ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 31 Augustus 1909. (Zi ierikzeesche C o u r a n t). Tweede Blad. Veemarkt te Zierikzee Zwemmen in de Haven. NIEUWSTIJDINGEN. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen D1NSDA0, DONDERDAQ en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAAR6AN6. No. 8816. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redacteur: I. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeien geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Hel Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. op eiken Donderdag tot de eerste helft van December a.s., op de Schuithaven. In verband met de in de gemeente Rotterdam voorgekomen ziektegevallen ont raadt de Burgemeester van Zierikzee ten sterkste voorloopig inde haven te zwemmen. Zierikzee, den 30 Augustus 1909. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. ITALIË. De nieuwe aardbevingen in Italië, waarvan reeds werd bericht, hebben groote ontsteltenis gewekt onder de inwoners van de Toscaansche steden en dorpen, die, in hun slaap gestoord, uit hunne huizen vluchtten naar het open veld. De eerste schok was vrij hevig. De tweede, een paar uren later, midden in den nacht, voorafgegaan door een onder- aardsch gerommel en een lichten als van bliksemstralen, duurde 14 seconden. De derde schok en de vierde, die zeer licht was, volgden kort daarna. Te Slena, waar de schokken zeer hevig waren, braken alle vensterruiten en vele schoorsteenen stortten in. De menschen vluchtten er in nacht-kostuum de huizen uit en men zag er in de straten aanzien lijke dames en vrouwen uit het volk naast elkander In de koele nachtlucht, dans le simpte apparell, cTune vierge qu'on vient iTarracher au sommeil. Uit het dorp Buonconvente, waar groote schade is aangericht, ging een karabinler, hoewel hij zwak en ziek was, met den looppas 22 kilometer ver naar Siena om hulp te vragen. Ook te Vallombrosa, waar de ministers Orlando, Schauzer en Cocco Ortu met hunne gezinnen vertoeven, werd een paniek verwekt. Er zijn uit Florence militairen, brand weermannen, dokters en ziekenverplegers vertrokken naar de geteisterde plaatsen. RUSLAND. Het proces ter zake van den moord op het lid der eerste Doema, prof. Herzen- steln, dat al drie jaren slepende is, is voor geweest voor de Finsche rechtbank te Terljoki. Beklaagden waren de leden van den „Bond van Ware Russen", Joeske- witsch, Krassoski en Laretschkin. Staande de terechtzitting bleek evenwel, dat de hoofdschuldige, de president van den Bond, dr. Doebrowin, niet tegenwoordig was. Hij was het, die den eigenlijken moorde naar, zekeren Kazanzew, 1000 roebel voor den moord gaf. De rechtbank heeft de zaak verdaagd en de gevangenneming van Doebrowin gelast. Loeposchin, vroeger chef van het departement van politie en die ter zake van de Azew-zaak veroordeeld is, is naar Siberië verbannen. Zijn vrouw vergezelt hem, vrijwillig natuurlijk. In het Winterpaleis te Petersburg is de daar dienstdoende kapitein Grlgorew aan cholera ziek geworden. Het geheele paleis is ontsmet. EN6ELAND. Cardiff, 27 Aug. In een mijn van de Naval Colliery Company te Penycraif Is een kooi met 31 arbeiders naar beneden gestort. Vier mannen zijn nog in leven. Al de anderen zijn, naar te vreezen Is, omgekomen. Naar later verzekerd wordt, bevatte de kooi 24 mijnwerkers, waarvan 5 gedood zijn en 15 gewond. Het stoomschip „Waratah" is spoorloos verdwenen. Is het met man en muis tusschen Durban en Kaapstad vergaan of is het flauwe hoop, dfe men schuchter uit stuurloos de Stille Zuidzee ingedreven Men weet er niets van. Had het schip een dradelooze telegraaf aan boord gehad, dan had het eenig bericht kunnen geven, en de verwanten en vrienden van de honderden opvarenden waren althans uit hun onzekerheid bevrijd geweest. Donderdag vroeg, naar aanleiding van het zoek raken van de „Waratah", in het Lagerhuis een afgevaardigde of de regeering niet voor alle zeeschepen, die reizigers vervoeren, een inrichting voor dradelooze telegrafie verplicht kon stellen. Minister Churchill zou het zeer wenschelljk vinden, als alle reizigersbooten er een hadden, maar achtte den tijd voor dwang nog niet gekomen. De markies van Stafford, oudste zoon van den hertog van Sutherland, is Zondag I I. meerderjarig geworden en hiermede erf genaam van 550.000 H.A. grond, waaruit een jaarlijksch inkomen van ruim IJ milii- oen door den bezitter getrokken wordt. De strijd tusschen de werkgevers en de werklieden in de haven van Londen heeft geleid tot het besluit der werklieden om de quaestie van de algemeene slaking aan stemming te onderwerpen. Wordt daartoe besloten, dan zullen ongeveer 20,000 man het werk neerleggen. Het geschil loopt over de werkuren. FRANKRIJK. Te Marseille is een telefoonjuffrouw, die al lang prikkelbaar en snauwerig tegen de abonné's was geweest, plotseling krank zinnig geworden en heeft in een paar uren allerlei verwarring gesticht en twisten verwekt, die waarschijnlijk aanleiding zullen geven tot verscheidene processen. Het meisje zij is 18 jaren oud ging opeens alle abonné's verkeerd ver binden en zij deed zelve allerlei verzonnen mededeelingen. Zoo gaf zij o. a. aan de politie te Parijs en te Marseille kennis van een anarchistisch komplot dat er zou bestaan, tengevolge waarvan alle aan komende vreemdelingen nauwlettend gade geslagen en enkelen zelfs in hechtenis genomen werden. Aan sommige echtgenooten berichtte zij, dat hunne vrouwen hun ontrouw waren, en men kan zich voorstellen tot welke tooneelen die waarschuwingen aanleiding gaven. Ook den beursmannen berokkende zij door verkeerde verbindingen en valsche berichten groot nadeel, zoodat velen reeds met gerechtelijke eischen tot schade vergoeding dreigen. Toen men ontdekte hoe het met haar gesteld was, weigerde zij haar plaats te verlaten. Zij sloeg in haar woede ver scheidene toestellen stuk en moest aan handen en voeten worden gebonden, vóór zij kon worden weggebracht. DUITSCHLAND. Twee zonen van den vorst van Fürsten- berg worden beschuldigd hun Franschen gouverneur, Bourquin, om het leven te hebben gebracht. Den 16en dezer maand bevonden beide prinsen zich met hun leer meester op het meer van Ueberlingen, nabij Constance. Naar de prinsen voor gaven, viel hun gouverneur bij ongeluk in het water en kon, in weerwil van alle aangewende pogingen, niet gered worden. Een onderzoek der justitie van Constance heeft echter uitgemaakt, dat de prinsen waarschijnlijk ten gevolge van een mis plaatste grap hun leermeester in het water wierpen. Hoewel zij alles deden om hem wederom binnen hun boot te trekken, zonk hij voor hun oogen in de diepte. Een Belgisch blad vertelt, dat de generaal-veldmaarschalk Von Hülsen— Haeseler zich eenigen tijd heeft opgehouden in het eenlge kilometer van de Belgische grens gelegen stadje Malmedy. Deze officier van den Duitschen generalen staf, zoo zegt het blad, één van de Duitsche generaals, die geroepen zijn in geval van een Fransch—Duitschen oorlog een leger aan te voeren, begaf zich dagelijks te paard naar de Belgische grens om de landstreek op te nemen. Deze bezichtiging van den beroemden krijgskundige schijnt beslist te bewijzen, dat In geval van een Fransch—Duitsch conflict een Inval in België door de streek ten zuid-oosten van de Maas buiten twijfel zou staan. De nieuwe belastingen doen aller wegen haar invloed gevoelen. In tal van plaatsen hebben bierdrinkers en ook koffie huizen het bier van brouwerijen, die de prijzen hebben opgeslagen, in den ban gedaan. Een deel van de caféhouders schaart zich echter aan de zijde der brouwe rijen, maar bedenken tevens alle mogelijke middelen om het publiek te doen gelooven, dat het er bij hen niet op achteruit gegaan is. Zoo zijn er glazen in den handel ge bracht van precies dezelfde gedaante als de oude, doch met een grootere „ziel" er in. Dat een poging, om ook den prijs der koffie in de café's op te slaan, op tal van plaatsen mislukt is, hebben we al gemeld. Het publiek moppert, wil niet meer betalen en trekt ten slolte het meerdere van de fooi aan den kellner af. In verband met de lucifersbelasting zijn zelfs in vele café's de lucifers van de tafeltjes verdwenen. Er Is een vindingrijke waard, die op de stamtafel een brandend lampje heeft gezet en daarnaast een doosje met spanen. De tijden van onze grootvaders, toen de test met vuur, de zwavelstok en de tondeldoos nog in eere waren, keeren terug! Nog een gevolg van de nieuwe belas tingen: In de pakhuizen van de Neder- rljnsche stoomkoffiebranderlj Von Glatz Co. in Dusseldorp zijn door de ambte naren der directe belastingen 1177 balen koffie In beslag genomen. Men verlangt betaling van ontdoken belasting en een boete van 160.000 mark. De schuldeischers der firma hebben haar faillissement aan gevraagd. BEL8IË. De politie te Oostende is de vorige week tegen 10 uren in de speelzaal ge komen op de eerste verdieping van een publiek lokaal. Al de inzetten werden in beslag genomen, alsook al het geld dat op de tafel lag. Onder de spelers ontstond een groote verwarring en een bende dieven heeft daarvan gebruik gemaakt om een goeden slag te doen. De som, door de politie aangeslagen, bedraagt ongeveer 3000 fr. Het is de tweede maal dat die speelzaal op bevel van het parket van Brugge gesloten wordt. De hoofdbesturen van de federatie der Belgische mijnwerkers hebben besloten tot de algemeene staking in October, ingeval niet wordt goedgekeurd de 9-urige werkdag. NEDERLAND. Arnhem, 28 Aug. Te Renkum is Vrijdag het lijk opgegraven van een 92-jarige weduwe, die den 28sten Juni, door een val in den kelder, het leven verloor. De kleinzoon M. C. M. D., te Heeisum, bij wien zij inwoonde, is, als verdacht van verduistering van een erfenis ten nadeele van zijn mede-erfgenamen, naar het huis van bewaring alhier overgebrachtook zijn vrouw Is aldaar In voorloopige hechtenis. Omtrent de sectie op het lijk, verricht door twee doctoren, in tegenwoordigheid van den officier van justitie, den rechter commissaris en den burgemeester van Renkum, is nog niets bekend. IJmuiden, 28 Aug. Gisteren is Frits de Rooy, wonende te Dordrecht, werkzaam bij het opbouwen der schouwburgtent van de firma Bakker, door den electrischen stroom gedood. Toen hij op het dak stond, kwam hij met zijn hand tegen de draden van de straatverlichting en heeft toen, vermoede lijk door de pijn of door den schok, ook zijn tweede hand tegen de draden ge slagen. De electrische stroom was zóó sterk, dat hij op slag gedood werd. Genees kundige hulp mocht niet meer baten en de toegesnelde dokter kon alleen den dood constateeren. Het lijk werd dadelijk naar het doodenhuls op de begraafplaats over gebracht. Een weduwe met twee kinderen, en nog binnenkort een derde te wachten, blijft achter. De getroffene zou binnen enkele dagen zijn 31en verjaardag hebben gevierd. Amsterdam, 28 Aug. Door een waker van den Particulieren Nachtveiligheidsdienst alhier werd bij het inspecteeren van de woningen zijner abonné's het deurraampje open bevonden van een perceel Roelof Hartstraat 117, waarvan de bewoners afwezig waren. Door zijn arm door het raampje te steken, opende hij de huisdeur en bleek hem dadelijk aan de kleedingstukken, die in de gang verspreid lagen, dat er inbraak had plaats gehad. Met de politie werd nu de woning doorzocht en vonden zij den Inhoud van alle kasten over den grond verspreid. Één der inbrekers had zelfs de brutali teit gehad zich te verschoonen, blijkens een stelletje ondergoed, dat in een hoek lag. Op een tafel stonden vier glazen en evenveel geledigde flesschen wijn en cognac. Uit alles was te bemerken, dat de heeren even te voren waren vertrokken. Kort daarop zijn twee verdachte personen gearresteerd. Naar het Hdbl. verneemt, heeft de directie der Nederlandsche Bank de dame, uit wier In gesloten bewaargeving gegeven trommel 27 gouden tientjes vermist waren, dit bedrag vergoed. 's-Gravenhage, 28 Aug. In tegenwoor digheid van eenlge leden van den Raad van Beheer van het Permanent Hof van Arbitrage en een aantal belangstellenden werd hedenmiddag 4 uur in het gebouw van genoemd Hof, Prinsegracht 71 alhier, de openingszitting gehouden van het scheidsgerecht, waaraan de beslissing is opgedragen van een geschil omtrent een deel van de zeegrens tusschen Noorwegen en Zweden. Het scheidsgerecht bestaat uit de heeren mr. Loeff, lid der Tweede Kamer en oud- minister van Justitie, voorzitter; Beichmann, president van het Hof van Appèl te Dront- heim, en Hammarskjüld, gouverneur van Upsala. De voorzitter opende deze zitting met een rede in de Fransche taal. Maandag 10 uur vangt de behandeling der zaak voor het scheidsgerecht aan. Rotterdam, 28 Aug. De geneeskundige autoriteiten der Londensche havenplaatsen hebben Rotterdam tot een besmette haven plaats verklaard, terwijl tegenover een ieder, die aankomt, alle voorzorgsmaat regelen in acht genomen worden. Ook in andere Engelsche havenplaatsen werd tot het nemen van dergelijke maat regelen besloten. 's-Hertogenbosch, 28 Aug. Dr. P. Wol tering, hoofd-inspecteur van de volksgezond heid alhier, die een nauwkeurig onderzoek heeft ingesteld naar de veel besproken zuurtjes, heeft den betrokken suikerfabrikant bericht gezonden, dat het vermoeden, dat de kinderen Korteiand overleden zouden zijn aan het gebruik van suikerwerken uit zijne fabriek afkomstig, onjuist is gebleken, le. omdat als doodsoorzaak is geconsta teerd cholera asiatica, 2e. omdat uit het onderzoek is gebleken, dat in de suiker werken geen stoffen aanwezig zijn bevonden, die als schadelijk voor de gezondheid moeten worden beschouwd. De drie onder-officieren, die uit de kazerne alhier zijn gedeserteerd, hebben uit Luik, waarheen zij op de weggenomen fietsen gepeddeld zijn, aan hun familie geschreven, dat ze er zich uitstekend hadden geamuseerd en dat men in de café's veel met hen had op gehad. De één, die zijn viool had meegenomen, zorgde voor de muziek, de vroegere deserteur zong de hem nog van vroeger bekende Fransche liedjes, terwijl de derde, zooals men zegt, met het bakje rondging. Het drietal begreep echter goed, dat 't zoo niet kon voortdurén. De rijwielen werden te Luik verkocht en de drie heeren gingen naar Brussel. Uit deze plaats is Donderdag In Den Bosch een schrijven van hen ontvangen. De twee Bosschenaars schreven, dat ze spijt hadden over het voorgevallene, doch daar ze wisten wat hun te wachten stond, straf en degra datie misschien, hadden ze besloten door den zuren appel heen te bijten. Als hun brief in Den Bosch aankwam, schreven ze, zouden zij reeds op weg zijn naar Parijs, waar zij zich bij het Vreemdenlegioen zouden aanmelden. De cholera te Rotterdam. De burgemeester van Rotterdam heeft Zaterdagnamiddag ten 3 ure bekend ge maakt, dat zich in de barakken bevonden 8 patiënten, lijdende aan cholera, en 2 die verdacht werden daaraan te lijden. Van deze patiënten was de toestand van 3 ernstig, van de overigen zeer bevredigend. Sinds 20 dezer Is het aantal overledenen aan cholera 5, allen kinderen. Voorts zijn geïsoleerd en onder opzicht van den gemeentelijken ontsmettlngsdienst nog 47 personen, die met de lijders in aanraking zijn geweest. Aan boord van een goederenboot der firma Van der Schuyt te Rotterdam, die Vrijdag van Rotterdam naar Uithoorn aan den Amstel is vertrokken, is de machinist dienzelfden avond ongesteld geworden en in dien nacht overleden aan cholera. De óverige bemanning mag het schip niet verlaten. In verband met de voorgekomen gevallen van cholera te Rotterdam en Uit hoorn, zullen de in die gemeenten wonende verlofgangers der Nat. Militie voorloopig niet voor de herhallngs-oefe- nlngen worden opgeroepen. S' Uit Parijs wordt gemeld, dat, met het oog op het voorkomen van cholera in Rusland en Nederland, de regeering een decreet zal uitvaardigen, voorschrijvende de aanhouding en afzondering van eiken reiziger, die door de geneeskundigen besmet of verdacht verklaard wordt. De rijtuigen of waggons, waarin zoo'n reiziger gevonden wordt, zullen dadelijk ontsmet worden. Invoer van linnengoed, kleeren, groenten, vruchten uit de besmette streken wordt streng verboden. Geneesheeren, gezinshoofden of buren moeten dadelijk kennis geven van een verdacht geval en de noodige maatregelen nemen. Het decreet schrijft echter niet voor het geneeskundig onderzoek van alle reizigers, die uit besmette streken komen. Wie dus gezond is kan veilig naar Parijs gaan. Ook België eischt quarantaine voor de schepen, die van Rotterdam komen. Rotterdam is besmet verklaard en dies worden de schepen van daar bij aankomst te Doel aan de gewone voorzorgsmaat regelen onderworpen. Maatregelen in Engeland. De kapiteins van schepen, die van Rotterdam te Londen aankomen, zullen ondervraagd worden door ambtenaren van den geneeskundigen havendienst aldaar, of er geen gevallen van cholera of ver dachte gevallen aan boord zijn voorge komen. Wanneer er eenlge verdenking is, moet het schip ankeren en een zwart en gele vlag voeren en aan niemand zal ver gund worden het schip te verlaten, alvorens dit Is geïnspecteerd door een geneeskundige. Op de Tyne zijn eveneens maatregelen genomen en, voor het geval te Rotterdam een cholera-epidemle mocht uitbreken, zal voor de schepen, die te New-Castle aan komen, waarschijnlijk een voortdurend toezicht worden ingesteld. Ook- te Huil acht men maatregelen noodig, met het oog op den dagelijkschen dienst tusschen die haven en Rotterdam. Op een plank de Noordzee ingedreven. William Westlake, uit Londen, die trachten zou op een plank, slechts voorzien van een klein zeil en een roer, het Kanaal van Dover naar Calais over te steken, begon zijn avontuurlijken tocht Zaterdag morgen. Hij dreef spoedig de Noordzee op en verkeerde in groot gevaar te ver drinken, terwijl hij zijn voorraad voedsel en drank verloren had. Twee dagen dreef hij hulpeloos op de zee, zonder eten of drinken en eerst den derden dag werd hij, geheel uitgeput, door Belgische visschers nabij Ostende opgepikt. Een soldaat te Parijs, Bruno, verdween den 22 Mei laatstleden uit zijn regiment en 37 dagen lang kon men geen spoor van hem vinden. Vruchteloos zocht men hem overal, nergens was hij te zien. Hij moest dood zijn of naar den vreemde gevlucht. Op zekeren dag echter verscheen Bruno weer voor zijn kameraden. Men ondervroeg hem over de plaats waar hij 37 dagen had doorgebracht, tijdens welke men hem overal gezocht had. Hij had nu heel dien tijd in de klokkekast van de kazerne gezeten, waar hij slechts 's nachts uitkwam, om het noo dige voedsel le gaan halen. Llefdeverdriet had hem tot dien stap gedreven. Het meisje, dat hij beminde, had hem zijn afscheid gegeven, en in zijn wan hoop had hij haar geschreven dat hij zich wilde dooden. Om te doen gelooven, dat zijn bedreiging ernstig gemeend was, ver borg hij zich, overtuigd dat niemand hem in die klokkekast zou zoeken. De rechters van den krijgsraad zijn hem genadig geweest; hij werd wegens desertie in vredestijd voorwaardelijk veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1