Zaterdag 23 October 1909. (Z ierikzeesohe Cour an t). Dit nummer bestaat uit drie bladen. Algemeen Overzicht. Uit Stad en Provincie. ZIURIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAQ, DONDERDAQ en ZATERDAQ verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland 1 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66*te JAARGANG, - No. 8839. Ultgever-Hoofdredao<euri A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zoowel in als bulten Europa heeft het fuslleeren van Prancisco Ferrer in de slotgracht van Montjulch een diepe ont roering teweeggebracht. Algemeen is de verontwaardiging over de onherstelbare rechtsschennls jegens een man, die be schuldigd werd den jongslen opstand In Katalonie te hebben uitgelokt en daaraan deelgenomen, een beschuldiging die valsch was, en uit den aard der zaak dan ook niet bewezen kon worden, gelijk uit het verloop van het kort proces voor den krijgsraad te Barcelona duidelijk gebleken is, want geen getuigen tot staving der beschuldiging werden tegenover hem ge steld, en geen getuigen ten bewijze van zijn onschuld werden toegelaten. Men wilde hem dooden, omdat hij, de stichter van de vrije school in Spanje, 109 leekenscholen in het leven had geroepen. Dit was een misdaad voor hen, die In Spanje de macht In handen hebben, en die van het leekenonderwijs, wanneer dit tot de groote massa doordrong, in de toekomst de vernietiging van hun heer schappij vreesden. Francisco Ferrer werd in 1859 geboren, en was de zoon van een eenvoudigen wijnboer. Toen hij twintig jaar oud was, kwam hij in dienst bij een spoorweg maatschappij, eerst als arbeider en later als controleur. In 1885 nam de 26-jarlge jongeling deel aan den opstand onder generaal Vlllacampa. Toen de opstande lingen verslagen waren, vluchtte hij met zijn vrouw naar Parijs, waar hij de secretaris werd van Ruiz Zorilla, den vroegeren president der Spaansche Repu bliek. Want Ferrer had zlchzelven geestelijk ontwikkeld. Met Ijver had hij zich inzonderheid op de Spaansche taal toege legd, in de kennis waarvan hij het zoover bracht, dat hij daarover een leerboek schreef, dat grooten opgang maakte. Naar Spanje teruggekeerd, stichtte hij, door een legaat daartoe in slaat gesteld, In 1901 Ie Barcelona de eerste moderne school. Allengs riep hij bewaarscholen, lagere scholen, hooge volksscholen en middelbare scholen in het leven. Zijn scholen, die een doorn in het oog waren van hen, die In Spanje feitelijk regeerden, werden in 1906 op last van de overheid gesloten. In dat jaar namelijk was door een anarchist, Morral genaamd, een aanslag op Koning Alphons gepleegd, toen deze van de huwelijks plechtigheid in de kathedraal naar zijn palels terugreed. Men wilde destijds reeds Ferrer vernietigen door hem, den repu- bliekein, van medeplichtigheid aan dien aanslag te beschuldigen. Toen men echter van zins was de zaak voor den kr^gsraad te brengen, werd de regeering door de publieke opinie genoodzaakt van dat voornemen af te zien. Ferrer stond terecht voor den burgerlijken rechter, die hem, omdat goen enkele bewijsgrond legen hem kon aangevoerd worden, vrijsprak. De regeering had Inmiddels, gebruik makend van de valsche aanklacht, zijn scholen gesloten. Wij behoeven niet te zeggen, dat Ferrer's vijanden met leede oogen diens vrijspraak zagen. Maar zij werden daardoor niet ontmoedigd. Want toen, naar aanleiding van de omstandigheid, dat de zonen van hel volk voor den oorlog in Marokko werden opgeroepeneen opstand in Katalonie uitbarstte, werd Ferrer, nadat de opstand in bloed gesmoord was, door hen van deelneming aan dien opstand beticht. Hij werd gevangen genomen, en geboeid voor den gouverneur geleld. Ferrer betuigde zijn onschuld. Op die betuiging antwoordde de gouverneur, dat in zijn moderne school de oorzaak van den opstand te zoeken is. Dat antwoord teekent den aard van de aanklacht. Ferrer werd gevangen gezet en voor den krijgs raad gebracht, die overeenkomstig het van bovenaf gegeven consigne hem schuldig moest bevinden. Niet ten tweeden male wilde men de zoo welkome prooi loslaten. Met spoed werd het doodvonnis uitge sproken, en ook voltrokken. Ferrer Is gevallen, niet, gelijk zijn vijanden gehoopt hadden, geknield voor hen In het stof Ier nederllggend, maar als een held, fier en met opgcrichten hoofde. Wij zullen geen gewag maken van de tallooze betoogingen, die schier In alle landen van Europa tegen deze zielschok- kende executie gehouden zijn geworden, maar wel achten wij het onzen plicht op te komen tegen de onware voorstelling in sommige bladen, die de handelwijze der Spaansche regeering hiermede trachten te verdedigen, dat Ferrer een anarchist, een bommenwerper was. Ferrer was nöch het een nóch het ander, maar was een eerlijk republiekeln, die tegen den bestaanden monarchalen staatsvorm geen oppositie voerde, maar alleen het Spaansche volk, waarvan een groot deel niet lezen en schrijven kan en In volslagen onkunde nog leeft, door behoorlijk onderwijs poogde te beschaven. En nu gaat het toch niet aan om iemand, die een dergelijk doel nastreefde, en daarvoor in de slotgracht van Montjuich vermoord werd, na zijn dood nog te bekladden, door hem als een anarchist en bommenwerper aan het publiek voor te stellen. In de Spaansche Cortez, waarin het zeer woelig toeging, heeft de afgevaardigde Moret, de leider der oud-liberalen, de regeering wegens haar tiranniek, bloedig optreden hevig aangevallen, en aan het slot van zijn vernietigende kritiek haar toegevoegd, dat zij het vertrouwen des lands verloren heefl, en niet langer aan het bewind kan blijven. De Minister- President, Maura, verdedigde zich met nietige uitvluchten en tastbare onwaarheden. Zoo zelde hij met een stalen gezicht, dat de Spaansche natie, blijkens haar stilzwijgen, de executie van Ferrer heeft goedgekeurd, alsof de wereld niet weet, dat de Spaansche regeering den mond des volks gesnoerd heeft, zoodat het zich noch In vergaderingen noch In dagbladen vrijelijk kan uitspreken. Maura verklaarde, dat hij niet zou heen gaan. En om de kroon op het werk te zetten, heeft de Minister van Justitie een wetsontwerp ingediend, waarbij het mogelijk wordt gemaakt de leden der Cortez straf rechtelijk te vervolgen, zoodat deze niet langer onschendbaar zijn. Maar dat wets ontwerp zal wel niet in behandeling komen, want zijn de laatste berichten juist, dan heeft het Minlsterie-Maura, dat met een zwarte stift In de geschiedenis zal worden aangeleekend, zijn ontslag genomen. In de Kamer werd dit ontslag door de oppositie begroet met de kreten: .Leve de vrijheid! dood aan Maura!" Tot Minister-President Is Moret benoemd. Russische troepen zijn Finland binnen gerukt. De bedoeling er van is, het land te bezetten en bij Rusland In te lijven. Arme Finnen! Zij verliezen nu zelfs nog het restje zelfstandigheid, dat men hun gelaten heeft. Want of men hun al geeft het recht om vier leden naar de Rljksdoema af te vaardigen en twee leden naar den Rijksraad, dit heeft voor hen niet de minste waarde. Zij willen zijn en blijven een vrij en onafhankelijk volk, dat met Rusland slechts In zooverre Is verbonden, dat de Czaar er van hun Groothertog Is. Maar nu wordt hij hun oppermachtige gebieder, en zullen zij, overgeleverd aan de willekeur van ruwe Russische beambten, een integreerend deel uitmaken van het Russische rijk. 't Is een pijnlijk schouwspel de rechten van een vrijheidminnend, geeste lijk hoog staand volk zóó verkracht te zien. Naar wij uit de bladen vernemen, heeft professor Van de Vlugt een brochure In het licht gegeven, waarin hij, schetsend de verhouding van Rusland tot Finland, den aard der rechtsverkrachting in het licht stelt. In Italië is professor Lombroso over leden, een groot geleerde, die zich vooral op het gebied der wetenschap van het strafrecht een grooten naam verworven heeft. Hij ging van de leer uit, dat aan de meeste misdaden geestelijke en ziekelijke afwijkingen van den delinquent ten grond slag liggen. Door een nauwgezet onderzoek was hij tot die leer gekomen, die door tal van criminalisten thans wordt aangenomen, aan elke universiteit gedoceerd wordt, en waarop In het strafproces door de ver dedigers der delinquenten menigmaal een niet te vergeefsch beroep wordt gedaan. In China zijn door de regeering provin ciale raden Ingesteld geworden, die wel nog niet op Europeesche leest geschoeid zijn, maar toch voor een autokratlsch geregeerd volk van groote beteekenis zijn. Zij zijn een bescheiden slap op den weg, die leidt naar het constitutioneel stelsel. Zierikzee, 22 Oct. Het was heden juist 25 jaar geleden, dat de heer Vermunt onder-directeur der Ambachtsschool Ie dezer stede, aan deze inrichting verbonden werd. Het werklokaal, waarin hij gewoon Is het onderwijs Ie verstrekken, was voor deze gelegenheid smaakvol met planten en bloemen, met vlaggen en emblemen gelooid. Toen hij om tien uur zijn loFial binnen trad, werd hij met een driewerf hiep, hiep, hiep, hoerah van zijn leerlingen ontvangen, die aan weerskanten van den Ingang van het lokaal In Zondagsche kleedij geschaard stonden. Rondom een groene tafel stond het bestuur der Ambachtsschool den geachten jubilaris op te wachten. Nadat allen hunne plaatsen hadden ingenomen, rees de voorzitter, de heer J. A. de Bruyne, van zijn stoel op, en sprak den heer Vermunt op treffende wijze toe. In zijn toespraak schetste hij diens verdiensten, waarbij hij Inzonderheid deed uitkomen zijn volhardend, Ijverig streven zijn leer lingen tot degelijke ambachtslieden te vormen. Hij wees er opdat de heer Vermunt de moelelljke jaren der Ambachts school, de jaren der crisis, waarin het to be or not to be van de school op het spel stond, heeft doorgemaakt. Thans, zelde spreker, Is de schoot tot bloei gekomen, en zelfs Is zij zóó vooruitgegaan, dat de oude school te klein werd, en een nieuw gebouw, waarin thans het ambachts- onderwljs verstrekt wordt, haar verving. Deze vooruitgang Is voor een niet gering deel ook aan den heer Vermunt te danken, die alles in het werk gesteld heeft om door deugdelijk onderwijs de naam der inrichting hoog te houden. Uit erkenning en waardeering der verdiensten van den jubilaris had de Vereenlglng der Ambachts school in een gisterenavond gehoudene vergadering met algemeene stemmen be sloten, zijn salaris met f 100 's jaars te verhoogen. Spreker hoopte, dat de heer Vermunt nog tal van jaren zijn betrekking lot nut der leerlingen en tot bevordering der bloei van de Ambachtsschool moge bekleeden. De heer Vermunt dankte voor de hem te beurt gevallen waardeering van zijn arbeid, die hem aangenaam getroffen heeft, niet zoozeer om het stoffelijk voordeel als wel om haar erkenning van zijn plichts betrachting gedurende een kwart-eeuw. Hierop bood de Directeur der Ambachts school, de heer Pomes, met een mooie toespraak, uit naam der Collega's van den jubilaris, dezen een fraaie salonlamp aan. Hij prees den jubilaris als een uitnemend leeraar, deed uitkomen, dat vele leerlingen van dezen een goede, ja zelfs een leidende positie in de maatschappij Innemen, en sprak den wensch uit, dat hij nog vele jaren met den heer Vermunt moge samen werken. De heer Brandenburg bood met een toepasselijk woord namens de oud-leerlln gen een smaakvolle leuningstoel aan, terwijl de leerling De Olopper, mede uit naam van alle leerlingen, onder het houden van een toespraak, een tafel voor de salonlamp den onderwijzer ten geschenke aanbood. Zichtbaar bewogen, dankte de heer Vermunt voor al deze huldebetuigingen. De jongens hadden wegens dit jubileum dien dag vacantie. Toen heden namiddag de behandeling der strafzaken was afgeloopen en de heer mr. Engelberts voor het laatst zitting had gehad, wenschte de voorzitter mr. J. P. Cau, namens het College, den vertrekkenden officier hartelijk geluk met zijne benoeming te Assen, en riep hem een hartelijk vaar wel toe, na herinnerd te hebben aan de vriendschappelijke verstandhouding, die steeds tusschen hen had bestaan. Mr. Engelberts bracht woorden van dank aan den voorzitter, de rechters en de leden der griffie, voor de vriendschappelijke ver standhouding, die gedurende 5 jaren tus schen hen had bestaan. Ook bracht ZEd een woord van dank aan den rechts- bediende, de deurwaarders en de politie, voor den steun van hen ondervonden en hij hoopt, dat die ambtenaren steeds op den Ingeslagen weg zullen voortgaan. De voorzitter sloot daarop de zitting. Tot commandant van de derde in ainbouw zijnde mailboot „Mecklenburg" van de Maatschappij „Zeeland" Is benoemd de heer W. Reedeker, thans commandant van de dagmailboot „Dultschland". De drie nieuwe booten de „Prinses Juliana", de „Oranje-Nassau" en de „Mecklenburg" komen dus respectievelijk onder bevel van de heeren A. Buskop, C. M. W. Kanaar en W. Reedeker. De „Mecklenburg" zal blijkens nader bericht niet 23 dezer, doch Maandag 25 October te water worden gelaten. Duivendljke, 21 Oct. Naar wij ver nemen Is er bij den landbouwer A. Bij de Vaale alhier, in den nacht van Maandag op Dinsdag j.t., van zijn erf een hek ont vreemd. De justitie schflnt In deze een ernstig onderzoek In te stellen. Bruinisse. Donderdagavond vergaderde de gemeenteraad alhier opnieuw. Na een besloten vergadering van onge veer een uur werd In de openbare verga dering besloten het salaris van den heer Bolier voor het maken van bestek, teekenlng en begrooting bepaald op 1 taa pCt. van de geheele begrooting. De burgemeester doet mededeeling, dat aan den minister bericht is gezonden, dat de gemeente de uitvoering van het werk overneemt. Aan Oedep. Staten is een schrijven ge zonden, waarin Inlichtingen gevraagd worden omtrent de uitvoering van het werk. Evenals de vergadering van Dinsdag werd ook deze vergadering door een talr^k publiek bijgewoond. - In raadsvergadering vau j 1. Dinsdag deelde de burgemeester ook nog mede, dat er aan den minister eene dankbetuiging Is gezonden voor de verleende subsidie voor de suatiesluis. Scherpenisse. Tot lid van den dljkraad alhier werd met 11 van de 21 stemmen benoemd de heer 1. van Es, zulks In de plaats van den heer P. C. van Dalen, die tot lid van het bestuur werd benoemd. De heeren Joh. Poot en Chr. Hartog, belden schapenhouders, zijn resp. f 60 en f 125 vermindering van pachtsom toege staan, tengevolge van de verhooging en verzwaring der dijken, waardoor de gras zetting geheel en gedeeltelijk verloren ging- St.-Maartensdijk, 21 Oct. Olsteren- avond keerde de varkenskoopman Van Eek uit Zundert, In eenlgszins door drank be nevelden toestand terug met zijn hlttenkar uit Slavenisse, In de richting naar onze gemeente. Waarschijnlijk Is de hit, terwijl v. E. zich In slapenden toestand bevond, een verkeerd pad opgeslagen, waardoor hij onder den zoogen. 2en dijk met kar en voerman benevens een big en een konijn in de waterleiding terecht kwam, 's avonds ongeveer 10 ure. Met behulp van bewo ners uit den omtrek is het na veel moeite gelukt, alles weer op het droge te brengen. Het konijn echter was verdronken. St.-Annaland, 22 Oct. Van de twee door het roodvonk aangetaste patiëntjes li er één bezweken; nieuwe gevallen hebben zich tot hiertoe niet voorgedaan. Tbolen, 21 Oct. In de Woensdag ge houden raadszitting werd o. a. besloten tot het rooien van 27 groote boomen ln de gemeente-wandelingen, getaxeerd op een waarde van f 1650. Met 6 tegen 5 stemmen werd het salaris van den gemeente-bouwmeester van f 200 op f 250 gebracht. Ook werd het salaris van eenige onder wijzeressen en helpsters aan de gemeente bewaarschool met f 50 verhoogd. De begrooting voor 1910 werd met al gemeene stemmen goedgekeurd tot een bedrag van f 39,607,52s. Oud-Vossemeer. Door den Raad werd de gemeentebegrootlng voor het jaar 1910 vastgesteld In ontvang en uitgaaf op een gelijk bedrag van f 15779,85; de begrooting voor het Weezen-Armbestuur werd goed gekeurd in ontvang en uitgaat op f 5943,80 en die van het Algemeen Armbestuur op f 265,22s. Het laatste ontvangt uit de ge- P R E D I K B in onderstaande gemeenten van Sch Zondag 24 O Qeref. Kerk te Zierikzee: 's Voorin, tien ure en 's avonds half zes ure: ds. Laman. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. Zondag 24 October. 'sVoorm. tien ure: Klnder- kerk; 's avonds half zeven ure: Oeen dienst. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. half tien ureds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: Oeen dienst. Herv. Kerk te Burgh: Protestantenbond.'sVoorm. half tien ure: ds. Menzel van Beets te rz waag. 's Avonds zes ureds. Van der Linde. Herv. Kerk te Renesse: '8 Voorm. half tien ure: ds. Reltsma van Noordwolde. (Bevestiging); 's nam. twee ure: ds. Vorster. (Intreê). Herv. Kerk te Noordwelle: Oeen dienst. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linde van Burgh. Qeref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Qeref. Kerk te Haamstede: '8 Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Boone van St.-Filipsland. Herv. Kerk te Eikerzee: 'sVoorm. half tien ure: ds. Reus. Protestantenbond, 's Nam. twee ure: ds. Menzel van Beetslerzwaag. (Collecte voor armen, kerk en groep). Qeref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Brutnsma. Herv. Kerk te Brouwershaven: '8 Voorm. half tien ure: ds. Van den Broek. (Bediening H. Avondmaal). Qeref. Kerk te Brouwershaven: '8 Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Meijer. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Nam. twee ure: ds. Reus van Eikerzee. Qeref. Kerk te Zonnemaire: 'sVoorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van Schalk. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten(Oogst- preek). Herv. Kerk te Drelschor: 's Nam. twee ure: ds. Van de Griend. (Doops- bediening). Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. Van den Berg van Zierikzee. (Collecte voor de Qustaaf Adolf- Vereenlging). E U R T E N ouwen—Duiveland en Tholen. ctober 190 9. Chr. Qeref. Kerk te Zierikzee: s Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ureds. Wisse. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van der Linden. (Voorbereiding H. Avondmaal). Qeref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9.30 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.30 ure: Leeskerk. Oud-Qeref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure: dr. Weeda. (Bediening H. Avondmaal); 's nam. twee ure: Idem. (Na betrachting). Qeref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Staal; 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: '8 Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Elenbaas. (Collecte voor de Qenerale Kas en Doopsbedlening). Herv. Kerk te Bruinisse: 'sVoorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Waardenburg. Qeref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's avonds vf|f ure: ds. De Jager. Oeref. Qemeente te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: ds. Roelof sen. Oud-Qeref. Kerk te Bruinisse: 'sVoorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Qewone dienst. Herv. Kerk te St.-Maartensdijk: 'sVoorm. half tien ure: ds. Prins; 'snam. twee ure: Leeskerk. Oud-Qeref. Qemeente te St.-Maartensdqk: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds half zes ure: ds. Ruben. Herv. Kerk te Scherpenisse: 'sVoorm. half tien ure: Leeskerk; 'snam. twee ure: ds. Prins van St.-MaartensdQk. Qeref. Kerk te Scherpenisse: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Evangelisatie Jeruël 11 te Zleriksee: 's Voorm. tien ure en 's avonds hal! acht urel Qewone dienst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1