 1909, 's morgens 10 ure, op de hofstede van wijlen den heer J. CÓNSTANDSE te Dreischor, PUBLIEK VERKOOPEN: waaronder: Tafels, Stoelen, Spiegels, Schil derijen, Lampen, Pendule, Klokken, Haarden, Kachels, Keukengerief, Olas- en Aardewerk, Ledikanten, Bedden, Matrassen, Dekens, Vloerkleeden, Secretaire, Kastje, Kantma chine, 1 Tentwagen en meer andere Goederen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 3