Zaterdag 9 October 1909. Derde Blad. (Z ierikzeesche Cour an t). NIEUWSTIJDIN6EN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen D1NSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland 1 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8833. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. i. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. PERZIË. De Perzische revolutie heeft haar heldin gehad, haar Jeanne d'Arc, wier faam toe neemt. Zij was, natuurlijk, een Russin, gelijk bijkans alle werkdadlge revolution- nairen ln Perzië waren, huwde een Russlschen Jood, dien zij eerst bekeerde tot het Christelijk geloof, zooals zij dat opvatte. Maar Anna Petrowna kreeg spoedig genoeg van haar echtgenoot, vestigde zich in den Caucasus, werd daar door de studenten tot het Russisch socialisme bekeerd en tot apostel benoemd. Daarop vertrok ze naar Perzië als een zendelinge der revolutie, doch kreeg een zuur gezicht van den Russischen consul te Teheran, die haar met arrestatie bedreigde. Fluks ging Anna Petrowna naar een Perzische dame, die de voornaamste vrouw was van een aanzienlijk onderdaan van den sjah. ,In 's hemelsnaam", zoo begon ze, „vraag uw man om mij te huwen". Anna Petrowna gebruikte al haar over redingskracht bij de dame. „Ik legde haar natuurlijk alles haarfijn uit", zeide ze tot haar Interviewer. „En mijn vriendin stemde er in toe. Den volgenden morgen, zeer vroeg, kwamen de koppelaars mij opzoeken, terwijl de Moellah zich liet aandienen. Wij gingen allen naar de woning van het heerschap, onderteekenden het huwelijks contract, en ik werd een Moslem, alsmede de derde vrouw van den Ket-Khoeda", zoodat ik nu niet langer Anna Petrowna ben, maar de gade van den Ket-Khoeda. Allah zij geprezen! JiAijn pas Is ook Perzisch. Mijn Russische pas verborg Ik in een kistje, dat ik in de asch van den haard begroef. Laat hem daar liggen, ik kan hem nog eens noodlg hebben. Anna Petrowna lachte bevallig en ging dan voort „Ik transporteerde bommen van de eene plaats naar de andere; ik verborg ze in mijn pardon in mijn fietsbroek". „Wat, gij, Anna Petrowna, droeg bommen in uw stamelde de Interviewer. „Och, ja, het ging zeer eenvoudig", vertelde ze verder. „BijvoorbeeldEnkele dagen geleden werd het noodig, bommen naar Teheran te zenden. Maar er was niemand voor die boodschap te vinden. Het is een beetje gevaarlijk, weet u. En... Nu, ik ben niet bang uitgevallen, en nam op me ze te bezorgen. Niemand zou mij verdenken, bommen onder mijn rok te dragen, is 't niet Ik nam vier van die ontploffingswerktulgen, bond mijn broeks pijpen goed dicht, stopte de bommen er in en ging op weg. Ik had, natuurlijk, de metalen percussledoppen er afgenomen en afzonderlijk ingepakt. Zoo ging ik tusschen de militaire posten door. Ik maakte onderweg een praatje met de kozakken van kolonel Liakhoff, doch dacht al den tijd aan de bommen in mijn onderpijpen. Toen ik terugging, werd ik vol patronen gestopt. „Oij, Anna Petrowna", werd er gezegd, „gij zljt een tamelijk corpulente dame en kunt een boel bergen. Daar, neem er nog wat I En Ik deed het, barstte er bijna van". Anna Petrowna is een heldin der Perzische revolutie, en haar naam krijgt wellicht een plaats in het Panthéon van Teheran. Revolutlonnair Rusland is trotsch op zijn Jeanne d'Arc. CHINA. Hoe de kleine keizer Soan Tong, die zijn vierde levensjaar heefl bereikt, opge voed wordt, vertelt een Chineesch blad als volgt: Hoewel hij nog zoo jong Is, moet Soan Tong reeds veel leeren. Als leermeesters zijn hem twee geleerden toe gevoegd, die den titel voeren van Hanlln (lid van de Keizerlijke Academie te Peking, Hanlln joeën), een zeer hooge graad, welke in China alleen verleend wordt aan per sonen, die doorkneed zijn in de Chineesche literatuur. Nadat men een zoogenaamden goeden dag gekozen had, nam het onderwijs In de Chineesche taal en Chineesche karakterteekens een aanvang. Deze studie is niet van geringe beteekenls, als men nagaat, dat Z. M. veertig duizend karakters moet kennen. Elk karakterteeken, hetwelk de jeugdige vorst moet leeren, wordt op een stuk wit papier geteekend, dat men daarna aanplakt op den muur van het vertrek, dat tot leerkamer dient. De leeraar spreekt het woord uit en de keizerlijke leerling moet het eenlge keeren nazeggen, tot hij het uit zijn hoofd kent. Daarna moet hij het nateekenen. Den volgenden dag gaal de weduwe van zijn voorganger, keizer Kwang Soe, die in zijn opvoeding belang steli, zijn vorderingen na. Het schijnt dat hij zeer bevattelijk Is en gemakkelijk onthoudt. Als hij het Tjlng im (het mandarljn- Chineesch) machtig is, krijgt hij les In het Mongoolsch en later ook In het Engelsch, Duitsch en Japansch. Het onderwijs duurt dagelijks van 6 uur 's morgens tot het donker wordt en wordt slechts twee malen onderbroken, als het keizertje met zijn moeder het maal gebruikt. Ook zfln vader, prins Soen, mag aan de opleiding van keizer Soan Tong deelnemen. ZWEDEN. Dinsdag l.l. staakten In Zweden 51.000 leden van den Arbeidersbond In ver schillende vakken het werk. De opwinding onder het volk heeft een dreigend karakter. EN6ELAND. Miss Laura Alnsworth, één van de suffra gettes, die in Winson Greengevangenis te Birmingham zijn opgesloten, wegens het tumult dat zij gemaakt hebben, toen minister Asquith in Birmingham kwam spreken, Is Dinsdag In vrijheid gesteld, daar zij haar straftijd had uitgezeten; zij is naar een verpleeg-lnrlchting overgebracht. Zij heeft natuurlijk aanstonds een beschrijving ge geven van de manier, waarop zij in de gevangenis langs kunstmatigen weg gevoed is, tengevolge van haar weigering voedsel tot zich te nemen. In drie dagen gebruikte Ik niets, vertelde miss Alnsworth, doch den vierden dag werd ik gebracht In tegen woordigheid van twee dokters, de direc trice en zes bewaaksters. De gevangenis dokter zei: ik heb last gekregen alles te doen wat In mijn vermogen is om u te voeden en ik zal een „technischen aanval" op u doen. Ik neem de geheele verant woordelijkheid op mij. ik werd toen, vertelt de suffragette ver der, In een stoel gezet, mijn hoofd werd achterover gehouden, mijn mond met geweld geopend en toen werd mij melk toegediend. Zoowel de lange voedingsbuis als de nap, waarin men mij voedsel toe diende, veroorzaakte mij pijn en onpasse lijkheid. Dinsdag was er In Queen's Hall in Londen een vergadering van suffragettes. Natuurlijk werd lang en breed over de „martelaressen in Winson Greengevangenis" gesproken. Men kan ons zelfs geeselen, riep één der spreeksters uit, ons dood slaan desnoods, maar we zullen onze denkbeelden niet veranderen. Kort vóór de vergadering begon werden twee suffragettes gearresteerd, die een oploop hadden veroorzaakt door op het trottoir van de Strand ln Londen met krijt: „Stemrecht voor de vrouw!" te schrijven. Zij kregen 12 gulden boete of zeven dagen gevangenisstraf. Beiden be taalden de boete. FRANKRIJK. De politie te Rhejins heeft zeven mannen en drie vrouwen gearresteerd onder ver denking van splonnage. Één der mannen heeft bekend, dat hij geregeld in betrekking stond tot de Dultsche militaire agenten. DUITSCHLAND. Op den Olijfberg, nabij Jeruzalem, wordt met Paschen 1910 de Augusta-Victoria- Stichting geopend. De Dultsche Keizer hoopt daarbij vertegenwoordigd te worden door Prins en Prinses Friedrich. Ammoniaksuperphosphaat, Chili-Salpeter en Superphosphaat. Onder de mestmengsels is zeer zeker ammoniaksuperphosphaat één van de meest onschuldige en, kan men het niet rang schikken onder de kwakzalversmiddeltjes, zooalsaardappelmest, roggemest, havermest, knollenmest enz., toch is het een mest- mengsel. Men moet er zich over verbazen, hoeveel landbouwers In de meening verkeeren, dat ammoniak-superphosphaat bestaat uit chlll-salpeter en superphosphaat. Daarom zij hier nog eens herhaald, dat ammoniak-superphosphaat uit een mengsel van zwavelzuren ammoniak en superphos phaat bestaat, met 7 pCt. stikstof en 9 pCt. phosphorzuur. Hiervoor is noodlg pl. m. 33 K.G. zwavelzuur-ammoniak en pl. m. 57 K.O. superphosphaat van 16 pCt. De ontbrekende K.G. tot 100 worden aan gevuld met gips. Wij zijn tegen alle mest mengsels, omdat men het mengen zelf wel kan doen, en omdat men, door de meststoffen afzonderlijk aan te koopen, beter rekening kan houden met de behoeften van de verschillende gewassen. Bovendien zijn wij van meening, dat de zwavelzure ammoniak met voordeel kan vervangen worden door het chlll-salpeter, m.a. w. in plaats van ammoniak-superphosphaat te gebruiken, afzonderlijk aan te koopen chili-salpeter en superphosphaat. Wij achten dit beter, omdat de uitwerking van chili-salpeter in 't algemeen veel zekerder is dan van ammoniak. Ammoniak toch Is voor de plant niet direct opneembaar, doch moet daarvoor^omgezet worden in salpeter zuur. Dit geschiedt, wanneer aan* de volgende voorwaarden is voldaan: In de eerste plaats is het noodig, dat de bodem voldoende hoeveelheid kalk bevatte. In de „Stikstofvoeding der Landbouwcultuur- gewassen", zeggen de heeren Mansholt, over chlll-salpeter en zwavelzuren ammoniak sprekende, het volgende: „Een opmerkelijk verschil tusschen de uitwerking van een bemesting met chili-salpeter en zwavelzuren ammoniak bestaat er ten opzichte van het kalkgehalte des bodems. Terwijl een bemesting met chili-salpeter op veengrond zonder kalking de volle uitwerking had, bracht een bemesting met zwavelzuren ammoniak het slechts tot 28 pCt. van de chill-salpeterbemestlng. Ook op kleigrond werd hetzelfde waargenomen, m. a. w. naarmate het kalkgehalte geringer was, had de ammonlakbemesting geringer uit komsten". Wij behoeven aan deze bewering van bij uitstek practlsche mannen zeker niets te voegen, ln de tweede plaats Is de werkzaamheid van zwavelzuren ammo niak in hooge mate afhankelijk van de temperatuur des bodems. In koude voor jaren zien wij onze wintergewassen een gele kleur aannemen. Dit is alle practlsche landbouwers en in 't bizonder die op den kleigrond zeer goed bekend. De oorzaak hiervan Is gebrek aan opneembare stikstof. Het uitstrooien van chili-salpeter is voor deze kwaal zeer doelmatig. Waarom wij nu in tijd van nood, zullen wij maar zeggen, op de klei onze toevlucht nemen tot chili-salpeter en niet direct bij de eigenlijke bemesting, is ons nooit recht duidelijk geweest. Waarom in plaats van ammoniak superphosphaat geen chili-salpeter en superphosphaat, vragen wij In ernst? In de derde plaats is de uitwerking van den ammoniak afhankelijk van de meerdere of mindere vrije toetreding van de lucht. Een goede grondbewerking Is dus In hooge male bevorderlijk aan de goede werking van ammoniak. Hierin ligt ook hoofdzakelijk het nut van braken. We hebben in 't kort willen aanloonen, dat chili-salpeter zekerder moet werken dan zwavelzure ammoniak, zooals wij zoo straks beweerden. Om deze waarheid proefondervindelijk aan Ie toonen, werd bij den heer M. Land, landbouwer te Godllnze, een oud-leerling van een wlntercursus, een proefveld voor mangel- wortelen aangelegd op middelmatig zware klei. Het geheele veld was groot 22 aren en werd" verdeeld in 8 velden van 2f aren. Voor ons doel is het voldoende de perceelen 3, 4, 5 en 6 onderling te vergelijken. Perc. Bemesting. Opbrengst. 200K.G.zwavelz. kallmagn. 500 superphosphaat. 1983K.G. 300 zwavelz. ammoniak) 200K.G.zwavelz. kalimagn. 500 superphosphaat 400 chili-salpeter 1 200 K.G. zwavelz. kallmagn. j 800 slakkenmeel 400 chili-salpeter 200 K.G. zwavelz. kaiiinagn. 266 superphosphaat 372 slakkenmeel 400 chili-salpeter J Volledigheidshalve deelen wij hier mee, dat het onbemesle perceel 780 K.O. en het stalmestperceel 1825 K.G. opbracht. Ten opzichte van de stikstofbemesting kwam de proefnemer tot de conclusie: „De salpeterstikstof heeft beter gewerkt dan de ammonlakstlkstof". Verder zien wij, dat elke combinatie stlkstof-phosphorzuur 4. 6. 2165 2131 2200 de werking van ammoniak-superphosphaat overtreft. Doordat er In den loop van het proefjaar een kleine wijziging in 't oor spronkelijk plan werd gebracht, werd de ammoniak In twee keer uitgestrooid en wel 20 Febr. en 12 Maart. Het chili- salpeter werd uitgestrooid op 21 Juni en 7 Juli. „Den 22 Juni", zegt de proefnemer, „werden de planten onder zeer gunstige weersgesteldheid gepoot en kwamen op alle perceeltjes regelmatig te staan". Bovenstaande cijfers hebben daardoor zooveel te meer waarde. Bovendien werd de proef met de grootste zorgvuldigheid uitgevoerd. De Trappisten te Tilburg. De paters keeren te Tilburg terug; terwijl er thans reeds wederom bier wordt gebrouwen. De ex-abt Verbrugge heeft zich onder worpen, doch is niet te Rome geweest. De tweede overste van Chimay (grens) wordt abt te Tilburg. Met de schuldelschers is alles geregeld. Het klooster komt op naam eener ver- eenlging, die daarvoor wordt opgericht. De kloosterquaestie te Zundert Is nog niet geregeld, maar dit zal vermoedelijk wel volgen. Drievoudige moord te Koekangerveld. In de laatste dagen zijn velen uit de streek, waar de drievoudige moord gepleegd werd, als getuigen voor den rechter ge roepen, om gehoord te worden. De mededeeling over den getuige Fernlm in één der Hollandsche bladen gedaan is niet juist weergegeven. Volgens die mededeeling zou hij eene verklaring hebben afgelegd gezien te hebben, dat twee mannen achter den vermoorden schaap herder Winters aanjoegen. Dit kan niet juist geweest zijn, want de heide „gaf donker op". Hij heeft dan ook niet ver klaard gezien, doch wel gehoord te hebben en althans de stem van Klaas Bakker duidelijk te hebben gehoord. O H OJL.J3R A.- Uit Hansweert meldt men: Blijkens bericht van de seruminrichting te Rotterdam, zijn in de uitwerpselen van de schoonzuster van den patiënt Flipse geen cholera-baclllen gevonden. Tot heden bepaalt het getal zich tot drie, wier gezondheidstoestand bevredigend blijft. Cook's reis naar de Noordpool. De New-York Herald geeft een vervolg van dr. Cook's reis. Het is een bijna on afgebroken schildering van ontbering en lijden door de vreeselljke koude. Voor namelijk werden Cook en zijn gezellen door den bijna altijd scherpen, Ijskouden wind geteisterd. Hun adem bevroor on middellijk en bedekte hun haar en hun gelaat met ijs, zoodat zty er als carrlcaturen van menschen uitzagen. Ook de ooghaartjes en wenkbrauwen waren met ijskristallen bekleed en de damp van het voorhoofd verdichtte zich tot een sneeuwlaag. Van al dat ijs op hun gelaat hadden zij veel hinder; maar het meest werden zij gekweld door de ijskegels, die zich op de ruwe haren In hun neus gaten vormden. Teneinde hun gelaat voor deze hindernis en kwellingen te vrijwaren, hebben de Eskimo's de gewoonte hun gezichtsharen tot den wortel uit te trekken; vandaar hun bijna totaal gemis van baard en snor. LUCHTVAART. Men meldt uit Washington, dat een uit gave van 500,000 dollars voor militaire vliegtoestellen uit de begrooting van oor log is geschrapt. De militaire overheid is van meening, dat de vooruitgang in lucht vaartzaken zóó snel zal gaan, dat, wat men heden aankoopt, reeds het volgende jaar niet de minste waarde meer zal hebben. Ondertusschen laat de regeering Wilbur Wright nog altijd onderwijs geven aan officieren in het behandelen der vlieg machines van zijn stelsel. Wright moet verklaard hebben, dat hij en zijn broer nu niet meer in het publiek zouden vliegen. Zij zullen nu uitsluitend hun uitvinding exploiteeren en les geven. De tocht, dien hij gemaakt heeft boven de New-Yorkschc haven, is zijn laatste geweest. Met dien tocht heeft hg trouwens heel New-York In verbazing gezet. Wright vloog van Gouverneurs-eiland tusschen Ellls-eiland en het Vrijheidsbeeld door, toegejuicht door een reusachtige menigte aan den oever en de manschappen der vreemde oorlogsschepen. Hij vloog slechts op 20 voet hoogte, en een oogenbllk scheen het, of hij tegen een groot pantser schip zou aankomen. Maar plotseling schoot hg naar de hoogte. Hg steeg zelfs tot 200 voet, versnelde zgn vaart, vloog langs den New-Jersey-oever, kringde boven het grafgedenkteeken van president Grant en scheen toen regelrecht op het pantser schip „Drake" aan te komen. Rakelings passeerde hij den grooten mast, zoodat de toeschouwers een oogenblik hun adem inhielden. Wright vloog toen een eind de Hudson-rlvler langs en naar Gouverneurs eiland terug. Trekt men de bochten er af, dan had Wright tusschen de 38 en 40 kilometer afgelegd. Omtrent den vliegtocht, welke Wilbur Wright te New-York boven de Hudson- rivler gemaakt heeft, wordt nog gemeld, dat hg de rivier langs vloog tot ter hoogte van de 124ste straat en terug tot het punt van opstijging. Een geheele afstand van 22 mgien werd in 33J minuut gevlogen. Wright vloog over de op stroom liggende buitenlandsche oorlogsschepen heen, waar van de bemanning hem vol geestdrift toe juichte, terwgi de stoomschepen hun stoomfluiten en sirenen lieten gillen. Honderdduizenden menschen langs de oevers sloegen het ongewone schouwspel gade. Het vliegtoestel bereikte een hoogte van driehonderd voet. Burgerlijke Stand van Noordgouwe. 3e kwartaal 1909. Geboren: Jakomina Lena, dochter van W. van Tiggele en A. v. d. Kasteele. Wilhelmina. dochter van J. v. d. Clngel en N. van Dijke. Dirkje, dochter van C. Schlettekatte en M. Quaak. Aarnout, zoon van C. Schlettekatte en L M. Quaak. Pieter Johannes, zoon van J. Klompe en Th. J. de Vrleze. Janna Pleternella, dochter van J. van IJsseldljk en A. A. BodbQl. Marlnus Jakob, zoon van K. de Blonde en J. W. van der Have. Elizabeth Adrlana, dochter van W. Speel man en C. Boogerd. Kornells, zoon van A. C. Kurvlnk en M. J. van Dommele. Gehuwd: Marlnus v. d. Werf, 25 jaar, en MQntje de Wit, 25 jaar. Overleden: 19 Juli. 6 Aug. 21 21 22 24 27 13 Sept. 20 4 Sept. 8 Aug. Joh. J. Btenefelt, 36 jaar, vrouw van W. Yogi- - Vogelaar (van Zierikzee). Burgerlijke Stand van Kerkwerve. 3e kwartaal 1909. Geboren: 1 Juli. Leendert Cornells, z. van C. J. Boogerd en M. Romeijn. 7 Jacobus Cornells, z. van A. van Drlel en M. Flikweert. 27 Maria Johanna, d. van H. J. Pairoux en A. C. Berwald. 4 Aug. Cornelia Jacoba, d. van A. Bevelander en J. Wandel. 13 Grietje, d. van L. v. d. Wekken en J. Hanse. 23 Barbara Maria, d. van L. B. Hendrlkse en C. van Felius. 9 Sept. Maria Cornelia Elizabeth, d. van M. C, v. d. Linde en M. S. Hogerland. 22 Pletertje Cornelia, d. van B. Post en J. Oosse. Gehuwd: 20 Aug. H. Hillebron, wedn. van M. Hendrlkse, en M. Capelle, wed. van C. v. Oeveren. Overleden: 9 Sept. J. Legemaate, z. van M. Legemaate en M. Hanse. 19 J. v. d. Est, d. van M. v. d. Est en J. Verhoek. Burgerlijke Stand van Stavenisse. Geboren: 7 Sept. Marlnus, z. v. Gerardus Westdorp en Maatje Goedegebuure. 17 Jozias Albert, z. v. Theunls Corn. StruQk en Cornelia van Vossen. Oehuwd: 23 Sept. Adrlaan Beeke, 22 j., j.m. en Thonla van der Kleljn, 20 j., j.d. Overleden: 13 Sept. Karel Hubrecht, 6 w., z. v. Fr. v. d. Berg en Maria Cornelia Wefller. 13 Izaak Hendrik, 7 j., z. v. Hendrik Hen- drikse en Maria Moerland. 22 Rachel, 3 m., z. v. Cornells Dorst en Maatje Johanna Potappel. 26 Johannes Luljk, 70 j., ongehuwd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1