ZIElilKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 28 September 1909. Eerste Blad. Veemarkt te Zierikzee (Z i e r i It zeesche Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8828. Uligever-Hoofdradacieur i A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags ulteriyk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Aanvang voorbereidend militair onderricht. Aan belanghebbende jongelieden wordt bekend gemaakt, dat het voorbereidend militair onderricht in deze gemeente zal aanvangen op Maandag 4 October a.s., des avonds te 8 uur, in het gym nastieklokaal der rijks hoogere burgerschool en dat het onderricht zal gegeven worden op Maandag en Dinsdagavond van 8 tot 10 uur. op eiken Donderdag tot de eerste helft van December a.s., op de Schuithaven. NEDERLAND. Rotterdam, 25 Sept. Een heel nieuwe methode is gisterenavond ontdekt om koffie te stelen, een manier, waarvoor men, afgescheiden van het feit, respect moet hebben. Aan de Rijnhaven Z.Z. stond een waggon, beladen met 200 balen kolfieboonen, en men bemerkte, dat er onder den wagen iets niet In den haak was. Toen men naderde, kozen eenige kerels het hazenpad. Bij onderzoek bleek, dat de heeren drie gaten In den vloer van den gesloten wagen hadden geboord, met het plan, om een driehoek er uit te zagen en zoo de koffie onder den wagen op te vangen. Door den grooten druk van het aantal balen, zou de toeleg ongetwijfeld gelukt zijn, zoo de dieven niet in de uitvoering gestoord waren. Het zal nu zaak worden de waggons te pantseren. Ten huize van de dames Hoos, wonende Goudschesingel 15, heeft gisteren avond een brutale diefstal plaats gehad. Toen één der dames thuiskwam omstreeks 10 uur bemerkte zij dat inbrekers binnen waren geweest, vermoedelijk met behulp van valsche sleutels. Het buffet en de kasten waren door de dieven doorsnuffeld. Voor zoover voorloopig kon worden nage gaan, werden vermist: zilveren lepels en vorken, koffielepeltjes, suikerstrooier, pre senteertrommeltjes, medaillon met zwaar gouden rand en diverse andere gouden en zilveren sieraden, een gezamenlijke waarde vertegenwoordigende van ruim f 400. Door den commissaris, den heer L. J. C. Vuljk, en den inspecteur, den heer H. C. v. Altena, werd nog hedennacht een onderzoek ter plaatse ingesteld en werden 3 verdachte personen, die in de buurt waren gezien, van hun bed gelicht, de gebr. J. en A. v. G., uit de Oudaenstraat en K. J., uit de Warmoeziersstraat. In hun bezit werden gevonden een aantal valsche sleutels, waar onder zich 1 sleutel bevond, die op één der deursloten van het huls der dames Hoos pasfe. Ooederen van den diefstal afkomstig, werden evenwel niet op hen bevonden. Willemstad. Door een visscher alhier werd des nachts, toen hij op het Hollandsch Diep aan het visschen was, een zeehond in zijn fuik gevangen. Voor de Stelling van 't Hollandsch Diep en het Volkerak is f 2330 op de Staalsbegrooting uitgetrokken voor ver betering van de watervoorziening van de vesting Willemstad. Stellendam, 24 Sept. Alhier werden in de laatste gemeenteraadsvergadering door den burgemeester slechts twee van de drie raadsleden beëedigd. Nadat, na afloop der vergadering, de raadsleden, behalve de wethouders, de zitting hadden verlaten, werd den voorzitter gevraagd, waaraan het is toe te schrijven, dat de belde nieuwgekozen raadsleden wel, en het herkozen raadslid, de heer H., niet beëedigd is geworden. De voorzitter geeft te kennen, daaraan geheel niet te hebben gedacht en stelt voor, die aangelegenheid alsnog te regelen. De vertrokken raadsleden, voor zoover nog in de omgeving, worden weder ten raadhuize geroepen. Nadat de zitting opnieuw geopend is, wordt terstond tot de beëediglng over gegaan, en na wederzljdschen gelukwensch, de vergadering weer gesloten. Dinteloord, 26 Sept. De heer C. Molen dijk, rijks-veearts alhier, heeft voor zijne benoeming naar Den Helder bedankt. Bergen-op-Zoom. In de buitenhaven alhier ligt het motorschip „Maria". Dit schip Is bestemd om ladingen kreeften aan de kusten van Ierland te halen en naar hier over te brengen, waar de kreeften dan verder in het kreeftenpark „Wilhelmina" voor verzending gereed worden gemaakt. Dezer dagen vertrekt het schip naar Ierland om de eerste lading van eenige duizenden kilo's te halen. In den bodem van het schip worden de kreeften bewaard. Deze bodem Is zóó ingericht, dat er geregeld stroomend water In Is, het is een dubbele bodem, voorzien van verscheidene openingen, waardoor het water geregeld in strooming blijft. Zierikzee, 27 Sept. Gisterenvoormiddag ontstond, door het spelen met lucifers door kinderen, brand op het hoefje van Jan den Boer, aan den Kooiweg onder deze gemeente. Met behulp der buren mocht men er In slagen den brand te blusschen, nadat een gedeelte van een strooklamp vernield was. Niets was verzekerd. Tot opziener le kl. bij de visscherljen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen Is bevorderd W. E. Beekman, thans 2e kl. In de St.-Crt. no. 223 wordt mede gedeeld, dat gedoode zeehonden ter verkrijging van de premiën, in de provincie Zeeland kunnen worden getoond te Breskens, Brouwershaven, Bruinisse, Haam stede, Neuzen, Tholen, Veere, Vllsslngen en Yerseke. De Minister van Justitie zal bevorderen dat de dezer dagen goedgekeurde gewijzigde kinderwetten met 1 November in werking komen. Noordgouwe. Vrijdagnamiddag gaf de goochelaar Mullens van Antwerpen, na afloop van den middagschooltijd, aan de schoolkinders een voorstelling, die zeer in den smaak viel en ongeveer een uur duurde. De kinderen hebben zich dol geamuseerd. De heer Mullens verdient ook om zijn beschaafd optreden alle aanbeveling. Oosterland. Dezer dagen is, in tegen woordigheid van het polderbestuur van Ooster- en Sirjansland, de 25 meter hooge schoorsteen van het stoomgemaal te Vlane, die teekenen van bouwvalligheid vertoonde, omvergehaald. De schoorsteen was tusschen twee gebouwen in geplaatst, zoodat het geen gemakkelijk werk was, hem In de gewenschte richting te doen vallen. Het werk werd onder leiding van den heer M. van der Linden, aannemer te Zierikzee, uitgevoerd door de heeren Moelijker en Capelle te Oosterland. Een woord van lof aan bovengenoemde heeren, die het werk, dat niet van gevaar ontbloot was, uitvoerden, is hier zeker op zijn plaats. St.-Filipsland, 26 Sept. 1 October hoopt de heer C. d. Braber, geboortig van hier, verificateur der directe belastingen, Invoerrechten en accijnsen te Rotterdam, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij bovengenoemde administratie in dienst trad. Middelburg. B. en W. stellen voor om afwijzend fe beschikken op een verzoek van een aantal Inwoners om invoering van progressieve heffing van de belasting op het gëschatte inkomen, en op dergelijke adressen van de afdeelingen Middelburg van Patrimonium en den Chrlstelijken Natlonalen Werkmansbond. Beide laatsten vragen tevens om invoering van aftrek voor kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar voor de laagste klasse. B, en W. lichten hun voorstel nader toe en zeggen o. m. het volgende: De reden van het indienen is klaar blijkelijk de verhooging van een aantal aanslagen op het kohier voor 1909. Dat die verhoogingen ten onrechte zijn geschied blijven adressanten in gebreke te bewijzen en ook uit het aantal der reclames Is dat niet op te maken; dat is toch vrijwel gelijk aan dat van het vorige jaar. B. en W. wijzen er verder op, dat het kohier niet wordt opgemaakt door één persoon, zooals adressanten schijnen te meenen, maar door drie personen (B. en W.) en vastgesteld door zeventien personen (de leden van den raad). Adressanten geven twee middelen aan om den toestand naar hunne meening te verbeteren: óf eene commissie van bijstand bq het opmaken van het kohier, óf eene progressie. Wat die commissie betreft komt het B. en W. voor, dat, daargelaten of de Oemeentewet zulk een commissie toelaat, een dergelijke hulp bij het opmaken der kohieren niet aan te bevelen is: ingesteld zooals adressanten dat verlangen (vertegen woordigers van alle klassen der aangesla- genen) zou de commissie bestaan uit 68 leden. B. en W. twijfelen of de juistheid van dé aanslagen hierdoor verhoogd zou worden en vreezen, dat het opmaken van het kohier wel iels langer zou duren dan nu hel geval is. Het instellen van een kleihe commissie uit de belastingbetalers zou zeker geen einde maken aan de ontevredenheid. Door progressie worden zij, die meenen dat zij in een te hooge klasse staan, niet geholpen volgens B. en W. De commissie van financiën vereenigt zich met het voorstel van B. en W. en wijst erop, dat de raad het invoeren van progressie en den aftrek voor kinderen nog kort geleden verworpen heeft. Zij acht het gewenscht af te wachten wat het lot zal zijn van het wetsvoorstel tot uit breiding van het belastinggebied der gemeenten. Zondag werd alhier op een weiland onder deze gemeente een meeting voor algemeen kiesrecht gehouden, welke goed bezocht was. Na afloop werd, met ont plooide banieren, en voorafgegaan door een muziekkorps, een optocht door de stad gehouden en werd de stoet in de Nleuwstraat vóór het volksgebouw „De Vooruit" ontbonden. in afwijking van het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van de vereeniglng de Mtddel- burgsche Huishoudschool om subsidie uit de gemeentekas, stelt de commissie van financiën voor, die subsidie, ad f 300, wel te verleenen. De commissie, In aanmerking nemende het nut der huishoudschool voor de gemeente Middelburg, is overtuigd, dat die school op den duur zonder gemeen telijke subsidie niet kan bestaan. Naar aanleiding van een verzoek van de Vereeniging voor Handels-onderwijs om een drietal schoollokalen aan de vereeniging In gebruik te willen afstaan en een subsidie van f 660 te willen verleenen, stellen B. en W. voor, geen lokalen af te slaan, daar dit volgens hen niet mogelijk is, en slechts een subsidie te verleenen ad 10 van de gewone uitgaven der vereeniging tot een maximum van f 300. De commissie van financiën vereenigt zich met dit voorstel. Voor het politle-dlploma slaagde te Utrecht, met aanteekening, de agent van politie J. J. Haak te Middelburg. Door den Middelburgschen Bestuur- dersbond Is aan den gemeenteraad een adres gezonden, waarin den raad beleefd in overweging gegeven wordt om de volgende maatregelen te heffen: a. In de bestekken van uitvoeren gemeentewerken te doen opnemen bepalingen, waardoor voorkomen wordt, dat bij schriftelijke aangegane over eenkomst of bij reglement, ten nadeele van de arbeiders, die ter uitvoering van deze werken worden gebezigd, worde afgeweken van het in de artikelen 1638 c en d van het Burgerlijk Wetboek be paalde (arbeidscontract); b. dat nader worde omschreven, welke rechten de arbeiders aan bedoelde artikelen kunnen ontleenen, opdat in het bizonder omtrent draagwijdte van de uitdrukking „betrekkelijk korten tijd" In deze artikelen voorkomende meenlngs- verschil bij de toepassing uitgesloten zij. Vlissingen. Zaterdagmiddag had alhier een treurig ongeluk plaats. Doordien mej. J., wonende in de Molenstraat alhier, met haar rokken aan een brandend petroleum- toestel bleef hangen, vatten haar kleeren vlam. De ongelukkige vluchtte de straat op, waar haar van alle kanten hulp werd verleend en men er in slaagde het vuur te blusschen. De vrouw was echter zóó ernstig gewond, dat men haar meer dood dan levend In haar woning bracht, waar twee doctoren de eerste hulp verleenden en adviseerden om de beklagenswaardige vrouw onmiddellijk naar het gasthuis over te brengen. Dit geschiedde, doch ook daar kon men de vrouw niet redden, zij Is 's avonds aan de bekomen wonden bezwe ken. Tot het laatste oogenblik was de ongelukkige by het volle bewustzijn. De echtgenoot van de verbrande vrouw is onderofficier bij de marine en thans In Indië, waarvandaan hij op het laatst van dit jaar naar huis keert. De sluiting der zeebaden is hier be paald op 1 October a.s. Een inwoner uit Vllsslngen, die met de boot een reisje deed van Zaandam naar Amsterdam en aan boord gebruik maakte van de toiletgelegenheid, legde een oogenblik een pakje effecten, dat hij kort te voren als aandeel in een erfenis had ontvangen, naast zich neer, zonder later bij het verlaten er om te denken het weer bij zich te steken. Eerst toen de boot In Amsterdam was aangekomen en hij reeds aan wal was herinnerde hy zich het pakje te hebben laten liggen. Toen hij evenwel terugging om zijn eigendom te zoeken, bleken de effecten reeds verdwenen. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Poortvliet, 25 Sept. Heden voormiddag werd in het gemeentehuis alhier door het bestuur van het waterschap Poortvliet aanbesteed: het zinken van een zlnksluk groot 100 M2. en het leveren en storten van 1881 scheepston stortsteen. Ingeschreven werd als volgt: W. Hokken, Slledrecht f 7000 J. Elenbaas, St.-Annaland - 8541 H. v. Bezooljen, Scherpenlsse - 8500 J. Roskam, Dordrecht - 7460 A. Jacobs, Goes- 7588 J. W. Roelofs, Papendrecht - 7389 M. van den Hoek, Terneuzen - 6666 J. de Bree, Terneuzen - 6666 Aangezien laatstgenoemden gelijk stonden, is door het lot aannemer geworden J. de Bree voornoemd. Landbouw en Veeteelt. Aangesteld als tarreurs-monsternemers bij de coöperatieve suikerfabriek „Dintel oord", controle Duiveland, zijn: voor Drcischor C. Sljrler te Nieuwerkerk en M. Kashoek te Zierikzee; voor Zierikzee C. Meerman te Oosterland; voor Vlane Th. Zoeter te Oosterland, en voor Nieuwe- veer—Stevensluis en de Staart Joh. v. d. Velde te Drelschor. Deze heeren zyn, naast den controleur, belast met de regeling op de verschillende havens. De Minister van Landbouw is voor nemens, zomercursussen te doen geven aan de landbouwwinterscholen, welke daarvoor in aanmerking komen, en tevens rondgaande cursussen van korten duur In landbouwonderwys le organiseeren voor vrouwen en dochters van kleine land bouwers en landarbeiders. De commissie, belast met den aan koop van veulens voor het rykshengst- veulen-depót te Bergen-op-Zoom, zal in de eerste helft van October de provincie Groningen bezoeken. St.-Filipsland, 26 Sept. Ondanks de weinige verwachting, die men er van had, valt de aardappelenoogst over 't algemeen mee. Het beschot is goed, terwyi de ziekte er weinig schade aan gedaan heeft. Ook de kwaliteit Is uitstekend. RECHT S Z A K E N. De rechtbank te Roermond veroordeelde J. D., koopman aldaar, tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis wegens het omkoopen door bier en geld, tijdens de jongste gemeenteraadsverkiezing aldaar. Het Oerechtshof te 's-Oravenhage heeft de gevangenisstraf van 4 jaren, door de rechtbank te Rotterdam opgelegd aan C. A. W., los-arbeider te Den Bommel, wegens poging tot doodslag, door een schot patrijzenhagel te lossen op een jachtopziener, verhoogd tot 6 jaar. De kantonrechter te 's-Gravenhage veroordeelde Vrijdag A. H., den handelaar in kruideniers- en grutterswaren te Zaandam, die In één zyner winkels te 's-Gravenhage twee partijen bruine boonen in voorraad had, welke in ondeugdelijken toestand ver keerden door rotting en schimmelwoekering, tot f 25 boete. De kommies by de ryksbelastlngen te Boxmeer, V., beschuldigd, van ongeveer f 2 meer reiskosten te hebben gedeclareerd dan hem toekwam, Is door de rechtbank te 's-Hertogenbosch voor dat feit veroor deeld tot een gevangenisstraf van 15 dagen. Daarbij is de man zijn betrekking kwijt. Na dit geweldige vonnis is het eerste wat men zal moeten doen een aantal ge vangenissen te bouwen. De algemeene rekenkamer weet nog een massa menschen aan te wijzen, die te hoog declareeren. De Papendrechlsche strafzaak. Naar wij vernemen, Is in de zaak-Oarst- hagen een nieuwe getuige opgedoken, n.l. de heer Le Grand, zoon van den arrondls- sements-schoolopziener. Bedoeld jongmensch (pl.m. 23 jaar) was tot voor een paar maanden als volontair ter secretarie te Papendrecht werkzaam en heeft verklaringen afgelegd, die een eigen aardig licht werpen op de verhalen van burgemeester en politie. Men meldt uit Arnhem, dd. 20 Sept. In civiele zitting der Rechtbank werden heden de pleidooien gevoerd Inzake de vordering, ingesteld door curatoren In het faillissement der voormalige Arnhemsche Bankvereeniging „Pllester Co." tegen één der aandeelhouders in die comman ditaire vennootschap, den heer J. S. J. de Jongh, tot volstorting van de nog resteerende 50 pCt. van zyn aandeelen. Deze zaak wekt algemeen groote belang stelling. Voor de aandeelhouders gaat het hierbij om de vraag of zij gedwongen zullen worden de helft van het kapitaal der gefailleerde Bank, dat volgens de statuten f 1,000,000 bedroeg, alsnog bij te storten, voor buitenstaanders Is het interes santste van deze zaak, dat hlerby het karakter der Bank, die te boek stond als een commanditaire vennootschap, ter sprake zal komen en daarmede dus een onderwerp, dat in ons Wetboek van Koophandel zeer gebrekkig is geregeld. De conclusie, Ingediend door curatoren, strekt tot veroordeeling van gedaagde tot volstorting zijner aandeelen en tot betaling der proceskosten; de conclusie van antwoord van gedaagde strekt tot niet-ontvankeiyk verklaring van elschers In hun vordering, tot hunne veroordeeling in de proces kosten, geheel subsidiair, bij toewyzlng van den elsch, tot compensatie van dien eisch met het bedrag, dat gedaagde als schuldeischer der Bank nog te vorderen heeft. Voor elschers pleitte M. J. Everts, vow gedaagde K. A. Rombach te Rotterdam, die conclusies uitvoerig toelichten en daarbij perslsteeren. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Herv. Gem. te Vrouwe polder, de heer W. Kroes, cand. te Workum. De collecte bij de dankzegging voor den oogst in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwerkerk, op 1.1. Zondagnamiddag gehouden, bracht honderd zeven en zeventig gulden op. Renesse. Aangenomen het beroep by de Ned. Herv. Gem. te Renesse en Noord- welle door ds. D. A. Vorster te Oldeber- koop (Fr.) Bruinisse, 26 Sept. Nadat de Geref. Oemeente alhier sedert hare stichting door wijlen den weleerw. heer ds. P. van Dljke, dus gedurende zestig jaar, geen eigen leeraar had gehad, genoot zy heden dat voorrecht door de overkomst van ds. H. Roelofsen, pred. bij de Oeref. Gemeente te Ooes, die het op hem uitgebrachte beroep aannam. In de voormiddaggodsdienstoefening werd de beroepen leeraar by zyne Gemeente inge leid door zijn ambtsbroeder, den weleerw. heer ds. J. R. van Oordt van Middelburg, naar aanleiding van Marcus 16 20. Des namiddags verbond zich de leeraar aan de Oemeente naar aanleiding van Psalm 51 14b en 15. Het Is zeker de wensch der Oemeente volgens Psalm 90 16, dat ook deze leeraar, evenals de stichter, tot veler zegen zy. Het kerkgebouw kon beide malen nauwelijks de belangstellenden bevatten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1