Donderdag 2 September 1909. BL00KERS CACAO; (Z i e r i It z e e s c li e Cour an t). Ministerie van Financiën. MUNTBILJETTEN. Waarschuwing tegen gebruik van rauwe groenten en vruchten. Begrooling der lokomsleo en Uilgaven der Gemeente voor 1910. DAALDERS NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAO en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8817. Uitgever-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Redacteur i J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk S ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De MANDATEN ten behoeve van de deelgerech- tigden in het jaarlijksch legaat der Stichting van wijlen Vrouwe CLARA JANSDOCHTER VAN SPARWOUDE kunnen ter Gemeente-Secretarie wor den afgehaald. De MINISTER VAN FINANCIËN brengt onder de aandacht van het publiek: dat, krachtens de wet van 1 Juli 1909 Staats blad No. 252) tot 1 October 1909 alsnog de gelegenheid bestaat om muntbiljetten in te wisselen; dat die inwisseling zal kunnen geschieden bij de betaalmeesterskantoren en bij de kantoren der Nederlandsche Bank (behalve bij de correspondent schappen 2e en 3e klasse); dat van af 1 October 1909 de alsdan nog niet ingewisselde muntbiljetten waardeloos zullen zijn. Een ieder wordt derhalve met nadruk aan bevolen na te gaan of nog muntbiljetten in zijn bezit zijn en, zoo ja, die biljetten onverwijld op een der bovenbedoelde kantoren ter Inwisseling aan te bieden. Het bovenstaande geldt alleen voor de Munt biljetten, dus uitsluitend voor de biljetten van 50 gulden en van 10 gulden, waarop het woord „muntbiljet" voorkomt (niet voor de sinds 1 October 1904 uitgegeven, blauwe bankbiljetten van 10 gulden). De Minister van Financiën, KOLKMAN. De BURGEMEESTER van Zierikzee waarschuwt, in verband met de cholera gevallen te Rotterdam en omgeving, tegen het gebruik van rauwe groenten en vruchten, van elders Ingevoerd. Zierikzee, den 31 Augustus 1909. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1910, zooals die op heden aan den Gemeenteraad is aangeboden, van nu af, gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente ter lezing ligt, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar wordt gesteld, Ingevolge de wet. Zierikzee, den 31 Augustus 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Oproeping tot den werkelijken dienst van verlof gangers van bereden korpsen. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de brieven van den Commissaris der Koningin In Zeeland van 16 Aug. j.l. A no. 3463B, 3e afd. N. M. en 19 Aug. j I. A no. 3657B, 3e afd. N. M.; Roept bij deze op: JOHANNES GOUDSWAARD, loteling dezer gemeente van de lichting 1909, om op den l October 1909, vóór des namiddags 4 ure, bij het 3e regiment huzaren te 's-Gravenhage onder de wapenen te komen; benevens JOHANNES HENDRIKSE, loteling dezer gemeente van de genoemde lichting, om op den i October 1909, vóór des namiddags 4 ure, bij het 2e regiment huzaren te Roermond onder de wapenen te komen. Zierikzee, den 1 September 1909. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. Gevonden op den openbaren weg: Een portemonnaie. ceintuur. medaillon met portretten. lorgnet (op 't postkantoor). notitieboekje. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. te Vlaardingen. Wij hadden van bovengenoemd hoender- Breek met de sleur; drink In plaats van koffie, véél goedkooper, véél gezonder, altijd goed. park, dat de eigendom is van den heer Hoogendijk te Vlaardingen, zooveel gehoord, dat wij op onze terugreis naar Zierikzee besloten te Rotterdam te overnachten, en den dag daarop een uitstapje naar Vlaar dingen te maken. Den heer Hoogendijk hadden wij van ons bezoek vooraf In kennis gesteld. Wij troffen, wat jammer was, het evenwel niet met het weèr. De regen, waarvan wij gedurende onze ge- heele reis, behoudens een paar onweer- bulljes, vrijwel verschoond zijn gebleven, viel nu bij stroomen neer. Gelukkig brak af en toe het zonnetje door, zoodat ons uitstapje niet in het water viel. Wij namen den lokaaltrein en stapten in Poort-Ambacht uit, omdat het hoenderpark, bullen Vlaar dingen gelegenvan dat vóórstation spoediger te bereiken is dan van het hoofdstation te Vlaardingen. Den eersten den besten, dien wij ontmoetten, vroegen wij den weg naar het hoenderpark. Het was nog vroeg, toen wij er aankwamen. De pluimgraaf, aldus wordt de man genoemd, aan wlen de zorg voor het hoenderpark is toevertrouwdspoedde zich, toen hij vernam, dat wij met het doel gekomen waren het hoenderpark in oogenschouw te nemen, naar de woning van den heer Hoogendijk, die, dear Z Ed. tot zijn leedwezen wegens een vergadering zelf verhinderd was ons rond te leiden, den eersten boekhouder, den heer Noord- man, met die laak belastte. Genoemde heer heeft zich van die taak op loffelijke wijze gekweten, ons op de hoogte gesteld, wanneer wij inlichtingen vroegen, en ons opmerkzaam gemaakt op hetgeen belang rijk was, zoodat een openlijk woord van dank aan hem, en ook aan den pluimgraaf, die ons in den aanvang vergezelde, maar wegens dringende werkzaamheden ons later verliet, niet mag onthouden worden. In het fraai aangelegd hoenderpark, dat zich, naar wij meenen, over een uilge strektheid van drie gemeten uitstrekt, bevinden zich geen boerenkippen, maar uitsluitend rashoenders, en wel, naar ons werd medegedeeld, ten getale van twaalf honderd, een getal, waarvan de hoegroot heid onze verbazing, en de hoedanigheid onze bewondering heeft opgewekt. Want niet alleen zagen wij bij de vele en verschillende soorten van rashoenders prachtexemplaren, wat natuurlijk bij zulk een enorm aantal niet te verwonderen is, maar wQ merkten in het algemeen ook op, dat de hoenders er allen even frisch, zuiver en welgedaan uitzagen. Dit is een natuurlijk gevolg van de uitnemende ver zorging, die de hoenders hebben, en bovenal van den staat van reinheid, waarin de rennen, waarin zij luopen, de hokken, waarin zij bij regen schuilen, en de nachthokken, waarin zij slapen, gehouden worden. De rennen zijn zeer ruim en van Ijzergaas. In elke ren, waarin zich slechts een zeer beperkt aantal kippen bevindt, staat een vruchtboom, een appel-, peren- of notenboom, waarvan des zomers de schaduw beschutting biedt tegen de brandende zonnestralen. Aangrenzend aan de ren is een overdekt hok, dat zijn licht door een raam ontvangt en waarvan de vloer van beton is vervaardigd. Over den vloer ligt een dikke laag kaf, die een paar malen In de week gereinigd wordt. Aan den wand van dit hok hangt op zekere hoogte een gewone mand, waarin de hoenders haar eieren leggen. In het over dekte hok is een practisch ingericht nachthok aangebracht, dat van een raampje en een luchtgat voorzien, in den winter geheel en al kan afgesloten worden, zoodat geen vorst er in kan doordringen. De vloer er van is eveneens van beton en met een laag kaf bedekt. 'Langs de hokken, die uit een administratief oogpunt genum merd zijn, zijn morellenboomen en andere vruchtboomen geplant. De administratie weet precies, hoeveel kippen, en welk soort kippen zich in elk hok bevinden, want van een en ander wordt nauwkeurig boek gehouden. De voeding geschiedt tweemaal daags In lange en smalle houten voerbakken. Het ochtendvoer bestaat voor volwassen hoendeis, waarmede kuikens van twaalf weken en ouder gelijkgesteld worden, in hoenderbrood, dat met water wordt aan gemengd. In dit ochtendvoer bevindt zich alles, wat een kip aan voeding noodlg heeftzoowel dierlijk als plantaardig voedsel, en fijn gemalen schelpen. Des namiddags bestaal het voer uit een meng sel van mals, tarwe, boekweit en een kleine hoeveelheid hennepzaad. Wij hadden geen oogen genoeg voor de fraaie witte- en patrijsleghorns, voor de Orpingtons, minorca's en wyandottes, voor de kuifhoenders en krielsoorten, van al welke de prachtexemplaren, die bestemd zijn om op tentoonstellingen geëxposeerd te worden, afzonderlijk worden gehouden. Bijkans drie uur brachten wij in het hoenderpark door. De tijd scheen ons als omgevlogen. Onze geachte begeleider liet ons de talrijke broedmachines en kunstmoeders zienen deelde ons mededat het hoenderpark ook bulten de grenzen van ons vaderland hoog In aanzien slaat, dat veel broedeleren naar het buitenland ver zonden worden, inzonderheid naar Frank rijk, Duitschland en zelfs naar Turkije, dat ook de diergaarde te Berlijn broedeieren van het hoenderpark betrok, en dat de firma in Indië een groot afzetgebied had. En met deze .korte schels van een Inrichting, die, naar wij hopen, aan allen, die belangstellen In de hoenderteelt, belang zal inboezemen, besluiten wij onze reis indrukken. AMERIKA. Mexico-City, 30 Aug. Volgens een matige schatting zijn te Monterey 1400 menschen om het leven gekomen en de materleele schade wordl geschat op 12 millloen dollars. Een vierde gedeelte der stad is verwoest, de hoofdbuizen der waterleiding zijn onbruikbaar geworden en dientengevolge heerscht er gebrek aan drinkwater; ook is er geen verlichting en er loopen geen trams en treinen, daar de krachtinstallaties vernield ztyn. De stad wordt bedreigd met hongersnood, de slachthuizen zijn verwoest, duizenden menschen zijn zonder onderkomen en zochten een toevlucht In de kathedraal en de andere kerken. Een groot aantal spoordijken zijn gedeeltelijk weggespoeld en er zijn ook vele bruggen vernield. De schade aan de spoorwegen'wordt geschat op een half millloen dollars. Het meeren- deel der omgekomenen vond den dood bij het doorbreken van den dam van het reservoir. De rijke inwoners stellen gelden ter beschikking tot het aankoopen van levensmiddelen en van alle zijden stroomen bijdragen toe. De staat Alabama heeft in zijn gebied een aantal maatregelen genomen tot het beletten van den handel in sterken drank. De wetten verbieden niet alleen den burgers den drank thuis te bewaren, maar zelfs dien te vervoeren. Reeds is te Birmingham iemand, bij wlen men een flesch whisky had gevonden, gearresteerd. ITALIË. Rome, 31 Aug. Hier Is hedennamiddag ten 2 ure 40 min. een aardbevingsschok waargenomen. In de gevangenissen en ziekenhuizen ontstond een hevige paniek; het personeel moest tusschenbeide komen om de gevangenen en zieken tot kalmte te brengen. De schade is gering, behalve aan de kerk Santa Anna, waarvan de voor gevel gescheurd is. TURKIJE. Sedert een paar dagen, zoo weet de correspondent van de Matin te Salonikl te vertellen, vertoont de bewoner van villa Allatlne, Turklje's voormalige sultan Abdoel Hamld, karakteristieke verschijnselen van lichamelijke en geestelijke aftakeling. Hij brengt vaak den ganschen nacht vóór het venster door, uitziende naar den kant van Constantinopel, geeft voortdurend onsamenhangende bevelen, en vraagt om de meest verschillende voorwerpen. Geheel alleen In zijn kamer zijnde, begint hij te schreeuwen en lawaai te maken, en lamenteert hij over den huldigen toestand van Turkije, waaraan hij zijn ongelukkig lot toeschrijft, terwijl hij er over klaagt, het tijdstip slecht gekozen te hebben, toen hij in April een aanslag op het grond wettelijk bewind pleegde. In zijn oogenblikken van opwinding slaat Abdoel met zijn vuisten op tafel, en brult hij zijn verwenschingen uit. Dan volgen uren van volslagen afmatting en neerslachtigheid. Nauwelijks heeft de slaap zich over den voormaligen heerscher ontfermd, of hij wordt met schrik weer wakker, meent dat hij vervolgd wordt en begint vol vrees door zijn kamer te hollen. Hij roept om zijn vrouwen, wenscht dat men hem de kaart legt en krijgt dan soms aanvallen van buitensporige vroolijkheld. Hij gaat altijd gekleed naar bed, en vreest de duisternis, daar hij overtuigd Is dat zijn leven 's nachts zal eindigen. Abdoel Hamld vermagert en veroudert merkbaar. Hij verft en schminkt zijn gelaat niet meer, dat een lijkkleur gekregen heeft. RUSLAND. Dezer dagen Is te St.-Petersburg een rijke dame betrapt op het stelen van allerlei luxe-artikelen uit voorname winkels; ivoren en zilveren haarschuiers, reukfleschjes, handspiegeltjes, enz. Zij was gewoon, die gestolen voorwerpen In hotels en spoor wagens te laten liggen. Men vond onder de papieren der dame verklaringen van een paar geneeskundigen, dat zij aan klep- tomanle (ziekelijke zucht tot stelen) leed en zij werd dan ook niet als gewone dievegge gestraft. Men Het haar alleen dubbel en dwars het gestolene betalen. Zij moest aan lederen winkelier den dub belen prijs betalen van de voorwerpen, welke zij hem ontstal en voorts een som gelijkstaande met het gezamenlijk bedrag van het gestolene storten ten bate van het gemeentelijke meisjes-weeshuis. Zoodra er in Rusland een commissie wordt benoemd om een onderzoek in Ie stellen naar handelingen van ambtenaren, kan men met zekerheid voorspellen, dat er weder allerlei schandalen aan het licht zullen komen. De feiten echter, die ge bleken zijn uit 't jongste onderzoek door kolonel Sjerebkof te Warschau ingesteld naar verduisteringen, aldaar gepleegd door stedelijke ambtenaren, overtreffen vrijwel alles, wat men tot dusverre zelfs in Rusland heeft beleefd. Groote hinder palen waren aan die commissie in den weg gelegd, zelfs hooggeplaatste personen lieten niets onbeproefd om haar ontbinding te bewerken. Toch heeft zij haar arbeid ten einde gebracht en het resultaat wekt zelfs verbazing in het Czarenrijk, waar men toch in dit opzicht wel het een en ander gewend is. Behalve verduisteringen op groote schaal, waarin ook de president van het stedelijk bestuur was betrokken, constateerde de commissie, dat door de ambtenaren in hun functie een reeks misdrijven waren gepleegd. Sedert jaar en dag hadden zij gelden van de stad verduisterd, de boeken vervalscht en zich laten omkoopen tot het toestaan van geheele of gedeeltelijke vrijstelling van belastingen. Het merkwaardigste echter is, dat zij een rooversbende op de been hielden, die ten bate van de ambtenaren „onteigeningen" bij rijke burgers der stad ondernam en politieke moorden bedreef. Bovendien ontdekte de commissie, dat op de betallngsltjsten ambtenaren voorkwa men, die reeds lang overleden waren, wier tractement echter nog 20 jaren na hun dood geregeld werd uitbetaald. De justitie heeft deze zaak In handen ge nomen en men kan dus weder rekenen op een sensatie-proces, waarbij waarschijn lijk weder heel wat geheimen van de Russische ambtenaarswereld zullen worden ontsluierd. DENEMARKEN. Kopenhagen, 30 Aug. In den loop der debatten over het wetsontwerp betreffende de landsverdediging zegt graaf Holstein o. a.De Noordzee- en Oostzeeverdragen leggen ons de verplichting op, op het oogenblik, dat er gevaar dreigt voor ons gebied of voor het gebied van één der contracteerende mogendheden, ons met hun gezanten In verbinding te stellen om het over de te volgen gedragslijn eens te worden. Wij zijn dus In zoo'n geval verplicht met de andere mogendheden samen te werken; wij kunnen er toe gedwongen worden, als wij die verplichting niet eerlijk nakomen. De gesloten overeenkomsten zijn voor het bestaan van Denemarken van het hoogste belang en kunnen niet met die ongelooflijke onverschilligheid behandeld worden, als dit van vele zijden hier geschied is. DUITSCHLAND. Een man, die een middagdutje deed, heeft op den Zeppelin-dag te Berlijn heel wat opschudding verwekt. De man had, om het luchtschip goed te kunnen zien, stilletjes den steiger van een nog onvol tooid gebouw op de Stedelijke be graafplaats beklommen en hij had daar boven een goede kijkplaats uitgekozen. Maar onder het lange wachten kreeg hij slaap. Hij ging op een paar Qzeren stangen liggen en dutte in. Maar hij lag zóó ge vaarlijk daar In de hoogte, dat hij door een geringe beweging in zijn slaap naar beneden zou kunnen vallen en eenige voorbijgangers, die zich daarover ongerust maakten, gingen de brandweer waar schuwen, dat er een menschenleven in gevaar was. De brandweer kwam met ladderwagens, touwen, springzeilen enz. Zij klauterde naar boven en liet den Zeppelin-vereerder, die, wakker geworden, niet weg wilde en zich heftig weerde, niet zonder moeite aan touwen neder in een gereed gehouden springzeil. Nog een incident van den Zeppelln-dag. Zaterdagavond stond een groote menigte vóór het bureau van de Lokal-Anzeiger en las de berichten over den tocht naar Bltterfeld. Groote teleurstelling was er op de gezichten te lezen over de averij van het schip. Daar kwam de Keizer voorbij in zijn automobiel en de verslagen gezichten ziende, allen afstand tusschen vorst en volk vergetend, riep hij vroolljk en luide: „Morgen komt hij I" BEL6IË. Sedert eenigen tijd verdacht men In Brussel een Hollandschen particulier van het frauduleus invoeren van saccharine. Donderdag had controleur Ligot vernomen, dat de smokkelaar den volgenden dag in een café op den Boulevard du Halnaut zou komen. Door twee agenten geholpen, stelde zich de ambtenaar in de buurt van het café verdekt op. En werkelijk Vrijdag middag om 4 uur zagen de controleur en de polltie-agenten hem verschijnen. Hij werd onmiddellijk aangesproken en ver hoord, wat tot gevolg had, dat onze land genoot zoodanige bekentenissen aflegde, dat door de politie voor meer dan 20,000 frs. frauduleus ingevoerde saccharine in beslag kon genomen worden. De man, die geen enkel identitelts-papler bezit en nu in de gevangenis is opgesloten, verklaart geboren en gedomicilieerd te zijn te Rotterdam. Hij gaf ook een naam op, doch de politie gelooft, dat hij haar wat op de mouw spelt. Op de spoorlijn Gent—Eecloo stak Zondag nabij Evergem een rijtuigje, waarin baron De Nève de Rode en diens vrouw en een koetsier waren gezeten, de baan over. De boom was niet gesloten, aangezien er op dat uur geen trein verwacht werd. Doch nauwelijks was het paard voorbij de afsluiting, toen de koetsier een locomotief zag aansnellen, uit de richting van Gent. Hij trachtte het paard aan te zetten, maar het dier steigerde en de locomotief vatte het rijtuig aan de achterzijde. Het paard rukte zich los en vloog de spoorbaan op. De koetsier sprong van de bok en kwam er met eenige ernstige kneuzingen af. Maar de baron en zijn vrouw werden een 60-tal meters in het wagentje meegesleurd dat eindelijk omviel. Toen de locomotief stopte, was de baron dood, de barones leefde nog, maar stierf kort daarna. De baron was 73 jaar, zijn echtgenoote 70 jaar. De baanwachteres was na het passeeren van den vorigen trein naar haar op vijf minuten afstand gelegen woning gegaan, daar zij geen bericht had gekregen dat er nog een locomotief zou komen. De koetsier Is wanhopig. NEDERLAND. Amsterdam, 30 Aug. Gisteren, Zondag, Is door honderden gebruik gemaakt van de door „Onze Vloot" aangeboden gelegen heid de thans ln het Oosterdok liggende oorlogsbodems te bezichtigen. Behalve door de leden van de vereeniging

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1