Donderdag 12 Augustus 1909. .„11... (SS ierilizeesclie Cour an t). AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHEéllft NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAO en ZATERDAQ verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8808. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. zal voor het eerst in dit jaar worden gehouden op Donderdag den 19 Augustus e.k., en voorts op eiken Donderdag in de maanden Augustus; September, October, November en de eerste helft van December op de Schuithaven. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg zijn executoir verklaard twee kohieren betreffende de personeele belasting dezer gemeente over het belastingjaar 1909, nis. 4 en 5, die op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 10 Augustus 1909. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., I.n-B. Qevonden op den openbaren weg: Een hondenzweep. halskettinkje, waaraan een kruis. broche. timmermanspotlood. portemonnaie (op het postkantoor). Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. ZWITSERLAND. Volgens de Gaulois zijn de dagen van het door Janssen op de Mont Blanc gestichte observatorium geteld. Men had reeds bij de stichting gewezen op het gevaar, dat het gebouw door de gtetschers zou worden vernietigd. Thans steekt alleen de toren nog boven de ijsmassa uit. RUSLAND. St.-Petersburg, 7 Aug. Volgens be richten van correspondenten van 't Petersb. Telegraaf-Agentschap, waren de oogst- vooruitzlchten in Europeesch Rusland op 27 Juli (ouden stijl) over het algemeen vrij goed. Winter- en zomertarwe en gerst goed middelbaar; rogge bijna middelbaar, met een verbetering in het noord-oosten; haver bijna goed met verwachting van een goeden oogst voor Klein-Rusland; middelbaar in het Wolga-gebied en den Noord-Kaukasusgedeeltelijk ook voor de zuidwestelijke gouvernementen en in het Oeral-gebled. Rogge onbevredigend en gedeeltelijk slecht aan de Boven-Wolga en In hel Wjalka-gebiedook op sommige plaatsen In het noordwesten, het noorden, het zuidwesten en de centrale provinciën. Wintertarwe gedeeltelijk onbevredigend In het noordwesten en het zuidwesten. De streken met onbevredigenden oogst voor zomergranen zijn niet talrijk. ENGELAND. De plotseling Intredende hitte heeft te Londen weer tengevolge gehad, dat meer aandacht geschonken wordt aan het bedrijf der roomljsverkoopers. Een ltallaansche ijsverkooper werd reeds veroordeeld tot een boete van 40 shillings en in de kosten van het geding, wegens het ver vaardigen en te koop bieden van roomijs, onder voor de gezondheid nadeelige omstandigheden. Bij de Engelsche manoeuvres is dezer dagen een veldkapelaandie te paard de exercities bijwoonde, door een schot ge troffen. Men vermoedt, dat één der soldaten zijn geweer bij vergissing met scherpe patronen geladen had. De geestelijke, die pas 26 jaren oud is, bleef op de plaats dood. FRANKRIJK. Parijs, 9 Aug. Op de spoorweglljn Artajon-Odéon bij Longjumeau reed gister avond een goederentrein op een aldaar stilstaanden personentrein. De botsing was verschrikkelijk. Verscheiden waggons werden verbrijzeld; elf reizigers werden gedood en dertig gewond. In één der Parijsche voorsteden heeft Zaterdag 1.1., als gevolg van onverant woordelijke lichtzinnigheid, een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De voerman Emll Soules reed 's middags met zijn wagen door de rue de Mantes, in La Garenne-Colombes, foen plotseling een hevige knal en dadelijk daarop een schrikkelijk knetteren en sissen vernomen werd, terwijl tegelijkertijd een reusachtige vuurzuil van den wagen tot aan de vierde verdieping der huizen omhoog laaide. Zooals naderhand bleek, was de wagen met bijna 1000 kilo celluloid-afval geladen geweest, terwijl er bovendien nog een kist met calcium carbid op had gestaan. De koetsier had een sigaret opgestoken en vermoedelijk is een vonk daarvan in het celluloid terecht gekomen, dat op ongelooflijk lichtzinnige wijze In halfopen kisten verpakt was. Op den wagen, en wel boven op de kisten, daar er anders geen ruimte was, zaten de vrouw en de twee kinderen van den koetsier, die onmiddellijk door een ontzaglijke vlam waren omhuld. Met de kracht der wanhoop trachtte de man de ongelukkigen van den brandenden wagen te trekken, waarbij hij zelf vreeselljke brandwonden opliep. Maar het kon hem en de toegeschoten voorbijgangers slechts gelukken, drie half verkoolde, tot onher kenbare massa's inééngerolde lijken uit de vlammen te rukken en naar het gasthuis te brengen. Één der kinderen stierf onder weg, terwijl het andere kind en de vrouw in hopeloozen toestand verkeerden. Het paard, dat ook hevig was verbrand, moest op de plaats zelve worden dood geschoten. Het gelukte de brandweer eerst na zwaren arbeid de naburige huizen, die reeds ernstig door de vlammen bedreigd waren, te redden. De koetsier beweert, niets te hebben geweten van den aard zijner lading. De politie doet onderzoek. Te Pezé-le-Robert, dicht bij Ie Mans, kwam Woensdagavond een zekere Rohée thuis. Rohée Is een man van vier-en- dertig jaar, daglooner, vader van twee kinderen. Hij was dronken en boog zich over het bedje, waar één van zijn kinderen in lag te slapen. Hij wilde het kind om helzen. Het meisje, drie jaar oud, schrok wakker, begon te huilen en wilde niets van de liefkozingen van haar vader weten Rohée vond dat onvriendelijk, nam het kind op en sloeg het met het hoofd tegen den muur. Het kind bezweek onder die bestraffing. Rohée ging toen slapen. In den nacht begon zijn ander dochtertje, van veertien maanden, te schreien. De vader sloeg het kind niet dood, maar hij wondde het aan het hoofd. Rohée is gevangen genomen. Te Parijs heerschte Zaterdag en Zon dag een zóó ontzettende hitte, dat verschei dene personen door een zonnesteek zijn getroffen, waaronder een viertal aan de gevolgen zijn bezweken. Het aantal door de hitte gedoode paarden is niet te tellen. NEDERLAND. Arnhem, 9 Aug. Terwijl Zondag in het volks-zwembassin In den Rijn de volks zwemwedstrijd aan den gang was, kwam aldaar door het bad het lijk drijven van een persoon, nog onbekend, die daar in de nabijheid eenlge dagen geleden moet verdronken zijn. Men had toen op de Nieuwe Kade een jas en een pet gevonden. Het geval verwekte natuurlijk ontsteltenis. Het lijk werd in een bootje geborgen en daarna overgebracht naar het lijkenhuis „Onder de Linden". Alkmaar, 9 Aug. In het nabij deze stad gelegen Oterleek heeft heden in de vroegte een ruim twintigjarige huishoudster, die vandaag haar dienst zou verlaten, eerst het driejarig dochtertje van den heer des huizes, een veehouder, en daarna zichzelf, door wurging van het leven beroofd. Omtrent dit drama lezen wij in de Alkm. Crt. nog: Sinds Mei woonde in het naburige dorp Oterleek een veehouder, J. Vet genaamd, met een aanminnig blond dochtertje, waar aan de man innig gehecht was, hetgeen zich te meer laai begrijpen, als men weet, dat het zijn eenlg kind was, en dat zijn vrouw, toen het geboren werd, haar leven daarbij moest laten. Ook woonde bij hem in zijn vader, terwijl een meisje van tusschen de twintig en vijf en twintig jaar, Flora van der B., afkomstig uit Anna Paulowna, het huishouden bestierde. Vet verwierf zich spoedig aller achting, zijn vriendelijk, lief kindje veler genegen heid. Het viel echter al heel gauw op. dat de verstandhouding tusschen het hoofd van het gezin en de huishoudster te wen- schen overliet en evenzoo, dat zij voor het kleine meisje niet zoo hartelijk en voorkomend was, als velen wel gaarne zouden zien. Daarbij kwam, dat zij veel vuldig over den heer des huizes sprak In verband met huweï^ksplannen. Meermalen moet zij zich er openlijk over hebben uit gelaten, dat zij hem wilde trouwen. Vet zoo is de aigemeene gedachte in het dorp heeft nimmer aanleiding gegeven om aan dat denkbeeld voedsel te geven. Eindelijk vond hij den toestand onhoud baar en heeft hij haar den dienst opgezegd. Blijkbaar had ze hierin niet veel lust, want Vrijdag heefl ze nog gevraagd of ze mocht blijven, maar een weigerend antwoord ontvangen en gisteren heeft zij den ouden man verzocht, of die niet een goed woordje voor haar wilde doen bij zijn zoon, want ze wilde haar betrekking gaarne behouden. Doch ook bij den ouden man vond haar verzoek geen goed onthaal. Heden zou zij vertrekken. Nu moet ze gezegd hebben: „Vóór dat het Maandag is, zullen jullie nog heel wat beleven". En menschen, die haar gisterenavond nog op straat hadden gezien, verklaarden, dat het hun was opgevallen, dat zij zoo vreemd deed. Vanochtend, omstreeks half vijf, gingen vader en zoon uit melken. De huishoud ster en het kindje sliepen beiden nog. Grootvader kwam het eerst thuis, doch vond de deur gesloten. Instinctmatig begreep hij, dat er iets vreeselljks gebeurd moest zijn. Ondanks 't vroege uur het was nog vóór zessen waren er natuur lijk menschen aan den weg, die den ouden man te hulp kwamen. Er werd een raam Ingeslagen en aldus kwam men binnen. Allereerst ging men naar het bed van het kindje. Vreeseiyk schouwspel De arme kleine hing daar levenloos in een touw aan de beddekwast. Natuurlijk werd nu onmiddellijk naar de huishoudster gezocht. Haar vond men op den zolder zij had na haar afschu welijke misdaad te hebben bedreven, ook zichzelf door wurging van het leven be roofd. Te voren had zij een briefje aan Vet geschreven, waarin zij hem vroeg een op tafel liggend pakje naar haar ouders te zenden. Dat briefje begon aldus: „Het leven biedt mij niets meer. „je hebt mijn leven verwoest, nu doe ik het jouwe Op een verschrikkelijker wijze had zij haar verfoeilijk plan wel niet ten uitvoer kunnen brengen". Amsterdam, 10 Aug. Tot lid van den gemeenteraad is herkozen mr. S. de Vries Cz. (a.-r.), met 2137 van de 3666 uitgebrachte geldige stemmen. Leiden, 9 Aug. Na een langdurig smartelijk lijden, overleed heden op bijna 62-jarigen leeftijd mr. C. A. Cau (geb. te Zierikzee), oud-griffier bij het kanton gerecht alhier, vroeger griffier bij de kantongerechten te Schagen en te Gouda. Scheveningen, 9 Aug. Een vreemdeling verloor Zaterdagavond alhier een pakje bankbiljetten ten bedrage van f 1000 in 10 biljetten van f 100. Verschillende biljetten werden door eer lijke vinders by de politie teruggebracht. Een juffrouw uit Rotterdam, die ook een biljet had gevonden, wendde dit ten eigen bate aan. Het bleek althans dat zty voor het gevonden geld inkoopen had gedaan. Zij is door de politie aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Twee kinderen van ongeveer 9 jaar, die gisteren bij het baden in zee nabij den Vuurtoren zich te ver waagden, waren op het punt weg te drijven, toen eenige menschen op het strand het gevaar be merkten, dat de knapen bedreigde. Een brandman en een paar burgers begaven zich te water en brachten de beide jongens, die veel water naar binnen hadden ge kregen, in bewusteloozen toestand aan 't strand. Het mocht gelukken bij één hunner de levensgeesten op te wekken, doch de andere bleek overleden. Het lijkje werd door de politie naar de ouderlijke woning gebracht. Rotterdam, 9 Aug. in de Kalverstraat alhier woont de 47-jarlge los-werkman D. Bosman, een eerste ruziemaker. Zoo had hij ook een veete tegen zijn buurman, den 28-jarigen metselaar A. R. Persoons. Zaterdagnacht omstreeks half drie zag hij Persoons aankomen, greep een revolver, vloog hem tegemoet en loste bout portant een schot op hem. De kogel ging P. door de hand, ver volgens door den bulk in de richting van de hartstreek. De getroffene stortte ter aarde, werd met den meesten spoed per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, doch was daar te 5 uur reeds overleden. De moordenaar werd onder grooten toeloop van omwonenden in zijn woning gearresteerd. Men was zóó verbitterd op hem, dat men herhaaldelijk trachtte hem aan de handen der politie-agenlen te ontrukken. Dezen moesten dan ook her haaldelijk van de sabel gebruik maken om den arrestant te behouden, die naar het politie-bureau aan den Oppert werd overgebracht. De moordenaar D. Bosman is heden ochtend per politle-wagen naar het Huls van Bewaring overgebracht. In de sectiekamer aan het Ziekenhuis had heden de gerechtelijke lijkschouwing plaats, teneinde den kogel op te sporen. Ten nadeele van de expediteursfirma J. W. F. K., kantoor houdende op de Nieuwe Haven alhier, is een belangrijke en zeer brutale diefstal gepleegd. Van één der zolders van de firma zijn 60 baaltjes meel gestolen, een waarde van f 600 ver tegenwoordigende. De dieven hebben de baaltjes met een sleeperswagen vervoerd, waarmede zij vóór het pand gereden zijn. Van het gestolene Is nog niets terug gevonden. Op den Goudscherljweg alhier, tegenover den Goudscheweg, is een sigarenmagazijn geopend. De winkelier had bekend gemaakt, dat de eerste 300 bezoekers van zijn winkel, die voor een bedrag van 20 centen besteedden, 25 sigaren ten geschenke zouden krijgen. Lang vóór de opening van den winkel stond dientengevolge gisterenmorgen een heele menigte, waaronder ook vrouwen, daar voor te dringen en te duwen om bij de eerste 300 te hooren. Het gedrang was zóó erg, dat de winkelruiten van de buren gevaar liepen. Men riep de politie te hulp en eerst nadat eenige agenten gedreigd hadden met de sabel ruim baan te maken, kwam er orde in de opgewonden schare, en konden de kooplustigen geholpen worden. Klundert, 9 Aug. Zaterdag had er op het Hollandsch Diep, nabij deze gemeente, een ernstig ongeluk plaats. De 43-jarige ongehuwde schippersknecht, aan boord van het schip „Margaretha Magdalena", schipper v. P., had het ongeluk uit te glijden en over boord te vallen. Niettegen staande men direct in de roeibooten sprong en de sleepboot alles afzocht, heeft men den drenkeling niet meer gezien. Nadat van het ongeluk aan de betreffende autoriteiten was kennis gegeven, heeft de sleeptrein de reis voortgezet. Oss, 9 Aug. Sinds Dinsdagavond is de 62-jarige W. J. de Bruin, verpleegde 3e ki. in het St.-Leonardusgeslicht alhier, met een som gelds, ten bedrage van f 392,10, voortvluchtig. Deze man verbleef reeds geruimen tijd in het klooster en stond als zeer netjes en accuraat bekend, zoodat hij spoedig het volle vertrouwen der Eerw. Overste en Liefdezusters genoot. Dikwijls inde hij voor het klooster groote sommen gelds aan het postkantoor, meestal kostgeld van verpleegden. Dinsdag middag werd hem door de Eerw. Zusters opgedragen by acht verschillende winkeliers de rekeningen te betalen, tot een ge- zamcniyk bedrag van f 392,10. Met dit bedrag verliet hij om circa 4 uur het klooster en Is sindsdien niet meer teruggekeerd. Nasporingen hebben aan het licht gebracht, dat hy ruim 4 uur nog bij den manufacturer den heer H. Schiattman in den winkel geweest is, alwaar hy 90 centen voor eigen rekening betaalde, doch de rekening ad f 14 van het klooster onbetaald liet. Verder is hij te voet naar bet naburige Hees gewandeld, alwaar hy, zonder in het minst achterdocht te wekken, een hitten- karretje huurde en zich naar Den Bosch tot het Hlnthamereind liet rijden. Verder is, ondanks de yverlgste nasporingen, zyn spoor verdwenen. Het zal zeer moeiiyk zijn, zijn verbiyf te achterhalen, daar hij vermoedeiyk naar het buitenland vertrokken is, alwaar hij zich gemakkelijk kan bewegen, omdat hij vry goed Fransch, Duitsch en Engelsch spreekt. Breda, 9 Aug. By het springen uit de in beweging zynde paardentram alhier, sloeg zekere B. tegen een boom. Door de vaart werd hy teruggeworpen, met het treurig gevolg, dat hij tusschen den eersten en tweeden wagen terecht kwam. De laatste ging hem over de borst. De onge lukkige was direct dood, nalatende een weduwe met een groot gezin. Zierikzee, 10 Aug. Zy, die Zondag met de „Schelde II" den pleiziertocht naar Vlissingen hebben medegemaakt, hebben het in alle opzichten uitstekend getroffen, in de allereerste plaats wat het weêr be treft. Het had allen schyn, dat zy, die dezen tocht op touw hadden gezet, met profetische weerkennis waren toegerust; want zy hadden een dag daarvoor uitge kozen, waarop de zon de regenwolken, die zich in dezen zomer overvloediger ontlast hebben, dan velen lief was, door haar krachtige stralen ganscheiyk had weggevaagd. Het was de eerste zomersche Zondag van dit jaar. Natuuriyk dat de 500 pleizierreizlgers en reizigsters zich in een zeer behaagiyke stemming aan boord van de voor deze gelegenheid in feestdos ge tooide „Schelde 11" begaven, en in een nog aangenamere stemming geraakten, toen het harmoniegezelschap „Kunst en Eer", dat den tocht medemaakte, bij de afvaart zijn opwekkende, welluidende tonen liet hooren. Statig voer de „Schelde II" de haven uit, nagestaard door honderden, die door groeten en wuiven hun nabestaanden, vrienden of bekenden als het ware een plelzlerige reis toewenschten. En zij hebben zich geamuseerd. Allen hebben volop ge noten. Niet het minst droeg daartoe by „Kunst en Eer". De dag was in een omme zien voorbij. Toen men 's avonds te Zierikzee terugkwam, krioelde het op de Nieuwe Haven van de menschen, die vol bewondering de feestelijk verlichte „Schelde II" zagen binnenkomen. Door het Harmonie-Gezelschap „Kunst en Eer" zal morgen (Donderdag) avond, ten half 9 ure, een concert gegeven worden op het Havenplein. Moge schoon weer het begunstigen! Naar wy vernemen zal het stoomschip „Prinses Juliana", in aanbouw voor de Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland", ver- moedeiyk 3 September te Glasgow proef- stoomen. Brouwershaven, 11 Aug. In ons oud antiek en zeer bezienswaardig kerkgebouw, waarin weer het orgel prykt zooals het daarin heeft gehangen vóór de beeldstormery, zal aanstaanden Zondagnamiddag 2 uur eene uitvoering worden gegeven van gewijde muziek door den heer J. H. Secrève, organist der Remonstrantsche kerk in Den Haag. Hy zal worden bijgestaan door mevr. W. Secrève—v. Emminckhoven (zang) en den heer Jan C. Manifarges (viool). Deze namen zeggen reeds genoeg en kunnen degenen, die ditzelfde concert bijwoonden eenige weken geleden in de Groote Kerk te Zierikzee gegeven, daarover het best oordeelen. Ook de toen vooraf gegane aanbeveling in dit blad vertrouwen wij dat menigeen zal aansporen van deze uitvoering gebruik te maken. Daarvoor bestaat des te meer reden, nu inmiddels de zomer zyn intrede heeft gedaan en menigeen daardoor verleid zal worden een tochtje per fiets of per tram naar Brouwers haven te maken. (Bij den heer Joost van 't Hof alhier zijn dienaangaande inlichtingen zoomede kaarten te bekomen). Burgh, 9 Aug. In de heden alhier ge houden vergadering van Ingelanden van den Burgh- en Westlandpolder is de rekening over 1908/1909 vastgesteld in ontvang tot een bedrag van f 9642 71 en in uitgaaf ter somma van f 9636 575. Tot leden van den dijkraad werden herbenoemd de heeren M. Blom en J. Beije Mz., beiden wonende alhier. 10 Aug. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad is be sloten ook aan den nieuw te benoemen Provincialen veearts een jaarlijksche toelage uit te keeren van f 30. De gemeente- begrooting voor 1910 werd aangeboden,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1