ZIERIKZEESCHË it! NIEUWSBODE. Zaterdag 21 Augustus 1909. Tweede Blad. Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Eenige weken aan 't Hof van den Sultan van Turkije. (Zj i e r i li. z e e s c li ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland 1 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8812. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur i J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrtjdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een parapluie. hoedenspeld. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. PERZIË. De schuldenlast van den ex-Sjah van Perzië, waarover de nieuwe regeering met Mohammed All aan het onderhandelen is, schijnt te bestaan uit een bedrag van 3,600,000 gulden, opgenomen bij een Rus sische bank, en 1,200,000, in andere landen geleend. Waarschijnlijk zal de staat deze schulden overnemen en daartegenover in het bezit treden van al de eigendommen van den oud-Sjah. De regeering zou onder deze voorwaarden bereid zijn, het pensioen te verhoogen tot circa 200,000 gulden, maar Mohammed All wil er nog niet aan en sommige nationalisten willen er de voor waarde aan verbinden, dat de onttroonde monarch geen kuiperijen in Perzië op touw zet. Door deze besprekingen ondervindt het vertrek van den Sjah vertraging. Een buitenkansje voor de nieuwe regee ring is het vinden geweest van een voorraad munten, ten bedrage van ongeveer 240,000 gulden, geslagen in den tijd van Nasr-ed-Din. En de vreugde over de vondst wordt nog verhoogd door de zekerheid, dat wanneer Mohammed Ali van het bestaan dezer som geweten had, hij ze zekerlijk niet onaan geroerd zou hebben gelaten. De eerste verkiezingen zijn te Teheran gehouden. Er zijn nu 55 kiesmannen d. z. zij die de parlementsleden aanwijzen gekozen. Zoodra er 61 parlementsleden gekozen zijn, komt de volksvertegenwoor diging bijeen. CHINA. Uit Peking komen berichten van ondra gelijke warmte. De oudste bewoners van de stad herinneren zich niet een zóó hooge temperatuur. Vele Chineezen en Europeanen zijn reeds als slachtoffer ge vallen en de stad ligt vrijwel verlaten; handel en verkeer staan stil. Men weet maar niet waar zich te bergen, overal is de warmte even erg en als er niet spoe dig een ommekeer komt in de weersge steldheid zijn de gevolgen niet te overzien. In de schaduw bereikte de thermometer een hoogte van 118° Fahrenheit, 's Mor gens vroeg werden al vier menschen door een zonnesteek gedood. ZUID-AFRIKA. Uit Johannesburg wordt bericht, dat men aan den Rand Maandagavond een sneeuw storm heeft gehad, zooals er sinds menschen- heugenis niet werd beleefd. Het verkeer In de streken van Johannesburg, waar men in vele jaren geen sneeuw had gezien, werd bijna geheel gestremd, en er waren ook vele storingen van telegraaflijnen. Overal buigen de boomen onder den ongewonen, witten last en aan alle kanten ziet men jongelieden bezig met sneeuwballen gooien, glijden en ander wintervermaak. INDIË. Een paar veldarbeiders, die aan den zoom van een zich buiten Malang bevindend bosch, op hun sawah aan het werk waren, hoorden plotseling hartverscheurende angst kreten uit het kreupelhout komen. Met arit en patjol in de hand, snelden zij op het hulpgeroep af, zoo verhaalt het Soer. Nieuwsblad. Wat zij daar zagen deed hun het hart stilstaan en stolde hun het bloed in de aderen. Een vrouw, die in doodelljken strijd gewikkeld was met een reuzen python, een zoogenaamde poes-po-kadjang. Het monster had zijn sinueus lichaam reeds om haar beenen en haar middel gekronkeld; de vrouw, door haar doods angst met titanenkracht toegerust, slaagde erin met haar armen het beest van haar bovenlichaam te weren. Zij wist, dat de machtige omstrengeling den dood betee- kende. Een gruwelijke dood Één der sawah-kerels stapte eindelijk moedig vooruit om de ongelukkige Ie helpen; de ander stond op zijn beenen te trillen. Met opgeheven arit ging hij op het monster af, doch deinsde terug, toen dit met een bliksemsnelle beweging naar hem hapte. Hij sloeg met zijn arit naar den opengesperden muil, doch de slag gleed af, kwam niet goed aan. Anders zou hij het dier den kop van het lichaam gescheiden hebben, zei hij later. Hij slaagde er evenwel In, het dier een vrij diepe wond aan den hals toe te brengen. Deze wond scheen het beest woest te maken, want hij liet zijn slachtoffer half los en richtte zich tegen zijn beide aanvallers, die het daarop op een loopen zetten. De slang schijnt, toen hij zag, dat zijn vijanden hem te vlug af geweest waren, naar de vrouw, die half verlamd op den grond was blijven liggen, te zijn teruggekeerd en er toen In geslaagd te zijn, zich om haar hoofd en ribben te wikkelen. Want toen na een uur de twee tanis terug kwamen, met een drom gewapende dessagenooten achter zich aan, vonden zij de vrouw dood, vermorzeld en vervormd tot een uitgerekte, cyllnderachtige pulp- massa, die geen gelijkenis meer toonde met een menschelljk lichaam. Het hoofd van het ongelukkige slachtoffer zat reeds gesperd tusschen de kaken van den python, die blijkbaar van plan was, zijn uitgerekte buit In zijn geheel naar binnen te werken. Met één slag van een kapmes, slaagde één der inlanders er in, den kop van het dier af te slaan, en werden de twee lijken, dat van het slachtoffer nog steeds om strengeld door dat van de slang, en de afgeslagen kop van het dier met de wreede open oogen nog steeds als een kap over het hoofd van de ongelukkige vrouw, naar het hospitaal te Malang vervoerd. AMERIKA. New-York, 17 Aug. Opnieuw werden in Acapulco en Mexico drie zware aard schokken bespeurd. De bevolking kampeert buiten de stad. Verder worden uit Charleston, In Zuid- Carollna, zware aardbevingen gemeld. Op verschillende plaatsen zijn de telegraaf lijnen gebroken. In de zuidelijke staten heeft een hevige orkaan gewoed. In Georgia zijn verschillende sleden van het verkeer af gesneden. In de Zuid-Westelijke staten van Amerika is het nu ondraaglijk heet. Te Omaka, waar een temperatuur van 106 graden F. heerscht, zijn 7 menschen door de hitte bezweken en te St. Louis zijn 11, die op straat bewusteloos waren neerge vallen, naar het ziekenhuis vervoerd. Uit de Vereenigde Staten komen nog steeds berichten over ondragelijke hitte, waaraan vele menschen bezwijken. Te Chicago was het Maandagochtend vroeg al 96 graden Fahrenheit in de schaduw en werden voortdurend menschen, die een overval van de warmte hadden gekregen, in de ziekenhuizen binnengebracht. De krankzinnigheid neemt onder den invloed van de warmte toe. Men meldt verschil lende gevallen, waarin menschen plotseling krankzinnig zijn geworden en anderen te lijf zijn gegaan. De open plaatsen en pleinen zijn vol menschen, die verademing zoeken. Een stoutmoedige jonge zwemmer, de 18-jarige August Spoorer, is om het leven gekomen bij een poging om de snelstroomingen van de Niagara over te zwemmen. Hij ondernam het waagstuk eenige meters verder dan indertijd kapitein Webb; maar hij onderging hetzelfde lot. Het gelukte hem in 't eerst eenige rotsen te vermijden; maar toen werd hij door groote golven gegrepen en als een kurk geworpen van de ééne rots op de andere. De toeschou wers aan den oever, die niets konden doen om hem te helpen, zagen den armen jonkman herhaalde malen te voorschijn komen en verdwijnen, tot hij eindelijk dicht bij de draaikolk, voor goed wegzonk in de schuimende, bruisende wateren. TURKIJE. De ex-sultan Abdoel Hamid is thans op zijn villa te Salonikl de weelde van zijn Oostersche hofhouding geheel ontwend. Hij leeft hoogst eenvoudig en schijnt op zijn manier zelfs zuinig te worden. Van de 1000 Turksche ponden, die hem als maan- delijksche toelage ten dienste staan, heeft hij in de maand Juli slechts 723 pond uitgegeven, zoodat hij in die ééne maand 277 pond, ongeveer 3000 gulden, heeft overgelegd. Ais de ex-sultan op den ingeslagen weg voortgaat, kan hij op deze wijze een aardig spaarduitje maken. De inrichting der villa is hoogst eenvoudig. De sultan heeft uit Yildiz slechts eenige divans laten komen, niet zooals beweerd werd, verscheidene prachtige meubelen. Het gemeentebestuur van Salonikl schijnt de zuinigheid van zijn voormallgen heerscher zeer op prijs te stellen en zijn waardig voorbeeld zooveel mogelijk na te volgen. Toen Abdoel Hamid onlangs tolde slads- autoriteiten het verzoek richtte electrisch licht op zijn villa te laten aanleggen, wei gerde men het verzoek, op grond dat de kosten te hoog waren en werd de eens zoo machtige heerscher met een paar gas- piljes afgescheept. De eenige luxe, die de sultan zich per mitteert, is het verrijken van zijn tuin met zeldzame en kostbare planten. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Keizer Frans Jozef vierde Woensdag 1.1. zijn 79en verjaardag. De Officieuse Ktiln. Ztg. herdenkt In een hoofdartikeltje dit feit en wijst er o. a. nog eens op, hoe eenige maanden slechts geleden de Donau- monarchie een ernstige bultenlandsche crjsis doormaakte. „De wijsheid en het gematigd optreden van zijn Keizer, vervolgt het Keulsche blad, hebben het land voor een oorlog bewaard, maar tegelijk kreeg het een gelegenheid zijn sterkte Ie toonen, die voor tal van bultenlandsche toeschouwers der gebeur tenissen op het wereldtooneel voor geschokt gold door de binnenlandsche partijtwisten. De wereld zag plotseling voor zich een door kracht van wapenen trotsch Oosienrljk- Hongarije, zooals in de groote dagen van een roemvol verleden. En zooals, besluit de Kölnische, toenmaals trouw aan het bondgenootschap, Duitschland aan de zijde der Donau-monarchle stond, zoo vereenigt het zich heden met haar in hartelijke gelukwenschen voor Keizer Frans Jozef, den trouwen bondgenoot en den vaderlijken vriend van onzen Keizer. Moge vrede, zoowel binnenslands als buitenslands, den avond van zijn leven ver gezellen". ENGELAND. Londen, 18 Aug. Na 21 vergaderingen, van welke verscheidene 18 uren duurden, zal het Lagerhuis hedenavond de beraad slagingen ten einde brengen over het eerste gedeelte der wet op de middelen, bestaande uit 28 artikelen, die over ver schillende grondbelastingen handelen. Het beginsel der verschillende belas tingen is niet veranderdmaar de regeering heeft verscheidene concessies gedaan voornamelijk betreffende de schatting van gronden. De nieuwe belasting op de inkomsten uit mijnen zal aan 't slot der wet worden behandeld. Er moet nog beraadslaagd worden over 46 artikelen. Maar men verwacht, dat die met meer spoed afgedaan zullen worden als over veertien dagen de beraadslagingen worden hervat. Een vrouw van nagenoeg zeventig jaar stond dezer dagen te Worthing voor den politierechter om zich te verantwoorden, dat zij een kind van vier jaar, aan haar zorg toevertrouwd, tot straf met een heet ijzer groote brandwonden aan het lijf had toegebracht. Weer was het een opziener van de voortreffelijke Maatschappij tot Bescherming van Kinderen tegen Wreed heid, die de zaak voor den rechter bracht. Deze liet haar wegens haar ouderdom nog de keus tusschen f 60 boete of een maand gevangenisstraf. FRANKRIJK. In een kerk bij Le Mans Is een lage wraak geoefend door een huurder van een huis, op de eigenares, die hem de huur had opgezegd. Toen de 42-jarige vrouw tijdens de vroegmis geknield lag te bidden, sloeg de huurder haar met een knuppel op het achterhoofd, zoodat zij bloedend neerviel. De pastoor snelde toe om de ongelukkige te beschermen, maar kreeg zelf een paar slagen, welke hem bloedende hoofdwonden bezorgden. Eindelijk werd de geweldenaar over weldigd en achter slot en grendel gebracht. Hij verklaarde, dat alleen wraak over de huuropzegglng hem tot zijn daad ge dreven had I Wegens mislukte beursspeculaties heeft zich de 50-jarige Parijsche bankier Bonduel, directeur van de „Soclélé Finan- cière Parisienne", In zijn woning dood geschoten. Bonduel stond op het punt een nieuwe maatschappij, met een kapitaal van 25 millioen francs, op te richten. De berichten van een informatie-bureau noop ten echter de kapitalisten, op wie Bonduel gerekend had, op 't laatste oogenblik terug te treden. Een dame te Parijs, een 25-jarige gescheiden vrouw, maakte Zondagnacht omstreeks één uur In een café kennis met een heer, die haar ten slotte voorstelde een ritje met zijn taxi-auto door het Bols de Vincennes te maken. Ze stemde toe, en vond het eerst prettig, tot ze merkte dat hij den weg naar Charenton insloeg. Toen hij, als antwoord op haar verzoek om inlichting, aan den chauffeur bevel gaf den weg naar Corbeil in te rijden, begon ze uit het portier om hulp te roepen, waarop hij haar met een revolver tot zwijgen dwong. Intusschen reed de auto altijd snel voort. Eindelijk, tegen 5 uur 's morgens, stopte het rijtuig op de markt te Corbeil. De jonge vrouw nam dadelijk de vlucht, maar de man achtervolgde haar met den revolver in de hand en schoot herhaaldelijk op haar. Zij werd niet getroffen en vluchtte in een bakkerij. Toevallig ging juist een politie-commissarls voorbij. Hij sprong op den man toe, ontwapende hem en deed hem naar het politie-commlssarlaat over brengen. Het bleek dat de vervolger een fabrikant uit Parijs was, die In den laatsten tijd aan verstandsverbijstering leed. Hij zelde aan den onderzoeksrechter dat hij het tooneel der ontvoering in een tooneelstuk wilde brengen, dat hij thans schrijft. DUITSCHLAND. Tusschen Baunheim en Kolsterbach, twee stations aan de spoorlijn tusschen Malnz en Frankfort, Is Zaterdagavond een gemaskerd treinroover in een rijtuig eerste klas, waarin een dame uit Stargard reisde, (Overgenomen uil hel Nieuwsblad van Friesland). XLI. (Slot). Wij bevinden ons nog in de verwoeste stad Pompejl. Wel zijn het nog dezelfde straten en dezelfde steenen, waarmede deze reeds bevloerd waren, die men betreedt, doch overigens zijn het niet dan bouwvallen, die het oog aanschouwt, min of meer eentonig, maar toch indrukwekkend. Indrukwekkend vooral, als men gekomen is tot en op het marktplein. Eertijds was dit geheel om ringd of ingesloten door kolossale gebou wen, waarvan de restanten, die staande zijn gebleven, nog den omvang en de bestemming aanwijzen. Hier toont men u het gerechtshof, daar de beurs, ginds overdekte markten voor verschillende han delsartikelen, elders tempels en meer andere openbare gebouwen, waarvan de muren en zullen of pilaren voor een groot gedeelte nog overeind staan. Ook ziet men er vele beeldhouwwerken, min of meer geschonden, die zich nog op dezelfde plaats bevinden van voorheen. Eigenaardig dat al deze openbare gebouwen op een en hetzelfde plein werden gesticht en nog eigenaardiger, dat dit plein, waar breede straten op uit- loopen, bij ouds gesloten bleek te zijn voor alle rijtuigverkeer. Tusschen plein en straat zag men verhoogingen aangebracht, ten einde de wagens te weren. Deze verhoo gingen in de straat vond ik eerst onver klaarbaar. De meest Indrukwekkende gebouwen aan het marktplein zijn de tempels van Apollo en Jupiter geweest, met trappen en zuilen, zooals het paleis van Justitie te Leeuwarden aan de voorzijde In miniatuur te aanschouwen geeft. Al de ruines van deze paleizen met beeldhouw- en andere kunstwerken, zijn onveranderd gelaten, d.w.z. men heeft laten staan wat stond en geen enkel gebouw weer opgetrokken. Elders in de verwoeste stad zijn onder scheidene particuliere huizen weer opge timmerd teneinde den bezoekers een aanschouwelijke voorstelling le geven, niet alleen van de verschillende bouwstijlen uit het ver verleden, maar ook van de verschillende indeeling dier huizen, zoo van winkel- als van burger- en heeren hulzen. De laatsten hebben een open vier kant plein in 't midden gehad, een soort tuin, versierd met beeldhouw- en schilder werken, waarop diverse kamers uitzicht hadden. Een marktplein heel in 't klein. Onderscheidene ruïnes zijn met hekken afgesloten. Niet dan op verzoek en onder geleide wordt men hier binnen gelaten. De reden daarvan is, dat er zich merk waardige oudheden In bevinden, diejmen ongeschonden wenscht te bewaren, of wei schilderingen en beeldwerken, die niet bestemd zijn voor het groote publiek, allerminst voor dames en kinderen. Natuurlijk zijn de museums opgevuld met voorwerpen van allerlei aard, hier te voorschijn gekomen. Enkel wil ik wijzen op één er van, dat zich bevindt binnen de muren van Pompejl. Daar vindt men, behalve diverse huishoudelijke artikelen in gips, ook een tiental afglelsels van mannen en vrouwen, die eertijds bij de ramp zijn omgekomen. Samen zijn er toen een paar duizend menschen plotseling gedood, doch van slechts enkelen is het mogelijk geweest, houding en ligging weer uit te beelden. Daar, waar asch en water hebben samengewerkt en de lijken om sloten, zijn hunne beeltenissen bewaard gebleven. De vormen van het lichaam, de krampachtige houding der ledematen, en zelfs de pijnlijke trekken van het ge laat der slachtoffers hebben zich nauw keurig afgeteekend in de verstijfde asch, waarvan de holten met gips gevuld konden worden, om het oorsponkelijke beeld terug te krijgen. Deze beelden nu van de slachtoffers liggen ter bezichtiging in kasten van glas, zoodat ze van alle zijden gezien kunnen worden. Bij één er van is zelfs een trapje naar beneden aan gebracht om het aangezicht te aanschouwen, wijl het slachtoffer, op den buik liggend, den dood heeft gevonden. Andere slacht offers liggen op den rug, de knieën krampachtig omhoog gelrokken en de handen tot vuisten gebald. Onder deze Is zelfs een neger duidelijk te herkennen. Ook zag ik nog 'n grooten doghond met de verwron gen pooten krampachtig omhoog gestrekt en den bek geopend, waarin de tanden zelfs nauwkeurig zijn waar te nemen. Ook de zware halsband met een paar ringen, die het dier heeft gedragen, is natuur getrouw uitgebeeld. Al deze slachtoffers, zoo mensch als dier, toonen ons nog den doodstrijd, die gestreden werd, nu bijna twee duizend jaar geleden. De totaal-indruk van Pompejl in hare tegenwoordige situatie is die van een afge brande stad, waarvan de pulnhoopen netjes verwijderd zijn. Nergens ter wereld kan men haar gelijke vinden en daarom is deze beschrijving wat uitvoeriger geworden dan aanvankelijk het plan was. Wij zullen Rome met al hare bezienswaardigheden nu maar onbeschreven laten en te Pfsa, dat we daarna bezochten, even stilstaan bij den scheven toren, die nog heel wat verder uit het lood hangt dan de Oldehove te Leeuwarden, n.l. vier en een halve meter. Zoo groot Is het verschil tusschen het as- punt boven en beneden. De beroemde doodenakker er naast is opgevuld met aarde, die omstreeks het jaar 1200 Is aangevoerd uit Jeruzalem en wel van den heuvel van Golgotha. Het Is geen alge- meene begraafplaats meer. Personen van hooge verdienste vinden er nog een laatste rustplaats. Na Pisa hebben we achtereenvolgens Genua, Nlzza, Monte Carlo en Milaan bezocht en zijn toen door den St.-Gothard- tunnel (dit is een kwartier sporen onder den grond) te Lucern gekomen. Mijn reis gezel moest te Glarus zijn, waar hij vroeger gewoond en vele kennissen had. ik geleidde hem derwaarts, bleef er vijf dagen „logeeren", nam afscheid, bracht nog een bezoek aan Davos en keerde daarop cito huiswaarts met den nachttrein via Zurich en Bazel naar Arnhem, waar ik in den vroegen morgen arriveerde. Cito heb ik dien dag mijn reis vervolgd naar huis, waar ik 's avonds ontvangen werd met een hartelijk welkom thuis. Cito is hiermede thans dit mijn reis verhaal gesloten. Saluut I Wyckel. S. H.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 2