ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 14 September 1909. BLOOKER'S Eerste Blad. Couran t). r HERHALINGS-ONDERWIJS. Uit Stad en Provincie. DAALDERS CACAO; (Zj ierikzeesoh ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAQ, DONDERDAQ en ZATERDAQ verschijnt, is voor Zierlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8822. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteurs I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. BERICHT. Zij, die zich met I October a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boekhan delaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Aan Ouders en Voogden wordt medegedeeld, dat de lessen op de Herhalingsschool zullen worden hervat op Maandag 4 October e.k., en dat de kinderen, die van dit onderwijs willen gebruik maken, zich moeten vervoegen aan school A in den Wevershoek, 's avonds op Zaterdag 18 September; de meisjes te 7l/s en de jongens te 8 uur. De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, J. A. DE BRUYNE. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op Donderdag 16 September a.s. zal zijn geopend van 's voormiddags 9 tot 12 uur, en gedurende de overige kantooruren gesloten zal zijn. Zierikzee, den 13 September 1909. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. Zierikzee, 13 Sept. De begrooting dezer gemeente voor het jaar 1910 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 137.898,01'. De hoofdelijke omslag is geraamd op f 33.000. Zaterdag j.l. wandelden twee be jaarde vrouwen op den Qrachtweg. Een fiets reed voorbij, tengevolge waarvan één der vrouwen zóó schrok, dat zij viel en één der heupen brak. De vrouw moest in een wagentje naar haar woning vervoerd worden, terwijl onmiddellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. Door den heer E. Lodewljk Johz., ge boren te Nieuwerkerk (ZI.), op 1 Maart j.l. aangesteld tot Sergeant-Majoor-Schrijver te Batavia, werd, met gunstlgen uitslag, het examen voor Adjudant-Onderofficier-Schrij ver afgelegd. In Aug. 1901 nam hij vrij willig dienst als koloniaal bij het werf depot te Harderwijk voor Ned.-lndié. Vóór hij vandaar vertrok, werd door hem te 's-Oravenhage het examen afgelegd als Soldaat-Schrijver. Tot vreugde van zijn betrekkelijk nog jeugdige ouders en verdere familie, kan hij er zich in verheugen zich in een zoo korten tijd tot het doen van dit examen bekwaamd te hebben. Qedep. Staten van Zeeland hebben tot opzichter van den provincialen waterstaat benoemd, ter standplaats St.-Maartensdijk, J. Nieuwdorp Wz. te Kattendljke. Aan den militieplichtige L. K. Schipper van de lichting 1909 van Tholen is ont heffing van den werkelljken dienst verleend tot 23 Mei 1910, op grond dat hij geacht wordt onmisbaar te zijn voor het gezin, waartoe hij behoort. Een gezelschap van ongeveer 300 personen uit Calais, dat een bezoek zou brengen aan Middelburg, heeft bericht gezonden, dat van het bezoek Is afgezien, omdat zich een geval van cholera te Middelburg heeft voorgedaan. Brouwershaven, 12 Sept. Het voor genomen feest op Koninginnedag (31 Aug.) om meerdere redenen uitgesteld, had alhier op Zaterdag 11 September plaats. Vol hoop en vrees werd in den vroegen morgen naar het weer uitgezien, en ziet, de wind was om en een heldere lucht beloofde een zonnlgen en schoonen dag. Was de zoogenaamde feeststemming er in de laatste dagen reeds ingekomen, zulk een goed voorteeken deed deze nog in groote mate stijgen. Overal zag men blijde gezichten, en weldra was dan ook de laatste hand gelegd aan de versiering van het Havenplein, als feestterrein in gebruik genomen. Omgeven met guirlandes MEN M0CE U NAMAAK OPDRINCEN, HOUDT VAST AAN CE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. van groen, hangende aan palen, versierd met oranje en nationale vlaggen, waaraan bolvormige oranje-lampions zacht heen en weer slingerden, vertoonde het feest terrein met de daarop geplaatste muziektent en keurig versierde ververschingstent een zeer mooien aanblik. Voegt men bij dit alles nog de nationale vlaggen met onranje- wimpels, die van uit de huizen hingen en van de masten der schepen in de haven wapperden, dan kon men met recht zeggen, uit één der straten op de haven komende, Brouwershaven is In feestdos". Onder leiding van de feestcommissie, bestaande uit de heeren A. Hollander als voorzitter, O. J. Boot, als secretaris- penningmeester, O. Huisman, N. van Sluis, J. J. Gast en O. A. Sevenhuysen, als leden, was dit alles tot stand gekomen, en hadden de verdere feestelijkheden plaats. Een woord van lof mag, wat de versieringen betreft, hierbij niet onthouden worden aan den schipper M. Klaasse alhier, die zich niet alleen vooraf, maar vooral ook op den feestdag bizonder verdienstelijk heeft gemaakt. De feestelijkheden namen een aanvang met een samenkomst in het kerkgebouw der Ned. Herv. Qem., waarbij de heer O. Huisman als feestredenaar voor een groot aantal saamgekomenen optrad. Nadat het orgel het Oud-Wilhelmus had doen hooren, verklaarde de feestredenaar, waarom er hier thans feestgevierd werd, dat dit beloofd was, dat belofte schuld maakte en men thans die schuld inloste door de Prlnsesse-, later Koninnedag, te bestemmen als een herdenkingsdag der geboorte van Prinses Juliana der Nederlanden. Hij schetste verder de waarde, die deze geboorte voor ons vaderland had, en liet onderwijl zijn hoorders en hoorderessen onder begeleiding van het orgel een paar verzen van het „Wlen Neêrlands bloed" zingen. Terstond na afloop dezer bijeenkomst had even na 11 uur In de bewaarschool de uitreiking plaats aan de kinderen van alle scholen in de gemeente van een krenten- koekje. Inmiddels begonnen zich de feest vierenden op het feestterrein te verzamelen, alwaar eerst het muziekkorps „Apollo" eenlge volksliederen liet hooren in de muziektent. Dat werd opgevolgd om 12 uur door eene uitvoering van de zangvereeniging „Euphonia" in eene daarvoor gereserveerde ruimte van de ververschingstent. Verschei dene liederen, keurig uitgevoerd en met belangstelling door een talrijk publiek aan gehoord, gaf „Euphonia" ten beste, waar voor een woord van lof en dank aan deze vereeniging toekomt. Des namiddags 2 uur nam de optocht door de gemeente, langs de gewone route, een aanvang. Achtereenvolgens zag men voor zich voorbijtrekken: Een ruiter te paard, het muziekkorps „Apollo", 10 ver sierde tilbury's, een zegewagen, waarop de werkzaamheden van den landbouw te zien waren, een wagen, waarop de handel in diverse manufacturen en stoffen werd voorgesteld, een vaartuig, waarop de gar- nalen-visscherlj werd uitgeoefendeen zegewagen van nijverheid, waarop een smid, een timmerman, een metselaar, een schilder, een slager en bakkers hun bedrijf uitoefen den, een versierde brandspuit in werking, niet om den brand te blusschen, maar om de geest voor feestviering voor Koningin en Vaderland op te pompen, een brik met zijn bemanning welke niettegenstaande er een loods aan boord was en steeds van het dieplood werd gebruik gemaakt toch strandde aan het eind van den optocht bij het feestterrein, welke stranding overeen komstig de werkelijkheid werd voorgesteld en het visschersvaartulg voor berging der lading werd aangenomen, een zegewagen, waarop door verscheidene meisjes de huishoudelijke bezigheden als wasschen, strijken, schuren, keukenwerkzaamheden en bereiden van het eten voor den maaltijd werden vertoond en ten slotte een elftal versierde sportkarren. Nadat de optocht met een woord van dank aan de deelnemers door den voor zitter der feestcommissie van af de pui van het stadhuis was ontbonden, begonnen de verschillende volksspelen op het feest terrein. Vóóraf werd daarnaast een ring- rljderij gehouden door de 10 tilbury's en na afloop een ringrijderlj door rijwielen. De volksspelen welke daartusschen werden ge houden bestonden uit sprietloopen, kikker- kruien en zakloopen voor mannen en jon gens en eierdragen en turfverplaatsen voor meisjes. Gedurende dien tijd werden ook een drietal luchtballons opgelaten, waarvan een tweetal zich boven het feestterrein verhieven en de laatste zelfs een aanmerkelijke hoogte bereikte en het westen Indreef. Begunstigd nog steeds door prachtig zomerweer hoewel de wind wederom ge draaid was, werd zoowel de optocht als de volksspelen door eene talrijke menigte ook uit omliggende gemeenten hierheen gekomen van uit de ververschingstent en geschaard langs het feestterrein aanschouwd en liet het muziekgezelschap „Apollo" telkens zich ook gedurende de volksspelen hooren. Zoodra de avond begon te vallen werden de verschillende lampions rond het feest terrein en de muziektent en die In de ververschingstent, met de andere lichten ontstoken, dit had mede plaats met lam pions op een paar schepen in de haven. Oeheel die verlichting bleef behoorlijk branden. Wanneer nu nog vermeld wordt dat het commissie-lid, de heer G. J. Boot, zijne woning met diverse kleuren (zoogen. vetglazen) niet alleen buiten rond de ramen en vóór de stoep, doch ook binnen vóór de ramen keurig had versierd en verlicht en dat die woning op het eind der haven aan de noordzijde was gelegen, waardoor ieder zich daarheen begaf en men terug- keerende het geheele feestterrein verlicht zag, dan leverde dit alles te zamen een prachtig en tooverachtig gezicht op. Van 8—10 uur liet het muziekkorps „Apollo" wederom zich in de muziektent hooren en werden de gegeven muziek stukken werkeigk verdienstelijk uitgevoerd, en door een groote menigte in en buiten de ververschingstent met belangstelling aangehoord. „Apollo" komt dat ook lof en dank toe voor zijne medewerking en hierbij mag de naam van den heer L. de Lange niet worden verzwegen, want niet alleen dat hij een zeer verdienstelijk lid van dat muziekkorps is, maar ook eerst als organist In de kerk en later als directeur der zang vereeniging „Euphonia" had hij reeds geheel belangeloos zijn krachten ten beste gegeven, dat zeer mooi was en algemeen bewonderd werd. Een groote menigte bewoog zich den geheelen avond al zingende en hossende op en rond het feestterrein. Er heerschte een prettige, vroolljke stemming. Het afge- loopen feest kan dus ook als goed geslaagd worden beschouwd, en de feestcommissie kan met voldoening terugdenken aan alle hare verschillende bemoeiingen, die nu zijn gebleken met zulk een goeden uitslag, dank zij het gunstig weer, te zijn beloond. Een kleine herhaling van de uiting der feeststemming had op Zondagavond plaats, toen het muziekkorps „Apollo" op het feestterrein nog eenlge nummers liet hooren. Nieuwerkerk. Zaterdag 11 dezer werd door de schietvereenlging „Graaf Adolf van Nassau" alhier, een huishoudelijke wedstrijd gehouden, nadat zij in den voormiddag had deelgenomen aan den Provincialen wedstrijd te Sir-Jansland, waar zij den 4en prijs behaalde In aid. A, terwijl het lid A. Heyboer een medaille verwierf in afd. F als beste korpsschutter. Onder de muziek van het fanfarecorps, omstuwd door een groote menigte, trokken de schutters naar het terrein op de hof stede van den Burgemeester, die hen gelukwenschte met het te Sir-Jansland behaalde succes en de muzikanten dankte voor hun medewerking. Den lsten prijs behaalde W. de Reus Pz. met 56 punten, den 2en L. van Bemden 52 punten, den 3en Adr. Cats 52 punten, den 4en Abr. Heyboer 50 punten, den 5en J. Bom 49 punten, den 6en B. Ge- leijnse 49 punten, den 7en A. v. d. Zande 48 punten, den 8en O. Flikweert met 48 punten en den 9en prijs D. Stoutjesdijk met 48 punten. Goes, 11 Sept. Donderdagavond poogde Iemand zich in deze haven te verdrinken. Eenige jongelui, die de brug passeerden, brachten den drenkeling weder op het droge, doch deze toonde zich weinig dankbaar en weigerde zich naar zijn woning te begeven. Politie werd te hulp geroepen en bracht den man naar het bureau. Daar stelde hij zich zóó dwaas aan, dat geneeskundige hulp werd ingeroepen. Een dokter constateerde delirium tremens en de ongelukkige wordt thans In zijn woning verpleegd. Ierseke, 11 Sept. In den afgeloopen nacht, ten half 12 ure, ontstond brand in de bovenwoning van den landbouwer H. Poelman in deze gemeente, die zich zóó snel uitbreidde dat weldra het geheele gebouw in vlammen stond. De bewoner met zijn vrouw en zoon konden zich nog redden, doch de op den zolder slapende 30-jarige knecht en de 24-jarige dienstbode zijn omgekomen. De meid had In haar angstgeschreeuw den baas nog gewekt. Het schijnt, dat belden door den rook gestikt zijnvlak bij de trap lag het lijk van den knecht, terwijl het lijk der dienstmeid ook op den zolder werd gevonden; blijkbaar was ook zg uit bed gekomen, om te vluchten. De schade voor den bewoner wordt door assurantie gedekt. Vlissingen. Voor de op 14 dezer te houden herstemming voor een lid van den gemeenteraad in het He district tusschen de heeren A. Huson (anti-rev.) en J. M. Stuart (lib.) hebben de chrlst.-historlsche en katholieke klesvereenigingen besloten de candldatuur van den heer Huson te steunen. Door den heer J. van Dalsum, bestuurslid der scherpschuttersvereeniging „Vlissingen" te Vlissingen, Is in den achtsten propa- ganda-schletwedstrijd der Koninklijke Vereeniging van Nederlandsche Scherp schutters" het gewestelijk meesterschap voor Zeeland gewonnen. De reserve-mailboot „Willem Prins van Oranje", is Zaterdagmorgen van hier binnendoor naar Hendrik-ldo-Ambacht ge sleept, alwaar het schip zal gesloopt worden. De twee nog in aanbouw zijnde mailbooten voor de Maatschappij „Zeeland", de „Oranje-Nassau" en „Mecklenburg", zullen niet aan de werf te Glasgow, doch hier worden afgewerkt, althans voor zoover betreft meubileering en stoffeering van salons, hutten enz. Neuzen, 11 Sept. Vrijdagavond ver gaderde In „Hotel Centraal" alhier de „Bond van waterbouwkundige ambtenaren In Zeeland". Tegenwoordig waren 16 leden en 4 begunstigers. 2 nieuwe leden hebben zich aangemeld. Mededeellng werd gedaan dat nog enkele giften zijn ingekomen ten behoeve van het pensioenfonds voor weduwen en weezen. De rekening der examen-cominlssle werd goedgekeurd met een voordeelig saldo van f 32. Besloten werd de volgende vergadering te houden te Bergen-op-Zoom, terwijl, in plaats van den heer M. C. Koole te Vlis singen, die bedankt had, tot bestuurslid werd gekozen de heer H. J. Visser te Walsoorden. Hedenvoormiddag werden, onder leiding van den hoofd-opzlchter, den heer Stuurman, de sluis- en kanaalwerken te Neuzen bezichtigd. Daarna werd in het „Hotel Centraal" een gemeenschappelijk middag maal gebruikt, en in den namiddag een boottocht gemaakt naar Sluiskil en Sas- van-Oent en werden ook aldaar de nieuwe kanaalwerken bezichtigd. Een hachelijke positie. Een gezel schap, bestaande uit vier heeren en een dame, dat Donderdag een zeiltocht gemaakt had van hier naar Vlissingen, keerde 's avonds te ongeveer 8 uur in de haven van eerstgenoemde plaats terug. Door een rukwind kreeg de boot, waarvan het zeil tegen den mast geraakte, averij, en schepte zooveel water, dat zij kantelde. Gelukkig dat onder de opvarenden goede zwemmers waren, die zichzelf en hun reisgenooten op de kiel van de boot wisten te brengen, waar zij gerulmen tijd moesten blijven zitten. Ten slotte werd hun geroep om hulp gehoord door de bemanning van de In de haven liggende provinciale stoomboot, die door het toewerpen van een lijn de boot langszij trokken en het gezelschap uit zijn benarde positie redde. RECHTSZAKEN. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot instructie der zaak en bevel tot gevangenhouding van den beklaagde J. O.25 jaar, muziekonder wijzer, geboren te Goes, zonder vaste woon plaats, thans gedetineerd in het huls van bewaring te Middelburg, beklaagd van dief stal en verduistering. De rechtbank te Amsterdam behandelde Vrijdag den moordaanslag, door den 31- jarigen varensgezel Mol gepleegd op de naaister C. Burger, die, na twee jaren samen geleefd te hebben, met de meubelen naar haar ouders terugliep. Beklaagde heeft haar, na meermalen vergeefs op hereenlging te hebben aange drongen, den 15 April 's morgens in de Kinkerstraat In den hals gestoken. Hij bekende dit, doch ontkende haar te hebben willen dooden. Nadat de getuigen gehoord waren, eischte de ambtenaar van het O. M. 5 jaar ge vangenisstraf. Voor het Haagsche gerechtshof stond de vorige week terecht zekere H. M. W., die door de rechtbank te Rotterdam was veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf wegens poging tot doodslag (het lossen van een schot hagel op den jachtopziener P. te Ooltgensplaat in den nacht van 2 op 3 Februari 1907). In dien nacht was de jachtopziener P. wakker geworden door het aanslaan van zijn hond. Hg was opgestaan, doch nauwe lijks had hg zijn hoofd bulten de deur gestoken of er viel op korten afstand van hem een schot; de hagelkorrels suisden vlak langs zijn gelaat en op 't zelfde oogenblik zag hg de schim van iemand achter een haag verdwijnen. Bg nader onderzoek ontdekte P. voetsporen in de sneeuw. Wel had hij dadelijk vermoeden, dat W. de persoon was, die op hem geschoten had, maar eerst 2 jaar later, In 't begin van dit jaar, kwam de zaak tot klaarheid. Toen n.l. werd door eenige personen W. als de dader aangewezen en ook diens voetzolen bleken bg ingesteld onderzoek dezelfde eigenaardige indrukken na te laten als de voetsporen in de sneeuw hadden vertoond. Beklaagde bleef volharden bij zijn ont- kentenis, bewerende, dat de personen, die hem thans als den dader aanwezen, dit slechts uit wraak deden. Het O. M. achtte het bewgs voor be- klaagde's schuld geleverd en requlreerde, met 't oog op den ernst van het feit, ver hooging van de strafmate van 4 tot 6 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 23 September a.s. De moordzaak ie Apeldoorn. Voor het Gerechtshof te Arnhem Is Vrgdag behandeld de bekende zaak tegen W. P., bakkersknecht te Apeldoorn, beschuldigd van moord op zijn patroon, den bakker A. J. Scholten, op 12 Februari 1909. Bizonderheden over deze zaak zijn Indertgd reeds medegedeeld, ook bij de eerste behandeling In hooger beroep voor het Gerechtshof. De verdere behandeling moest toen echter worden uitgesteld, omdat destijds de vrouw van den vermoorde niet kon gehoord worden. In die zitting van het Hof had o. a. de dienstbode verklaard, dat men van den zolder wel in de slaapkamer van Scholten kon komen, zonder de trap te gebruiken. Zij en een andere knecht verklaarden ook, dat er een intieme verhouding bestond tusschen de vrouw en den beklaagde, waartoe de eerste wel aanleiding zou gegeven hebben. De beklaagde zelf zou zich ook wel er over hebben uitgelaten, dat de vrouw meer van hem hield dan van haar man. Het mes, dat In de kast van beklaagde werd gevonden, Is door dr, Hessellnk te Arnhem onderzocht. Langsphotographlschen weg kon worden aangetoond, dat er bloedvegen op zaten, en ook is slagaderigk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1