Zaterdag 25 September 1909. BLO OKER S Eerste Blad. Di ItriiyjiHMifiij. (Z ierikzeesche Cour an t). B ER ICHT. Straatmest. Opneming van de Voetpaden. DAALDERS CACAO. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAO verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8827. Oitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteurs i. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. 1. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zij, die zich met i October a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boekhan delaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Zij, die de goed gesorteerde en met beer vermengde straatmest van de gemeente Zierikzee van af 1 Januari 1910 voor één of meerdere jaren wenschen te koopen, worden verzocht hunne aanbiedingen bij den Burgemeester in te zenden vóór den 1 October 1909. De Voorwaarden liggen ter Gemeente-Secretarie ter inzage. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in de aanstaande week van wege de gemeente eene Algemeene Opneming zal worden gehouden van de Voetpaden. Zierikzee, den 22 September 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Bovenstaand spreekwoord is een econo mische wet, waarvan de naleving in de eerste plaats voor de individuen in den staat geldt, willen zij met hun inkomen rondkomen en zich niet in finantieele moeilijkheden storten. Maar die wet geldt ook, en in niet mindere, ja in nog sterkere mate voor den staat zeiven. En waarom? Omdat op den staat, die hoofdzakelijk de kosten zijner huishouding moet vinden uit de belastingen, die hij heft, de dure plicht rust zijn uitgaven tot het strikt nood zakelijke te beperken: 1°. teneinde te voorkomen, dat de be lastingen de draagkracht van hen over schrijden, die ze moeten opbrengen; 2°. teneinde te zorgen, dat de geïnde belastingpenningcn in het belang van het algemeen welzijn doelmatig worden aan gewend. Vervult de staat dien plicht? Leest men het verslag der Rekenkamer, een instituut, dat In het leven is geroepen met het doel de staatsuitgaven te contro leeren, dan komt men er toe die vraag beslist ontkennend te beantwoorden. Men oordeeie. De Rekenkamer zegt o. a. in haar jongst verslag, dat zij versterkt is In haar in het vorig verslag geuite meening, dat het Departement van Landbouw niet altijd naar zuinigheid streeft. Waarop doelt dit in fluweelzachten vorm uitgesproken verwijt? Op het volgende: Men had namelijk het vorig jaar enorm hooge sommen besteed voor den aankoop van meubelen ten behoeve van het werk- bureau op het Ministerie van Landbouw, zoodat het bureau een meer dan vorstelijk aanzien had. De Rekenkamer had den Minister Talma op deze overdadige weelde opmerkzaam gemaakt, waarop Zijn Excel lentie ten antwoord gaf, dat, al waren zelfs de meubelen van de rijkswerkinrichting CEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIG ALS te Veenhuizen betrokken, men nog veel duurder ware uit geweest. Nu schijnt men ook dit jaar met den aankoop van hoogst kostbare meubelen ten behoeve van de meubileering der werkbureaux van ge noemd departement te zijn voortgegaan, zoodat Minister Talma zich blijkbaar aan de gegronde aanmerking van de Reken kamer niet gestoord heeft. Wat komt het er trouwens ook op aanHet gaat uit een royale beurs, 's Rijks schatkist heeft geld genoeg, en als die leeg is, zijn er de belastingschuldigen om die weer te vullen. En kunnen de oude belastingen het gat niet stoppen, dan worden, gelijk thans het geval is, maar weer nieuwe voorgesteld, dan worden, wanneer de Kamers daarin bewilligen, wat met het oog op haar huidige samenstelling zeer waarschijnlijk is, tien opcenten op de vermogensbelasting, tien opcenten op de bedrijfsbelasting geheven, dan wordt de accijns op het gedistilleerd een pracht van een melkkoetje ver hoogd, en dan wordt tot vreugde van ons vrijhandellievend volk het tarief van invoer rechten met 30 pCt., zegge met dertig procent, voorloopig verhoogd. Wat zullen de belastingbetalende burgers met een en ander verbazend in hun schik zijn! Zij betalen graag aan den fiscus, hoe meer hoe liever. En wanneer zij weten, hoe kwistig met 's lands gelden wordt omgesprongen, dan zien wij hen nog uit louter vreugde een rondedans uitvoeren om de regeering, die haar de eer als een kip geplukt te worden waardig keurt. Wij zullen haar die wetenschap ver schaffen, en daarbij putten uit de Telegraaf, die in haar nummer van den 16 dezer het volgend welsprekend staatje geeft: I. Een referendaris bij het Departement van Justitie, onlangs afgetreden, heeft jarenlang zitting gehad als secretaris van een examen commissie. Hij wasbelastmetadmlnlstratleve werkzaamheden, waarvoor geen Inspannende voorbereiding scheen te worden gevorderd. HQ had, met andere woorden, zeer weinig te doen. Hij ontving boven zijn salaris een vergoeding van f 8 per dag, of over drie jaren totaal een douceurtje van f 1800. Deze secretaris, die dus weinig te doen had, werd bovendien bijgestaan door een onder-ambtenaar, die voor schrijfloon f 350 per jaar in rekening bracht. Na veel moeite heeft de Rekenkamer thans gedaan ge kregen, dat het presentiegeld van f 8 op f 6 per dag is gebracht. Toch nog meege nomen. II. Den 2den Maart 1908 werd ingesteld een commissie tot het opmaken van een prijs vraag voor een plan voor een goedkoop slachthuis. De leden dezer commissie ge noten een presentiegeld van f 25, zegge vijf-en-twintig gulden per dag. Een rijks bouwmeester, lid dezer commissie, genoot dus dit geld eveneens boven zijn salaris. Men zou zoo zeggen, een rijksbouwmeester, die moet adviseeren over een op te richten rijksgebouw, doet zijn gewone werk. De Rekenkamer protesteerde tegen dit alles, echter zonder resultaat. Is, vraaRt de Telegraaf, het Departement van Landbouw duur of niet. III. Met kracht komt de Rekenkamer op tegen het toekennen van belooningen van f 85 en f 95 aan ambtenaren van de Rijksver zekeringsbank voor het uitbrengen van advies omtrent de bekwaamheden van candidaat-klerken. IV. Het voorbereidend notarieel-examen kostte in 1908 aan het rijk f 195 per candidaat, en f 490 per geslaagde. Hoofdzaak hiervan is de examen-commissie. Bij elk schriftelijk examen, waaraan 10 personen deelnamen, waren 5 commissieleden aanwezig, terwijl 2 ruimschoots voldoende zou zijn geweest. Leden, die niet eens geëxamineerd hebben, wonen toch de zittingen bij. Als zij abso luut onnoodig zijn, komen zij toch naar Den Haag en st ijken zoodoende het presentiegeld op. V. De leden van een b *paalde commissie ge nieten een toelage van f 100 's maands, voor zoover zij geen bezoldigd staatsambt bekleeden of niet reeds uit andere hoofde een bezoldiging of toelage uit de schatkist genieten. Van bedoelde commissie is ook lid de directeur van de Ned.-Indische Bestuurs-academie, die een salaris van f 3000 per jaar heeft. Ook aan dezen werd f 100 's maands uitbetaald. De Rekenkamer protesteerde, omdat de persoon .een be zoldigd staatsambt" bekleedde. Neen, zei Minister Idenburg, een staatsambt wil zeggen, dat het salaris op de staats- begrooting staat, en dat van dien directeur staat op... de Indische begrooting. De Rekenkamer ging op haar achterste beenen staan tegen deze verbazingwekkende spitsvondigheid, maar verloor het natuur lijk. Boven zijn f 3000 houdt bedoelde per soon f 100 's maands tegen het duidelijke voorschrift in. VI. De regelingscommissie voor de paarden fokkerij in Gelderland was van oordeel, dat er in Engeland een hengst gekocht moest worden. Dies gingen 3 leden der commissie naar Engeland. En alleen die reis kostte den staat f 572. Toen was de hengst er natuurlijk nóg niet. Behalve naar Engeland ging de Geldersche commissie naar Berlijn (f 487), naar Oldenburg (f 500), naar Normandië (t 350), naar Parijs (f 295). Alles om hengsten te koopen. Een ge specificeerde rekening diende de commissie nooit in. De Rekenkamer protesteert weer. De Minister van Landbouw, de heer Talma, belooft beterschap. Wat bleek naderhand nog? Dat de commissie een bedrag van f 10 per persoon en per dag had gedeclareerd als presentiegeld, waarop zij absoluut geen recht had. De Rekenkamer dringt nu aan op terugstorting. VII. Een frappant staaltje In 1908 werd een betooning van f 4000 toegekend aan een rijksbouwmeester voor de leiding van - en het hoofdtoezicht op den bouw van stallen op Het Loo. Geen peulschilletje dus. De Rekenkamer schrijft aan den Minister van Finantiën, dat naar haar meening het toe zicht op dien bouw behoorde tot de gewone werkzaamheden van den rijksbouwmeester, waarvoor de man zijn salaris ontvangt. Wat antwoordt de Minister? Dat hij de beschouwingen der Kamer zeer waardeerde, maar van meening was, dat op deze aan gelegenheid niet kon worden teruggekomen. VIII. Vervolgens verschijnt ten tooneele het lustige weeuwtje. Van 1893 tot 1908, dus 15 volle jaren, is aan een Haagsche weduwe, die hertrouwde en daardoor haar recht op pensioen verloor, toch pensioen uitgekeerd. Vijftien jaren achtereen verklaarde een ambtenaar der gemeente, dat de weduwe niet was hertrouwd. De man wist natuurlijk niet beter. Wel had een blik in het bevol kingsregister aangetoond, dat de weduwe wel hertrouwd was, maar daar dacht men niet aan. Men vertrouwt blijkbaar op de braaf heid der weduwvrouwen. En nu komt het mooiste. Toen de Rekenkamer vroeg, of men dan niet telkens bij de uitbetaling van het pensioen informeerde, of de weduwen hertrouwd waren, antwoordde het ge meentebestuur ontkennend, omdat vele dames boos worden bij die vraag. IX. Evenals in het vorig verslag moest ook nu weer worden geconstateerd, dat dubbele betaling voorkwam. Het meubilair voor een nieuw kantongerechtsgebouw was twee malen betaald. De Rekenkamer bemerkte het echter. Ook aan een lid van een Voogdijraad, een functie, die belangeloos dient te worden waargenomen, was salaris uitbetaald. De man moet het teruggeven. X. Hoe ambtenaren onuitgegeven geld decla- reeren blijkt uit het volgende: Een opzichter der landsgebouwen, in het bezit van een abonnementskaart op de staatsspoorwegen, diende toch geregeld reis-declaraties in, en kreeg zijn (niet uitgegeven) reiskosten geregeld uitbetaald. Hij legde daarbij steeds de vereischte verklaring af, dat wegens reiskosten niet meer is in rekening gebracht, dan hetgeen daarvoor door hem is uit gegeven. Toen het uitkwam, ging men op onderzoek, en toen bleek, dat nog andere ambtenaren precies op dezelfde wijze handelden: zij hadden een abonnement en brachten geregeld reiskosten in rekening. Bij dezen kon het kwaad nog worden onder vangen, maar van den eersten bleek, dat hq reeds vele jaren aldus handelde, en zulks met medeweten van een rqksbouwmeester, die het zoo erg niet vond, omdat de ver- biqfkosten laag waren. De Rekenkamer wilde, dat de bedoelde opzichter al het te veel genotene in termijnen zou terugbetalen, maar Minister Regout vond dat te hard. De man komt er met een terugbetaling van f 200 af. Deze tien gevallen, die met honderden zouden kunnen aangevuld worden, bewijzen hoe verkwistend en roekeloos met 's lands gelden aan onze Ministeries wordt om gesprongen. Zierikzee, 24 Sept. Op de Staatsbe- grooting voor 1910 komen de volgende posten voor, op Zeeland betrekking hebbende: t 10000 voor een tweede tonnenloods in verband met de groote uitbreiding welke het aantal lichtboeien op de Wester-Schelde heeft ondergaan, en gelden voor de ver betering van de geleidelichten Borsselen en Rilland. De verbeteringen van de lichten West-Schouwen zullen in 1910 worden uitgevoerd. Voorgesteld wordt te voldoen aan het verzoek om het Rijkssubsidie voor het zuivelconsulentschap in deze provincie met f 1000 te verhoogen, teneinde daardoor aan den zuivelconsulent een adsistent ter zijde te stellen. Van de reeds door het rijk gesubsidi eerde ambachtsscholen komt o. a. die te Zierikzee voor verhooging van het subsidie in aanmerking. Wij hebben In dank ontvangen een voor ons Nederlanders en voor ons Zeeuwen in het bizonder zeer belangrijke historische brochure van de hand des heeren J. H. Deibei, handelende over den Inval der Engelschen in Zeeland in 1809. Hetboekske, groot 47 bladzijden, is in een aangenamen vorm geschreven, met een mooie letter gedrukt, en met eenige illustraties verrijkt. Ook Schouwen-Duiveland werd, gelijk in het werkje beschreven wordt, een eeuw geleden door de Engelschen bezet. Wie prijs stelt op de kennis der geschiedenis van zijn land in het algemeen, en speciaal van het eiland, waarop hij woont, schafte zich dit lezenswaardige geschrift aan, dat door de heeren Van Benthem <S Jutting te Middelburg is uitgegeven. Bij ministerieel besluit d.d. 18 Sep tember Is Joh. Schot Hz., schipper derde klasse bij de vlsscherij-politie op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, met ingang van 1 October, bevorderd tot schipper der tweede klasse. Oosterland. Oisterenmiddag 4 uur gaf een goochelaar een voorstelling voor de schoolkinderen achter de nieuwe school. Ongeveer een uur hield hij hen op een zeer aangename manier bezig, vertoonde eenige toeren met geknoopte touwen en liet als slotvoorstelling zien, wat hij zooal in zijn hoed kon tooveren: mandjes, guirlandes, duiven enz. Wij behoeven haast niet te zeggen, dat van de zijde der kinderen hem uitbundige toejuichingen ten deel vielen. Bruinisse. In de vorige week werden van hier verzonden 4440 tonnen mosselen naar België en Frankrijk, en 940 balen mosselen naar Holland, Engeland en Duitschland. Door de waarschuwing van den Belgischen minister tegen het gebruik van mosselen, ondervindt de handel veel schade. Zoowel de vorige week als deze week waren de prijzen daardoor gedrukt. Verscheidene booten moesten met onver kochte lading terugkeeren. Bij de openstelling der zaadbanken bleek, dat de hoeveelheid zaad zeer gering was, zoodat de schipperij ook hierin teleur stelling ondervond. Voor een onvermogend ingezeten dezer gemeente, die door rheumatiek zich niet bewegen kan, worden pogingen aan gewend om een wagentje aan te schaffen, waarmede men hem van tijd tot Itjd in de buitenlucht kan brengen. Door H. M. werd f 20 voor dat doel gezonden, terwijl onder de burgerij een lijst voor dit doel circuleert om verder de noodlge geldmiddelen te verkrijgen. De heer Joh. Visser, geboren alhier, thans rijksambtenaar te Ossendrecht, wordt met Ingang van 1 Oct. verplaatst naar Geertruidenberg. Stavenisse, 23 Sept. Hedenavond gaf het fanfare-gezelschap „Eendracht" alhier in den smaakvol verlichten koepel van den buitentuin van het hótet Van Dalen eenige stukjes ten beste, naar aanleiding van het feit, dat één der flinke werk krachten tijdelijk, om de mllitieplichten te gaan vervullen, het gezelschap moet ver laten. Een prachtige zomersche avond begunstigde deze uitvoering. Natuurlijk bracht een en ander veel volk op de been. Andermaal toonde het gezelschap, hoe ver men het met een goeden wil, onder goede leiding, In korten tijd kan brengen en tevens, hoe onmisbaar een dergelijk gezelschap in een gemeente is. Oud-Vossemeer. Het Dagelljksch Be stuur dezer gemeente heeft aangesteld als tellers voor de weldra plaats mceten hebbende algemeene volkstelling, de heeren F. W. O. Wlskerke, J. Snijders en M. Rijnberg. Den tweeden dag dat door de heeren jagers onder deze gemeente werd gejaagd, was de uitkomst nog minder dan de eerste maal, daar, naar ons werd medegedeeld, slechts 28 patrijzen werden geschoten met vier geweren, terwijl het weder toch gunstig was. De heer A. J. de Graaff J.Mz. alhier, welke te Amsterdam werd gediplomeerd voor electro-technlek en voor suiker techniek, is thans aangesteld als chemicus aan de sulkerbletenfabriek te Standdaar- buiten voor de aanstaande campagne. Middelburg. Hoewel nog geen candl- daten zijn gesteld, kan wel verwacht worden dat voor de vacante zetel in den gemeenteraad in het llle district strijd zal worden gevoerd. Dat district is n.l. het eenige dat niet als vast te beschouwen is. De districten I en II zijn overwegend vrij zinnig, doch lil is het district waar de rechtsche partijen eenigen kans hebben, terwijl bovendien de sociaal-democraten daar ook een beduidend aantal stemmen uitbrengen. Thans hebben voor genoemd district in den raad zitting 3 anti-revolu- tlonnairen, 1 liberaal en 1 sociaal-democraat. Er wordt thans met kracht voortgang gemaakt met de werken voor de electrische exploitatie van de stoomtram Vlissingen— Middelburg. Met den bouw van de elec trische centrale is men begonnen en even eens is een aanvang gemaakt met het plaatsen der palen langs den weg. Bij het examen voor het politie- diploma, te Utrecht gehouden, is een gewoon diploma toegekend aan C. P. van Qeelen te Middelburg. Terneuzeo, 22 Sept. Dinsdag zag iemand te Sluiskil in het kanaal een jongetje drijven. Hij kon het er eerst uit halen, toen nog een ander persoon hem ter hulp kwam. Toen men het jongetje op den kant haalde, bleek dat er nog een knaapje aan zijn been hing. De redders mochten dus het genoegen smaken twee kinderen te redden, beiden uit hetzelfde gezin. Bij de alhier gehouden provincialen schietwedstrijduitgeschreven door de scherpschuttersvereeniging „Voor Vader land en Koning" alhier, werden de prijzen in de korpswedstrijden als volgt behaald: Baan 200 M.1ste prijs, verguld zilveren medaille, geschonken door den Commissaris der Koningin, „Voor Vaderland en Koning" alhier2de prijs, zilveren medaille, ge schonken door den heer F. C. O. M. Hombach, lid der Prov. Staten, „Willem Teil" te Baarland; 3de prijs, zilveren medaille, geschonken door den „Zeeuwschen Schietbond", „Domburg" te Domburg"; 4e prijs, groote bronzen medaille, ge schonken door „Voor Vaderland en Koning", „Groede" te Groede; 5de prijs, middel bronzen medaille, geschonken door dezelfde, „Breskens" te Breskens; 6de prijs, kleine bronzen medaille, geschonken door dezelfde, „Voor Vaderland en Koningin" te Vlissingen. Baan 150 M.1ste prijs, zilveren medaille, geschonken door den heer mr. P. C. J. Hennequin, oud-lld der Tweede Kamer, „Willem Teil" te Baarland; 2de prijs, zilveren medaille, geschonken door „Voor Vaderland en Koning", „Voor Vaderland en Koningin" te Vlissingen; 3de prijs, groote bronzen medaille, ge schonken door den heer M. Eyke, eere- voorzltler van „Voor Vaderland en Koning", „Domburg" te Domburg; 4de prijs, kleine bronzen medaille, geschonken door den „Zeeuwschen Schlelbond", „Voor Vaderland en Koning" alhier. Geschoten werd met geweer model M 95. Sluis, 22 Sept. Gisteren hing de vrouw van J. B. alhier, een raamgordijn op, ver loor haar evenwicht, greep een boord, waarop twee looplampjes en eenige kistjes sigaren stonden, vast, de plank kantelde en alles viel op de brandende kachel. Een ontploffing volgde en de door schrik bevangen vrouw stond weldra in laaie. Heel haar gezicht en een deel van haar armen Is erg verbrand; de vrouw moet 't bed houden en lijdt veel pijn. Gelukkig heeft de schoonzoon door natte balen den brand kunnen blusschen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1