ZIEIUKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 7 Augustus 1909. Eerste Blad. Uit Stad en Provincie. Brnlale vervalscbing van specerijen. (Z i r i It z e e s c li C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad. dat lederen DINSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zlerikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor hei buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGAN6. No. 8806. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directours A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Onveiligheid Vaarwaters. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de navolgende berichten betreffende schietoefe ningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t.w.: Schietoefeningen van het fort Harssens. Reede van Texel. 3de District. Volgens mededeellng van den Minister van Oorlog zal op 6 en zoo noodlg ook op 7 Aug. a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Harssens. Er| zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Op den dag waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord geplaatst worden bij het gebouw van den vlschafslag aan de buitenhaven, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedo- magazijn en aan den ingang der haven borden zullen geplaatst worden, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgt: rood witte vlag beteekent Noord, wit zwarte vlag NO., zwarte vlag Oost. Schietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de Distriet. Volgens mededeellng als voren, zal op 11 en zoo noodig ook op 12 Aug. a.s. eene schietoefening gehouden worden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen ONO., door Oost tot ZOtZ. (79°), tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Dlemerdam en Durgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Zierikzee, den 5 Augustus 1909. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. Zierikzee, 5 Aug. Gisterenavond reden de gebroeders Frenk, veehandelaars, In een met één paard bespannen dogcart over de Nieuwe Haven, toen door het afloopen van een wiel het voertuig kantelde en door het paard naar den waterkant werd gesleept. Één der inzittenden sprong uit het rijtuig en kon het paard loskrijgen, dat op den loop ging, doch spoedig gevat werd terwijl de andere nog tijdig het voertuig kon verlaten, slechts lichtelijk aan den arm gewond. Het voertuig viel op een in de haven liggend schip en werd natuurlijk zeer beschadigd. Ernstige ongelukken hadden hierbij plaats kunnen hebben. Onder groote belangstelling werd hedenmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer F. H. Dikschei Jz., in leven onderwijzer aan School C alhier. Een drietal kransen, waaronder één van wege het Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, dekten de kist. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer P. D. de Vos, namens de Loge „De Ster in het Oosten"; voorts waren aanwezig de heeren jhr. Schuurbeque Boeije en Snellen, namens Burg. en Weth., en de heer Slot, als Schoolopziener, be nevens deputatiën van het Nut en het onderwijzend personeel. Één der zoons van den overledene dankte voor de laatste eer zijnen vader bewezen. Benoemd zijn tot hypotheekbewaarder te Middelburg S. Hulst, ontvanger der registratie te Helmond, en tot ontvanger der registratie te Goes L. Ruljssenaes, thans te Zevenbergen. St.-Filipsland, 5 Aug. Een nog krasse oude. De 93-jarige M. Noorthoek zwaaide gisteren nog lustig den dorsch- vlegel op het zaadzell In den Prins Hendrikpolder. Poortvliet. In deze gemeente heeft zich een geval van typhus met doodelljken afloop voorgedaan. Middelburg. In den laatsten tijd worden alhier herhaaldelijk valsche guldens uit gegeven, die zeer goed zijn nagemaakt. Het gewicht is minder, de klank doffer en de kleur meer loodachtig dan die van de echte munt. Vlissingeo. Bij het gemeentebestuur ztjn ingekomen de plannen voor den bouw van een electrlsche centrale, in verband met de exploitatie van een electrlsche tram lusschen Vlissingen en Middelburg. Het Engelsche stoomschip „Hallzones" van La Plata en het Spaansche stoomschip „Mayo" van Huelia naar Antwerpen, zijn met elkaar in aanvaring geweest, waardoor beide schepen averij bekwamen. De mailboot „Prinses Juliana", het eerste der drie in aanbouw zijnde nieuwe mailbooten voor de Maatschappij „Zeeland", zal op het laatst van deze maand de proeftocht houden. Biervliet. Tijdens de dagen der blijde gebeurtenis, de geboorte der Prinses, werden hier geen feestelijkheden gehouden, doch uitgesteld tot gunstiger seizoen. De feestdag is deze week bepaald op Zondag 12 Sept. en Maandag 13 Sept., deze laatste voor de schoolkinderen. In een samenkomst van Ingezetenen is de commissie samengesteld. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Renesse, 4 Aug. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo genaamd Camp werd, ten verzoeke van den heer L. Bakker Jz., publiek verkocht: 105 roeden haver voor f 147 per gemet, en 75 roeden aardappelen voor f 174 per Schouwsch gemet. Onkosten 10 pCt. Scherpenisse5 Aug. Hedenavond werd alhier op het gemeentehuis geveild de gemeente-mestvaalt. Het eerste perceel werd verkocht aan W. Suurland voor f30; het tweede aan P. Jansens voor f 48, en het derde aan I. van der Jagt voor f 38. Zierikzee, 6 Aug. Ten overstaan van den notaris J. Franse werden heden alhier in het openbaar verkocht een woonhuis en erf aan de Nieuwe Haven, voor f 1100; een woonhuis en erf in de Krepelstraat, voor f 960. Sirjaasland. Door de dorpsvereeniging alhier is Woensdagavond aanbesteed: de levering van katoenmeel en lijnmeel. Hiervoor was ingeschreven door J. v. d. Berge te Bruinisse voor f 9,47 katoenmeel en voor f 10,42 lijnmeel; J. W. Verstraate alhier voor f 9,35 katoenmeel en voor f 10,37 lijnmeel, per 100 kilo. Aan laatstgenoemden is de levering gegund. Landbouw en Veeteelt. De Minister van Landbouw enz. heeft bepaald de gewone Rljksnajaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten. Voor Zeeland: Op 7 September te Oostburg; op 8 September te Middelburg; op 9 September te Hulst; op 10 September v.m. te Katten- dijke, n.m. te Cortgene; op 11 September n.m. te St.-Maartensdljk. KERKNIEUWS. Beroepen als hulpprediker te Kamper land (Noord-Beveland) de heer D. S. van Veen, cand. te Utrecht. Renesse. Beroepen naar Dokkum (vaca- ture-Nauta) ds. J. van Veen, die het beroep heeft aangenomen. In de deze week gehoudene vol tallige vergadering van kerkvoogden en notabelen werd met algemeene stemmen besloten het predikants-traktement op dezelfde hoogte te houden en aan het kiescollege tot beroeping van predikanten een blanco credlet te geven voor het beroepingswerk, op deze voorwaarde, dat geene hoorcommissie worde uitgezonden, zonder dat eerst terdege informaties ten opzichte van den te beluisteren predikant zijn genomen. Oekozen tot gemachtigde in het kiescollege tot beroeping van predikanten de heer R. Steur Jansz. Oenoemd kiescollege komt Woensdag avond 7 uur te Noordwelle bijeen. Velen zien met verlangen naar deze vergadering uit, daar de algemeene wensch Is dat de vacature vóór den winter vervuld moge worden. Aangenomen het beroep naar de Herv. Gem. te Nleuw-Bulnen, door ds. J. v. d. Vlugt te Vrouwepolder. Ds. H. Roelofsen, pred. bij de Oud- Geref. Oem. te Goes, die het beroep naar Bruinisse heeft aangenomen, is voornemens Zondag 19 September afscheid van zijne gemeente te nemen. Poortvliet. Zondag 8 Augustus a.s. hoopt ds. Bouma van Middelburg, des voormid dags 9,30 en des namiddags 2 en 6 ure, in de Gerei. Kerk alhier- voor te gaan. O N D E R W IJ S. Bij de aan het Kon. Instituut voor de Marine gehouden overgangs-examens Iso. a. van de derde naar de tweede afdeellng overgegaan de heer J. J. van der Have van Zierikzee. Visscher Ij - Berichten. Ierseke, 4 Aug. Met de kunstmatige kreeftenkweekerij alhier gaat het tot heden niet geheel naar wensch. Duizenden kreeft jes werden geboren, doch na enkele dagen waren van die menigte nog slechts 5 of 6 in leven. En ook deze verdwenen door het omvallen van den bak, waarin ztj be waard werden. Het mislukken van deze proef geeft voedsel aan de vrees van velen, dat kunst matige kreeftenteelt onmogelijk zou blijken. Daartegenover slaat echter de meening van anderen, dat die onmogelijkheid door ééne proef nog niet Is bewezen. DE KRUISBESSENMEELDAUW. In het laatst der vorige week kwamen op jonge kiuisbessenplanten in den tuin van jhr. Van Vredenburch, voorzitter van de afdeeling „Tholen" der Nederl. Maatsch. voor tuinbouw en plantkunde, verschijnselen voor eener ziekte, welke deden denken aan de zoozeer gevreesde Amerikaansdie Meeldauw. Eenlge takken, gezonden aan prof. Ritsema Bos te Wageningen, bevestigden, na onderzoek, dit vermoeden. In het belang van de tuinbouwers, zoowel hier als elders, verzoekt jhr. Van Vredenburch het hieronder volgend aan hem gericht schrijven van dr. Ritsema Bus zooveel mogelijk onder ieders aan dacht te brengen en worden alle bladen verzocht dit op te nemen. Dit schrijven luidt ongeveer als volgt: „De heden van u ontvangen zending krulsbessentakjes bevestigden, wat gij reeds in uw schrijven van 21 Juli vermelddet, n.l. dat de Amerlkaansche krulsbessen- meeldauw in uw struiken is opgetreden. Het door u gegeven bevel, de struiken allen dadelijk te rooien en te verbranden, heeft mijn volkomen goedkeuring, daar dit de eenlge weg Is, om verdere uit breiding van deze ernstige kwaal te voor komen. Het zou mij dus zeer aangenaam zijn, als door u en door de afd. „Tholen" van de Ned. Mij. van Tuinb. en Plantkunde, de aandacht der kruisbessentelers op deze gevaarlijke ziekte gevestigd werd en dat dadelijk, nadat men de ziekte ergens heeft waargenomen, de meest krachtige be strijdingsmaatregelen worden genomen. Wanneer men de ziekte In haar begin nog ontdekt en krachtige maatregelen neemt, kan er met bestrijding nog heel wat bereikt wordenlaat men deze eenlgen tijd na, dan breidt de ziekte zich met zeer groote snelheid uit en zijn de ge volgen niet te overzien. De weg, die bij de bestrijding gevolgd moet worden, Is, dat jonge struiken, welke aangetast blijken te zijn, dadelijk worden gerooid en verbrand. Dit Is voor deze struiken, die de ziekte meestal In erge mate toonen, beslist noodzakelijk, want de bestrijdingswijze voor oudere struiken, n.l. het afsnijden en vernietigen der scheuten, is bij de jonge struiken niet toe te passen, daar men dan den groei geheel uit de struiken snijdt. Oudere struiken vertoonen meestal de ziekte In minderen graad en kan men beginnen met de scheuten af te sneden en door verbranden of koken (In een varkenspot b.v.) onschade lijk te maken. Met dit middel kan veel bereikt, mits het maar nauwkeurig wordt toegepast en men voortdurend de struiken controleert, om ieder nieuw aangetast scheutje weg te nemen. Ook de bessen, die nog aan den struik mochten hangen en die aangetast zijn, moeten verzameld en gekookt worden". Enz. Mochten belanghebbenden meenen Amerikaansche Meeldauw te ontdekken, dan raadt de heer Camman, Rljkstuinbouw- leeraar, ten sterkste aan, hem ten spoedigste hiervan kennis te geven of aan prof. Ritsema Bos. Eenige takjes van kruisbessen, door den Meeldauw aangetast, zijn te zien bij jhr. Vredenburch te Tholen. De heer Ter Haar zal binnenkort tuinen en kweekerijen onder Tholen komen inspecteeren. Een brochure over Amerikaansche Meel dauw, met afbeelding, is gratis verkrijgbaar bij den secretaris van de afd. „Ooes" der Nederl. Pomol. Vereen., de heer F. Kake- beeke of bij den heer Camman te Tete- ringen. Prof. Ritsema Bos zegt aan het slot van deze brochure: „Niemand vergete, dat deze ziekte van hoogst ernstigen aard is, dat zij de teelt van kruisbessen onmogelijk kan maken en dat hare verbreiding hier te lande tengevolge kan hebben, dat andere landen hunne grenzen voor den invoer van onze kruisbessen gaan sluiten". Ontsmetting van Hoenderhokken. Een kippenhouder schrijft het volgende aan Buitenleven: Wie, zooals Ik, gedwongen Is, kippen op een beperkte ruimte te houden, zal ervaren hebben, dat de desinfectie en het schoon houden van de hokken van grooten invloed is op den gezondheidstoestand der dieren. Kippen, die over weinig ruimte beschikken kunnen, zijn altijd bizonder vatbaar voor verschillende ziekten en hebben altijd veel meer van ongedierte te lijden dan andere, die vrijen uitloop hebben, zelfs dan, wan neer zand en water geregeld te hunner dienste staan. Mijn kippenhok Is geheel van hout, met asphaltpapier bekleed en wordt des winters met stroo omhuld. De kippen hebben zich daarin tot dusverre wel bevonden en zijn betrekkelijk goede legsters geweest, leder voorjaar en eiken herfst wordt het hok, nadat het goed schoongemaakt en ultge- schrobd is, van binnen met witkalk be streken. Tot dusverre had ik over ongedierte nooit te klagen gehad, maar gepasseerden zomer was Ik niet weinig verrast, toen plotseling bleek, dat ze het vreeselljk te pakken hadden. Alle middelen, die ik aanwendde, waren niet in staat de dieren van hun kwelgeesten te verlossen. Het ongedierte nam hand over hand toe, de kippen vermagerden met den dag en ik was ten einde raad. Men ried mij het hok te zwavelen. Een zwavellap werd aangestoken, alle openingen zorg vuldig gesloten, maar zonder het minste resultaat. In reten en spleten zaten ze dood, maar op den bodem was de uitwerking 't is te verklaren nihil geweest. Ik probeerde het met stroo en houtspanen in 't hok te verbranden, maar 't gaf evenmin. Alles met tabakswater af te boenen ging niet, want ik had geen gelegenheid de kippen eenlge dagen elders te bergen. Toen nam ik een laatste middel te baat. Het heele hok werd van binnen met heet zeepwater uitgeboend en toen het weer droog geworden was, bestreek ik alles en alles: wanden, vloer, zolder, zltstangen, legnesten met carbolineum. Geen kip die er in wou en 't was dien avond al heel laat geworden, eer ze toch weer hun slaap plaatsen opzochten. Ik was benieuwd, hoe 't zou afloopen en dacht niet anders, of Ik zou den volgenden morgen al mijn kippen dood vinden. Enfin, dan was ten minste ook aan hun lijden een eind gekomen. Maar ze leefden. Alleen schenen de meeste dronken te wezen. Evenwel, toen ze korten tijd bulten waren, beterde dat. Toen ik daarop eens in den stal keek, kon ik mijn oogen niet gelooven. Mlllioenen van dat kleine spuis, dat het mijne dieren zoo lastig had gemaakt, lagen er op den grond. Wat in reten en spleten zat, was er uitgekropen, maar had ook al gauw den dood gevonden. En bij beschouwing onder de loupe vond ik geen enkel levend exem plaar. Het middel had dus wel geholpen. Langzamerhand kwamen de kippen weer op hun verhaal, begonnen weer te leggen en ik kan gerust zeggen, dat ze sedert dien tijd nooit meer last van ongedierte gehad hebben. Maar geregeld elke maand wordt de bodem, na schoongemaakt te zijn, met carbolineum bestreken, evenals de zltstok- ken, de legnesten enz. De kippen genieten een uitstekende ge zondheid en een nadeeligen invloed van de carbolineum heb ik nog nooit kunnen waarnemen. Wie zijn kippen wat meer vrijheid geven kan, die kan dat werkje btjv. 'smorgens doen; tegen den avond is dan de scherpe lucht voor een goed deel verdwenen. En wil men nog meer daartoe bijdragen, dan kan men het hok van buiten kalken, zoodra de carbolineum genoegzaam opgedroogd Is. Keizerlijk bezoek aan Middachten. De commissie tot versiering van het dorp De Steeg bij gelegenheid van de komst van HH. MM. den Keizer en de Keizerin van Dultschland op kasteel Mid dachten, heeft besloten om behalve een monumentale eerepoort te bouwen, waaraan reeds begonnen is en die zeer mooi belooft te worden, ook den weg tot aan de Mid- dachterlaan te versleren met palen, waaraan tropeeën en schilden bevestigd. Deze palen zullen aan den avond van den lOen Augus tus met vetglazen verlicht worden, terwijl alsdan de Muziek-Vereenlglng „Excelsior" te Ellecom en De Steeg, waarvan graaf Bentinck beschermheer is, een optocht zal houden en daarna een concert zal geven in den tuin van het Wapen van Athlone, die eveneens verlicht zal zijn. De Keizerlijke gasten zullen met twee vierspannen la daumont, ieder met één voorrijder, naar het kasteel rijden, geëscorteerd door den oudsten zoon van graaf Bentinck, erfgraaf Wilhelm Bentinck en den schoonzoon van graaf Bentinck, eifgraal Von Castell-Ruden- hausen, majoor bij de uhlanen te Dusseidorf, die ook bij het Keizerlijk bezoek in Cleef met zijn uhlanen de eerewacht van den Keizer zal vormen. Heden reed het dubbele vierspan met postillons en twee voorrijders door het dorp De Steeg. Wij hadden dezer dagen de gelegenheid schrijft het Maandblad tegen de ver- valschingen ons weder eens te kunnen overtuigen van de brutale wijze, waarop getracht wordt vervalschle kostbare spece rijen in ons land in te voeren. Het is duidelijk, dat de grootste winsten behaald worden met die artikelen, welke zeer hoog In prijs zijn, en door een handige verzwaring op het oog zeer moeilijk door leeken als vervalscht herkend kunnen worden. De knoeiers hebben, na den peperhandel onveilig gemaakt te hebben, zich nu met een waren hartstocht op de saffraan- vervalschlng toegelegd. En waar de prijs van dit artikel tot f 90 per kilogram be draagt, Is het begrijpelijk, dat een menging met enkele procenten waardelooze stoffen reeds een aardige winst oplevert. Deze enkele procenten zijn intusschen blijkens onze onderzoekingen reeds belangrijk ge stegen. Men oordeele: 1 monster saffraan, aangeboden als „saffran courant", bevatte ruim 27 pCt. bijgevoegde minerale stoffen (borax en zwavelzure soda). 1 monster, als „Flour" gemerkt, was vervalscht met ruim 33 pCt. van dezelfde minerale bestanddeelen en bestond buiten dien uit plantendeelen, welke in eigen schappen geheel afweken van echte saffraan. Derhalve een sterk vervalscht saffraan- surrogaat I Deze monsters waren uit Frankrijk afkomstig en van daaruit overal aangeboden. Doch ook Spanje is blijkbaar een vruchtbare bakermat der knoeiers. Wij Heten door bemiddeling van derden bij drie firma's uit dat land monsters „onvervalschte saffraan" aanvragen. Één antwoord slechts werd daarop ontvangen met een begeleidend monster, hetwelk 55 francs per kilogram aangeboden werd en bij ons onderzoek slechts tot een „bescheiden" bedrag van ruim 15 pCt. met minerale stoffen (borax enz.) ver valscht was. De belde andere leveranciers bleken hier ter stede agenten te hebben, want dezen vervoegden zich bij onzen tusschenpersoon en wilden geen monsters algeven en evenmin hunne namen noemen, doch slechts 5 contant hoeveelheden van minstens 25 kilogram afleveren I Men ztj derhalve gewaarschuwd tegen dergelijke praktijken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1