Zaterdag 21 Augustus 1909. Eerste Blad. WAAGMEESTER. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE (525 i e r i It z e e s c h. e NIEUWSBODE. O o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen D1NSDA0, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8812. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het navolgende bericht betreffende schietoefe ningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Schietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District. Volgens inededeeling van den Minister van Oorlog zal op 24 en zoo noodig op 25 Aug. a.s. eene schietoefening gehouden worden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richting ONO. door Oost tot ZOtZ. (79°), tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de West batterij nabij Muiden en den kerktoren te Mulderberg. Zierikzee, den 19 Augustus 1909. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat in die gemeente opengekomen is de betrekking van WAAQ- MEESTER. Aan die betrekking is eene procentsgewljze belooning verbonden, te weten 25 procent, indien de ontvangst f 300 en daar boven bedraagt; 35 procent van de ontvangst van f 100 tot beneden f 300; en 50 procent van de ontvangst beneden de f 100. Zij, die voor genoemde betrekking in aan merking wenschen te komen, behooren zich met op zegel geschreven verzoekschriften tot den Gemeenteraad te wenden vóór den 1 September a.s. Zierikzee, den 20 Augustus 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., I.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. NEDERLAND. Zaandam, 19 Aug. Hedennacht om ongeveer drie uur heeft hier een felle brand gewoed, die, behalve materieele schade, vier slachtoffers een vrouw en drie kleine kinderen heeft geëischt. De brand ontstond bij den sigarenmaker G. Schoen, aan de Zuiddljk, nabij het Hanenpad, die tevens een sigarenwinkel dreef. Door welke oorzaak de brand ont stond is niet bekend. Schoen, die mank loopt en nooit zonder kruk kan gaan, wilde, toen hij het gevaar zag, het eerst zijn kinderen redden. Hierin was hij met twee één had hij op zijn schouder, ter wijl hij het andere onder den arm droeg bijna geslaagd. Ongelukkig echter struikelde hij over een stoel in de verwarring had hij zijn kruk vergeten waardoor de kinderen vielen, die hij helaas niet meer heeft teruggezien. De dikke rook verhinderde hem opnieuw te pogen zijne kinderen te redden, die hfl nog „paatje, paatje" hoorde roepen. Één der buren, een bakker, beproefde toen nog kruipende het huis binnen te komen, maar moest eveneens door den rook daarvan afzien, zoodat de belde kinderen zijn om gekomen. Hetzelfde lot onderging ook de echtge- noote en het derde kindje. De vrouw, die men nog heeft hooren spreken, heeft zich evenmin kunnen redden. Zij was 28, de kinderen drie meisjes waren 4, 2 en I jaar oud. De hoop, die men aanvankelijk had, dat de vrouw misschien bij één der buren een onderkomen zou hebben gevonden, bleek ijdel te zijn, toen de lijken van onder het puin werden opgegraven. Wijl de hui7en in die buurt bijna allen van hout en dicht op elkaar gebouwd zijn, werden ook spoedig de belendende per- ceelen aangetast. Het eerst werd een prooi der vlammen de woning van B. Slomp, die met die van Schoen onder één dak is ge bouwd en in eigendom toebehoort aan P. Elskes. Daarna sloegen de vlammen over naar de perceelen ter linker- en ter rechter en aan de achterzijde. Aan de ééne zijde stond een huls met twee woningen, bewoond door K. Vet, visscher, en de weduwe Blelj; aan de andere zijde eveneens een huis met twee woningen, waarin P. Valk, los werkman en K. Mulder, schoenmaker, woonden. Aan de achterzijde stond de woning van de weduwe Bogert. Uitgezonderd de woning van Mulder, Is alles zoo goed als geheel afgebrand. De eigenaars en bewoners waren verzekerd alleen Slomp niet. Het huis, bewoond door Vet en de wed. Blelj, behoorde aan D. Kleljn; het andere huls, met twee woningen aan P. Valk Sr. Nader verneemt men nog: Het schroeien van den zolder der werkplaats door de lamp, is vermoedelijk de oorzaak van den brand. Door den rook in de kamer zijn de be woners wakker geworden en hebben toen pogingen aangewend om te ontkomen. De plaats, waar de lijken gevonden zijn, wijst er op, dat de vrouw, vóórdat zij kon vluchten, door den rook is gestikt. Het jongste kindje lag bij haar; de 2 anderen bij de deur in de gang. Dat men dezen niet heeft kunnen redden, moet geweten worden aan de omstandigheid dat, toen de deur openging, door de toestroomende lucht de vlammen naar buiten sloegen. Één der polltle-agenten, Schurink ge naamd, is ernstig verwond door het om vallen van een stuk muur. Amsterdam, 18 Aug. Naar men ver neemt, zullen na afloop der vlootmanoeuvres, die thans in de Noordzee worden gehouden, deoorlogsbodems„Heemskerck",„Evertsen" en „Plet Hein", benevens 9 torpedobooten en een onderzeesche boot in het Oosterdok alhier van 27 tot 29 Augustus door het publiek bezichtigd kunnen worden. 's-Gravenhage, 18 Aug. Maandag middag zijn In den Grand Bazar de la Paix alhier een 12-tal winkeljuffrouwen ontslagen wegens diefstal van winkelwaren. De politie heeft de zaak in handen. De diefstallen zijn reeds sinds langen tijd ge pleegd en vertegenwoordigen aanzienlijke bedragen. Dinsdag werden weer 9 winkeljuffrouwen, In dienst van den Orand Bazar de la Palx, op slaanden voet ontslagen. De gestolen goederen zijn hoofdzakelijk manufacturen, ondergoederen, enz. Één der in dezen diefstal betrokkenen heeft zich wel voor circa f 500 aan kleederen en snuisterijen toegeëigend. Dat deze dieve rijen niet zoo spoedig aan 't licht kwamen is daarin gelegen, dat ze met ruiling ge paard gingenb.v. een ceintuur voor een paar handschoenen, enz., waardoor de controle zeer moeilijk werd. Door onderlinge verwijten is het com plot ontdekt; er volgden huiszoekingen, Men verwacht nog meer onthullingen. Naar wij vernemen, zal de minister van staat, dr. A. Kuyper, die zich op het oogenblik in Zwitserland bevindt, in den loop der volgende maand hier te lande terugkeeren. Rotterdam, 19 Aug. Op de rivier vóór deze stad, tegenover de Wilhelmlnakade, is vanmiddag 12 uur het Rijnschip „Echo", schipper Nolbach, bij het laden van Ijzer erts uit het stoomschip, door verkeerd laden, door midden gebroken. De schipper, zijn gezin en een knecht werden door eene voorbijvarende sleep boot opgepikt. Het schip, 1300 ton groot, ligt met de boeg in de hoogte. Er was een oogenblik van groote paniek op de rivier, en van alle zijden kwamen sleepbooten ter hulp. Met het s.s. „Rotterdam" der Holland- Amerlka-LIjn, dat hedennacht hier arriveerde, keerden terug 223 kajuits- en 1200 tusschendekspassagiers. Laatstgenoemden vertrokken met extra-treinen van het Maas station In de richting van Duitschland. Dinteloord, 19 Aug. De heer P. Voge laar Sr. heeft wegens hoogen leeftijd zijn ontslag genomen als lid van den Gemeente raad. Door zijn helder inzicht in gemeente zaken heeft hij gedurende zijn zlttingstijd de gemeente vele en velerlei diensten bewezen, waarom wij hem langs dezen weg daarvoor een warm woord van dank niet willen onthouden. Als een blzonderheid wordt gemeld, dat in de hofstede van de gebrs. Ver- straate een vlucht van 17 patrijzen voorkomt, waaronder 5 hagelwitte. 's-Hertogenbosch, 18 Aug. De politie honden van den rijksveldwachter Couwen- berg, in verband met de In- en uitbraak In de gevangenis alhier te werk gesteld, hebben, zoo meldt het Huisgez., toch eenig resultaat mogen bereiken. Ze hebben n I. In het gras aan den voet van den vesting wal achter de gevangenis het touw ontdekt, waarmee de helpers van den verlosten boef over den muur geklommen zijn. Het touw is blijkbaar speciaal voor de nachtelijke expeditie klaar gemaakt en in zijn soort een kunststuk, met op afstanden van een kleinen meter stevige knoopen van een flinke vuist grootte, waarop de heeren bij hun klim- en daalpartij den voet konden zetten, zoodat zij zich niet al te zeer be hoefden In te spannen. Één der politiehonden dook In het water van de vestinggracht, waaruit men wil besluiten, dat de heeren óf over het water ontkomen zijn, óf zich hier van den sleutel der cachotten ontdaan hebben. Nog verneemt het Huisgez., dat een op 7 Augustus j.l. In deze stad ontslagen gevangene, die verdacht wordt tn de be vrijding van zijn confrater de hand te hebben gehad, en zijn broer, belden te Amsterdam woonachtig, sedert Zaterdag j.l. uit hun woning verdwenen zijn. Maar veel meer weet men op het oogenblik ook niet. De adjunct-Inspecteur van het gevangenis wezen was Dinsdag uit 's-Gravenhage naar hier overgekomen, teneinde een persoonlijk onderzoek in te stellen in verband met de ontsnapping van B. Breda, 19 Aug. In het naburige Rijs- bergen heeft hedennacht een noodlottige brand gewoed, welke twee slachtoffers heeft geëlscht. Omstreeks 12 uur werden de inwoners gewekt door brandgeroep. De brand bleek te woeden In de woning van het bejaarde echtpaar Lambertus Backx, veehandelaar en bierhuishouder. In korten tijd was de woning in de asch gelegd, zonder dat men er in slagen kon de bewoners te redden. De geheel verkoolde lijken van het be jaarde echtpaar vond men In de woning. De blinde, tachtigjarige vrouw In de bedstede, de zeventigjarige man, die klaar blijkelijk door den rook en de vlammen overvallen was vóórdat hij zich en zijne vrouw kon redden, vóór het bed. De oorzaak van den brand is onbekend. De deelneming in het dorp is groot. Zierikzee, 18 Aug. Het programma der uitvoering te Schuddebeurs, te geven door de Mannen-Zangvereeniging „Luctor et Emergo", onder leiding van den heer A. van den Houten J.Jz.en met wel willende medewerking van eenlge leden van het Harmonie-Gezelschap „Kunst en Eer", onder directie van den heer Joh. F. A. Theewis, op Zondag 22 Augustus a.s., 's namiddags 5J uur, luidt als volgt: 1. Reislied H. Letzer. 2. Vaarwelaan'tWoud, Mendelssohn. 3. AvondrustKuhlau. 4. Marche Populaire Ticrolff. 5. Frascollna Valse Govaert. 6. Rust In vree 7. HymneBreitenbach. 8. Afscheidslied. Mendelssohn. 9. Helmwee C. Kreutzer. 10. Neerlandsch Taal R. Hol. 11. Petite Tonkinolse Wittmann. 12. Entre-Nous. Mazurka de concert Kessels. 13. Avondlied F. Abt. 14. Vlaggelied (met be geleiding van blaas instrumenten). /./.H. Verhulst. De nummers 4, 5, 11 en 12 voor „Kunst en Eer". Wij vestigen de aandacht van het publiek op een In dit blad voorkomende advertentie van den heer A. Weltevreden, waarin een oleographie, voorstellend ons Koninklijk Hulsgezin, in diverse lijsten tegen billijken prijs verkrijgbaar wordt gesteld. De 2e luitenant jhr. M. J. I. de Jonge van Ellemeet, benoemd bij den staf van het wapen der genie, wordt werkzaam gesteld op het bureel van den commandant van het le genie-commandement te Utrecht. Tot ontvanger-griffier van den cala- mlteuzen polder Borsele is benoemd de heer Jac. van den Dries Pz. te Heinkenszand. Een behoeftig persoon te Ossenisse, wiens gezin met een meisje werd ver meerderd op denzelfden dag dat H. K. H. Prinses Juliana werd geboren, heeft deze week namens H. M. de Koningin f 25 ontvangen. Bruinisse. De kermis is dit jaar drukker bezocht door kramers, enz., dan vorige jaren. De Oudestraat is geheel bezet met tenten en kramen. In de Poststaat staat een groote tent van Huygens Janvier, waarin de Electro-Bioscope vertoond wordt en een danstent, terwijl bij den heer Van der Est, evenals vorige jaren, een draaimolen en een danstent Is geplaatst. Onder hetgeen op de Oudestraat een plaats heeft gevonden, behoort ook een kunst-glasblazerij. Uitgelokt door het prachtige zomer weder gingen Maandagavond een paar jongelui een roeitochtje op de Orevelingen maken. Door onbekendheid met het vaar water geraakten zij echter op een zandbank en daar het water afgaande was, moesten zij daar den heelen nacht doorbrengen, terwijl er tot overmaat van smart nog een onweersbui kwam opzetten, die echter met een stortbui afliep, zoodat zij Dinsdag morgen druipnat bij hun ouders te Bruinisse terug kwamen, die een heelen nacht In ongerustheid hadden verkeerd. Een vaartuig uit deze gemeente, ge laden met mosselen, op weg naar Ant werpen, geraakte nabij die plaats in den nacht op een due d'alve. Het schip werd daardoor zóó zwaar lek, dat het begon te zinken. Nadat de lading op een naar deze gemeente keerend vaartuig overgebracht was, werd de schade zoo goed mogelijk hersteld, waarna het vaartuig alhier ter reparatie op de werf gebracht werd. Stavenisse. Bij de op 1.1. Zaterdag te St.-Maartensdljk gehouden loting voor de Nationale Militie, waaraan 13 personen deelnamen, werden de achter hun namen geplaatste nummers geloot: Marinus Pieter Hendrlkse 1, Boudewljn Anth. H. Wesdorp 2, Dirk Dane 3, Mar. Moerland 4, Cor. Steendijk 5, Cor. Klippel 6, Jozua Brouw 7, Cor. v. '1 Hof 8, Jac. Jacs. Dorst 9, Joh. Kar. Droogendljk 10 (gebreken), Jacob Hoek 11, Jan Adr. v. Beveren 12, Jacob van Bloppoel 13. Door de feestcommissie alhier is besloten te trachten den 31sten Augustus a.s. tot een echten feestdag te maken. In den voormiddag zal aan de leerlingen der openbare school een herinnering aan 30 April 1.1. namens den gemeenteraad worden aangeboden. In den namiddag optocht, ook met versierde fietsen, waarvoor prijzen uitgeloofd zullen worden, daarna inwijding muziektent, een kinderkermis en volks spelen. Het Fantare-gezelschap en de Zangvereeniglng zullen een en ander op luisteren. Voor de aardigst versierde gevels worden ook prijzen disponibel gesteld, evenals voor de mooist getoiletteerde paarden. Een aardig vuurwerk zal den feestdag besluiten. Oud-Vossemeer. Het water uit de in de Molenstraat geslagen nortonpomp zal door dr. van Ledden Hulsebos, inspecteur der volksgezondheid, onderzocht worden of het voldoet aan de elschen, die aan geschikt drinkwater voor menschen, moeten gesteld worden. Dezer dagen werden door genoemden inspecteur eenlge monsters voor bedoeld onderzoek medegenomen. Vlissingen. Voor den vacanten zetel voor lid in den gemeenteraad in district II, ontstaan door het bedanken van den heer F. van der Meer, zijn candidaat ge steld door de liberalen en vrijzinnig democraten, de heer J. M. Stuart en door de antl-revolutionnalren de heer A. Huson. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad alhier, In het lie district, heeft de Katholieke Kiesvereeniging candi daat gesteld den heer T. Manse, zoodat dus de katholieken en anti-revolutionnairen ieder een eigen candidaat hebben en de vrijzinnigen gemeenschappelijk één candi daat hebben gesteld. Landbouw en Veeteelt. Voor de aanstaande keuringen van dek hengsten, van 7 tot en met 11 September e.k. In Zeeland te houden, zijn aangegeven 167 stuks, n.l. voor de keuring te Oost burg 56, te Middelburg 15, te Hulst 58, te Kattendljke 16, te Cortgene 5, te Zie rikzee 7 en te St.-Maartensdijk 10. Benoemd tot controleurs voor Schouwen—Duiveland aan de Coöperatieve Suikerfabriek te Dinteloord, de heeren C. J. Belje te Oosterland en A. J. van de Stolpe te Nieuwerkerk. RECHTSZAKEN. Voor het Haagsche Oerechtshof ver schenen twee arbeiders uit St.-Philipsland, door de rechtbank te Zierikzee veroordeeld elk tot 1 maand gevangenisstraf wegens wederspannigheld tegen twee veldwachters, die twee afdraaiers, waarmede zij zich aan jachtovertreding schuldig maakten, >i!den in beslag nemen. De rechtbank had hen ontslagen van rechtsvervolging ter zake van het opzettelijk niet voldoen aan de vordering der ambtenaars tot afgifte van den afdraaler en den tweede beklaagde bovendien terzake van het opzettelijk ver ijdelen van de inbeslagneming door, na beloofd te hebben zijn afdraaler te zullen afgeven, op de vlucht te gaan, toen hij werd losgelaten door den veldwachter. Dit ontslag van rechtsvervolging berustte op de overweging, dat de wet de veldwachters wel bevoegd verklaart bij jachtovertreding het geweer in beslag te nemen, maar de overtreders niet verplicht, het af te geven, wanneer de afgifte gevorderd wordt. Jhr. mr. Von Weiier, zich met het ontslag van rechtsvervolging ten aanzien van het eerste punt niet kunnende vereenigen, daar art. 184 Strafwetboek niet elscht, dat de beambten bevoegd zijn tot het doen der vordering, doch enkel dat deze krachtens wettelijk voorschrift geschiedt (conform arrest van den Hoogen Raad van 16 Mei 1907, W. 8633), doch overigens niet be wezen achtende het tweede feit, aan den tweeden beklaagde ten laste gelegd, aan gezien niet vaststaat, dat de Inbeslagneming door dezen bekl. verijdeld, reeds onder nomen was In den zin der wet, requireerde bevestiging van het vonnis ten aanzien van de wederspannigheld, veroordeeling der beklaagden tevens wegens het opzette lijk niet voldoen aan eene vordering door ambtenaren, belast met de opsporing van een strafbaar feit, krachtens wettelijk voor schrift gedaan, met handhaving van de opgelegde straf. De verdediger, mr. W. Francken, advo caat te 's-Gravenhage, achtte de gepleegde feiten niet strafbaar, omdat beklaagden zich niet bevonden In het veld, maar op een dijk, dus op den openbaren weg. Voorts stond ten aanzien van den tweeden beklaagde niet vast, dat hij In het bezit was van een afdraaier in den zin der wet. Volgens den Hoogen Raad is het criterium, dat zulk een geweer gemakkelijk in- en uit elkaar te nemen is. Het feit, dat een geweer in twee stukken is, stempelt het niet tot een afdraaier. Ook was onjuist, dat de veldwachters tot inbeslagneming verplicht waren. De wet laat de keus tusschen in beslag nemen of waardeeren. Wat de interpretatie van art. 184 straf wetboek aangaat, betoogde pleiter, dat men niet moet verwarren de begrippen: krach tens en overeenkomstig wettelijk voorschrift. De ambtenaar kan de inbeslagneming vorderen, maar men is niet verplicht het In beslag te nemen goed aan den ambte naar te komen brengen. Pleiter vroeg vrijspraak, subsidiair riep hij 's Hofs clementie in. Bij vonnis van de rechtbank te Middelburg van heden (Vrfldag) werd P. J. M., 28 jaar, werkman, geboren en wonende te Sluis, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van moord, gepleegd op zijn echtgenoote in den nacht van 13 op 14 Mei 1909 en tegen wien door het O. M. vier jaar gevangenisstraf was geëischt, veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar, met aftrek van de preventieve hechtenis. Voor het gerechtshof te Arnhem werd Woensdag 1.1. behandeld de zaak van den 23-jarigen broodbakkersknecht W. P. uit Apeldoorn, die door de recht bank te Zutphen veroordeeld is tot 15 jaar gevangenisstraf wegens moord op zijn patroon A. J. Scholten. De beklaagde verklaart opnieuw, dat hij aan den moord onschuldig is. De weduwe van den vermoorde, die de vorige week bevallen is, kon niet ter terechtzitting verschijnen. De verdediger van den beklaagde zegt, dat beklaagde wenscht, dat deze vrouw wordt gehoord. De dienstbode in het gezin deelt mede, dat zij 's nachts door den beklaagde Is geroepen, en toen den bakker dood op zijn bed heeft zien liggen. Het was haar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1