ZIMIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 14 Augustus 1909. Eerste Blad. (SS ierilizeescb.© Cour an t). BERICHT. 250, 500,1000,5000 oi 5000 regels, NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAQ en ZATERDAQ verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8809. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. liet Bureau van dit Blad (hoek Schuit haven te Zierikzee) is eiken werkdag ge opend van des voormiddags 9 - tot des avonds 9 ure, tot het aannemen van ad- vertentiën en abonnementen en het doen X' van betalingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abonnement van binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau verkrijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. RUSLAND. Te St.-Petersburg vormt tegenwoordig In de hoogere kringen de volgende on aangename geschiedenis het onderwerp van gesprek. De ambtenaar van het minis terie van Buitenlandsche Zaken, prins Oollnisjtsjef, was voor diplomatieke zaken naar Parijs geweest. Op verzoek van prin ses Beloselskl nam de diplomaat tien zijden japonnen, tien tailor-made-costumes en vier reuzen-hoeden mede. Hij pakte deze in een grooten koffer, dien hij met het slaatszegel verzegelde, ten einde het te doen voorkomen alsof de koffer staatsstuk ken bevatte, opdat hij niet aan douane onderzoek zou worden onderworpen. Te Wirballen, het grensstation, echter wekte de reuzenkoffer met geheime staatspapieren wantrouwen bij de douaniers, vooral omdat hij van betrekkelijk zoo gering gewicht was. Men eischte daarom van den prins een verklaring van het Russische gezantschap te Parijs omtrent den Inhoud van den koffer. De prins, die natuurlek zulk een verklaring niet bezat, weigerde onder voorwendsel, dat deze eisch beleedlgend voor hem was. Maar die hooge toon baatte hem niet, hij kreeg zijn koffer nu niet terug en hem bleef niets anders over dan de koffer naar St.-Petersburg te doen komen, waar hij nu tot het ministerie van Buitenlandsche Zaken het verzoek richtte hem den koffer zonder nader onderzoek te doen uitleveren, maar ook dit hielp niet en toen begaf zich een bediende van prinses Beloselskl naar de douane om door omkooplng de afgifte van den koffer te bewerken. Deze anders in Rusland zoo beproefde methode faalde eveneens, de betrokken douanebeambte bleek onomkoop baar. De chef van de douane ontbood nu prins Oollnisjtsjef en vroeg hem nog een- maai op eerewoord of zich staatspapieren In den koffer bevonden. Daarop liet hij In zijn tegenwoordigheid den koffer openen. Het moet den galanten smokkelaar toch wel wat onaangenaam te moede zijn ge weest, toen hij zijn merkwaardige geheime akten zag en nog meer toen van hem 400 roebels invoerrecht en een boete van 2000 roebels werden gevraagd. Gruwelijk is het bericht van een te Breslau verschijnend blad, omtrent de mis handeling van een jeugdige gymnasiaste te Warnbau door den generaai-adjudant Uihof, de adjudant van den gouverneur-generaal. De vader van het meisje werd, daar hij een aanklacht indiende en een aangeboden geldsom weigerdeadministratief naar Siberië verbannen. Hij slaagde er echter in te vluchten en naar Breslau te ontkomen. Alweer wordt uit Petersburg een ern stig ongeluk gemeld, tengevolge van het omstorten van den steiger van een nieuw bouwwerk. Twee arbeiders werden ge dood, tien werden ernstig gewond. ENGELAND. Dinsdagmorgen is een sneltrein van den London and North-Western-Spoorweg te Mlcklehurst gederailleerd. De machinisten de stoker werden gedood, terwijl 10 rei zigers ernstig werden gekwetst. Het ongeluk gebeurde, terwijl de trein met 50-mijlsvaart de Tue Brook passeerde. De trein bestond uit vijf wagens, die mee- rendeeis van de vacantle huiswaarts keerende reizigers bevatten. De locomotief sprong uit de rails en het schijnt dat de machinist den stoom niet afsloot, in de hoop nog eerst de andere zijde van den overgang te kunnen bereiken. De wagens bleven nog 300 meter In het spoor, totdat bij een wissel de eerste twee wagens eveneens derailleerden. In den eersten, die geheel vernield werd, bevond zich niemand, terwijl In den tweeden een tiental passagiers werden gekwetst. Het ongeluk wordt toegeschreven aan uitzetting van de rails, tengevolge van de buitengewone hitte. DUITSCHLAND. Breslau, 12 Aug. De Sdilesisdie Zeitung verneemt uit Kattowifz, dat vanmorgen om vijf uur een Duitsche ballon, bemand met vijf personen, bij het overvliegen van de Russische grens door Russische grens soldaten heftig is beschoten. De ballon moest landen. Drie der luchtschippers zijn gedood en één is er zwaar gekwetst. Volgens de Sdilesisdie Zeitung be gonnen de Russische grenssoldaten op den ballon te schieten, vóór deze de Russische grens bereikte. De ballon vloog de grens over bij Przelaika. NEDERLAND. Amsterdam, 12 Aug. Gisternamiddag behoorden onder de velen, die zich in de gemeentelijke zweminrichting aan den Westerdoksdljk gingen verfrlsschen, een tweetal vrienden, jongens uit de 2e Rozen dwarsstraat, de 15-jarige Sundahl en de 18-jarige Oostindie. Toen Sundahl na eenigen tijd het water verliet, wachtte hij vergeefs op zijn vriend, dien hij onder de zwemmers niet opmerkte. De zwemmeester, op de vermissing opmerkzaam gemaakt, dook onmiddellijk, en bracht Oostindie spoedig boven water. De jongeman was echter bewusteloos, en ondanks Ijverige pogingen, om de levensgeesten op te wekken, moest de ontboden geneesheer den dood constateeren. Het stoffelijk overschot werd naar het ltjkenhuisje op de Oude Westerbegraafplaats overgebracht. De Rozendwarsstraat werd door de tijding van het gebeurde in groote be roering gebracht, vooral daar het gerucht verspreid was, dat ook Sundahl verdronken was, zoodat diens ouders hun winkel reeds gesloten hadden, toen de dood gewaande gelukkig verscheen. Het toezicht in de zweminrichting wordt wel door een zestal mannen uitgeoefend, maar op warme dagen is de toevloed van bezoekers zóó groot, dat afdoende controle op al de zwemmers niet wel mogelijk schijnt. Naar wij vernemen heeft de beambte der Nederiandsche Bank alhier, die geschorst werd in verband met de verdwijning van een aantal gouden tientjes, dezer dagen gepoogd zich van het leven te berooven. De bovenburen bemerkten een gaslucht, welke uit de woning van den beambte scheen te komen. Zij waarschuwden de politie, deze verschafte zich toegang tot de woning en vond den bewoner bewus teloos liggen, terwijl de gaskraan open- gedraald was. Men slaagde er in de levensgeesten weder op te wekken en daarop werd de man naar het Blnnen- Oasthuis overgebracht. Naar aanleiding van deze poging tot zelfmoord werd hij door den commissaris van politie in de Ie sectie, den heer W. L. H. Körster Henke, gehoord. Dezen deelde hij mede uit moe deloosheid gehandeld te hebben. Vrouw en kind hebben hem naar aanleiding van het gebeurde aan de Nederiandsche Bank verlaten, hij Is, zooals men weet, geschorst, en nu zag de man geen uitkomst meer. Zijn toestand is bevredigend. Leiden, 12 Aug. in deftigen eenvoud, overeenkomstig den wensch van den over ledene, werd gisteren namiddag op de begraafplaats buiten de Groenesteeg alhier, ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen mr. C. A. Cau, In leven oud- grilfier bij het kantongerecht, laatstelijk alhier. Een zestal palmtakken en kransen dekten de lijkbaar. Aan de groeve werd niet gesproken. De broeder van den overledene, mr. Cau, pre sident van de arrondissements-rechbank te Zierikzee, bedankte voor de laatste eer den betreurden doode bewezen. Met het strooien van een handvol bloemen In den grafkuil was de droeve plechtigheid ten einde gebracht. Rotterdam, 11 Aug. Gisterenavond werd de Boezemdwarsstraat in rep en roer gebracht. Wat was het geval Het hoofd der openbare school, de heer v. d. Zwaai, wonende in genoemde straat, was met zijn vrouw afwezig. De dienstbode, die even uit was gegaan, kwam bij haar terugkeer tot de ontdekking, dat er een inbreker in huis moest zijn, daar de deur, welke zij even op een kier had laten staan, gesloten was. Ook de buren hadden een inbreker gezien. Wat nu te doen? Een agent halen. Spoedig was er een aanwezig. Hij tuurde eens door de ramen, belde eens flink, duwde tegen de deur, doch kon niet binnenkomen. Het beste was om er nog een paar agenten bij te halen. Spoedig was een 6-tal agenten aanwezig. Nadat zij hadden beraadslaagd, klommen een paar agenten over de heining naast het pand, doch zagen niets. Hij zit op het dakl riepen eenige jongens, kijk, daar loopt hij. Intusschen had men het huls zóó afgezet, dat er van ontsnappen geen sprake was, en natuurlijk was er een groote menschen- massa bijeen. Eindelijk kwam de zoon des huizes thuis. Heel behoedzaam werd de voordeur geopend. Drie agenten gingen naar binnen. Alles werd doorzocht. Na eenige oogen- blikken kwamen de agenten weer buiten, doch zonder inbreker. Er was niemand in huis geweest. Onder de menigte klonk een luid hoeral Van gemeentewege worden op de kermis op Essenburg de ontvangsten van de spellen enz. gecontroleerd en daarvan wordt ten bate van de gemeentekas 5 pCt. geheven. De ondernemer, de heer Postuma, moet f 6 per dag betalen. Zierikzee, 13 Aug. Benoemd tot directeur van de Stoomzulvelfabrlek te Sloten (N.-H.), de heer N. C. van den Bout te Amsterdam, (geb. alhier). Bij resolutie van den Minister van Koloniën is P. H. J. Gasille gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Ned.-indlë, om te worden benoemd tot veearts bij den burgerlijken veeartsenij- kundigen dienst daar te lande. Door den gemeenteraad te Axel is besloten de geldleenlng van f 16,000 te veranderen in eene leening van f 15,000. Gedep. Staten namen namelijk geen ge noegen met een 40-jarige aflossing der leening en zal nu die aflossing in 30 jaar plaats hebbeu. Brouwershaven. Wij vestigen de aan dacht op achterstaande advertentie omtrent de uitvoering van gewijde muziek, welke op Zondag 15 Aug. a.s., des namiddags ten 2 uur, in de Hervormde Kerk alhier zal worden gegeven door mevrouw W. Secrève—v. Emminckhoven (zang) en de heeren J. H. Secrève (orgel) en Jan. C. Manifarges (viool). De goede roep, welke van deze kunste naars uitgaat, staat er ons borg voor, dat wij Iets goeds te hooren zullen krijgen, zoodat wij een bezoek ten zeerste aanbevelen. Niet minder dan 250 concerten zijn reeds door dit ensemble in verschillende plaatsen van ons land gegeven, en de beoordeellngen daarvan, die wij onder de oogen kregen, luidden onverdeeld gunstig. Poortvliet. Benoemd tot tijdelijk op zichter bij den Rijks-Waterstaat, standplaats Pannerden, vroeger als zoodanig te Sas- van-Oent, de heer Z. van de Velde alhier. Middelburg, 12 Aug. Hedennamiddag omstreeks drie uur werd door eenige personen uit het kanaal bij het overzetveer alhier opgehaald het lijk van den acht jarigen J. R., wonende Puntpoortstraat. Door den badmeester van de zwem inrichting werd nog kunstmatige ademhaling toegepast, echter te vergeefs. Een geneesheer, die ter plaatse kwam, kon slechts den dood constateeren. Het lijk Is naar de ouderlijke woning gebracht. Vermoed wordt dat de knaap, die om half twee zijn huls verliet, al spelende onopgemerkt te water is geraakt. Vlissingeu, 11 Aug. Naar men verneemt zijn tegen het volgend jaar, als de nieuwe stoomschepen in de vaart zullen zijn van de Maatschappij .Zeeland", drie der tegen woordige booten verkocht aan een Duitsche firma en wel de dagbooten „Nederland" en „Engeland" en de oude reserve nacht boot „Willem Prins van Oranje". De tegen woordige dagboot „Duitschland" zou dan voor reserveboot worden gehouden. De olficler-machlnist tweede klasse J. Zwart, thans geplaatst te Vlissingen, wordt op non-activiteit gesteld. De officier-machinist tweede klasse C. van Oool is weer in activiteit gesteld en te Vlissingen geplaatst bij de fabriek der Kon. Maatsch. „De Schelde". De adjunct-ingenieur bij den Rijks waterstaat J. Lely, thans onder de bevelen van den hoofdingenieur-directeur te Vlissingen, wordt met 1 September gesteld onder de bevelen van den hoofdingenieur te Nleuwesluis. De heer F. van der Meer heeft be dankt voor de op hem uitgebrachte keus als raadslid voor district II. De candidaatstelling is bepaald op 20 Augustus, de stemming op 2 en herstemming, is die noodig, op 14 September. In het Bellamypatk alhier Is wederom geplaatst de steen, die aangeeft de plaats, waar in 1572 geëxecuteerd werd. Op den waterkeerenden muur van bovengenoemd park is een steen geplaatst, waarin ge beiteld A° 1308—1909, zijnde de jaarlallen van het graven en dempen van de Koop manshaven, de eerste haven van Nieuw Vlissingen. in de heden (Vrijdag) gehouden zitting van den gemeenteraad werd over gelegd de rekening over 1908. Deze bedraagt in ontvang f 795,251,43 en In uitgaaf f 665,152,711 en sloot alzoo met een goed slot van f 130,098,71 J. Uit het jaarverslag dezer gemeente over 1908 blijkt, dat de stedelijke gevestigde schuld, oorspronkelijk groot f 897,600, is teruggebracht tot f 552,000. Terneuzen, 12 Aug. Gisterenavond Is door de politie alhier aangehouden een korporaal der torpedisten uit Hellevoetsluis, die voornemens was naar Amerika te deserteeren. Hij weigerde inlichtingen te geven omtrent zijn uniform, doch deze is gevonden In een herberg onder de ge meente Hoek. De man was goed van geld voorzien. Hij Is gesteld ter beschikking der militaire autoriteit. Biervliet. Onder deze gemeente, in de buurt het Krabbegat, komen een paar gevallen van roodvonk voor. De man was naar Aksel en op de zoldering zijner woning ontstond brand, dien de voorbijgangers gewaar werden aan den rook, die door de pannen van het dak heensloeg. Met emmers water snelden de buren toe, en werd de brand gemakkelijk gebluscht. Honderd gulden leer is verbrand, wordt verteld. De man is schoenmaker. De oorzaak van den brand is onbekend. KERKNIEUWS. Reoesse. Beroepen (toezegging) naar de Ned. Herv. Oem. te Renesse c. a. ds. D. A. Vorster te Oldebercoop (Fr.). Ds. J. van Veen hoopt half September zijn afscheid te preeken, indien het toe gezegde beroep aan ds. D. A. Vorster te Oldebercoop door dezen wordt aangenomen zulks met het oog op de komst van den te beroepen predikant, nog vóór den winter. Aanstaanden Zondag 15 Augustus hoopt ds. F. W. Stutterhelm, predikant bij de Herv. Qem. te Ginneken, zijn 40-jarlge ambtsvervulling te herdenken. Ds. Stutterhelm was aanvankelijk (van 1869—1875) Evang.-Luth. predikant. Over gegaan naar de Ned. Herv. Kerk, was hij eerst te Oosterland (Dulveland) en daarna te Austerlitz. Sinds 1886 is hij werkzaam te Ginneken. Het Classicaal Bestuur van Dokkum heeft in hooger beroep uitspraak gedaan over het verzet van 11 personen te Drogeham, die van den Kerkeraad der Herv. Oem. geen getuigschrift van goed zedelijk gedrag konden krijgen, om aldus in de naburige gemeente Kooten aan genomen en bevestigd te worden als lidmaten. Het Classicaal Bestuur heeftden Kerkeraad gelast aan 5 van de 11 genoemde personen ten spoedigste het gevraagde bewijs af te geven. Echter luidt het oordeel over drie van de zes anderen: schuldig of niet schuldig, tegen hen bestaan zeer ernstige bezwaren, en een bewijs van goed zedelijk gedrag kan niet worden afgegeven. De vierde persoon werd afgewezen met deze beschuldiging: al erkent gij een Hoogere Macht, daarin ligt niets specifiek Christelijk, uwe houding is in strijd met het afleggen van een Christelijke belijdenis. De twee overige personen krijgen ook nul op het request, in dezer voege: gij overtreedt iederen Zondag het 4de gebod. De één is namelijk herbergier, tengevolge waarvan velen op den verkeerden weg gebracht worden, het openstellen van een herberg en het afleggen van een Christelijke belijdenis zijn met elkander in strijd. Aldus het Class. Bestuur van Dokkum. De ander Is rijwiel-hersteller; door zijne zaak Zondags open te houden ontheiligt hij dien dag en werkt zoodoende het Zondags-fietsen in de hand, houdt velen van den kerkgang af en vervreemdt ze van het godsdienstig leven. Het werk van hem Is dus niet overeen te brengen met het afleggen van een Christelijke belijdenis. Onnoodig te zeggen, dat de zes ge noemde personen ook van deze besluiten in hooger beroep zijn gegaan bij de Synodale Commissie. Met belangstelling zien velen den uitslag tegemoet. Door dr. A. Kuyper is indertijd in de te Middelburg gehouden Synode de zending der Gereformeerde Kerken ge reorganiseerd. Een gevolg hiervan was, dat de geheele O.-l. Archipel in gedeelten verdeeld en aan onderscheidene proviciën werd opgedragen een gedeelte van het zendings-arbeidsveld te nemen. Dat is geschied, met uitzondering van de pro vincie Zeeland. Thans is door de Provinciale Synode het volgende voorstel aangenomen: „Dc Particuliere Synode, gehoord hebbende het rapport inzake de zending, overtuigd, dat de Zeeuwsche kerken moeten komen tot een eigen zending, geeft bij vernieuwing aan deputaten opdracht krachtig voort te arbeiden, gelijk zij tot heden hebben gedaan, en tevens, om, als zij den tijd daartoe gekomen achten, zich te wenden tot de roepende kerken, om een bizondere Prov. Synode voor deze zaak samen te doen komen. Tevens spreekt de Synode uit, dat, om den stand der financiën te kennen, elke classis zorge, dat de minimum-bijdrage van elke kerk bekend worde. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Kerkwerve, 11 Aug. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo genaamd Camp werd ten verzoeke van zijn principaal publiek verkocht: Een woonhuis en schuur en bouwland, ter grootte van 1 85 H.A., voor f 1133,17 per gemet; 0.71 H.A. bouwland, voor f 850 per gemet, en 3 45 40 H.A., voor I 497,30 per gemet. Onkosten 8 pCt. Landbouw en Veeteelt. De gewone rljks-najaarskeuring van tot dekking bestemde hengsten zal te Zierikzee plaats hebben op 11 September a.s., des vóórmiddags. ONDERWIJS. Aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus te Sneek zijn benoemdtot leeraar in het Duitsch de heer Z. J. van den Bout te Nijmegen, en tot leeraar in het Fransch de heer C. L. v. d. Graaf te Amsterdam, beiden geboren te Zierikzee. De heer J. Karreman, hoofd der le openbare school te Oud-Beierland, zal om gezondheidsredenen eervol ontslag vragen. Mishandeling van politie-beamhten. De Bond van Gemeente-Politie-beambten heeft onlangs aan den Minister van Justitie gerequesteerd over het feit, dat politie-beambten hoe langer hoe meer blootstaan aan tegen hen gerichte feitelijk heden, welke het gevolg zouden zijn van de te geringe straffen, die de justitie oplegt aan menschen, die de politie be- ieedigd of mishandeld hebben. De Minister heelt een onderzoek doen instellen, en antwoordt nu, dat dit niet heeft kunnen aantoonen, dat de bedoelde klachten anders dan van meer ol minder plaatselijken aard zijn, zoodat voor het treffen van bizondere maatregelen geen noodzakelijkheid aanwezig kan zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1