ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 28 October 1909. BLOOKER'S (Z ierikzeesch Cour an t). KENNISGEVING. Onveiligheid Vaarwaters. DAALDERS CACAO. Personeele belasting. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAQ en ZATERDAQ verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8841. Uitgever-Hoofdredaoteur: A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Tengevolge van de steeds grooter wordende oplage van ons blad verzoeken wij H.H. Adver teerders lionnc advertentiën zoo vroegtijdig mogelijk ia te zenden; vooral voor het nummer dat des Vrijdagsavonds wordt afgedrukt, ge lieve men te zorgen dat de adverten tiën vóór 51 nur In ons bezit zijn, daar anders plaatsing in dat nummer niet kan verzekerd worden. DE DIRECTIE De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Vrijdag den 29 October e.k., des namiddags te één uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden ge bracht, t. w.: Vier brieven van Gedep. Staten, houdende: goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der Gemeentebegrootlng voor 1909; goedkeuring van het raadsbesluit tot af- en overschrijving van begrootingsposten, dienst 1909; terugzending van het door hen goedgekeurde eerste suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1909, en bericht op het verzoek van den Raad om Burgem. en Weth. te machtigen eene vergunning voor den verkoop van sterken drank In het klein te ver- leenen voor de zaal en koffiekamer der nieuwe Concertzaal; Mededeeling van de opneming der kas en boeken bij den Gemeente-Ontvanger; Brief van de Plaatselijke Schoolcommissie, houdende mededeeling van de benoeming van den heer J. A. de Bruyne tot voorzitter dier Com missie; Brief van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Ondei wijs, houdende mededeeling van de benoeming van de heeren Jhr. R. R. L. de Muralt en J. A. Stoop, respectievelijk tot voor zitter en secretaris dier Commissie; Brief van den heer J. A. Biermasz, houdende bericht dat hij zijn benoeming tot lid der Com missie van Toezicht op hetBMlddelbaar Onderwijs aanneemt; Brief van den heer mr. H. C. Moolenburgh, houdende verzoek om ontslag als regent van het Burgerweeshuis; Adres van den heer J. Hogerland, houdende verzoek om eervol ontslag als onderwijzer aan school C, met Ingang van 1 Jan. e.k., met voor stel van Burgem. en Weth.; Adres van den heer L. W. de Graaf, houdende verzoek om eervol ontslag als onderwijzer aan school B, met Ingang van 1 Jan. e.k., met voor stel van Burgem. en Weth.; Praeadvles van Burgem. en Weth. op het ver zoek van A. C. Bolle om te mogen bouwen op een stuk grond, hem indertijd in erfpacht uit gegeven; Voorstel van Burgem. en Weth.: tot af- en overschrijving van begrootingsposten, dienst 1909, tot het verleenen van afschrijving van hoofde lijken omslap, om mej. C. M. J. Phernambucq andermaal te benoemen als helpster bij het onderwijs In de melsjeshandwerken aan de herhalingsschool voor den cursus 1909/10, om een gedeelte van het Kraanplein gedurende de jaarmarkten in 1910, 1911 en 1912 aan den openbaren dienst te onttrekken, voor het ver strekken eener standplaais voor eene Clnemato- graaf, en tot onderhandsche verpachting dier standplaats, en om aan de brugwachters een bedrag van f 12 toe te kennen als toelage voor door hen geledene schade; Aanbeveling van Burgem. en Weth. ter benoe ming van eene onderwijzeres aan school C; Aanbeveling van Burgem. en Weth. ter benoe ming van een regent van het Burgerlijk Arm bestuur; Verslag der Commissie benoemd tot onderzoek der Gemeentebegrootlng voor 1910, en behan deling dier begrooting. Enz. Zierikzee, den 23 October 1909. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de navolgende berichten betreffende schietoefe ningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t.w.: Schietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 26 en zoo noodig op 27 October a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.)waarbij onveilig wordt gemaakt een sector begrensd door de ware richtingen ONO. door Oost tot ZOtZ. (78®) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok, en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegeiqkertljd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen üiemerdam en Durgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Mulderberg. Schietoefeningen van het fort IJmulden. 3de District. Volgens mededeeling als voren zal op 5 en zoo noodig op 6 November a.s. eene schiet- CEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIC ALS oefening worden gehouden van het fort Ilmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemrikt een sector tot op 45(3 M. van het fort en be- ;rensd aan de N.zljde door eene lijn van af het ort in de ware richting NNW. en aan de Z.zijde door het Noorderhoofd en eene lijn in de ware richting WZW. van het uiteinde daarvan. De N.lijke grens van dezen sector zal op het fort aangegeven worden door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Boven dien zal op den avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord worden geplaatst op het terrein van den Rijks- vlschafslag. Zierikzee, den 26 October 1909. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee Gelet op artikel 1 van het Koninklijk Besluit van 18 December 1896 (Staatsblad no. 223), Maken bekend: dat op de lijst, vermeld In art. 4 2 der wet op de personeele belasting, alsnog is geplaatst de bijeenkomstzaal van het Leger des Heils te Zierikzee, kadastraal bekend Sectie A no. 2119, plaatselijk gemerkt wijk B no. 413a; zijnde der halve eene Inrichting, bedoeld In artikel 4 ld der genoemde wet, waarvoor geene belasting naar den len, 2en en 3en grondslag verschuldigd Is, behoudens voor die gedeelten, dienende tot woning van bestuurders, leeraren, beambten en bedienden. Een afschrift der deswegen ontvangen beschik king Is voor een ieder ter Secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd. Zierikzee, den 27 October 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De Czar, die reeds lang een bezoek aan den Koning van Italië had toegezegd, en vermoedelijk wegens de onvriendelijke gezindheid van een groot deel der Itallaansche bevolking jegens hem de uitvoering van zijn voornemen telkens had uitgesteldheeft ten slotte de stoute schoenen aangetrokkenen onder de noodlge uitgebreide militaire voorzorgen den souverein van het land, waarin „die Citronen bliih'n", te Racconigi een bezoek gebracht. De Czarltza was thuis gebleven, omdat zij, gelijk zij zich liet verontschul digen, zich niet wel gevoelde. Belde vorsten hadden hunne staatslieden bij zich, waaruit blijkt, dat de ontmoeting een staalkundig doel had. Natuurlijk ontbrak het niet aan mooie toasten, die op het gebruikelijke galadiner door beide vorsten werden uitgesproken, en door de telegraaf onmiddellijk werden wereldkundig gemaakt. In dergelijke toasten laten de Ministers hunne souverelnen eenlge voor publiciteit bestemde algemeenheden zeggen, die met een dronk op de wederzijdsche gezond heid besloten worden. Zij zijn dan ook in den regel van hoogst onbeteekenenden aard. Meer gewicht hebben de afspraken die bij deze samenkomsten de raadslieden der vorsten met elkander plegen te maken. Wat nu te Racconigi Is afge sproken, schijnt in de allereerste plaats betrekking te hebben op de gemeen schappelijke gedragslijn van belde landen ten opzichte van de Balkanstaten, die nog steeds als de heksenketel van Europa aangemerkt worden. Zoo |er nu op de Balkan ernstige gebeurtenissen mochten voorvallen, men kan er op rekenen, dat Rusland en Italië dan ééne lijn zullen trekken. Met leede oogen heeft men in Oostenrijk en Dultschland dit bezoek gade geslagen. De leidende staatslieden in deze landen zien zeer wel in, dat daardoor de band, die Italië aan Oostenrijk en Dultsch land in politiek opzicht verbindt, aan merkelijk is losser gemaakt, zoodat het de groote vraag is, of Italië In 1912, het jaar, waarin het drievoudig verbond afloopt, dit wel zal hernieuwen. De verkiezingen In Saksen voor den Landdag zijn In een onvei vachten geest uitgevallen, die voorzeker aan de regeering niet welgevallig is. De conservatieve partij toch heeft een g.oote nederlaag geledenterwijl de soclaal-demokraten zestien zetels gewonnen hebben, terwijl zij nog in 53 districten In herstemming komen. Het schijnt, dat tal van kiezers, die geen socialisten zijn, uit ontevredenheid over de kieswet, op de socialistische candldaten gestemd hebben. Men heeft daar namelijk het meervoudig kiesrecht. Het aantal stemmen, dat men uitbrengt, en dat ten hoogst vier bedraagt, is afhankelijk gesteld 61 van het Inkomen, dat men jaarlijks heefl, óf van het vast salaris, dat men als beambte geniet. Hoe hooger het inkomen, en hoe grooter het salaris bedraagt, des te meer stemmen men kan uitbrengen. Niemand kan echter, gelijk reeds gezegd is, meer dan vier stemmen uitbrengen. De conservatieve party, die met hand en tand vasthield aan een onrechtvaardig kiesstelsel, dat een bevoorrechting Is van het bezit, plukt nu de wrange vruchten van haar regeerings- beleld. Vervreemdend van zich de ge matigde elementen heeft zij het mogelijk gemaakt, dat de socialisten, ondanks een hun ongunstige kiesrechtregeling, een zoo schitterende overwinning bij de stembus bevochten hebben. De beroemde Japansche staatsman, Ito, Is aan het spoorwegstation te Charbln in Mantsjourije, waarheen hij zich begeven had, teneinde met Kokowzef, den Russl- schen Minister van Financiën, diplomatieke onderhandelingen te voeren, door een Koreaan doodgeschoten. De moordenaar, die tevens gelegenheid had den Japanschen consul-generaal en den directeur der Japansche spoorwegmaatschappij ernstig te vei wonden, Is in hechtenis genomen, en zal zijn verdiende straf niet ontgaan. Prins Ito, die het 69e levenjaar bereikte, Is uit boerenouders geboren, en bracht hel, dank zijn groote gaven en toomloozen Ijver, zoover, dat hij tot de hoogste be trekking In den slaat opklom. Hij toefde, teneinde zich geestelijk te ontwikkelen, een tijdlang in Engeland, Dultschland en de Vereenlgde Staten van Noord-Amerika. Op zijn reizen door Europa leerde hij de constitutioneele instellingen kennen en waardeeren, die hij, teruggekeerd in zijn vaderland, daar overbracht. Door zijn toedoen verkreeg Japan in 1889 een Grondwet. Tijdens zijn tweede Minister schap brak de oorlog met China uit, die, voorspoedig gevoerd, tot den afstand van het eiland Formosa aan Japan leidde. Met Engeland sloot hij In 1902 een defensief verbond. Bij den Mikado, en bij de ge- heele bevolking van het land der Rijzende Zon stond hij In hoog aanzien. Hij was de Japansche Bismarck. De Mikado, die hem achtereenvolgens tot graaf, markies, prins verheven had, benoemde, nadat de oorlog met Rusland tot een voorspoedig einde was gebracht, en Korea een Japansch wingewest was geworden, hem tot resident van Korea. Hij noodzaakte den Keizer van Korea, die niet naar de pijpen van Japan wilde dansen, ten behoeve van zijn zoon afstand van den troon te doen. De zoon werd Keizer, maar Ito, de Japansche Resident, regeerde. Met forsche hand, met Ijzeren vuist, voerde hij het bewind. Het gevolg er van was, dat de onderdrukte Koreanen hem een feilen haat toedroegen. En alhoewel hij tengevolge van een door hem gedaan verzoek als Resident reeds ontslagen en vervangen was, werd hij toch door een Koreaan, die zijn volk wilde wreken, te Charbln doodgeschoten. Het nieuwe Spaansche Ministerie heeft besloten generaal Marina geen voorwaart- sche beweging In het Riffgebled meer te laten maken. De Minister van Oorlog heeft zich over den oorlog in Marokko In den volgenden geest tegenover een corres pondent van de Figaro uitgelaten: „Ware de liberale partij aan het bewind geweest, dan zou, aldus sprak de Minister, deze bloedige en kostbare oorlog ten koste van alles vermeden zijn geworden, maar nu wij in het schuitje zitten, elscht onze vaderlandsliefde, dat wij den toestand met al zijn consequenties aanvaarden, en aan onze dappere troepen alles verschaffen, wat hun succes kan waarborgen. Wij koesteren geen veroveringsplannen". 12 verandering van den staatkundigen toestand in Spanje zal ook wel op de gedragslijn van Frankrijk haar invloed doen gelden. De oud-Minister van Buitenlandsche Zaken, Gabriel Hauotaux, die tot den tegenwoordigen Minister, Pichon, In zeer vriendschappelijke betrekking staat, schrijft o. a. In het journal, dat Frankrijk en Spanje, wanneer zij den toestand kalm overzien, tot de ove..uiging moeten komen, dat zij in Marokko dezelfde belangen hebben. De gemeenschappelijke vijand Is Moeial Hafid, die zijn diplomatiek beleid baseert op de oude spreuk „verdeel en heersch". Oneenigheld tusschen de belde van ouds op elkaar aangewezene volken ware een kolfje naar zijn hand. Zijn beide staten met elkander vereenlgd, dan vermag hij niets. Voor Pa, Ijs en Madrid Is het thans het geschikte oogenbllk om de handen ineen te slaan, Frankrijk en Spanje kunnen bereiken, wat zij willen, mits zij goed weten, wat zij willen. In Madrid is Zondag een groote volks- betooging gehouden, waaraan meer dan 50,CC) menschen hebben deelgenomen. De menschenmassa trok naar het plein, waarop hel standbeeld van den bekenden republikein Castelar staat. De betooging verliep ordelijk. Oeen politle-agent be hoefde er aan te pas te komen. JAPAN. Tokio, 26 Oct. Markies Ito is heden te Charbln door een Koreaan vermoord. Hiroboeml markies Ito werd in 1841 als zoon van een boer geboren in het dorp Tsoekariboera en ging in 1863 met 4 andere jonge Japanners naar Engeland, om te studeeren en zich de Europeesche beschaving eigen te maken. Later, in 1871, toog hij met hetzelfde doel naar Amerika, en in 1881 naar het Europeesche vasteland. Nadat hij in 1878 minister van binnen- landsche zaken geweest was, kwam hy naar Dultschland, om daar de Pruisische staatsregeling te bestudeeren, die hem als voorbeeld diende voor de in 1890 door hem Ingevoerde Japansche. Ito was vier maal premier: van 1886—1888,1892—1896, van Januari tot Juni 1898 en van Oct. 1900—Juni 1901. Hij wordt algemeen beschouwd als de voornaamste schepper van hel moderne Japan. In 1884 kreeg hij den titel van graaf, in 1896 dien van markies. In 1901 stichtte hij de groote politieke partij Senyoekai en ondernam weer een groote reis door Europa en Amerika. In 1903 werd hy president van de Soemitsoeln (den geheimen staatsraad) Daarna ging hy In Maart 1904 als buiten gewoon gezant naar Korea, waar hy het Japansch-Koreaansch verdrag tot stand bracht. Aan zijn bemoeiingen is ook te danken het Engelsch-Japansch verbond en de vernieuwing daarvan in 1905. De geheele Japanisatle van Korea is zijn werk. Tanaka, de directeur van den Mandsjoeryschen spoorweg is eveneens gewond. De moordenaar Is gevat. Ito bekwam drie wonden. Het ministerie van buitenlandsche zaken ontving het eerste bericht en deelde de treurige tydlng mee aan prinses Ito en haar zoon, die te Lon den vertoeft. AMERIKA. Te New-York Is door arbeiders, by het verbouwen van een huis, een geraamte gevonden met verscheidene kostbare ringen aan de vingers. By onderzoek bleek, dat dit het geraamte was van een Duitsche dame, mevr. Miiller, geboren Lutter von Weida, die onmiddeliyk na haar huweiyk met haren man naar Amerika gegaan en daar vermoedeiyk ver moord was. Men gelooft nu, dat de dame het slacht offer is geweest van een lid eener bende misdadigers, die hun werk maken van het huwen van vermogende vrouwen om, als zij eenmaal in 't bezit van den bruidschat waren, hunne ongelukkige echtgenoote te doen verdwijnen. De geheimzinnige zaak wordt verder onderzocht. - Als moordenaar van Anna Lutter, de Duitsche vrouw, wier geraamte te New- York werd gevonden, is nu de man der vermoorde, de architect Alfred Miiller, te Astoria, op Long Island, In hechtenis ge nomen. Het blijkt, dat hij reeos gehuwd was, toen hy met Anna Lutter trouwde, en hij woonde te Astoria met zijne werke- lijke vrouw en zyn twee kinderen onder den naam Friedrich Gebhardt. Toen de politie zyn huis binnenkwam, nam hy de vlucht, maar hij werd gevat vóór hij één mijl ver was. Men vond in zijn huis linnengoed, gemerkt A. L. Maar hy ontkent de moordenaar te zyn van Anna Lutter, die hij beweert te Newark (New-Jersey) het laatst te hebben gezien. SPANJE. Madrid, 24 Oct. De bundel stukken be treffende de zaak-Ferrer, welke door het vorige kabinet was toegezegd, Is thans verschenen. Hy bevat het req jlsltnir van het O. M. voor den krygsraad, het rapport van den bijzittenden rechter In dezen raad, het uitgesproken vonnis, het rapport van den auditeur-generaal en de besllssi van den kapitein-generaal, waarmede het vonnis werd goedgekeurd. Voorts een overzicht van de militaire rechtspraak en van de bepalingen van het militair strafwetboek, van toepassing op de waarborgen aan de beklaagden toegestaan. Zondagnacht liep de Spaansche kanonneerboot „Alvaro Bazan" met zware avery de haven van Ceuta binnen, daar zy wegens een vliegenden storm, de plaats harer bestemming, Melilla niet kon be reiken. De „Alvaro Bazan" zou de afgezanten van Moeley Hafid, die waren uitgezonden om pogingen te doen tot pacificatie van het Rifgebied, van Tanger naar Melilla over brengen, en bracht te Ceuta, waar zy kwam schuilen voor den orkaan, de tydlng van een droevig ongeluk. Het vaartuig, dat leder oogenblik gevaar had geloopen, te bezwijken onder den aandrang van ontzettend hooge golven, kampte reeds eenlgen tijd met de elementen, toen één der Marokkaansche afgevaardigden, die wegens het gebrek aan ruimte ge- deelteiyk aan dek moesten verbiyven, de tweede chef Abd-el-Selam, door een golf overboord werd gesleurd. Ofschoon er onmiddeliyk reddingsgordels werden uitgeworpen, was het niet moge lijk den ongelukkige te redden, wegens de hooge zee. Abd-el-Selam was niet slechts de zegel bewaarder der delegatie, maar had ook een groot bedrag aan geld, ongeveer 20,000 doero's en gewichtige documenten bij zich, die eveneens verloren zyn ge gaan. De scheepsbemanning had de grootste moeite de wanhopige vrouw van den afgezant, die den doodstryd van haar man mede moest aanzien, te weerhouden, hem na te springen. ITALIË. De samenkomst van den czaar van Rusland en de koning van Italië. Racconigi, 24 Oct. Aan het gala-diner, dat hedenavond gegeven werd, bracht de koning van Italië den volgenden toast uit op den czaar, die door alle aanwezigen slaande werd aangehoord: Het Is mij een (.enoegen Uwe Majesteit als gast van Italië en vzn myzelf te kunnen begroeten, want het bezoek .an Uwe Majesteit is een nieuw bewys, dat onze hulzen, onze regeeringen en onze landen verbonden worden door een oprechte vriendschap en door gemeenschappeiyke belangen. Die gemeenschappeiyke be langen en die gevoelens van sympathie hebben, evenals de toewijding en de zelf verloochening van de dappere Russische matrozen na de laatste groote onheilen, die ons hebben getroffen, er toe bijge dragen en samengewerkt om Rusland en Italië steeds dichter by elkaar te brengen. Het Russische en het Ilaliaansche volk hebben elkaar leeren kennen en hoogachten en onze regeeringen hebben, wat daar leeft In de harten onzer volkeren, uit drukking gegeven door het met andere mogendheden ondernomen werk tot het behoud van den vrede. Ik heb het vaste vertrouwen, met Uwe Majesteh te kunnen samenwerken om die weldade aan onze volkeren te kunnen verzekeren. Ik dank Uwe Majesteit van harte voor het bezoek, terwijl Ik mijn leedwezen er over betuig, Uwe Doorluchtige Gemalin niet aan uw

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1